REDT U ZELVEN Arbeid adelt Bezoek aan Aardappelvelden Landbouwweekblad Plaatselijke Magazijnen Bericht De Navruchten Wi, zoeken Dienstwillige Personen. Hophandelaars en Hopplanters in onderhandeling moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Veld pr ijskamp van 192b Plaatselijke Magazijnen ZONDAG 26 JULI. 1925 Prljfc 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 343 y Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. We geven hier een klein overzicht van de verschillende uitstappen die door eenige leden van het Bestuur van Redt U Zei ven werden gedaan, ten einde de stand onzer geleverde planters na te gaan Het weze hier terloops gezegd dat het gansch onmogelijk is van alle velden te zien, zooals alle leden dit wel begee- ren. Iedereen staat ons af te wachten en vraagt om toch ook zijne velden te gaan bezichtigen, die prachtig zijn Dit is voor het Bestuur eene uiterste voldoe ning, te zien hoe alle lieden tevreden, ja overgelukkig zijn over het geleverd plantgoed. Dat is voor ons de grootste voldoening te zien dat onze moeite om aan onze leden het beste onder het goe de te bezorgen, beloond wordt. Maar dit is gansch onmogelijk op en kele namiddagen deze velden te bewon deren. We moeten aan al deze lieden beleefd verontschuldiging vragen, met de belofte dat we toekomend jaar aan iedereen zullen de gelegenheid geven. We mogen dit wel zeggen, want het Besttuur heeft besloten toekomend jaar eenen GROOTEN PRIJSKAMP in te richten voor aardappelvelden be plant met door ons ingevoerde planters en graanvelden bezaaid met door ons ingevoerde rogge, tarwe of haver. Iedereen weze dus op hoede van nu af reeds plantaardappelen en zaaigra nen in te schrijven en op tijd en stond zijnen naam op te geven voor den groo- ten Doch alvorens aan het overzicht te beginnen, moet ik aan alle leden op merkzaam maken, dat het niet genoeg is van Redt U Zeiven te bedanken voor al het goede dat het voor den boeren stand doet, men moet met daden zijne dankbaarheid betuigen: met anderen tot onze vereeniging over te halen, nieuwe leden aan te winnen.de waren aan ande ren aan te prijzen en op alle manieren mee te werken, opdat Redt LI Zeiven, spijts alle tegenkanting van alle vijan - den, grooter en sterker worde tot eer en geluk van onzen landbouw. MAANDAG 13 JULI gingen we naar Haeltert. De heeren Coppens Em Caudron en Meert bezochten er de velden. Vergezeld door den magazijnier Em Meganck zien we verschillende velden Krugers en Industries, waaronder de beste uitblinken: Mevr. Wed. Meganck, de prachtigste Krugers die we zagen vervolgens de Krugers van de heeren Meganck Emiel, Stockman kinderen, Cam. Baetens, Remi Schockaert. De Industries van Donaat De Ryck, R. Schockaert, Meganck Em Op de wijk Eëckent zagen we de prachtige Eerste lingen van den heer Gustaaf Coppens, alsook een partij beste Eigenheimers. Tamelijk goede velden van heer Em. Coppens en Wed. De Schutter. In dees veld staat beste tarwe en rogge, waar we als prima aantroffen een roggeveld van heer HilaireMaesschalck, een onovertroffen roggeveld. Het zaai graan werd door Redt U Zeiven gele verd. Op een onbekend veld vinden we een mengelmoes van 4 soorten tarwe Dat is zeker van 'nen verzamelaar Op Musschezele treffen we den straf- sten patattenkweeker aan namelijk heer Maesschalck Frans. We zagen van hem Roode Star, Eigenheimers en Industrie, alles nieuw plantgoed en die allen'om te beter staan. Ongelooflijk schoon, ge zond, goed verzorgd en gevet. Profi ciat Ook eenige niet minder goede velden Krugers van de kinderen De Bie, Cort- vriendt en Alf. Van Cauwenbergh. De Industrie op boschgrond van heer Gustaaf Coppens, goed. De tarwevelden en alle graanvelden staan hier ook op perbest. Op de wijk Boekent. Bezoek aan heer Gustaaf Schollaert. We zagen een partij Kruger die redelijk goed is, maar veel geleden heeft door regen en nattigheid. Eenige roten oud plantgoed steken lee- lijk af. De Krugers van heer Felix Baeten staan fel en beloven goede opbrengst. Die van Cam. De Muyter zijn minder alhoewel niet slecht Krugers van heer Felix De Bolle zeer goed, evenals deze van heer Frans Van der Eecken, die toch minder zijn. Indus trie van Frans Van der Eecken zeer goed. Van de weduwe Van der Eecken za gen we beste Industrie en Kruger, maar Roode Star minder. Algemeen staan de aardappelen hier goed. Het plantgoed van Redt U Zei ven staat boven alle uit, door zuiverheid en groeikracht. Alle oud plantgoed staat gemeen. De oogstvelden zijn prachtig. Haeltert is eene landbouwgemeente van belang. Oppassende boeren en goede landen. DINSDAG 14 JULI. Bezoek aan Vlierzele en Oordegem. De heeren Voorzitter Schockaert, Meirsschaut en Caudron. We beginnen in Vlierzele- Stry- meersch en krijgen de twee beste velden Industrie en Kruger van heer Henri Foucquet. Beste Industrie van H. Cop pens van heer Remi Foucquet twee allerbeste velden Industrie en Kruger De heer Honoré Meirsschaut van 't Hof te Papegem heeft eene proef aan gelegd met Industrie uit de streek en uit Polen. Het is de moeite weerd dit te zien binnen eenige weken hebben de Polen de andere overlommerd en zal er niets meer van te vinden zijn. De op brengst zal van 1 tot 3 verschillen. Heer Matthys Jos., beste Industrie. Wed. Janssenf, goede Industrie. Kinde ren Van de Keere goede Industrie. De twee prachtigste partijen Industrie vinden we bij Jan Blondeel en Eloot Frans ze zijn onovertrefbaar. De laat ste heeft ook zeer goede Eigenheimers. Van heer De Vos Remy zagen we beste velden Roode Star, Kruger en Industrie. Dezen kant van Vlierzele heeft goede partijen. Deze beplant met oud plant goed schijnen weinig te geven. De leden vragen om hun voor toeko mend seizoen het ingeschreven plant goed per auto te bestellen, hetgeen zal toegestaan worden. De Voorzitter heer Foucquet moet de zaak eens ter harte nemen, samen met den schrijver heer A. Braeckman. Oordegem spant de kroon hoorden we meermaals zeggen door onzen flin- ken magazijnier Jef Casteels. Dit hebben we waarlijk moeten be- statigen. We kunnen moeilijk zeggen wie de strafste daar is. We mogen zeg gen dat de velden Krugers van heeren Gustaaf Temmerman, Vlierzele Busse- gem Victor De Pauw, Jef Casteels, Aug. Piro en Adolf Smekens, allen om te prachtiger zijn, onverbeterlijk. Men kan deze velden onmogelijk doorkrui sen, zóó straf is het loof. Ze zijn allen gezond en best verzorgd en geen enkele struik is verbasterd. Dat is een pluim voor Oordegem. Hetzelfde met de Industrie waar we geen verschil vinden tusschen de pracht stukken van heeren Victor De Pauw, Gustaaf Temmerman, Aug. Piro, Cam. Hoffelinck, Jef Casteels. Het zijn waar lijk model velden. Verder zien we beste velden Krugers van heeren Dokter Galmaert en Xaveer Moreels. Goede Industrie van heeren Bovendaarde en V. Van de Wiele. Roode Star van heeren Aug. Piro, Ver- donck, Jef Casteels. In 't algemeen heeft Oordegem met de wijk Bussegem-Vlierzele prachtige velden, goed bewerkt en gevet. Eere aan de landbouwers. WOENSDAG *15 JULI. De reis gaat nu naar Hofstade met de heeren Possemiers en Ruyssinck. Langs den steenweg voorbij De Keizer zien wij een overheerlijk Krugersveld van den heer Daelman, geen enkele slechte of verbasterde struik is in de partij te ont waren. Daarnevens een stuk van den heer Possemiers, die minder is maar ook goed staat. Deze van heeren Roggeman en Keymolen goed. M. Maesschalck minder goed De schoonste vinden we bij heeren Frans De Winne en Coppens S. Minder goede treffen we aan bij heer Van den Brande. Tot hiertoe kregen we alleen Krugers te zien. Eene partij Industrie van den heer De Winne be looft eene groote opbrengst, alsook de Krugers van den heer Hilaire Maes schalck, behalve een kleine partij van een rondleurder gekocht- Jefken Baeyens zit er ook goed voor. Van hier naar Schoonaarde. daar vinden wij nog de schoonste velden, onder andere die van de heeren Claes- sens Aloïs, Dalschaert, Bogaert August, Van Hauwermeiren Camiel en Willems Urbain die een pluimje verdient. De Krugers van heer Luyckx Adolf staan goed. Terugkeerende langs Hofstade zien we nog de prachtige Industrievelden van heer De Winne Victor en van zijn broeder Petrus, van Gijsegem. DONDERDAG 16 JULI, bezoek aan een deel van Moorsel, door de hee ren Meert, Coppens Em. en Caudron. We beginnen op't Dorp en brengen bezoek aan de bestverzorgde bloem- kweekerij van den heer P. Hendrickx. Deze gekende kweeker heeft eene proef gedaan met late en vroege Eerstelingen beiden van ons plantgoed. Deze partijen staan allerbest en beloven veel. De heer Hendrickx belooft ons het juiste gewicht per are te zullen geven van beide soor ten, hetgeen we dan volgaarne in De Koornbloem zullen meedeelen. Het veld van Late Eerstelingen staat buitenge woon fel en gezond en we raden vele landbouwers aan dit veld te gaan be zichtigen. In Beugen vinden we eveneens beste Late Eerstelingen van heer B. De Bac ker en een goed veld Krugers. Achter den ijzerenweg beste Industrie en Kru ger van heer Frans Vermoesen, Beugen en Industrie van heer Désiré Moens. Heer Frans Van Brempt heeft goede Industrie maar bijzondere Krugers. Heer Callebaut heeft prachtige Industrie. Heer Frans Moens, Dries, heeft hier ^goede Late Eerstelingen maar betere Krugers, zeer zuiver, gezond en wel verzorgd. We beschikken over weinig tijd en gaan naar heer Jan Van Nuffel, Tinnen- hoek. Daar vinden we eene allerbeste partij Krugers.Men biedt hem per roede 50 frank, arbeid voor den koopman. Jan Van Nuffel heeft ook haver en tarwe (nieuw zaadgoed van Redt U Zeiven) het zijn prachtige partijen. Na nog eeni ge kleine partijtjes van minder belang, moeten we afreizen. We komen daar terug. VRIJDAG 17 JULI. - HH. Meirs schaut en Ruyssinck. Langs de Aude- naardsche baan staan de Krugers, In dustrie en Roode Star van den heer Ruyssinck goed. Te Burst bij Moreels Constant, weduwe Eeckhoudt en den velomaker vinden we schoone partijen Krugers. Eene partij Krugers van den heer Promereur, nevens het magazijn Herzele, staat bijzonder goed. Richard vergezeld ons naar Herzele. In St Lievens Essche, bij heer Hael- terman, zien we de schoonste Idealen. Jefken de magazijnier heeft schoonen Industrie. M. Lauwers alle soorten min der goed. De Industrie van heer Cop pens staat goed. Bij M. Van Peteghem schoon veld Industrie. In St Antelinckx bij Van Damme zijn de grootste Eerste lingen, men kan ze waarlijk in bussels binden. Wij zien nog verschillige schoo ne velden Industrie, onder andere van heeren Florent De Raedt en Celestin Van der Schueren. Overal goed onthaal en hulp van ma gazijniers en leden. Heerlijke reizen hebben we gemaakt. Heerlijke velden hebben we gezien. Alle leden zijn overtevreden en danken het Bestuur van Redt U Zeiven, dat zijne taak in het koopen van planters met zorg en geweten volbrengt en aan onze boeren schenkt wat anderen niet wil len of niet kunnen doen. Toekomende week trekt een afvaardiging van ons Bestuur, zooals alle jaren, naar Fries land, om ter plaats de best ge keurde velden te gaan aankoo- pen. Alle leden schrijven zoo rap mogelijk in en maken pro paganda opdat dees jaar ieder een goed plantgoed zou koopen* Hoe meer wagons we kunnen koopen, hoe voordeeliger het ons zal komen. E. De plaatselijke verdeelingshui- zen worden bij pozen door een lid van 't Bestuur bezocht, ten einde een toezicht uit te oefenen op de handelingen der magazij niers en ook om te onderzoeken of alles in orde is. Zoo er leden zijn die klachten te doen hebben, kun nen zij zich wenden tot een der Bestuurleden of schrijven naar ons bureel te Aalst. Er zijn magazijniers die zich niet voldoende bemoeien met de zaak of die geen voldoende magazijn hebben. Wij zouden hen bidden hieraan te verhelpen zonder uit stel. Het Bestuur heeft ook de meer- verkoop onderzocht der magazij nen en hem gewijzigd naarmate de afstanden en de manier van le veren der waren. We brachten veranderingen aan de tarieven van Baelegem, Letterhautem, Maria- Lierde, Oultre, Sint Antelinckx, St Lievens-Essche en Woubrech- tegem. Wil de lijst controleeren. Op verschillende plaatsen wor den plaatselijke magazijniers of verdeelers gevraagd. Zie de aan kondiging hieronder. Aygem, Ch. L. Vercruysen 1,00 Baardegem, Van den Abeele R. 1,50 Baelegem, De Pril Jules 1,50 Bavegem, De Nayer Richard 1,50 Burst, Constant Moreels 1,00 Denderhautem, A, V.d.Steen 1,50 Denderleeuw, Aug. Janssens 1,00 Erondegem, L.D'Haeseleer 1,00 Erpe, René De Swaef 1,00 Gijsegem, bij Alf. Maes 1,00 Haeltert, Em. Meganck 1,00 Haeltert, Frans De Gendt 1,25 Hekelgem, B.Schoonjans 1,25 Heldergem, Petrus Callebaut 1,50 Herdersem, bij B. Boel 0,75 Herzele, De Raeve O. 1,00 Hillegem, R. Van Dorpe, 1,00 Hofstade, Daelman Weduwe 0,75 Iddergem, Praet Eugeen 1,50 Impe, Vital De Pauw 1,50 Lede, Gustaaf Parent 1,00 Leebeke, De Pril Ph. 1,75 Letterhautem, Alfred De Winne 1,00 Maria-Lierde, Cam. Van Strythem-Van Damme 1.50 Meire, Emile Ottoy 1,00 Meldert, Const. Cuper 1,50 Moorsel bij Fr. Van Brempt, 1,00 Nederhasselt, De Tant 1,75 Nieuwerkerken, V. Hauwermeiren 1,00 Okegem, Fr. Van Bockstael l,5o Oordegem, Joseph Casteels 1,50 Oultre, Van der Stockt 1,50 Schoonaarde, Aug. Bogaert 1,00 St Antelinckx, V. Van Damme 1,50 St Lievens-Essche Jos. Roelandt 1,00 St Lievens-Hautem, Coppens Gust. 1,00 Steenhuize, Louis Van Damme 1,50 Teralphene, V. d. Bossche 1,00 Welle, Clem. De Leenheer 1,00 Wieze, Petrus De Meersman 1,00 Woubrechtegem, Danckaert Remy 1,00 De Samenw. Maatsch. Redt U Zeiven zoekt dienstwillige perso nen die zich zouden willen bezig houden met het inschrijven, ver- deelen of in magazijn bergen van waren door haar voor de leden landbouwers aangekocht en dit in gemeenten of wijken van gemeen ten waar dit nog niet bestaat. Schoone bijwinst verzekerd. Wij verkiezen flinke boeren zoons of lieden die wat tijd heb ben, van goed gedrag en goed ge zien zijn bij de landbouwers. Alle hulp voor het stichten der afdee- lingen wordt door Redt U Zeiven verleend. In deze streek dachten we reeds aan Wichelen, de wijk Vogelen zang of Suikerstraat te Lede, Ba- kergem-Ninove, Assche-Terhei- den, Esschene, Lebbeke-Minne- straat of Breedestraat, enz. We geven hier enkele middens, andere mogen voorgesteld wor den. Schrijven of zich aanbieden Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven, Brabantstraat, 53, Aalst. De navruchten kunnen aan onze landbouwers een oogst verschaffen die best van pas zal komen wanneer de versche dierenvoedsels schaarsch worden op de hoeve. Daarom moeten wij zorgen een goede opbrengst te bekomen, en dit kan alleen de bemesting bezorgen. Voor rapen werkt men in vóór het zaaien, 600 kg. Superphosphaat, 200 kg. Chloorpotasch en 400 kg. Soda- nitraat van Chili per hectare voor spurrie zal men iets minder Soda- nitraat gebruiken 250 tot 300 kg. per hectare zijn hier voldoende voor vlinderbloemigen, 800 kg. Thomas slakken, 250 kg. Chloorpotasch en 100 kg. Sodanitraat van Chili. Ein delijk voor wortels mag men zich ver genoegen met het uitstrooien in tweemaal, op den stoppel, van 400 tot 500 kg. Sodanitraat van Chili. Gewestelijke agentschappen voor ver koop van VEREDELDE ZAAIGRANEN worden aangeboden door Oude ernstige Belgische firma van eerste belangrijkheid voor ieder der vol gende plaatsen en omstreken 1. Aalst2. Sottegem 3. Oosterzeele. Een agentschap per aangeduide plaats. NIETS AAN TE LEEREN. Eerlijkheid, wilskracht, volharding en kel vereischt. Schrijven ZADEN, bureel van te genwoordig dagblad. N. B. De kandidaten kunnen een der aangeduide plaatsen of eene naburige gemeente bewonen. Zooals wij het in ons voorlaatste nummer aankondigden, zou eene weder- zijdsche onderhandeling plaats grijpen tusschen de heeren afgevaardigden der Handelskamer voor hoppen en deze der Federatie der vereenigde hopbonden uit Aalst en Assche tot gezamenlijke bespre king der gewenschte wijzigingen van sommige bestaande gebruiken in zake hophandel. Deze hoogst belangrijke vergadering greep plaats op Zaterdag 18 Juli, ten Stadhuize (zaal der Raadszittingen) zetel der Hophandelskamer. Beide groepeeringen waren door tien afgevaardigden vertegenwoordigd. De heeren Fritz De Wolf, Fritz Ca- mu, Felix Callebaut, L. Meert, V. Bael, Fr. Michiels, L. Van Droogenbroeck, H. en C. Van Ginderachter zetelden als afgevaardigden der hophandelaars De heeren Baron de Bethune, voor zitter der Hopfederatie, L. Baert, onder voorzitter, Cam. Vincx, algemeen secre taris Bricout, staatsagronoom, Van Cotthem, Appelmans, Kiekens, Troch en nog een paar hopplanters uit Brabant, zetelden als afgevaardigden der hop planters. Op verzoek van den heer Fritz De Wolf, secretaris der Handelskamer voor hop, neemt de heer Baron de Bethune het voorzitterschap waar. De heer Voorzitter opent de verga dering met den wensch uit te drukken dat de besprekingen de beste vruchten mogen afwerpen voor de toekomst te vens stuurt hij een hartelijken dank tot het Bestuur der Hophandelskamer, om de groote bereidwilligheid waarmede het de aanvraag der Hopfederatie heeft beantwoord. Het woord wordt onmiddellijk daarna verleent aan den heer De Cort, secreta ris van den gewestelijden hopbond van Brabant, die een bondig en tevens vol ledig overzicht geeft van het doel dezer syndicale beweging. Spreker doet voor al uitschijnen dat deze niet enkel steunt op stoffelijke voordeelen, maar wel voornamelijk op zedelijk belang. Wat hier beoogd wordt besluit spreker is onze hopboeren zekere rechtmatige voordeelen te vergunnen, ten einde deze er toe te brengen hunne hopculturen onder alle opzichten beter te verzorgen. Alvorens over te gaan tot de bespre king der verscheidene aangevraagde wijzigingen, doet de heer Fr. De Wolf opmerken dat deze vergadering zich en kel zal beperken met een voorloopige gedachtenwisseling, om later na raad pleging van al de leden der beide orga- nisatie's een tweede vergadering te beleggen waarop dan eene bepaalde be slissing zal genomen worden. Dit voor stel wordt door gansch de vergadering algemeen aangenomen. Verders doet de heer De Wolf op merken dat de verscheidene wijzigingen van actueele gebruiken in zake hophan del door de Hopfederatie aangevraagd, zware en gewichtige toegevingen vra gen vanwege de hophandelaars, zoodat deze op hunne beurt eene zekere ver goeding of tegemoetkoming vanwege de hopboeren verwachten. In naam der hophandelaars drukt de heer De Wolf den wensch uit dat voor taan alle aangekochte hop zou geleverd worden ten magazijne van den hophan delaar. Deze vraag wordt gesteund op het feit dat het huidig stelsel van levering tot groote en zelfs gevaarlijke gevolgen en misbruiken leidt wagen en gewich ten zijn op den buiten doorgaans zeer gebrekkig de bedienden der hophan delaars met de betaling der aangekochte hoppen belast, hebben doorgaans aan zienlijke sommen op zak, en zijn uit dien hoofde blootgesteld aan diefstal, aan randing enz. Al deze risico's zouden door voormeld stelsel radikaal vermeden worden, bovendien zouden de hande laars er eene ernstige waarborg in vin den om waar van goede hoedanigheid te ontvangen, gezien de zorgelooze hop planters het alsdan niet gemakkelijk zul len aandurven hop van minderwaardige of slechte kwaliteit te leveren. Het voorstel wordt in de nauwste bij zonderheden gewikt en gewogen. Som mige hophandelaars denken het nieuwe leveringsstelsel practisch onuitvoerbaar. Vanwege de hopboeren worden ook tal van argumenten vooruitgezet, welke wijzen op de moeielijkheden waarmede het uitvoeren van het voorstel zal ge paard gaan. Na drukke besprekingen stemt de vergadering ten slotte met het voor stel in. Er wordt echter vooral op nagedrukt dat de hophandelaars, hier solidair moe ten t'akkoord gaan, zooniet leidt het stel sel tot zware misbruiken. Volgt nu de afzonderlijke bespreking der nieuwe verkoopsvoorwaarden door de hopplanters aangevraagd 1° Weging en Uitbetaling per pond. Deze voorwaarde wordt zonder be spreking en met algemeene goedkeuring der afgevaardigden aangenomen. 2° Afhouding van 4 pond voor den zak. De heeren hophandelaars doen met recht opmerken dat hier de afschaffing van een misbruik wordt gevraagd, om door 't nieuwe voorstel een ander in de plaats te stellen. Er wordt dan onmid dellijk voorgesteld en éénparig aange nomen dat voortaan het juiste gewicht van eiken zak zal afgewogen worden en de hop dus voortaan met zuiver netto gewicht zal verkocht worden. Het ge wicht zal overigens op elke baal ge merkt worden en de hopboer is vrij het aangeduid gewicht na te wegen. 3° Afschaffing van het Goed gewicht. De hopplanters hadden in hun eerste vergadering de volledige afschaffing van het goedgewicht gevraagd. Doch over tuigd dat deze radikale maatregel een hevigen tegenstand zou tegemoet loo- pen, stelden ze aan de heeren hophande laars voor het goedgewicht te bepalen op 1 o. Deze laatste eischten op hunne beurt een goedgewicht van 2 °/0. Hier klampte elke groep zich hardnek kig aan z n voorstel, zoodanig dat er van weerszijden drukke besprekingen plaats grepen, welke maar niet tot 'n al gemeen akkoord schenen te geraken, tot ten slotte de afgevaardigden der hop planters ofschoon met tegenzineen nieuwe blijk van toegeving toonden en het voorstel van 2 goedgewicht aan vaardden. 4° Geen vergoeding voor het wegen. Deze voorwaarde wordt eveneens met algemeene goedkeuring aangeno men. 5° Het facteursrecht ten laste van den hophandelaar. De afgevaardigden doen duidelijk uit schijnen dat de facteur moet beschouwd worden als een bediende van den hop handelaar en diensvolgens door hem dient bezoldigd te worden. De hophandelaars zijn van meening dat het facteursrecht bij gelijke helft zou gedragen worden door beide partijen. Een afgevaardigde der hopplanters doet opmerken.dat de hopfacteurs door gaans geen onafhankelijke lieden zijn en dikwijls aan hop van mindere kwaliteit denzelfden en soms hoogeren prijs geven dan aan hop van prima-kwaliteit. Derwijze werken ze de zorgelooze hopkweekers in de hand en ontmoedi gen ze de vooruitstrevende en zorgzame planters. V7ordt nu de facteur bezoldigd door den hophandelaar die hem te werk heeft gesteld, dan kan hij aansprakelijk ge maakt worden voor overdreven prjjzen welke hij desgevals aan minderwaardige waar zou besteden. De vergadering sluit zich aan met volgend voorstel De hophandelaar betaalt zijn facteur, doch de hopboer bljjft vrij hem een drinkgeld te vergun nen. 6° Bewijs van verkoop en leve ring volgens overeenkomst. Na grondige bespreking van alle waarborgen die het verkoopscontract aan beide partijen dient te schenken, stellen de afgevaardigden zich t'akkoord met eene contract-formuul in volgenden vorm opgemaakt Ik ondergeteekende, landbouwer te X...., beken verkocht te hebben aan M. X...., hophandelaar te X... kilogr. hop van mijn gewas van 't jaar.... voor den prijs vanfranken de honderd pond, levering ten magazijne van den hophandelaar op datum van De hop moet in goede voorwaarden geplukt en gedroogd zijn en gezond zijn. In geval van betwisting der hoedanig heid wordt de hop aan den bestendigen scheidsraad der stadshopwaag van Aalst onderworpen. De betaling gebeurt komptant. In dubbel opgemaakt en geteekend te X... op datum van De Verkooper De Kooper Verder wordt overgegaan tot de be spreking van enkele vraagstukken van nevengeschikten aard. Eene vraag van den heer Camu gaan de over een maxima-gewicht van 105 kgr. of een minima-gewicht van 95 kgr. wordt aldus opgelostGezien de hop gekocht wordt per 100 kgr. netto-ge wicht, is de verkooper vrij eene onbe paalde hoeveelheid per baal te zakken, van't oogenblik dat deze de 100 kgr. niet overtreft. B H

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1