ien ttletensmaardigheden. Sodanitraat van Chili Landbouwweekblad UITLEZING VAN ZAAI- EN PLANTGOED Aanstaande Veldprijskampen Aan onze Lezers. BRIEFWISSELING Katoenkoek LS' OPGEPAST el 1st. h. en te ZONDAG 21 FEBRUARI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 373 ïachii 'odee triset n. Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Wen schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Na de overstrooming Zorgen aan de fruitboomen. Voor vele bewo ners der Dendervallei en van nog andere L gouwen waar De Koornbloem me nig trouw lezer telt, zal dit artikel voor seker, en spijtig genoeg, een actuali- ,$0^ :eit zijn. Het eerste feit dat in 't oog springt, nadat de waters gezakt zijn, is lat de grond met een min of meer dikke slijklaag bedekt is, die voor lucht en svarmte in zekere mate ondoordringbaar s. Ook zullen de nuttige, voedende ele- nenten uit den grond weggespoeld zijn ïn de boomwortels zullen zich enkele veken vóór den groeitijd in een dichte, rerarmde grond bevinden. Natuurlijk zal de physische toestand ran den grond door een zorgvuldige leploeging verbeterd worden. Ook zal de verarming aan voedende lementen door een degelijke bemesting erholpen worden. Men zal 20 a 25 kg. odanitraat per are uitstrooien zonder lem onder te werken. Naar gelang de ruitboomen jong, ofwel volwassen en loek zijn, zal men de dosis stikstof wij- igen volwassen boomen hoeft men iet zooveel stikstof te verstrekken, laar men zal acht nemen ze een stevige 5sfoor- en potaschbemesting toe te ienen. Ziehier enkele formules die voor het eval gansch aangeduid zijn. 1) Een mengsel bereiden en zoodra ïogelijk uitstrooien van 550 kilo super n 100 kilo chloorpotasch.Deze bemes- ng onderploegen en natuurlijk zor- en dat men de wortels niet bescha- igt. Met de lente nog 200 kilo soda- itraat uitstrooien maar niet onder werken. 2) Voor steenfruit wordt volgende jrmuul zeer aangeprezen Ammoniak- dfaat 1,5 kilo super 2 kilo chloor- otasch 1 kilo kalksulfaat 2 kilo ijzer- ilfaat 1 kilo. Dit mengsel wordt toege- ast voor jonge boomen; indien de oom al te zeer ontwikkeld is, zoo zal len de stikstofbemesting daarlaten,maar i fosfoor- en potaschbemesting ver- icerderen. Een dezer beide mengsels wordt op t dosis van 300 gram per vierkante me- r uitgestrooid over de oppervlakte die wortels bedekt. Men zal dan op zijn atst begin Maart omploegen een einig nadien zal men de nitraat uit rooien zonder onder te werken. De «voeging van ijzersulfaat aan de hier- oven aangestipte formules, is enkel tngewezen in kalkrijke gronden; elders 1 vooral op kleigrond en op humusrijke tg ronden, zou ijzersulfaat veeleer een :hadelijk uitwerksel hebben. ""H Zoo men de chlorose (geelzucht, emakeelczucllt) vreest dan zal men die op Ieven^'<arme 9ronden eerder door vermeer- inzich'rin9der nitraatbemesting bestrijden t het F door ijzersulfaat. an HS Sf, fan vvanni Zure gronden. De landbouwer der nflf heeft in zijn bereik een zeer eenvou- id terg middel om te weten of een grond al 's "tin niet op gebied zuurheid verdacht is. >i zage methode van Comber hoeft geen an- iag a:r gereedschap dan een proefbuisje en irmza-n alkoholische oplossing van sulfo- ïlla i&aanzure kali aan 40 gr. per liter, ruit! In dat proefbuisje zal men 2 a 3 gram mufiitzifte, droge aarde met 5 kubieke cen- rooxi. van de alkoholische oplossing Dote ihudden. Als de grond zuur is wordt sgezifct vocht rood. [en viDe Comber'sche methode stelt de op «radbouwers het middel ter hand om rtsfdrikel die gronden welke een al te groo- icn hi:zuurheidsgraad hebben, te erkennen cte bij voor ontleding aan te wijzen. Een lar neer grondige ontleding is immers noo- tradeg om de zuurheidsgraad en de ver- haddüichte hoeveelheid kalk of andere alka li mgiche meststoffen, welke tot bestrijden n eigeer zuurheid noodig is, met juistheid iet gibepalen. io'odï p- CLAUS, m hei Scheikundige. erhee? De leden die nog plant- of zaadgoed >'gt) geeren voor de Lente wachten niet mne inschrijvingen in te zenden bij de aatselijke magazijniers of in onze bu elen, Voor en dooi de Landbouwers in verband met onze Waarin bestaat Uitlezing of Veredeling van Zaaigraan Reeds vroeger verstond men de noodzakelijkheid der uitlezing en deden enkele landbouwers aan veredelingskweek. Doch ongeluk kiglijk ging men weinig weten schappelijk te werk en liet zich door een zekere routine of slenter leiden. Men denke nochtans niet dat wetenschappelijke uitlezing om reden dat ze wetenschappe lijk heet, moeilijker is. Neen Vroeger dacht men, dat 't grootste graan de hoogste waar de had, en zoo ging men de scho ven uitslaan over een vat, ten ein de aldus 't grootste graan afzon derlijk te krijgen, ofwel men nam zijn toevlucht tot den graanschei- der, dus twee mekanische midde len. Doch, de proefondervindelijke wetenschap leert dat alle graan van denzelfden struik en gevormd ten gevolge eener zelfde bestui ving, dezelfde er felijkheidswaarde heeft en dat diensvolgens niet en kel het graan, maar de heele plant de eenheid of zelfstandigheid der uitlezing daarstelt. Dus, heeft groot graan, onder opzicht van erfelijkheid, niet meer waarde dan klein graan van zelf den oorsprong. Groot graan levert ontegensprekelijk kloeker planten dan klein, doch dit gaat volstrekt geen uitlezing aan, t. t. z. de be trachting erfelijk goede planten'te bekomen, maar wel de teelt of kweek, 1.1. z. den gezaaiden oogst te doen meer opbrengen door cul- tuurzorgen. Groot graan kiezen is dus een kweekzorg, doch geen uitlezingszorg. Groot graan uit slechte aren levert slechte aren, terwijl klein graan uit goede aren, goede aren levert. Vroeger was men ook de mee ning toegedaan, dat 't middendeel der aar het beste zaaigraan geeft men knipte dus het onderdeel en t bovendeel der aar af en ge bruikte enkel 't middendeel als zaaigraan. Zoo bekwam men zeker een gelijkvormiger zaaigraan en -dus ook een gelijkmatiger gewas. Maar in dit afknippen zelf lag het geheim der uitlezing niet, doch wel in 't feit dat men enkel goede, volmaakte aren behandelde. Min derwaardige aren zouden, spijts die doenwijze, geen beter op brengst geleverd hebben. Besluit t Groot of middengraan, gelijkmatig graan zijn alle oorza ken van een schoon, gelijkmatig gewas en dienen niet versmaad doch dit gaat den kweek en niet de uitlezing aan en waar slenter wijs, machinaal gehandeld wordt, kan van uitlezing geen spraak zijn. De uitlezing, immers gaat af van de plant, steunt op plantenkeus. De doelmatige uitlezing vergt dus eenige kleine veranderingen in de gewoonten, eenige kleine bij- komemde zorgen, eene ontslente- ring. Laat daarom de jongere weetgierige en navorschingzuch- tige boerenzoons aan 't werk de boerenjeugd heeft geestdrift en kneedbaarheid. Hindert hen niet, als ze soms eens falen: al vallende leert men rijden en die leert hame ren, zal wel eens zijn vinger tref fen De uitlezing vergt eveneens en kele schikkingen der hoeve, aan gaande 't afzonderlijk zaaien of planten, t afzonderlijk bewaren der produkten. Doch die bijkomen de schikkingen zijn niet zwaar in tijd, werk, gelduitgaven of plaats, en waar een wil is daar is een weg. De uitlezing vraagt enkele klei ne partijen wat den landbouw, die liefst op grootere partijen werkt, min goed aanstaat. Doch die moei lijkheid ware algauw opgelost wil den de landbouwerszonen van twee of meer hoeven zich verstaan tot onderlinge samenwerking. Trapsgewijze zou men er echter toekomen de veredeling op de al geheelheid der graanvelden toe te passen, aangezien ze dan enkel haar volledig doel zal bereiken. Doch, nu dringt zich de vo'gen- de vraag op.* Welke uitlezingswijze zal men volgen? De hoofdzaak ligt hier Waarblij kend in de noodzakelijkheid zich eene raszuivere graanvariëteit aan te schaffen, die aan al de vereisch- te hoedanigheden beantwoordt, Te dien einde moet het zaad een goed kiemvermogen bezit ten. De kiemkracht wordt door tal van factoren zooals ouderdom, rijpheidsgraad, bewaringswijze be ïnvloed. Het zaad moet volkomen rijp zijn. Volgens Nowacky, verliezen onrijpe zaden eerder hun kiemver mogen. Bovendien zijn ze niet vol komen gevormd, min of meer ver- nepen en klein. Ook leveren ze minder sterke kiemplanten, die moeilijker weerstaan aan de nadee- lige invloeden van grond en kli maat. Het zaad moet dik en goed ont wikkeld zijn. Hoe grooter en zwaarder het graan is, hoe grooter en krachtiger de kiem is. Ook zul len de planten er uit voorkomend meer weerstand bieden aan ongun stig weer en schimmelziekten. Zij zullen minder lijden door de aan vallen der insecten dan tengere, zwakke scheuten. Het zaad moet zuiver zijn, d, w. z, met geen vreemde zaden ver mengd zijn, vooral geen onkruid zaden of sporen van woekerplan ten bevatten. (Over ontsmetting spreken we later). Ten slotte moet het zaad van goeden stam zijn. Het is niet vol doende dat het zaad goed kiem- baar, rijp, zwaar en zuiver weze. Dit immers geldt alleen het uiter lijk voorkomen en vele landbou wers laten zich hierdoor bedrie gen. De eigenlijke innerlijke waar de van het zaad ligt in zijnen stam, zijne afkomst. De planten staan onder den invloed van twee gansch tegenstrijdige wetten De wet der erfelijkheid en de wet der veranderlijkheid. We hebben weerom ter inlassching in ons blad, zeker schrijven ontvangen, waaruit de auteur ditmaal de na men van derde personen heeft ge weerd, doch de lasterlijke aantijgingen en zinspelingen laat bestaan, gericht én tegen Redt U Zeiven én tegen onzen hoofdopsteller. De briefwisselaar beroept zich op 't drukpersdecreet van 1831 en eene latere wet. Alhoewel hij zich als rechtsgeleer de doet doorgaan, begrijpt de jonge heer nog niet dat decreet en wet hem hoegenaamd niet toelaten onzen hoofd opsteller evenmin als Redt U Zeiven te beleedigen en te lasteren, zelfs niet wanneer hij zich steunt op gezegden of schriften van derde personen Wij, of liever het Gerecht zal hem de gelegen heid geven te bewijzen dat deze derde personen werkelijk, in levende lijve, bestaan, of wel te bekennen, hij zelf.... met spek geschoten heeft meer dan het een waarlijk deftig man betaamt. Zegs- of taalman noemen, dat zal de bood schap zijn Wij meenen eenen ernstigen dienst te bewijzen aan het nuchter ventje met hem, door eenige lesjes, welke hij hoogst noodig heeft, in demogelijkheid te bren gen eens een ernstig mensch te worden. Een brave boer uit Haeltert, die niet gewoon is de pen te hanteeren, want hij schrijft zeer groote letters, zendt ons volgend schrijven met bede hetzelve als mede ons antwoord in De Koorn bloem te geven. We zullen aan zijne vraag voldoen daar hij er veel belang aan hecht. Haeltert, den 14 Februari 1926. Geachte Heeren van Redt U Zeiven. Er wordt hier soms nog eens gespro ken en gebabbeld over de prijzen van in den Bamis geleverde plantpatatten, daar er zooveel prijsverschil was, en de plan ters van eenen Heerenbond bijna twin tig frank duurder kosten als de onze. Sommige voetlekkers van de dorpshee- ren beweerden nu over laatst dat hun patatten van veel verder kwamen. Ik had nu toevallig eens afgeloerd van waar de verzending was gedaan, daar de wagons van ons en van de andere op denzelfden dag op statie gelost wer den. Ik zag op beide wagons staan St. Jacobi-Parochie. Ik heb ook naar de planters van mijnen gebuur Jef gekeken en de mijne waren veel schooner. Daarenboven zat er in mijnen zak een keuringskaartje, terwijl ik dit kaartje te vergeefs heb gezocht in den zak van Jef. Hoe zit dit nu ineen. Is dat goedgekeurd of afgekeurd plantgoed en zijn er twee plaatsen die St. Jacobi-Parochie heeten Ik moet U dat temeer vragen daar er veele boerkes zijn die zouden willen hun centen weer vragen. Kunt Gij ons hierover in ons Koorn bloem inlichten en kunt Gij die men- schen hier helpen Op voorhand bedankt. (handteeken) ANTWOORD We kunnen ons niet met andermans zaken bemoeien, of tenminste we willen het voorloopig nog niet doen. We kun nen alleen zeggen dat de landbouwers die wenschen het beste plantgoed te koopen zich gerust tot Redt U Zeiven mogen wenden. Onze prijzen worden gemaakt volgens onze koopprijzen (dat is geene kennis van organisatie) en zijn al tijd voordeelig. Alle jaren is het te zien aan den stand van de aardappelvelden dat wij in Friesland het beste gaan op- koopen voor onze leden. Verders kunnen we die menschen niet helpen, ze moeten weten wat hun te doen staat, alle jaren hebben ze eene les gekregen, het zijn dus ziende blinden, en voor zulke lieden is er geen medicijn. Wat de kaartjes aangaatplanters van gekeurde velden moeten een kaartje bezitten met het nummer van den voort brenger, het keuringscijfer en het merk of teeken van den controleur. Onge keurd of afgekeurd plantgoed heeft geen keuringskaart. Er bestaat in Friesland maar een dorp dat St. Jacobi-Parochie heet, maar op dit dorp staan zeer goede, min goede en slechte aardappelvelden. Nieuwerkerken. 16-2-26. Heer Bestuurder, Hier wordt verteld dat eene groote Geldmaatschappij hier achter het land van de boeren loopt om het te onder huren. Die onderkruipers komen hier 3,00 fr. van de roede bieden. Bestaat er geene wet die zoo eene boeren-op fles- schentrekkerij straft of kan daar niets tegen gedaan worden Wil ons helpen tegen deze machtige verdrukkers. p, X. ANTWOORD. We zullen de zaak onderzoeken en zooveel het in onze macht is die onder kruiperij tegenwerken. Katoenkoeken worden gewonnen uit het zaad, voortkomende van de katoen- boomen, dat vooraf wordt geperst om er de olie uit te trekken. Men bekomt gepelde of ongepelde katoenkoek volgens men tot de persing gepelde of ongepelde zaden gebruikt. Daar de schalen van het zaad nadeeli- ge stoffen inhouden is ongepelde katoen koek natuurlijk van minder hoedanig heid en zelfs schadelijk, men zal dus en kel de gepelde koeken als veevoeder ge bruiken. Deze laatste zijn meestal afkomstig uit de Vereenigde Staten en worden vooraleer ze tot veevoeder te gebrui ken, gebroken en gemalen. Doorgaans ook wordt het katoenmeel in de invoer havens van grove onreinheden gezui verd en nogmaa's van katoenvezels ont daan en als dubbel gezift en vezelvrij in den handel gebracht. Katoenmeel gewonnen uit ongepelde zaden is meestal afkomstig uit Egypte, Indië en de Oostelijke koloniën. Goed, versch katoenmeel moet een heldere gele kleur, een nootachtigen smaak en een aangenamen reuk hebben. Het katoenmeel is een krachtig en doorgaans profijtig voedsel, dat vooral voor vetbeesten aan te prijzen is. Voor melkkoeien, vooral drachtige koeien, is het minder geschikt. Het ka toenmeel schaadt niet aan den smaak van vleesch of melk. Men geve per dag en per kop Melkkoeien niet meer dan 1 kgr. Paarden 1 Werkossen 2 Mestrunders 2,5 Mestschapen 0,3 Voor varkens is katoenmeel zeer ge vaarlijk en zal daarom aan deze dieren, en ook aan jongvee in 't geheel niet gege ven worden. Daar de hoedanigheid en de zuiver heid van dit meel dikwijls te wenschen overlaten, zal men slechts gepeld en dub bel gezift katoenmeel aankoopen alsook steeds ernstige waarborg eischen aan gaande gehalte en zuiverheid. Katoenmeel bevat: 37,2 eiwit 8,2 o vet 69°/o zetmeelwaarde. HET is de Voordeeligste Stikstofmeststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. MBL De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1