Nieuwjaarswensch Zitting van de kandbotimkamer LANDBOUWNIEUWS Hanquc dAlost Gfisis der Suikerbeetteelt Banque de Bruxelles V j Melkerijkannen j - Tabaksnijderij - LANDBOUWERS, Lezers van De Koornbloem wan over de grenzen. mr TIJD IS GELD Verkoopzalen St" IvhcMef "n.~| fi.De £)e (Deüep A. BLANCQUAERT-GOVAERT Burgersbank van Aalst. NIEVWSTRAAT, 27, AALST w Men verkoopt ze bij Velos en Naaimachines J. (tOVAEBTS, 17, Leysstraat, Antwerpen. aan de Zalig Nieuwjaar kom ik wenschen Aan de lezers van de Bloem Die ik onder al mijn vrienden Verre uit de beste noem. k Zou het aan me zelf verwijten Zoo ik bleef hieraan tekort... 'k Ga ze even nederschrijven, Dan wordt zeker niet gemord k Wensche dan de Bloemelezers, Die toch allen boerkens zijn, Voor hun veld op tijd wat regen, Ook op tijd wat zonneschijn 1 Dat hun vruchten mogen groeien Wel en welig op hun land Dat geen storm ze komt vernielen Ook in huis geen bliksembrand Dat besmetting moge blijven Van hun beestjes in den stal Dat zij zelve immer blijven Vrij van ziekte en ongeval Dat zij, ja, zich zeiven redden Maar ook andren, zoo het past Waar er veel elkander steunen, Daar vermindert veel de last Doen zij 't zoo, dan doen zij allen Lijk een echte kristen mensch En dan smaak ik het genoegen Dat zij 't doen naar mijnen wensch Fons Van de Maele. der Provincie Oost-Vlaanderen De Zitting werd in het Gouverne mentshotel te Gent gehouden, op Vrij dag 18 December. De vergadering nam aanvang om 2 1/4 uur, onder voorzitter schap van den heer A. Van der Linden, lid der Bestendige Deputatie. De Schrijver Akkerman las het ver slag der vorige zitting. De Voorzitter vraagt of er iemand iets heeft op te merken. De heer Caudron {Aalst) vraagt de namen alsmede het beroep van de leden benoemd tot afgevaardigden van den H oogeren Landbouwraad. De Sekretaris geeft denamen HH. Paul Cosyns, brouwer De Ceulenaere, advokaat Van Damme C„ bestuurder der Landbouwhoogeschool Van der Linden A., advokaat; Van de Velde, advokaat Een lid Hoeveel boeren zijn er onder die afgevaardigden (Men lacht). De heer Caudron Mijnheeren, ik kan niet nalaten te protesteeren tegen deze benoeming. Ik zie dat er geen en kel landbouwer bij den Raad is, alhoe wel het toch wel een landbouwraad is. Ik vind het oprecht schandalig en ver nederend voor de landbouwers. De heer De Vleescffhouwer (afgev. Boerenbond Leuven) Ik vind het pro test van M. Caudron ongegrond. De benoeming werd met algemeene goed keuring gedaan. Daarbij vind ik het eene dwaasheid te beweren dat men naar den Hoogeren Landbouwraad moet menschen sturen die de ploeg hanteeren. Daarvoor moet men lieden hebben die weerdig en bevoegd zijn en daarbij de landbouw ook kennen. De heer CaudronLandbouwers dienden we voor de meerderheid te heb ben, Ik protesteer en eisch dat mijn pro test in het verslag der zitting wordt op genomen. De Sekretaris geeft vervolgens lezing van het ontwerp-reglement voor het subsidieeren van prijskampen enz. Na eenige besprekingen tusschen de heeren Geurden, De Vleeschhouwer en anderen, na eenige verbeteringen en wij zigingen werd dit aangenomen. Vervolgens gaat men over tot het kiezen van eene Commissie gelast met het verdeelen der toelagen aan de ver- eenigingen en prijskampen. Het spelleken was zooals naar ge woonte op voorhand geregeld. De Co- micen stelden twee leden die zonder een enkele opmerking werden aangenomen. De Vrije Vereenigingen met beperkt doel 1Deze met algemeen doel 2 (twee van den Leuvenschen Bond. Tegen dit laatste voorstel kwam een tegenkandi- datuur van den heer Cl. Ruyssinck (Redt U Zeiven), waarover moest gestemd worden. De heer De Vleeschhouwer Ik doe een beroep op de heeren van de Comi- cen. Wij hebben hunne leden aangeno men, ik denk dat ze nu ook voor ons zullen doen. De heer Caudron Ik denk dat al de leden die eenig rechtvaardigheidsgevoel bezitten voor onzen kandidaat zullen stemmen, daar wij in geene enkele com missie werden vertegenwoordigd. Ik doe ook een beroep op de tegenwoor- dig-zijnde landbouwers. De stemming gaf Leuven 35 en heer Cl. Ruyssinck 10 stemmen. De heer Ruyssinck Ik bedank de le den die voor mij stemden. Ik zie dat we veld winnen. De heer Voorzitter sluit de zitting om 4 1/4 uur. De prijzen op de internationale markt voor melk en melkproducten in de komende maanden. Het prijzenbureau van den Zwitser- schen Boerenbond, deelt hieromtrent het volgende mede Oostenrijk. De prijzen voor melk en melkproducten zullen in de komende maanden zoo goed als niet veranderen. Tsecho-Slowakije. Met een enkele uitzondering verwacht men gelijkblijven de melk- en kaasprijzen. Voor boter zul len de prijzen eerder iets lager zijn, Hongarije. Een groote melkpro ductie zal de melkprijzen waarschijnlijk in dalende richting beïnvloeden. Voor kaas en boter zullen geen groote prijs- veranderingen optreden. Bulgarije. Men verwacht hoogere prijzen voor melk, kaas en boter. Roemanië. Voor de melkprijzen is een lichte stijging mogelijk. Kaas en boter zullen naar het zich laat aanzien, de huidige prijzen behouden. Joego Slavië. Men verwacht ge lijkblijvende prijzen. Italië. Verwacht wordt een iets la gere melkopbrengst en daarmede iets stijgende prijzen. Frankrijk. Behoudens enkele uit zonderingen zullen de melk-, kaas- en boterprijzen in de eerstvolgende maan den stijgen. Duitschland. De beoordeeling van de prijzen in de eerstvolgende maanden is niet overal dezelfde. De invoerrechten voor melkproducten zijn vanaf 1 Octo ber niet zonder invloed op de prijzen. In Zuid-Duitschland rekent men eerder op iets dalende melkprijzen, daarentegen op onveranderde kaas- en boterprijzen. In de overige deelen van Duitschland verwacht men eerder een stijgende tendenz. Zwitserland. De standaardprijs voor den melkverkoop werd vanaf 1 November j 1. als volgt vastgesteld comsumptiemelk 13 1/2 cent per K.G. In verband met den melkprijs zal de prijs van kaas ook hooger zijn. Noorwegen. Men verwacht in het algemeen een verlaging van de melk-, kaas- en boterprijzen. Zweden. Men verwacht een kleine daling van de prijzen. In den regel zijn echter de boterprijzen in de laatste In 1921 waren er 5.455.681 verdeeld als volgt: 1.916.583 met minder dan 1/2 hectare. 1.822.173 met meer dan 1/2 hectare, en minder dan 1 hectare. 1.142.930 met meer dan 1 hectare en minder dan 2 hectaren. 334.342 met meer dan 2 hectaren en minder dan 3 hectaren. 150.667 met meer dan 3 hectaren en minder dan 5 hectaren. 88.986 met meer dan 5 hectaren. In 1921 bebouwden 1.669.000 families den grond in eigendom, 1.554,667 waren pachters en 2.231.926 waren tegelijk eigenaars en pachters" Het pachtvraagstuk speelt hier ook een groote rol. maanden van het jaar het hoogst. Polen. De in het algemeen te ver wachten iets lagere melkopbrengst zal een geringe verhooging van de prijzen voor gevolg hebben. Denemarken. Een iets hoogere prijs is te verwachten, in het bijzonder voor boter op de Engelsche markt. Nederland. De melk- en boterprij zen zullea eerder iets stijgen, terwijl om trent de kaasprijs geen voorspellingen kunnen worden gedaan. België. Men rekent op hoogere boterprijzen. Ver. Staten van N. A. Men ver wacht in het algemeen, dat de prijzen voor melk en melkproducten iets zullen stijgen. ZWITSERLAND Steeds zorg voor den landbouw. Aan de "SchweizerischeLandwirtschaft- liche Zeitschrift van 27 November j.l, is het volgende korte overzicht van de uitgaven voor den Landbouw in Zwit serland ontleend. Deze uitgaven worden voor het grootste deel door de kantons gedragen, de Bondsregeering geeft slechts subsidies aan de kantons in even redigheid met de door deze zelf uitge trokken gelden. De uitgaven zijn in de onderscheiden kantons zeer verschillend. In het algemeen zijn die voor grondver beteringen het hoogst. Deze bedroegen in totaal 5,445,000 fr. (een Zwitsersche frank is ongeveer 4,25 fr. Belgische munt, dus meer dan 23 milj. ongeveer de twee derden der volledige Belgische be- grooting van landbouw). Uitgedrukt per 100o in den landbouw werkzame personen waren zij in Genève 66,481 fr., in Gierich 31,544 fr., in Vaud 24,106 fr.; doch in enkele kantons zelfs beneden de 5000 fr. De totale uitgaven voor den land bouw van Bondsregeering en kantonale zijde te zamen waren Uitgaven per 1000 Jaar 1 otaalbedrag in den landbouw werkzame personen 1880 329.000 fr. 615 fr. 1900 2J521.000 fr. 5.428 fr. 1912 4.622 000 fr. 10.105 fr. 1923 11.526 000 fr. 25.074 fr. JAPAN Ook in Japan is de landbouw nog de hoofdbron van het bestaan der be volking. Van de 56 millioen inwoners behoo- ren ruim 35 1/4 millioen hetzij 63 tot de landbouwbevolking. De voorhanden oppervlakte bouwland is betrekkelijk gering. Meer dan de helft van Japan's oppervlakte (38.000.000 Ha) isbosch of moeras. 3 1/2 millioen Ha. zijn gras of heidevelden; slechts 6 mil lioen hectaren kunnen als akkergrond worden aanzien. De landbouwbedrijven zijn ook ner gens kleiner. nappin at®, Moorse li Zaadhandel - Rozenkweekerij Bijzonder gekend voor zijn mengeling voor blijvende weiden. Alle soorten Gras - Beetzaden. Klaverzaad echt grof ras. Al de zaden worden beproefd in de serre alvorens te verkoopen. Ook alle soorten Hof- en Bloemzaden. Al deze zaden zijn ook te verkrijgen bij een agent op de meeste gemeenten onzer streek. Men vraagt bekwame agenten op de gemeenten waar er nog geen is. Agentschap van Poudro de goed koopste meststof die er bestaat. Rammelstraat, 3, Lede Groote keus van gemaakte kostu- men en op maat. Fijnste snit en bijzonder schoon afgewerkt. Matige prijzen. Tegenwoordig wordt het vraagstuk van de suikerbeetteelt, ten lande door onze landbouwers druk besproken en niet zonder reden, want het verloopen jaar is voor onze suikerbeetplanters waarlijk een teleurstelling geweest, Daar zijn wij nu opnieuw aan het einde van het jaar. Het tijdstip van zaaien en planten nadert, en met een stelt zich de vragewat staat er ons land bouwers te doen voor aanstaande Lente. Dat is een belangrijk vraagstuk, waar van de oplossing nog niet in 't vooruit zicht is. Slechts de oorzaak van den lagen prijs der suikerbeet, namelijk dat het aanbcd van suiker de vraag overtrof, is ons be kend. Van af 1920 heeft de teelt der suiker- beet zich in de Europeesche landen meer en meer uitgebreid, zoodanig zelf dat wij mogen zeggen dat de vooroor- logsche toestand nagenoeg bereikt is daarenboven heeft de teelt van het sui kerriet vooral gedurende de laatste jaren eene buitengewone uitbreiding genomen, t Is daar ook de oorzaak van den tegen- woordigen toestand, doch dat moet ons niet doen besluiten dat we de suikerbeet zullen zien verdwijnen of de uitgestrekt heid der teelt aanzienlijk zal verminde ren. Want wij moeten ook in acht nemen dat het verbruik van suiker in de laatste jaren aanzienlijk gestegen is. Voor het nieuwe jaar is nochtans eene vermindering dezer teelt hoogst waar schijnlijk nochtans zal, in tegenstelling met de algemeene gedachte, deze vermin dering niet al te sterk te bestatigen zijn in de kleine of de middelmatige uitba tingen. De suikerbeet wordt ook om andere doeleinden geteeld. In meestal de kleine en middelmatige landbouwbedrijven speelt het zoogenaamde produkt dier beeten, de beetenkoppen, een zeer ge- wichtigen rol als veevoeder. Bij onder zoek naar de samenstelling van dit bij- produkt heeft men bestatigd dat ingekuil de bladeren dezelfde voederwaarde be zitten als de gewone suikerbeet. Overigens iederen verbruiker hiervan is voldoende overtuigd van den goeden invloed welke dit voedsel op de melkaf scheiding uit/oefent. Het ware dan ook wenschelijk dat dit vraagstuk, die fabrikanten en planters tegenover elkaar stelt, ten spoedigste mogelijk worde opgelost, derwijze dat niet een der betrokkene partijen er onder te lijden heeft. Interesten te beginnen van 1 Januari 1926: Op zicht4,00 15 dagen voorbericht 5,50 1 maand voorbericht 6,00 3 maanden voorbericht 6,00 6 maanden vast termijn 6,50 °/0 1 jaar 6,50 2, 3 en 5 jaar 5.75 zuiver Halfmaandelijksche rekeningen ver vallende op 5 en 20 ieder maand 5.75 SPAARKAS 5 ZUIVER. Naamlooze Vennootschap aangesloten bij de Kapitaal en reserven Frs 290,000,000. Gesticht in 1871. AGENTSCHAPPEN Denderleeuw, Geeraerbergen, Herzele, Nederbrakel, Ninove, Sottegem. a Bij KAN i OREN Aspelaere, Aygem, Baelegem, Denderhautem, Denderwindeke, Lede, Liedekerke, Meire, Michelbeke, Munckzwalm, Oordegem, Oosterzele,St Lievens-Hautem, StMaria-Lierde, Steenhuyse. Alle Bank- ©n Beurszaken Rekeningen op zicht 4 Halfmaandelijksche rekeningen 5.75 SPAARKAS 6,00 A Brandkasten van af 15 fr. 's jaars, gewaarborgd tegen Brand- en A Dieftege varen. Stipt© gekeinskoudistg. Volkomen zekerheid ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦A#} 14 Op de jaarmarkt of aan den Koopman gekocht- alleenlijk met Apotheken Aalst Callebaut Fr., Renneboog J, Lokcren De Caenmac kers Zele Meysmans R. Dendermonde Pareja E., Spanoghe P.Ninove De Ruyver Jozef. Hillegem Dhasse H., handelaar Herzele Haegemar Prosper, handelaar Ternath Anneessecs F., handelaar. met waarborg. Elektrieke lampen voor zak en stroom. Occasievelos. Werkhuis van herstel, Petrus Sonck, Statie, Haeltert. 114, Anspachlaan, Brussel, (Beurs) en Kartuizerstraat, 67. GROOTE KEUS VAN NIEUWE- OCCASIE-MEUBELEN Slaapkamers Eetkamers Rook kamers Salon- en Schoorsteengar nituren Volledige Bureel-meubi leering Tapijten Luchters Brandkasten Fauleuils clubs Spiegels. TE BEKOMEN Alle dagen verkoop bij overeenkomst Verzending in de Provincie. in alle grootten aan uitzonderlijke lage prijzen, bij Fi *ans DE GROOTE Loodgieter, Zinkbewerker, Gazier Hovenierssiraat, 25, Aalst (nabij het slachthuis). Men gelast zich ook met het her stellen van Melkerijkannen. Als naar gewoonte snijdt men weke lijks alle Donderdagen (in plaats van Vrijdag) tabak bij Frans Van Hauwer- meiren. Dries, Lede. U hebt allen gehoord van de merkwaardige invloed der electriciteit op de gewassen. Meng in uwe Scheikundige Meststoffen 20 °/0 Phosforsyllique, leider der natuurlijke electriciteit. Helpt den groei en bloei en maakt uwe gronden leenig. Vraag prospectus aan AGENTEN GEVRAAGD. "Zaterdag f/ '=A Uwe varken» zuil en een sterk beendergestei... eene uitmuntende gezondheid.,, een snel wasdom hebben, Ossatine OSSATINE id U, in korten tijd prachtige, vette zwijnen voortbrengen van extra goede hoedanigheid, eu die U prachtige wintten zullen teruggeven r t Aarzelt niet om zes weeken of twee maanden te winnen wet uwe zwgnen bij middel van Ossatine vet te mesten i

De Koornbloem | 1926 | | pagina 6