Goed heil, Itandbotiuiers 1 - Tabaksnijderij - I Ploegen Melotte 1 I KONINKLIJKE BEETWORTEL-ZAADCULTUUR KUHN C° 8 H I NAARDEN (HOLLAND) Alg. vertegenw voor België, Luxemburg en LimburgF. JELÏNGER, 181, rue du Tróne, Brussel WAAROM MOET MEN O SIGARETTEN ROOKEN Oudersweelde bij hun reeds vergaarde zieleschatten. Hollandsche kalfkoeien poeder„AKKER" CASTEURGebroeders S]NT Grootste Selectie der Wereld met 1000 Familiehoofden Omdat zu vervaardigd zi|ri uit zuivere taltak uitsluitend gekozen en vermengd door de meest ervaren deskundigen van de gebeele wereld. Omdat zij vervaar digd zijn Omdat haar mekanisebe bewerking, baar overgroote en steeds uitbreidende vraag, (welke blijk geelt van bare boedamgbeidons toelaten deze sigaretten te verkoopen aan een zeer gematigden prijs, terwijl de goede boedamgbeid steeds gehandhaafd wordt. J Om het kleine, half steedsche huisje, dat bezijden den boomgaard van 't Klein hof wat verstoken stond als 'n vinkennest op een appelboom joelde de wind in steeds stijgend en da lend tempo 2ijn dartelheid uitblazend. Dagen aaneen kon hij liggen jagen om de hofmuur, ongezien rammelen aan 't kleine poortje, er als 'n kwajongen nu en dan een handvol gezoet onder- smijtend. En als de wind dan, moegejaagd en gehotst, beu van spelen en gekken was stil gevallen, dan kwam de regen bob belen in de dakgoot, pletsen op de westergevel, zijn overvloedigheid in stre pen op den muur neersmijtend. Ook kwam de koude rond de muren varen, begeerig naar 'n opene deur om er geheimzinnig door te sluipen en de innige genoeglijkheid van 't binnen zijn even te doen opschrikken. Maar of 't nu regende, woei of vroor, boer Van Doren met zijn vrouwke leefden er gezellig in, hunne dagen uit, rustig genietend in 't. half-steedsche huis je. dat ze zich hadden laten opbouwen naar eigen goesting op een hoek van het drie hectaren groot gedoe t Klein Hof, waar nu, hun oudste zoon Frans, va ders vroegere taak op de schouders had. Het was in den beginne 'n moeilijke spanne tijds geweest voor vader om zoo maar de dagen en weken om te brengen in gedurige gemakkelijkheid. Hij had het maar niet kunnen verhelpen dat hij wat jaloersch was in 't begin, omdat op het hof alles nog zijn goeiën gang ging, net als toen hij nog aan 't stuur stond. Maar op een paar maanden was hij 't nieuwe le ven gewend en hadt hij er volle vrede mee dat de dagen nu niet meer zoo vol van zorgen waren. Op t hof ging hij nog dagelijks de stallen af en wist nog graag alles wat er gaande was met dier en vruchten. En als Frans die n goe de jongen was nu en dan eens vaders advies vroeg om dit of dat, dan kon hij achter de stoof daarover praten met moeder uren aan een stuk. Nu zaten beide oudjes aan de warme kachel; morgen was 't Nieuwjaar en hunne gedachten waren in vroege jaren. Ze dachten terug aan ljun volle le venstijd, als ze nog op 't hof woonden, hun drie kinderen bij zich hadden en in 't volle van hun werktijd stonden. Nu en dan spraken ze van vervlogen dagen en genoeglijke gebeurtenissen om dan weer, met gelukkigen trek op hun gelaat in minuten lang gepeins te verzinken. Hun leven had zijn wel en wee ge kend, doch in alles hadden ze elkaar ge holpen en gesteund, van af hun huwelijk waren ze meer en meer ineen gegroeid. Het was morgen reeds den derden nieuwjaardag die ze hier gingen door brengen morgen zouden ze weer hun kinderen en kleinkinderen hier bijeen hebben, met al hun liefde voor vader en moeder, liefde verlevendigend en groei end bij een hartelijke nieuwjaarsdag. Hun kinderen 1 Och wat waren ze er blij en fier om. In eer en deugd waren ze groot gebracht en nu leefden ze met Gode's vierde gebod in vrede. Tezamen hadden ze hun twaalf kleinkinderen ge geven, 'n wereld op zich zelf van lustige, maar ook van verstandige levensjeugd. Alle drie waren ze geplaatst en hun leven en werken werden geprezen heel de streek door. Frans boerde op 't erf en met zijn vrouw en kinderen was er dagelijks liefde met de oudjes. Pol boer de in de kom van t dorp, waar hij schepene was en deed flinke zaken. Liza werd als vrouw genomen door den bur gemeester van 't geburen dorp. Zoon nieuwjaarsdag, als die van morgen er weer een beloofde te zijn gaf grootvader en grootmoeder nieuwe levenskracht. Morgen zouden ze weer met negen kinderen en kleinkinderen aan tafel zitten en 't beloofde weer zoo goed te zijn. Zonder van buiten geleerde, ronkende zinnen, zou het Zalig Nieuwjaar en gelukkig lang leven opwellen uit hun diepe binnenste, en in de glans van goedheid die in hun oogen lag zou te zien zjjn dat in die eenvoudige wen- schen alles was begrepen en dat ze op welden uit een warm harte. Aan tafel waar 't weêr een geslagen uur zou duren, niet om de vele en fijne gerechten, maar om de hartelijke stem ming, zou meer gesproken worden over wat 't vervlogen jaar bracht en vast hield, beloofde en niet gaf en de moge lijkheden van 't begonnen jaar zouden wel eens worden nagegaan. Maar dit alles met reine bedoelingen. En als dan, vóór moeders wafelen werden geproefd, de kleinen hunne nieuwjaarsbrieven zouden aflezen en opzeggen, dan zou er door de grooten aandachtigheid en door de kleinen lui mige ernst komen in de hartelijke stem ming. Vader zou weer met fierheid en 'n beetje hoovaardigheid luisteren en met de jongens meespreken over stal en veld, weer en tijd, bij 't koffie opzetten zouden zij dan eens naar 't hof gaan, wijl moeder met de dochters in meer in tiem gekout zou komen, over mans en kinderen, en die van 't oudje zilveren raad meekrijgend, dien bergen zouden En wijl hun gedachten met dit al be zig waren, was 't stilaan slaaptijd ge worden, en als reine kommuniekantjes, met poppelend harte, verlangend naar geluk en eenvoudige goedheid hebben de oudjes zich ter ruste begeven. HARD LABOUR Het is van oudsher een zeer loffelijke gewoonte geworden elkander bij 't ver- j nieuwen des jaars de beste wenschen van j heil en zegen toe te sturen. We beginnen natuurlijk met deze die ons nauwst aan 't harte liggen en hieronder rekenen we onze Vlaamsche boeren. Indien ze van hoogerhand de oogen op onzen land bouw houden gericht, dan is dit wel om dat ze overtuigd zijn dat een gezonde uitbating er van het land tot welstand kan terugbrengen en onvermijdelijk zal en moet terugbrengen. De landbouwer munt uit door zijn naarstigheid; hij vraagt niet beter dan van den vroegen morgen tot den laten avond te mogen arbeiden om den akker door het zweet zijns aanschijns vrucht baar te maken; morren tegen de belas tingen doet hij wel zooals overigens iedereen, doch als hij overtuigd is dat er met di* afgeperste penningen zuinig wordt omgesprongen en dat er goed wordt bestuurd dan vermindert zijne kwade luim. Die werkzaamheid is langen tijd niet voldoende geweest om den Belgischen landbouw op 't zelfde hooge peil te bren gen dan die in vreemde landen Het vol staat immers niet goed te kunnen werken en het gaarne te doen, men moet ook werken kunnen met methode, de verbe terde doenwijzen in land en tuinbouw gunstig weten uit te baten, het veredeld zaai- en plantgoed gebruiken dat door vertrouwbare personen thans aan de landbouwers geleverd wordt, men moet ook redematig en oordeelkundig bemes ten kunnen en de noodige grondverbe teringen doen. En hier heeft het langen tijd bij onze landbouwers te wenschen overgelaten. Wat hij van vader had geleerd was goed en al 't overige was geen pijp tabak waard, het zaai- en plantgoed dat vader gansch zijn leven gebezigd had kon niet anders of 't moest goed zijn al 't ander was niet te betrouwen, ale, beer en mest volstaan om goede vruchten te winnen de scheikundige meststoffen waren kwakzalvers-prul dat diende om geld uit de zakken te kloppen. Er is, God zij gedankt, op dit gebied een gan- sche omwenteling in onzen landbouw ontstaan, omwenteling, die we grooten- deels te danken hebben aan de baanbre kers van het eerste uur, die geen moeite ontzagen zelfs in de moeilijkste omstan digheden, bonden in 't leven te roepen waar onze boeren hun volle vertrouwen mochten aan schenken, omdat die bon den bestuurd en beheerd werden door lieden uit den boerenstand gesproten, die de boerennooden kenden, en er alle belang bij hadden hun ambtgenooten op de hoogte te houden van al de nieuwig heden en verbeteringen die doelmatig dienden aangewend om zich grootere opbrengsten te verzekeren. Anderzijds is het verplichtend onder wijs er gekomen, waardooronzeVlaam- sche boerenjeugd meer ontwikkeld, meer geleerd is geworden. We mogen zeggen dat er op dit oogenblik meer ge lezen wordt en dat men geneigd is dat gene te lezen wat het vak aangaat. Het verplichtend onderwijs begint reeds vruchten te dragen en de verach ting tot deze die het zoolang tegenhiel den zal aangroeien naarmate de vruch ten er rijker en schooner zullen van worden. Iets nochtans komt nog den vooruit gang van onzen landbouw belemmeren, 't Is een degelijke pachtwet. Bij de ver nieuwing des jaars is het dan ook mijn vurigsten wensch dat ons landsbestuur ons met een degelijke pachtwet wou ze genen. Geloof me, Vrienden landbou wers, 't is misschien de eenige rem, die uw opwaartsgaan tegenhoudt. Is zij het niet die U tegenhoudt wanneer ge zeke re grondverbeteringen doen wilt is zij het niet die U gedurig in kommer en angst leven doet, zoodanig dat ge geen enkelen Kerstdag met vreugde moogt zien aanbreken is zij het niet die haar vuige rol van achterklap en onderkrui perij tegen U uitspeelt. De huidige pachtwet moet verdwijnen en met de nieuwe moet er meer verstand houding, meer liefde en eendracht onder onze boerenbevolking komen, want zij zal die publieke verpachtingen beletten waar sommige haatdragende lieden hun veeten komen koelen. Dzze hinderpaal moeten we nog te boven komen en dan zal de landbouwer waarlijk gelukkig wezen. Dit is mijn vurigste wensch en om dien te verwezenlijken zal ik al doen wat mogelijk is. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Alle Donderdagen aankomst van hol landsche kalfkoeien en kajfvaarzen, rechtstreeks uit de quarantaine komen de en aan de laagste prijzen, aangezien wij ze zelf in Holland koopen, in bet ge kend huis bij Alois Abbeloos, Holleweg, Erembodegem. Men verwisselt voor slachtvee. Let wel op het adres. 'tGezondheidssnuifje. Is Uw neus verstopt? Zijt gij versnuft? Wilt gij een3 heerlijk niezen en Uw brein opfrisschen? Koopt dan een doosje Opo voor IS33 Als naar gewoonte snijdt men weke lijks alle Donderdaaen (in plaats van Vrijdag) tabak bij Frans Van Hauwer- meiren, Dries, Lede. Ontroomers Melotte Ploegen Regelmatig de schoonste en volledig ste keus aller modellen in magazijn. B A A F M O M M S m BASIS DER SELECTIE de meeste suiker per vlakte-eenheid in den KLEINSTEN vorm. DAAROM verkrijgt U uit den beetwortel KUHN het beste resultaat. Suikergehalte 19.2 t. h. Opbrengst per Ha. t 47.000 kg. s5séè in de best ingerichte fabriek van België. OMDAl ZIJ vervaardigd en verpakt zqn op de meest volmaakte tnacbienen en bijgevolg alle bandebng vermeden wordt en de beste bygieniscbe voorwaarden behouden blijven. NEEMT U IN ACHT VOOR NAMAAKSELS I Lïii I r d CLICHES DOVPiCHF Hoofdagentschap der werkhuizen Mélotte, Gcmbloux en Remicourt, se dert 20 jaren. Meer dan 2000 ploegen Mélotte door ons in de streek geleverd. Wjj bezitten den schoonsten voorraad verwisselstukken voor ploegen, ontroo mers en andere landbouwwerktuigen Werkhuis spittaal inaencht en uitsluitend voor de iandbouw-machienen. ONTROOMizRS MELOTTE met lagen melkbak en volledige zelfsmering (model 1924 der laatste uitvinding). SLEEPKETTINGEN (eigen fabrikaat). 8RAAKMACHIENEN, TUIMEL- KERNS ZAAIMACHIENEN (met speciaal toestel voor loof), VETSTROOIERS, EXTÏR- PATEURS, Stalen eggen met ressorttanden (een gansche wagon pas aangekomen). Volledige kataloog gratis. De bestverzorgde, de sterkste aller stelsels, in grondstoffen van allereerste kwaliteit, assen in staal, gansch gedraaid, messen in hard getemperd staal, uitgeboorde kussens met breeden loop. Sedert ongeveer 20 jaren met eigen personeel werkende, hebben wij aan onze molens zeer belangrijke verbeteringen toegepast, onder andere De ligging der messen in groeven (wat een bijzonderste sterkte geeft), het nieuwe model 7 messen, dat zulken buitengewonen bijval geniet en het stelsel van tegenrooster, dat belet dat halfgesuedene stukken rond den trommtl draaien en bij de gemalen heeten vullen enz. Het schoonste bewijs der waarde dezer uitvindingen is wel dat andere constructeurs ze ook terstond in hun stelsel hebben toegepast en daardoor aan onze eigene uitvindingen hulde hebben gebracht. Onze uitgeboorde kussens zijn de breedste en geven de minste sleet. Het gegoten ijzer, dat uiterst breekbaar is, hebben wij vervangen door sterke gegalvaniseer de (witte) plaat, vrij van roest en volstrekt onbreekbaar. Ons model nr 0 met 5 messen, over treft alle andere modellen in afmetingen van stoel en kas. Raapmolens voor handkracht en voor motor, met lossen en vasten poulie. smeerpotten, versterkten stoel enz. Onze molens vreezen geene concurrentie, noch in hoedanigheid, noch in prijs. z Grooten afslag voor 't seizoen t Prijs Nr 0 met 5 messen 235 fr. Nr 1 met 7 messen 305 fr. Nr 2 met 9 messen 345 fr. GOEDE AGENTEN GEVRAAGD. Wenscht U met SUCCES suikerbeetwortels te verbouwen koopt dan merk der Koninklijke Beetwortelzaad-Culluur, waarvan de gunstige getuigschriften ter Uwer beschikking staan. Circa 40 jarige ervaring op het gebied van WETENSCHAPPELIJPE SELECTIE De eenige Selectie waarbij alle gewenschte controle der afnemers wordt toegestaan Vraagt uwen bond of organisatie om inlichtingen, welke eveneens gratis te bekomen zijn bij onzen vertegenwoordiger te BRUSSEL, 181, RUE DU TRONE, 181. In alle Provinciën goede werklustige Vertegenwoordigers op provisie-basis gevraagd Bewaart de hoepons die recht geven ap premier. 1 i

De Koornbloem | 1926 | | pagina 6