I Uitreiking der Prijzen Besmettelijk vermerpen TYPISCH PROCES Bemesting van Haver Landbouwweekblad Eiwit en Vet. A.LSj mm WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Schaal 0e ^oopnbloem Voorkomen of genezen? ZONDAG 28 MAART 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 378 ste, rrn adi Broda ectrist rk. :ken, >s) Arbeid adelt Abonnementsprijs j 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie f BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Wij hebben in onze vorige bijdrage a uitgelegd hoe de planten koolhydraten vormen uit koolzuur en water. H|^ Deze koolhydraten ondergaan zeer in gewikkelde omzettingen en werken te vens terug op minerale stikstofverbin- :LSS(' dingen zooals nitraten en ammoniak- zouten. Aldus worden eiwit en andere '.7r organische stikstofverbindingen ge- yvormd deze beide soorten worden ook 'lgezamenlijk ruweiwit genoemd, Wan neer men in de samenstelling van voeder en berekening der rantsoenen over eiwit spreekt' dan wordt altijd ruweiwit be doeld. Ruweiwit bevat gemiddeld 16 stik stof om het eiwitgehalte van voeder vast te stellen, bepaalt de scheikundige de totale hoeveelheid stikstof en verme nigvuldigt het aldus gevonden getal j jdoor 100/16 dus door 6,25, Wat de vetten betreft deze zijn ver bindingen van glycerine, die door de splitsing van suiker ontstaat, en van or ganische zuren die door een tot hiertoe onbekend mekanism, ook uit de koolhy draten onstaan. De drie bijzonderste der vetten zijn oleïne, palmitine en stearine. Men treft in de planten nog een geringe hoeveelheid andere vetten aan, die ook verbindingen zijn van glycerine en ken merkende vetzuren. Hoe meer palmitine en stearine een vet bevat, hoe harder het is bij de gewone temperatuur. (If" II Naast de glycerine verbindingen treft men in de vetten of oliën een kleine hoe veelheid vrije vetzuren aan. Deze vrije f, {(vetzuren ontstaan uit de splitsing der glycerine ver bindingen door zekere bac teriën. Als die splitsing tamelijk gewich tig wordt, is het vet rans of sterk zooals men nog zegt. Wil men het ransworden van oliekoeken voorkomen dan hoeft enkel te zorgen dat het watergehal- dier koeken de 14 niet overschrijdt. Om het vetgehalte te bepalen wordt net vet in aether opgelost. Daar hars, was en bladgroen ook in aether oplossen. Joch geenerlei voedingswaarde bezitten, wordt het aldus bepaalde vetgehalte ruwvet genoemd in tegenstelling met bet verteerbaar vet. De warmte welke door verbranding fl/ü'an 1 gram vet ontwikkeld wordt ver- tchilt volgens de vetsoorten. Zoo heb- aen we voor 81 $t*ier^k vet 9.423 Caloriën of warmte- eenheden >oter 9,230 M&foHe 9,412 De warmte ontwikkeld door verbran- ling van 1 gram vet is ongeveer 1,91 a i i7 maa' zoo groot als de warmte ont- ^eKt Wikkeld door verbranding van I gram vraigtetmeel (koolhydraten). 4®c 1 gram zetmeel geeft immers 4,1 warm- hote,eëenheden. Voor fca door de Landbouwers en aai ;Dteel! 9ram eiwit geeft 4.44 warmteëen- teden. Heliin verbranding van eiwit in het dier- er rei ^c^aam k volledig zooals voor ijken zelnieel het geval ismoest ze ]iikdi,0"?dig ziin ^an zou één gram eiwit 5,5 ,ot 5,8 Caloriën geven. anenv altiji 'nd'en we in aanmerking nemen dat i naarielei7't'dc koolbydrater en het vet niet olledig verteerbaar zijn, ^indere cijfers aannemen 3 Proefondervindelijke hebt'a;s.tle!teld 5° al eerste i de i moeten we welke door waarnemingen voor eiwit vet zetmeel ">e!de Zullen fchtcr skantt Qswaarde niet 3.68 Cal. 8.65 3.88 later zien dat de meer in Caloriën "te ba®aar in zetmee'waarde berekend wordt, ïat, er' n neemt de voedingwaarde van 1 gr. heilitftmee,i eenkcid en men vergelijkt lertjes, voedingswaarde van eiwit en J, waa en tol P- J- CLAUS. >aden Scheikundige, uikraa"***** nne ril Laat het kostelijkst van al ■ouwei U niet roekeloos ontglippen, >ot Dat is de tijd, die snel gaat glippen, likkel Zonder dat hij keeren zal. ran a( open In nutten arbeid ligt een zegen, i van Niet tegen schatten op te wegen, uitkijk ïrnstij *rea. voor den Prijskamp De plechtige uitdeeling der prijzen had plaats in ons lokaal, te Aalst, verle den Zondag 21 Maart. De vergadering werd geopend om 10 1/2 uur. Eene korte aanspraak door den heer O. Caudron, hoofdopsteller van De Koornbloem kunnen we alsvolgt sa menvatten Geachte Heeren en Vrienden, Ik ben gelukkig U allen te danken voor uwe kostbare medewerking tot verspreiding van ons blad De Koorn bloem Meer dan 1000 nieuwe lezers werden sinds Nieuwjaar aangeworven dank uwen ijver. Ik moet in 't bijzonder gelukwenschen de heeren Emile Cop- pens, van Haeltert. en Clement Ruys sinck, van Meire, twee leden van ons Bestuur, die een schitterenden uitslag bekwamen. Beide heeren hebben, alhoe wel reeds bijna alle landbouwers hunner gemeente aangesloten zijn, een over groot getal nieuwelingen bijgebracht. Dit is wel een bewijs dat er nog heel wat te doen is, zelfs op dorpen waar reeds honderde lezers zijn. Vele maga zijniers hebben ook hun best gedaan om alleman in regel te stellen anderen heb ben er nog eens weinig naar omgekeken. Van de bestuursleden zijn er nog twee die zich geweerd hebben, namelijk de heeren Frans Wynant, van Oultre, en Victor De Clippel, van Woubrechte- gem. Eenige gewone leden die noch ma- gazier noch bestuurslid zijn, hebben zich ook onderscheiden noemen we de hee ren Em. Van Nuffel, van Herdersem, Alf. Roels en Gust. Van Holen, van Nieuwerkerken, die een schoon getal nieuwe lezers hebben aangewonnen. Onze nieuwe magazijnier van Lede-Sui- kerstraat heeft op een paar weken 11 abonnementen bijgemaakt dat is goed gewerkt. Ook onze vrienden van andere pro vincies hebben hun best gedaan, noemen we heeren Jef Schots, van Kersbeek, Claeskens, van Assent Vandenberghe, van Schelle Christiaens, van Herrue, en Peeters, van Rymenam. Ik hoop dat deze prachtige uitslag voor de lauwhartige of weinig strijdlus tige Redt-U-Zelvers een spoorslag zal zijn om toekomend jaar meer schitterend uit den slag te komen. Ik dank nogmaals al degenen die heb ben meegewerkt aan dit vruchtbaar pro pagandawerk en bijzonder de prijswin- ners die zich "eervol en dapper hebben onderscheiden. Ik zal overgaan tot het aflezen der uitslagen. Laat me eerst toe U te herin neren Dat een voorsprong van vijf punten toegestaan werd aan de niet-ma- gazijniers dat een bijzondere prijs kamp plaats had voor de bedienden, en dat twee leden buiten prijskamp meede den, namelijk onze agronoom en uw dienaar. Buiten Prijskamp, HH. Caudron, Bestuurder 52 abon. Van den Eeckhaut, agron. 48 Schaal De Koornbloem Prijswinners 1HH. Vander Meirssche, Wichelen 46 2. Van Damme, Steenhuyze 45 3. Coppens Emiel, Haeltert 41 4. Ruyssinck Clement, Meire 39 5. Callebaut Petrus, Heldergem 19 5. Parent Gustaaf, Lede 17 7. Moreels Constant, Burst 14 8. Van Nuffel Emiel, Herdersem 14 8. Bayens Medard, Cherscamp 13 10. Roels Alfons, Nieuwerkerken 13 10. V. d. Steen A., Denderhautem 13 10. De Pril Jules, Baelegem 13 13. V. Holen A., Nieuwerkerken 12 13. Casteels Jos., Oordegem 12 13. Coppens Gust. St L. Hautem 12 16. Schots Jos., Kersbeek 11 16. Bayens Ant., Lede 11 18. De Mont Alb., Santbergen 10 19. De Bodt René, Denderhautem 9 20. Schoonjans Benoit. Hekelgem 8 20. De Troyer Const. Nederhasselt 8 .20. Mad Govaert, Herzele 8 20. De Clippel V., Woubrechteg. 8 20. Claeskens Jos., Glabbeek 8 20. Van den Berghe Arm. Schelle 8 20. Ronsyn R„ Okegem 8 20. Wynants Fr., Oultre 8 20. Verbeeck Jos. Aalst 8 20. Cuper Const. Meldert 8 Eervolle Meldingen HH. Maes Alfons, Gijsegem 7 D'Haese Omer, Erondegem 7 Christiaens Victor, Herrue 7 Peeters D., Rijmenam 7 Verheirstraeten, Moorsel 7 Praet J., Santbergen 7 Meert J Kerkxken 6 De Winne Alfr., Letterhautem 5 Van den Abeele R., Baardegem 5 Bogaert Aug Schoonaarde 5 Daelman Wed., Hofstade 5 De Geyter, Velsique 5 l ientailen mededingers hadden min dan vijf abonnementen. Bedienden en Voordrachtgevers. Prijswinners 1HH. Boelaert Richard, Herzele 35 2. Vincx Camiel, Aalst 20 3. Van Driessche V., Wieze 11 4. Saeys Clement, Aalst 7 5. Mej. G De Baetselier, Aalst 7 6. H. Callebaut Frans, Teralfene 6 Eervolle Meldingen HH. Caudron Jos., Aalst 4 Schockaert Omer, Erondegem 4 Van Brempt Louis, Meldert 4 De prachtige schaal De Koorn bloem 1926 geschonken door de S M. Redt U Zei ven, werd gewonnen door onzen magazijnier Van der Meirssche, te Wichelen. De schaal "De Koornbloem 1926 geschonken door onzen hoofdopsteller O. Caudron, werd gewonnen door on zen hoofdmagazijnier Richard Boelaert, te Herzele. De heeren Van Damme, te Steen huyze, Coppens, te Haeltert, Ruyssinck, te Meire, bekwamen prachtige geschen ken, evenals de prijswinners van den tweeden prijskamp, Mejuffer De Baet selier en de heeren Vincx, Van Dries sche, Saeys en Callebaut. De andere prijzen waren in geld. Aan alle dappere prijswinners nog maals hartelijk proficiat I HOE HET bij het Hoornvee In onze voorgaande verhandeling meenen we onze landbouwers en vee fokkers zoo volledig mogelijk te hebben ingelicht over de aard, de oorzaken, de gang en de noodlottige gevolgen dezer aanstekelijke plaag. Wat echter van meer practisch belang is voor de boeren, is het kennen en toe passen der afdoende hulpmiddelen, wel ke zonder verder vertoeven dienen aan gewend, om de ziekte zoo mogelijk te voorkomen of gebeurlijk te bestrijden. Hier, even als bij andere dergelijke ge vallen is het klaarblijkend veel gemak kelijker de ziekte te voorkomen, dan wel ze te genezen. Diensvolgens zullen we in die volg orde de twee soorten van hulpmiddelen, beschouwen, welke voor beide gevallen tot onze beschikking staan. Wat dient er dus gedaan A. In niet besmette stallen. In de boerderijen waar geen ziekte heerscht, is het hoogst noodzakelijk er nauwkeurig op te letten dat er geen kie men binnengebracht worden. Deze ko men er meest 1° Door dieren uit besmette stallen aan te koopen 2° Door bespringing, wanneer de stier besmet is. In het eerste geval, wanneer men niet goed ingelicht is over den gezondheids toestand van den stal, vanwaar het aan gekochte dier herkomstig is, moet men dit laatste in een afzonderlijke stal, of minstens in eenen bijzonderen hoek van den gemeenzamen stal, afzonderen. Die voorzorg spreekt van zelf, en door ze bij elke gelegenheid in acht te nemen, zou men dikwijls vermijden dat er in ge zonde stallen gevaarlijke en aansteke lijke veeplagen gebracht worden, zooals pokziekte, knobbelziekte (tuberculose), muil- en pootplaag, besmettelijk ver werpen en meer andere. Het ware dan ook hoogst wensche- lijk, dat op alle nieuwe hofsteden een afzonderingsstal gebouwd werd, en dat men ook op alle oude boerderijen, op een of andere wijze, voor een lokaal zorgde, waar men de dieren desnoods kan afzonderen. In het tweede geval, dient men even eens alle noodige voorzorgen en maat regelen te treffen, om de besmetting door het bespringen te vermijden, welke ook de hoedanigheden van den stier mogen wezen. Vooraleer de koeien te laten dekken, is het dus volstrekt noo- dig zich van den gezondheidstoestand van den stier te verzekeren, en tevens te onderzoeken of er geen verwerpen heerscht, t zij op de hoeve waar de stier zich bevindt, t zij elders waar hij de koeien heeft gedekt. Men moet vooral de besmetting der geprimeerde stieren trachten te vermij den, want deze zetten niet alleen het meest de ziekte voort, maar ze verliezen bovendien klaarblijkend hun goede hoe danigheden van voorttelers. Het spreekt van zelf dat hooger aan geduide voorzorgsmaatregelen eveneens en met dezelfde nauwkeurigheid dienen toegepast voor vaarzen en melkkoeien die op de weide verblijven. B. In besmette stallen. Wanneer een geval van besmettelijk verwerpen in den stal wordt waargeno men, dienen de volgende raadgevingen onmiddellijk aangewend 1° Afzonderen der aangetaste koeien. Zoodra eene koe voorteekens van verwerpen toont, dient ze onmiddellijk in een afgezonderde stal of lokaal ge plaatst. Doorgaans zijn deze voorteekens echter moeilijk of niet te bemerken, zoodat men plots voor een voltrokken feit staat. De afzondering van het be smette dier eischt in dit geval alle haast, zooniet blijft het dagen achtereen een bron van besmetting voor de andere dieren en de veearts staat dan dikwijls machteloos, om het gevaar voldoende te weren of te beperken. Vergenoegt men zich de aangetaste koe in eenen hoek van den stal te plaat sen, dan bemerkt men gedurende tien of vijftien dagen, eene bloed- of etterach tige vloeistof, die uit de scheede in de afwateringsriool druipt en achter de an dere koeien stroomende, deze natuurlijk aan besmetting blootstelt. Noodzakelijk is het dus de besmette koe uit den stal te verwijderen men voere haar mest ver weg en ontsmette onmiddellijk de plaats waar ze stond. 2° Vernieling der kiemen. a) Hetgeen van de misgeboorte voortkomt zal zorgvuldig verzameld worden op versch stroo,buiten gebracht zonder den vloer of grond te raken en met ongebluschte kalk diep ondergedol- ven worden, De doode vrucht en de nageboorte zullen door verbranding of door scheikundige ontsmettingsmiddelen vernietigd worden. In geen enkel geval mag daarvan eenig overblijfsel noch in den mesthoop gedolven noch in den aalput geworpen worden. Deze onvoor zichtige doenwijze ware aan de kiemen de beste gelegenheid verschaffen zich voortdurend te ontwikkelen en de uit breiding der besmetting moedwillig in de hand werken. b) Na de misgeboorte zal men de koe op alle deelen die gedurende het ver werpen bevuild werden, met een be derfwerende oplossing wasschen. De baarmoeder en de geslachtsorganen die nen ook zoo volledig mogelijk ontsmet' Dit geschiedt door middel van over vloedige en herhaalde inspuitingen of uitspoelingen met een bederfwerende vloeistof, zooals het potasch-perman- ganaatzuur tegen 1/2 t. h. opgelost in water. De besproeiingen moeten gedaan worden over gansch de binnenopper- vlakte van de baarmoeder en zoolang de bedorven vloed niet heeft opgehouden. Hier gedrage men zich natuurlijk best naar de voorschriften van den veearts, wiens hulp men bij zulke gevallen altoos dient in te roepen. c) Na verwijdering der zieke koe. moet men gansch den stal en vooral de plaats waar ze gestaan heeft, volkomen reinigen, wasschen en ontsmetten, b.v. met eene oplossing van 3 t.h. zwavel zuur ijzer of koper. Het mest moet da delijk na het uithalen in hoopen gelegd worden op eenen zekeren afstand der hoeve, in stede van op den gewonen mestput gebracht te worden. Ook de nabijstaande koeien moeten met een bederfwerend middel gewas- schen worden. Vooral de staart, de bil naad, de aars en de geslachtsdeelen die nen op vaste tijdstippen zorgvuldig be sproeid met eene phenoloplossing van 2 t. h. d) De koe die verworpen heeft mag slechts na een tijdverloop van 10 tot 15 dagen, d.i. nadat de besmette afvloei ing uit de scheede volledig heeft opge houden, terug in den gemeenschap- pelijken stal gebracht worden. Slechts drie maanden na de misgeboorte mag ze terug bij den stier gebracht worden. e) Men moet ook nogmaals volgens de voorschriften en aanwijzingen van den veearts het teellid van den stier ontsmetten, na het bespringen van elke koe, die aan verwerpen heeft geleden. Een der meest afdoende bestrijdings middelen door den veearts in zulke ge vallen aangewend is de inenting (vacci neeren) der aangetaste of bedreigde kud den. Het is in dit geval van het grootste belang dat al de verschijnselen die zich na de inenting, binst de dracht van het dier voordoen, zorgvuldig door den land bouwer waargenomen en aangestipt worden. in de praktijk is het voorzeker niet ge makkelijk al de hooger vermelde voor schriften stipt na te leven. Maar het be smettelijk verwerpen is voor den land bouwer zóó gewichtig, dat men alles dient te werktestellen om de heerschen- de plaag te keer te gaan. Het groot gevaar voor besmetting zal overigens steeds aangroeien, wanneer niet allen samenspannen om de verdere uitbreiding ervan te belemmeren. Elkeen draagt hier eene groote ver antwoordelijkheid. Dat elkeen dus zijn plicht beseffe en volbrenge. CAM. VINCX. Landbouwleeraar. of Noodlottig gevolg van gebrek aan eene Pachtwet! Over enkele dagen werden andermaal een aantal huurboeren uit de provincie Namen voor de burgerlijke Rechtbank van Dinant gedaagd, omdat ze naar oor deel van den Staat„ hunne rechten als huurders moedwillig waren te buiten ge- gaan. Die brave lieden huurden van den Staat,, een aantal landerijen gekend on der den naam van "Koninklijke qifte„ of Staatsgoederen Het 1'inantiebestuur, hetwelk deze domeinen beheert, verhuurde deze lan derijen, vóór den oorlog, aan zeer gema tigde, zelfs lage huurprijzen. Een dezer huurboeren onder andere, betaalde enkel 145 fr. landhuur voor 3 hectaren. Ge lukkige tijd! zult ge algauw opwer pen. Inderdaad ook die boertjes lachten heimelijk in de vuist tot in 1923, da tum waarop hun zoetzalig huurcontract Na graan (in Haspengouw)200- 250 kg. Sodanitraat 400 kg. Super- phosphaat100 kg. Chioorpotasch. (Te zamen met stalmest). Na graan (in Haspengouw): 200- 400 kg. Sodanitraat 500 kg. Super- phosphaat150-200 kg. Chioorpot asch. (Zonder stalmest). Na graan (op zandachtigen grond): 200-300 kg. Sodanitraat600 kg. Metaalslakken 200 kg. Chioorpot asch. (Te zamen met stalmest). Na graan (op zandachtigen grond): 300-500 kg. Sodanitraat 600 kg. Metaalslakken 200 kg. Chioorpot asch. (Zonder stalmest). Deze meststoffen zullen vóór de zaaiïng ingeploegd wordende kleine hoeveelheden te zamen met stalmest de groote hoeveelheden, als men in vruchtbaren akker zonder stalmest wil verbouwen, zou dan later nog een toepassing van Sodanitraat nuttig blijken, dan kan men vier of vijf weken na het opkomen nog 100 tot 200 kg. Sodanitraat als dekmest ge bruiken. 7 DEK De medewerkers zija verantwoordelijk voor haaae bijdragen stukfcea worden aiec opgeaoiuf-ij Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. •\/y r\ti"I"" aauu O Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1