kandbouuiers, bestelt nieaui Plantgoed PLANTAARDAPPELS Sodanitraat van Ghili Landbouwweekblad m P DEN UITKIJK 1st. te Electriciteit op de Hoeve De Dood van Kardinaal Mereier WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Invloed der voeding op de opbrengst en de hoedanigheid der melk. -^ZONDAG 31 JANUARI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 370 )deer- risclie Arbeid adelt Abonnementsprijs s 6,00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord Bureel en Redactie BRABAN 1S1 RAA 153, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst Voor en dooi de Landbouwers )e lezer zal het me niet kwa- nemen dat ik een beetje praat r organisatiewerk. Vat hier volgt kwam me te ten naar aanleiding van de L tmiek tusschen de heeren Adv. Vleeschauwer van den Boe- $6) Dond van Leuven en onzen chten bestuurder. n z'n antwoord meent den heer Vleeschauwer den koning af chieten met onzen bestuurder gebrek aan wetenschappelijke nissen, ofte bagage, z'n gebrek j studie voor de voeten te wer- t... ons A/e zouden ondankbaar zijn als van de gelegenheid geen ge- ik maakten om den steen op te oen, om onzen bestuurder die koste van gezondheid, van lilieleven, van alles, Redt U ivenuit den grond heeft ge- mpt, de dankbaarheid en de ge- jenheid te betuigen die hij om werk verdient. Niemand of ter weinigen hebben t besef t een voorraad moed, wils- tcht. verstand, uithoudingsver- igener noodig is geweest om zoo n korten tijd een organisa- cll. als de onze op te werken, een j veelzijdige ontwikkeling te ld! ven aan onzen jongen bond. Maar nu we daat staan als een licht, groeiend en opschietend ;en dag, voelen we eenigszins t te kort... een tekort dat M. De eeschouwer ons zoo vriendelijk weest is te herinneren. Naast onze noeste werkers die- aan. n wc ook een propagandadienst hebben van menschen die ge- ed zijn om ons volk hooger en trder te leiden, die alle boeren >or woorden en voorbeelden :n weg aanduiden naar nog ter geestelijke ontwikkeling, c hen zal opvoeren naar meer ;rheid en zelfbewustheid. Wij }k we voelen 't gebrek aan een iding die de liefde tot het land en »t erf, den trots om boer en Vla- iing zijn bij onze leden, bij onze :ugd vooral, zal weten te ont wikkelen. We zien ook het groote ut in dat door een inlichtings- en .fSkt documentatiedienst, door vak- i getrooekerij en vaklessen, door stu- weder iedagen van practischen en theo- Dit jtischen aard kan afgeworpen er£ie?Vorden. ouderd We weten dat onze bestuur" sbouwjer al langen tijd met dergelijk lakemlan in den kop loopt, we weten ïnzusteioezeer hij er de verwezenlijking ,^aaf/an betracht... waar I ^OU bet kunnen dat bem a'S wist ïulp daarvoor een studiekomiteit >men gvorde toegevoegd. Zouden er ieliogsheen vijf flinke menschen tusschen van de Redt U Zeivers gevonden wor- 3ra ^Ugden die een kop op de schouders, innige oogen in dien kop, en durf in die eer bioogen hebben om dat werkje aan ky bad(e pakken 9'as Ernstig aangepakt en geleide- i doorgedreven zou het den il van heer De Vleeschouwer, al eer dan 1 geslawe denken, kunnen spijten ons dat Is Het verwijt te hebben toegestuurt. uitcj3j Redt U Zeiven is nog in haar sta- :er0] dium van vervorming en volmaking moord aan de jongeren en aan de intellec- s meer tueelen van onze boerenklas is de plicht aangewezen om onze baan- ffff1^ brekers bij te springen, ten einde j hun werk op alle gebied te volma- t ken tot meer nut en verheffing van /ervolf onzen stand. Willeu we dat doen 1 De electriciteit heeft in korten tijd een groote uitbreiding genomen; in alle stre ken waar electrische stroom voorhanden is gebruikt men bijna uitsluitend de electrische verlichting, een bewijs dat ze wel voordeelig is. In sommige hoeven nochtans wordt nog gebruik gemaakt van de zoo onge zonde petroleumlampen en lantaarnen. Indien onze landbouwers de voordeelen kenden door electriciteit opgeleverd, ze zouden er weldra meer gebruik van ma ken. Zoowel stallen, voerderij enz. als de woningen zouden ermee verlicht wor den. Inderdaad die voordeelen zijn talrijk 1Het is de gezondste verlichting; het geeft hoegenaamd geen gasafscheiding, 't geen het geval is bij petroleum. 2. Er is geen gevaar voor ontploffing, noch van verstikking. 3. Het gevaar van brand bestaat bij welaangelegde leidingen doorgaans niet. Om deze redenen staan sommige verze keringsmaatschappijen een gedeeltelijke ontlasting toe, voor de gebouwen door electriciteit verlicht. 4. Het vraagt bijna geen onderhoud. 5. 't Is heel praktisch; 't is gemakkelijk om uit en aan te doen. 6. Men doet een besparing door elec triciteit te gebruiken in stallen en andere bijgebouwen. Nopens dit laatste punt is iedereen het niet eens Het is waar dat het aanleggen der electriciteit tamelijk duur is. doch men heeft bewezen dat een electrische lamp voor dezelfde lichtsterkte en den- zelfden tijd twee maal minder kost dan een petroleumlamp. De lichtsterkte van een gewone petroleumlamp is ongeveer 25 kaarsen. Daarbij moet gezegd worden dat voor de verlichting van stallen een lamp van 16 kaarsen volstaat. Een verstandige landbouwer zal dus niet langer meer wachten, in al de plaatsen van de hoeve de electrische verlichting te laten leg gen, want hij zal spoedig de onkosten der plaatsing ingewonnen hebben, en genie ten van de hierboven opgesomde voor deelen. Hierbij mogen we het echter niet la ten. Nu we toch de electrische leiding hebben, zullen we daarvan gebruik ma ken om een reeks andere voordeelen te verwezenlijken, en dit door den handar beid te vervangen door electriciteit. Het is een stellig feit dat de landbouw een tekort heeft aan voldoende, goede werkkrachten en dat de mekaniek dit te kort moet aanvullen. De aanpassing van de mekaniek op de landbouwbedrijven heeft in de laatste jaren een ontzaglijke uitbreiding genomen. Van jaar tot jaar kunnen we dien vooruitgang vaststellen in de tentoonstelling van landbouwma chines, welke te Brussel en elders zoo veel bijval genieten. De uitbreiding der electrische drijfkracht in al onze provin ciën helpt daartoe ongetwijfeld mach tig bij. Electrische motoren kunnen tegen woordig groote diensten bewijzen aan de landbouwers: ze besparen veel tijd door den handenarbeid te vervangen, en bieden zoo aan de landbouwers een der zekerste middelen om hun levensomstan digheden te verbeteren en de voort- brengst te vermeerderen. De handenar beid werd ten andere altijd door drijf kracht vervangen tot groot profijt van hen die ze toepasten. De electrische motor is daarbij de een voudigste van maaksel, behandeling en onderhoudhij is ook de spoedigst wer kende, de minst gevaarlijke en de best- koopste. In meest alle hofsteden vindt men he dendaags een afroomer met karn en kne- der, een water- en aalpomp, een raap- molen, soms een dorschmachine en een kleine maalderij. Al deze bestaande land bouwmachines kunnen zonder groote veranderingen door de electriciteit in werking gesteld worden, 't Geen vooral j veel werk vraagt aan de boerin is het af- roomenvan de melk. Als we deelectri- 1 sche verlichting hebben kunnen we mits weinige onkosten electrisch afroomen. Een kleine motor (1/2 PK) volstaat daarvoor. Nemen we b.v. dat de drie ontroo- mingen, s morgens, s middags en s avonds, samen 1 1/2 u. duren. Als we 1 KW voor de drijfkracht aan 0,75 fr. rekenen, dan komt de ontrooming op ongeveer 0,20 fr. per dag. De onkosten van het plaatsen zullen dus gauw terug gewonnen zijn. WW BW Op deze wijze wordt veel tijd gespaard, terwijl de melk ontroomt, kan de boerin andere bezigheden verrichten; en de ontrooming gaat veel regelmatiger dan bij het ontroomen met de hand. 8§Nog voordeeliger is het afroomer, karn en kneder met één motor te doen werken, dan wordt 1 PK vereischt. De drie toestellen zijn aan denzelfden motor verbonden met lederen riemen: ze kun nen samen of afzonderlijk werken. Vele machines onderscheiden zich door hun korten werkingsduur, andere werken enkel op sommige tijdstippen van 't jaar. 't Is dan ook mogelijk al deze machines aan te drijven door een enkelen motor, bij voorkeur verplaatsbaar, om dat de landbouwmachines zich op ver- schillige plaatsen der hofstede bevinden. Gewoonlijk is een motor van 2 tot 4 PK voldoendedit verschilt natuurlijk vol- aens de arootte der machines. y J.D.C. Wanneer zullen onze boeren het be lang van degelijk plantgoed eens voor goed naar waarde willen schatten Fe velen blijven nog verkleefd aan den ouden slenter en gaan voort met alle jaren planters te nemen uit eigen gewonnen knollen omdat zoo zeggen en mee- nen zij het de eenigste manier is om aardappelsoorten te bestendigen Bui tendien verkeeren zij ook nog in de meening dat het niet zoozeer het ver nieuwen van plantgoed is dat vooral in werkt op de opbrengst, maar wel een goed aangepaste bemesting Voorwaar spreekt de bemesting hier een woordje meê vei uit een aardappelveld dat 100 kgr. knollen per roede opbrengt (i. a. w. 35.000 kgr. knollen ea 5.000 kgr. loof per Ha.) omtrent 144 kgr. stikstof, 57 kg. phosphoor, 239,5 kgr. potasch en 52 kgr. kalk uit den grond onttrekt. Er is dus veel aan de bemesting gelegen. Doch veel, oneindig veel meer invloed op de opbrengst heeft het plantgoed. Immers een zieke planter kan door een degelijke bemesting hoe doelmatig ze dan ook nog worde aangepast niet gezond worden gemaaktEen zieke planter geeft dus onvermijdelijk zieke struiken en zieke struiken brengen weinig opHier geit dus de leuze Zulk plantgoed, zulke oogst Een landbou wer die dus zijn plantgoed niet bij tijds vernieuwt zondigt tegen den vooruit gang. En nochtans zijn velen niet aan te spreken wanneer men het ever nieuw plantgoed heeft Zien wij dan niet tel ken jare de meeste onzer aardappelvel den verloopen die velden zijn ziek en gaan tot ontaarding over. Wat mogen wij dan toch van dergelijke velden ver wachten Het is dus maar al te duidelijk bewe zen dat verloopen aardappelsoorten moeten onderdoen, niet alleen in op brengst (hoeveelheid), maar ook in hoe danigheid, voor velden die met nieuw ingevoerd plantgoed zijn beplant ge weest 1 Overigens U hebt maar zelf een proef te wagen en in dat opzicht de mee ning te vragen van de vooruitstrevend ste landbouwers uit de streek om alras tot dat besluit te komen. Nog een andere reden waarom som mige landbouwers achterdochtig zijn in zake vernieuwing van plantgoed is de volgende: vele hebben het eens gewaagd nieuw plantgoed te beproeven en zijn bedrogen geweest in hunne verwachtin gen. Spreekt hun nu nooit van geen nieuw plantgoed meer Hoe kan dat toch anders Die boeren aan hun eigen overgelerd, vonden niets beter dan hun plantgoed te bestellen bij den eersten den besten leverancier. En wat zien wij De meerderheid dier leveranciers koo- pen de poters op van de op zicht schoon ste velden uit den omtrek om die op nieuw te verkoopen onder den naam van veredeld nieuw ingevoerd plant goed. en dat dan nog tegen tamelijk hooge prijzen Wij waarschuwen dus alle landbouwers tegen dat gevaar van bedrog. Hebben wij het nu goed gemeend met 't vernieuwen van plantgoed, dan hoe ven wij eerst na te gaan van waar de planters afkomstig zijn en zullen wij, bij den aankoop ervan, een getuigschrift van herkomst eischen. Alle vertrouw bare huizen zullen daar niets tegen hebben, integendeel Ons Belgisch klimaat heeft sinds lang de bewijzen geleverd niet geschikt te zijn om de ingevoerde soorten te bestendi gen, o. a. vinden wij een bewijs daarvan in het feit dat wij genoodzaakt zijn ten minste alle 2 3 jaren nieuw plantgoed in te voeren, willen wij in den aardappel teelt gelukken en de ontaarding onzer velden niet in de hand werken. Toch hebben proeven in den laatsten tijd bewezen dat onze Ardennen zouden geroepen worden om ons zelf te voor zien in zake plantgoed zoodoende zou den wij den invoer van vreemd plant goed in zekere mate beperken en zouden wij tegenover den vreemde gedeeltelijk onafhankelijk komen te staan. Deze die het gewas van den Ardeenschen Indus trie verleden jaar hebben gezien, zullen met ons bekennen dat hij ook goede uit slagen kan oplevefèn, alhoewel nog min goed als de Poolschen. Daarin moeten wij ons verheugen omdat daardoor een bewijs is geleverd dat onze Belgische landbouw zijn laatste woord nog niet heeft uitgesproken. Willen de landbouwers nu in volle vertrouwen gediend worden, dan hoeven zij tot hunne vereeniging te gaan. Dat "Redt U Zei venaan alle bovenver melde eischen voldoet, blijkt uit de talrijke brieven van bedanking en ge- lukwenschen die haar uit alle hoeken van het land worden toegestuurd. Immers: Redt U Zei ven bestelt sinds jaren alle plantgoed rechtstreeks in Holland en in Polen. Redt U Zeiven handelt sinds jaren met dezelfde firma s: een bewijs dus dat "Redt LI Zeiven,, al leen de vooruitgang, niet alleen van hare leden, maar ook van den landbouw in t algemeen, behartigt. Daarvan getuigt hare steeds toenemende uitbreiding. Landbouwers, richt U dus in volle vertrouwen tot uwe vereeniging en komt niet aan uwe plichten te kort door ze niet te steunen uit al uwe krachten. Boerenzoon. De inschrijving voor alle soorten planters is open. Men schrijve onmid dellijk in voor Eerstelingen. Idealen, Krugers, Roode Stars, Industries. Er zijn nog in magazijn beschikbaar volgende kleine partijen planters Eerstelingen, Idealen en Industrie uit Polen. Wij hebben ook als proef omtrent 3000 kilos Hollandschen Industrie, prachtig goed, waarmede de liefhebbers eene proef kunnen doen, daar de op brengst beter schijnt te zijn dan alle an dere soorten. De prijs voor dezen Hol landschen industrie is 85 fr.per 1C0 kilos. De dood van Kardinaal Mereier heeft heel België in rouw gedompeld, waarin alle volkeren, alle regeeringen, van alle talen, van alle rassen, van alle godsdien stige of wijsgeerige overtuigingen heb ben gedeeld. Met hem verdwijnt voorzeker een der schoonste en grootste figuren van onzen tijd. Zijn naam zal in de geschie denis, die alleen over zijne verdiensten zal kunnen oordeelen, geboekt worden. Kardinaal Mereier vereenigde in zich de vroomste deugden van priester naar Gods woord, van hoogstaand vader lander en van wereldberoemd geleerde. Met recht zal men mogen zeggen Kardinaal Mereier was een groot bur ger, een groot geleerde, een genie, een heilige Zijn levensbaan is één strijd geweest op godsdienstig, vaderlandsch, maat schappelijk en wetenschappelijk gebied. Hij werd geboren den 22 November 1851 te Eigenbrakel, priester gewijd den 4 April 1874 te Brussel. Den 29 Septem ber 1871 wierd hij professor in wijsbe geerte te Mechelen en bestuurder der studenten afdeeling van wijsbegeerte. In 1882 keerde hij terug naar de Leuven- sche Hoogeschool en stichtte er het be roemd "Instituut der wijsbegeerte vol gens den H. ThomasZijne werken en studiën zijn bijna in al de talen der we reld overgezet. Van hier uit straalde zijn wetenschappelijke faam over alle landen der wereld. Na den dood van Z. Em. Kardinaal Goossens (25 Jan. 1906) werd M«'_ Mer eier den 7 Februari 1906 door den Paus aangesteld als opvolger van Kardinaal Goossens en ontving de bisscnoppelijke wijding den 25 Maart van het zelfde jaar. Gedurende nagenoeg 20 jaar heeft hij zijn aartsbisschoppelijk ambt met een hartstochtelijke liefde uitgeoefend. Zijn gansche levenswandel stond in het tee- ken van zijn aartsbisschoppelijke leus "Apostolus Jesu Christi,,. Dit was zijne kenspreuk die hij 20 jaar geleden bij zijne bisschoppelijke wijding aannam, en die hij tot het laatste oogen- blik is trouw gebleven. Als man van de wetenschap, was hij een diepgrondige denker, zijn hoogge- j waardeerde schriften zijn alom verspreid geworden. De eer van zijn volk, van onze vrij heid en onafhankelijkheid heeft de Kar dinaal gedurende den wereldoorlog we ten te verdedigen en op zoodanige wijze hoog te houden, dat heel de wereld met bewondering stond geslagen en zelts de bezetter ontzag had voor zijn overwel digende persoonlijkheid. Door zijn afsterven verliest de Kerk een harer lichten en het vaderland zijn zuiverste en verst uitstralende roem. De Koornbloem deelt den rouw van de bevolking door het afsterven van den grooten Kerkvoogd. HET is de Voordeel igste Stikstof meststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. De voeding, in denstal of op de weide verstrekt, beïnvloedt, zooals iedereen weet, de opbrengst en de samenstelling der melk. Dieren welke standvastig op- geloten blijven, leveren meer melk. De melkopbrengst vermindert wanneer de dieren in open lucht leven en als trek dieren gebruikt worden. Het voeder van kunstmatige weiden vermeerdert de melkopbrengst. Er wordt ook beweerd dat groene klaver een bui tengewone hoeveelheid melk doet op brengenzulke melk heeft nogal een hoog watergehalte, zooals men licht begrijpetj zal. In de-stad worden de koeien gevoed met allèrlei slach van nijverheidsafval pulpen uit de suikerfabrieken draf uit de stokerijen en welke uit graan of aard appelen voortkomtdraf uit de brouwe rijen, en eindelijk de koeken welke den afval vormen der olienijverheid. De pulpen vermeerderen de melkop brengst ongeveer met 30 ten honderd. RSBL De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. mucm Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1