In onze flfdeelingen. ZWAVELZUUR AMMONIAK Verkoopprijzet niet I VARIA DE VERDEDIGING VAH DEN BELGISCHEN FRANK Sondbouwe^óGebmiktom uw vefiden A/tsuehtbaas -te mokert - MET SUPERPHOSPHAAT PULP Ledige Zakken Gebroken Koeken Zaailijnzaad van een rekwest, dat ten teeken van krachtdadig protest, onmiddellijk naar de HH. Senators en Volksvertegen woordigers gestuurd wordt en door al de aanwezige leden zonder één enkele uitzondering onderteekend. Bedrijfswinsten 1924. De Heer Voorzitter deelt den uitslag mede der onderhandelingen welke des- aangaande plaats grepen met den Alge- meenen Bestuurder van het Ministerie van Finantie, en waaraan hij tegelijk met den heer Tomsin als afgevaardigden der Vrije Landbouwberoepsvereeniging van Vlaamsch-Brabant deel heeft genomen. Beide heeren drukken hunne verwon dering en ontevredenheid uit over de zonderlinge en loensche houding der Afgevaardigden van den Boerenbond van Leuven, die geweigerd hebben aan besprekingen deel te nemen en daags er na op hun alléén de zaak met den heer Bestuurder van het Ministerie van Finantie hebben besproken en naar eigen willekeur hebben geregeld, zonder dat de afgevaardigden der U. P. A. Vrije Landbouwberoepsvereenigingen werden uitgenoodigd om aan de bespre kingen deel te nemen. De heer Voorzitter doet uitschijnen, dat de voorgestelde tarieven als bazis voor bedrijfswinst per Ha voor Vlaamsch Brabant overdreven hoog zijn in ver houding met andere landbouwstreken, waar de kwaliteit van grond nochtans veel beter is. De afgevaardigden van den Leuvenschen Boerenbond, hebben hier andermaal het bewijs gegeven van mis plaatste kleingeestigheid en van totaal gebrek aan solidaire en broederlijke ver standhouding. Het kwam er hier op aan dat de afgevaardigden van al de uitge- noodigde vakvereenigingen eensgezind optraden, om in naam der boeren die ze vertegenwoordigden eene rechtvaardige basis, voor bedrijfswinst vast te stellen, die aan elk voldoening zou geven. Deze heeren hebben er anders over geoor deeld en dank hunne ikzuchtige afzon dering zullen onze boeren de potten die ze moedwillig braken, moeten betalen. Wie 't schoentje past, trekke het dus aan! De heer Tomsin geeft daarna in een bondige, treffende en gloedvolle aan spraak zijne rechtzinnige meening te kennen. Hij vindt en met recht dat het hoog tijd wordt dat de onbewuste boe ren hunne oogen voorgoed beginnen te openen. Wie 'thart op de goede plaats draagt, zegt hij verder, en zijne belangen als boer wil verdedigen, moet wel voelen dat de tijd van ijdele beloften en kniekruiperij voorbij is. Aan ijdele woorden hebben we volstrekt niets; wij eischen daden. En die daden zijn we van geen enkele politieke partij te verwachten, tot welke kleur of gezindheid ze ook behoort. De tijd van stilzwijgend armenkruisen en goedsmoeds laten begaan is uit. Het is voor ons, - boeren een kwestie van leven of dood geworden, zoo we ons niet onmiddellijk aaneenschouderen en door onze getalsterkte den noodigen in vloed uitoefenen. Men vergete niet gaat spreker verder in,dat we eene groote massa vormen, die ontzag en eer bied voor haar levensrecht moet inboe zemen. Wij voelen klaar en duidelijk ge noeg, dat men ons het mes op de keel wil zetten en de strop om den hals wil wringen. Dat zal en mag niet gebeuren! Aan een provinciaal Raadslid, toeval lig onder de aanwezigen tegenwoordig, vraagt de heer Tomsin, hoe 't komt dat al de provinciale Raadsleden bijna één- parig een vermindering van kredieten hebben gesteund toegestaan om de open bare wegen te herstellen. Voorzichtigheidshalve verlaat het ge- interpeleerd Raadslid de zaal en liet de vraag van den heer Tomsin onbeant woord. De heer Tomsin sloot zijne gloedvolle en geestdriftige aanspraak met het voor stel een aanplakbrief uit te hangen op elke gemeente, waarop de namen zouden gepubliceerd worden, der Senators en Volksvertegenwoordigers, die het zou den aandurven de schandige nieuwe tak sen op de boerengespannen te stemmen. Eene donderende ovatie valt den stout- moedigen spreker te beurt en een dreu nend "ja begroet zijn flink voorstel. Daarna verleent de heer Voorzitter onmiddellijk het woord aan den heer Cam. Vincx, uit Aalst, door de verga dering uitgenoodigd het zoo gewichtig vraagstuk der Syndikale Landbouw- beweging" uiteen te zetten. De talentvolle spreker dankt om de eer die hem te beurt valt te midden zij ner oude en talrijke landbouwvrienden andermaal te mogen optreden. Doch al is het hem een waar genot op dit oogen- blik in hun midden te zijn, toch drukt hij zijn innig spijt uit, dat het goede zaad in zal e landbouwvereeniging sinds een jaar reeds uitgestrooid, geen sneller en steviger vruchten heeft gedragen in zulk prachtig landbouwcentrum als Tienen en omliggende. Zich steunend op de argumenten door de H. H Philips en Tomsin aangehaald en breedvoerig uiteengezet, wijst de h' Vincx op de dringende noodzakelijkheid in Tienen een Landbouwsyndikaat tot stand te brengen, dat de zedelijke, stof felijke en verstandelijke welvaart zou be hartigen. Zoo de eerste poging in dien zin verleden jaar gedaan niet kracht dadig doorgedreven werd, dan was het doodeenvoudig omdat op dit oogenblik het Algemeen belang van onze boeren is geslachtofferd geworden ten bate van een paar private handelaars. Die zooge zegde tegenstand of juister gezegd, dat ongerijmd voorwendsel, is thans volle dig weggecijferd, wijl beide handelaars de stad hebben verlaten. In enkele breede en doeltreffende trek ken schetst de heer Vincx de prachtige uitslagen bekomen door de steeds groei ende en bloeiende Landbouwvereeniging REDT U ZELVEN uit Aalst,die spre ker als model-vakvereeniging aanwijst. Hij eindigt met den vurigen wensch uit te drukken dat de landbouwers uit Tie- en omliggende zonder verder talmen deozelfden weg naar Ideale samen werking zouden opgaan, om aldus de rangen van het steeds uitbreidend leger der Vrije en Onpartijdige Landbouwbe roepsvereenigingen te gaan vervoegen en versterken. Eene lange en dreunende ovatie be groet andermaal de prachtige redevoe ring van den talentvollen spreker, wien de heer Voorzitter een hartelijk en wel gemeend dankwoord toestuurt. In de beste stemming ging de verga dering uiteen, na afloop derwelke de Bestuursleden onmiddellijk vergaderden in tweede zitting om er de inrichting van het Landbouwsyndikaat stande pede te bespreken. Heerlijke en flink gelukte vergadering die als een reuzenstap naar ontvoogding voor de Landbouwvrienden uit Tienen en omliggende zal aangeteekend blijven! SPECTATOR. I Uit Kaf en Keren» Waar gaan we naartoe? Naar we in een Brusselsch katholiek blad le zen, zijn er in Frankrijk priesters die ver plicht zijn kasseiwerker te spelen om hun brood te verdienen. Zoover heeft die hoogstaande fransche kuituur het gebracht. De toekomstige oorlog in de lucht Het Amerikaansche tijdschrift Current History geeft het volgende overzicht om trent de luchtvloten der groote mogend, heden. Leger- Marine- vliegtuigen vliegtuigen Totaal Engeland516 120 636 Frankrijk1188 54 1242 Italië700 456 1156 Japan410 170 580 Vereen. St... 510 228 738 Duitschland mag volgens artikel 198 van het vredesverdrag van Versailles gem luchtstrijdkrachten onderhouden. Frankrijk staat dus aan den kop: geen wonder dat zijn financies het laagste staan. Overal staan de gevels omhoog en de handen open. Met groote heeren is het niet goed kersen eten, want ze kiezen de grootste en schieten met de steenen. De taks op de honden. Tot dusver betaalde men buiten de provinciale en gemeentelijke taksen een staatsbe lasting van 10 fr. voor eiken hond, die niet onder de categorie van de luxe-hon den werd gerekend. Voor deze laatsten werd die som verdubbeld. Volgens de nieuwe belastingóntwer- pen zullen voortaan de eersten 15 fr. en de tweeden 30 fr. per jaar aan den staat betalen. Wat nu verstaat men onder luxe-hon den? Alleen de doggen, bulldoggen, haze winden en jachthonden. Schepers of her dershonden, als groenendaelers, Mechel- sche, Kempische, Fransche en Duitsche schepers, hoe rasecht en duur ze ook mogen zijn, worden evenals de kleine schoothondjes braban^onnekens, pe- kinois, griffons, papillons enz.—tot groo te ergernis der bezitters en lieve dames, naast de vulgaire straathonden, niet als luxe-honden aanzien door den fiscus. "Als ik minister was, zegde ons onlangs een neringdoener, wiens gevel dagelijks besmeurd en bevuild wordt door de straathonden zijner geburen, ik zette een belasting van 200 fr. op eiken hond, die losloopt op de straat en... de specialiteit heeft deuren en gevels te beschilderen en te bekladden.,. En 't zou goed besteed zijn. Elk is best Zijn eigen knecht. Beroering in de kantnijverheid - De Amerikaansche regeering heeft het plan opgevat om aanzienlijk de rechten te verhoogen op den invoer van linnen, kant en borduurwerk. Die tijding verwekt be roering, vooral in onze kantnijverheid, die hierdoor zeer bedreigd wordt. De oude rechten bedroegen reeds 90 t.h. Nu wil Amerika ze opvoeren tot 150 t. h. 1 Dat is een maatregel, welke bijna op een invoerverbod neerkomt. Van Belgische en ook van Fransche zijde worden stap pen gedaan tot verweer. Het vervoer van reisduiven. Door een kamerlid werd volgende vraag ge steld "Zou de minister mij het bedrag wil len doen kennen der ontvangsten wegens vervoer van reisduiven naar Frankrijk gedurende de twee laatste jaren?,; Het antwoord van den minister luidt De ontvangsten voor het Belgisch vervoer van reisduiven naar Frankrijk, gedaan bij het vertrek in de statiën van het net, bedragen de volgende sommen a) Gedurende het jaar 1924:1.797.683 fr 80 c.; b) gedurende het jaar 1925: 1.721.961 fr. 95 c.; tezamen: 3.519.645, 75 c. fr. Hoofd koel, voeten warm, maakt de dokters arm. Het spreekwoord zegt: Een slechte boerin draagt in haar schort meer het huis uit, dan de boer er met den hooiwagen kan in brengen. "Als de bezem in hu s niet deugt, is de boer verloren.,, Er ligt dus alles gelegen aan de goede opvoeding onzer boerendochters. Dit is vooral het werk der moeders. Maar een verstandige moeder weet ook, dat in haar jongen tijd het heel anders toeging op de boerderij en dat alles veel vooruitgegaan is Ze stuurt hare dochters daarom naar de landbouwhuishoudschool, Daar lee- ren ze, waarom vele boeren zoo voor uitgekomen zijn en hoe ze dat kunnen nadoen. Ze leeren er ook, hoe ze voor- deelig kunnen huishouden, zonder dat gezondheid en levenslust eronder behoe ven te lijden. Invoer verboden. Aangezien het mond- en klauwzeer bestatigd werd in de quarantaine-stallen van Selzaete, De Clinge, Esschen, Weelde en Meersel, wordt de invoer van herkauwers her komstig uit Holland tot nader bevel, ver boden. Deze schikking is niet toepasselijk op het vee ingevoerd voor afgemaakt te worden in de quarantaine stallen. Het tegenwoordig besluit zal in voege treden met 2 Januari 1926. LETTERHAUTEM. Bij den magazijnier De Winne Alfred van heden af inschrijving voor ijzerslak ken en sylviniet. OKEGEM Vergadering voor de leden van den bond op Zondag 3 Januari 1926, om 3 uur namiddag, bij de wed. De Bra- banter In de Ster Dagorde Inschrijving voor sylviniet, superfosfaat, ijzerslakken en kalk. HERDERSEM. De leden worden verzocht zich te la ten inschrijven voor superfosfaat, sylvi niet, ijzerslakken, kalk en stroo, bij den magazijnier B. Boel. HAELTERT-BOEKENT Op 6 Januari 1926 (Drie Koningen) inschrijving van scheikundige vetten en landkalk, bij Charles Tas, Boekent. BURST Eenige wagons superphosphaat 14/16 komen op statie aan 23 frank. Men kan dees week inschrijven bij Van Geit, Bambrugge Braeckman, Vlierzele Moreels, BurstVercruysen, Aygem. DENDERHAUTEM De leden die zich nog willen laten in schrijven voor superphosphaat op wagon moeten dit doen ten laatste deze week bij Achiel Van den Steen. Gezien de voordeelige prjjs raden wij dit ten zeer ste aan onze leden aan. BAELEGEM. Men verwacht met begin dezer week een wagon superphosphaat 14/16 aan 23 fr. franco aan de statie genomen. De leden die nog niet ingeschreven zijn, stellen het niet uit van hun laten in te schrijven, ook voor kaïniet en ijzer slakken bij den magazijnier Jules De Pril. AYGEM. Eene belangrijke vergadering wordt gehouden op Zondag 3 Januari 1926, om 2 uur nam., bij Ch. Vercruysen. Dagorde: 1. Voordracht door den heer agronoom Van den Eeckhout. 2. Belansrekening Aygem. 3. Inschrijving voor super, ijzerslak ken, sylviniet en allerhande. Namens het Bestuur, Jos. Van Bockstael. LEDE. Op Zondag 10 Januari al- gemeene vergadering, om 3 ure, in het gewoon lokaal. Dagorde Inschrijving voor Superfos faat, sylviniet, ijzerslakken en landkalk alles te lossen op statie Lede. De leden worden verzocht hunne inschrijving niet uit te stellen, gezien er reeds al wa gons aangekocht zijn. Daarna herkiezing van 't bestuur. Le den die begeeren deel te maken van het bestuur moeten hunne aanvraag inzen den aan den voorzitter voor 8 Januari. NIEUWERKERKEN. Algemeene Vergadering op Zondag 10 Januari na de Hoogmis, bij Remi Schepens, Dorp. Dagorde: Inschrijving voor landkalk, sylviniet, superfosfaat en kolen te lossen op statie. WIEZE Op Zondag 10 Januari 1926, ver plichte algemeene vergadering, om 2 1/2 leder volk moet in eigen onderhoud kunnen voorden. H-r"TrfTIi7 -TiTïT^ II Veck^cjbaar -ui <x&e -en bt^, -de -haadelaacó -ia /ócheUcuridige uur stipt, in het gewoon lokaal, bij Fr. De Quick, Molenstraat. Dagorde Inschrijving voor ijzerslak ken en sylviniet. Kiezing voor het volledigen van het Bestuur. Aanvaar ding door het bestuur van alle opmer kingen. WICHELEN. Vergadering op Woensdag 6 Januari (Drij Koningen), om 2 uur namiddag, bij René Verhelst, Bogaert. Dagorde 1. Voordracht door den heer O. Van den Eeckhout, landb.ing. 2. Kiezing van een plaatselijk bestuur. 3. Aanvaarding van nieuwe leden. 4. Prijsloting voor nuttige voorwerpen. STEENHUYZE. 1 er gelegenheid der eerste vergade ring, alhier gehouden door de Samen w maatschappij Redt U Zeiven op Zondag 27 December, waren vele land bouwers opgekomen.Verschillende pun ten werden besproken, waarna men tot de kiezing van een plaatselijk bestuur (hieronder aangegeven) is overgegaan. Voorzitter M. Fierens August. Ondervoorz. M. Possemiers Cyriel. Schrijver M. Van de Putte Charles. Leden MM. Van Audenhove Al fons Clercq Jules Van den Noortgate Jules Fierens Alfons De Boe Alfons. Met zulke mannen aan het bestuur zijn wij zeker dat de afdeeling Stcen- huyze tegen het einde van het ingetre den jaar een der bijzonderste zal zijn die Redt U Zei ven zal bezitten. Niettegen staande haar onlangs bestaan, is de tot hiertoe bekomen uitslag, die wij te dan ken hebben aan onzen wakkeren maga zijnier en vriend Van Damme, bezonder bevredigend. De nieuwe prijs voor 14/16 °/0 op statie af te halen en minstens met 10.000 kilos is 25 fr. de 100 kilos. Daar er grooten opslag voorzien wordt voor de Lente is dezen prijs nog uiterst voor- deelig. De aanvragen der bonden welke nog niet gedaan zijn, zullen allen aan den nieuwen prijs uitgevoerd worden. J ber ker toe dez kun wis de te, eoc non doe zaal wel C tubi mid ont( voe terii den die bacl voc blijv waa o vei sche vert E line ren uren den der c die tege reaci welk merk Sam. IWpij. Redt U Zeiven H (voor de t wet eerste dagen der week) op t< Magazijnen Aalst en Herzeie ste s Per 100 kilos genomen. oorzi Het magazijn is open alle dagen v; rjnQ 8 uren tot 111/2 ure's voormidda en van 1 1/2 tot 2 1/2 uren 'snamiddaf 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. slach (Zonder zakken). het f Maïs Plata 92.C culet Cinquantino roode 110,( mi><. i Maïsbloem 103,( Zemelen goede kwaliteit 75,run"' Zemelen Chili 79,; wore Zemelen (Holland) extra 78,( besm Wit kortmeel 79,J-J( Gewoon kortmeel 73,ont;g; Kriel (witte) Bloemkerns Bloem 00 Bloem (000) Haver witte inlandsche Voederlijnzaad Gerst Zuiver Gerstemeel Gebroken rijst (extra) Klaverzaad (Lokersch) Suikerstroo Gemelasseerde lijnpeilen Roggekerns Lijnkoeken 87.C heeft 94,C 184.Cal te 188,C dadi^ 99, C W 99 C neme 92'c "ng t 95:c W 149,0 tering 15,0 de dii 47,0 49,0 73,0 135,0 Te bekomen tot 10 Januari beste inge kuilde pulp van eerste hoedanigheid prijs 500 frank op wagon Moerbeke. ■BI Lijnmeelbalen in goeden staat worden teruggenomen aan 1,50 het stuk. Alle andere zakken volgens weerde. zullen van heden af geleverd worden. Prijs voor 't breken 2 fr. per 100 kilos. is aangekomen. Prijs per kilo 2,75 fr. Prijs per baal van 80 kilos 218 fr. Amerik, lijnmeel zonder zakken 137,0 Inlandsch lijnmeel 133,0 Met zakken inbegrepen Amerikaansch lijnmeel 140,0 Inlandsch lijnmeel 136^0 Aardnootmeel 130.0 Cocoskoek (witte extra) 122,0 Aardnootkoek 127,0 Superphosphaat 14/16 phosp. 27.0 1 Sylviniet uit Elzas 15/18 pot. 21,5' Sylviniet 15/18 (zonder zakken) 19,51 Supra B 28.0 Nitraat 15 1/2 tot 16% 123,0 Ammoniaksulfaat 20/21 128.5 Cyanamide 97,0' IJzerslakken 8/10 phosp.z. lólo IJzerslakken 15/20 35.0 1 Kalknitraat 107,0' Klavervet 29 01 BLAUWEN ALUIN 2,61 Gedroogde en gemelasseerde draf 79.01 Vleeschmeel de kilo 1,6: Droge Pulp zonder zakken 70,0( Droge pulp met zakken 77,0(*4*^ Zaaiiijnzaad Riga 2,7' Zooals alle jaren zal er in ons lokaaaan 't te Aalst op Drij Koningen een feest in hebbei gericht worden voor de leden van Redlstaandi 11 Zeiven en hunne familie. en in d De feestwijzer is alsvolgt geregeld nemen - 3 uur namiddag belangrijke Wcm voordracht met lichtbeelden over D<reedg landbouw- en nijverheidswondereD ifgeduri: 2. Om 6 1/2 uur Zangfeest en Ba^td^ met groot orkest. f. Zooals alle jaren zal het er leutig zijn "em ii ledereen die op andere jaren kwamaaan u komt zeker terug en de nieuwelinger p zijn wel gekomen. Hoe grooter hoop hoe meer plezier. «ventje BBSBI HRIHaailBIlUHBHUHIBHBa Drijkoningenfeest kZ

De Koornbloem | 1926 | | pagina 2