r op den uitkijk Weq met de Vooqden Sodaoitfaat van Chili Saikerbeet-Syndikaat Landbouwweekblad BESTE WENSCHEN Aan onze Lezers. VERSLAG der ALGEMEENË VERGADERING ZONDAG 3 JANUARI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 366 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank jaar». Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantaren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie: BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwer» 7.c\n At> landman vóór de avondrust i Zoo de landman vóór de avondrust jden voorbijen dag in gedachten over gaat zoo doen ook wij bij 't doodgaan van het oude jaar... Er is geen spijt in ons nu het daar ligt naast al de andere en mede vormt het groote verleden... £,1925 is ons geen goed jaar geweest. Met zooveel hoop geboren en be groet, met zooveel wenschen verwel komd eindigt het in een bittere ontgoo cheling. Het is immers zoo valsch geweest als de beloften waarmede wij Viaamsche boeren in t afgeloopen jaar werden ge paaid... in alle zorg om de socialen nood van de nijverheidswerklieden, in al'e zorg om de economische krisis die onze industrie bedreigt vergaten de elkaar opvolgende regeeringen de even lang betrachte als beloofde pachtwet. Kerst dag is weergekomen en uit vele hceken van het Viaamsche land komen ons be richten van schandigen landroof, van opgejaagde huurprijzen, van boeren zen- •5 r land en boeren zonder stal. In vele - oerenwoningen groeide wrok en wan trouwen om t niet gegeven recht. Het weder is ook dit jaar slecht geweest. Overvloedige regens gedurende het zomerseizoen, en een vroege en harde winter kwamen's landsmans lot verzuren. Ons Franschmans zijn na maanden af wezigheid, na maanden hard en aanhou dend zwoegen naar hun huis gekeerd, maar er is geen vreugd geweest als het wel placht. Want als de vader of de ongen in moedershaoden het loon van t lange wroeten heeft gelegd zijn er harde woorden gevallen om t verlies van meer dan t vijfde van z n zuurge wonnen geld. ^.^ussel hebben ze de laatste dagen 'ag en nacht gesproken en gestemd om ;;ie 800 miljoen nieuwe belastingen als _j..c *n nieuwjaarsgeschenk het land aan te ,^is volk weet niet. beseft nog ;iet wat het worden zal... het wacht be trekkelijk gelaten tot de nieuwe belasting brieven 't gesakker en 't geschreeuw t' allen kante zullen doen opgaan. De beloofde verminderingen van 'egerkontingent en diensttijd, de aange kondigde besparingen op de oorlogsbe- rooting zijn ijdele woorden gebleken, d Iet militarisme wreet dieper en dieper o r's lands kaas. Er is geen gezonde r$ venwichtige begrooting mogelijk in een E' ndeken waar de militaire uitgaven een ^.?oo groot deel van s lands inkomsten sv rgen. En ook voor Vlaanderen is de beloEe 'Bv .,a gelijkheid in rechte en in feite een i?i ugen gebleven. Ongewroken en onge ij, raft blijft de tweede grafschennis van en Ijzer, de vernieling der Viaamsche (J ruiskens. Binnen een enge cel van het I .euvensche gevang blijft sedert zeven jjaar Vlaanderens grootste ziel gevangen 'buiten de grenzen van hun land, ver van hun volk leven en lijden de beste _j?n de bekwaamste van Vlaanderens zonen. Twee der beste zijn in 't afgeloo- oen jaar gestorven, en op den laasten dag van 't oude jaar heeft Vlaanderen Dosfel begraven (Advokaat te Den- monde, gekende katholieke Viaamsche strijder). Ondermijnd door kerkerstraf en ziele- leed is deze groote geleerde, de onver woestbare werkkracht, deze schoone unensch schier een heilige onver wachts gestorven... Neen, we kunnen er geen spijt om hebben dat het jaar voorbij is, want het is ons geen goed jaar geweest. 1926... Nieuwjaar... Goed heil Goed heil in Uw gezin, in Uw stal, op Uw land Goed heil onze leden, onzen bond, ons blad. Goed heil 't nieuwe jaar 1 Het brenge U gezondheid, vreugde, welvaart Het spare U ziekte, rampen, tegenspoed Het geve rechtvaardigheid, recht voor onze boeren. Het geve vrede, vrede onder alle menschen. Het ontknechte ons vernederde en verdrukte Viaamsche volk. Het make onzen bond, ons blad, grooter en sterker. Dat elk z'n plicht doe Dat elk het zijne bijdrage 1 Dat elk bedenke dat 1926 voor ons wordt wat wij er van maken zullen. Goed heil in 't nieuwe jaar 1 De Redaktie. In den loop der tijden kwamen op- volgenlijk andere toestanden opdagen De democratische regeeringen van Grie kenland en Rome maakten plaats voor de woeste dwingelandij van keizers en regeerders, wier macht in den niet ging door eigene misbruiken of door de wraak der volken. Regeeringen, keizer- en ko ninkrijken werden groot en vervielen de volksmacht der middeleeuwen, gebo ren uit de solidaire en syndikale strijd der neringen en gilden, knakte de over- heersching van graven en leenheeren. Ook die volksmacht, zoo groot en sterk, verviel, om weer plaats te maken voor heerschappij van overweldigers. Zoo zagen we den strijd van het einde der laatste eeuw. Het volk was onwetend en verdrukt, de werkman, de landbouwer en kleine neringdoener gingen gebukt onder 't juk van heerschers en kapitaalmagnaten. Daar komt de democratie opdagen stil aan in kleine hoekjes wordt er gespro ken over verbetering en menschelijker leven. In 1890 is de strijd in volle gang, maar het volk moet het onderspit delven. Toch de jaren brengen nieuwe gedach ten De oorlog gaf de laatste klop aan het jodendom en ih heel Europa kwam de macht der regeeringen aan het volk Zoodat we mogen zeggen dat op dit oogenblik werklieden en boeren over Europa regeeren. De volkeren hebben zich dan ook stil aan weten op te werken om zich weer- dig te maken van de plaats die ze in de maatschappij innamen. De syndikale geest, de verbroedering der standen werd eene noodzakelijkheid en het werd ook door alle klassen begrepen. De werklieden gaven het voorbeeld en stichtten allerlei syndikaten en van daar uit wordt er gewerkt voor hunne ver betering en ontwikkeling. De landbou wers, die vóór den oorlog als slaven gebonden lagen en niet gewoon waren hunnen kop omhoog te steken, schenen ook te ontwaken zij maakten op vele plaatsen syndikaten en bonden om ge zamenlijk hunne belangen te verdedigen. Vooral zorgden de meesten ervoor dat ze de dwingelandij van andere standen afschudden, die drukking die hen vóór den oorlog zóó onmachtig en klein hield en binst den oorlog zooveel ontgooche lingen meebracht. Zij wilden bestierd, geleid en verdedigd worden door land- j bouwers zelf en niet door advokaten. kasteel- of andere heeren, want nu wis ten ze dat al de liefde van die hoofd- mans maar een middel was om hen onder den hiel te houden en hen als kleine jongens te dresseeren. Zóó zagen vele vrije boerenvereeni- gingen het licht, en zóó groot was de les die de landbouwers gedurende den oorlog hadden gekregen dat ze ge woonlijk, ten einde niet terug te komen tot de vroegere toestanden, in hunne standregelen schreven Om deel te maken van de vereeniging, moet men landbouwer van be roep zijn Dit was een harde kneep voor de vroegere heeren, die gewoon waren met de boeren te spelen als een kind met een meikever, en niets werd er dan ook ont zien om de macht weer in handen te krijgen. En op t oogenblik wordt de strijd op dat terrein geleverd. Men vecht om het bezit der heerschappij over de boeren en men doet alle pogingen om de vroegere voogdij van de heeren over de landbou wers weer in 't leven te roepen. De landbouwsyndikaten worden ten allen kante bestookt door eene goedbetaalde bende van advokaten, ingenieurs, op zichters, onder-opzichters, vervallen grootheden of toekomstige boerenpro- feten, geholpen door eene bende plaat selijke loopknechten... Met eene echte razernij wordt er tot in de kleinste wij ken van Vlaanderen en Wallonië ge vochten om den boer weer onder 't juk te krijgen. Vrije landbouwers zijn veel te ge vaarlijk, ze zijn te fier, te vrij en zouden ook zóó stout zijn hun recht te verdedigen. Dat mag niet zijn Hier zijn de voogden die waken zullen over onze belangen, die het goed en het slecht weer zullen maken, die in onze plaats zullen spreken, want de boeren zijn daar voor te dom en te slecht opgevoed. De landbouwers in den hoek, braaf zijn en zwijgen de heeren zullen wel over hen regeeren Wie droomt nog van zulke slaven- banden Wie spreekt die taal tot onze vrije boeren, die goddank de ketens heb ben verbroken, en als alle menschen on der Gods lieve zon hun recht opeischen en hun woord vrijelijk willen spreken Waar zijn de voogden die geel zien van nijd, omdat we onzen kop ook op steken en de voogdij van die onmisbare heeren met de voeten trappen Dat ze den zucht hooren die opgaat in de har ten van alle vrije en vooruitziende land bouwers, tot welke partij ze mogen be- hooren of in welke provincie ze mogen wonen dat ze de stem opvangen van die honderdduizenden die klaar zien in den toestand, die weerdigheids- en fier- heidsgevoel bezitten om over zich zelf te beschikken, die stem die als een man roept Weg met de Voogden 1 Weg de Slavenband, de Macht aan de Boeren Maar die heeren schijnen de ooren te stoppen voor de stem van het volk. Met onverdroten iever zetten ze hunnen veld tocht door in alle dorpen, in alle bestu ren, in de landbouwkamers, overal. Meestal werken ze onder eenen dek mantel en verbergen hunne bedoelin gen om de brave landelijke bevolking des te beter onder hunne macht te krijgen. Maar het gebeurt ook dat er mannen zijn die zonder het misschien zelf te we ten een klein licht laten schijnen in de donkere kamer hunner bedoelingen. Zóó was de Landbouwkamer der Pro vincie Oost Vlaanderen op Vrijdag 18 December getuige van eene verklaring die een klein gedacht kan geven van het doel van den grooten strijd. Toen de heer Caudron, afgevaardigde van de boerenvereeniging Redt U Zeiven protesteerde tegen de benoeming van vijf leden tot den Hoogeren Landbouw raad, daar er bij die vijf géén enkel land bouwer was, beet de heer De Vleesch- houwer, de groote woordvoerder van den Boerenbond van Leuven hem toe Het is eene dwaasheid te durven beweren» dat men naar den Hoogeren Landbouwraad moet menschen sturen die de ploeg hanteeren. Daarvoor moet men ten minste mannen nemen die weerdig en bevoegd zijn...» Ziedaar, landbouwers, hoe de groote Menheeren over U oordeelen men schen die de ploeg hanteeren boeren, wat denkt ge wel Die verklaring is allerkostelijkst en geeft ons een denkbeeld van den geestes toestand dier boerentemmers. In eene provincie als Oost-Vlaanderen waar duizende ontwikkelde, verstandige en weerdige landbouwers wonen, is er vol gens de heeren van Leuven géén enkele die kan toegelaten worden tot den raad waar men over het lot en de belangen der boeren handelt. Geen enkele land bouwer van Oost-Vlaanderen kan daar voor dienen en door dees feit worden de boeren van onze provincie onder voog dij gesteld. Maar dat zal zijnen tijd duren Even als de heer Caudron zullen alle boeren protesteeren tegen dien toestand, ze zul len zich vernederd en gesmaad gevoelen door de woorden van den heer De Vleeschhouwer en met ons uitroepen Weg met de Boerentemmers De landbouwers naar de Landbouw kamer, naar den Hoogeren Landbouw raad, landbouwers in alle komiteiten, die zich met onze zaken bezig houden Landbouwers door standgenoten geleid Weg met de Voogden I SANDER. VOOR 1926. De Koornbloem vraagtVoor al hare leden een zalig en voorspoedig jaar, een jaar van heil naar ziel en li chaam. Voor de landbouwers vraagt ze eene goede gezondheid voor hen en hunne familie, geluk op stal en rijke vruchten op het veld; daarbij eenige gra den meer fierheids- en vrijheidsgevoel. Voor de jonge boeren en boerinnen een zucht naar ontwikkeling die hen zal doen meegaan met den nieuwen tijd van vooruitgangVoor de trouwlustigen een goede doening en een ferme bruid schat. Voor het Bestuur van Redt U Zeiven eene kranige en wakkere werking tot grooteren bloei van onzen bond. Voor den opstelraad van De Koorn bloem degelijke artikels en meer geest drift. Voor de bedienden en werklieden van R. U. Zdienstwilligheid en be leefdheid. Voor de drukkersgasten, min der zetfouten. Voor de chauffeurs, min der processen en minder cigaretten. Voor de magazijniers, veel iever om nieuwe leden te maken en meer plaats in magazijn. Vooralle leden van Redt U Zeiven, een goeie tong om hunnen bond te verdedigen tegen betaalde las tertongen en iever om propaganda te maken en nieuwe leden te winnen. Voor alle landbouwers, een abonnement op De Koornbloem het eenige Viaam sche boerenblad. Voor onze regeering, minder gepraat, minder uitgaven en veel minder belastingen. Voor onzen Ko ning, gelijke rechten geven aan alle Belgen. Voor vele Viaamsche geker kerde n. vrijheid en eerherstel. Voor de belastingbetalers, een hevig verzet tegen de verkwisters en uitdeelers van onze centen in provincie- en gemeente raden, bijzonder in de Kamer. Voor alle raadsleden in gemeente, provincie en kamer, veel meer wilskracht en eerlijk heid om te werken voor het heil van ons land, in plaats van voor zich zelf of voor hunne kapellekens. Voor de huurders van land, meer verstandhouding om malkander niet te onderkruipen, af te roepen ofte onderhuren. Voorde eige naars niet te hooge pachten voor hunne landen. Voorde suikerbeetplanters veel hooger prijzen voor hunne beeten. Voor de hopboeren goeie opbrengst en de prijs van dees jaar. Aan alle leden, die meedoen naar den grooten veldprijs- kamp van Redt U Zeiven, veel succes. Aan den baas van 't lokaal De Koorn bloem, veel iever en veel volk in 't café. Voorde weermakers minder regenen sneeuw en een beteren zomer. Voor onze tegenstrevers, een beetjen eerlij ken strijd en minder kuiperij. Aan alle menschen van goeden wil, vrede op aarde en hiernamaals het Rijk der Hemelen. HET is de Voordeeligste Stikstofmeststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. belegd door het van Tienen en omliggende. Dat de landbouwers uit Hageland en Haspegouw aan 't roeren gaan, daar van gaf de prachtig geslaagde Alge- gemeene Vergadering door het Suiker- beetsyndikaat van Tienen en omliggen de, belegd op Dinsdag jongstleden, het doorslaand bewijs. De honderden leden, die thans deel uitmaken van deze vrije en onpartijdige Landbouwvereeniging, hadden de uit- noodiging van hunnen knappen en door- ieverigen leider, den Heer Philips, Bur gemeester van Haekendover, voltallig beantwoord. Met honderden waren ze opgekomen, om aan hun moedigen en overpoosden hoofdman het bewijs te geven van dankbare erkentelijkheid, om zijne onbe grensde opofferingen, die hij zich dag aan dag ten bate zijner ontelbare boe- renvrienden getroost. Hoe moest zijn hart van vreugde en innige zelfvoldoening jubelen, toen hij bij den aanvang zijner flinke inleidings aanspraak de zitting opende en honder den oogenparen hem aanblikten, om in diepe en indrukwekkende stilte naar zijn overtuigend woord te luisteren. Vooraleer tot de belangrijke punten der dagorde over te gaan, bracht de Heer Philips een welverdiend huldeblijk aan zijne trouwe en door ieverige mede werkers de Heeren, Raymaeckers Felix, Janssens Jozef, Merckx Charles, Cipers Henri, Timmermans Henri, Schots Jozef, Van Haegendoren Virgile, Tomsin enz... om hunne welwillende medehulp ver leend bij het invullen der formulieren voor overdrachttaks. Hij biedt een bijzonder woord van gelukwenschen tot den ieverigen vriend Ch. Merckx uit Cumptich. die niet min der dan 80 nieuwe leden heeft aange worven. Gansch de vergadering begroet te dit welverdiend proficiat door een warm en geestdriftig applaus. Gezien de reusachtige uitbreiding dier bloeiende landbouwvereeniging en het steeds stijgend getal aangesloten leden, ruim 700 boeren, wijst de Heer Philips op de dringende noodzakelijkheid van onmiddellijk een voltallig bestuur aan te stellen, om het roer der maatschappij in handen te nemen. Dit voorstel wordt al gemeen bijgetreden en er wordt onmid dellijk overgegaan tot de verkiezing en aanstelling van een voltallig bestuur. Hier vindt de vriend Tomsin de gun stige gelegenheid om in eene gloedvolle en geestdriftige aanspraak eene passende hulde te brengen aan den knappen leids man Heer Cés. Philips, aan wien als pionnier van het eerste uur en onver poosden boerenverdediger het voorzit terschap dient opgedragen te worden. Onnoodig er bij te voegen dat het voor stel van den heer Tomsin met een da verende toejuiching, door al de aanwe zige leden werd begroet. De kandidatuur van de Heeren Virgile Van Haegendoren uit Hoegaerden, als Ondervoorzitter en Schots Jozef, als Secretaris worden eveneens door een geestdriftig handgeklap éénparig goed gekeurd. Verder wordt het Bestuur volledigd door een paar raads leden uit elke aangesloten gemeente. De verkozen bestuursleden nemen on middellijk plaats en de vergadering gaat thans over tot de bespreking van het tweede punt der dagorde namelijk Nieuwe taksen op de gespannen. De heer Voorzitter doet uitschijnen dat in laatstleden kiesperiode, toen de kandidaten uit elke politieke partij hun politiek-deuntje bij de boeren kwamen zingen, ieders slotrefrein klonk Geene nieuwe lasten meer op den rug der boeren Die stellige belofte, zegt spreker ver der, gaan ze andermaal loochenen, in dien ze de heffing der nieuwe voorge stelde taksen op onze wagens en karren, zullen stemmen. Met cijfers en luidspre kende bewijzen doet hij het schandige en onzinnige uitschijnen der nieuwe zware taksen die men op de boeren wil doen wegen. Zulks kan of mag niet geduld worden. De heer Tomsin geeft dan ook lezing De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Qageteekende stukkien worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Geachte Lezeressen en Lezers, zooals ge ziet is ons blad De Koornbloem nogmaals vergroot en verbeterd. Van heden af zullen we steeds op acht bladzijden verschijnen ten einde U meer lezing en meer afwisseling te kunnen geven. Niettegen staande die verandering is onze abonnementsprijs niet verhoogd het is eene nieuwe opoffering die de maatschappij voor U doet. In vergelding vra gen we enkel van li dat ge ons trouw blijft en dat ieder van U zijn bes t doet om nieuwe lezers bij te winnen. Op voorhand onzen besten dank. Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1