De Weceldgraanmarkt. BOEK BEOORDEELING Belangrijke flanmijzing. DOOFHEID. BERICHT Raapmolens. VELOS Banque Centrale de la Dendre Toestanden BREUKLIJDERS. ÏÏE Ijzerhandel SINGELYN J. DE LAFORTRIE Molenstraat, 11, AALST. Verkoopzalen St. Miehiel (NX) tijnzüj Burgersbank van Aalst. LANDBOUWERS, leest en verspreidtDe Koornbloem Molendries7 en 9 AALST Stanislas COPPENS Th, D'Hoker, Meire bij Aalst Nieuwstraat, 20, AALST Société Générale de Belgique Alle Beur»- en Mmmte.&a'k.Qm, EN HG IP (vervolg) In het vorig artikel heb ik aangetoond oe een land- en tuinbouwcrisis is ont- aan in Nederland tengevolge van de je toltarieven waarmede Duitsch- tnd, zijn voornaamste afzetgebied, zich left omringd. Dat de gevolgen hiervan ch minder snerpend doen gevoelen voor ns land ligt aan de minderwaarde van ds geld Er blijft me dus slechts in dit rtikel aan te toonen hoe Nederland de risis tracht te boven te komen en welke tilzame lessen er voor onze tuinbou- -ers in besloten liggen. Ik geef eerst een ittreksel van de toltarieven: Met in- EIT ang van len October 1925 laatstleden jn de volgende rechten bij invoer in hiitschland verschuldigd per 100 kgr. Groenten Roode-, Witte- en savooikool 4 mark. Bloemkool, van len Juni tot 31en Oc- jber 5 mark; overige tijd 20 mark. Spruitkool 20 mark Asperges van 1 Mei tot 30 Juni, 10 lark, overige tijd 20 mark. Tomaten vrij (in kisten van 5 kgr., an 1 Mei tot 31 Juli, 12 mark) overige jd 20 mark. Witloof4 mark. Aardbeziën 30 mark. Alle andere groenten 10 mark. Fruit. Frambozen en bessen 5 mark. Druiven 4 mark. Kersen 10 mark. Pruimen van 1 Augustus tot 15 Oc- oberómark. Voor 1 Augustus 10 m. Peren Ozverpakt van 1 September t 15 November 2 mark, in zakken mark. Van 16 November tot 31 Au gustus in zakken 12 mark. In andere Verpakking gedurende het gansche jaar |3 mark. Appelen Onverpakt van 25 Septem- er tot 31 December 2 mark in zakken mark. Van 1 Januari tot 31 Augustus «9 zakken 12 mark. In andere verpak king gedurende het heele jaar 12 mark. Dit zijn de bijzonderste fruiten en oenten die ik enkel heb uitgenomen. )at dergelijk reglement bij de Neder- i ^andsc'ie tuinbouwers nagenoeg het- ■J^elfde uitwerksel heeft gehad als een Zelvepteen een kikkerspoel hoeft nauwe- i der v$ks 8«zegd. Inderdaad deze nieuwe Hgerieven verhoogen de invoerrechten in omen u"ce mate' ^at ze meer dan bedenkelijk II j vorden voorden Nederlandschen afzet voormif Duitschland. Om u een klein gedacht 'snamitr 9evcn van belangrijkheid van den f J2 ^Nederlandschen uitvoer van tuinbouw- jroducten naar Duitschland. laat me u teggen, dat ze in 1923 ruim 41,700,000 jjulden bedroeg, hetzij ruim 2/3 van de Otale exportwaarde. De jammerklachten der Nederland- iche belanghebbenden hebben tot hier- :oe weinig mogen baten, ze hoopten aochtans door de practijk van Poets wederom poets betere voorwaarden los te wringen 't was al boter aan de galg. Zelfs toen de Nederlanders lieten 1' hooren dat Duitschland hun wel .dank verschuldigd was om de 200 Den ik.) sp. >ot. n) p.z de hot nm >u!p v id strf :e. wat mil- jjioen mark als leening toegestaan, ge- jbaarden ze van krommen haas en gingen hun gang. De toestand is dus heel ernstig en dat er langs hier en langs daar reeds krach tige stemmen opgaan tegen deze tarie ven, dat men reeds begint te zeggen dat veel te goed, half zot zijn is moet .wel niemand verwonderen. Maar wie ik het meest van al moet ];bewonderen dat zijn de Nederlandsche 1 tuinbouwers zelf die intusschentijd reeds eken i.de koppen bijeenstaken om den toestand Ijeens ernstig te bespreken. En ziehier welke besluitselen ze hebben getroffen. jjDuitschland dwingen kunnen ze niet, dit ijhoeftde Nederlandsche regeering zelf I jte doen, maar wat ze kunnen, zeggen ze, 12dat is een product leveren dat iedere j jconcurrentie kan doorstaan hoe men ook l2moge pogen ons van de markt te weren, 2we zullen, ten aanzien van de kwaliteit, 2de sorteeringen de verpakking alle con- 2icurrenten verslaan. Naast die verhoog- 2)de inspanning om betere kwaliteit te le- l^veren moet ook nog de reklaam voor <3,onze export artikels komen, zoodanig 9;dat we zelfs den Duitschen verbruiker j|dwingen onze produkten te bezigen. 3; Wat een prachtige les van solidariteit, I Of werkzaamheid en zorg wordt aan onze 2( tuinbouwers hier gegeven door onze 2 Noorderburen. Onze innigste betrach- draf Ti tin9 moct °°k zijn beter voort te bren- iwit 1 9en en onze produkten schooner op te it) 71 knappen om, zoo doende, ze ook op de 77 uitheemsche markten den voorrang te ijze) 68 doen krijgen. Tuiniers, de handen uit de e) 74 mouwen, er is werk. 2» L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. zen hi de ov t ns w0 Interesten te beginnen van 1 Januari 1926 Op zicht4,00 °/o 15 dagen voorbericht 5,50 1 maand voorbericht 6,00 3 maanden voorbericht 6,00 °/o 6 maanden vast termijn 6,50 1 jaar 6,50 2, 3 en 5 jaar 5.75 zuiver Halfmaandelijksche rekeningen ver vallende op 5 en 20 ieder maand 5,75 SPAARKAS 5 ZUIVER. Gerh. Polak, is van oordeel, dat het thans niet opgaat de tarwe-positie af te leiden uit de totaal-cijfers van den we reldoogst, vergeleken bij dien van ver leden jaar. De grootste toename is die van Rusland, die wel 82 millioen quarters oogstte tegen 47 verleden jaar, doch heeft Rusland tot heden uitgevoerd on geveer 1 1 /2 millioen en zal dit cijfer dit seizoen nog met hoogstens 3 millioen quarters vermeerderd worden, zoodat van de 35 millioen meerdere opbrengst hoogstens 4 1/2 millioen op de wereld markt zullen kómen. Frankrijk, dat bijna 20 meer op brengst heeft dan het vorige oogstjaar, heeft tot heden ongeveer eenzelfde hoe veelheid geimporteerd als het vorige jaar, niettegenstaande den slechten stand van den frank. Duitschland, Polen en Tsje- choslowakije, waarvan Polen en Duitsch land nu ook als exporteurs optreden, hebben totaal circa 4 millioen qrs. groo teren oogst dan het vorige jaar. Tot heden hebben deze landen ingevoerd 3/4 millioen qrs. minder dan het vorige jaar, doch gaan voort tarwe uit te voe ren. De meerdere opbrengst van deze landen is dus ten goede gekomen aan andere Europeesche landen. Evenwel moet Duitschland zeker minstens zooveel terugkoopen, als het tot heden uitgevoerd heeft. Men kan dus aannemen, dat de invoer van Duitsch land ten minste zoo groot zal zijn als het vorige jaar. Italië, dat een oogst heeft van bijna 9 millioen qrs. meer dan het vorige jaar, heeft tot heden slechts 1/2 millioen qrs. minder geimporteerd dan het vorige jaar en koopt ook nu nog groote hoevoeelheden van Duitschland en Australië, nu Rusland van de markt is. Engeland, dat een evengoeden oogst heeft als het vorige jaar, is de groote kooper in Duischland, Polen, Nederland Denemarken, in het kort in alle West- europeesche en overzeesche landen, die tarwe aan de markt brengen. Gezien den kleinen voorraad in Engeland, ver geleken bij het vorige jaar en het feit, dat men in Engeland tot November flauw was, staat vast, dat Engeland in de vol gende maanden meer tarwe zal moeten koopen, dan tot heden het geval was. In 't cijfer, door Polak aangeduid voor overig Europa, zijn inbegrepen de par tijen aan order, welke naar Europa ver scheept zijn. Deze bedroegen ruim 3 1/2 millioen dit jaar en 7 millioen het vorige jaar. De helft daarvan is zeker door En geland genomen en als men hiermede rekening houdt, dan blijkt, waardoor het te kort in Engeland ontstaat. Hieruit volgt, dat in tegenstelling met het vorige jaar, de import in Europa van buiten- Europeesche tarwe veel kleiner is ge weest dan de statistiek aanwijst. Dat niettegenstaande dezen slechten afzet naar Europa, de tarwemarkt sterk gestegen is, bewijst hoe krachtig in de overzeesche landen de tarwepositie is en dat, wie zich blind staren op het to tale cijfer van den grooten wereldoogst van 1925, zich ernstig vergissen. Daarbij komt dat de Vereenigde Sta ten nu reeds een tekort hadden als daar niet nog een ouden voorraad was. Tee kenend is dat, terwijl de Amerikaansche regeering de schatting van den Noord- Amerikaanschen oogst verlaagt (wie heeft nog vertrouwen in deze Ameri kaansche officiëele cijfers in Cana da officiëel de schatting van den Cana- deeschen oogst ongeveer met een even groot cijfer verhoogd werd en niette genstaande deze grootere opbrengst ver hoogde ook Canada zijne prijzen. Dit pleit voor de goede organisatie van deze markt. De kwaliteit van de tarwe in Noord-Argentinië is zeer slecht Entre Rios heeft, zoowel wat kwaliteit als op brengst betreft, een zeer goeden oogst. Op het oogenblik klagen Buenos-Aires en de Paenpos over regep. Dit veroor zaakte vertraging van den oogst en de kwaliteit zal er zeker niet door verbete ren, maar het feit, dat de boeren er de voorkeur aan geven niet de tarwe te verkoopen vóór dat deze geoogst is, be wijst dat zij vertrouwen hebben in de kwaliteit. Dit verklaart ook tevens de weinig aanbiedingen, die in den laatsten tijd van Argentinië komen. Bovendien zijn de aanvoeren van maïs zeer ruim en kunnen de exporteurs, die vrachtruimte gecharterd hebben, thans bij gebrek aan ruime aanvoer van tarwe, voldoende maïs verladen. Het spreekt vanzelf dat binnen eenige weken of een maand deze toestand zich gewijzigd heeft, Ar gentinië zal zich evenwel niet behoeven te haasten, omdat, nu de vaart in Cana da geheel gesloten is, concurrentie van daar tot Maart van geen groote betee- kenis is. Australië, dat nog steeds klaagt over gebrek aan regen, is thans met den nieuwen oogst aan de markt. De sterke fluctuaties zullen nog geruimen tijd du ren. De eerste maanden zal men verstan dig doen van flauwe dagen gebruik te maken en aandacht te schenken aan goederen, die spoedig verwacht en ver- Iaden worden. Landbouwkunde op de Hoeve Door Em. Van Godtsenhoven Staats- landbouwkundige te Brugge. 3e Ver meerderde Druk. Alweêr een nieuw werk van de hand van den zóó ieverigen en knappen staatsagronoom heer Em. Van Godtsenhoven! zult g'U allicht af vragen. Toch niet, beste lezer, laat me liever en juister zeggen: n oude Ken nis", welke in een korte tijd spanne tot tweemaal toe werd uitgeput en thans als nieuwe vermeerderde uitgave, voor de 3e maal de landbouwwereld wordt in gezonden. In één jaar tijds werd de 2' reeds her werkte uitgave uitgeput! Zulks noemen we doodeenvoudig een record op gebied van landbouw-editieDie zonderlinge gebeurtenis spreekt op zich zelf dan ook luide genoeg ten gunste van dit knappe werkje, waarvan Dierkunde op de Hoeve" een niet minder flinken tegen hanger daarstelt. Lof, noch aanbeveling behoeft er dus niet meer gemaakt om beide uitstekende Landbouwpareltjes"die alhoewèl nog zóó betrekkelijk jong. reeds op een roem rijk verleden mogen bogen. Bij land- bouwwerken van dit gehalte, die in zul ke snelle tijdruimte dergelijken glanzen- den proeftijd doormaakten en zulken reuzenbijval te boeken hebben, wordt alle lofbetuiging schier ijdelen praat. Alleen de spreuk Goede waar prijst zich zelf' komt hier tot haar volste uiting. Wat hier echter meer belang biedt, ware eens eventjes de oorzaken op te zoeken, waaraan beide boekdeelen hun schitterend succes te danken hebben. De sleutel van dit geheim ontdekken we in 't knappe voorwoord van den schrijver: Het landbouwbedrijf, de uitbating eener hoeve, bevat twee hoofddeelen de uitbating van grond en stal. Beide bedrijven werken gunstig of ongunstig op elkaar in, naar zij oordeelkundig ge dreven worden of niet, en het heele helpt mede tot de algemeene welvaart of doet het peil ervan dalen, naar de landbouwers met verstandig beleid te werk gaan of zich slenterwijze aan veronderde metho den hardnekkig blijven vastklampen. Doch, wie met den vooruitgang mede wil, wie niet wil blijven vastgekleefd aan ouden sleur, moet wetenschappelijk en practisch onderlegd zijn.' De heer Em. Van Godtsenhoven. is niet alleen de man der theorie" of der "wetenschap"maar eerst en vooral man der "praktijk, en zijne werkjes dra gen er gelukkiglijk den dubbelen per soonlijken stempel van. Immers op elke bladzijde, bij elk hoofdstuk streeft de schrijver er gedurig naar de theorie d. i. de "wetenschap zoodanig voor te dragen, dat ze onmiddellijk hare toepas sing in de "praktijk" vinde en dat de praktijk onmiddellijk hare verklaring in de wetenschap zie. Beide vormen volgens de juiste op vatting en de ondervingrijkenavorschin- gen van den vooraanstaanden deskun dige, een "onafscheidbaar algeheel" en zijne flinke uitgaven zijn er de trouwe weerspiegeling van. De meest koude en anders zóó weinig aantrekkelijke theorie weet de knappe schrijver, zóó behendig en zóó gesappig op te disschen, dat het haast een onweerstaanbaar genoegen wordt zijne boekdeeltjes te doorsnuffe len, om er het echte werkdadig land- bouwleven in zijn trouwe werkelijkheid te voelen en te begrijpen. Met één woord, aan beide werkjes hebben we een paar kostbare handboe ken van practische dier- en land bouwkunde op de hoeve Voor landbouwleeraars evenals voor de leerlingen der landbouwleergangen zijn beide uitgaven een uitstekend hand boek. Voor vakboekerijen zijn het een paar echte keurwerkjes. Voor vooruit strevende landbouwers en boerenzoons zijn het een paar onmisbare en kostbare leidgidsen. Van harte noemen we dus deze 3'- vermeerderde uitgave "WELKOM,, in ons landbouwmidden en koesteren de stellige hoop, dat ze even als haar voorgangsters een welverdienden bijval moge te gemoet zien. CAM. VINCX, Landbouwleeraar IHHimniHIIHIIIIIIHII Het is een plicht voor ieder verstan dig mensch van zijne brandverzekering te verhoogen in evenredigheid van de huidige waarde van zijne roerende en onroerende eigendommen. Nu is het oogenblik best geschikt om de zoo belangrijke verzekeringskwestie in orde te brengen, want eens de Lente daar wordt er nog enkel aan meer drin gende noodwendigheden gedacht. Voor Uwe vermeerderingen raad pleeg Redt U Zeiven, waar U, buiten kosteloozen raad, ook de beste waar borg vindt aan de voordeeligste condi tiën. Alle personen die lijden aan doofheid, hardhoorigheid of oorsuizingen, kun nen genezing bekomen door de methode van de vermaarde Specialist van Parijs. 36, rue du Contentin, 36, die zonder ope ratie zonder schadelijke middelen en zon der uw werk te moeten verlaten u het ge hoor zal weergeven en uw orgaan zal doen werken. M. ARTEAGA zal gratis zijne methode uitleggen en toepassen Te Dendermonde, 25 Jan. Hotel Re gent, Statie te Aalst, 6 Februari, Hotel St Jan, Statiete Sottegem, 2 Feb. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, 3 Februari, Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. Breuken, zakkingen der maag, zakkin gen der baarmoeder worden volkomen genezen door methode Nicolas. Deze vereischt geen heelkundige bewerking, geen band met rugstaai of onderriemen. een breuk die verwaarloosd wordt of slecht opgehouden wordt door banden met rugstaai en onderriemen dat eene dergelijke breuk het grootst gevaar ople vert. Indien gij uwe genezing begeert zonder heelkundige bewerking (deze moet heel dikwijls meer dan eens geschieden) zonder den last veroorzaakt door banden met staal en riemen, neemt dan lijk zoo veel andere personen, slachtoffers hun ner onwetenheid uw toevlucht tot mijn Methode die uwe breuk zal wegnemen zonder noodlottige gevolgen. M. NICOLAS ex-bestuurder van het Breukgesticht te Parijs, 36, Cotentin- straat, zal ook gratis de degelijkheid zij ner methode bewijzen van 9 tot 4 uur. Te Dendermonde, 25 Jan. Hotel Re gent, Statie te Aalst, 6 Februari, Hotel St Jan, Statie te Sottegem, den 2 Feb. Hotel Petit Bruxelles te Lokeren, den 3 Feb. Hotel de la Belle Vue. MEN SPREEKT VLAAMSCH. aan Tramstatie en Varkensmarkt Forneizen in zwaar plaatijzer met tuimelende ketel. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Goedkoope stoffen zijn dure stoffen Groote keus van Damenpaletots en Winterpardessus Specialiteit van zijden en stoffen voor trouwkleederen. Zie de uitstallingen. Wij brengen ter kennis onzer vrien den landbouwers, dat er te verkrijgen zijn aan zeer genadige prijzen, allerlei Huisstoven, Boerenstoven, alsook de prachtige Jachtstoven op pikkels (demi luxe) bij SottegemscheStoofwinkel,Erpe,Dorp Groote Specialiteit van De beste raapmolens zjjn zeker wel deze, dragende het merk TH. D'H. Daarvan zijn reeds vele bewijzen. Sedert 1906 zijner in de omstreken van Aalst meer dan duizend molens in werking. Landbouwers, het is in uw eigen belang eerst naar de tien verschillende modellen te komen zien. Klein en groot bedrijf zal er zijne keuze vinden. Zelf zult ge aan deze raapmolens verscheidene verbeteringen vinden die een ander niet bezit. Ook te bekomen alle andere Land- bouwmachienen. Echte Amerikaansche maai- en pikmachienen, hooikeerders, ploegen, schoepers, eegden, zaaimachie- nen, wanmolens, dorschmachienen, bas- culs enz. Ook een nieuw model van waschmachienen, werkende met de hand of met motor. Voor inlichtingen wendt men zich tot of tot zijn agenten. Dees jaar groote keus van rijwielen VLAAMSCHE LEEUWKoers, heeren- en damen- velos, vervaardigd van allerbeste hoe danigheid, nieuwe reklaam- en occa sievelos aan voor- deelige prijzen. Eenig huis der stad en omliggende waar de velos geheel afgemaakt worden van Braseeren, Emaileeren, Nikleeren. Men doet alle herstellingen, aan vaardt ook Emailagie en Nikelagie voor velo- en stoofmakers. Concurrentie onmogelijk. D. HOEVELINCK-TAS, Houtmarkt, 5, en Brabantstraat, 4 en 6, AALST 114, Anspachlaan, Brussel, (Beurs) en Kartuizerstraat, 67. GROOTE KEUS VAN NIEUWE- 6 OCCASIE-MEUBELEN Slaapkamers Eetkamers Rook kamers - Salon- en Schoorsteengar nituren Volledige Bureel-meubi leering Tapijten Luchters Brandkasten Fauleuils-clubs Spiegels. Alle dagen verkoop bij overeenkomst Verzending in de Provincie. Naamlooze Vennootschap aangesloten bij de Kapitaal 350,000,000. Gesticht in 1822. AGENTSCHAPPEN Assche, Beveren-Waes, Boom, Bornhem, Denderhautem, Dendermonde, Galmaerden, Geeraardsbergen, Haeltert, Hamme, Denderleeuw, Herzele, Hemixem, Lede, Lokeren, Londerzeel, Merchtem, Moerbeke-Waes, Niel, Ninove, Oordegem, Opwyck, Puers, Rupelmonde, St Amand-bij-Puers, St Gillis-Waes, St Maria- Lierde, St Niklaas, Steenhuize, Stekene, Temsche, Ternath, Wille- broeck en Zele. Rekening op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen 5,25 Brandkasten van af 15 frank 's jaars. Alyemeene ijzerwarenhandel, alam en ge rief voor landbouwers, hoveniers, blok makers, metsers, timmermans en andere. I Bouwartikels, bascules, balancen, vlecht werk, wei- en pindraad, dakpapier, Melkerijkannen. Alle soorten van keukengenei Waschforneizen, waschmachienen met g forneis en verschillige ander models. WAAROM Omdat goedkoope stoffen nooit schoon verwerken en gauw versleten zijn. Omdat het maken van kleederen uit goede of slechte stoffen even duur is Waar vindt gij de beste, duurzaamste en laatste modestoffen Bij waar men verkoopt met een minimum van kosten, zonder winkeldochters, daar alles door eigen volk gedaan wordt. o— Zfi/irsjpbJ i i De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE aangesloten zijnde bij de Société Générale de Belgique, die meer dan honderd jaar bestaat en die een kapitaal bezit van 350,000,000 fr., genieten de gelden die haar toevertrouwd worden, van EENE VOLKOMEN ZEKERHEID. I L. J

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3