Tijden DE OPSTANDING Sodanitfaat van Chili Landbouwweekblad ïsel; [leuren in j-fuis. ~3>NDAG 14 FEBRUARI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 372 erma ss) beid elt Abonnementsprijs i 6,00 frank "s jaars. Wen schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers herinneren ons nog den tijd, dat j ;n slaapkamermuren kraak-wit I Dan werd jaarlijks een of twee- twit, hier en daar werd 'n plint leverfd, soms ontmoette men eens :r-fresco, doch dat was alles en •swerk was gauw afgedaan bin- r evenals alles met den tijd ver- I zoo was het ook met het binnen- onzer huizen. Van uit Brussel en werd de kleurenplaag meege- en nu wordt er geverfd, behan- tkleurd en geplaasterd om te Menigmaal zien we dan ook en dochter ijverig aan 't zoeken rige behangpapier-staalboeken, .keeren en herkeeren omdat ze moeilijker hun gading vinden, an wordt bet ook moeilijker om kiezen dat oprecht nieuw is en -pronken hangt bij gebuur of ken- t**®'int Jaar zijn vrouwen doorgaans wïsa4a^otiets nieuws. raan hebben we het zeker groo- te wijten, dat we in menig huis of een kleur aantreffen, die zoo iwend aandoet en de heele at- r die de kamer geven moest, er edorven wordt. de kleur der muren de gewensch- osfeer voor huis of kamer kan be- t baart zeker verwondering bij lezeres. Toch is t herhaalde ma- wezen dat kleuren n grooten in- üitoefenen op t gemoed der le- !>cl) wezens, ten andere, menigeen van eft dit reeds ondervonden, rlpri hoorden reeds spreken van groote sche stierengevechten, daar brengt e stieren in de arena haast tot ra- ij enkel door 'n rooden doek voor I fjgen te brengen. Wespen en spin- ïder een kleurlooze glazen klok n daar in vrede leven, vervangt e klok door eene in rood glas, dan ïen ze onmiddellijk te vechten. >d werkt prikkelend op stemming aan,luwen nerveuze personen mogen hunne vertrekken geen rood be- lemen, wijl het voor heel kalme, itieke menschen een zeer aan te :n kleur is. Wijl bij de eerste alle :1 van buiten moet geweerd wor- rood dus ook dient vermeden, het tweede geval die kleur de ijzige kalmte van flegmatieke men- wegnemen en hen lever, warmte Hl A'aolijkheid bijzetten. Een tegenover- de werking op de zenuwen heeft ankolieke blauw, en 't is ook haast Lst,'een geweten.dat hoofdpijn ver- :rt en ten slotte geheel verdwijnt n verblijf in een blauw behangen Sf? r. Menigmaal heeft men bestatigd io..n, een heel gunstigen invloed ent op aanvallen van razernij bij '3e9tzinnigen. Daarom toch mogen we yerijauw besluiten dat blauw de ideale °let|s voor 'n huiskamer, men kieze »fst niet, daar het mettertijd ver- n> zd en treurig werkt op de gemoeds- de nrng. ruktf,, voor het oog weldadige kleur is 4dafi, zulks ondervinden we heel goed e ne wandeling in het bosch, of als lt lvDnze oogen enkele oogenblikken :t 9! rusten op 't heerlijke groen van Persif veld. 4eLa grijs-groen behang in de huiska- oortbrengt vriendelijkheid, behaaglijk- a aen vroolijke stemming zonder dat :r, di zintuigen er in iets worden door '•soqkkeld. [aar or bureel of studeerkamer neme men len 'n blauwe tint, doch bij 't aanwenden -ö blauwe kleur dient er ook op gelet, och tlauw veel licht opneemt, dus het niet zen uiken in schraal verlichte kamers. "e'%n beste kleur voor slaapkamers is stot0f zacht-geel. Beide kleuren wer- 'verwarmend en opvroolijkend en "er:n dus ook, van bij 't ontwaken een e re:he, tevreden stemming, ijn r ao!(jCj.e kleur heeft evenals muziek, en f eigenaardige gevoelstoon. Daarom :om laardoor is haar invloed op 't gemoed is «fetwistbaar. /e meenen dan ook dat onze huis lijk :ders en dochters, die toch om zoo te zejen de kleur der huisplaatsen rege- met deze enkele beschouwingen ^fofning zullen houden daar een juiste 3evlir-keuze op de gemoedstemming van ne huisgenooten, dus ook op hun o'g'amelijk en geestelijk welzijn een Jte invloed ten goede bewerkstelligt. Ofschoon er teekenen zijn, die wijzen op een economisch herstel van de we reld, leven we toch nog in moeilijke tij den. Weliswaar zien we met vertrouwen de toekomst tegemoet, nu de vrede in Europa door het verdrag van Locarno in meerdere mate is gewaarborgd, maar indien verschillende landen voortgaan om door hooge invoertarieven en andere belemmeringen den vrijen handel te be perken, dan zal het economisch herstel van de wereld niet worden bereikt. Op het oogenblik hebben verschillende lan den met economische zorgen te kampen. Bij onze Oostelijke naburen,inDuitsch- land, gaan de industrie en de landbouw in het bijzonder onder moeilijkheden ge bukt. Er is veel werkloosheid, doordat de industrie zich heeft moeten inkrimpen, omdat zij haar producten door de ver minderde koopkracht niet van de hand kan doen. De een sleept vaak in zijn val de ande re mee en zoo is de Duitsche kolenindus- trie ook in moeilijkheden geraakt Er dreigt een overproductte van steenkolen te komen. Vroeger werd een voorraad van drie millioen ton reeds groot ge noemd en thans liggen in het Ruhrgebied een twaalf millioen ton, die niet kunnen worden verkocht. Het ligt voorde hand, dat de noodzakelijkheid van een beper king van de steenkolenproductie steeds meer en meer naar voren treedt, met het onvermijdelijk gevolgontslag aan dui zenden arbeiders. In den loop van 1925, zijn reeds meer dan 100.000 mijnarbeiders ontslagen, waardoor de koopkracht van dezen stand van arbeiders zeer is afgenomen. De algemeene werkloosheid is in de laatste maanden zeer toegenomen. Het aantal werkloozen, dat recht op onder steuning heeft, is tot 1.485.931 gestegen, terwijl ongeveer een millioen werklieden geen volle arbeidsweek meer werken. De oorzaken van deze crisis zijn in hoofdzaak te zoeken in de moeilijkheden van de handelspolitiek, n.l. dat de afzet van Duitsche producten op buitenland- sche markten steeds lastiger wordt en dat na de stabiliseering van het geld tal van ondernemingen, die in den oorlogg en inflatietijd zijn ontstaan, zich niet lan ger staande kunnen houden. Het aantal faillissementen is dan ook in den laat- sten tijd zeer groot geweest, waardoor ook vele arbeiders werkloos zijn ge worden. De Duitsche landbouw maakt even zoo moeilijke tijden door en deze tak van volkswelvaart heeft zeer te lijden onder een prijs-, crediet- en belastingcrisis, zoo als in de laatste jaren niet is voorge komen. Bij de opening van een vergadering van den Landbouwbond in Mecklen burg- Schwerin, doelde de Voorzitter op deze crisis en hij zeideo.m.: „Wij hebben „af en toe landbouwcrisissen gehad, zoo- „als b.v. in de jaren 18901894. Maar „toen was er een machtig Duitsch rijk, „terwijl handel en industrie bloeiden. Op „het oogenblik lijden ze allen met ons en „zijn nauwelijks in staat de noodzakelijke „bedrijfsonkostenop te brengen. De ren dabiliteit van den landbouw is verdwe- „nen. In vredestijd betaalden wij voor „bedrijfskapitaal 3~-4 °jo en thans moe- den wij^2—18 °/o betalen De wanver houding tusschen de prijzen van onze „producten en die van onze productie middelen is ruineus. De belastingen be dragen het 20-voudige van die in vre destijd; de belasting door de sociale „uitgaven het 45-voudige. Wij moeten „van de Regeering maatregelen eischen, „zoo zeide deze Voorzitter, voor het „herstellen van de pariteit der prijzen. „De afstand tusschen de prijzen van on- „ze producten en onze productiemidde len bedraagt 60-100 procent. Onze „aardappelen kunnen wij zelfs tot zeer „lage prijzen niet verkoopen. Naast het „niet rendabel zijn van het bedrijf treedt „een verschrikkelijke credietnood op. „Zoowel de bezitters van kleine als van „groote bedrijven ontbreekt het aan „baar geld. Er moet op worden aange drongen, dat de Regeering terugbeta- „ling van aangegane verbintenissen op „langen termijn waarborgt Nu is de Raiffeisenbank A. G., waar bij 9000 Coöperatieve Crediet-vereeni- gingen zijn aangesloten, ook al in moei lijkheden geraakt. In strijd met haar ka rakter van Landbouwbank heeft zij groote credieten aan industriëele veree- nigingen verstrekt, waardoor zij verlie zen heeft geleden tot ongeveer de helft van haar kapitaal. Uit het bovenstaande blijkt, dat het den Duitschen landbouw en met hem breede lage van de bevolking, niet naar den vleeze gaat. Het was te verwachten dat het zoo komen zou. Door het gebrek aan bedrijfskapitaal, de ongunstige oog sten in verschillende gebieden en de hooge belastingen in de laatste jaren, werden de landbouwers gedwongen, naast de voor hen door de wet weder mogelijk gemaakte hypotheekschulden, nieuwe belangrijke lasten in den vorm van credieten en wissels op zich te ne men. Een groot dee! van deze gelden moest echter, in plaats van in het bedrijf te kunnen worden gebruikt, bestemd worden voor nog te betalen belastingen. De schuldenlast van den landbouw is daardoor aanzienlijk toegenomen. De geldelijke overeenkomsten op korten ter mijn maken zijn positie onuithoudbaar. De belangrijke prijsdaling van de land bouwproducten, gedeeltelijk tot beneden de voortbrengingskosten, zal tot gevolg hebben, dat, wanneer niet spoedig een wending ten goede optreedt, of Regee ringsmaatregelen tot bescherming van den landbouw worden getroffen, de in eenstorting van den landbouw onver mijdelijk is, wordt in een ingezonden stuk in de Deutsche Tageszeitung betoogd. In België wordt ook geklaagd en wordt aangedrongen op betere bedrijfsmetho den en op rationalisatie van het land bouwbedrijf. omdat men in verband met de veelal te hooge pachten, een crisis in den landbouw vreest, welke naast de reeds bestaande crisis in de nijverheid, een zeer ernstigen toestand zou scheppen. In Frankrijk brengt de politieke- en financieele crissis groote onzekerheid, terwijl in Engeland de Nationale Boe renbond ertegen op komt, dat er niets gedaan wordt tot verbetering van de omstandigheden voor de akkerbouwers, in verband met een uitlating van den Minister van Landbouw, dat geen steun zal worden verleend aan den onder de crisis gebukt gaanden landbouw. Ook hier wordt aangedrongen op het toepas sen van betere bedrijfsmethoden en het zich coöperatief organiseeren. In Nederland verkeert men evenzoo nog in moeilijke tijden, hoewel de ont wikkeling van den economischen toe stand in opwaartsche richting gaat. Vele bedrijven, die op export zijn aangewezen, worden meer en meer bedreigd hun af zetgebieden geheel of gedeeltelijk te zul len verliezen door de fiscale maatregelen, die andere landen te eigener bescher ming nemen. Noodzakelijk voor een algemeen eco nomisch herstel is het prijsgeven van dergelijke fiscale belemmeringen in het handelsverkeer der volken. Dat ligt voor de hand, omdat die hooge invoerrechten het leven kunstmatig duur maken, de volken beletten, al hun krachten aan te wenden, en daarnevens malaise en werk loosheid bevorderen. De economische wereldconferentie, die de jongste Volkenbondsvergadering voor 1926 aan de orde heeft gesteld, zal deze inderdaad ontwikkelde vraagstuk ken onder oogen zien, ten einde te trach ten tot eene verbetering van de econo - mische verhoudingen te komen, waar door een goede ontwikkeling van de samenleving mogelijk wordt. Algemeen ziet men wel in, dat zooals het nu gaat. het falikant verkeerd moet uitloopen en dat het hoog tijd is. dat zuiver econo mische beweegreden door de Regeerin gen tot richtsnoer moeten worden ge nomen En zoo koestert men de hoop te geraken tot de bevordering van den in ternationalen ruil en daardoor tot ver hoogde voortbrenging en verbruik, toe nemende werkgelegenheid en grootere welvaart. De landbouw in Nederland heeft daarbij groot belang, omdat het land bouwbedrijf een exportbedrijf is, dat bijna de helft van zijn producten moet uitvoeren. Zouden belemmeringen aan dien uitvoer in den weg worden gelegd en zou hij door tolmuren van zijn afzet gebieden worden afgesneden, dan zou den ook voor den landbouw moeilijke tijden aanbreken. Dat neemt niet weg. dat ze daar ook in eigen huishouding vermindering van de lasten en perfek- tioneering van de voortbrenging en van den afzet van de producten, niet uit het oog mogen verliezen. De druk van de Rijks- en Gemeente belastingen moet thans nog geacht wor den relatief 70 °/0 hooger te zijn dan in 1924. Dit houdt den opbloei van het economisch leven tegen en blijft een voortdurende bedreiging voor de wel vaart. De landbouw van zijn kant moet er steeds naar streven, de beste bedrijfsme thoden toe te passen en de landbouwers moeten zich zoo krachtig mogelijk orga niseeren, ten einde met vereende krach ten en in samenwerking hunne belangen te behartigen en de wegen te vinden, om aan de moeilijkhedSTï, die hen be dreigen, het hoofd te bieden. Met man en man moeten zij er voor zorgen, dat de producten in al hun goede eigenschappen op de buitenlandsche markten bekend en gezocht zijn en dat hunne reputatie zoodanig gevestigd is, dat hunne producten steeds worden ge vraagd en tot hooge prijzen worden ge kocht. Daarom moet er naar gestreefd worden alleen producten van eerste kwaliteit uit te voeren, bijzondere zorg te besteden aan eene goede verpakking en te zorgen voor een vlug vervoer te- lage vrachten. Producten van eerste kwaliteit brengen altijd de hoogste prij zen op en het groote voordeel boven dien is, dat wanneer het verbruik alle aangeboden producten niet kan opne men, de eerste steeds de meeste kans hebben om verkocht te worden. Zoo kunnen moeilijke tijden voor een deel worden verlicht, (A.N.L.) H. MOLHUYSEN. Dat de oogen der landbouwers open gaan voor de waarheid,en dat ze onzen strijd beginnen te verstaan, is een feit. Het doet ons dan ook genoegen van uit den mond der lieden te hooren hoe ze met ons meestrijden naar vrijheid en ontvoogding. Nog meer goed doet het ons aan 't hart brieven van aanmoedi ging te ontvangen uit alle deelen van het Vlaamsche land, van menschen die tevens bereid zijn een handje toe te ste ken. Aan die mannen van de daad oprechten dank. Moge hun voorbeeld door velen worden gevolgd. Wij geven hier een drietal brieven XX. (West-Vlaanderen) 8 2-1926 Heer Uitgever, Ik heb uw weekblad De Koorn- bloem maar éénmaal in handen gehad, en ik moet u zeggen dat gansch den op stel mij zeer aanstaat, en dat het doel dat gij in uwe werking beoogt, even zeer mijne goedkeuring wegdraagt. Gij zijt met uwe vereeniging opgeko men in een moeilijk tijdperk... een tijd perk van klassenstrijd, onderkruiperij, alleenheerschappij enz... Gij hebt tegen groote vijanden in het harnas te sprin gen, vijanden die voor niets achteruit wijken om zuivere en goede inzichten in het donker te brengen, en die zelfs de godsdienst als schrikbeeld en als mid del aanwenden om de menschen op een brutale manier te plaatsen vóór een gewetensvraagstuk Toch moogt gij u niet ontmoedigen, diezelfde vijanden zijn hier ook inWest- Vlaanderen aan het werk, om eerlijke lieden, die in klaren daglichte durven komen met hunne zaken, in het geniep uit te maken voor ruststoorders, gemee- ne rekels, enz.... Hoe meer ze u slaan, hoe gemakkelij ker uw werk wordt, want de landbou wers van heden zijn niet meer dezelfde als deze van over een dertigtal jaren. Nochtans is er bij onze dierbare lande lijke bevolking nog veel te doen. De gehechtheid aan den grond, de kennis van menschen en wereld, het be sef hunner eigene waardigheid, de val- sche profeten en de politieke dwarsdrij verijen enz., zijn zoovele punten en vraagstukken waarover onze boeren moeten ingelicht zijn. Zelfopvoeding, karaktervorming, verantwoordelijkheid en plichtbesef, zijn punten die zeer wel kunnen behandeld worden in een week blad, dat over voeding, bemesting of landbouwmekaniek moet uitwijden. Gaarne wil ik hieraan medewerken eö ten voordeele van uw blad en van uw vereeniging optreden als verdediger van mijne broeders. Ik vraag u daarom geene bijzondere belooning. Zend mij enkel regelmatig De Koombloem en al wat ik u op stuur, moogt gij mits veranderingen naar uw keus opnemen in uw geëerd blad. Mijne belooning zal zijn, iets bijge bracht te hebben, om onze boerenbe volking eindelijk te laten verstaan, dat het de grootste roepers niet zijn, die meest voordeel doen aan den boeren stand, en dat het hoofddoel van mach tige vereenigingen alleenlijk een streven is naar winstbejag, gepaard met vervol ging, haat en wrok, zonder rekening te houden met eerlijke broodwinning, taaie werkkracht, christene liefdadigheid en solidaire behulpzaamheid. Ook over eigenlijke landbouwbe langen in den waren zin des woords, wil ik graag nu en dan eenige bijdragen sturen. In de hoop dat gij mijne medewerking zult aanvaarden, bied ik U, Mijnheer de Hoofdopsteller, de rechtzinnige uitdruk king mijner welgemeende gevoelens. X. A. Z„ den 8-2-1926. Geachte Heer Bestuurder, Met eerbiedige vrijheid wend ik mij heden tot U, om U te vragen of het niet mogelijk is eens eene voordracht te ko men geven, om eens aan de landbouwers van Z uit te leggen hoe onzen bond ineenzit. Ik heb hier al zoo hevig moeten strijden, dat ik nog geen rust genoten heb. Doch, God zij dank, want van het oogenblik dat ik mij in 't gelid heb ge steld, ben ik stap voor stap vooruitge gaan, bijzoover dat ik het al eens met officiers van de afdeeling Leuven heb aangedurfd en er eenen van in onzen bond heb aangeteekend. Dus, Heer Bestuurder, het is volgens mij den gepasten tijd, juist 't begin van de Lente, om nog eens een stormloop te wagen. Daarom heb ik u we hulp noo- dig en ik verzeker u eer nog 6 maanden voorbij zijn, dat M. De Vleeschauwer van Leuven in Z. nog weinig zal te ma ken hebben. Ik van mijnen kant zal niet rusten vooraleer ik overwonnen heb, doch om dit te verwezenlijken, reken ik op U, om de zaken waarvan ik op de hoogte niet ben, eens te komen uiteen zetten. Ik heb die herberg gekozen, omdat zij het best gelegen is van de parochie wij hebben daar schoone plaats en ver der is zij het middelpunt van Z. Zoodus, geachte Heer Bestuurder, een goed antwoord verwachtende en op uwe komst rekenende, bied ik U mijne oprechte beleefde groeten, A. L. UIT NIEUWERKERKEN. In onze geachte Koombloem van Zondag 7 Februari lazen we met veel genoegen een woordje geschiedenis van de beginselen en voortdurende werking van onze eerste leiders bij het ontstaan HET is de Voordeeligste Stikstof meststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. i De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. SS a i Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1