REDT U IZELVEN BRIEF VAN NONKEL WIS1ÜS Wat iedereen eens overdenken moet lets over Jlopkmestie. Landbouwweekblad Arbeid adelt Nitrifikatie en Grondkalking Regeering en Landbouw WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetens(?hQppelijl{e bijdpoge i) ZONDAG 11 OCT. 1925 Prljfc i2 centlemen. 7de JAARGANG Lh ó54 Abonnementsprijs 6,00 Frank 's jaara. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Veraniwooidelijke Opsteller OR 1 AIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. BESTE REDACTIE. i Zeiven ontstaan is andere laten zich vleien, en met een stroo ver- Het is nu zoo lang geleden dat leiden Onze vroegere vijanden ik nog eens geschreven heb en ik J doen al wat ze kunnen om weer de geloof zeker dat velen van U allen macht in handen te krijgen, de me dood hebben gewaand. Ge- lukkiglijk voor mij en misschien ook wel voor U, is het niet waar Ik zegdï ook wel voor U. Ja, beste heeren, ik heb de pretentie niet van onzen bond geheel recht te houden, maar ik durf wel zeg gen dat ik, alhoewel maar een kleine landbouwer, eene van de steunpilaren ben van Redt U Zei ven. Ik heb den moed, niet alleen van lid te zijn, aandeelhouder, lid der Spaarbank, Brandverzekering enz., maar ik durf ook aan alleman zeggen wie ik ben ik durf nog meer ik durf den bond verdedi gen tegen de bende lage en be taalde knechten die hem willen kapot maken. Ja, beste heeren, waren er op elke gemeente zoo maar een tien tal boeren, ze zouden een toontje lager zingen zulle, de mannen van de maandelijksche pree, of van den spionnendienst.Ik kan gemak kelijk bewijzen dat alle landbou wers dienen aangesloten te zijn bij een boerensyndikaat en niet bij eenen bond waar de stem van den boer versmacht wordt in de armen macht die ze dank hun schandalig gedrag hadden verloren. Alle mid delen zijn goed. Geld ontbreekt er niet, en lastertaal, leugens en be drog zijne goede middelen om er te komen. Ja, heeren, ik durf dat wel alle maal zeggen, en ik zie wel dat vele landbouwers, ja allen, mij gelijk geven en mij volgen. Maar daar de menschen kort van memorie zijn is het altijd goed hen dit eens te herinneren, om hen op hunnen plicht als landbouwers te wijzen. Ook is het noodig dat alleman propaganda maakt, bijzonderlijk de heeren van ons Bestuur moe ten altijd en overal doen zien dat ze de mannen zijn van Redt U Zeiven, de leiders die we hebben gekozen in vervanging van de verraders die ons in den steek lie ten Ze moeten zich zoo gemak kelijk niet laten en de halfslachti- gen bekeeren. Hoevelen zijn er niet, zelfs goede leden van Redt U Zeiven die ook deze uitmaken van andere kringen. Waarom? De redens zijn gewoonlijk heel flauw en het is genoeg aan die menschen van fijngekamde en fijngeslepen op hunnen plicht te wijzen, opdat Heeren. 1 ze de andere jannen den rug toe- Ik durf aan alle boeren den tijd keeren. van den oorlog herinneren en een j Zijn er lieden die absoluut niet tijdje na den oorlog, toen we allen te bekeeren zijn, zendt diesoepsol- aan ons lot overgelaten waren, daten naar de maan, ten ware die Toen de hedendaagsche verlos- J lieden soms verplicht zijn twee ge- sers ver van ons af stonden en zichten te hebben voor persoon ons van achter de glazen afschut- Hjke of bijzondere redens. seis der komiteiten hielpen uit schudden zoo goed ze maar kon- nen. Ja, waar is de tijd Hoe herinner ik het mij nog, toen we met tientallen van ken nissen voor de vierschaar moesten verschijnen, om niet genoeg en niet op tijd te leveren, voor melk, boter en andere zaken. Wie stond er daar bij ons om ons te helpen om ons raad te ge ven Wie was er thuis, toen we aan de bel gingen trekken van vroegere vrienden Waar waren de heeren die ons nu alle zonda gen de les komen spellen overalles wat we goddank soms beter weten dan zij Maar de tijden zijn erg veran derd. Stilaan na den oorlog wer den de boerebeesten terug men schen De kiezing, het maken van sociëteiten en kringen, waren zaken waarvoor ze de boerkes konden bezigen. De mannen trok ken hunne fijne schoentjes uit trok- planters leverde, de gezondste, de Ik zegde hooger dat geld niet ontbreekt om ons te bevechten ik vergat er bij te voegen dat het algemeen niet uit persoonlijken zak komt. De Staatskas is daar om sommige bonden te ondersteunen in het oprichten van feesten, prijs kampen en meer. Ook zijn er nog andere kassen waar men de gelden in verzamelt, die eens dienen kun nen om de opkomende macht der boeren te breken. Ge ziet dat ik op de hoogte ben van de situatie. Ge moet weten dat ik ooren heb om te hooren, oogen om te zien, en een crayon op zak om te rekenen, en zoo komt het dat ik mijn woord kan doen waar het past. Ik wil sluiten, beste heeren, daar ik reeds te veel misbruik maakte van uwe welwillendheid. Ik wil toch nog iets zeggen en dat is dat den bond Redt U Zeiven weerom eens dees jaar de beste ken versleten kostuum aan en gin gen in 't veld met de boeren eens praten. Eenige, die dank aan de komi teiten niets moesten leveren, daar anderen het deden voor hen, had den veel geld gewonnen, en droomden zich weerdig om burge meester, provinciaal-raadslid en wat meer te zijn Ja, de boerkes waren weer nuttige schepselen ge worden En zoo veranderden stilaan de zuiverste soorten, en dat ze alge meen veel beter stonden als deze twintig tot dertig frank per 100 kilos meer hebben gekost. Dat strekt tot eer aan de leden van 't Bestuur, en bewijst dat ze het beste voor ons koopen en in het berekenen der prijzen ook doen zien dat onzen bond door boe ren en niet door heeren wordt bestierd. Ik zal dees maal zoo lang niet wachten om nog eens te schrijven en wensch aan alle goede leden heeft reeds een oproep gedaan tot zijn leden om de mogelijkheid te bestudeeren om dit in voege te brengen. Ik weet op voorhand dat er niets onverlet zal wor den gelaten, om dit te bewerkstelligen, toch altijd met de meeste omzichtigheid en na de nauwkeurigste inlichtingen te hebben ingewonnen en daarin mogen we het bestuur van "Redt U Zeiven'' hoege naamd geen ongelijk geven want het spreekwoord: Eerst gedaan en dan be dacht, heeft menig in 't verdriet gebracht, vindt nog altijd zijn slachtoffers. Het ware dan ook niet van belang ont bloot eens kenbaar te maken in welke streken van ons land men het meeste fruit kweekt en wat er daar zooal gedaan wordt om zich van die groote hoeveel heid fruit te ontlasten. Het land van Herve bezit aanzienlijke boomgaarden met appelaars en perelaars beplant. De variëteiten van appels die men er 't meest aantreft a's: de Frantche Bellefleur en de Grijze van Brabant, kan men onderverdeelen in twee verschillen de soorten: zoete en zure. De zure wor den opgekocht door de fabrikanten van siroop de andere vertrekken naar Duitschland om er cider van te maken. Uit het land van Herve vertrokken in 1914 niet minder dan 400 wagons appels voor de markt van Stuttgart. Dit grenst bijna aan het ongeloofelij- ke en toch, als we maar eventjes beden ken wat een kolossale hoeveelheid fruit door "Redt U Zeiven'' verleden jaar naar Engeland werd verzonden, zouden we eer dit groot aantal wagons voor 't Land van Herve nog als gering moeten schatten. De nieuwe boomgaarden welke men er hedendaags aanlegt worden be plant met variëteiten die meer gezocht worden op de markt van Engeland. We mogen immers niet vergeten dat onzen uitvoerhandel met Duitschland, verschei dene jaren na den oorlog heeft stil gele gen en tot op heden er nog verre van af is het getal van 1914 te bereiken. Zoo zien we daar uw gansche boomgaarden met: Sterappels, Jaak Lebel, Reinette Dexadre, Transparente de Croneels en meer andere nog die we voornamelijk in onze streken aantreffen. Het is nochtans bijzonderlijk de pere laar die er op groote schaal gekweekt wordt. We vinden er de Légipont, die op de markt van Luik veel liefhebbers vindt, de S' Remy, die gewaardeerde bak- peer wordt er niet min gemakkelijk aan den man gebracht. Verders zijn er nog lokale variëteiten aan te treffen die in het binnenland worden verkocht voor 't vervaardigen van siroop. Over 't alge meen nochtans moeten we zeggen dat het fruit van eerste hoedanigheid appels en peren den weg naar Engeland inslaat, zooals overigens in al de streken van ons land waar men zich met de verzendingen van fruit onledig houdt. Het overige, de minder goede kwali teit, wordt in het binnenland verkocht. E* met dit fruit voornamelijk wordt er gemorst. Het schoone fruit vindt altijd liefhebbers zoowel in 't binnenland als in den vreemde en konden we er toe gera ken ook het min goede, nuttiger te ge bruiken, de gevolgen der overproductie zouden zich van jaar tot jaar min snerpend doen gevoelen. Laat ons zeggen dat de handel in fruit in de streek vanVisé bijzonder aanzienlijk is: Zoo voert men jaarlijks een midden getal van 300.000 Kilogram kersen en krieken naar Engeland, een 200.000 Kgr. tros- en aalbessen insgelijks voor 'tgroot- ste gedeelte naar de Engelsche markten verders verscheidene duizenden kilogram pruimen, In 't binnenland blijven er voorzeker ook vele duizenden Kilogram, doch voor wat betreft het verwerken tot onderpro - dukten bepaalt het zich nog enkel tot si ropen en wat cider. Laat ons hopen dat er overal in België in de richting van 't verwerken van fruit tot onderprodukten zal gestuwd worden en dat we binnen eenige jaren er zullen mogen prat op gaan ook tegen de overproductie gewapend te zijn. Intusschen, hoop ik, zal Redt U Zei ven" aan zijn pogingen in dien zin niet verzaken. ('t Vervolgt) L. HAEMS. tijden. Vele landbouwers hebben de les voor hun leven onthouden den goeden dag. deze weten waarom Redt U i NONKEL en WISIUS. Indien wij er aan denken dat de stik- stofvoorraad van den grond eerst door de plant kan verteerd worden, wanneer hij door de nitrifikatie in den vorm van nitraten is omgezet, indien wij er aan denken dat de stikstof het voornaamste bestanddeel is welke de plant in den grond gemachtigt om hare levende stof te vormen, dan zal het niemand verwon deren als we zeggen dat de waarde en de vruchtbaarheid van een grond door zijn nitripkatievermogen dient uitge drukt te worden. Het zal dan ook van groot belang zijn te bestudeeren hoe we de nitrifikatie kunnen begunstigen. We hebben vroeger gezien dat er vijf omstandigheden waren welke de ni trifikatie beïnvloeden. Eerst en vooral de nitrifikatie is des te belangrijker dat er meer humus en ammoniakzouten voorhanden zijn. Door duchtige bemes ting met stalmest, compost en door groenbemesting zullen we humusrijke gronden bekomen. Aan de temperatuur kunnen we prak tisch niets veranderen. De drie andere voorwaarden, voch tigheid, gemakkelijke toegang van lucht en alkalische reaktie van den grond, worden verwezenlijkt door de grond kalking. Over enkele maanden deden wij in twee opeenvolgende bijdragen de be langrijke Rol der grondkalking uit schijnen. Wij zegden dat kalk de grond losser maakt nu op lossen grond is het haarvaat- of capillair vermogen kleiner, 't is te zeggen dat het water moeilijker naar de oppervlakte stijgt, het zal bijge volg ook trager verdampen en bij droge perioden zal de grond langer vochtig blijven. Zulks wordt door Dokter Blanck proefondervindelijk vastgesteld. Als de grond losser is, zijn er meer leemten tusschen de gronddeeltjes en is er bijgevolg ook meer lucht en gemak kelijke luchtverversching. De grondkalking heeft dus een physi- schen invloed, door het water- en lucht- gehalte in den grond te vermeerderen zij heeft echter ook een scheikundigen invloed. Eerst en vooral de kalk versnelt de vorming ten koste van humus nu hoe sneller de ammoniak gevormd wordt, hoe sneller de nitrifikatie hem in nitra ten kan omzetten. De groote rol van de kalk is echter als alkalische stof het gevormde salpeter zuur tot kalknitraat te binden, en het is de kalknitraat welke door de plant ver eenzelvigd wordt. De zuurheid van den grond wordt dus door den kalk vernield. De nitrifika- tiebakteriën eischen een alkalisch mid den. Immers die bakteriën geven zuren als afscheidingsprodukt, nu het afschei- dingsprodukt is een vergif voor de mi kroob die het vormt en wanneer het niet verwijderd of onschadelijk gemaakt wordt, houdt dit produkt, zoodra het een zeker gehalte bereikt, de werking van den mikroob tegen dit is een feit dat voor alle mikroben waar is. Salpeter zuur is dus een vergif, salpeterzure kalk (kalknitraat) is onschadelijk voor den mikroob en is tevens de geschikte voed- stof voor de plant. De stikstofvestiging door zekere stik- stofbakteriën (Azotobacterns) verwe zenlijkt, wordt in hooge mate vermeer derd door toevoeging van kalk of mergel. Alle stikstofmeststoffen moeten dus in nitraat omgezet worden, zoo de nitrifi katie in gunstige omstandigheden ge- In een vorig artikel handelde ik over de belangrijkheid van den fruitkweek in België. In 1922 voerden we 42.200.000 Kilogram fruit naar den vreemde. Zoo 'n aanzienlijk getal Kilogram fruit hadden we te over in 1922 en bracht het ons niet minder dan 50.000.000 fr. op. Dat zulk een aanzienlijk getal millioenen franken nogal een doorslag op onze handelsba lans geven, hoeft nauwelijks gezegd. On gelukkiglijk van het fruit dat we uitvoe- komt er een groot deel, misschien ren wel het grootste, terug onder vorm van drank, gelei, confituur enz. in de vreem- j de met ons fruit vervaardigd en in schoo ne bokalen, flesschen en potten, met een nog prachtiger Engelsch ofDuitsch etiket hier aan hooge prijzen verkocht. Engel schen en Duitschers smeren ons dus met ons eigen vet. Herhaalde malen reeds, heb ik er in De Koornbloem op aan gedrongen om zelf te doen, wat ze in den vreemde met ons fruit verrichten of lie ver het zelf tot drank, gelei en confituur te verwerken het in nog schoonere boka len te doen en er nog prachtiger etiketten op te zetten. Het bestuur van Redt U Zeiven Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. schiedt kunnen de ammoniakale mest stoffen voordeeliger werken dan de nitraten die als dusdanig toegevoegd worden daartoe is de eerste voorwaar de de grondkalking. Proeven werden te dien opzichte in Amerika aangelegd. Sedert 1908 hebben twee Amerikaansche geleerden, J. G. Lipman en A. W. Blair, te New-Jersey, de werking der verschillende stikstof meststoffen bestudeerd. Dezelfde mest stof wordt jaarlijks aan hetzelfde perceel toegediend de eene perceelen worden alle vijf jaar gekalkt, de andere percee- en zijn het nooit. Sodanitraat wordt door kalk in kalk nitraat en soda omgezetimmers enkel kalknitraat wordt door de plant vereen zelvigd de gevormde soda, welke alka- ijch is, vertraagt de verzuring (humus - zuur enz.) en wordt dan verder naar de diepere grondlagen weggespoeld. Ammoniaksulfaat eischt dubbel kalk- rantsoen 1° om het salpeterzuur in ni traat, 2° om het zwavelzuur in sulfaat om te zetten. De proeven van Blair en Lipman heb ben uitgemaakt dat nitraat voordeeligst was op kalkarme gronden en ammoniak sulfaat op de gekalkte perceelen. Zoo we de meeropbrengst met soda nitraat bekomen door 100 voorstellen, dan bekomen we voor ammoniaksulfaat op de gekalkte perceelen een gemiddeld cijfer van 122,56 Dit gemiddeld cijfer is berekend op een proef van tien jaar. Zoo we het gemiddeld cijfer nemen voor al de perceelen, gekalkte en niet- gekalkte, dan hebben we 100 voor nitraat en 89,5 voor ammoniak. Voor den oorlog werden de cijfers 100 voor nitraat en 90 voor ammoniak sulfaat aangenomen. Men bemerke dat die cijfers bijna gelijk staan met de daar even aangehaalde cijfers. Men mag zich dvs afvragen of die cijfers welke nadee- lig waren voor ammoniak, niet te wijten waren aan proeven welke doorgaans op zure gronden zouden aangelegd geweest zijn. Aldus zou men ook begrijpen waarom ammoniak soms uitstekende, soms slechte uitslagen gaf Die veron derstelling zou ook de opinie staven van vele proefnemers die beweerden dat am moniak in geschikte omstandigheden aangewend, uitslagen gaf welke ten minste gelijk stonden met de uitslagen door nitraat bekomen. Zoo de landbouwers regelmatig hun grond kalken, behandeling welke ook om andere redens noodig is dan zul len ze met ammoniak uitslagen bekomen welke deze meststof niet moeten doen onderdoen voor gelijk welke andere stikstofmeststof. En het verschil van prijs ten voordeele van ammoniaksulfaat is meer dan voldoende om de kosten van kalk te dekken en nog een ernstige winst te verzekeren. Dit zullen wij onthouden de vrucht baarheid van den grond hangt in hooge hooge mate af van zijn nitrifikatiever- mogen. Nu geen nitrifikatie zonder kalk De kalk laat tevens toe ammoniaksul faat aan te wenden met betere uitslagen dan sodanitraat en met minder kosten. En verder, gezien de invloed van kalk op potasch- en fosfoormeststoffen mogen we dit zeggen Intensieve bemesting eischt grondkalking intensieve bemes ting zonder grondkalking beteekent geld verspilling en teleurstelling. P. J. CLAUS, Scheikundige. terugschrikt het siersel der twee maten en twee gewichten grootscheepsch te gebruiken. Wijl er tegenover de nijver heid haast nooit stremmende maatrege len worden getroffen, is men er als de kippen bij, om eens dat de omstan digheden zoo zijn dat ze den landbouwer toelaten een product met 'n goede winst voort te brengen daar gauw paal en perk aan te stellen.Voor een nijverheids artikel mogen de prijzen door binnen- of buitenlandsche oorzaken tot fabel achtige hoogten klimmen toch zal men er in Biussel niet aan denken maatrege len te nemen om daar een eind aan te stellen, wijl voor den landbouw onmid dellijk regelingen worden getroffen zoo gauw de prijzen het normale punt eenigs- zins durven te boven. Komt er nu voor den landbouw een tijdperk van verval, één of meer jaren dat er met verlies of zonder 't minste voordeel moet worden gekerkt dan hebben ons boeren maar te zorgen dat z'er zoo goed mogelijk doorspartelen, dan lijkt de Staat heelemaal onbevoegd of onverschillig. Menige onder onze lezers heeft zich reeds wel de vraag gesteld of het Bel gisch staatsbestuur reeds niet al te dik wijls de rechtmatige belangen der land bouwers te grabbel wierp, alhoewel de landbouw een groote hoofdbron is van de algemeene volkswelvaart. De regeering heeft als eerste plicht te zorgen dat de bijzonderste nijverheid van het land niet wordt achteruitgestoken. H. L. Nu en dan hooren we hier in Bel gië en ook elders dat door de regee ring een beroep gedaan wordt op de landbouwers, zelf hun door premie of andere steun aanzet, om de kuituur van dit of dat landbouwproduct zooveel mo gelijk uit te breiden en de opbrengst er van zoo hoog mogelijk te maken. Zoo zagen we in den oorlog Engeland s goe- vernement premie s betalen voor den graanbouw, en worden wij hier in Bel gië van uit de ministertribune aangezet om de graanopbrengst zoo groot moge lijk te maken. Dergelijke gevallen doen zich voor, wanneer er in de noodige voortbrengst een tekort wordt voorzien, waardoor een groote crisis vóór de deur staat, of nog worden we er toe aangezet omdat de handelsbalans te veel bezwaard wordt door den onontbeerlijken aankoop in den vreemde of nog is er oorlog en blokkade. Als we nu weten dat de oorzaken, die de regeering aanzetten om onzen bijzon- deren steun te hebben, daar te vinden zijn, dan zal het ons geenszins verwon deren dat zulks gepaard gaat met 'n of ficieel beroep op de vaderlandsliefde der landbouwers dan durft men spre ken van het hart der landbouwers, reke ning maken op hun ingeworteld en over- ïn geërfd eerlijkheidsgevoel en op hun va derlandsgeweten. Dikwijls ook zijn wij getuige van het tegenovergestelde. Zoo hebben we hier België het nog in ieders geheugen staande tijdperk der hoogstprijzen, het afschaffen van invoerrechten voor den vreemden invoerder, het verbod van uit voer voor inlandsche voortbrengst, het aanmoedigen van den invoer van pro ducten die onzen landbouw eene doo dende concurrentie aandoen. Dergelijk optreden van 's lands be- 1 stuur doet zich voor in tijden dat de prij- zen van de landbouwvoortbrengselen j of van één of meer producten ervan ge stegen zijn, als er schaarschte is in 't land zelve, als vreemde landen aan voordee- j liger prijzen kunnen invoeren enz. Daar de Staat het algemeen welzijn van alle burgers heeft te behartigen en er hoeft voor te zorgen, dat noch deze of gene bevoordeeligd wordt ten nadeele van 'n andere, ligt het zeker in zijn goed recht daartoe maatregelen te treffen en is er niemand die reden heeft om te mor ren als zoo n optreden hem schade ver oorzaakt of liever aan 't maken van overdrevan winsten een einde stelt. Maar het optreden van de regeering in zulke gevallen heeft ons reeds menig- i' maal getoond, dat men er niet voor Hieronder geven we nog een ant woord van den heer Cam. Vincx, 5e- kretaris der Hopfederatie. Hiermede aanzien wij het incident als gesloten daar beide partijen tweemaal hun gedacht hebben gezegd en we deze polemiek tot in het oneindige niet kunnen laten gaan. Het weze nogmaals gezegd dat het hier enkel de persoonlijke zienswijze van bei de personen is die we lieten neerschrij ven en dat De Koornbloem geene stelling neemt tusschen beide. Alleenlijk geven we aan alleman het recht zijne be langen of zienswijze te verdedigen ten persoonlijken titel. Het ellenlang en behendig afwijkend "epistel", ons door den Heer B. De Co- ninck in de Vrije Tribuun van Zondag jongstleden zóó vrijgevig opgedischt, ge tuigt almeteens van zulke knappe en dit maal heel ontnuchterde penhanteering, dat ik me werkelijk afvraag wat de zin speling zijner uitdrukkingongelijken strijd van een onderwijzer en een karig bedeelden hopboer" te beduiden heeft. Zoo ik tot mijn groot spfjt noodge dwongen was het zoogezegd "onschul dig artikeltje van den h' De Coninckte beantwoorden, dan deed ik zulks niet als onderwijzer, maar wel als Algemeen Se- kretarisder Hopfederatie. 't Was ons to taal overbodig en misplaatst er mijnen persoon als officiëel staatsbeambte bij te sleuren. In elk geval hartelijk dank om 't vrijgevig kompliment. Wat nu het gekunsteld en flink door dacht pleidooi betreft, vind ik daarin al les, behalve het passend antwoord. En kel kon ik vaststellen dat die overbodige pleitrede heel wat nauwe verwantschap schijnt te hebben met eene dergelijke editie, verschenen in een ander blad der streek. Zonderling en opvallend is het echter dat hooger vermeld "epistel geen ge benedijd woordje rept over dit zooge zegd onschuldig briefje van 18 regel tjes"^.!) waarin nochtans door den schrij ver erg zware beschuldigingen ten laste der Hopfederatie werden gelegd. Zoo beschuldigde de hr De Coninck ons o. a. de kleine hopplanters totaal te hebben vergeten. Zulks is doodeenvou dig een laffe leugen, wijl de reeds verkre gen voordeelen juist ten bate zijn van de kleine hopboeren. Verders betitelde hij de afgevaardig den der Hopfederatie met den eeretitel van knikkers Of zijn dit misschien geen spot- of scheldwoorden Kortom heel dat onschuldig briefje was doorspekt van 'n hoop verdacht makingen, welke onwillekeurig bij onze honderden aangesloten leden de valsche meening deden ontstaan, of zou er in den schoot der Hopfederatie een stelsel van twee maten en twee gewichten in voege zijn, waarbij de kleinere zouden geslachtofferd worden ten voordeele der groote hopboeren. In het belang ên der Hopfederatie én der aangesloten leden, kon of mocht zulks niet geduld worden Uit dien hoofde dan ook stelde ik aan het Bestuur voor den gevraagden maattegel te treffen. Waren de bedoelingen van den heer De Coninck anders, dan moet hij de eerste wezen om zijn al te lichtzinnig eerste schrijven te betreuren en in te trekken. Cam. VINCX Alg. Sekretarisder Hopfederatie, RNBL Ü3£3i Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1