BEDT U ZELVEN Arbeid adelt Speeiale Wetregeling fiieume Abonnementen Landbouwweekblad TOESTANDEN EN HERVORMINGEN OP LANDBOUWGEBIED IN TCHEKO-SLOVAKIJE Syndikaat der Melkverkoopers PULP LANDBOUWNIEUWS van over de grenzen. PLANTAARDAPPELS VARIA LEZERS WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Onze Nieuwe Landbouwkundige ZONDAG 22 NOV. J 925 Pt ij» 12 centiemen. 8de JAARGANG N\ 360 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Terwijl onze boeren den bedel tocht om een brokje pachtwet voortzetten met een bewonderens waardig geduld,terwijl onze hooge oomes rond de regeeringstafel ge schaard met scherp oog de reeds zoo magere begrooting ontleden, ten einde daarop te bezuinigen wat ze honderdvoudig aan 't leger en de bewapening zullen weg gooien, wordt in de landen van Midden en Oostelijk Europa de bestaande landbouweconomie om vergeworpen door een radikale sociale landbouwhervormingspo- litiek. Het is voor onze lezers die ge woon zijn niet verder te kijken dan den einder van hun landou wen, niet hooger dan den toren van de dorpskerk, wel eens goed dat we even over de nauwe gren zen van ons Vlaanderen wippen om na te gaan hoe dat het zich schikt in andere landbouwstaten. In algemeenen zin verstaat men door landbouwhervorming de toe passing van nieuwe gedachten en princiepen, tot oplossing van de vraagstukken betrekkelijk den grondeigendom. Deze hervorming steunt onder meer op de gedachte dat iedere enkeling, tot landbouw- arbeid bekwaam, over een zekere grondoppervlakte moet beschik ken en op het princiep dat een en kele persoon geen zekere grenzen overschrijdende grondoppervlakte moet bezitten. Al de landen die liggen ooste lijk van de lijn die zou getrokken worden westelijk van Finland, oostelijk van Duitschland tot Grie kenland, hebben een op deze bazis gevestigde wetgeving die meestal dagteekent van na den oorlog. Op 26 Oktober 1917 prokla- meerde de Sovjetstaat Rusland de nationalisatie van de gronden zon der vergoeding, wat heel wat po pulariteit verworf in de aangren zende Baltische landen (landen aan de Baltische zee gelegen) die dan ook in dien zin een grondige wijziging brachten aan de bestaan de landbouwwetgeving. De her vorming dagteekent ih Roemenië van den 15 December 1918, in Oostenrijk van 31 Mei 1919, in Polen van 10 Juli 1919 en 5 en 15 Juli 1920, in Duitschland van 11 Oogst 1919 en 10 Mei 1920, in Esthonië van 10 Oktober 1919, in het Koninkrijk der Serviërs, Kroa- ten en Slovenen van 18 December 1919, in Griekenland van 17 Fe bruari 1920, in Lethonië van 24 September 1920, van 21 Septem ber 1921 en 3 Mei 1922, in Hon garije van 7 Nov. 1920, in Bulga rije van 25 April 1921, in Litau- wen van 15 Februari 1922 en in Finland van 25 Nov. 1922. De landbouwhervorming zooals die in al die landen opgevat is, heeft het doel het getal der kleine landbouweigenaars te vergrooten door de verbrokkeling der groot eigendommen waarvan de deelen aan den eigenaar vergoed, ter be schikking worden gesteld van de kleine landbouwers en huurders. Van al de landen waar een der gelijke wetgeving in voege is, boezemen de toestanden in Tche- ko-Slovakije het meeste belang in. We willen dan ook onze lezers oppervlakkig inwijden met de al daar invoege zijnde wetgeving. De Toestand vóór de Land bouwhervorming. Tscheko-Slovakije is een jonge staat. Hij is geboren uit den oor logskaas en heeft z'n bestaan groo- telijks te danken aan de leiding en den durf van den huidigen voor zitter Professor Mazarijk die niet aarzelde, ter bevrijding van z'n volk, aan de zijde van de vijanden van zijn verdrukkenden staat de wapens op te nemen. Tcheko- Slovakije is gevormd uit Bohemen, Moravië, Silezië vroeger aan Oos tenrijk behoorend en Slovakije dat eeuwen afhankelijk is geweest van Hongarije. Door het feit dat de huidige staat gevormd is uit van twee verschillende staten afhangende grondgebieden, is het moeilijk met juistheid de algemeene cijfers be trekkelijk eigendom en groot- eigendom mede te deelen. Het is echter een feit dat in Bohemen de kleine landbouweigendommen op geslorpt werden door de groote zoodat, vóór de hervorming,slechts 15 op honderd van de bevolking eigendom bezat. In het oude Ko ninkrijk bezaten 45 per honderd van de grondeigenaars saam slechts 1,32 per honderd van den grond, terwijl 236 families de 0.2 per hon derd van de eigenaars vertegen woordigend over 27,7 per hon derd (2,150,680 Ha) van den grond beschikten, wat neer kwam op iets meer dan een vierde van de totale oppervlakte van het land. In Slovakije bezaten 51,7 per honderd van de eigenaars slechts 5,8 per honderd van den grond, terwijl 0,1 per honderd over 35,6 per honderd of meer dan één derde beschikten. Volgens een officieele statistiek waren de eigendommen van min der dan 2 Ha verdeeld onder 70.7 per honderd van de grondeige naars die saam 6,49 per honderd van den grondeigendom bezaten, terwijl de 10 voornaamste grond eigenaars saam 838,391 Ha of ongeveer het dubbel in bezit hadden. De meeste van die grondeige naars behoorden tot den adel, zoo behoorden tot het domein van Schwarzenberg 4289 hoeven of uitbatingen, tot dat van Lichten- stein 1388 en tot dat van Fiersten- beck 528. Onder de eigendommen van Tchecksche nobiljons vermel den we de domeinen van Lobto- vic, Voldstein en Cernin die 1.968.1384 hectaren en 1064 hoe ven en uitbatingen telden. Het dient gezegd dat er onder deze domeinen vele beboschte opper vlakten waren. Deze toestanden maakten het den landbouwer heel moeilijk gronden aan te koopen of te huren zoodat hij heel dikwijls verplicht was uit te wijken naar een andere streek of naar de steden. Deze uit wijking werd het groote gevaar elk jaar scheepten ongeveer 35ooo personen in naar Amerika en 3o.ooo verspreidden zich over de verschillende landen van Europa. Aldus verloor het gedeelte Tcheko Slovakije dat aan Oostenrijk be hoorde gedurende de 10 laatste jaren die den oorlog voorafgingen 3 per honderd van de bevolking en voor het gedeelte dat aan Hon garije behoorde 7,5 per honderd. De noodzakelijkheid van een grondige hervorming op land bouwgebied drong zich aldus aan de regeering van den nieuwen staat op. Deze mag er fier op zijn dit gedaan te hebben met een be leid en een taktiek die getuigen van haar hooge wijsheid en be- stuurs bekwaamheid. Hoe ze dit gedaan heeft willen we uiteenzetten in een volgend artikel. X. van Aalst en omliggende. De leden worden viendelijk uitge- noodigd tot de maandelijksche vergade ring, in ons lokaal gehouden op Maan dag 23 November, om 7 uur 's avonds. DAGORDE 1Besprekingen over taksen en melk prijzen. 2. Aanvaarding van nieuwe leden. voor de Boeren in zake Overdrachtsaks voor de Toekomst. Menige landbouwer, na de aangifte en de regeling zijner achterstellige belastin gen betrekkelijk de Fiscale Amnestie, stelde ons de heel natuurlijke vraag Hoe moeten wij in de toekomst te werk gaan om met de overdrachttaks in orde te zijn Ik schreef desaangaande in mijn vorig artikel dat men zich voor de toekomst diende te gedragen naar de gewone voor schriften die de betaling der overdracht taks regelen, tenware er voor de boeren eene speciale wetregeling desaangaande zou in voege komen. Wij hebben dan ook onmiddellijk de noodige voetstappen aangewend bij het Beheer der Belastingen, waar ons uit of ficieele bron werd medegedeeld, dat er zoo pas nieuwe onderrichtingen waren verschenen, welke voor de boeren de overdrachttaks voor de toekomst re gelen. Wij zijn dan ook gelukkig ze onze acht bare leden onmiddellijk mede te deelen. De wet zegt klaar en duidelijk dat de verkooper van eender welke koopwaar verplicht is aan den kooper eene factuur te overhandigen, met daarop geplakt het vereischte getal overdrachtzegels, (7 fr. per honderd). Een voorbeeld om de zaak nog klaarder te makenEen boer, ver koopt op de markt of op stal een veulen aan den paardenkoopman. Vanrechtswege zou hij in dit geval, aangezien hij de verkooper is, de factuur met overdrachtzegels er op zelf moeten afleveren. Doch het omzichtig Beheer der Belas tingen heeft gelukkig ingezien dat voor vele landbouwers, die totaal ongewoon zijn van pen, papier en zegels te hantee- ren, het schier eene onmogelijke zaak zou zijn, die vereischte facturen met al de bijkomende formaliteiten en plichtple gingen behoorlijk op te maken. Daarom heeft het Beheer der Belas tingen een uitzonderingsmaatregel ge troffen voor de landbouwers, door ze in 't vervolg te ontslaan van zelf de factu ren op te maken. Dus telkens de boer in de toekomst een product zijner hoeve, hetzij vruchten of dieren te verkoopen heeft, is de koo per verplicht de factuur in zijne plaats op te maken en er de noodige overdracht zegels op te plakken. Dat is toch zeker wel de eerste maal van heel hun gebenedijd leven, dat de boeren een voetje vooruit" krijgen? Het mirakuleus feit is zoo zeldzaam en eenig in de annalen der boerenge- schiedenis, dat er ongetwijfeld velen onder hen zullen zijn, die het haast met moeite zullen gelooven En nochtans ditmaal is het inderdaad zoo en hoeft g'er niet aan te twijfelen. Voor de eerste maal van ons leven, verkrijgen de landbouwers eene gunst, bij uitsluiting van al de andere handels lieden Dus zijt g'als boer, kooper of verkoo per, in geen enkel geval zijt ge verplicht eene factuur op te maken. Doch nu rijst klaarblijkend onmiddel lijk de vraag Wie moet de Overdrachtszegels betalen Is het de kooper ofwel de verkooper, die verplicht is de overdrachttaks te betalen Er bestaat desaangaande geene enkele bepaalde wetregeling en deze kwestie wordt doodeenvoudig overgelaten aan de willekeurige overeenkomst tusschen kooper verkooper. Nochtans heeft het in voege zijnde gebruik de zaak derwijze opgelost en als algemeenen regel aangenomen, dat de overdrachttaks ten laste valt van den kooper. Wij herhalen echter dat deze kwestie totaal afhangt van de vrijwillige overeen komst tusschen kooper en verkooper, die ze naar volledigen willekeur mogen regelen. Wij willen ook aan onze landbouwers opmerkzaam maken, dat ze wel moeten oppassen van eene faktuur met de noo dige zegels te eischen bij eiken aankoop van dieren of waren, zooals vetten, voe ders, enz. Er dient tusschen haakjes gezegd dat voor al de waren, in Red U Zeiven aangekocht, de leden volkomen in regel zijn. Ziedaar nu de nieuwe wetregeling der overdrachttaks voor de boeren speciaal in voege gesteld en waarnaar ze zich van nu af dienen te gedragen. Wij meenen in onze bovenstaande uiteenzetting klaar en duidelijk den nieu wen maatregel te hebben besproken, opdat er desaangaande geen misverstand zoude plaats grijpen. Wie van onze leden echter nog na dere inlichtingen desaangaande wenscht te bekomen, wende zich in volle vertrou wen tot onzen afgevaardigde den heer Vincx Cam., regelmatig spreekbaar eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur voor middag, in ons lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst. De leden die zulks verlangen,beschik ken nog over vier Zaterdagen, om op voormelde uren hunne aangiften te doen betrekkelijk de achterstallige overdracht taksen. Wie echter den uitersten datum van 15 December laat voorbijgaan, zon der zich in regel te hebben gesteld, kan onder geen voorwendsel nog aanspraak maken op de voordeelen door de Fis- kale Amnestie gewaarborgd. Wij meenen echter de landbouwers over 't algemeen op hunne hoede te stellen tegen de zoogezegde muntsla- gerij van zekere lieden die het noch tans op alle tonen uitkraaien dat dit werk van invullen der formulieren kosteloos gebeurt. Zulks belet echter niet dat zich Za terdag laatstleden op ons bureel een boer aanbood die na zijn aangifte gere geld te hebben heel verbaasd opkeek en vroeg t Hoe komt het dat ik hier zoo weinig moet betalen. Ik ken menschen die het dubbele hebben betaald. Hoe we de handelwijzen van derge lijke hebzuchtige en uitbuitende lieden j dienen te betitelen, zullen we liefst en best maar zwijgen. Voor wat ons betreft, wij weten goed dat zulks noch in den bond Redt U Zeiven noch in een enkele harer afdee- lingen zal gebeuren. Men zou haast gaan gelooven dat in zekere vereenigingen elke gunstige ge legenheid wordt te baat genomen om er munt uit te slaan Sinds eenige maanden had onzen agronoom M. Querton verlof gevraagd ten einde hulp te verleenen op de groote boerderij van zijn vader, die ziekelijk was. Over een paar maanden had de heer Querton definitief gevraagd om in zijne vervanging te voorzien. Het be stuur heeft dan ook aan de verlangens van onzen vroegeren agronoom voldaan, hem dankend voor zijne bewezene diensten. De keus van deze bediening viel op den heer Omer Van den Eeckhout van Erondegem, Landbouwingenieur der Vlaamsche Hoogere Landbouwschool, te Gent. De heer Agronoom Van den Eeckhout zal evenals zijn voorganger alle Zaterdagen te Aalst, in ons lokaal en alle eerste Dinsdagen te Herzele, ten dienste zijn der landbouwers voor alle inlichtingen. Voor dringende zaken op ons bureel te Aalst. De nieuwe agronoom weze welkom in Redt U Zeiven We verwachten van Hem groote diensten ten voordeele van den Landbouw in 't algemeen en van de maatschappij R. U. Z. in 't bij zonder. Alle leden mogen Hem in alle aangelegenheden raad en hulp vragen. De prijs voor De Koornbloem voor 1926 blijft bepaald op 6 frank 's jaars. Nieuwe abonnenten krijgen van he den af tot nieuwjaar ons blad gratis. Alleen regelmatige abonnenten kun nen als leden van Redt U Zeiven aan zien worden. Ziet in uwe buurt rond en tracht een paar nieuwe lezers bij te winnen De fabrieken werken tot 1 December, 15 December of einde December vol gens ze beeten hebben. De lang ver hoopte afslag van den pulp komt niet en gezien het winterweer zou dezelve kunnen achterwege blijven. Onze voor raad pulp van Moerbeke is zoo goed als verkocht. Wie nog een wagon be geert, kan zich de eerste dagen der week laten inschrijven. Prijs 445 fr. Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. RUSLAND Ekonomische toestand, In een rede uitgesproken op 4 September heeft de heer Kamener, voortzitter der Sovjetre- geering van Moscou, een overzicht ge geven van den economischen toestand der Sovjetrepubliek. De oogst is dit jaar bijzonder goed ge lukt, de graanoogst bereikt 4 2oo.ooo.ooo ponds, hetzij 1.4oo.ooo.ooo meer dan verleden jaar waardoor niet alleen in de behoeften van de stad en het platteland wordt voorzien, doch waardoor het ook mogelijk wordt een voorraad op te slaan en den uitvoer opnieuw aan te vangen. De oppervlakte der bezaaide graanvel den is met 30 gestegen. FRANKRIJK Inwijking. De verschillende dien sten voor de Inwijking van het Ministerie van Arbeid en van het Ministerie van Landbouw hebben vastgesteld dat, tijdens de week van 7 tot 12 September 4,971 vreemdearbeiders in Frankrijk zijn gekomen en 1,252 het land weer verlie ten. Onder de inkomenden waren er 617 Belgen, bijna allen voor de nijverheid en onder de weggaande 34. Onder de inkomenden waren 3,184 Spaansche arbeiders voor den wijnoogst. In de week van 21 tot 26 September hadden de diensten het binnenkomen van 3,918 arbeiders waaronder 1,444 Belgen (913 voor den Landbouw) te boeken, terwijl 883 arbeiders, waaron der 38 Belgen weggingen. Handel in gevogelte. Uit een sta tistiek blijkt dat de Parijzer markt op éèn jaar tijd 20 miljoen kgr. gevogelte heeft verhandeld. Nederland leverde 195.000 kgr. Tche- ko-SIovakije 155.000 kgr. Italië 139,000 kg. België 91.000 kg. enz. ENGELAND De wet die verplichten zou dat alle waren het merk en den naam van het land van herkomst zouden zal waar schijnlijk met 1 Januari 1926 in voege treden. Deze wet betreft i a) versch, bevrozen of gekoeld vleesch of spek of hesp b) eieren in de schaal, ieder ei afzon derlijk te merken, bij gedroogde eieren moet de verpakking worden gemerkt c) kaas d) honing. DENEMARKEN Het Verbond der Deensche Samen werkende Melkerijen had in 1924 861 aangesloten melkerijen of ongeveer 66 °/o van al de samenwerkende inrich tingen. Per melkerij zijn ongeveer 140 boe- renaandeelhouders met 911 dieren per melkerij. De geleverde melk bedroeg per dier 2,848 kgr. of ruim 7 kg. per koe en per dag. Per melkerij werd er gemiddeld 2.661,129 kg. melk aangevoerd, 96 °/0 werd tot boterbereiding verbruikt. Van de overblijvende 4 °/0 werd kaas of ge droogde melk gemaakt. Het getal kgr. melk, noodig om één kgr. boter voort te brengen daalt nog regelmatig. Men bereikte nu in 1924 een gemiddelde van 24,4 kgr. De boter- voortbrengst per koe bedroeg in door snee 116,7 kgr. BULGARIJE. De landbouw in Bulgarije is nog erg verachterd. De gemiddelde tarweop- brengst bedroeg in 1923 en in '924 on- derscheidelijk 770 en 1060 kgr. per hec tare. Diezelfde jaren was de gemiddelde opbrengst in ons land 2600 en 1S500 kg. Een ton Bulgaarsche suikerbeet levert amper 100 kg. suiker, wijl een ton Tscheeksche suikerbeet er tot 180 kg. voortbrengt. Proefnemingen hebben uitgemaakt dat de oorzaak van de magere voort brengselen van den Bulgaarschen bo dem hoofdzakelijk te wijten is aan de gebrekkige en nog echt primitieve wijze van bebouwing. Zoo gebeurt de grondbewerking nog immer door middel van een soort houten ploeg die slechts even de bovenlaag van den grond beroert. In 1922 waren er op de 600.000 Bulgaarsche hoeven slechts 139,000 echte ploegen. POLEN Het wetsontwerp op de splitsing der groot-grondeigendommen is na vrij hef tige debatten met 200 stemmen tegen 90 en 12 onthoudingen gestemd gewor den. Over 't algemeen hebben de verte genwoordigers der boeren (meest groot- grondeigenaars) en de Duitsche minder heden (die staande hielden dat de wet tegen hen gericht was) tegengestemd. Er blijft nog van iedere soortEer stelingen, Kruger, Industrie, Roode Star, een kleine hoeveelheid in magazijn. Be richt aan de liefhebbers (niet ingeschre ven betalen 2 fr. meer als de vastgestelde prjjzen). Uit Haf ©s Horen. Binnenroeping onder de Wapens. De eerstkomende binnenroeping on der de wapens zal plaats hebben op 30 November, Deze inlijving betreft: de tweede fractie der 1', 2e, 3% 11', 14', 17', 19' en 20' artillerieregimenten; van het 3' lansiers; van het 3' jagers te paard; van het 1* en transportkorpsvan de 2', 3', 5'. 6', 10', 1 le, 12', 15' en 16' liniere gimenten; van het 2'en 3' jagers te voet; van het 1', 2'. 3' en 5' bataljon mitral- jeurs; van de 2' en 5' infanterie batterij en van de 1e en 2' genieregimentenvan de genie der cyclisten; van het ponton niersbataljon en van het 4' regiment le- gerartillerie. De nieuwe belastingen. Opslag van den Bierprijs.De nieuwe inkom- rechten op bier, door de regeering voor gesteld, bedragen in vatenvan 20 tot 60 fr. de 100 liters. In flesch: 0 tot 90 fr. de 100 liters. Het accijnsrecht op het brouwen van bier wordt vastgesteld op 40 centiem per kilogram aangegeven grondstof. De brouwers in de eerste plaats, en daarna als natuurlijk gevolg de koffiehuis- houders, zullen niet nalaten den prijs van het bier te verhoogen, zoodat het glaas je bier ons weldra een frank kosten zal. De nieuwe rechten op de Sigaren.— Deze bedragen Verkoopprijs in't klein: Recht: Tot 20 centiem c. Van 20 tot 90 c. 10°/o van fr. tot 1,25 fr. 11 c. van 1.25 fr. tot 1.50 12 van 1.50 fr. tot 1,75 13 van 1,75 fr. tot 2 fr. 14 van 2 fr. tot 2,50 fr. 24 van 2,50 fr. tot 3 fr. 30 van 3 fr. tot 3,50 fr. 35 van 3.50 fr. tot 4 fr. 40 van 4 fr. tot 4 50 fr. 50 van 4,50 fr. tot 5 fr. 60 en zoo vervolgens 12®/operfr. verkoop prijs in 't klein. De rechten op de Sigaretten. De taks op den verkoopprijs per 10 stuks is: tot 20 centiem 2 centiem. Voor de pakjes van meer dan 20 ct. tot 1 fr. wordt die taks met 2 c. verhoogd voor elke schijf van 10 c. Voor de pak jes van meer dan 1 fr. tot 1,25 fr.20 c. Boven 1,25 fr. wordt de taks verhoogd met 5 c. voor elke schijf van 25 c.de pakjes van meer dan 4 fr. tot 4,50 fr. 90 c. Boven 4,50 tot 5 fr.1.10 fr. enz. tel kens 22 °lo op den verkoopprijs gerekend van fr. tot fr. Een gewoon pakje van 20 sigaretten, dat thans voor 1,50 fr. verkocht wordt, zal dus in het vervolg 2 fr. kosten. De rechten op Tabak. Rook-, pruim en snuiftabak in drogen staat, wordt per 100 gram belast: Tot 60 c6 c.; van 60 c. tot 1,40 fr. 8 c. met vermeerdering van 2 c. per schijf van 20 c. Boven 1,40 fr. tot 2 fr. 3 c. per schijf van 20 c.; van 2,40 fr. tot 3 fr.:38 c.; van 3 tot 3,40 fr.: 45 c.; tot 4 fr,: 55 c. tot 4,40 fr.64 c.; tot 5 fr. 75 c. en zoo voorts telkens 15 pc. meer van fr. tot fr. Natte pruimtabak50 c. per kilo. De Begrooting van Landsverdedi ging. De begrooting van het Mini sterie van Landsverdediging voor het dienstjaar 1926 is vastgesteld 1. Voor de gewone uitgaven, op de som van fr. 522.537.855 2. Voorde uit zonderlijke uitgaven op de som van fr. 67,986,995 Te zamen, op de som van fr. 590,524,850. De begrooting in het miaisteirie van Landverdediging voor 192.5 bedroeg 593,075,034 fr. Als we de begrooting openslaan dan vinden we dat ons leger bestaat uit 27 luitenant generaals36 Generaal majoors 144 kolonels130 luitenant ko lonels 330 majoors 823 kapiteins com mandant1075 kapiteins; 2.705 luite nanten en onderlui tenanten die samen kosten aan loonen, idemniteit enz. 86 miljoen 891.000 fr. loonen, indemni teiten en troepsoldaten kost ons 190 miljoen 297,190 fr. Maakt te zamen 277 miljoen 188,170 fr. of alleen aan loo nen van officieren en onderofficieren 7 MAAL ZOOVEEL als de heele be grooting van landbouw die armtierig ge noeg 39 miljoen 040.450 fr. bedraagt. In de begrooting van landbouw vin den we dat er aan het Waalsche Staats- landbouwgestichten van Gembloers be steed wordt 858.350 frank. Aan het Vlaamsche Staatslandbouwgesticht te Gent 508 550 fr. Het Vlaamsche land is nochtans meer landbouwland dan het Waalsche Op deze wijze worden sedert jaren de belastingscenten onzer Vlaamsche men schen voor de ontwikkeling en de wel vaart der Waalsche besteed. Olmenboomen. Naar we verne men zouden al de olmenboomen verdwij nen. Ze schijnen aangetast door een ge- TIF mJmé III RN BLO EM Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1