^Op voeding NAKLANK EN INDRUK BLOEMENKWEEK IN ZUID-EUROPA Landbouwtentoonstelling Sodanitfaat van Chili Landbouwweekblad Lfondboaajoseel^ WETENSCHAPPEIJKE BIJDRAGE 8ste JAARGANG Nr 374 ineen werk i zakk dloss Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaar-s Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en dooi de Landbouwers Paschen staat voor de deur, en bij me- T Iiig vader en moeder is 't reeds vast be- jjk /'floten, dat hun twaalf-jarige zoon of Xpocbter niet langer naar de dorpsschool jaat, en naar Aalst, Sottegem of Ninove, >f ergens naar een college of middelbare Cltl&chool moet, om... te leeren. j.'N Neen, hun kind langer naar de ge- neenteschool laten gaan doen ze niet, 't J«71SSS vee'te v^u9 van begrip en te verstan- 'lig aangelegd, om het niet in de moge- ijkheid te stellen zijne leergierigheid te /oldoen, en als 't dart gaat over onder- vijs in stad en buiten, gebeurt het meer lan eens dat moeder en vader de volle aag geven op de kap der plaatselijke eerkrachten. Wat ze daarover allemaal weten te 4. >azelen, willen we hier niet aanhalen; iverigens elk verstandig mensch weet, .^jlat het gewoonlijk de domste menschen ;ijn, die hun kinderen te goed meenen t^Mwvoor 't plaatselijk onderwijs. Zeker hier n daar is nog 'n gemeente te vinden vaar 't onderwijs beter zou kunnen zijn, loch die plaatsen werden deze laatste aren immeraan zeldzamer. Het mag doorgaans worden afgeraden S |)le kinderen van af hun twaalfde jaar laar andere scholen te sturen; daar lee- en ze de eerste twee jaar toch gewoon- ijk niets méér of anders dan in de ge- neenteschool, en de grooter kosten die t onderwijs op andere scholen vergt zijn lus haast nutteloosüiaar daarenboven ItlSL. en dat is zeker het meest doorslaand irgument worden de kinderen in hun 1 (Ijevaarlijkste jaren, bij schoolloopen naar le stad, blootgesteld aan al de weder- vaardigheden en ervaringen die de mo- lerne samenleving zoo kwistig als veel- /uldig biedt. Wie eenmaal op trein of straat, een mder-onsje van scholieren heeft kunnen ifluisteren, zal misschien wel eensgroote >ogen gezet hebbenen die zal dan wel :enig begrip hebben van de vele ge- T^ê^aarlijke klippen, die bij 't over en weer éizen naar de stadschool voor jonge anderen om te zeilen vallendie zal wel rachten zijn kinderen van zoo 'n omgang veg te houden. Om dat alles besluite men niet te gauw le buiten-kinderen van af hunne Plech- jige H. Kommunie naar stad te zenden; illeen om de futiele reden dat het chic- ^ter staat of... om fransch te leeren I Er is weinig te noemen dat het leven l 1 van elk mensch onder ieder opzicht, en 4 le goede gang der heele samenleving :oozeer beïnvloedt, dan het zich bevin- van "de rechte man op de rechte jlaats. Iemand die 't beroep uitoefent waar- i op ivoor zijne geestelijke en lichamelijke ge- eens'teltenissen ten volle geschikt zijn en wij (Waarvoor hij van nature is aangewezen, geste-3' niet alleen met de minste krachtin- Dus spanning de hoogste voortbrengst kun- mengjen presteeren; maar die tracht ook door ,p Geitudie en oefening zich meer te bekwa- Gij nen en met liefde draagt hij de lasten en wij kommernissen die elke stiel of levens- is bijstaat meebrengen. hem Omdat zoovelen niet den weg zijn op- >p gegaan, waarvoor ze waren in de wieg ot hejelegd zijn er zooveel ontevredenen en staat fnislukten. hoe In onze eeuw van haast technische volmaaktheid en immeraan groeiende »n hi®ededinging is 't vrijwel onmogelijk den boeifStrijd vol te houden, als geest en lichaam aangiet harmoniëeren voor de groote ievens- isseliifask van eiken dag. nig tt Een beroep, een vak uitkiezen is dus eest iVan t grootste belang. Het is bovendien ritnocEeel moeilijk omdat de keuze moet ge- eenedaan worden op jeugdigen leeftijd, om- in hdat van voorbereiding of proeftijd wei- waarhig spraak is, en de meest belangheb- allehende weinig begrip heeft van den ernst van edie de keuze van den in te slagen weg, is zoovoor hem meebrengt. Meestal is hij dar- >n aftel als n' Mei-vlinder, als er hem maar jereeflezegd wordt, dat hij een andere weg op alles®ag, als vader of broer. Gewoonlijk kiezen de ouders het be ers! roep voor hunne kinderen en zulks zon- ilsoflder na te gaan of het uitgekozen vak en, aiPvereenstemt met de gezondheid, li- wat chaamsbouw, natuurlijken en verstande lijken aanleg van het kind, en 't moet ons dan ook geenszins verwonderen dat 'ervozoovelen passief en flegmatiek door t leven gaan, of erger nog, verzwinden en jammerlijk ondergaan in den modernen reuzenstrijd om het bestaan. 1 Een kind kan, door erfelijkheid, veel natuurlijken aanleg hebben voor het be roep van zijn ouders, en nochtans vele ouders verlangen voor hun kinderen een ander beroep, omdat hun stiel niet voornaam, niet winstgevend genoeg was, terwijl maar al te vaak uit het oog wordt verloren dat diezelfde stiel, gron dig en volmaakt aangeleerd ze opvoe ren kan tot fijne, bekwame vakmannen, die, door elk geacht en gezocht, met goud betaald, den brui zouden kunnen geven aan alle vreemde flikflooierij En omdat beroepskeuze zoo ernstig dient gedaan te worden, is 't voor vele menschen zeer aan te raden, raad en advies te vragen aan plichtbewuste en bekwame onderwijzers en onderwijze ressen. der Mijn inzicht is hier geenszins een om standig en breedvoerig verslag uit te brengen over deze zóó pas voorbijge vlogen XIIP Tentoonstelling van land bouwwerktuigen en -producten. Ande ren zullen zich waarschijnlijk gelasten ons daaromtrent volledig te documen teeren. Zeggen we maar enkel in 't voor bijgaan, dat dit alles mooi, zelfs prachtig was en eene doorslaande en welspreken de getuigenis daarstelde van wat de me- kaniek thans ook op landbouwgebied vermag. Op dit gebied boekt deze nieu we Tentoonstelling een nieuw en wel verdiend succes, onzen landbouw zijne moderne uitvindingsmethoden ten bate. EEN feit is echter te betreuren Van gansch de reeks nuttige en leerrijke voordrachten vielen er slechts TWEE(!?) ten deele aan onze Vlaamsche landbou wers. Tegen dit systematisch achteruit duwen onzer talrijke Vlaamsche boeren, teekenen we andermaal krachtdadig protest aan en van nu af drukken we den rechtmatigen wensch uit, dat er voor de toekomst minstens zooveel Ne- derlandsche als Fransche voordrachten zouden gehouden worden. Er is in zake wetenschappelijk on derricht zeker zooveel belangstelling te vinden bij onze Vlaamsche als bij Waalsche boeren. Als getalsterkte zijn de Vlaamsche boeren stellig meerder heid. Daarbij bevoegdeVlaamsche land bouwkundigen treffen we aan bij de vleet Waarom dan in zake Land bouwvoordrachten het reuzenaandeel voor de Walen en het pover overschotje voor de Vlamingen Hier meer dan el ders dient onze taal geëerbiedigd en hoeft ze tot haar juiste recht te komen. Hoeveel duizenden landbouwers aan de voorbije tentoonstelling een bezoek hebben gebracht, en weet ik niet doch wat ik wel weet, dat de zoo prachtige en overheerlijke tentoonstelling van Pluim- en Neerhofdieren welke te gelijkertijd en op nauwelijks tien stappen van de andere tentoonstelling gehouden werd, enkel en alléén scheen opgericht voor de stadsmenschen. Ja, belangstel lende stadslieden trof ik er aan in massa. Het krioelde er zelfs van. Doch een boer of buitenmensch was er schier niet aan te treffen. Zonderling zult ge zeggen! Inderdaad en toch is het werkelijk zóó. En dit zon derling feit doet ons wel vaststellen, dat voor deze nochtans zóó hoofdvoorname huidige Landbouwuitbating onze boeren over 't algemeen schier weinig of niet te vinden zijn. Het feit hunner bitter kleine of beter gezegd onbeduidende be langstelling in zake Neerhofuitbating, komt me dan ook wel voor als een tref fend bewijs hunner onbewustheid een- zijds en hunner ontoereikende kennis of vakopleiding voor wat dit belangrijk hedendaagsch landbouwpunt betreft anderzijds. Belangrijk mag het nochtans wel ge noemd worden, wanneer men eens even tjes bedenkt dat onze jongstleden uitvoer aan eierproductie de 80 miljoen frank overtrof. Uitvoercijfer dat aleens door onzen paardenverkoop in den vreemde niet werd bereikt. Zooals we hooger lieten uitschijnen is op dit gebied de spijtige onverschillig heid onzer boeren hier wel grootendeels toe te schrijven aan onvoldoende vak kennis en het ingeworteld stokoude slentergedoe op meestal de neerhoven, waar hoenderkweek totaal uit 't oog wordt verloren. Op de boerderij doet men doorgaans nergens aan ernstigen hoenderkweek. de meest verbasterde cf ontaarde rassen loopen ei schier in 't wild en zorgeloos dooreen. Wel zal de brave pachteres putten in den grond klagen, wanneer ze van hare dagelijksche ronde met 'n leeg of half gevuld eiermandje weer keert. Doch hoe kan het anders, wijl volstrekt niets gedaan wordt om de eier productie te verhoogen. Gansch de neerhofuitbating wordt immers be- heerscht door eeuwen ouden sleur en slenter. En zoolang, hieraan niet voor goed een einde wordt gesteld zal de brave teleurgestelde pachteres haargrol- potdeuntje over dat vervloekt hennen- gespuis dat haar neus en hooren afvreet en niets opbrengt, maar immer blijven voortzingen. Dit alles toont ons dus klaar en dui delijk dat de hoenderkweek vooral op onze gewone boerderijen eene gansche nieuwe orienteering dient te nemen. Ra- J dikaal afbreken met de sinds lang ver- oordeelde en verouderde doenwijze. I waarbij het neerhof enkel om beterswille werd bevolkt, met specimens links en rechts samengebracht. Wat dient er dus in die nieuwe rich ting tot stand gebracht Buiten alle pretentie, op dit gebied den te volgen weg te willen aantoonen, durf ik nochtans de welwillende aandacht der deskundigen vestigen op eene eerste en voorafgaande noodzakelijkheid, name lijk onze talrijke onbewuste landbouwers tot de overtuiging brengen, dat met het houden van veredelde rassen en eenige degelijke onderhoudszorgen het neerhof geroepen en voorbestemd is, om in de huidige omstandigheden eene uitsteken de, winstgevende landbouwuitbating daar te stellen. De ernstige landbouwer mag zich niet meer bevredigen met eene jaarlijksche middelmatige opbrengst van 90 a 100 eieren per hen. Deze opbrengst moet minimum stijgen tot 150 a 160 eieren en j meer per jaar en per kop. Wat nu onmiddellijk te doen valt, om vanaf dit jaar reeds degelijker uitslagen te bereiken, daarover stellen we in eene volgende uiteenzetting al de noodige in lichtingen ten dienste van eiken belang stellenden hoenderkweeker, die met ons de nieuwe wegen naar verbetering en productieverhooging wil opgaan. Avicola De bloemenkweek is in vele streken van Zuid-Europa, namelijk in Zuid- Frankrijk, in Bulgarië, in Italië, in Grie kenland de voornaamste landbouwnij verheid, als we dat woord hier mogen toepassen. Wie ooit naar Nice gereisd is, heeft een onvergetelijken indruk medegebracht van het heerlijk tafereel dat voor zijn blik oprees bloemen zoover men zien kan, geraniums rozen de prachtige Rosa Centifolia en Rosa Damascena. En hoe verrukkend ook het schouwspel voor wie eens een uitstapje in de bergen waagtMet nSilde hand heeft de natuur er het heerlijk sieraad der bloemen uit gespreid de lavendelbloem of Laven- dula Vera zooals ze in de plantenkunde bekend staat, en ook haar naaste bloed verwant de Lavendula Spica, het munt- kruid, de wilde tijm en zooveel ander plantensoorten zijn er vertegenwoor digd. Elke streek baat zijn natuurlijke rijk dom uit en in Zuid-Frankrijk is de bij zonderste scheikundige nijverheid de fa- brikatie van plantenolies, van reukstof fen. Grasse, een stadje van zoo een vijf tien duizend inwoners, is vol fabrieken waar plantenolies gedistilleerd worden. Zoo heeft men daar onder de bijzonder ste en meest gekende fabrieken Bruno Court, Roure, Bertrand, Lautier, Chiris. Dit laatste, om een gedacht te geven van het belang dier nijverheid, heeft een kapitaal van 20 millioen en zoo een tiental fabrieken zijn in de vijf wereld- deelen verspreid. Niet enkel natuurlijke reukstoffen wor den in die fabrieken bereid, maar ook kunstmatige. Zelfs worden kunstmatige olies bereid welke den geur hebben van planten waaruit men de olie niet winnen kan, omdat ze zich ontbindt door de distillatie i in dit laatste geval zijn het lelietje der dalen, de zonnebloem, de lilla- of seringabloem. De fijn ruikende crèmes, poeders en waters, waarmede gij uw bekoorlijkheid en schoonheid als het ware onderlijnt, lieve lezeressen, en welker naam en faam wij bescheiden verzwijgen, bereidt men nu, dank den vooruitgang der wetenschap, uit terpen tijn, benzol, naphtaline en andere stoffen waarvan gij u moeilijk de verwantschap met bloemenolies zult inbeelden. Overigens eenzelfde bestanddeel be staat in verscheidene bloemenolies en zoo is het te begrijpen dat kunstmatige rozenolie bereid wordt door vermenging van drie bestanddeelen waarvan het eene uit citroenkruid (of Andropogon nardus, dat in Ceylan groeit), het tweede uit oranjebloemolie gewonnen worden en waarvan het derde, phenylaethylal- kohol genoemd, uit benzol en andere stoffen bereid wordt. Vanille en vele andere smaakgevende stoffen, bijna al de fruitextrakten, zooals abrikoos, perzik, bananen, ananas enz. komen niet uit de vrucht, maar uit dé distilleerkolven van den scheikundige. Laat ze u, nu dat ge ingelicht zijt, daar om niet slechter smaken. En nu willen we wel meer in 't bijzon der een woordje zeggen over de nijver heid der rozenolie. De oude Latijnen spreken reeds van rozenolie we vinden ze immers vermeld in het De materia medica t. t. z. Over geneeskunde van Dioscorides. Maar die rozenolie was slechts een uit treksel van rozen in olijfolie. Onder dien vorm werd het heel de Middeleeuwen door gebruikt- Eerst in de VIIIe eeuw werd de rozenolie in waterdamp gedistil leerd en men bekwam aldus rozen water Nu is vooral in Bulgarië de nijver heid der rozenolie gevestigd. De rozen- kweek strekt er zich uit in de valleien der Toundja en der Strema, in de omstreken van Kazanlik, Novo-Zagora, Tchirpan, Karlova, Novo-Selo, Brezovo en Pech- tèra. De roos die hier gekweekt wordt is de Rosa Damascena, die in de Meimaand bloeit. De struiken worden er niet afge zonderd geplant, zooals dat in Zuid- Frankrijk geschiedt, maar in kleine boschjes hooger dan menschengestalte en twee meters van elkander verwijderd. Een goed verzorgde struik geeft bloe men gedurende twintig jaar. De oogst geschiedt tusschen den 20 Mei en den 15 Oogst. Een hectare brengt zoo een 3000 kilos bloemen op,hetgeen overeen komt met één kilo rozenolie. Het zal dan ook niemand verwonderen dat één kilo rozenolie de kleinigheid kost van 4500 frank. Onnoodig te zeggen dat rozen olie met andere olies zooals geranium- en ook met kunstmatige rozenolie ver- valscht wordt. Het gereedschap in Bulgarië voor de fabrikatie van rozenolie gebruikt is zeer eenvoudig Een steenen oven, waarin hout als brandstof wordt gebruikt; daar op een koperen ketel gesloten met een deksel in dien ketel mengt men lOkilos rozenbladeren met 75 liter water de water- en oliedampen vinden hun uit weg langs een smalle buis welke de verlengenis is van het deksel. Die dam pen gaan door een zeer eenvoudig ver koelingssysteem en zoo heeft men ro zenwater waarop rozenolie drijft. In de groote Fransche fabrieken zijn de toestellen zoo eenvoudig niet, ze zijn zelfs zoo ingewikkeld dat ik hoege naamd niet geneigd ben er de beschrij ving van aan te vatten, vooral niet zon der cliché's en daarbij dat zou de ge achte lezeressen en iezers ook maar weing belang inboezemen, meen ik. We zullen hier dus ons uitstapje ein digen in de streken der steeds bloeiende bloemen. P. J. CLAUS, Scheikundige, De Landbouw- en Pluimveetentoon stelling, die plaats heeft in het Jubelpark te Brussel, is Zaterdag morgen geopend. De Landbouwtentoonstelling die al de verbeterde en laatste uitvindingen, op gebied van landbouw en hiermede in verband staande bedrijven daarstelt, is een Waarsprekend bewijs van den bloei van den Belgischen landbouw. Verschillende reden hebben onze landbouwers er toe aangezet, er toe ver plicht, meer en meer gebruik te maken van machines, die ten huidige dage zelfs onontbeerlijk geworden zijn, tot de winstgevende uitbating van het land bouwbedrijf. Het is waarlijk betreurens waardig dat in deze richting, tot over enkele jaren nog, zoo weinig is gedaan. Al te lang is onder alle oogpunten, be mesting, gebruik van geschikt zaai- en pootgoed, veeuitbating enz., de oude slenter in eere gebleven. In de laatste jaren heeft de landbouw een meer wetenschappelijke richting ge- nomeD, en is onder alle oogpunten veel vooruitgang gemaakt, maar vooral de doelmatige toepassing der mekaniek heeft in enkele jaren groote uitbreiding ge nomen. De neiging tot meer intensieve uitba ting van het landbouw bedrijf en het ge brek aan arbeiders zijn oorzaak van deze omwenteling. De verschillige stands bewijzen ons dat de machines onder aMe opzichtbe werking van den grond, oogst, melk en melkproducten, aan den landbouw zijn aangepast. Onder die stands die allen zonder uit zondering, getuigen van groote vorde ringen. zijn er eenige die bijzonder die nen vermeld. Stand Melotte. De mooie voorstelling van dezen stand getuigt van de fijne afwerking der tentoongestelde machines. Het is vooral van het huis Melotte dat de groote ver beteringen komen, welke gebracht wor den aan melkontroomers en ploegen, twee specialiteiten waarop het zich in het bijzonder sedert 25 - 30 jaar toelegt. Deze stand geeft een volledig overzicht van de doelmatige bewerking der melk, vanaf het mekanisch melken door mid del van de nieuwe zoo hoog gewaar deerde melkmachine Melotte tot het vervaardigen van boter. Al die verrich tingen geschieden aanschouwelijk ter plaatse zelf. Benevens ontroomers en ploegen geeft deze stand ook nog een overzicht van de laatste uitvindingen van het huis op gebied van oprakelmachines voor graan velden, oprakelmachines voor beetvel- den, aardappel-rooimachines, rollende eggen en schijf rollen. Stand Persoons. Dat het huis Persoons steeds aan de spits staat van den vooruitgang in zijn vak is algemeen gekend. In alle landen heeft M, Persoons, die op gebied ontroomers aan het hoofd staat van den Belgischen machinebouw, de hoogste onderscheidingen behaald. De melkontroomers Persoons passen zich aan, aan al de vereischten der mo derne wetenschappelijke vorderingen, en vereenigen in zich al de goede hoe- HET is de Voordeeligste Stikstofmeststof omdat het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar, inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt, het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met de phosphorzuur- en potaschmesten mag vermengd worden het een zekere, regelmatige en snelle werking heeft, wanneer het oordeelkundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. RNBL OEM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1