ZELVEN De Sint Elooi-feesten Groote Veld-Prijskamp Landbouwweekblad fifbeid adelt De Koornbloem tot hare Achtbare Lezers L ANDBOU WNIEUWS van over de grenzen. VARIA WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 13 DEC. 1925. F1 ilje 12 cti'illèjXLÈit. Bat j aaKGaNG rfk 363 Abonnementsprijs j 6,00 frank a jaara. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeleekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. "De Koornbloem is sedert enkele weken haar achtste jaargang ingetreden. Binnen een paar weken ioopt dan ook het abonnement voor 1925 ten einde. Het is dan ook wel de moeite waard thans een vluchtig overzicht te maken der verschenen nummers van het haast afgeloopen jaar, en eens eventjes na te gaan wat belangsrijks men er week aan week heeft aangetroffen. Want bij wat men koopt of leest is het maar billijk dat men zooals d oude spreuk zegt: waar voor zijn geld ontvange Welnu desaangaande meent de Re dactie van ons hooggewaardeerd land bouwblad gansch gerust en met gegron de fierheid te mogen antwoorden, dat ze geen moeite noch opofferingen heeft gespaard om de lezers onder alle opzicht de ruimste voldoening te schenken. Noem me een enkel landbouwblad waarin de boerenbelangen zóó flink, zóó onpartijdig en zóó kranig verdedigd wor den danwel in De Koornbloem Zoodra een of ander gevaar voor on ze vlaamsche boeren opdaagt, staat "De Koornbloem' strijdvaardig en bij elke passende gelegenheid springt ze in de bres om eene reddende hand toe te steken. Noem me één enkel ander landbouw blad dat zooals "De Koornbloem zijne kolonnen vrijgevig ten dienste stelt van eiken belanghebbenden landbouwer, die er zijne grieven ziens- of denkwijzen tot uiting wil brengen. Noem me één enkel vakblad dat zoo- als "De Koornbloem onbeschaamd, vrij en vrank de nuchtere en zuivere waarheid durft spreken, hoe hard ze ook soms valle! Wat nu het wetenschappelijk gehalte van ons landbouwblad betreft, mag "De Koornbloem"' zonder eenige overdrij ving gerangschikt worden onder de vooraanstaande en meest degelijke vak organen, die thans verschijnen Trou wens de flinke schaar van medewerkers, die de Redactie der "Koornbloem'' heeft aangeworven, staat gansch borg voor wat dit belangrijk deel betreft. Het moet overigens voor den bewusten lezer een innig genoegen zijn te bestatigen, dat onze doorijverige vakkundige medewer kers er week aan week naar streven, de landbouwers regelmatig op de hoogte te houden der steeds jongste en nieuwste navorschingen op allerhande landbouw gebied. Welk ander landbouwblad buiten De Koornbloem houdt zijne lezers zoo trouw en regelmatig op de hoogte der markt- en koopwaarprijzen Welk ander vakblad mag er zich op beroemen* zijne achtbare lezers zulken nuttigen en tevens aangenamen en af wisselenden leeskost te bezorgen. Vindt gein "De Koornbloem" niet wekelijks het nuttige met het aangename gepaard Stelt "De Koornbloem ook niet re gelmatig haar kolonnen ter beschikking der leden, die van eene kostelooze aan kondiging willen genieten? En dat alles voor den haast ongeloof lijken spotprijs van zes frank s jaars. Een spotprijs mag het wel geheeten in den volsten zin van 't woord, wan neer men eens ernstig en rijpelijk over weegt dat "De Koornbloem' niet enkel gekend staat als verdediger landbouwbelangen, maar van elks bovendien nog zulken rijken schat van stoffelijke en wetenschappelijke voordeelen oplevert. Een degelijk landbouwblad aan der- gelijken spotprijs uitgeven zou haast on mogelijk blijken, indien onze achtbare lezers niet wisten, dat het Bestuur van "Redt U Zeiven" zich geen geldelijke opofferingen bespaart om, spijts de huidige kostelijke levensomstandighe den een zóó lagen abonneerprijs te behouden. Terwijl schier alle andere dag- week en vakbladen, hun abonnementsprijs hebben verhoogd uit hoofde der immer stijgende prijzen der drukgrondstoffen en loonen, blijft De Koornbloem haar gewoon abonnementstarief van zes fr. behouden. Meer nogNiet alleen behoudt De Koornbloem haar oud tarief, maar bo vendien breidt ze zich week aan week nog meer uit. Zoo hebben onze lezers in de laatste tijden met een stellig genoe gen kunnen bestatigen, dat het wekelijks regelmatig Bijvoegsel heel wat van formaat is vergroot. Zulks is wel het doorslaand bewijs, dat de Redactie er aanhoudend naar streeft, hare lezers vol ledig op de hoogte te houden, van wat er in gansch de landbouwwereld,— zoo wel binnen als buiten de grenzen ge beurt. Welnu om die prachtige blijken van toewijding en opoffering verdient de Redactie der "Koornbloem niet alleen de hooge waardeering, maar ook de die pe erkentelijkheid harer talrijke lezers. Het mooiste blijk van erkentelijkheid dat ge den zóó offervaardigen opstelraad van onze gewaardeerde "Koornbloem kunt betuigen, bestaat niet enkel in het regelmatig hernieuwen van uw abonne ment, maar wel in het aanwinnen van nieuwe lezers. En hier heeft mijn dunkens elk lid van "Redt U Zei ven" en elk trouw en be wust abonnent der "Koornbloem eene onbetwistbare verantwoordelijkheid te dragen. Vergeet niet dat "De Koornbloem uw eigen vakblad is, en dat g er diens- volgens alle belang bij hebt, dat het door de algemeenheid der verstandige en plichtbeseffende boeren worde gelezen. Wat baat het ons wekelijks door den mond van ons orgaan, onze stem te ver heffen, zóó deze klanken geen weerklank vinden bij de groote onbewuste massa der nog zoo talrijke onverschillige land bouwers. Is het niet broodnoodig dat onze stem wekelijks doordringe tot in de verst af gelegen gouwen onzer vlaamsche land bouw gewesten. Een ruim en onbewerkt akkerveld ligt hier nog jammerlijk braak. Nog al teveel boeren kennen "De Koornbloem niet of onvoldoende. Aan U dan, beste lezer, een handje toe te steken, om aan dit liefdewerk, aan dien propagandatocht meè te werken. De eenige weken die ons nog scheiden van Nieuwjaar zijn daartoe uitstekend geschikt. Dus dapper en zonder uitstel aan 't werk. Zoo elkeen onzer huidige lezers slechts één nieuwen abonnent aanwint voor onze "Koornbloem dan is ons reeds talrijk leger bij Nieuwjaar verdubbeld. Van nu af zegt de Koornbloem U voor die mooie blijk van harteDank, duizendmaal dank strijd tot het uiterste kunnen helpen doordrijven. Hij deed ten slotte een be roep om tegen te naaste jaar elk nog een nieuw feestvierend lid bij te winnen, maar op voorwaarde dat het een boer is. s Namiddags heerschte er groote geestdrift, die al met eens gekoeld was door de historie van de twee hoeden en den pardessus, waarvan er bijna leden in onmacht vielen, gelijk onzen vriend Cyrie!; maar na een korte bezwijming beterde het toch en de geestdrift kwam weer plaats nemen. Zoo ging het tot laat in den avond en iedereen ging te vreden naar huis, met eenen wensch tot te naaste jaar. Om te sluiten een woord van dank aan het geachte Bestuur van R. U. Z. voor de ons geschonken premie aan Mad. Peerlinck, Mej. Callebaut en A. Roels, die ons een lekker noenmaal voor bereidden, en aan allen die meegehol pen hebben om ons feest te doen lukken, TE S1NT-ANTELINCKX. Op 1 December werd ons St Elooi- feest plechtig gevierd. Een groot getal leden-landbouwers verzamelden zich om de H. Mis bij te wonen. Na die plech- tihheid bezochten wij de herbergiers der gemeente, waar er luriig gepraat, ge dronken en gezongen werd. Met opge- ruimden zin bereikten wij om 1 uur het lokaal, waar eene welgedekte tafel ons wachtte. De lekkere spijzen vielen in ieders smaak. De avond werd doorge bracht in gezellige stemming en onder drank en spel werd menig lied gezongen. Elkeen vertrok zeer verheugd in den nacht met het afscheid tot toekomend jaar. TE DENDERLEEUW. Op 1 December werd alhier het feest van St Elooi gevierd. De leden waren talrijk opgekomen en woonden de H. Mis bij. Daarna werd in het lokaal het verslag der veeverzekeriagsmaatschap- pij gegeven, ook werden eenige herber gen bezocht. Om 1 uur stond ons een goed en Rjn eetmaal te wachten. Meer dan 30 leden namen er deel aan. Na het eetmaal werd een dankgebed gedaan. Een korte aanspraak werd door den heer Voorzitter gedaan hij dankte de leden voor hunne talrijke opkomst, moe digde hen aan zich nog meer te vereeni gen en samen te werken en eindigde met den oproep dat er toekomende jaar geen enkele achterblijver mag zijn. Nog talrijke vrolijke spelen werden uitgevoerd en het was in de kleine uur- kens, wanneer de laatste leden afscheid namen met een Tot toekomende jaar,,. Nog lang werd er gesproken over het lustig vieren van Sint Elooi, tot spijt van wie 't benijdt. TE OORDEGEM. Onze afdeeling van den landbouwers- bond Redt U Zeiven heeft haar tweede jaarlijksch feest gevierd op den patroon dag. 's Morgens om 9 uur H. Mis, wel ke door al de medevierders werd bijge woond, niettegenstaande de nijdige te genwerking van ooren en pooten, wel ke altijd als alleenheerscher wilt optre den. Daarna gezellige uitstap bij eenige leden-herbergiers, 's Middags een lekker noenmaal, de leden gratis aangeboden. M. Meirsschaut hield eene gepaste aan- spraak welke warm werd toegejuicht. Daarna de prijsloting en vervolgens werd er gekaart en gedronken en tijdig van elkander gescheiden met de beste gevoelens onzen bond te doen groeien en bloeien tot spijt van wie 't benijdt. werd vermin- gul- NEDERLAND. De begrooting van landbouw voor 1926 met 701,072 gulden derd. Ze bedraagt thans 6.305,342 den verdeeld als volgt a) Algemeene dienst 127,625 gulden. b) Onderwijs 2,229,518 c) Veeteelt, akkerbouw, tuinbouw, rijkslandbouwproefstations en uitvoering verschillende wetten 1,595,728 gulden. d) Domeinen, boschbouw, rijksbosch- proefstations 1,186,854 gulden. e) Veeartsenijkundige dienst 864,061. f) Zuivelaangelegenheden 247,216. g) Verslagen, statistieken en alge meene zaken 57,340 gulden. ENGELAND. Naar we vernemen is de veestapel van 1920 tot 1924 met 300,000 stuks gestegen en de voortbrengst van de melk met 454,360,000 liter. Het verbruik is echter niet vooruitgegaan. Dit laatste wordt geschat op 91 liter per kop en per jaar, dit is heel weinig als men nagaat dat dit cijfer in de Vereenigde Staten tot 245 en in Zweden tot 309 klimt. TE BAMBRUGGE Het feest van St Eloi is alhier aller aangenaamst gevierd. Solemneele mis om 8 1/2 uur, daarna uitstap in de her bergen der gemeente. Wat deed het deugd aan t harte aan het hoofd dier vierdersden Heer Burgemeester C. Van Bever, oud 85 jaren, op te merken. Wat kloeke natuur en nog medespelen met de vloerbol en zijn man staan, en nog geestig als een jongeling Hij heeft dees jaar voor zijn 75e maal naar St Lievens- Hautem Jaarmarkt geweest, een record dat hij, laat het ons hopen, nog lang moge behouden. Als herinnering Hij was het eerste lid van Redt U Zeiven, bij de stichting binst den oorlog van eene afdeeling op de gemeente Bambrugge. Hij wakkerde zijne medeburgers aan zich allen in te lijven in onzen bond, die dan ook alle landbouwers van de gemeente onder hare leden telde en ons een Medewer ker-Stichter verschafte die samen met M. DeLeersnyder en onzen tegenwoor- digen Bestuurder, M. Caudron, de eer ste grondsteenen legde van den huidigen machtigen boerenbond Redt U Zeiven. Nota der Redactie. De zinspeling hierboven betreft onzen eersten sekre- taris-schatbewaarder bij de stichting van onzen boerenbond onder den oor log Gezien die Heer nog kloek en ge zond is en onzen bond ten zeerste gene gen, zullen wij eens aandringen om een beknopt verslag te willen neerpennen in De Koornbloem over ons allereer ste ontstaan, onze ontgoochelingen, onze tegenspoeden en tegenstanden, die wij overal ontmoetten in Aalst, Gent en el ders en meerdere andere toelichtingen en gebeurtenissen. Hij beter dan wie ook kan ons daar beschrijving van geven. TE NIEUWERKERKEN. Op Dinsdag 1 December vierden wij ons jaarlijksch St Eloifeest. Het werd ingezet door de H. Mis, die door al de medevierende leden werd bijgewoond. Bezoek aan het lokaal en uitstap naar Maal, waar wij bij onze medevierende leden ons een een lekker glas lieten sma ken. Om 1 uur terug in het lokaal waar ons een lekker noenmaal wachtte. Wat hadden de spijzen goeden aftrok en men zag op ieders gelaat dat er tevredenheid heerschte. Na het feestmaal sprak onzen Voor zitter, heer R. Pauwels, eene gloedvolle rede uit, iedereen aansporend voet bij stek te houden en steeds voor al de af- deelingen van Redt li Zeiven te ijveren. Hij wees er op dat er tusschen de mede vierders niets dan boeren waren, geen uitgekochte gedwongenen of komiteits- bazen allen vrije lieden die den boeren- voor 1926, ingericht door de Land- bouwvereeniging Redt U Zeiven. Zooals we reeds van over maanden schreven zal er in 1926 eenen grooten veldprijskamp worden ingericht, waar aan alle landbouwers kunnen deelnemen. Deze prijskamp zal volgende afdee- lingen bevatten le Afdeeling Graangewassen Er zullen prijzen uitgeloofd worden voor de beste, zuiverste partijen rogge tarwe en haver. 2' Afdeeling Aardappelen Er zullen voor de verschillende soor ten prijzen worden uitgeloofd voor de zuiverste rassen, best bewerkte en best bemeste velden en grootste op brengst. 3e Afdeeling Verschillende Kuitu ren Hieronder bevatten we voeder- beeten, hop, suikerbeeten, vlas, ajuin. De gewassen zullen op het veld zelf worden bezocht, zoodat we enkel prijzen toekennen aan partijen, t. t. z., volgens de waarde van het veld en niet van een bussel bijeen geraapte aren of eene beet uit den groenselhof. De puntenschaal zal waarschijnlijk verdeeld worden alsvolgt Raszuiverheid, 't zij door uitlezing of invoer. Oordeelkundige bemesting, be werking, stand, opbrengst. Het doel van dezen prijskamp is het streven naar groote opbrengsten door goed zaadgoed, oordeelkundige bemes ting en goede bewerking. De inschrijvingen zijn open voor de verschillende afdeelingen. Verdere voor waarden zullen later bekend gemaakt worden, Ter aanmoediging voor het bewerken der braakliggende gronden heeft de re geering een subsidie uitgetrokken van 5 miljoen pond (ongeveer 530 miljoen frank). DUITSCHLAND. De aardappeloogst is hoofdzakelijk, als gevolg van de hoogere opbrengst per Ha. aanzienlijk grooter dan verle den jaar. Het hoogst is de opbrengst per hectare in Westfalen waar gerekend wordt op eene hoeveelheid vhn 16,000 kg. De gem. opbrengst per hectare be draagt in de voornaamste productiege bieden Brandenburg, Pommeren, Neder- Silezië, provincie Saksen en Hannover respektieflijk 15440, 14790, 15490, 14290, 14870 kgr. In Oost-Pruisen, waar de met aard appelen bezette oppervlakte 181,268 hectaren bedraagt, wordt slechts op een opbrengst van 12,250 kg. per hectare gerekend. De opbrengst per hectare van suikerbeeten wordt layct geraamd dan in 1924. De oogst van erwten en veld- boonen in Pruisen (waarvan alleen de cijfers gekend zijn) wordt respektieflijk 19,3 en 30,3 °/o lager geschat dan in 1924. De gemiddelde opbrengst van de witte kool wordt op 29,860 kgr. per hec tare geschat tegen 25,440 kg. in 1924. De totale productie wordt 17.5 °/o hoo- ger geschat dan in 1924. Gebruik van kunstmest Het ge bruik van kunstmest, dat in de jaren 1922/23 en 1923/24 onder invloed van de abnormale omstandigheden in verge lijking met 1921/22 zeer verminderd was, is in het bemestingsjaar Mei 1924/Mei 1925 weer aanmerkelijk grooter ge weest. Vooral van stikstof en fosforzuurhou- dende meststoffen is het gebruik sterk toegenomen. Van stikstof werd bijna de dubbele hoeveelheid van voor den oor log gebruiktook de gebruikte hoeveel heid kali is 36 °/0 grooter dan in het jaar 1913/14. Daarentegen blijft de bemes ting met fosforzuurhoudende meststoften nog ver bij die van 1913/14 ten achter. Mond- en klauwzeer. Sinds het over zicht van 16 Juli j.l. dienaangaande, is het mond- en klauwzeer sterk toege nomen. Het ergste heerscht de ziekte in de districten Koningsbergen en Gumbinnen in de provincie Oostpruisen; dan volgt het regeeringsdistrict Sleeswijk met 195 gemeenten en 500 boerderijen, waarvan resp. 92 en 292 er in de tweede helft van October bijgekomen zijn. In de eerste helft van October was het aantal nieuwe gemeenten en boerderijen 41 en 214; de ziekte is daar dus nog toenemende FRANKRIJK De vreemdelingen in den landbouw. Uit een ingesteld onderzoek blijkt het dat op de 42,875.000 bebouwde hecta ren 334,369 (hetzij 8 per honderd) in de handen van vreemde landbouwers LETLAND. Vooruitzichten voor den landbouw. Uit een mededeeling van Hr. Ms. Gezant te Kopenhagen betreffende den toestand in den landbouw in Letland, blijkt, dat door plotseling ingetreden sneeuw en vorst een gedeelte van den oogst van aardappelen, voederbieten en vlas niet binnengehaald is kunnen worden en ver loren is. Ernstiger nog is het, dat de na jaarsgrondbewerking niet heeft kunnen plaats hebben. Mocht het volgende voor jaar nat zijn, zoodat ook dan een vol doende bewerking van den grond uitge sloten is, dan moet in Letland voor het jaar 1926 rekening worden gehouden met een misoogst. Door het in den grond blijven van een gedeelte der aardappelen, zullen niet vol doende aardappelen tot spiritus verwerkt kunnen worden voor de binnenlandsche consumptie, zoodat dit artikel ook in het nieuwe campagne-jaar zal moeten wor den ingevoerd. Hiervoor komt slechts aardappelspiritus in aanmerking. ESTLAND. Staatscontrole op den eieruitvoer. De Estlandsche Consul-Generaal te Lon den heeft in Nr. 52 van zijn veertien- daagsch bulletin van 1 November j.l. de laatste regeling der staatscontrole op den uitvoer van eieren in zijn land gepu bliceerd Hieruit blijkt, dat de firma's, aan wie vergunning tot export wordt ver leend, ingeschreven worden in een register en dat hun bijzonder etiketten worden verstrekt om aan de voor uit voer aan te bieden kisten te bevesti gen. Van deze kisten wordt ten minste 10 °/o onderzocht door controleurs, die zijn aangesteld door het Ministerie van Landbouw daar te lande. Drie soorten van eieren kunnen worden uitgevoerdeerste soort (waarbij nog de zeer versche, zeer zindelijk behandelde als extra selected afzonderlijk gemerkt worden), tweede soort en verduurzaam de eieren. Verder worden de eieren van elke soort weder in 3 grootten gesorteerd naar het gewicht (eieren van 59 gram en meereieren van 53 tot 59 gram en eieren van 48—53 gram). Eieren, van mindere kwaliteit dan de tweede soort of die minder wegen dan 48 gram, mogen niet uitgevoerd worden. Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. van waren. Het zijn vooral de Noorderdeparte menten die het meeste ingeweken land bouwers, vooral Belgen, tellen. Deze bewerken 34,000 hectaren in het depar tement der Oise 31,179 in het Aisne- departement 23.730 in het Noorder- dep.18,785 in het Ardennedep. 17.872 in het Euredep.16,034 in het Seine en Marnedep.15,907 in het Sommedep.; 11,380 in het Marnedep.; 9610 in het Seine en Oisedep. Op de 12,265 landbouwers zijn er 5,038 Belgische, 2807 Spaansche, 2339 Italiaansche en 2601 van verschillende nationaliteiten. Deze cijfers (van 19221 hebben sedert geweldig toegenomen zoodat men thans in het zuiden alleen de Italianen op 50.000 schat. Gedurende het jaar 1924 werden in Frankrijk meer dan 63 miljoen frank uitgegeven tot bescherming der paar denfokkerij. Meer dan 9 miljoen kwa men uit de staatskas. Op de 11,735 ingevoerde paarden in 1924 waren 411 afkomstig uit Neder land en 9565 uit België. Uit Haf ©n Koran. Opbrengst der Jacht. In de Hal len van Brussel werden sedert 5 Septem ber tot de sluiting der jacht 2000 patrij zen en 37.000 konijnen te koop aange boden. Van 12 September tot einde Novem ber 8000 hazen. Sedert 1 Oct. 9800 fa zanten. Inlandsche sneppen waren overvloe- die sedert de opening werden er 800 in de Hallen verkocht, verder 90 herten sedert 20 Oct, 25 hinden en 240 ree bokken sedert 2 November. Het getal verkochte everzwijnen wordt niet opgegeven. De economische positie van ons land met zijn snel toenemende bevolking eischt een veel meer intensief gedreven land bouw, een meer economische exploita tie van het bedrijf. Deze zal de boer slechts kunnen uitvoeren, indien hij be ter wordt voorgelicht, zoowel in cultuur technisch als in economisch opzicht. (Voorloopig verslag der tweede ka mer in Nederland). Onze Oorlogswinsten. Wij zijn één van de gelukkige landen die den oorlog gewonnen hebben. De winst vin den wij terug in de som van2.700.000.000 frank die wij elk jaar aan intrest van onze schuld te betalen hebben. Van elke 100 fr. belasting die wij be talen gaan er 50 fr. weg aan intrest van onze schuld. We vragen ons af wat het zou ge weest zijn hadden we den oorlog ver loren 1 Buitengewone Begrooting. Door het Ministerie van Landsverdediging wordt op de buitengevone begrooting onder andere voorzien 12 milj. 399 000 fr. voor de volledi ging van de artillerie en de gepantserde auto s 11 milj.300.000 fr. van het con structie arsenaal8 milj. 830.000 voor de wapenwerkplaats 22 milj. 472.000 fr. voor de munitie fabrikatie werkplaats 3 milj. voor de vliegpleinen 7 miljoen voor de afwerking van het militair lucht vaart materiaal. EN VOOR DEN LANDBOUW De visschen van de zee Die leven aan mekander. Zoo doen de menschen mee De een leeft van den ander. Jammer, ontzettend jammer, dat de landbouwers er nog inloopen met geld te steken in zulke hun onbekende zaken, terwijl hun eigen bank zulk een veilige beleggingsgelegenheid aanbiedt, zoo veilig als maar kan. Groote afstand afgelegd door een Eend. Op het Kamper-Eiland is een eend geschoten, welke een ring droeg met het opschrift; J. A. Palmèn, Hel- singfors Finland 1521 d. Opeen me dedeeling aan het Zoölogisch Labora torium te Helsingfors, is bericht ontvan gen van den amanuensis prof. Palmèn is juist onlangs overleden, dat de be wuste eend in Finland als nestjong ge ringd was en dus meer dan 1,500 km. had afgelegd. Fiscale Amnestie. In aansluiting met vorige berichten geven wij hier een officieele mededeeling van het Ministerie van Financiën: Het Beheer heeft vernomen dat zeke re belastingschuldigen meenen, geduren de verscheidene jaren aan de belastingen op de inkomsten ontsnapt te hebben, omdat geen enkel formulier van aangifte hun werd terhand gesteld. Het Beheer vestigt de aandacht der belanghebbenden op de bepalingen van artikel 7 van het koninklijk besluit van 30 Augustus 1920, genomen ter uitvoe ring namelijk van artikel 60 der samen- geordende wetten betreffende de belas- palingen zijn de schatplichtigen die bij de algemeene inschrijving niet begrepen werden in de uitreiking der aangiften, op de bij de wet voorziene straffen verplicht aan de betrokken ambtenaren eene der gelijke aangifte te vragen. Zij die zich in gemeld geval bevinden zullen dus goed doen, indien zij fiscale amnestie willen genieten, zich in regel te stellen uiterlijk vóór 15 December eerst komende. Eens die datum overschreden, zullen de straffen voorzien voor nietaan- gifte, 't is te zeggen de verdriedubbeling der verschuldigde belasting, onvermin derd desgevallende rechtsvervolgingen, streng toegepast worden. Onbreekbare Blokken. De heer J. Konings, klompenfabrikant te Roermond heeft een onbreekbare en herstelbare klomp uitgevonden, welke naar den uit vinder "Koningsklomp'' genoemd wordt. Deze uitvinding zal een heele omwente ling op het gebied der klompenindustrie teweeg brengen. De klompen verslijten niet meer en als ze doorgeloopen zijn, kan men ze in enkele seconden zelf ver zolen (Dat konden, we in den oorlog ook). De heer Konings heeft zijn uitvinding voor een flink bedrag verkocht aan den heer Scheerders, fabrikant te S' Nicolaas Waas. Publiciteitsprijzen. Hier eenige cijfers waarover vele personen verbaasd zullen zijn 1 Voor een enkele bladzijde en per keer in volgende buitenlandsche bladen wordt er betaaldL'Illustra tion (wek. luxtijdschrift) 7500 fr. dag blad Le Petit Parisien 45.000 fr. The Daily Mail 1200 pond ster ling dus rond de 130.000 fr. En toch ontbreken de aankondigingen niet, wel een bewijs van het ontegen sprekelijk belang en voordeel der publi - citeit. Slaperige boeren De duivel leit te loeren, De duivel op een hort Gij er op vort. De duivel van de helle Kom knijpen en kan kwellen. Want zon is zon, en maan is maan, Zalig zij die met de zon opstaan. Hij die was stram van geven Zal eenmaal danig beven. Bewaren van Appelen en Peren. In t Noorden van Frankrijk handelt men als volgt Men spreidt in kistjes een dunne laag zeer droog zand en legt hierop de on - geschonde appelen en peren met de sten gel naar omhoog, heel dicht bij mekaar maar toch zoo dat ze elkaar niet raken. Na een tiental dagen voegt men zand tusschen al de vruchten tot 2 cent. onder de stengel en men dekt alles met een grijs emballeerpapier, bijna zoo poreus Ingezonden. tingon op do mkcuratcu luivJcua die bv»

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1