REDT U ZELVEN Arbeid adelt Sint hartens Jaarmarkt PLANTAARDAPPELS. Over Graanbewaring Sint Eiooi SUPERPHOSPHAAT Landbouwweekblad Landbouwberoepsonderwijs - Chilisalpeter- WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 8 NOV. 1925. Piij« 12 centiemen 7at JAARGANG N\ 358 Abonnementsprijs t 6,00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. IfQndbouüsoOondsQholen. CDintepleepgcmgen Het mag een verheugend feit genoemd worden dat onze Belgi sche landbouw langs om meer de nieuwe wegen der moderniseering opgaat. Gelukkiglijk telt men voor 't oogenblik landbouwers bij de vleet, die tot het echte bedrijfsbe- wustzijn zijn gekomen. Voor deze reeds talrijke schare van vooruit strevende boeren behoort de oude slenter en al wat eraan verbonden lag tot het verleden. De vooruitgang ofschoon nog traag en langzaam gaat, god dank, z'n vasten, zekeren stap, steeds zoekend en tastend naar verbetering, volmaking en ont voogding. Als sprekende en levende ge tuigen daarvan, noemen we in allereerste plaats de talrijke bloei ende en groeiende landbouw-be- roepsvereenigingen, welke de na- oorlog zag oprijzen en opgroeien tot reusachtige samenwerkende boerenvereenigingen.Ik bepaal me bij één enkel voorbeeld Redt U Zeiven Eenvoudig, nederig, schier onbekend bij zijne geboorte, was deze ideale vereeniging wel dra geroepen om 'n breeden wiek slag te nemen en zijn weldaden over gansch Vlaanderland te ver spreiden. Hoe kon het anders Werd "Redt II Zeiven niet uit loutere menschlievendheid en noodzakelijkheid geboren Nog andere treffende en door slaande bewijzen van landbouw ontwikkeling liggen ons voor de hand. Melden we enkel in 't voor bijgaan :de samenwerkende mel- kerijen de syndikaten voor vee kweekverbetering; het aanwenden der nieuwe kuituurmethoden het gebruik van veredeld zaai- en plantgoedhet aanleggen van proef- en keurvelden de graan- veredelinghet doelmatig aan wenden der nieuwere en moderne bemestingsmethoden de drijf kracht op de hoeve, enz... enz... En wat ik graag op de eerste plaats had genoemd is wel het Landbouwberoepsonderwijs, de grondvest en de hoeksteen, waar aan we zonder twijfel de reeds be komen uitslagen grootendeels te danken hebben. Immers niemand zou het ten huidigen dage meer ernstig dur ven betwijfelen, dat het landbouw onderwijs geroepen is om zich op gelijken voet te ontwikkelen als het nijverheidsberoepsonderwijs. Evenals voor dit lagtste behooren er degelijke Vakscholen tot stand gebracht, waar de toekomstige boerenzoon en boerendochter hun ne volledige vakopleiding kunnen en moeten ontvangen, willen ze in staat zijn om later hunne boerderij of landbouwuitbating behoorlijk op te drijven. Wel bezitten we in ons land enkele dergelijke voortreffelijke landbouw-vakscholen. Ik bedoel onze middelbare landbouwscholen voor jongens en onze landbouw- huishoudscholen voor meisjes. Doch laat ons maar vlakaf be kennen dat deze onderwijsinrich tingen enkel ten goede komen aan enkele bevoorrechte boerenzoons en meisjes. Ofwel beschikken vele ouders noch over de noodige geld middelen, noch over den noodigen tijd om hun kind gedurende eenige jaren naar deze kostscholen te zen den. Gelukkig staat er voor deze overtalrijke meerderheid nog eene andere oplossing ter hunner be schikking, namelijk de zoo heil zame en nuttige landbouwavond- scholen en winterleergangen. En zoo ik het vandaag nu juist bepaald over deze twee opleidings middelen heb, dan is het wel dat beide instellingen zoo pas hunne deuren hebben geopend en ze wa genwijd hebben opengezet ter be schikking van heel de belangstel lende boerenjeugd. Zal deze er een degelijke ge bruik van weten te maken Liever dan de aanstaande lange winteravonden aan nuttelooze beuzelarijen en doodeenvoudig tijdverlies te verspillen, zouden we onze boerenjeugd ten zeerste verzoeken, zich den geest te gaan verrijken aan die zoo kostbare bron van onmisbare en broodnoo- dige vakkennissen. Vergeet niet dat eene gansche schaar van flink onderlegde land- bouwleeraars en offervaardige on derwijzers, wien de landbouw- kwesties nauw ter harte liggen, heel bereidwillig ten uwen dienste staan, om U minstens datgene te onderwijzen wat g'als verstandigen en vooruitstrevenden landbouwer dient te weten. In tal van landelijke buitenge meenten is er minstens eene land- bouwavondschool ingericht. Boe renjongens, die de lagere school hebben doorgemaakt moeten daar volstrekt naartoe, want als toe komstige boer hebt g'er oneindig veel, ja schier alles nog te leeren. 't Is voor u om zoo te zeggen de enkele theoretische vakvoorberei ding waarover ge beschikt. Vooral de ouders van deze kin deren dragen hier een zware ver antwoordelijkheid. Aan hen den plicht er hun toekomstigen opvol ger naar toe te sturen. Zoo ge iet of wat bekommerd zijt om de toe komst van uw zoon en deze van zijn later bedrijf, dan moet g'er ook voor zorgen dat hij de onmis bare begrippen zijner zedelijke en wetenschappelijke ontwikkeling ontvange. Wel zal uw jongen misschien als naar loffelijke gewoonte tal van onbenullige en ongegronde uitvluchtsels weten uit te denken om aan den hoofdplicht te ont snappen. Want zeker zal het voor hem heel wat plezieriger en aan trekkelijker zijn met de andere dorpsleegloopers avond aan avond z'n kostelijken leertijd te verkwak kelen en te verbrassen aan tal van spel-, bras- en slenterpartijtjes, ter wijl de brave onderwijzer voor 'n hoop ledige banken staat te pra ten Hoe vaak zagen we onze landbouwleeraars niet in de woes tijn prediken Is zulks niet betreu renswaardig Hier vooral moet het aanwak kerend woord der plichtbeseffende ouders z'n overtuigenden invloed weten uit te oefenen. Zij, in eerste plaats, dienen er de hand aan te houden, dat hun jongen regelma tig de landbouwlessen volge. Voor deze welke de winter- avondscholen reeds hebben ge volgd en hunne landbouw-vakstu- diën wenschen te volledigen, be staan er in enkele centrums ge westelijke landbouwleergangen Dergelijke leergang werd hier verleden jaar te Aalst ingericht en gegeven door gespecialiseerde leerkrachten. Deze leergang omvatte volgen de vakken Grondkennis en grondverbete ring bemestingsleer plantenkun de en plantenteeltveevoeding en veeteelt werktuigkunde en drijf kracht op de hoeve scheikunde plantenziekten en gezondheidsleer op de hoeveboekhouden enz... Dit leerplan liep over twee stu diejaren. In den beginne mocht men zich in een gunstigen uitslag verheugen een twintig leerlingen lieten zich inschrijven en volgden regelmatig de leergangen. Doch bij het sluiten der leergangen ble ven er nog een half dozijn, die tot het einde volhardden, bij zooverre dat men er dit jaar aan verzaakt heeft den leergang te heropenen. Dus een gewestelijke land- bouwleergang die z'n deuren moet sluiten bij gebrek aan een vol doend getal leerlingen en dit in een bedrijvig landbouwcentrum zooals AalstIs zulks niet droevig en ont moedigend. CAM. VINCX Landbouwleeraar. Groote en Vermaarde te Aalst, op Woensdag 11 November, OP DE HOUTMARKT De volgende premiën zullen uitgereikt worden 1. Voor het grootste getal magere beesten ten minste 6 beesten 1° 40 fr.; 2' 30 fr. 3' 20 fr. 2. Voor den verkooper die het groot ste getal volle vaarzen en melkkoeien zal hebben ter markt gebracht, ten minste 6 beesten le 30 fr.2' 20 fr.; 3e 10 fr. 3. Aan den verkooper die de schoon ste bekalfde vaars tot 2 tanden zal heb ben ter markt gebracht: le 30 fr, en gouden prachtmetaal; 2' 20 fr. en zilve ren prachtmetaal3f 10 fr. en bronzen prachtmetaal 4e 10 fr. en bronzen prachtmetaal. 4. Aan den verkooper die de schoon ste bekalfde vaars met 4 tot 6 tanden zal hebben ter markt gebracht 1e 30 fr. en gouden prachtmetaal2e 20 fr. en zilveren prachtmetaal; 3e 10 fr en bron zen prachtmetaal 4e 10 fr. en bronzen prachtmetaal. 5. Aan den verkooper die de schoon ste melkkoei bekalfd en onbekalfd zal hebben ter markt gebracht le 30 fr. 2' 20 fr. 3° 10 fr. De prijskamp is uitsluitelijk uitge schreven voor Veeverkoopers.' Voorwaarden De voorgeschreven premiën zullen eeniglijk toegewezen worden na vast stelling en bewijs dat het daartoe ver- eischte getal vee ter Markt zal tentoon gesteld, verkocht en geleverd geweest zijn. Nochtans zal de levering der ge kochte dieren slechts mogen geschieden na de uitreiking der prijzen. In geval van gelijk getal, zullen de premiën toegekend worden aan de ver kooper die de schoonste verzameling zal hebben ter markt gebracht, De verkoopers die vermeenen recht te hebben tot een der vermelde premiën, zullen gehouden zijn zich te doen inschrij - ven op gemelden dag, vóór het begin der markt, van 7 tot 8 uren, bij de Jury, die zich ter plaats zal bevinden. De Jury zal voor elke soort van bees ten de belooningen mogen inhouden, in dien zij oordeelt dat geen der aangebo den dieren een prijs verdient. De uitreiking der premiën zal plaats hebben denzelfden dag met den klokslag van 10 uren s voormiddags en dit op verslag van eene door het College van Burgemeester en Schepenen aangestelde Jury, samengesteld uit heeren landbou wers, Stokers, Vleeschhouwers, enz., die over alle schikkingen zullen beslissen zonder beroep. Er zal alle hulp aan koopers en ver koopers verleend worden. Het vee ter markt gebracht is vrij van plaatsgeld. Dezelfde dag op de Houtmarkt, Tentoonstelling van Landbouwmachienen De meeste planters zijn voor 't oogen blik afgeleverd. Krugers en Industrie bijna totaal. Roode Star gedeeltelijk. Verscheidene leden van 't omliggende worden dees week nog verwittigd om naar Aalst hun plantgoed te komen afhalen. Voor niet-ingeschreven zijn er ook nog planters te bekomen zoolang de voorraad strekt. Deze betalen echter 2 fr. meer per 100 kilos als deze die zich lieten inschrijven. Wij hebben nog in magazijn beschik baar Eerstelingen, Idealen, Dubbele Mar- jolainen, Krugers en Industrie. Binnen een week zullen we ook Roode Star hebben. We kunnen ook aan de liefhebbers laten weten dat wij eene schoone partij Eigenheimers van het prachtigste veld van Friesland en goedgekeurd met cijfer 9 in magazijn hebben. Deze kosten iets duurder, maar voor de mededingers aan den veldprijskamp door Redt U Zeiven toekomenden Zomer uitgeschreven, zal het wellicht verlokkend zijn van deze planters een deel te zetten. De geleverde waar was dees seizoen, evenals altijd, prachtig, niet dik, goed gesorteerd en gezond. Bijzonder de In dustrie was oprecht schoon en goed verzorgd. Het goed is voorzeker beter als iemand levert en de prijzen zijn veel lager dan deze door onze concurrenten gemaakt. Deze die nog vóór den Winter plantgoed wil hebben hale dit nog dees week af Eens gedorschen, moeten de granen met de beste zorgen worden bewaard daartoe zal men ze onmiddellijk op den zolder dragen zonder ze eenigen tijd in zakken te laten staan. Willen de land bouwers een degelijk product in den j handel brengen, dan hoeven zij de beste zorgen te besteden aan het bewa ren. Immers wanneer men het graan niet zorgvuldig behaandelt, dan kan het niet anders of het graan moet een merkelijk verlies ondergaan in zake hoedanigheid ook zullen de handelaars het dan maar slechts tegen een bespottelijken prijs op- kooper. Zien wij nu niet dat veel onzer granen in een te vochtigen toestand worden bewaard? En vermits graan zoo gevoelig is aan temperatuur en vochtig heidsgraad, kunnen deze twee factoren dit product als handelswaar ver beneden den marktprijs brengen. Eens gedorschen zal het graan op den zolder worden gebracht en openge- spreid in niet al te dikke lagen. De dikte van die lagen zal afhangen van den droogtegraad van het graan. Is het nog malsch en vochtig, dan zullen de lagen maar enkele cm. dikte beslaan en zal men het vooral in den beginne, 2 a 3 maal per week onderscheppen en van plaats veranderen om versche lucht tusschen de graankorrels te brengen en het ont staan van eene te hooge temperatuur te voorkomen. Alhoewel het graan na het dorschen volkomen droog schijnt te zijn, mag het toch niet zonder gevaar van gisting in lagen worden bewaard van meer dan 25 a 40 cm dikte. Gedurende de eerste maanden zal men die lagen eerst iedere week omscheppen later zal een enkele onderschepping per maand vol staan, daar het graan dan ongetwijfeld droog zal geworden zijn, ten waren men sporen van kalanders en koornmotten zou ontwaren. In dit laatste geval is het nochtans mogelijk de schade van deze insecten op een minimum te brengen door het graan zooveel mogelijk te ziften en te bewegen. In vooruitstrevende uitbatingen mag men het werk op den zolder niet sparen om het graan goed te kuischen, te ziften en te verluchten door middel van buil- wannen en zeeften, wier vervaardiging en schikking met zijn streken tamelijk kan verschillen. Toch heeft de landbou wer alle belang zich die gereedschappen aan te schaffen, wier afwerking aan de producten een grootere handelswaarde geven kan, vermits de uitgaven noodig tot het verschaffen dier toestellen, in groote mate zouden zijn vergoed. Ratten en muizen word in soms ook onder de bijzonderste vernielers gere kend. Toch richten zij zooveel schade aan het graan niet als de bovengenoem de kalanders en koornmotten. Men zal die 't doelmatigst vernietigen door de gewone middelen. In het oprichten der gebouwen bijzonderlijk als het om graanzolders gaat zal men nooit plan ken vloeren aanbrengen op kepers, waar onder een zoldering uit latwerk zou zijn aangebrachtimmers tusschen de kepers, den planken vloer en de zoldering zou den natuurlijke gangen ontstaan die voor bovengenoemde knaagdieren uitsteken de bergplaatsen en woekerholen zouden vormen. Onder de planken vloeren zal men dus vaste en volle zolderingen in plaaster aanbrengen, die desnoods op kleine ge welven tusschen de kepers zouden gelij ken, Beter ware nog een laag asphalt op den planken vloer aan te brengen zoo doende vermijdt men alle reten op de vloer en alle gaten die als schuilhoeken dienen kunnen aan allerlei knaagdieren en insecten. Den bouw zal erdoor insge lijks aan stevigheid winnen. Het is ook nog noodzakelijk een houten plint aan te brengen op de ljjn waar muur en plan ken vloer zich verbinden. Best zou men de plint nog vervangen door strijkkalk of hars. De zolders moeten volledig langs alle kanten gesloten zijn. Men lette vooral op het binnendringen van regen en sneeuw. De vensters zullen zooveel mo gelijk naar 't Noorden en naar 't Zuiden geplaatst worden, de een rechtover de andere, om een doelmatige verluchting met alle gemak toe te laten. Hoe zal men nu 't best de kalanders vernietigen Kalanders vertoeven het liefst in rus tige plaatsen, op vochtige, duistere en warme zolders. Het vernietigingsmiddel ligt dus voorhanden de graanzolders die goed verlucht en verlicht zijn zullen het minst kalanders ophouden. Wij we ten door ondervinding dat de kalanders; wanneer zij zich niet meer in het graan kunnen bergen, alrap de voegen en de spleten als schuilplaats innemenwij zul len dus zorgen om dat alles zoo goed mogelijk dicht te maken met strijkkalk. Zijn er nu te veel openingen in den zol der, dak en muren, dan ligt er maar een middel voorhanden, nl. de zolder goed dicht maken en hier en daar pot ten plaatsen met zwavelkoolstof, waar van een liter zal volstaan om de gansche zolder van kalanders vrij te maken. Men houde de zwavelkoolstofdampen gedurende 24 uren binnen de zolder. Daarna zette men vensters en deuren wagenwijd open om de dampen naar buiten te jagen. Toch ligt er een gevaar verbonden aan dit laatste vernielings middel daar de dampen licht ontvlam baar zijn en dus ongelukken zouden kunnen veroorzaken, wachte men zich wel met vuur en licht op den zolder te komen. Kalanders kunnen ookal de reuk niet verdragen noch van hooi, noch van sterkriekende planten. Wij zullen dus dergelijke planten (muntplanten, alsem.. op den zolder brengen, om er de kalan ders het leven onmogelijk te maken. Als wij eventjes nagaan dat de kalan ders zich gedurende de gansche zomer vermenigvuldigen en dat de vermenig vuldiging des te levendiger is naarmate het warm wordt, ook nog dat vakkun- digen beweren dat uit een wijfje in één jaar gemakkelijk meer dan 6.000 kevers kunnen voortkomen, dan hoeven wij niet lang te wachten om dergelijk scha delijk gebroed op de doelmatigste wijze te bekampen. L. V. D. M. Alle goede leden van Redt U Zeiven vieren onze feestdag. De plaatselijke bonden, mits tijdige en in regelzijnde aanvraag bekomen eene teruggave van 1 Met dat geld mag er gefeest worden ofwel kan men nuttige voorwerpen aankoopen. Alleen regelmatige leden, deze die aan De Koornbloem geabonneerd zijn kunnen meefeesten. Deze die niet in orde zijn kunnen zich al abonneeren voor 1926 en aldus meevieren. Alle plaatselijke besturen worden dringend verzocht deze week hunne le den samen te roepen ten einde bespre kingen te houden over de manier van feesten. Dat ze hunne plicht niet verzuimen, want de besturen die niet in orde zijn zullen verantwoordelijk gesteld worden door de leden. Allo Voorzitters en Bestuurleden aan 't werk. VIERT ST. ELOOI Voor 't oogenblik, daar we in het seizoen van weinig verbruik zijn, zijn er zeer voordeelige partijen superphos- phaat aan de markt en ik wil aan onze leden hierop wijzen, opdat ze, zoo zij dit begeeren, hiervan zouden kunnen ge nieten. Wij willen eene inschrijving openen voor de afnemers van super, ten einde hen de hedendaagsche goedkoope par tijen te kunnen koopen. Deze super zal geleverd worden einde dezer maand en reeds in Februari heeft iedereen super noodig. Ik wil ook nog doen opmerken dat de prijzen tegen Februari-Maart veel hooger zijn als deze die in het na jaar worden gevraagd. Wij hebben nu eenige wagons superphosphaat inhou dende 14/16 °/o phosphoorzuur oplos baar in water in handen, die zal kunnen afgeleverd worden mits inschrijving en rechtstreeks op de staties afgehaald aan 23 fr. per 100 kilos in goede zakken. Wie profiteeren wil van die kans, late zich onmiddellijk ten magazijne Aalst inschrijven binnen de veertien dagen. Plaatselijke bonden die hierover eene vergadering willen houden, ten einde tot een wagon te komen, moeten dit dan ook deze week of toekomende Zondag doen. lil P Wij hebben nog pulp van de suikerfabriek van Moerbeke beschikbaar aan 445 fr. ginder op wagon. Levering onmiddellijk, begin November, 15 November, einde November, begin December op aan vraag van de klanten. Alles wordt gele verd volgens aanvraag. De kwaliteit van dezen pulp is opperbest. Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. Toepassing van Scheikundige Meststoffen. Chilisalpeter of sodanitraat, zooals het in de gewone omgangstaal het meest be titeld wordt, is afkomstig uit Chili, waar het in meer of minder dikke lagen in den grond voorkomt. De oorsprong dezer lagen is niet met zekerheid gekend. De Caliche (zooals de ruwe stof ge noemd wordt) houdt benevens sodani traat verschillende andere zouten in, zooals potaschnitraat - natriumsulfaat en meer andere nog: door behandeling worden deze stoffen verwijderd. Het ge reinigd product wordt dan in den handel gebracht met een waarborg van 95% zuiverheid, hetgeen overeenkomt meteen inhoud van 15,5 tot 16 stikstof. Voorzorgen. Sodanitraat is een giftige stof, zoodat het op graslanden nooit mag uitgestrooid worden op een tijdstip dat het vee ter weide gaat. Om dezelfde reden mogen ledige zakken nooit in het bereik van die ren blijven. Deze scheikundige meststof trekt heel gemakkelijk de vochtigheid uit de lucht tot zich. waardoor het soms nat en zelfs klonterig in den handel voorkomt. Ter- wille van deze eigenschap zal men soda nitraat altijd droog moeten bewaren 't zij op een laag zand, turfstrooisel of stroo:, en bedekt met strooi. Wanneer moet sodanitraat aange wend worden. De best geschikte tijd is voorzeker de voorzomer, bij uitzondering en slechts in kleine hoeveelheden wordt sodanitraat toegepast in den Herfst, om het uitspoe len te voorkomen. Het oogenblik van toediening in het voorjaar loopt zelfs voor de verschillende gewassen zeer uiteen, Wintergewassen, bv. granen, moeten de chili vroeg hebben, reeds in de maand Maart. Velen wachten er veel te lang mee, met het gevolg dat de meststof een nadeelige uitwerking geeft. Zoo hebben wij reeds meermalen kunnen bestatigen dat graangewassen, waarbij de toepas sing van chili te laat geschiedt - April - Mei -, een slechte en late rijping geven, onmiddellijk gevolg klein en weinig graan. Sodanitraat mag niet uitgestrooid wor den bij te droog weder, omdat deze meststof zich dan te moeilijk in den grond verspreidt, en verdichte oplossingen ach terlaat, welke zooals tevens alle verdich te oplossingen, een zeer nadeeligen in vloed uitoefent op de jonge plantjes. Haver krijgt een gedeelte der toe te dienen hoeveelheid chili, als het gewas gezaaid wordt en een gedeelte na het op komen. Bij aardappelen kan men op de zelfde wijze te werk gaan. Beeten, die een zeer groote hoeveelheid noodig heb ben, krijgen het in 2 tot 3 maal. Grasland in Maart en na het hooien. Wijze van aanwending. In de meeste gevallen wordt chili toe gepast als overbemesting t.t.z. over de groeiende plant. Eene zaak waarop dan vooral dient gelet te worden, is dat het uitstrooien geschiedt als het gewas droog staat, anders lijden de bladeren te veel, maar bovenal moet het uitstrooien re gelmatig gebeuren, alleen dan mag men een regelmatige werking verwachten. Hoe fijner en drooger de chili is, hoe beter het uitstrooien gaat, geklonterde chili moet voorenaf weer fijn gemaakt worden. Het is niet noodig de chili in te eggen, het vocht van den grond en den dauw zijn ruim voldoende om het zout spoedig op te lossen. Hoeveelheid. De hoeveelheid is moeilijk aan te ge ven. Voor elk gewas en voor eiken grond moet den eigenaar door ondervinding langzamerhand leeren, welke hoeveel heid chili hij het voordeeligst kan gebrui ken. Chilisalpeter evenals Nargosalpeter is eene meststof, waarbij het er op aan komt de juiste hoeveelheid toetepassen. De meest gebruikte hoeveelheden per Hectare zijn 100 tot 300 kgr. als overbemesting voor grassen in Maart. 300 tot 600 kgr. voor aardappelen. 400 tot 600 kgr. voor beeten. Nadeelen van chilisalpeter. Zeer groote hoeveelheden chili, jaar op jaar toegediend, kunnen den grond minder geschikt maken voor haverbouw (haverziekte). Het is aan te raden de hoe veelheden stikstof gedeeltelijk in den vorm van chili en gedeeltelijk als ammo- niaksulfaat toe te dienen. De uitputting van den grond door chili, iets wat door velen nog gevreesd wordt, komt alleen voor bij verkeerde aanwending, als b.v. naast chili geen fosfoorzuur of potasch wordt gegeven. Bij doelmatige aanvulling van de met de oogsten weggevoerde voedingstoffen is er voor uitputting van den grond geen vrees. E. E. Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1