OP DEN UITKIJK Sodanitraat van Chili DE LANDBOUW IS BELGIE'S VOORNAAMSTE NIJVERHEIDSTAK Man van de Daad ONS MENGELWERK. VARIA Landbouwweekblad Aan onze Lezers. Opede den flpgie ZONDAG 10 JANUARI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 367 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Laüdböü wêt s Een wezenlijk gevaar* Bij een artikel van oud-minister Devèze Dat wezenlijk gevaar voor den Belgi schen Staat, volgens oud-minister De vèze in een artikel van twee lange ko lommen verklaart in Le Soir is de nationaliteitenkwestie in België. Het is dwaas, zegt deze oud minister, langer de oogen te sluiten en te verkla ren dat er geen Vlaamsche kwestie be staat. Het is een feit, zegt hij, dat de propa ganda van de Vlaamsche nationalisten hoe langer hoe meer ingang vindt in Vlaanderen. Hun invloed wordt sterker met den dag. Niet alleen beschikken ze reeds in het Belgisch parlement over een eigen invloedrijke vertegenwoordiging, maar ze werken als een zweepslag op de meer gematigde elementen van de oude katholieke partij. Ze verplichten hoe langer hoe meer de linkervleugel van de katholieke partij om mee op te mar- cheeren. De toestand wordt volgens oud-mi nister Devèze zeer gevaarlijk in Vlaan deren. En in Wallonië We vertalen hier letterlijk het artikel uit Le Soir Nog gevaarlijker dan de toestand in Vlaanderen is de geestestoestand die heerscht in Wallonië. Gisteren nog wa ren de Walen er op bedacht de Fran- sche universiteit te Gent te verdedigen, de voorrechten der verfranschte Vla mingen te handhaven, in Vlaanderen den fakkel der latijnsche beschaving te onderhouden, op te komen voor de een heid. Vandaag groeit hoe langer hoe meer zelfs in de meest Belgische kringen de onverschilligheid, terwijl naast en als reactie op het Vlaamsch separatisme, ontluikt het Waalsch sepa ratisme. Alzoo komen de Walen er toe alleen op hun eigen vrijheid te denken, op de vrijheid om zich naar hun eigen opvattingen te besturen zonder nog re kening te houden met wat er over de taalgrens gebeurt. Tusschen deze twee separatistische bewegingen in ligt Brussel, naar de op vatting van Walen en Vlamingen, door- kankerd met tweetaligheid. Herlees wat Jules Destrée er in zijn laatste boek over schrijft dan zult ge begrijpen dat Brus sel in het uiteengerukte België nog alleen een overblijfsel is van de verdwenen eenheid en het voorwerp van de begeer lijkheid der twee partijen Tot daar, oud minister Devèze, leider van de liberale partij. Hoe redelijk de vraag van Vlaanderen naar Vlaamsch onderwijs, naar Vlaamsch bestuur en leger en gerecht ook was, altijd werd deze vraag verworpen of werden de Vlamingen met een kluitje in 't riet gezonden. Nu is de jeugd in Vlaanderen niet meer te paaien met een kruimelke recht, nu eischt men volle recht op eigen lots beschikking. Dat menschen als oud-minister Devèze daar spijtig om zijn, begrijpen we, per soonlijk zullen deze hervormingen voor hem bitter weinig plezier opleveren, want de positie van onze Brusselsche meesters zal er door geschokt worden. Maar dat is nu volgens vele Vlamingen en volgens vele Walen geen voldoende reden om deze hervorming te bekampen. We zullen een Vlaamsch bestuur en een Vlaamsch onderwijs veroveren in Vlaanderen de jeugd in Vlaanderen beweert dat ze nog meer dan dat zullen veroveren, de jeugd spreekt er van dat Vlaanderen aan de Vlamingen moet toebehooren. En zou dat wel zoo slecht zijn, voor het heele land En zou dat niet meer eendracht verwekken en eendracht is macht dan dat eeuwig gekijf en ge kibbel tusschen Vlamingen en Walen In elk geval zoolang ons niet bewezen wordt, maar echt en waar bewezen, dat de Vlamingen werkelijk minderwaardige menschen zijn, een soort achterlijke Hot- tentotten die voor zich zelf niet kunnen zorgen, gelooven we dat de Vlamingen evenveel rechten hebben als de andere vrije volken van Europa. Het is stellig een onloochen bare waarheid dat de Landbouw veruit de voornaamste belgische nijverheidstak uitmaakt en uit dien hoofde dan ook voor ons land de grootste inkomstbron daarstelt. Spijts dit onweerlegbaar feit, treft men over 't algemeen nog een overgroote massa andersden kende lieden aan, die, naar het schijnt, maar niet kunnen verkrop pen dat onze Belgische Landbouw onder al de andere nijverheidstak ken den eere-voorrang dient in te nemen. Wij zeggen uitdrukkelijk dient in te nemen want al hoeft het logisch aldus te wezen, in werkelijkheid wordt den Land bouw deze eereplaats stelsel matig ontzegd, om stiefmoederlijk op "t achterplan en haast in den vergetelhoek geduwd te worden. Het is dan ook hoogst noodig, dat we die talrijke onbewuste of moedwillig andersdenkenden van tijd tot tijd eens tot het juiste be wustzijn roepen en hen de nuch tere werkelijkheid eens eventjes voor oogen leggen. Wanneer we ons veroorloven te bevestigen dat de Landbouw onze voornaamste nijverheidstak en rijkste inkomstbron uitmaakt, dan steunt onze bewijsvoering en kel en alleen op volgende tastbare en onloochenbare beweegredenen: De 2/3 van 's lands oppervlakte is uitsluitend aan den landbouw voorbehouden. Wij tellen 1900 landelijke gemeenten waar de landbouw hoofdzaak is, terwijl de nijverheid daar tegenover slechts 600 gemeenten omvat. De kapi taal-rijkdom van onzen landbouw gronden, alaam, vee enz... - schommelt tusschen 8 a 10 mil jard franken, terwijl dat van de nijverheid slechts 6 miljard be- bereikt. De landbouwopbrengst overtreft de 8 miljard, cijfer dat door de nijverheid op verre na niet benaderd wordt. Na het aanhalen dezer in 't oog springende, levendige en zóó wel sprekende getuigen, achten wij het overbodig de vergelijkende op somming nog verder door te drij ven, wijl aangehaalde cijfers vol staan om den meest hardhoorigen of kortzichtigen ten volle te over tuigen dat de Landbouw de aller eerste bron is, uit dewelke onze stoffelijke en zelfs zedelijke voor spoed dient voort te vloeien. Jammerlijk, ja duizendmaal jam mer is het echter te moeten besta- tigen dat zulks in België niet het geval is. En waarom niet Omdat onze kortzichtige regee ring zich noch de noodige moeite noch de vereischte opofferingen getroost, om eene doeltreffende en krachtdadige Landbouwpoli tiek te voeren. De beste krach ten worden hier te lande zoo als we t vroeger reeds herhaalde malen schreven verspild aan nutteloozen of beter aan erg scha delijken "Politieken-landbouw„, doch aan echte, zuivere en ge zonde u Landbouwpolitiek wordt totaal niets gedaan. Waartoe baat het ons hier te lande onder de verschillige depar tementen een Ministerie van Land bouw te tellen, wanneer de titu laris ervan zijn volste vrijheid van handelen wordt ontzegd, en zoo hij niet kan steunen op de vertrou welijke medewerking der andere departementen Moet heel de re geering niet gesteund zijn op eene zuivere en welbegrepen Land bouwpolitiek Hier te lande heeft ons armzalig en onbeduidend Landbouwmini- sterie zoo wat het uitzicht van een bespottelijk gekortwiekt en ge- kortbekt vogeltje, dat enkel z'n deuntje mag fluiten op gedicteerde maat der groote roofvogels, aan wie het gehoorzaamheid en stipte onderdanigheid verschuldigd is. Bij ons heerscht immers deze zonderlinge en haast onbegrijpe lijke toestand, dat de bevoegdhe den van den Minister van Land bouw alhoewel ze hem uitslui tend dienen toe te hooren over verscheidene ministeries verspreid zijn, die elkander noodzakelijker wijze in den weg loopen, belem meren en tegenwerken. Komt eene of andere landbouwkwestie te berde, dan gaan onmiddellijk alle ministeriëele haantjes aan 't kraaien en elke minister roert z'n neus in andermans kookpot Wanneer er dan verder in de Kamer toevallig eens gewezen wordt op de dringende noodzake lijkheid van een krachtigen steun aan den landbouw te verleenen, dan gaan alle poppen aan 't dan sen en alle knikkers automatisch aan t ja-schudden. Doch wanneer het er op aankomt het initiatief te nemen om deze of gene gepaste maatregel te treffen, dan is er in heel den marionnetten-winkel haast niemand te vinden Ziedaar de juiste werkelijkheid. Doch dan vragen we ons ernstig af of het dergelijke spotpolitiek is, welke den landbouw zal bevorde ren en aanmoedigen Geeft heel het huidig landbouw- gedoe niet het akelig uitzicht van een erbarmelijk en ellendig admi- nistratiegeknoei Worden de lofwaardige pogin gen van een Minister van Land bouw nu niet stelselmatig gedwars boomd door de tegenkantingen zijne konfraters der andere depar tementen Waar soms broodnoo- dige maatregelen zich opdringen, wordt de tijd verbeuzeld door ge kibbel over bevoegdheden en ver antwoordelijkheden van de diens ten der verschillende ministeries. Worden thans door sommige mi nisteries geene maatregelen getrof fen, die regelrecht indruischen te gen de landbouwbelangen Al de diensten welke den land bouw aanbelangen, dienen samen getrokken te worden onder de uitsluitende bevoegdheid en ver antwoordelijkheid van één enkel minister en wel klaarblijkend van den Minister van Landbouw. Wel werden reeds loffelijke po gingen in dien zin aangewend, doch telkens kwamen ze aanbot sen tegen hardnekkig gekampte vijanden,die telkenmale ze verijdel den. Die spijtige bestatiging geeft ons de stellige overtuiging dat de huidige Landbouwminister, even min als zijne voorgangers en spijts al zijn gebeurlijken goeden wil, er niet zal in slagen dit doel te berei ken. Overigens bij de jongstleden landbouwbegrooting moesten we andermaal vaststellen dat in het Parlement de genegenheid voor den landbouw maar immer in woorden en beloften wordt be toond, doch nooit of zeer zeld zaam tot ernstige daden overgaat. De genegenheid voor den land bouw kan best alle nietsuitmaken- de woordenkramerij missen zij eischt daden, krachtige, stellige daden. Deze alléén kunnen maken dat de landbouw de redding wordt in den uiterst kritieken ekonomi- schen toestand, welke ons land thans doorspartelt. Zonder de hulp van onzen landbouw is alle redding hopeloos verloren Mochten onze verantwoorde lijke Staatsbestuurders er zich van overtuigen Wij ontvangen volgend schrijven van een trouw lezer van ons blad. Wij geven zijn brief en kunnen hem wel aan wijzen als een voorbeeld, dat door alle landbouwers zou dienen gevolgd te worden. Assent, 5 Januari 1926, Mijnheer Caudron, Ik neem de gelegenheid te baat om U mijne innigste wenschen van geluk en voorspoed toe te sturen alsmede aan alle medewerkers en leden van Redt U Zeiven en wel bijzonder aan de redak- tie van onze zoo zeer gewilde en steeds betrachte Koornbloem Mijn vurig ste verlangen is dat deze laatste in den loop van 1926, door hare krachtige stem, al de Hagelandsche boeren uit dien onnoozelen slaap wakker schudde, waar in ze zich door de valsche muziek van die weerdige en kundige boeren van den Leuvenschen Boerenbond, zoo ongeluk kig diep hebben laten dompelen... En dat zal zij Door hare rechtgeaardheid en haar koenen durf, is De Koorn bloem aangewezen om bij alle recht geaarde Vlaamsche landbouwers vrijen ingang te nemen, hunne genegenheid en steun te verwerven en onmiddellijk de plaats in te nemen van die zoogezegde gazettekens voor den boer .dieniets meer dan echte politieke voddeblaadjes zijn, die bij de vooruitstrevende landbouwers van bij ons steeds de verdiende plaats krijgen, waar zij op het gemak zijn. Jammer toch dat de laatste verschenen Koornbloemen niet door alle vrede lievende Vlaamsche landbouwers kun nen gelezen ea als een kostbare relikwie bewaard worden, ten einde er volgens beliefte, door erin te lezen, nieuwen troost uit te putten,want ze hebben zulks noodig, nu meer dan ooit, uit oorzaak der gedurig vernieuwde plagerijen van taxen en duivelarijen tegen hen bijzon der gericht. En 't is een echte troost voor velen te bestatigen hoe de verstandigsten hunner vakgenoten t'allen kante als ware apos tels opstaan, om met woord en daad alle onheil en onrecht van hunne medebroe ders trachten af te weren. Vele goede apostels zouden nog gemakkelijk plaats vinden in ons nieuwe landbouwleger, doch spijtig, zij verkiezen vóór alles het zoete nietsdoen... Door omstandigheden zijn velen ech ter tot dit laatste gedoemd en dit doet in mij het gedacht ontstaan op mijn manier nuttig te zijn, hetgeen tot voorbeeld kan strekken en ik hoop zelfs dat ik vele na volgers mag tellen. Ziehier het gedacht mijner medewerking Op heden 5 Janu ari stort ik op de postcheckrekening van Redt U Zeiven te Aalst de som van twaalf franken voor twee nieuwe abon nementen op De Koornbloem ten persoonlijken titel. Die twee Koorn bloemen zal ik wekelijks door 't Hage- land doen vliegen naar hunne bestem ming. Door de goede zorge van Mijn heer Caudron hoop ik regelmatig dus mijne drie Koornbloemen (ik bewaar mijn nummer) te ontvangen, en koester tevens de hoop nieuwe aanklevers on zer gedachten bij te winnen. Ik bied U, Mijnheer Caudron, de verzekering mjjner oprechte gevoelens. J. CLAESKENS. Wij trekken de bijzondere aandacht onzer geëerde Lezeressen en Lezers op ons nieuw mengelwerk Dit is een boek van ongewone aan trekkelijkheid en het zal door allen om te liever worden gelezen. Alleman, jong en oud moet dit opvolgen want nooit kregen ze genoeglijker, beter, noch aantrekkelijker lectuur. Wij beginnen vandaag terug aan het eerste hoofdsl uk ten einde de vele nieuwe lezers toe te laten het prachtig mengel werk te volgen. De Redactie. HET is de Voordeel igste Stikstof meststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. In- en uitvoerrechten. Op de in- en uitgevoerde goederen, welke ook de herkomst of de bestemming er van zijn, wordt er een statistiekrecht vastgesteld volgens navolgend tarief Levende dieren van het paarden-, ezels-, runders-, schapen-, geiten- en varkensras 5 centiem per kop. Goederen in vaten, kisten, manden, zakken of andere verpakkingen 5 cen tiem per colli. Niet verpakte goederen In loten van meer dan 3 ton 5 cen tiem per ton of breuk daarvan, met mi nimum van 50 centiem. In loten van 3 ton of minder 15 cen tiem per ton of breuk daarvan. Zijn van het statistiekrecht vrij a) De goederen die niet in de handels statistiek vermeld zijn b) De goederen die verzonden wor den in doorvoer, zelfs met gebruikma king van entrepot, daar het recht, zoo wel bij den in- als den uitvoer, toepas selijk blijft op de goederen die, niet vrij gesteld krachtens de bepalingen van lit- tera A, het voorwerp van tijdelijke toe latingen uitmaken. Het zegelrecht op de loonkwitan- cies. Volgende vraag moet het kwitantiezegel van 10 cent. per 500 fr. geplakt worden, op de veertiendaagsche loonbladen, in de nijverheids- en han delsbedrijven is gesteld geworden aan den Minister van Financiën. Zijn antwoord luidt als volgt De loonstaten waarop de bedienden en werklieden eener nijverheids of han delsonderneming, kwijting geven door hun handteeken of op eene andere wijze, voor het bedrag van hunne wedde of op hun loon, zjjn onderworpen aan het evenredig zegelrecht van 10 cent. per per 500 fr. Doch het zegel mag door de uitbetalende inrichting geplakt en ver nietigd worden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden aiet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden met teruggegeven Geachte Lezeressen en Lezers, zooals ge ziet is ons blad De Koornbloem nogmaals vergroot en verbeterd. Van heden af zullen we steeds op acht bladzijden verschijnen ten einde U meer lezing en meer afwisseling te kunnen geven. Niettegen staande die verandering is onze abonnementsprijs niet verhoogd het is eene nieuwe opoffering die de maatschappij voor U doet. In vergelding vra gen we enkel van U dat ge ons trouw blijft en dat ieder van U zijn best doet om nieuwe lezers bij te winnen. Op voorhand onzen besten dank. ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1