ïïÏÏSH -ehouder- DOOFHEID. Raapmolens. - Fruitboomen - Insectenvernietigers I Banque Centrale de la Dendre Lijnkoeken BRIEFWISSELING BREUKLIJDERS. ÏÏS Over botermaken op de boerderij. J. DE LAFORTRIE Molenstraat, ff, AALST. P" saMM mmmmmm aan WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE. Heeren Landbouwers Velos en Naaimachines E. G. Eeman Rich. Verdonck.-Aalst-Brussel 2 Zuiveren het land van alle Ongedierte. B Nieuwstraat, 20, AALST Société Générale de Belgiqite B m Lijnkoek wordt bekomen door persing uit het vooraf gebroken of gemalen lijn zaad, lijnmeel of beter lijnkoekmeel is eenvoudiglijk gemalen lijnkoek. Lijnkoek wordt vooral aangewend om zijnen gun- stigen invloed op den gezondheidstoe stand van het dier. Hij is een weinig af zettend en zal daarom best te samen met droge of verstoppende voeders gebruikt worden. Lijnkoek wordt ook toegediend als verzachtend middel te samen met prikkelende voederstoffen. Hij is vooral aan te prijzen voor melkkoeien en het vetten van runders, meer dan 2 kgr. per dag en per kop aan melkkoeien toege diend oefent een nadeeligen invloed uit op de hoedanigheid van melk en boter. Voor zwijnen is lijnkoek minder geschikt hij geeft een olieachtig spek en week vleesch met eigenaardigen smaak. Voor zwakke verachterde dieren en jongvee is hij vooral aan te prijzen. Tengevolge van zijn algemeen ge bruik bij onze boeren, en bijgevolg de groote vraag naar lijnkoek, is de prijs van deze waar in zeer sterke mate geste gen. Daarom ook zouden onze landbou wers voordeeliger hunnen toevlucht ne men tot een ander meer spaarzaam kracht voeder; bijvoorbeeld: het aardno- tenmeel. De lijnkoek aan 139 fr. de 100 kgr. (tegenwoordige prijs) levert het eiwit tegen 4,80 fr. de kgr. tenwijl het aard- notenmeel aan 130 fr. de 100 kgr. de een heid verteerbaar eiwit levert tegen 3 fr. Er bestaan verschillende soorten van lijnkoek, waaronder de twee voornaam ste zijn, den inlandsche en Amerikaan- sche lijnkoek. De inlandsche lijnkoek wordt hier zelden te koop gesteld, hij is over het algemeen wat rijker aan vet (10,5 °/0 joch armer aan eiwit (28,5 dan de Amerikaansche koeken. Inlandsche lijnkoek is zeer zelden zui ger in den handel te vinden. De Amerikaansche koeken zijn bijge die terzelvertijd aandeelhouder zijn in de Sam. Maatsch. Redt U Zeiven. Zoo gij er geen kreegt, dan is het omdat gij geen aandeelhouder zijt, hetgeen niet tot uwe eer strekt, daar iedereen die het kan doen verplicht is den bond met de daac te steunen. Ons kapitaal is onze kracht en liet ons toe al het goede te doen voor de leden wat we tot nu toe deden. Het weze U eene les om bij de eerste gele genheid een deel van uwe centen vrij te hebben tot grootmaking van uwe eigene inrichting. Zooals ge ziet, bestaan er geen twee maten en twee gewichten in Redt U Zei ven Ontvang, Geacht Medelid, onze op rechte groeten j»yolg ook meer aan te prijzen, deze laat- 'ite zijn over het algemeen zeer hard en n veek) eie en var iaarom worden zij gewoonlijk gemalen. 't Is vooral bij deze behandeling dat jet meel voortkomende van deze koeken ian vervalscht worden, geen enkel vee- en va/°eder wor<^t schandelijker vervalscht „vtrlwan lijnkoekmeel tot groote schade van iUr. De Amerikaansche lijnkoek komt al- :ijd zuiver in ons land aan, doch in de 91,0CPolens, waar hij gemalen wordt, voegt 110,OCnen er dikwijls allerlei afval en vuilig- 103,0Cieid bijdaarenboven komt het niet 75,0CeHen voor dat er ravisonkoeken, hip- 80,50>ekaf en meer andere minderwaardige 79,00>r°ducten terzelvertijd bij vermalen 79,0(K°rden. Dikwijls wordt er ook eene 7l.OQanzienlijke hoeveelheid water aan toe- 85.0Qcvoegd, in sommige gevallen heeft men 94,00 "Io water boven het normaal gehalte 187,00aQgetroffen. Lijnmeel met water ver- 191,0(nengd wordt malschei en schijnt hier- 99,00™ voor onervaren boeren van betere 109,00°edanigheid. Doch dat deze personen 2,30ich wel inbeelden dat 1 liter water 91,00 kgr. lijnmeel vervangt en berekend 94.00an 139 fr. de 100 kgr., ieder liter water 149,00 >39 fr. uit hunne kas ontsteelt. 15,00 Hierom kan ik de veehouders niet 47,00(enoeg aanraden zich steeds meer en 49,OOieter te vereenigen om hun veevoeders 73,00.an te schaffen en deze altijd te bestel- I32,00en bij maatschappijen van wiens wer- 134,00;ing zij voldoende overtuigd zijn. 30,00 De schandelijke vervalschingen bij iet malen van deze koeken willende 37,OOroorkomen, en de overgroote aftrugge- 33.00arjj, ten koste onzer onwetende boeren, 30.00villende vermijden, heeft de samenwer- 22.00;ende maatschappij Redt U Zeiven 27,OCiet uitstekend gedacht gehad in hare a tna9aziïneu eeo molen te doen installee- Toc n' we^e nu sedert enkele maanden in 19,50yerking is. Zoo zijn wij, boeren, verzekerd hier oo c£raren Daar 9e^ te krijgen. 97.001, 16,00 35.00 07,00 29,00 7Q nn ontvingen volgende brieven, die 79.00vij tot opklaring ;n De Koornbloem 71 00U"en keantwoorden 77^00 X den 30 Dec. 1925. 2,75 Heer Bestuurder der Maatschappij Redt U Zeiven, varen jjet Het weze mij toegelaten Ued. een leelig voordjen uitleg te vragen Mijn gebuur ger-,,e evenals ik lid is van onzen bond, reeg dees week een praehtig boeksken anwege de maatschappij. Het is een eer nuttig gerief, met allen uitleg en 1 anduidingen en ik zou dat ook geerne rden. 'djgen. Bestaan er in onzen bond twee kilos.naten en twee gewichten of waarom lHHH trijg ik ook zoo geen boekje In de hoop een gunstig antwoord te mtvangen, bied ik U mijne oprechte 75 fr, iroeten. X. ONS ANTWOORD. Geacht Medelid, ;ven. Genoemde nuttige en prachtige nota- loekjes werden aan alle leden gestuurd X., den 1 Jan. 1926. j Aan de Heeren van Redt U Zei ven te Aalst. Geachte Heeren, Ik moet LI oprecht danken voor den schoonen almanak die Gij mij hebt ge zonden. Nu zie ik ook eens het prachtig magazijn, de maalderij, het lokaal, het hulphuis Herzele. Ik wist niet dat onzen bond zulke schoone goederen bezat. Maar ik vraag mij afis dat den eigen dom van den bond of van wie Dat staat op den almanak niet op, en ik zou dat willen weten, want daar zit ook iets in. Daar we hier met eenige boeren de vraag stelden, zouden we geern van U weten hoe dat ineenzit. Ontvangt, geachte Heeren, onze groetenissen. J. X. ANTWOORD. Geacht Medelid, Het verwondert ons dat gij zoo'slecht ingelicht zijt over uwe eigene maat schappij, ik veronderstel dat gij er dan ook niet veel voor voelt. Weet gij dan niet dat wij eene samenwerkende maat schappij hebben met aandeelen van j 50 fr. en waar ieder lid aandeelhouder kan van worden Met het geld der aan- deelhouders werden deze gebouwen ge kocht of gebouwd. Het is dus vollen eigendom der maatschappij, dus der aan deelhouders. Dat zoudt gij moeten weten, want gij zoudt moeten aandeelhouder zijn. Zijt gij het niet, dan is het uwe plicht het te worden. Ik kan U ook melden dat dezelfde maatschappij nog veel meer goederen bezit en dat dit alles den eigendom is van deze die er hun geld plaatsten. Ik kan II ook melden dat wij boven deze samenwerkende maatschappij nog meer instellingen hebben die gij zoudt moeten kennen, namelijk de Onderlinge Brand verzekering voor de verzekering uwer hofsteden en de Spaar- en Leenbank, waar men de gelden der eenen op in trest plaatst om aan anderen uit te lee- nen. Dat alles dient ge goed te weten. Wees zoo goed op uwe gemeente eens eene voordracht te beleggen, we zullen aan alle landbouwers eens klaar aantoonen wat Redt U Zeiven is, wat het deed, en wat het in de toekomst nog zal doen in het belang der landbouwers. We wachten uw antwoord en groeten U met alle achting. We geven hieronder den hartelijken Nieuwjaarsbrief van onzen ouden trou wen vriend Adolf Malfroy Deze brave man vergeet Redt U Zeiven, noch zijne vroegere vrienden en kennissen niet. We vragen dan ook veel voorspoed en geluk en eene straffe gezondheid voor Hem en zijne Huisgenoten. Wesembeek Ophem, 29-12-25. Heeren Bestuursleden van Redt U Zeiven, Geachte Heeren, Als dank voor uwen schoonen alma nak, die ik kom te ontvangen, kan ik niets anders in de plaats stellen als U allen en al de leden van Redt U Zeiven een goed en gelukkig jaar te wenschen. Een jaar van voorspoed in al uwe on dernemingen. Dat de goede God U nog vele jaren den moed en de sterkte zoude schenken om voort te werken tot meer dere voorspoed van onzen landbouw. Mochte er in gansch ons land de zelfde inrichting verspreid zijn en moch ten al de landbouwers hetzelfde begrip hebben zooals onze bestuurders van Redt U Zeiven, dan ware den landbou wer rap tot mensch herboren, en zou hij in de samenleving de plaats innemen die hem toekomt. Want mijnen eenigen wensch ware dat alle landbouwers ontwikkeld waren, en streden onder de leus Allen voor Een en God voor ons Allen Ziedaar de wenschen van uwen verre verwijderden vriend, aan de geachte Bestuurders en Leden van Redt U Zei ven. Adolf Malfroy. Wanneer Uw vee opgeloopen is of wanneer het een stuk raap, beet of an dere knol in de keel heeft gebruikt de eenige gebreveteerde sonde van Rom. Van den Hende te Steenhuyze - Wijn- huyze. 157 medaliën, 129 Diplomas bekomen in alle landen. De beste maatregel om het gebrek te verhelpen ligt voor de hand, n. 1. de oor zaak weg te nemen. Het rantsoen dus zoo wijzigen, dat de verschillende wer kingen der voedermiddelen elkaar op- leffen. De voederbeeten en het stroo, de grootste boosdoeners, zullen meestal wegblijven. Misschien is soms gedeel telijke vervanging van stroo door hooi j mogelijk. Met het krachtvoer is dit ech- ter anders gesteld. Wel hebben sommi ge bouwbedrijven vrij veel paardeboo- nen uit eigen bedrijf en worden deze vaak bij voorkeur aan het vee vervoerd, maar deze zijn voor ander krachtvoer te ruilen. Voor deze ruiling komen vooral sesam- en soyakoeken in aanmerking, omdat die speciaal het botervet verzach ten. Ook zemelen werken in dit opzicht uitstekend. Bovendien bereikt men met de ruiling een tweede voordeel, n.l. dat men meer economisch voert. Het eiwit in de pas genoemde koeksoorten is meestal veel goedkooper dan in de paar- deboonen. Ook geeft men door deze verandering allicht meer eiwit in het an ders vaak eiwitarme rantsoen. In de tweede plaats is het gebrek ge deeltelijk te verhelpen, door bij zeer hooge temperatuur te karnen. Dit is ech ter maar een lapmiddel. Soms is het noo- dig met de karntemperatuur zelfs tot 25° C. te gaan om verbetering te krijgen. Niet altijd is het noodig, zoo hoog te gaan. De ervaring moet in dezen den weg wijzen en uitmaken, welke tempera tuur tusschen 20 en 25° C. in het be paalde geval de beste resultaten geeft. Deze temperaturen moet men niet tij dens het karnen bereiken, maar voor het karnen den room op dien warmtegraad brengen. Het beste bereikt men dit door de roombus in de stookpot met warm water te zetten van b.v. 40 a 50° Celcius en dan den room voortdurend af en toe te roeren. Sommigen trachten het te berei ken door warm water in den room te gieten. Dat is verkeerd. De room wordt dan te veel verdund, want om de ver- eischte temperatuur te krijgen, heeft men een groote massa water noodig. Nooit giete men heetwater in den room. Hij wordt dan plaatselijk veel te warm, met het gevolg, dat de vetbolletjes, die reeds vast waren, weer geheel vloeibaar worden. In verband met het maken van goede boter mag men in den beetentijd ook wel letten op de zindelijkheid bij het mel ken. De koeien zijn dan vaak afschuwe lijk vuil. Nu weten we natuurlijk heel goed, dat de dieren onder alle omstan digheden niet schoon kunnen blijven, Het voeder en de boter. Botermaken is nog zoo gemakkelijk niet. Het eischt heel wat kennis en erva ring om onder alle omstandigheden een goed product te maken. Zelfs in de goed ingerichte zuivelfabrieken heeft men een enkele keer met moeilijkheden te kam pen. Geen wonder, dat de boerin, die met dikwijls vrij primitieve middelen moet werken, soms wel eens sukkelt. Verschillende tijdsomstandigheden eischen vaak verschillende behandeling van room, karn, enz. Zoo sukkelt men in den zomer op de boerderij vaak met j slappe boter, in najaar en winter is soms het tegenovergestélde het geval In die jaargetijden hoort men klachten over schuimende karns, niet af kunnen krijgen en harde, kruimelige boter. De stevigheid van de boter staat in nauw verband met de samenstelling van het botervet. Het botervet (melkvet) is een zeer samengestelde stof, die uit een tiental verschillende vetsoorten bestaat. Er zijn er onder, die zoo hard zijn als gesmolten en daarna gestold rundvet. Andere zijn bij gewone temperatuur vloeibaar, zooals olie Hebben de eerste de overhand, dan is het botervet meer hard; zijn er van de laatste meer aanwe zig. dan krijgt men meer zachtere boter. Nu hangt de samenstelling van het botervet voornamelijk af van den tijd, die na het kalven verloopen is en van de voeding der koeien. Waar we boter moeten maken van de melk, zooals ze is, kan de eerste wetenschap ons weinig helpen. Het rantsoen heeft een vrij grooten invloed op de samenstelling. Het is n. 1. bekend, dat sommige voedermiddelen harde boter leveren, andere daarentegen meer zachte. Tot de eerste behooren o.a. beetenkoppen, voederbeeten, stroo, pulp, paardeboonen, katoenzaadmeel en cocoskoek; tot de laatste groep v. n. I. sesam-, soya-en lijnkoek, zemelen, ha ver. maïs en rijstvoedermeel Een rantsoen, dat bestaat uit weinig of geen hooi, veel stroo, veel voeder beeten,beetenkoppen en pulp, zooals op de bouwbedrijven in najaar en winter vaak het geval is, zal dus harde boter geven. Geen wonder, dat men daar met moeilijkheden sukkelt. Zoolang de melk nog grootendeels van oudmelksche koeien afkomstig is, gaat het misschien nog wat. Als echter de meeste koeien pas gekalfd hebben, oopt het gewoonlijk spaak. maar door bij het melken te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk mest en vuil van de koeien in de melk komt, is men al een heel stuk vooruit. En dat kost niet zoo veel moeite. Als de melk veel mest en ander vuil bevat, komen er daardoor tevens veel slechte bacteriën in, die de verzuriag in de war brengen en daardoor de bereiding van goede boter onmogelijk maken. Een slechte, bedorven grondstof kan nooit een goed product leveren. W. S. Alle personen die lijden aan doofheid, hardhoorigheid of oorsuizingen, kun nen genezing bekomen door de methode van de vermaarde Specialist van Parijs, 36, rue du Contentin, 36, die zonder ope ratie zonder schadelijke middelen en zon der uw werk te moeten verlaten u het ge hoor zal weergeven en uw orgaan zal doen werken. M. ARTE AG A zal gratis zijne methode uitleggen en toepassen Te Dendermonde, 28 Dec. Hotel Re gent, Statiete Aalst, 2 Januari, Hotel St Jan. Statie te Sottegem, 5 Jan. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, 6 Januari, Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. Goedkoope stoffen zijn dure stoffen Groote keus van Oamenpaletots en Wmterpardessüs Specialiteit van zijden en stoffen voor trouwkleederen. Zie de uitstallingen. Breuken, zakkingen der maag, zakkin gen der baarmoeder worden volkomen genezen door methode Nicolas. Deze vereischt geen heelkundige bewerking, geen band met rugstaai of onderriemen. een breuk die verwaarloósd wordt of slecht opgehouden wordt door banden met rugstaai en onderriemen dat eene dergelijke breuk het grootst gevaar ople vert. Indien gij uwe genezing begeert zonder heelkundige bewerking (deze moet heel dikwijls meer dan eens geschieden) zonder den last veroorzaakt door banden met staal en riemen, neemt dan lijk zoo veel andere personen, slachtoffers hun ner onwetenheid uw toevlucht tot mijn Methode die uwe breuk zal wegnemen zonder noodlottige gevolgen. M. NICOLAS ex-bestuurder van het Breukgesticht te Parijs, 36, Cotentin- straat, zal ook gratis de degelijkheid zij ner methode bewijzen van 9 tot 4 uur. Te Dendermonde, 28 Dec. Hotel Re gent, Statie te Aalst, 2 Januari, Hotel St Jan, Statie te Sottegem, den 5 Jan. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, den 6 Jan. Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. met waarborg. Elektrieke lampen voor zak en stroom. Occasievelos. Werkhuis van herstel, Petrus Sonck, Statie, Haeltert. Groote Specialiteit van De beste raapmolens zijn zeker wel deze, dragende het merk TH. D'H. Daarvan zijn reeds vele bewijzen. Sedert 1906 zijn er in de omstreken van Aalst meer dan duizend molens in werking. Landbouwers, het is in uw eigen belang eerst naar de tien verschillende modellen te komen zien. Klein en groot bedrijf zal er zijne keuze vinden. Zelf zult ge aan deze raapmolens verscheidene verbeteringen vinden die een ander niet bezit. Ook te bekomen alle andere Land- bouwmachienen. Echte Amerikaansche maai- en pikmachienen, hooikeerders, ploegen, schoepers, eegden, zaaimachie- nen, wanmolens, dorschmachienen, bas- culs enz. Ook een nieuw model van wascbmachienen, werkende met de hand of met motor. Voor inlichtingen wendt men zich tot: Th.D'Hoker, Meire bij Aalst of tot zijn agenten. Te bekomen bij Benoit De Winne en Zonen, Boomkweekeryen, Erondegem en Cherscamp Alle soorten van fruitboomen op stam, pyramiden van peren en appels op kwee Paradijs en zouthout voor kleine vormen in fruithof. Alle soorten haagplanten Doorn- planten te beginnen van 100 tot 150 fr. per 1000 planten, volgens maat. Legustrum Ovalipholium van 125 tot 250 fr. per 100, bijzonder geschikt voor hagen aan lusthoven enz. Boscbplanten, zooals eik, kastanje, els, esch, enz. enz. Voor groote boeveelheid prijs volgens overeenkomst en te huis bestellen. Wij gelasten ons met het beplanten en rangeeren van fruit- en lusthoven. Benoit De Winne en Zonen. Gentschensteenweg. 3, Erondegem. Gebreveteerd R. V. R. V. 1 zuiver insectenvernietiger. R. V. 2 insectenvernietigend landvet (3-5-3). Vraagt prijs-courant. Proefvelden aanvaard. Brevet in België, Duitschland, Frankrijk, Spanje en Griekenland. Ook dezes koloniën. Naamlooze Vennootschap aangesloten bij de Kapitaal 350,000,000. Gesticht in 1822. AGENTSCHAPPEN Assche, Beveren-Waes, Boom, Bornhem, Denderhautem, Dendermonde, Galmaerden, Geeraardsbergen, Haeltert, Hamme, Denderleeuw, Herzele, Hemixem, Lede, Lokeren, Londerzeel Merchtem, Moerbeke-Waes, Niel, Ninove, Oordegem, Opwyck, Puers, Rupelmonde, St Amand-bij-Puers, St Gillis-Waes, St Maria- Lierde, St Niklaas, Steenhuize, Stekene, Temsche, Ternath, Wille- broeck en Zele. j&ll© B®ur»« aa Bankzaken. Rekening op zicht 3 Halfmaandelijksche rekeningen 5,25 °/o. Brandkasten van af 15 frank 's jaars. 28.5 la WAAROM Omdat goedkoope stoffen nooit schoon verwerken en gauw versleten zijn. Omdat het maken van kleederen uit goede of slechte stoffen even duur is. Waar vindt gij de beste, duurzaamste en laatste modestoffen Bij waar men verkoopt met een minimum van kosten, zonder winkeldochters, daar alles door eigen volk gedaan wordt o— ■i.=rV> e a a a a a a a a a a (Hoogevesten) a a a a a a a a a a a I De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE aangesloten zijnde bij de Société Générale de Belgique, die meer dan honderd jaar bestaat en die een kapitaal bezit van 350,000,000 fr., genieten de gelden die haar toevertrouwd worden, van EENE VOLKOMEN ZEKERHEID. I L. J

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3