REDT U ZELVEN De Sint Elooi-feesten Landbouwweekblad flfbeid adelt EEN NIEUW AFZETGEBIED VOOR ONS BELGISCH TREKPAARD IN 'T VERSCHIET Grondsterilisatie. LANDBOUWNIEUWS PULP moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. (Detensehoppelijl^e bijdpage van over de grenzen. WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN Abonnementen 1926 ZONDAG DEC. 1925. Pfiji 12 centiemen. 8de JAARGANG N* 362 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Naar het Engelsch landbouw blad: Agricultural Gazette vermeldt zouden van Amerika hoogst belangrijke nieuwstijdingen zijn toegekomen, welke de kwee kers van zware trekpaarden onge twijfeld zullen verheugen. Uit onlangs verschenen statis tieken opgemaakt door het Ameri- kaansch Federaal Landbouwde- partement, zouden althans 43 p. h. der hoevepaarden den ouderdom van 5 a 9 jaar bereikt hebben, zoo dat binnen 5 jaar er enkel nog 42 p.h. trekpaarden zullen overblijven van voormelden leeftijd. Ten ware in 1925 een overgroot aantal veulens is gekweekt gewor den, zoo blijft er binnen 5 jaar slechts nog 66 p.h. over der huidi ge trekpaardenbevolking- Zonderling is het echter vast te stellen, dat in Amerika alhoewel het "Land der Mekaniek' bij uit stek, het trekpaard geenszins de plaats moet ruimen voor den "tractor", en zulks niet enkel op den landbouwbuiten, maar even min in de steden. Te New-York, bezigt één Ver voermaatschappij, gekend als de sterkste der wereld, benevens 150 tractors, niet minder dan 800 zware trekpaarden meer dergelij ke voorbeelden zouden desnoods kunnen aangehaald worden. Hoe dit aanstaande gebrek aan trekpaarden uit leggen, en waar aan dient dit bestatigd feit te wor den toegeschreven Volgens de verklaringen van een Engelsch paardenfokker, in Amerika gevestigd en tevens een der voornaamste supportersvan het Belgisch Trekpaard, is dat toe komstig gebrek aan voldoende trekpaarden van middelbaren leef tijd toe te schrijven aaii de land- bouwkrisis, die Amerika geduren de enkele jaren heeft doorgemaakt. Deze krisis had als eerste uitwerk sel de paardenfokkers te verplich ten hun kweekstapel in te krimpen en wel vooral allen invoer van zware trekpaarden, ofschoon totaal onmisbaar, radikaal stop te zetten. Ten einde onze lezers toe te la ten zich een iet of wat juist denk beeld te vormen van de belang rijkheid der Amerikaansche paar denmarkt, laten we hier enkele cij fers volgen, gepubliceerd in 1917 door een Franschman M. Decham- bre, die ze alsdan liet verschijnen om door dit propagandamiddel de Franschen den te volgen weg aan te toonen: In 1915, telden de Vereenigde Staten van Amerika 21.000.000 landbouwpaarden en 4.000.000 in de steden; In 1916 telde men 33.860 inge schreven hengsten, waarvan 81 voor zware trekpaarden. Onder de drukking van toene mende nieuwe noodwendigheden, streven de Amerikanen er naar hun trekpaard te verbeteren en te vervormen door den invoer van Europeesche rashengsten. Doch de "Belgen" zijn voor wat dezen invoer betreft, slechts in aanmerking beginnen te komen, vanaf het tot stand brengen van het Belgisch Studbook, want Ame rika aanvaardt geen enkel invoer- paard, wiens oorsprongdocumen ten niet in regel zijn. Al de kweekers van éénzelfde ras zijn er gegroepeerd in een wel ingerichte maatschappij. De maat schappijen, die vooral de "Engel- sche paardenrassen" beschermen zijn ongewoon machtig en sterk ondersteund. De beschermmaatschappij van i het ras "Le Percheron" telt niet minder dan 7.300 leden, terwijl de maatschappij tot verspreiding van ons "Belgisch Trekpaard" in 1916 slechts 925 leden telde Thans schijnt er eene ernstige propaganda- en publiciteit- cam pagne op touw gezet, om in den vreemde de uitstekende hoedanig heden van ons Belgisch Trekpaard te verspreiden. Het volstaat hier niet enkel de spreuk toete passen "Het beproeven is het aannemen" men dient het eerst en vooral te doen kennen. Welnu overal zien de Ameri- kaansche paardenfokkers de Fran- sche en Engelsche paarden gepre- zen en opgehemeld tot in de wol ken,... terwijl ons trekpaard, dat j zonder twijfel hun meest geduch- ten mededinger is, stilzwijgend op j het achterplan wordt geduwd en in den vergetelhoek blijft versto ken. Die handelwijze moet onze flin ke en bewuste Belgische fokkers de oogen openen.Zooals we hoo- ger lieten uitschijnen, biedt zich thans de gunstige gelegenheid om de handen zonder eenig vertoeven aan 't werk te slaan. Een prach tig afzetgebied ligt voor hen open en dit in eene nabije toekomst. Doch om daartoe te geraken is het volstrekt noodzakelijk dat er van nu af eene degelijke en ernstige propaganda worde op touw gezet. Graag willen we toegeven dat dergelijke intensieve publiciteit- campagne groote en zware geld- uitgaven vergt. Doch dat elk be wuste paardenfokker een geldelijk zaad uitstrooie op dien vruchtba ren openliggenden akker, die on getwijfeld een overvloedigen en rijken oogst zal afwerpen. TE AALST De feestdag van Redt U Zeiven was bijzonder gelukt. Reeds van in de Mis van 9 uur was bijna iedereen op post. 120 leden gingen ten offer. In den voor middag bezoek aan eenige leden van de Binnenstraat, waar den tijd met kaart en ander spel in vreugde werd doorge bracht. Om 1 uur begon het banket 132 deelnemers deden eer aan de lekkere tafels, die sierlijk gesteld waren in de aangename feestzaal van ons lokaal, Groote Markt. De feesttafel werd voorgezeten door den heer Alfons Beuckens, oudste voor zitter der plaatselijke bonden, met aan zijne zijde de heeren Marinus Meert, lid van den Beheerraad en O. Caudron, Bestuurder van R. U. Z. Aan de eere tafel zaten nog, benevens onzen Onder bestuurder f4eer Cl. Saeys, de bijzon- desste Bestuurleden en Schrijvers van de bonden, namelijk de heeren Gustaaf De Brucker, Jos. Van Keer, Philemon De Smet. Jan De Petter, Petrus Hoffe- linck, Jan Schockaert, Louis Schouppe. Vóór het opdienen van het nagerecht werd er eene gelegenheidsaanspraak gehouden door onzen Heer Bestuurder, die met de grootste aandacht werd aan hoord en langdurig werd toegejuicht. Er heerschte een innige en broeder lijke feestvreugde onder al de deelne mers en deze steeg ten top toen eenige beste zangers hunne schoonste melo- diën prijs gaven. We hebben hier waar lijk flinke zangers met eene stem die een theateracteur zou benijden noemen we Heeren Ben. Van den Steen, een barytonstem zoo klaar en klinkend Petrus Verbeeck, de zanger van 't Park van Oilst Philemon Roe- landt, vol humor Valery Van Nuffel, Albert De Brucker Germain Steenhout, allen beste zangers. Deftige, schoone liedjes werden er gezongen, waarvan het refrein door heel de zaal werd weer gegeven. De mannen van de Botermelkstraat hebben nog menig koor uitgevoerd dat gretig werd aanhoord en begroet werd met Vivan de Botermelkstraat Na dit kunstgedeelte werd er nog me nige kaartslag gedaan, menig liedje tus- schendoor gezongen tot laat in den nacht in de verschillende wijken, waar de feestvierders in groepjes naar huis togen. Vóór den morgenstond was alle man in goede orde in zijn bed. Waarlijk een echten boerenfeestdag, die door al de landbouwers van Aalst eendrachtig werd gevierd. TE NEDERHASSELT. Op 1 December vierde onze afdee- ling haar jaarlijksch St. Eloifeest. De leden waren talrijk opgekomen en deden eer aan het feestmaal ons door de groot moeder Redt U Zeiven geschonken. Een viertal nieuwe leden lieten zich inschrijven als deelgenooten van het groote gezin der boeren van Vlaande ren. Menig liedje werd gezongen uit groot- moederstijd, dat warm toegejuicht werd. In groep deden we bezoek aan onze leden-herbergiers. De feestvreugde heerschte tot in de kleine uurkens. Voorwaar een goede dag voor onze afdeeling die vruchten zal dragen voor de toekomst. De Schrijver, C. DE TROYER. TE TERALFENE. Om 8 uur H. Mis. Een vijftigtal kra nige leden tegenwoordig. Niets kan hen tegenhouden. Het slechte weder, de be sneeuwde straten schrikken hen niet af. Zij vieren vandaag St Elooi, het feest van hunnen bond Na de Mis 'n bezoek bij eenige leden herbergiers. Dat er gekaart en gedron ken werd, bewees de geestige stemming die er weldra heerschte. Gauw was het dan ook 1 uur, tijd voor 't noenmaal. En of het lekker was eenvoudig ja, doch onzen besten dank voor hen die 't ons bezorgden, bijzonder aan de meisjes, die met de dampende schotels 'n zonnige stemming brachten, wat zeer aangenaam was bij al ons boeren. Na het noenmaal 'n korte bespreking over allerhande zaken, die de boeren aanbelangen. Belastingen, overdracht taks, fiscale amnestie, enz. Eene bijzon dere zaak werd ook te berde gebracht. Hierover geven we in 't kort meer. Nog twee leden-herbergiers moesten bezocht worden. Daarna tombola. Dat er prachtige en nuttige prijzen afgelot werden, bewees de spanning waarmee men de trekking volgde. Elke prijs ging onder handgeklap aan z'n winnér over. Ras waren er 21 gelukkigen. De overi gen troostten zich met de hoop te naaste jaar, zooniet 'n prijs dan toch weer zoo'n gezellig samenzijn te hebben, wat ze ook, na nog een lekker glas gedron ken te hebben, elkaar toewenschten. Bijgewoond. TE WIEZE. Om 8 1/2 uur de H. Mis voor ziele- lafenis der afgestorvene leden, waarin de 30 medevierende leden stipt tegen woordig waren, niettegenstaande het gure en slechte weder en de besneeuwde wegen. Na de H. Mis, vergadering bij een lid herbergier in het dorp, waar de vierders zich al goed in hun schik zetten, want iedereen was aanstonds aan 't spel de eenen aan 't vloerbollen, de anderen aan 't kaarten, 't Was aangenaam om zien hoe onze oude mannen in hun weer waren. Daarna nog een bezoek bij twee leden herbergiers, waar er niet minder gespeeld en gevierd werd. Óm 12 1/2 waren wij in ons lokaal, I waar de geurige en dampende spijzen ons te wachten stonden, want onze meis jes hadden er voor gezorgd. Na een kort gebed, voorgelezen door onzen Voorzitter, deden allen eer aan de sma kelijke spijzen. Na het noenmaal, bij het rooken eener goede sigaar, werden er allerlei aange legenheden besproken het bijzonderste punt was de Fiscale Amnestie, waarop de schrijver hun zegde, dat hij zich Zon dag aanstaande, zijnde 6 December, van na de Mis van 8 ure tot 's namiddags zou ten dienste stellen der leden voor het opmaken hunner bulletins bij Odilon Heyndrickx, op het Dorp Daarna nog 'n uitstap bij twee leden herbergiers die nog moesten bezocht worden, waar er ook niet minder ge speeld werd. Om 7 1/2 ure avondmaal in 't lokaal, waar onze leden zich nog eens goed aan deugd deden. Op aanmerking van twee leden werd er besloten eene verplichtende vergade ring te houden op den tweeden Zondag van Januari voor het herkiezen van ons bestuur en lokaal en onzen bond nog meer bloei en luister te zetten er werd ook nog een kort gebed gedaan voor onze afgestorvene leden. Wij hebben eene reeks bijdragen be steed aan de bacteriën die in den grond de atmosfeerische stikstof vestigen, aan de bacteriën die uit humus den ammo niak losmaken, en aan den Nitrosococ- cus en den Nitrobacter die den ammo niak in nitraten omzetten. Nevens deze bacteriën die ten zeerste de plantenvoeding en den plantengroei begunstigen, hebben we de tegenwoor digheid aangestipt van denitrifikatie- bacteriën die de gevormde nitraten vol ledig of gedeeltelijk ontbinden. Die schadelijke bacteriën kan men bestrijden door diep om te ploegen en door duchtige kalkbemesting toe te pas sen dat deden we breed uiteen in onze bijdrage over Denitrifikatie Nochtans de ondervinding wijst dat vele akkergronden, hoewel op gepaste wijze bewerkt en regelmatig bemest, op een gegeven tijdstip geen voldoende oogst meer leveren voor een bepaalde plant die er zich vroeger normaal op ontwikkelde. Zulks is, zooals aan ieder een bekend is, het geval met sommige vlinderachtigen. Die moeheid van den grond zooals dit verschijnsel in landbouwkunde be stempeld wordt, is aan twee oorzaken te wijten. De eerste oorzaak is de tegenwoor digheid in den grond van schadelijke protozoaria, dit zijn levende wezentjes welke reeds een weinig meer ontwik keld zijn dan mikroben zoowel in om vang als in struktuur. Volgens Sir John Russel en zijne medewerkers zou een groote vochtigheidsgehalte, gepaard met een overdreven opeenstapeling van or ganische stof, de ontwikkeling der pro tozoaria begunstigen en daardoor zou den de gunstige bacteriën in getal ver minderen. Daar de protozoaria zich sneller ont wikkelen dan deze laatste en minder bestand zijn tegen de warmte en tegen sommige scheikundige stoffen, heeft men in die eigenschappen een middel gevonden om ze te bekampen. Zoo deze zienswijze met de meeste feiten strookt, toch heeft ze bare tegen strevers. Zoo bijvoorbeeld zou volgens Hills (1918) de tegenwoordigheid van talrijke protozoaria enkel aan den Azo- tobacter schade verwekken en dan nog wel alleen op kunstmatigen voedings bodem. Volgens Shermann (1918) bevat de grond gemiddeld tienduizend proto zoaria per gram. De tweede oorzaak is de tegenwoor digheid in den grond van giftstoffen of toxinen die door de plant verworpen worden. Als bestrijdingsmiddel beschikken we over de warmte en de ontsmettings- stoffen. Zoo men de grasplanten en houtige plantenoverblijfsels die den grond be dekken, verbrandt, dan ontwikkelt men een voldoende warmte om de protozo aria te dooden, deze weerstaan immers niet aan een temperatuur van 60 70 graden. Op 120 graden zijn ook de voor- deelige bacteriën vernietigd. Doch deze temperatuur wordt niet bereikt door die behandeling welke ook het voordeel heeft de sporen der schadelijke schim melplanten en de eieren der insekten on schadelijk te maken. Onder de scheikundige ontmes- tingsstoffen moeten [we zwavelkoolstof de eerste plaats toekennen deze stof wordt sedert lang gebruikt om den phyl loxera te bestrijden ook nog tegen andere insecten en tegen schimmelplanten. Men gebruikt ook nog zwavel of sol fer, (20 gram per vierkanten meter) ko persulfaat (10 gr.), verpulverde houtskool (20 gr Chloorkalk (10 gr). Verder melden we nog waterstofsuperoxyde, formol, lysol. Om ons te overtuigen dat de werkda- digheid van dit ontsmettingsproces, wil len we de laatste proeven aanstippen welke onlangs door Miège op een aard appelveld verwezenlijkt werden. Een vroegere rijping en een verbetering in de hoedanigheid der aardappelen werd be statigd. Voor deze plant werden de beste uitslagen bekomen door het gebruik van zwavel. Truffaut bekomt goede uitslagen met een emulsie van zwavelkoolstof in zeep en water. Calcium sulfide, (200 a 300 kg. per Ha.) benzol, toliol, naphtaline (200 kg.) hebben ook aanmoedigende uitslagen geleverd. Volgens Gayney moet men acht ne men op de aan te wenden hoe veelheid ontsmettingsstof. Een over dreven hoeveelheid zou den Azotobac- ter en ook de nitrifikatiebacteriën vernie- gen. Vele dezer ontsmettingsstoffen bren gen tevens in den grond een voedend element, zoo bij voorbeeld de zwavel van zwavelkoolstof en kopersulfaat. In ieder geval het schijnt wel dat de ontsmettingsstoffen elk een specifieke uitwerking hebben, dat ze naamlijk een bepaalde mikrobensoort vernietigen en een ander niet schaden zoo zouden de reduceerende ontsmettingsstoffen de aerobiën vernietigen die stoffen zijn formol, zwavelkoolstof, houtskoolde oxydeerende stoffen zooals chloorkalk en waterstofsuperoxyde zouden de anaëro- biën bestrjjden. Deze proeven leveren in ieder geval groot belang op de gedeeltelijke ste rilisatie welke aldus verwezenlijkt wordt breekt de baan voor een reeks nieuwe methoden die de grondslag zul len zijn der grondhygiëne. P. J. CLAUS, Scheikundige. FRANKRIJK Benaderende schatting der tarwe- opbrengst Jaar Bezaaide oppervlakte Opbr. p. Ha. Opbrengst Ha. Kwint. Kwintalen 1913 6.542.230 13.88 86.919.050 1921 5.382,270 16.35 88.034.290 1922 5.289.970 12.51 66.220.100 1923 5.533 080 13.55 74.998.400 1924 5.511.910 13.88 76.525 130 1925 5,565.980 16.16 89.591.060 Benaderende schatting der masteluin Jaar Bezaaide oppervlakte Opbr. p. Ha. Opbrengst Er blijven nog een veertigtal wagons over van de suikerfabriek van Moer- beke. De inschrijving voor pulp wordt be paald gesloten op Dinsdag 8 December inbegrepen. We aanvaarden tot dien dag de inschrijvingen voor zooveel er nog te verkoopen is en zonder verant woordelijkheid van onzentwege. 1913 1921 1922 1923 1924 1925 Ha. 123.050 114.150 110.400 110.940 99.390 97.960 Kwint. 12.11 13.54 10.83 11.89 12.10 13.39 Kwintalen 1.490.640 1.546.470 1.196 260 1.319.530 1.203.440 1.311.890 Benaderende schatting der rogge Jaar Bezaaide oppervlakte Opbr. p. Ha. Opbrengst Ha. Kwint. Kwintalen 1913 1.175.710 1081 12.714.750 1921 901.080 12.51 11.276.110 1922 888.460 10.98 9.757.100 1923 896.560 10.34 9.275.770 1924 888.840 11.50 10 221.760 1975 880.530 12.91 11.371.250 1 kwintaal 100 kgr. Men merkt hieruit dat het getal be zaaide oppervlakte sedert 1913 merke lijk verminderd is. Voor masteluin en rogge is het een blijvende daling. Voor de met tarwebe- zaaide velden is er in de laatste jaren eenige verbetering gekomen. Spijts de beschermende en aanmoedi gende maatregelen die de Fransche re- l geering tegenover den landbouw treft, is er bijna op heel de lijn zichtbare ach teruitgang. Het tekort aan wiegen is er de voornaamste oorzaak van Daaraan helpen geen regeerings- maatregelen. De oorzaak ligt in den on- godsdienstigen geest van het volk zelf. RUSLAND. De Nieuwe Economische Politiek in 1921 in voege gekomen, werd bij de wet van 1 December 1922 vastgesteld in een agrarisch wetboek. Hier volgen eenige punten uit dit wetboek a) Grondnationalisatie. Alle be bouwde grond blijft eigendom van den Staat en wordt beheerd door het Volks commissariaat van den landbouw. b) Het gebruik van den grond. Iedere burger van de Sovjet-Republiek zonder onderscheid van nationaliteit of godsdienst, kan gronden verkrijgen mits men ze zelf bebouwd Men mag den grond echter niet onbebouwd laten, verhuren of verkoopen, want dan zou het princiep van het Kommunisme te niet gedaan worden. c) Grondgebruiksvormen. Was bij het vroegere stelsel het individueel ge bruik minder gewaardeerd dan het ge meenschappelijk gebruik, thans mag de boer zelf uitmaken hoe hij zijn grond, hetzij alleen, hetzij in gemeenschap met anderen gebruiken wil. Men kan den grond gebruiken als 1Communaal bezit met wisselende aandeelen 2. Als afzonderlijk deel van staats- grond 3. In gemeenschap met anderen in den vorm van landarbeidersvereenigin- gen, collectieve landbouwproductiegroe- pen, communes enz. 4. Andere bepaalde gronden. d) Grondverhuur. Hoewel vroeger grondverhuur verboden was, doch in het geheim toch plaats had, is er thans een regeling getroffen die het onder bij zondere omstandigheden mogelijk maakt. In geen geval kan meer verhuurd wor den dan de huurder met zijn gezin be werken kan. e) Loonarbeid is toegestaan als men niet op tijd de noodige werkzaamheden met zijn gezin gereed kan krijgen, b.v. voor seizoenwerk. ENGELAND. De Suikerbeetnijverheid. De in spanning van regeeringszijde tot bevor dering van de suikerbeetnijverheid draagt reeds hare vruchten. Er zullen dit jaar 10 fabrieken zijn tegen 3 het vorig jaar. Men berekent 70,000 ton suiker voort te brengen in plaats van 26,000 ton het vorig jaar. De bezaaide gronden zijn van 8,900 Ha in 1924 tot 26,500 Ha in 1925 geklommen en zullen waarschijnlijk in 1926 40.000 Ha bereiken. Onze Vlaamsche menschen moeten er maar aan leeren, hoe sterk de regee- ringszorg de landbouw en de voort- brengst beheerschen kan. Als hij maar wil. Landarbeidersloonen. —In Buckings- hamshire werden de loonen aldus vast gesteld voor mannen vanaf 21 jaar 31 shillings (1 sh 1,25 fr. op pari, aan den huidigen wisselkoers is 1 sh. 5 fr.) voor een week van 50 uren in den Zomer. In Gloncestershire zullen de koewach ters en hoofdschapers 36 sh. per week van 60 uren winnen, de hulp-koewach ters en schaapherders 34 sh. per week van 57 uren en de landarbeiders 5 pence per uur(l pence is ongeveer 10 centiem pari of ongeveer 0,40 fr. Belgische munt). NEDERLAND. Naar we uit eene rede van den Ne- derlandschen Minister Bogaerts bij zijn bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Vemray vernemen, is de landbouw in Nederlandsch Limburg sterk op voor uitgang. Onderstaande cijfers geven onze le zers daarvan een duidelijk toonbeeld Bebouwde oppervlakte in 1888 152.749 Ha. en in 1924 175.676 Ha. Aantal grondgebruiken in 1888 17.597 en in 1921 20.620. Aantal paarden in 1885 13800 en in 1921 23.000. Rundvee (stuks) in 1885 74.000 en in 1921 102.500. Varkens in 1885 45.600 en in 118.600. Hoenderstapel in 1885: 248.000 in 1921 1.500.000. De aanvoer van boter aan de boter- mijn te Maastricht klom tusschen 1904 en 1920 van 1,7 tot 5,4 miljoen kgr. Aan de Coop Eiermijn te Roermond de grootste van geheel Nederland steeg in hetzelfde tijdsbestek de aanvoer van ruim 25 duizend stuks meer dan 66,8 miljoen. De omzet van groenten en fruit aan de veilingen, welke in 1904 nog niets te beteekenen had, was in 1924 geklom men tot een waarde van 3,4 miljoen gulden. Aan kunstmeststoffen werd langs coö peratieven weg aangekocht, in 1904 voor een bedrag van 42,000 gulden, in 1924 voor 5,4 miljoen gulden. 87 °/o van de landbouwers van Hol- landsch Limburg vinden hun bestaan op bedrijven welke kleiner zijn dan 10 Ha. Voorwaar een verheugenden uitslag. 1921 en Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vporuitzettin- gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. 1 Er wordt den leden ter kennis gebracht dat het postbeheer vanaf morgen zal beginnen met het aan bieden der kwijtschriften van de abonnementen op De Koorn- bloem voor 1925. We verzoeken eenieder er voor te zorgen dat de postboden nergens dienen te wach ten. Er wordt ook herinnerd dat ieder kwijtschrift slechts eenmaal aangeboden wordt, dat dusvol- gens, om alle ongemakken en on derbrekingen in den dienst te ver den, er op het eerste aanzoek dient betaald te worden. De leden aan wie geen kwijt brief zou aangeboden worden, moeten dit aan den postbode vra gen of schrijven naar ons bureel, -c. - Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1