BEDT U ZELVEN OVEREENKOMST Groote Yeldprijskamp van 1926 Uraea als jVIeststof Is er geen Tninmerk in Augustas Landbouwweekblad Arbeid adelt Hophandelaars en Hopplanters Onze Reis naar Friesland MN DE LEDEN; De $a¥ruchten HOE ZAL KEN 'T BEST HET BOOMGAARDFRUIT BENUTTIGEN rnoet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetens(»hQppelijl^e bijdpoge ZONDAG 16 00QST 1925 ?de JAARGANG Ni 346 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. GESLOTEN TUSSCHEN Zaterdag 1 Oogst greep ten stadhuize (Zaal der Raadszittingen) eene nieuwe onderhandeling plaats tusschen de heeren afgevaardigden der Handelskamer voor Hoppenen der Federatie der Vereenig- de Hopbonden van 't Land van Aalst en deze van den regionalen Bond Elk het zijne Naar aanleiding der voorloopige be sprekingen der vergadering van 18 Juli laatstleden, gaande over zekere ge- wenschte wijzigingen van sommige be staande gebruiken in zake hophandel, werd tusschen de voormelde groepeerin gen de volgende overeenkomst gesloten Het bestuur der Handelskamer voor hoppen samengesteld uit de H. H. Fritz De Wolf, Voorzitter; Louis Meert, On der-Voorzitter; Felix Callebaut, Secre taris; Leon Camu, Schatbewaarder; Mi- chiels Frans, Bael Victor en Van Lierde Leonce, raadsleden, in overeenkomst met het bestuur der Federatie der Vereenig- de Hopbonden uit het Land- van Aalst en van den regionalen BondElk het zijne besloten den hophandel voor de toekomst te onderwerpen aan de volgen de bepaalde voorwaarden 1° Weging en uitbetaling per pond. Vroeger werd de hop gewogen per kilo hetgeen stellig ten nadeele was van den hopboer dit gebruik is afgeschaft en vervangen door het wegen per pond. 2° Gewicht van den zak en goed gewicht. Door het huidig gebruik werd niet minder dan 7 pond afgehouden voor 't gewicht van den zak en bovendien 4 pond goedgewicht, hetzij een totaal ver lies van 11 pond voor den hopboer. In plaats van deze gebruiken komt nu het volgende stelsel in voege: Elke ledige zak zal afzonderlijk wor den afgewogen, zoodat voortaan de hop aan zuiver netto-gewicht wordt gekocht en betaald. Het goedgewicht blijft bestaan en wordt berekend op 2 °/0 als de levering geschiedt in het magazijn van den hop- koopman en op 3 °/0 als de planter zijn hop ten zijnent laat afnemen. Alhoewel voor wat dit punt betreft het nieuw overeengekomen stelsel nog geene volledige tevredenheid schenkt, toch biedt het insgelijks voor den hop boer groote voordeelen, welke niet te onderschatten zijn en welke niettemin een klaar blijk van toegevendheid vanwege de hophandelaars daarstellen. 4° Vergoeding voor het wegen. Vroeger werd van den hopboer voor het wegen der balen 1 frank per baal ge- ëischtdit wegen zal voortaan kosteloos geschieden. 5° Facteursrecht en drinkgeld. Volgens het thans in voege zijnde ge bruik, betaalde de hopboer een facteurs- recht van 1 Het nieuwe stelsel luidt als volgt Facteursrecht mag door den hophan delaar niet afgetrokken worden. Het drinkgeld van den hopboer voor den facteur blijft behouden zooals voor heen. Het oud gebruik door hetwelk de hop boer drinkgeld aan den facteur toekent blijft dus bestaan, nochtans daar de hop handelaar voortaan het recht niet meer zal hebben bij de levering facteursrecht af te trekken, mag de verkregen wijziging als een nieuw en groot voordeel voor den hopboer aanzien worden. 6° Kontract van verkoop. Het koopen en leveren der hop ge beurde althans gewoonweg door monde lingsche overeenkomst. Daar den hop handel meermaals onderhevig is aan plot se stijging of daling der prijzen, leidde dit stelsel van mondelingschen verkoop dikwijls tot zware misbruiken zoowel vanwege sommige hopplanters als hop handelaars. Ook dit zal voortaan vermeden wor den wijl de verkoop in 't vervolg zal ge beuren met schriftelijk contract van ver koop, waarvan de bepalingen luiden als volgt Ik ondergeteekendelandbouwer teverklaar verkocht te hebben aan den Heerhophandelaar te kilogrammen hop van mijn gewas van 't jaar 1900aan den prijs vanfran ken de honderd pond, netto hoppe. Het verschil van gewicht 't zij min of meer, zal berekend worden aan den prijs van den dag der levering der koopwaar. Komptante betaling onder aftrok van 2°/0 goedgewicht, zoo de levering geschiedt in het magazijn van den hophandelaar, en van 3 als de planter zijn hop ten zijnent laat afnemen. De hop zal geleverd worden binst deweken, te beginnen van heden, op dag en uur door den hophandelaar later te bepalen. De hop moet van goede hoedanigheid zijn, zonder vermenging, goed droog, wel geplukt en in alle opzichten zorg vuldig ingeoogst. In geval van betwis ting der hoedanigheid en gewicht, wordt het geschil door de Besturende Com missie der Stadshopwaag van Aalst op gelost. Elk ander geschil kunnende voortsprui ten uit hoofde van opvatting of uitvoe ring dezer verbintenis, zal opgelost wor den door twee scheidsrechters, in der minne aan te duiden, de eene door den hophandelaar, de andere door den land bouwer. In geval van verschil van meening, zal een derde scheidsrechter genoemd wor den door den Voorzitter der Handels rechtbank van Aalst, op verzoek van de eerstaanvragende partij. In dubbel opgemaakt en geteekend te...,, den1900 De Verkooper: De Kooper: Ziedaar de nieuwe verkoopsvoor waar den in zake hophandel, welke met ingang van dit hopseizoen zullen in voege tre den. Ze vertegenwoordigen zonder twij fel, eene waardige vredelievende over winning voor de hopkweekers. De han delaars traden tegemoetkomend op, over tuigd als ze waren van de rechtvaardig heid der gewenschte wijzigingen, alsmede van de waarde der belofte, welke de plan ters aflegden, hunne hop onder alle oog punten, goed te verzorgen. Geen twijfel of de vruchten der geslo ten overeenkomst zullen ten goede ko men, zoowel aan den hophandelaar als aan den hopplanter. Deze gewichtige toenadering tusschen beide belanghebbende partijen, legt on getwijfeld een stevige basis aan de Syn dicale inrichting van een onzer grootste landbouw-nijverheidstakken. Namens de Besturen.* Baron, L. De Bethune; Fritz De Wolf. CAM. VINCX. Algem. Secr. der Hopfederatie. Wij herinneren aan de leden dat de deelnefners aan den prijs kamp voor graangewassen van heden af hunne tarwe of rogge moe ten bestellen. Het zaaigraan wordt in September geleverd, opdat het op tijd kunne gezaaid worden. Daar deze prijskamp ingericht wordt met het doel de leden aan te moedigen om hun zaai- en pootgoed op tijd te vernieuwen, zullen alleen de bestellers van nieuw zaaigraan eraan kunnen deelnemen. Men stelle niet uit zijne inschrijvingen in te zenden. Onze jaarlijksche reis naar Friesland verliep goed. De heeren Caudron en Em. Coppens vertrokken met den express- trein tot Amsterdam en vandaar uit over de Zuiderzee naar Leeuwarden, de hoofdstad van Friesland. Onze tocht naar de velden gebeurde zooals alle jaren per auto, langs de effe- ne kei- en grintwegen. Van de Eerste lingen was niets meer te zien, deze die er nog bleven lagen in kuilen geborgen op de partijen, maar de groote massa was reeds uitgevoerd voor de plant of voor de keuken. Duitschland nam het groot ste kwantum weg. Ook Engeland kreeg zijn deel. Men is heden ook voor goed begonnen met de verlading voor plant naar Frankrijk en België. We hebben dan kunnen bestatigen dat we reeds te laat kwamen en dat de prijzen reeds merkelijk waren gestegen tegen het begin der campagne,toch heb ben wij bij onze gewone leveraars de beste waar kunnen koopen, die we voor Voor en door de Landbouwers be ons hadden doen behouden en aan hoorlijke prijzen. De Eigenheimers of Krugers staan nog groen, toch is er ook de grootste bloei reeds afgestorven of afgeslingerc door de windbuien. Deze soort staat over 't algemeen zeer gezond, doch niet zoo grof gegroeid, daar ze dezen Zomer schier geen regen kregen. Het is hier slechts over een tiental dagen beginnen te regenen, hetgeen nog aan de Krugers ten goede kwam, maar vooral voor de Roode Star en Industrie, die veel gele den hebben door de droogte. En zeggen dat wij hier in België bijna verzopen dezen Zomer, terwijl het Noorden gebrek had aan vocht We kregen een vijftigtal partijen in 't zicht waarvan de eene beter dan de an dere, maar over 't algemeen zeer zuiver en gezond. De prijzen voor de Eigen heimers zijn nog niet gekend, toch vol gens de vooruitzichten zullen ze in gul dens niet véél verschillen tegen verleden Zomer hetgeen voor ons, gezien de gedurige achteruitgang van onzen frank eene verhooging zou brengen tegen de condities van verleden jaar. In afwachting der te bepalen prijzen hebben we verscheidene prachtvelden uitgekozen, waarvan de planters naar ons zullen komen. Onder andere nog een veldeken van... 16 hectaren Hetzelfde werd gedaan met de Roode Stars, die ook een schoone opbrengst beloven. De Industrie wordt ook goed geteelt. Een boerken had er in eenige partijen omtrent 30 Hectaren Men kweekt er voornamelijk drij soorten de Poolsche, Duitsche en Pruisische soort. Alledrie hebben verschillend loof en bloem, ter wijl de knollen niet te erkennen zijn. Hier hebben we niets kunnen doen, daar over 't algemeen de Hollandsche Industrie te duur komt en gezien de overprachtige uitslagen met de Poolsche planters die we jaarlijks invoeren. We mogen dus besluiten dat er wei nig veranderd is in Friesland. De soor ten zijn er evenals andere jaren, gezond en wel verzorgd. Men legt zich speciaal toe om alle en de kleinste sporen van ontaarding en ziekte te bekampen en uit te roeien. Geholpen door de buitenge wone vruchtbaarheid en natuur-deug- den van hunnen grond, zijn de Friesche boeren erin gelukt, dank hun onverpoosd streven en jarenlange koppige zucht naar veredeling, de beste en eenig be staande aardappelsoorten te kweeken en te bewaren. Dat die menschen biervoor willen be loond worden door een loonende ver koop hunner waar valt niet te beknibbe len. Ook zijn wij gelukkig van daar in 't Noorden te kunnen koopen wat we hier missen, om op die manier rijke aardap peloogsten in Vlaanderen te verzekeren. C. enC. Wij hebben de eer aan alle leden en belanghebbenden te vragen zich zonder uitstel te laten inschrijven voor de vol gende waren: PLANTAARDAPPELEN Eerstelingen vroege en late. Idealen. Eigenheimers (Krugers). Roode Stars. Industrie van Polen. Industrie vanArdennen. ZAAIGRANEN Rogge Petkus. Buhlendorf. Eecloo. Kirsches-staalrogge, Tarwe Dattel. Wilhemina. Victoria. Dubbele Standup. PULPEN Geleverd door de fabrieken vanMoer- beke of Selzaete, aan 445 fr. met garantie van afslag. De navruchten kunnen aan onze landbouwers een oogst verschaffen die best van pas zal komen wanneer de versche dierenvoedsels schaarsch worden op de hoeve. Daarom moeten wij zorgen een goede opbrengst te bekomen, en dit kan alleen de bemesting bezorgen. Voor rapen werkt men in vóór het zaaien, 600 kg. Superphosphaat, 200 kg. Chloorpotasch en 400 kg. Soda- nitraat van Chili per hectare voor spurrie zal men iets minder Soda- nitraat gebruiken 250 tot 300 kg. per hectare zijn hier voldoende voor vlinderbloemigen, 800 kg. Thomas slakken, 250 kg. Chloorpotasch en 100 kg. Sodanitraat van Chili. Ein delijk voor wortels mag men zich ver genoegen met het uitstrooien in tweemaal, op den stoppel, van 400 tot 500 kg. Sodanitraat van Chili. We hebben vroeger in een reeks bij dragen de nijverheid der atmosfeerische stikstof uiteengedaan en we hebben bij dezelfde gelegenheid gezegd dat uraea (ook nog uraeum genoemd/ volgens proeven in Frankrijk en in de Vereenig- de Staten aangelegd,de "ideale,, stikstof meststof bleek te zijn. Reeds zijn er nij- veraars in Holland en hier te lande die voor deze nieuwe meststof publiciteit maken en ik meen dat het niet zonder belang zal zijn hare praktische waarde te onderzoeken. Theoretische beschouwingen laten ons toe te voorzien dat uraea een uitste kende stikstofmeststof moet zijn. Eerst en vooral, het is voor het groot ste gedeelte in den vorm van uraea dat de stikstof zich in beir en stalmest voor doet. Faecaliën is wel een onvolledige meststof, maar als stikstofmeststof kan men het niet te veel prijzen, daar het zeer snel door de planten geassimileerd, t.t.z vereenzelvigd wordtdat we ten al de landbouwers bij ondervinding- Dat is dus een eerste beschouwing ten voordeele van uraea. Een tweede beschouwing nu: de theo rie laat toe te voorzien dat uraea al de voordeelen van ammoniaksulfaat ople vert en vrij is van een groot nadeel dat men aan deze moet verwijten. Ammoniaksulfaat we hebben er reeds herhaalde keeren op gedrukt, n. 1. in onze vroegere bijdragen "Rol der grondkalkingen "Stikstofvoeding der plant geeft zure gronden wanneer er gebrek is aan kalk en in ieder geval het vermindert het gehalte aan alkalische, werkdadige kalk. Uraea zelf is licht alkalisch. Het ont bindt zich in den grond in ammoniak en koolzuur. Ammoniaksulfaat ontbindt zich in ammoniak en zwavelzuur Zwavelzuur is een sterk zuur; het heeft als meststof weinig of zelfs geen waarde en wordt en kel aangewend om de gasachtige am moniak in den vasten vorm te bekomen. Koolzuur daarentegen is een zeer flauw zuur en zou eerder een voordeelige rol spelen omdat het de grondstof is welke door de plant gebruikt wordt tot hare koolstofvoeding, hetgeen wellicht de gewichtigste levensverrichting der plant is. Op koolstofvoeding of bladgroenver richting komen we in een volgend arti kel terug. Dus dit onthouden we dat urea en ammoniaksulfaat beide in ammoniak ontbonden worden, maar het eéne ver zuurt tevens den grond en het andere niet. Uraea heeft dus alle voordeelen welke we aan ammoniaksulfaat hebben toege schreven de stikstofvoeding zal regel matig en blijvend zijn, omdat de omzet ting van uraea in ammoniak en verder in nitraten niet plotseling maar zelf regel matig plaats grijpt. Aan sodanitraat verweten we dat het een tijdelijk overdreven stikstofvoeding teweegbracht, hetgeen de planten- weefsels week maakt en het omval len der graangewassen kan veroorzaken. Nitraat is dus enkel boven ammoniak sulfaat aan te prijzen wanneer het zure gronden geldt en wanneer men den plantengroei een zweepslag wil ge ven. Deze theoretische beschouwingen leiden ons tot volgende praktische be sluiten uraea is de aangeduidde mest stof in alle gevallen waarin men am moniaksulfaat zou moeten gebruiken en het mag ook op kalkarme en op zure gronden aangewend worden. Sodanitraat zou alleen moeten aange wend worden om den plantengroei een zweepslag toe te dienen, wanneer die groei ten achteren is door slecht weder of ontijdig planten of zaaien. De uitslag van vergelijkende proeven tusschen de verschillende stikstofmest- stoffen zijn bekend gemaakt in het bul letin nr 1180 van het landbouwdeparte- ment der Vereenigde Staten 1) Kalkstikstof (cyanamide) gaf onre gelmatige uitslagen. De nitrifikatie is zeer traag. 2) Salpeterzure ammoniak geeft de zelfde uitslagen als ammoniaksulfaat en sodanitraat, maar is zeer hygroskopisch. 3) Van dat oogpunt uit is het voordee- liger een mengselammonsaksulfaat sal peterzure ammoniak te gebruiken (Dat mengsel heet ook sulfonitraat). 4) Ammoniaksuperfosfaat is een uit stekend stikstofmest met snelle werking. 5) Chloorammoniak heeft dezelfde waarde als ammoniaksulfaat, maar is bij hooge dosis vergiftig door de chloor. 6) Uraea is de ideale stikstofmeststof. Door Truffaut en Bezsonoff (C. R. Acad. Sciences 1924) werden proeven aangelegd in zuren en in alkalischen grond op rogge, aardappelen enbeeten. Uit die proeven blijkt wat volgt 1) De meststoffen welke uraea bevat ten overtreffen bij evenredig gehalte aan stikstof de ammoniakzouten, de nitraten, cyanamide en uraea wanneer deze laatste de eenige aangewende stik stofmest is. 2) Op zure gronden werden de beste opbrengsten bekomen met het mengsel uraea nitraat. Op alkalische gronden i daarentegen geeft het mengsel uraea -f- j ammoniaksulfaat betere uitslagen. De twee mengsels laten toe in de volledige j meststof de dosis totale stikstof te ver minderen van 3 tot 2 °/0, hoewel men dan i doorgaans nog een zwaarderen oogst bekomt. We hopen dat die prachtige resulta ten onze landbouwers ten gunste van deze nieuwe meststof zullen beïn vloeden en dat ze deze zonder achter docht en met schitterende uitslagen zul len aanwenden. P. J. CLAUS. Scheikundige. Bij de algemeene optelling van 1914 waren er in België omtrent 65,000 hec taren boomgaarden met een productie van 325 millioen kgr. fruit. Sedert den wapenstilstand kunnen wij opnieuw een neiging tot een verder uitbreiden ont waren, die natuurlijk in verband komt te staan met de bedrijvigheid betoond in het aanleggen van nieuwe weiden, ver mits de meeste boomgaarden in gras landen ontstaan, die doorgaans beweid worden. Heden nog zien wij dat de keus der variëteiten, de doelmatige bemesting der fruitboomen, de oordeelkundige bestrij ding der ziekten en insekten ons een on betwistbaar bewijs leveren van den nog alle jaren met reuzenschreden vooruit- gaanden fruitteelt. Daaruit volgt natuur lijk dat de fruithandel voortdurend aan groeit en dat er jaarlijks millioenen kilos onzer vruchten naar de vreemde mark ten worden verzonden. Het volstaat nu niet een rijken fruit oogst in te zamelen, men moet hem nog cunnen aan den man brengen en dat, in de meest voordeeligste voorwaarden. Hieromtrent heeft de ondervinding ons geleerd dat de vreemde markten en in 't bijzonder de Engelsche hier maar enkel in aanmerking te brengen zijn, wanneer het zekere bepaalde soorten geldt en vooral vruchten van eerste hoe danigheid, zoodat er heel dikwijls van een regelmatigen fruithandel geen spraak can zijn. Over een maand, ter gelegenheid van een uitstapje in Limburg, hoorden wij zeggen dat landbouwers van hoogen ouderdom zich niet herinnerden dat ooit de veldvruchten lukten zooals dit jaar. Niettegenstaande vele bladen hadden aangekondigd dat de hagel veel schade had verricht, hebben de landbouwers het oogstseizoen met vreugde tegemoet gezien. De fruitoogst echter belooft niets bij zonders. Men zal zich herinneren dat het afgeloopen jaar 1924 een echt fruitjaar is geweest, en dat er dan overvloedig pruimen, peren, appelen en kersen zijn geweest. Voor wat de peren en de kersen be treft, zal het zeker dit jaar niet het geval zijn. Wat de pruimen betreft, die ook, zullen slechts een heel geringe opbrengst leveren. Daarentegen schijnt de appelaar nog al beladen. De roode sterappel, de os senkop, de enkele en dubbele belle fleur en de gewone kook- en tafelappel zullen niet ontbreken. Van nu af zijn er truitkooplieden die reeds van gansche boomgaarden het fruit hebben gekocht en niet aan te geringe prijzen. Ook zegt men dat Duitschland dit jaar van groote hoeveelheden fruit afnemer zal zijn. Als dat alles zoo gemakkelijk zal van stapel loopen, dan kan het niet beter. Doch moest die toestand iets of wat ko men te veranderen, i. a. w. moesten de fruitverkoopers maar een slechten prijs krijgen van hun fruit op de markten, wat zullen ze dan aanvangen Daarom vragen wij ons niet zonder zorgen af of de ellendige toestand, die zich in de vroegere jaren zoo vaak voor deed, zich dit jaar gaat hernieuwen Zullen wij door een noodlottige nala tigheid dien kostelijken fruitoogst ten deele laten verloren gaan en aldus onze fruitkweekers den moed ontnemen om hunne boomgaarden verder uit te brei den Het ware eene zware misdaad tegenover onze vlaamsche vooruitstre vende landbouwers en den vooruitgang onzer landbouwnijverheden. Wij moe ten alle middelen ter hand nemen om die verderfelijke neiging te keer te gaan. Wij hoeven dus vooruit te zien en bij tijds onze voorzorgen te nemen. Hoe wij dat best zullen aan boord leggen, zullen wij hier trachten uiteen te zetten om aldus onze fruitkweekers en landbou wers in het meest wetenswaardige om trent dit zoo belangrijk vraagstuk te leiden. Wat dan gedaan bij overvloedige fruitoogsten Wanneer de afzet op de vreemde markten er van moeilijk is, zien wij dat het fx uit meestal aan spotprijzen wordt verkocht en in menig geval maar al te gemakkelijk in de eetbakken van koeien en zwijnen terecht komtZelfs ontzien sommige lieden zich het daartoe ver- eischte werk en laten het teenemaal ver loren gaan. Juist daarom hebben wij enkele proe ven op touw gezet ten einde na te gaan in hoeverre, voor de toekomst, zulke toe standen kunnen voorkomen worden. Op voet der verkregen uitslagen kwamen wij tot het besluit dat, bij jaren van groote opbrengst, eene indeeling der opbrengst wenschelijk en ook zeer wel mogelijk is. Zoolang de verkoopprijzen voordeelig zijn, is het onmiddellijk aan den man brengen der opbrengst in alge- meenen regel geraadzaam geven de zelve nochtans geen de minste voldoe ning. dan is het wijs handelen de op brengst te verdeelen om, naar gelang hunner hoedanigheden en eigenschap pen, de eene soort te verkoopen, de an dere te bewaren, een derde tot het dro gen of tot het maken van cider te be stemmen. Een nadere verklaring zal ons gedacht nog beter vatbaar maken. Het fruit is goed gelukt. De aftrok is maar klein, de prijzen onbeduidend. Wat kan de landbouwer uit onze streek doen om toch zooveel mogelijk zijne productie te gelde te maken. Het sor- teeren komt ons hier als gewenscht voor Het beste en schoonste fruit uit- geraapt zal meestal aan bevredigende prijzen op de vreemde markten, zooniet als tafelfruit kunnen verkocht worden. Daartoe zijn natuurlijk doeltreffende maatregelen te nemen, zoowel voor wat het inpakken als den verkoop betreft. Hard Winterfruit, dat om zijn lang bewaarvermogen bekend staat, zal wor den overwinterd nadat een strenge uit kiezing is gedaan. Het bewaren in kui len schijnt ons onder meer een geschikt middel te zijn. Zulke fruitverscheidenheden die zacht van vleesch zijn, licht blutsen en vlek ken en dan ook gemakkelijk bederven, kunnen voordeelig gedroogd worden, wanneer hunne verkoopprijs niet te hoog staat. Klein en misvormd fruit van verschil lende soorten en verscheidenheden dat ter markt slechts aan spotprijzen een af zet vinden zou, kan voordeelig tot de ciderfabricatie worden benuttigd. Wanneer alzoode fruithoop ingedeeld wordt zal de markt min overlast en de prijs meer loonend zijn het fruitver- bruik zal op een langer tijdstip dragen en de vormen van gebruik zullen in aan tal toenemen dit matigend, meervou dig en langerdurend debiet moet onver mijdelijk heilzaam inwerken op een be trekkelijk bevredigend afzetten van het fruit. Juist daartoe wenschen wij te komen. Is zulks wel praktisch mogelijk? W(j be seffen niet waarom neen. Alleszins die nen wij het te beproeven vooraleer ons een bepaald gedacht te kunnen maken. Dit hebben wij dan ook gedaan, welis waar op eene te kleine schaal om te be sluiten. Toch is onze proef hoogst leer zaam en van aard andere proeven uit te lokken, hetgeen wij voornamelijk be trachten. L. MORTELMANS. Dat het de maand niet is waarin er meest in den tuin te verrichten valt, dat geef ik gaarne toe en onze boeren heb ben dan ook minst tijd om zich met tuin werk onledig te houden. Immers de oogst moet ingehaald, de stoppelen moeten be mest en ondergewerkt worden, het loof dient gezaaid en bewerkt en als men daarbij zoo n hondenweder getreft dan is het werk dubbel lastig. Ostedeling gij die soms met verachting over den land bouwer spreken durft, weet ge wel wat al zorgen en kommer hij zich in deze maand moet getroosten, om zijn oogst nog wat menschelijk te kunnen inhalen en U alzoo het noodige brood te ver schaffen. Spreek liever met eerbied over dien man want, terwijl gij soms ergens in 't lommer met uw zak doek de koelte over uw wezen aan 't sla gen zit, staat hij in de brandende zon aan den harden arbeid terwijl maar ge durig de zweetdroppels hem door de huid persen en ten gronde vallen. Men zegt van hem dat hij de aarde door zijn zweet vruchtbaar maakt en gij zoudt spotten met dien man die U den kost in 't zweet zijns aanschijns verschaffen moet. Wat RB BLOEM Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1