REDT U ZELVEN Arbeid adelt Staat en üandbouw NITRÏFKATIE De bandbouoikameps Volledige Uitslagen der Hoptentoonstelling Landbouwweekblad De Zaaiër Let op VARIA WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetens^hoppeiij^e bijdpage ZONDAG 4 OCT. 1925 PriJ» 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 353 Abonnementsprijs i 6,öö frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR! AIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. We hebben het nuttig en wenschelijk geacht aan de hand van ontegenspreke lijke cijfers de liefde te meten die de Staat onzen landbouw toedraagt. Zoo we in deze uiteenzetting vergelijkingen moeten maken tusschen b.v. de bescherming van de nijverheid en van den landbouw, dan ligt het niet in onze bedoelingen iets af te dingen op het rechtmatige en nood zakelijke dat van staatswege voor de nijverheid en onze arbeiders werd ge daan. We zijn van meening dat de stof felijke weivaart en de geestelijke ont voogding van den arbeidenden stand omwille van algemeenen welstand, om wille van de maatschappelijke rechtvaar digheid eene vereischte is en behooren dan ook tot degene die alle sociale ver beteringen met vreugde hebben be groet, met ons zeer beperkte kracht heb ben nagestreefd. Maar juist dat streven naar meer maatschappelijke rechtvaar- j digheid heeft onze aandacht gevestigd op een zeer belangrijk, op een zeer werk zaam en onmisbaar gedeelte onzer be volking dat helaas geen genade mocht vinden bij de hooge oomes die het land achtereenvolgens hebben bestuurd. We bedoelen hiermede onze boeren bevolking. Als we zoo schrijven, dan drijft ons niet alleen het persoonlijk belang dat bij elke verbetering volgen moet, maar ook het algemeen belang van het land dat nauw verbonden is aan de kracht, aan het produktievermogen, aan de graad van wetenschap onzer boerenbevolking. Laat ons dan ook, voor de oninge- j wijden, een vluchtigen kijk werpen op het belang van onzen landbouw in ver gelijking met het belang onzer nijver heid. Volgens een onderzoek wordt de nationale rijkdom van den landbouw op ongeveer 10 miljard geschat (Prof. Vliebergh), terwijl M. Baudhuin in een studie voorgedragen in de Société scientifique de Bruxellesde waarde van de Belgische nijverheid op slechts 6 1/2 miljard schat. M. Helleputte en M. Paul Berger schatten de gezamenlijke waarde der landbouw voortbrengselen vóór den oor log op 2 1/2 miljard, terwijl dezelfde heer Baudhuin de nijverheidsvoort- brengst op hoogstens 2 miljard berekent. De optelling door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gedaan in 1910 gaf 1,054,414 personen inden landbouw werkzaam. De bevolking in de nijver heid gebruikt wordt geschat van 1.130.000 tot 1,300,000. We hebben er aan gehouden deze cij fers aan te halen om voor onze lezers te bevestigen dat de landbouw op gebied van kapitaalswaarde, voortbrengst en zelfs getalsterkte voor de nijverheid niet moet onderdoen. De verhoudingen zijn echter heele- maal anders wanneer wij de staat van 's lands in- en uitgaven onderzoeken en nagaan in hoeverre de Staat zijn bron nen van stoffelijken en zedelijken rijk dom weet te beschermen. Zoo bedroe gen de begrootingen voor 1925 Wetenschappenen Kunsten 423 miljoen Nijverheid en Arbeid 218 Openbare Werken 105 Leger en Gendarmerie 665 LANDBOUW 38 We kunnen onze opmerkingen hier gerust van kant laten het oordeel den lezer overlatend. Maken we nu eene vergelijking van de begrootingen van 1913 en 1922 en wij stellen vast LANDBOUW 203 Er valt hier op te merken dat hier en kel sprake is van gewone uitgaven. De verhouding zou nog heel wat ongunsti ger zijn voor den landbouw moesten de buitengewone uitgaven meegerekend worden. Onthouden moeten we dat ter wijl al de ministeries saam hun uitgaven met512°/o verhoogden de landbouw enkel 203 per honderd meer uitgaf in 1922 als in 1913. Voor den oorlog gingen 2,62 van de uitgaven naar den landbouw (bela chelijk per honderd), in 1922 nog 0,98 In 1922 bespaarde men op de be- groofing van 1921 2,18 °/o, voor den landbouw klimt die bezuiniging tot 21 °/0. Wat waar is op financieel gebied is even waar op sociaal gebied terwijl de nijverheidswerklieden wet na wet, her vorming na hervorming veroverden, bleef onze landbouwbevolking getroost met een vracht nooit gehouden kiesbe- loften. De landbouwers zijn immers goede lieden die meestal niet erg naar verbete ring streven of er aan gewoon zijn ach teruitgestoken te worden. Ze zijn ook voor de 2/3 Vlamingende landbouw is immers overwegend een Vlaqmsch bedrijf en de aandacht van de Belgische regeeringen die elkaar sedert 1830 heb ben opgevolgd is nooit gegaan naar het Vlaamsch gedeelte van ons land. Het is I met feiten en cijfers te bewijzen dat het geld en de voorliefde van de regeeringen altijd gegaan zijn naar de nijverheid en bijzonder naar de Waalsche het is niet tegen te spreken dat vlas, tabak en hop- cultuur bijna zijn doodgegaan onder de volmaakste onverschilligheid der Bel- 1 gische regeeringen. Dat bewijzen we dan ook bij een volgende gelegenheid. ton te laten samenwerken maar dan nog gaan wij achteruit. Velen zijn van gevoelen dat men de heilzame werking der landbouwcomices heeft willen belemmeren door ze onder het voogdijschap der landbouwkamers te plaatsen. Velen zijn ook geneigd de herziening te vragen van het kon. besluit hier ter sprake. Om aan de hoerengilden medezeggen schap toe te staan in het bestuur der landbouwzaken was het niet noodig onze officieele landbouwinrichtingen, onze provinciale landbouwmaatschappijen en Cornices lam te leggen, hunne macht en getalsterkte te verminderen. Krachtens art. 3 van gemeld besluit worden verscheidene leden onzer Corni ces buiten gesloten, zelfs de lagere onder wijzers kunnen geen lid meer zijn, vol gens litt. C van gezegd art. zijn enkel leeraars van middelbaar en hooger onder wijs toegelaten We tellen nochtans in onze provincie een schaar verdienstelijke onderwijzers die aan den vooruitgang van den land bouw door hunne lessen en voordrachten ernstig hebben medegewerkt. In het belang van den landbouw is het hoogst noodig ons aan te sluiten bij de zen die de herziening vragen van het kon. besluit welke den beklagenswaar- digen toestand heeft geschapen waarin wij thans verkeeren. Meer nog is daarover te schrijven maar dit kappelingje is al lang genoeg zoodat het eer gelijkt aan een schaveling, die toch dienstig kan zijn om het vuur aan te wakkeren bij de landbouwvrienden die wat stram beginnen te worden. We merken hier bijzonder op 1° Dat de landbouwcomices ondermijnd en ver lamd worden door den Leuvenschen Boerenbond, zooals het artikel ons zegt. Het is spijtig dat de heeren van de corni ces dat niet eerder hebben geweten Toen wij onzen vriend en landbouwer Clement Ruyssinck voorstelden om in het Bestuur te worden gekozen waren zij het omtrent allen roerend eens met den Boerenbond om ons buiten te sluiten en in de plaats een boerenbonder dus een ondermijner te plaatsen. Op de zelfde manier lieten ze zich bedodden bij het aannemen van afgevaardigden van de vrije vereenigingen met beperkt doel. Alles ging steeds naar den zin van den Boerenbond en slechts drie of vier leden der Cornices hadden den moed hierover te protesteeren. Ze hebben dus hun eigen het strop aan den hals gedaan 2° Wij zijn t akkoord met te besluiten dat den Leuvenschen Boerenbond een onloochenbaar politiek doel heeft. 3° Wij zijn niet t'akkoord dat bonden met een economisch en winstgevend doeleinde geene staatstoelagen zouden mogen krijgen, alhoewel wij er nog nooit eene vroegen. Ons dunkt zouden deze toelagen moeten verdeeld worden aan al de vereenigingen, doch enkel voor doeleinden die rechtstreeks den vooruit gang van den land, op zedelijk en stoffe lijk gebied zouden beoogen. Onder den titel Kappelingen lezen wij in het Landbouwblad officieel orgaan der landbouwcomices van Oost- Vlaanderen, volgend artikel dat wij hier weergeven om aan de leden nogeens het bewijs te geven van de waarheid onzer beweringen, toen wij de Landbouwka mers eene slechte en ziekelijke instelling noemden Kappelingen. LANDBOUWKAMER, Vrijdag 1.1. vergaderden te Gent de afgevaardigden der Cornices onder voorzitterschap van M. Van der Linden. Het doel der vergadering zich t ak koord te stellen aangaande de te nemen houding nopens de verschillende punten die voorkomen op de dagorde der aan staande vergadering van de landbouw- kamer. Voor wat de vertegenwoordiging bij den hoog eren landbouw betreft was de vergadering van gevoelen dat 2 kandida ten der cornices, 2 der hoerengilden en 1 van de vrije vereenigingen dienen aange duid. Diensvolgens werden bij stemming de heeren Van der Linden en Welvaert door de afgevaardigden der Cornices aange wezen tot Candida ten. Het voorstel van M. Van Poucke, strekkende om het bestuur der landbouw- kamer op dezelfde wijze te zien samen stellen, gaf aanleiding tot een nog al le vendige bespreking. De zaak immers komt hierop neer: De Cornices wenschen uitsluitelijk vertegen woordigd te zijn door afgevaardigden die geen lid zijn van de boerenbonden, ter wijl dan ook de hoerengilden hun belan gen verdedigen. Dit is heel in overeen komst met het kon. besluit van 12 Sept. 1924, houdende inrichting der landbouw kamers. De billijkheid van dit voorstel is on betwistbaar maar in praktijk stuiten wij hier op een schier onoverkomelijke moei lijkheid. Eenige afgevaardigden, zeer ac tieve en algemeen geachte landbouw vrienden zijn tevens lid van een land- bouwcomice en van een boerenbond. Er ware misschien middel van dezen die in't geval zijn en die het zouden verlangen, te benoemen als eereleden bij het bestuur. Wij hoorden het gedacht opperen dat hooger aangehaald bezwaar niet bestaat, gezien Cornices en hoerengilden hetzelfde doel beoogen. Halt-la, een minuutje. Dat is niet vol komen juist De Cornices hebben geen winstgevend doel en werden alleen inge richt om den vooruitgang van den land bouw te bevorderen door landbouwon derwijs, voordrachten, lessen, leergan gen, proefteelten, inrichting van kweek syndicaten, tentoonstellingen, enz. Zij hebben geen politiek doel en land bouwers van alle denkwijze worden erin aanvaard, terwijl de boerenbonden bene vens een onloochenbaar politiek doel ook een economisch en winstgevend doelein de nastreven. Daarom zelfs zijn sommigen van mee ning dat zij geen aanspraak zouden mo gen maken op de staatstoelagen die zij nu aan de Cornices ontnemen. Immers in het ontwerp van reglement van inwendige orde staat het voorstel alle jaren slechts aan 10 aangesloten maat schappijen een toelage te verleenen om prijskampen in te richten, en aangezien 72 maatschappijen zijn aangesloten kun nen zij slechts alle 7 jaar een hulpgeld bekomen. Vroeger konden de Cornices alle 2 jaar toelage bekomen. Dat is de vooruitgang van den zeeldraaier. Voor zeker zal het soms mogelijk zijn de land- bouwmaatschappijen van een zelfde kan- 4° Wij zijn volledig t'akkoord om de herziening te vragen van het koninklijk besluit over de Landbouwkamers. We zouden die willen heringericht zien op eene meer democratische wijze en bij zonderlijk op eene meer rechtvaardige wijze. Wij zouden hierover onder al de lieden die als landbouwers kunnen aan zien worden een referendum of volks raadpleging willen zien plaats grijpen. Dan zouden de zetels in de Landbouw- kamer verdeeld zijn naar den wensch van den belanghebbenden en betrokken landbouwer, terwijl hij er heden weinig of niets in te zien heeft en zijne belangen in handen zijn van advokaten, brouwers, renteniers en meer andere aan den land bouw vreemde personen. Wij zouden ook willen dat altijd de drij vierden van de mandaten aan land bouwers toekomen, De Landbouwkamer, zooals ze heden bestaat, is eene vergadering waar aller lei personen en groepen enkel werken en streven om er de macht en de staats toelagen van in handen te krijgen. Van landbouwbelang is hier werkelijk nooit spraak en de meest dringende land bouwvraagstukken worden over 't hoofd gezien voor het persoonlijk belang 1 lieden of groepeeringen. 5° Wij zijn volledig t'akkoord dat men onderwijzers aanneemt als leden, van het oogenblik dat ze een diploma van landbouwkunde of dergelijks bezit ten en zich rechtstreeks aan landbouw aanbelangen. Wij vragen echter de uit sluiting van advokaten, renteniers en andere lieden die niets gemeens hebben met den landbouw. Wij kunnen er aan toevoegen dat de gevreesde vijand van de landbouwcomices op voorhand zijn plannen heeft gesmeed en dat ze ook op gebied staatstoelagen hunne bereke ningen op voorhand hebben gemaakt. Dit voorspelt weinig goeds voor de min derheid daar alleen de macht telt, terwijl rechtveerdigheid pit hun catechismus is geschrapt. Zoo men er vroeger nog niet in gelukt was te bepalen op welke wijze en door welke oorzaak de vorming der nitraten in den grond plaats greep, toch had Schloesing reeds kunnen vaststellen dat de nitrifikatie de verwezenlijking ver eischte der vijf volgende voorwaarden. In den grond moeten organische stik stof houdende stoffen tegenwoordig zijn de hoeveelheid salpeterzuur welke door nitrifikatie gevormd wordt, is in rechtstreeksche verhouding met de hoe veelheid organische stikstof welke voor handen is. Volgens een tweede vereischte is zuurstof onmisbaar en de werkdadig- heid der nitrifikatie is nogmaals in recht streeksche verhouding met de hoeveel heid zuurstof, van daar dat in wel be werkten, lossen grond de nitrificatie sneller is, omdat de lucht (dus ook zuur stof) gemakkelijk toegang vindt. Een derde vereischte Er moet een alkalische stof (kalk of mergel) tegen- genwoordig zijn zoodat zich nitraten vormen, wijl anders de grond zou zuur worden. Er is ook nog een zekere graad voch tigheid noodig. De temperatuur speelt ook een ge wichtige rol de nitrifikatie geschiedt niet beneden de 5 graden, noch boven de 57 graden de optima temperatuur t.t.z. de voordeeligste is 37 graden. Zoo de hierboven vermelde voor melde voorwaarden reeds grondig bestu deerd en bestatigd waren, toch ontsnap te nog de oorzaak der nitrificatie. Het is eerst in 1877 dat Schloesing en Müntz het gedacht uitten dat de nitrifi katie het werk is van een levend wezen, van een mikroob. Deze twee geleerden bekennen dat ze op het spoor werden gebracht door de opinie welke Pasteur reeds in 1862 vooruitzette en volgens dewelke de werking van de zuurstof op organische stoffen zeer beperkt is, wan neer geen mikroben tegenwoordig zijn. Hoe nu bestatigd of dit in de nitrifi katie wel zoo gebeurt? Schloesing en Müntz legden een zeer vernuftige proef aan een breede buis, 1 meter lang en van onder met een zift gesloten, wordt gevuld met 5 kilo kwartsachtig zand ge mengd met 100 grammen kalk. Eiken dag wordt dat zand begoten met een vaste hoeveelheid rioolwater derwijze dat het acht dagen noodig heeft om door te zij pelen. Een luchtstroom wordt langs on der door het toestel gejaagd. De vijf hooger vermelde voorwaar den zijn hier stipt verwezenlijktde or ganische stikstof is in het rioolwater aan wezig het zand is door toevoeging van kalk alkalisch gemaakt de zuurstof wordt door den luchtstroom aange bracht de temperatuur is de gewone temperatuur van het omliggende mid den. Het water dat de twintig eerste da gen door het zand filterde, had een on veranderlijk gehalte ammoniak, maar het bevatte geen nitraten. Daarna bestatigde men de tegenwoordigheid van nitraten, terwijl de hoeveelheid ammoniak ver minderde. Zoo de nitrifikatie een gewoon ver brandingsverschijnsel was, door de zuur stof bewerkt, dan ziet men niet in waar om het twintig dagen duurde eer de ni- van trificatie begon. Logisch is het aan te ne men dat de nitrificatie geschiedt door de tusschenkomst van een levend wezen dat een zekeren tijd vergde om zich te ont wikkelen eer het zijn functie kon ver richten. En werkelijk een tweede proef neemt allen twijfel weg: zoo men met den lucht stroom ook chloroformdampen door het zand zendt, dan ziet men tien dagen daar na dat het water geen nitraten meer be vat en weer is er enkel ammoniak te vin den. Nu chloroform heeft op alle leven de wezens een bedwelmend uitwerksel en belemmert hun physiologische verrich tingen. Andere proeven nog leidden tot de zelfde conclusiede nitrifikatie geschiedt door tusschenkomst van mikroben. Aan een anderen geleerde, Wino- gradsky. moest de eer te beurt vallen te bewijzen dat de nitrifikatie in twee tijden plaats grijpt dank aan de werking van twee verschillende mikrobensoorten. Eerste tijdammoniak wordt in sal- peterigzuur en in zijn zouten (nitrieten) omgezet volgens volgende vergelijking NH3 3 O - HN02 H2 O. Tweede tijdNitraten komen voort uit een volledigere oxydatie (of verbran ding) van nitrieten: KN02 O KN03 Nitraat is de vorm waaronder stikstof voor de plant voedzaam wordt het is de vorm waaronder de plant de stikstof kan vereenzelvigen. Volgende schema wijst nu de evolu tie van de stikstof in den grond s 1) humus ammo- niakvormen.de mi kroben ammoniaksulfaat cyanamide urea ammoniak -f- nitroso coccus. nitrieten nitrobacter door toevoeging van sodanitraat. P. J. CLAUS, Scheikundige. VariëteitGROENBEL le Prijs. Van der Vorst Frans, Aalst 90 p. Caudron Petrus, Meldert 90 p. D'Hooge Constant, Wieze 90 p. 2e Prijs. Van Cottem Alf., Meerbeke 88 p. Van Cauter Polyt. Moorsel 88 p. Wauters Gust., Meldert 87 p. Van Keer Gust., Meldert 86 p. Caudron Aug., Meldert 86 p. De Cort Hipp., Hekelgem 86 p. Kieckens Leon, Aalst 85 p. Verbeecke Ad., Essche-Ternath 83 p. Van d. Burcht J., Erembodegem 82 p. Redant Kam., Aalst 80 p. Callebaut Ser., Moorsel 80 p. 3' Prijs. Van d. Meersch Louis, Moorsel 79 p. 1 2) Ammoniak uit 3) Nitrieten uit 4) Nitraten uit Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. In den nacht van Zaterdag 3 op 4 Oktober wordt het uur weer normaal, 't is te zeggen dat de wekkers en uurwerken 60 minu ten dienen achteruitgesteld en de slapers er een uurtje mogen aan- knoopen. Robeyns Constant, Aalst 78 p. Rowies Romain, Aalst 76 p. Aelbrecht Louis, Moorsel 75 p. De Bruyn Valeri, Aalst 75 p. De Leener J.B., St. Kat. Lomb. 75 p Van Gyseghem Fel., Aalst 75 p. Beeckman Jozef, Meldert 71 p. SchoonjansBen., Hekelgem 70 p. Goedvinck Bern., Teralphene 70 p. Variëteit COIGNEAU Prijs. Van der Vorst Frans, Aalst 92 p. Liefferinckx Fr., Erembodegem 92 p. e Prijs. Ringoot Gust., Wieze 87 p. De Bruyn Valeri, Aalst 87 p. D'Hooghe Constant, Wieze 86 p. De Meersman Petr., Wieze 86 p. Schoonjans Petr., Meerbeke 84 p. Wtd Van Gijseghem, Moorsel 84 p. Van Damme Louis, Wieze 82 p. V. NieuwenhoveG.,Teralphene 82 p. Van Nuffel Emiel, Herdersem 80 p. De Bisschop Ruf., Teralphene 80 p. De Munter Gust., Moorsel 80 p. V Prijs. De Wit Louis, Moorsel 79 p. Cornelis Joan., Meerbeke 79 p. 78 p. Schoonjans Petr., Meerbeke 76 p, D'Hooghe Benoit, Wieze 76 p, Smiths Karei, Teralpene 75 p. V. Droogenbroek J., Esschene 74 p. Robeyns Constant. Aalst 71 p. VariëteitKENT. 1' Prijs. De Reuse Alfons, Teralphene 91 p. 2' Prijs. V. d. Abbeele Jos., Wambeke 80 p. Variëteit t WITTE RANK 2' Prijs. De Cort Hipp. Hekelgem 84 p. 3' Prijs. V. d. Broeck Fél. Baerdegem 73 p. Cuper Const., Meldert 70 p. Aan al de bekroonde deelnemers bie den we nogmaals onze talrijke geluk- wenschen. De plechtige uitreiking der premiën en eerediploma's, waarop al de deelne mers schriftelijk zullen uitgenoodigd worden, wordt later bepaald. Uit Mmf en Keren. De melkrijkste koe ter Wereld. Volgens de "Landbouwcourant" het of ficiéél orgaan van den Veenkolonialen Boerenbond, stond eenigen tijd geleden in het Zwitsersche Zentralblatt für die Milchwirtscbaft" een afbeelding van de koe Melba, welke in Nieuw Zuid-Wales (Australië) gehouden wordt én tot het Shorthorn ras behoort. Deze koe heeft in 1923 niet minder dan 14.732 KG melk gegeven met een gemid deld vetgehalte van 4.97 0/o. In één jaar leverde dit dier dus 731,1 KGbotervetof wel 850 KG boter. De grootste daggift bedroeg 53,5 KG. terwijl zij in de 8C maand van haar lactatieperiode meer dan 83 KG boter gaf. Haar voederrantsoen bestond uit 16 KG graan, daarbij liep zij in de weide; 's nachts op stal ontving zij lucernehooj naar believen. De koe stamt af uit de bekende Mei- ba-Darbalara lijn en is eigendom van de Schotsch-Austral, maatschappij jn Nieuw Zuid-Wales. Indexcijfers van den Landbouw in Nederland. De Directie van den Landbouw publiceert de volgende index cijfers over de maanden Juni, Juli en Au gustus 1925. Juni 140 158 153 174 Juli 129 167 155 171 Aug. 134 170 160 174 Akkerbouwproducten V eeteeltproducten Landbouwproducten Productiekosten In Augustus zijn de granen, evenals suiker en stroo sterk in prijs teruggeloo- pen. De zaden toonden eenige prijsstij ging, terwijl aardappelen aanzienlijk hoo ger noteerden dan in Juk, waardoor het lil MBL Openbare Werken Rechtswezen Dotatiën Buitenlandsche Zaken Binnenlandsche Zaken Wetenschap, en Kunst. Nijverheid en Arbeid Koloniën Oorlog Gendarmerie Financiën eene verhooging van 331 339 ojo 209 488 550 678 57 9 305 616 537 496 4e 4e imon. zuurst. salpeterlgzuur water De mikroob die deze omzetting kata lyseert want de werking der mikroben kan best met de katalysatie vergeleken worden werd door Winogradsky in zuiver kuituur afgezonderd. Het is eivor mig en heeft een lengte van één tot twee duizendste van een millimeter. Wino gradsky gaf het den naam van Nitro- somonas of Nitrosococcus. potaschnitrlet zuurstof potaschnitraat De nitrosococcus is onmachtig om de omzetting van nitrieten in nitraten te katalyseeren dit geschiedt door tus schenkomst van een ander mikroob, de Nitrobacter. De nitrobacter is ook in zuiver kuituur afgezonderd geweest en men heeft bestatigd dat hij met nitrieten nitraten vormt, maar tegenover ammo niak is de nitrobacter onmachtig de nitrosococcus en de nitrobacter zijn dus samen noodig tot de nitrifikatie. Het spreekt vanzelf dat zoowel ammoniak- sulfaat als de ammoniak die door de ont binding van humus ontstaat, de nitrifi katie ondergaan. Ontpeend, geploegd, gemest, geëgd, Gespeend van leeuwerik- en merelzangen Wacht de akker, gaaf- en fijngelegd, Gereed om 't deugdlijk zaad te ontvangen. Schuw komt de morgen, krank en bleek, In witte waden geen wind komt waaien, Slaapstil ligt, heinde en ver, de streek, Doodstil. Nu kan de landman zaaien. Gelijk een priester het offerkleed Bedaard en traag om zijne forsche lenden, Slaat hij den zaaidoek, blank en breed, En vat de wijd-wegvloeiende enden, In de één hand tot een kluwen saam Met de andere schept hij, stom, gesloten Het zaad uit het linnen, en in Gods Naam Nu gaat en stapt hi) onverdroten. Hij gaat en stapt, gemeten, traag Hij stapt met vaste, gepaste schreden. Eerst van den wegkant lang» de haag, Dan verder den akker ingetreden. Hij gaat en stapt, en op de eigen maat, De loome maat van zijn eigen schreden, Grijpt hi) met volle greep het zaad En bidt het schoonste der gebeden. Hij bidt Geef heden ons daaglijksch brood I Zijn hand gaat op, zijn hand gaat open. En keur van korrels, gaaf en groot Die komen er uit neergedropen. Hij bidt en stapt, en keer op keer Heft hij, als om heel 't land te zegenen, Zijn groote hand, en telkens weer Doet deze zegening korrel» regenen. De middag kroont zijn kruin met goud, Hij stapt en grijpt en zaait en zegent Straks purpert de avond achter 't woud Een poos is 't, of het rozen regent. En hijgend blijft de zaaiër staan En schudt, met plechtiger gebaarde. Den laatsten korrel voedzaam graan In de aarde. POL DE MÖNt'. Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1