I O. C. O. Soycot O. C. O. I DOOFHEID. Insectenvernietigers Banque Centrale de la Dendre1 J Bestrijding der Tering Uw Goedheid Toestanden. Ijzerhandel SINGELYN s BREUKLIJDERS. 12Z w— zet J. DE LAFORTRIE Molenstraat, 11, AALST, Ü)etensr>hopp@iij^@ bijd?erge ifiolendries, 7 en 9 AALST ALBERT VAN WANGHE 36,Lange l\ ieuwstraat,Antwerpen. Credit Foncier de Belgique 2 E. G. Eeman Rich. Verdonck.-Aalst-Brussel Zuiveren het land van alle Ongedierte. Nieuwstraat, 20, AALST Société Générale de Belgique en weck) •zeie In onze|vorige [bijdragen heb ben wij getoond dat de gewone kenteekens der tering niet altijd toelaten met zekerheid de diagnose dezer ziekte te doen. Vele ziekten kunnen immers met de tering ver wisseld worden, zoo bijvoorbeeld de leverbotziekte, longwormziek te, chronische bronchitis, echino- coccus-blazen in de longen, acti- nomycose d, i. een kiierontsteking door den stralenschimmel veroor zaakt... en meer dergelijke ziekten welke slepend van aard zijn. Gelukkiglijk hebben we in de tuberculine een behendig werk middel gevonden om de tering te ontdekken. De tuberculine is de voedingsbodem of bouillon waarin teringsbacillen een tijd lang wer den voortgekweektnadien zijn die bacillen (d. z. staafjcsvormige bacteriën) door filtrering van het vocht afgezonderd. In het vocht blijven echter de toxinen over, waar we in onze vorige bijdrage over spraken en die de giftige af- scheidingsprodukten der bacillen vertegenwoordigen. Een kleine hoeveelheid tubercu line wordt bij de verdachte runde ren onder de huid gespoten, eenige uren na deze bewerking wordt met den thermometer de temperatuur der dieren nagegaan de beesten die aan tering lijden reageeven tegen tuberculine 1.1. z. dat zij een reactie of tegenwerking uitoefenen welke zich veropenbaart door een merkelijke temperatuursverhoo- ging. Gezonde dieren reageeren niet tegen tuberculine. Het zal gewis overbodig zijn er op te drukken hoe tering de groot ste schade aan den veehouder ver oorzaakt1° omdat er verminde ring der melkproductie is 2° door vermindering der waarde voor de slachtbank. Een ander gevaar is het feit dat zwijnen die bij tuber- 1 culeuse runderen dak hebben of met karnemelk of wei, van zieke runderen afkomstig, gevoederd worden, zelf door tering kunnen besmet worden. Het zal dus den veehouder niet ontgaan dat hij er alle belang bij heeft deze al te schadelijke en maar al te veel verspreide ziekte, kracht- 1 dadig te keer te gaan. Welke voorzorgen moet men nemen om de uitbreiding der te ring tegen te gaan i Wanneer zich in den stal een teringlijdend rund bevindt, zullen de dieren die juist naast of tegen- 92,C 110.C 103,( 75, 79,5 78,0 79,C 73,C 87.C 94,C 184.C 188,0 99, C 99,C 2,3 92,C 95.C 149,0 15,0 47,0 49,0 73,0 135,0 137,0 133,0 140,0 136.0 130.0 122.0 127,0 27.0 21.5i 19,51 28.0 123,0 128.5; 97,0 16,0 35.0 107,0 29.0 2,61 f 79.01 1.61 70.01 77,0(4 2,7! §t a 'k Zat, niet lang geleden, in ons lokaal lokaaaan 't spelen met de kaart. Als er lief est inhebbers bezig zijn heeft men steeds om- 1 Redlstaanders genoeg om 't spel gade te slaan en in de kaarten der spelers een kijkje te eld nemen. igrijke Wonder genoeg, ik meende dat 'k er reeds iets van kende, hoorde me maar ten 'igedurig joor jjg ongevraagde toeschou- wers voor een slechten speler uitgeven 3 "a totdat ik op den duur half gestoord uit- riep 't Is gemakkelijk spelen, als men 9 z'jn eerst in de boeken van een ander mag Kwamgaan kijken hoon n°chtans ben ik ook van zin eens eventjes over 't muurken te lonken en te over het zieke dier staan,het meest aan de besmetting blootgesteld zijn, omdat bij het hoesten de smet stof naar buiten geworpen wordt. Het is dan ook zeer aanbevelings waardig verdachte runderen af te zonderen en de plaats waar zij ge staan hebben te zuiveren en te ont smetten. De kalveren die nog met melk gevoed worden, hebben volgens proeven 2 kansen op 3 de ziekte te betrappen als de melk van te- ringlijdende koeien voortkomt, vooral als er spraak is van uier- tuberculose. Daarom zullen ver dachte koeien het laatst gemolken worden in eenen speciaal daartoe bestemden emmer, die telkens na gebruik met kokend water zal ont smet worden. In de melk van ver dachte koeien kan door koken de bacil met zekerheid vernietigd worden. Mélk voor de kalveren bestemd, zal dus eerst gekookt worden. Ook zal men zorg dragen dat de emmers waaruit de kalveren drin ken, door de smetstof niet bezoe deld wezen en vooral geen houten emmers gebruiken, maar metalen emmers die veel gemakkelijker kun nen gereinigd worden. Het voeden der kalveren met gekookte melk is voorzeker een krachtig bestrijdingsmiddel tegen de uitbreiding der tuberculose de eerste drie dagen echter zullen de kalveren met de ongekookte biest der moeder gevoed worden, inge val deze geen teringsverschijnse- len vertoont. Wrat er ook van zij, de drie eerste dagen na de ge boorte mag geen gekookte melk toegediend worden, want het pas geboren kalf kan deze niet verdra gen. Eerst den vierden dag wordt gekookte melk verstrekt. Hoeven wij het te zeggen, dat de stallen goed verlicht, droog en zindelijk moeten zijn en dat de luchtverversching er voldoende moet wezen. Een ander princiep ishet rund vee zooveel mogelijk op de weide: het zonlicht en de droge lucht zijn de beste ontsmettingsstoffen. Het zal misschien niet zonder belang zijn na te gaan wat de open bare initiatief in den vreemde be werkstelligd heeft om de tering te bestrijden. Daar zullen we ons volgende bijdragen aan besteden. P. J. CLAUS, Scheikundige. Uw goedheid heeft me 't leven in 'n lach geleid En zacht gewiegd, veel zoete teêre droomen In zielezang, m'n treurend matte oog verblijd Op sterke vest gebouwd, datgene wat moet komen. Uw goedheid stemt 't gevoel u tot 'n traan Bij 't diepe leed, waarmede ik soms griefde... Ge schenkt vergeving Staart me pijnlijk smachtend aan Omdat ge me bemint met ongemeten liefde. Ge peilt m'n fijn gevoel de stormen van de dagen, Ge streelt m'n kommer weg en bergt in uwe ziel Die angsten gansch alleen, om niemand ook te klagen Hoe zwaar ook 't keeren in uw jonge leven viel. Uw goedheid richt uw schreden langs m'n harde baan Ge staart door wijde zee met oog zoo wonder reine Ge sterkt uw jonge kracht aan Godes feestdisch aan En 'k voel me in uw groote goedheid, dan... zoo kleine. zien wat er zoo al bij onze naaste gebu- ren namelijk in Duitschland en Holland omgaat, wel te verstaan, met een goed inzicht, 't is te zeggen, om onze regeer ders te verwittigen en hen op de hoogte te brengen van wat er over 't muurken omgaat en zoodoende hun kansen van mededingen en winnen te vergrooten. Wie zich in Holland in 't land van belofte zou wanen, bijzonder als hove nier of landbouwer, zou wel van een kale reis kunnen thuis komen, 't Is waar, de gulden staat hoog, en we zagen allen graag onzen frank ook op hoog water staan. Nochtans heeft dit alles ook zijn goeden en zijn kwaden kant en in Hol land hebben de tuinbouwers het voor den oogenblik vrij niet gemakkelijk, en dit ondanks de hooge waarde van hun gulden. Ziehier nu, hoe er daar crisis is geko men in den tuinbouwwereld. We weten dat de Hollanders, zoo inin als wij Bel gen, weinig van protectionisme moeten hebben, t is te zeggen, dat we liever geen lasten leggen op produkten die ons door den vreemde worden ingevoerd en we ook, uit ter harte wenschen, dat onze geburen, ook vrij van lasten, onze produkten in hun land laten komen. Deze manier van handelen is in den grond goed te keuren, 't is voorzeker gezonde economische politiek, want de praktijk Poets wederom poets is noodlottig voor beide landen en leidt soms tot de hevigste stoornissen in han del en nijverheid wanneer ze dan nog niet tot slechtere en meer ingewikkelde conflicten brengt. Op dit oogenblik om ringen zich alle landen van torenhooge toltarieven, hiertoe gedwongen door de bewoners van het land zelf, die hun wa ren niet aan behoorlijke prijzen kunnen afzetten door het feit dat hun markten door vreemde produkten overstroomd worden. Zoo zien we een land- en nijverheids- crisis in Engeland ontstaan, waar het aantal werkeloozen tot een verbazend hoog getal is gestegen. Zoo ontstaat er ook een land- en tuinbouwcrisis in Nederland die nog verscherpt is gewor den door de tarieven die hen uit Duitsch land zijn toegekomen. Voor ons zijn die tarieven nagenoeg dezelfde en nochtans ondergaan we niet dezelfde crisis, door het feit, dat ondanks de hooge toltarie ven we toch nog redematige vergelding bekomen voor onze producten, juist om dat onze frank op zoo'n laag sportje staat. Voor ons is er weinig verloren zoo de regeering er maar in slagen kon onzen frank te stabiliseeren en dit kan ze als ze maar eenigszins durft ingrijpen te gen den militairen slokop, den al ver slindenden draak, die ons onvermijdelijk naar den afgrond meesleepen zal, indien we hem niet op tijd kortwieken. Er is een kentering in de gedachten gekomen, de geest van Locarno dringt in de blindste harten binnen en iedereen begint in te zien dat er langs dien kant redding komen zal. De tijd is gelukkig- lijk voorbij dat deze die wat klaarder in de toekomst zagen voor slechte vader landers worden uitgekreten. Hadden we wat vroeger klaar gezien, we hadden ook vroeger het onheil kunnen afweren. Doch beter laat dan nooit de inzinking van onzen frank is nog te stremmen maar t werk vraagt spoed en moet met een onwrikbare hand doorgedreven worden Onze democratische regeering is er allerbest toe geschikt en we hopen dat ze zich niet op sleeptouw zal laten nemen door menschen die aan hun ge dachten houden als de haan aan den kerktoren en dezelve altijd voor de beste uitkraaien omdat ze boven een ander verheven zijn, door macht of welstand en niet eens luisteren naar de gedachten van de nederigen, die onder hen staan. Bij dergeljjke windhanen zijn geen eiers te rapen, en men zou beter luiste ren naar degenen die met hun tijd mee gaan en de sociale wetten weten aan te passen aan de sociale toestanden. ('t Vervolgt,). L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. aan Tramstatie en Varkensmarkt Algemeene ijzerwaren handel, J alam voor landbouwers en stiel mannen, bouwartikels. Bascules, balancen, vlecht, wei- en pin- draad. Melkerijkannen enz. Draagbare bakovens Pieters. g Forneizen in zwaar plaatijzer met tuimelende ketel. 2 Verscheidenheid van gesmeedde J 2 kunstpanneelen voor deuren. Goedkoope stoffen zijn dure stoffen Groote keus van Damenpaletots en Winterpardessus Specialiteit van zijden en stoffen voor trouwkleederen. Zie de uitstallingen. Gedeponeerd Merk In meel of gebroken, zuivere mengeling van Soya en Katoen, is onovertoffen als voedsel van algemeen ge bruik voor melkgevende dieren, melk-en kweekvee. Onvergelijkbaar om de spijsvertering te bevorderen bij 't voederen van rapen beetbladeren en koppen, pulp, draf enz. Vervangt zeer voordeelig de lijnkoeken Soycot Lijnkoek Eiwit 33 31 Vet 6 7 Koolhydraten 33 3ö Celstof 11 9 Voedende eenheden 130 131 Vergelijk de prijzen, zij zijn in 't voordeel der koeken Soycot. AGENT Alle personen die lijden aan doofheid, hardhoorigheid of oorsuizingen, kun nen genezing bekomen door de methode van de vermaarde Specialist van Parijs, 36, rue du Contentin, 36, die zonder ope ratie zonder schadelijke middelen en zon der uw werk te moeten verlaten u het ge hoor zal weergeven en uw orgaan zal doen werken. M. ARTEAGA zal gratis zijne methode uitleggen en toepassen Te Dendermonde, 28 Dec. Hotel Re gent, Statie te Aalst, 2 Januari, Hotel St Jan, Statie te Sottegem, 5 Jan. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, 6 Januari, Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. Breuken, zakkingen der maag, zakkin gen der baarmoeder worden volkomen genezen door methode Nicolas. Deze vereischt geen heelkundige bewerking, geen band met rugstaai of onderriemen. Vergeet een breuk die verwaarloosd wordt of slecht opgehouden wordt door banden met rugstaai en onderriemen dat eene dergelijke breuk het grootst gevaar ople vert. Indien gij uwe genezing begeert zonder heelkundige bewerking (deze moet heel dikwijls meer dan eens geschieden) zonder den last veroorzaakt door banden met staal en riemen, neemt dan lijk zoo veel andere personen, slachtoffers hun ner onwetenheid uw toevlucht tot mijn Metbode die uwe breuk zal wegnemen zonder noodlottige gevolgen. M. NICOLAS ex-bestuurder van het Breukgesticht te Parijs, 36, Cotentin- straat, zal ook gratis de degelijkheid zij ner methode bewijzen van 9 tot 4 uur. Te Dendermonde, 28 Dec. Hotel Re gent, Statie te Aalst, 2 Januari, Hotel St Jan, Statie te Sottegem, den 5 Jan. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, den 6 Jan, Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. Als gevolg der wijzigingen op de financieele markt, heeft de Crédit Foncier de Belgique besloten van heden af grondobligatiën uit te ge- 9 ven opbrengende eenen jaarlijk schen intrest van 6 °/0 vrij van alle toekomende 0 Deze nieuwe uitgeving moet de tegenwoordige en lasten. aandacht der kapitalisten aantrek- ken. De intrest van 6 zuiver, hooger van opbrengst dan eenen brutto intrest van 7 en welke de drager der obligatiën beschut tegen de ge- volgen van alle verhooging van lasten, is zeer winstgevend, aange- zien de buitengewone zekerheid der gezegde obligatiën, welke nooit 0 sedert 90 jaar betwist is geweest. Agent voor Aalst en omliggende M. Eeman, notaris, Moorsel. Kostelooze inlichtingen. Gebreveteerd R. V. R. V. I zuiver insectenvernietiger. R. V. 2 insectenvernietigend landvet (3-5-3). Vraagt prijs-courant. Proefvelden aanvaard. Brevet in België, Duitschland, Frankrijk, Spanje en Griekenland. Ook dezes koloniën. Naamlooze Vennootschap aangesloten bij de Kapitaal 350,000,000. Gesticht in 1822. AGENTSCHAPPEN Assche, Beveren-Waes, Boom, Bornhem, Denderhautem, Dendermonde, Galmaerden, Geeraardsbergen, Haeltert, Hamme, Denderleeuw, Herzele, Hemixem, Lede, Lokeren, Londerzeel, Merchtem, Moerbeke-Waes, Niel, Ninove, Oordegem, Opwyck, Puers, Rupelmonde, St Amand-bij-Puers, St Gillis-Waes, St Maria- Lierde, St Niklaas, Steenhuize, Stekene, Temsche, Ternath, Wille- broeck en Zele. Alle Beu re* en Iti&ia keu. Rekening op zicht 3 Halfmaandelijksche rekeningen 5,25 Brandkasten van af 15 frank 's jaars. i. igen vi midda niddag uur. WAAROM Omdat goedkoope stoffen nooit schoon verwerken en gauw versleten zijn. Omdat het maken van kleederen uit goede of slechte stoffen even duur is. Waar vindt gij de beste, duurzaamste en laatste modestoffen Bij waar men verkoopt met een minimum van kosten, zonder winkeldochters, daar alles door eigen volk gedaan wordt. o Brochuur en inlichtingen kosteloos op aanvraag. 0 Naamlooze Maatschappij gevestigd in 1835 0 uivuwc Uiiycviuy U1UCI UC j 0 ••0»»00000000000000000000000 (Hoogevesten) 0 0 De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE aangesloten zijnde bij de Société Générale de Belgique, die meer dan honderd jaar bestaat en die een kapitaal bezit van 350.000,000 fr., genieten de gelden die haar toevertrouwd worden, van EENE VOLKOMEN ZEKERHEID. L.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3