VERSLAG E IA M E Ff Bemesting van Haver Landbouwweekblad PIJSVERTtRING. ENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE De Landbouwers Vrijwillig-verze- kerden en de Nieuwe Pensioenwet. L LS] se); ZONDAG 11 APRIL 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 380 %s nachi rodee :triscj en. Aibc id adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eu door de Landbouwers i odra de voedingsmiddelen door het ipgenomed worden, ondergaan zij eeks physische en scheikundige be- ingen die voor doel hebben het zulken physischen en scheikundi- /ferm te brengen dat het dier het h"Z'^ erteren, t.t.z. het met eigenlevende vochten en weefsels, vereenzel- eerste physische verandering wel- t voedsel moet ondergaan is het •inen. Deze operatie wordt gedeel- door bet kauwen bewerkstelligd, peeksel, dat terzelvertijd door de selklieren in den mond wordt uit- :t, vergemakkelijkt het kauwen en et inzwelgen van het voedsel. Bij ren, welke met droog voeder ge- worden, wordt er zoo dagelijks 1 *^L|a 60 kgr. speeksel gevormd, d&wt speeksel vervult tevens ee.i schei gen rol. Het bevat diastasen of nten, t.t.z. organische katalysators, omzetting van zetmeel in mout en lien reeds in glukose bewerken, laatste stof is immers de verteer- U vorm van zetmeel. Ie maag en de darmen wordt ook iche arbeid verricht t het voedsel t hier nog fijner gekneed door de altische golvingen, t.t.z. de worms- ze beweging die de darmwanden h gaan door de werking der darm en. Deze golvingen zijn onafhan- van den wil van het dier zij drij- len e voedstof verder den darm op en keren tevens een innige vermen- /an het voedsel met de spijsverte- ?och ten. maag der herkauwers is niet en- udig, zooals bij andere dieren het is. Zij is zeer groot en in vier af- gen verdeeld. De twee eerste af- gen, de pens en de muts of net- zijn slechts als het ware een stapel- voor het voeder. Door de krach- werking der maagwandspieren t het ingezwolgen voeder innig e opgenomen vochten en met het sel gemengd. Kort nadien stijgt het el door de drukking van de gassen eruit onstaan zijn, en door de ng van daartoe bestemde spieren, leine hoeveelheden in den mond MIS Haar wordt het eten nog eens ge il vandaar de naam herkauwer met speeksel gemengd. 1st. E eten wordt nu opnieuw ingezwol- komt in de 3e afdeeling, nl. de ens of bladmaag terecht. Deze af- is door bladen welke loodrecht maagwand gevestigd zijn, in klei- 'uimten onderverdeeld. Die bladen lijk fijor sterke spieren gevormd en wrij- goetver elkander zoodat het voedsel irpeiipg fijaer gekneed wordt. komt het voedsel in de lebmaag, i«uita de scheikundige vertering aan- 'e il' zooals 'n tl6 maag der andere veikflieren geschiedt. Hier komt de voe- gavijj jn aanraking met het maagsap. der een vocht dat afgescheiden wordt l neutje maagkliertjes en dat nevens zout- :rkost:n melkzuur een groot getal diasta- ïde, fermenten bevat. Een dezer fer- glas li, de pepsine, ontbindt, door tus- i-oiokomst van zoutzuur, het eiwit in 'udigere verbindingen. Soms grijpt ïroafiwitstofFen eerst een stremming zooals voor kaasstof het geval is; et VIschiedt door tusschenkomst van eenjnmerkende diastase, het lebenzym. d L s^remse^ 's uicEs anders dan een ..c ct uit lebmaag van jonge kalve- .1 het is het lebenzym dat er het e9eI3adig bestanddeel van is. Suiker t niet,en vet zeer weinig in de maag raak!taSt ft zij' 'anc't voederbrij in den dunnen i zoulaan waar zii in aanraking komt [jweeschsap en met de gal. Deze eide alkalische vochten en ze ver en! en dus het zuur van het itent"".)4"3 "tl iuur van nec maagsap t zijn weer fermenten die we in het jet B^sap terugvinden, n.l. de tryp- r is Pancreadne, en de steapsine of E5> -Jtende diastase. ien b. pancreatine zet de ontbinding van voort, welke in de maag aanving, volgi,rmt aldus oplosbare ontbindings- ikten die door de chylvaten in den bloedsomloop gebracht worden en aan al de deelen van het levend wezen tot voeding dienen. De vetten worden door de steapsine in vetzuur en glycerine omgezet. Wat I het zetmeel betreft, het wordt door een ferment pankreasamylase in moet omge zet, en verder door de maltase in drui- vensuiker of glukose. Wat de gal betreft, rechtstreeks oefent zij geen invloed uit op het voedsel, maar onrechtstreeks speelt zij een zeer belang rijken rol. Zij vermeerdert het lipoly- tisch of vetslijtend vermogen van het alvleeschsap. De gal begunstigt de pe ristaltische golvingen en de afscheiding van het darmsap. Wat met het aldus ontbonden voed sel in het dierlijk lichaam geschiedt, zul len we in een volgende bijdrage uit leggen. P. J. CLAUS, Scheikundige. Maart droog en April nat Geeft veel koren in het vat der I Igemeene I ergadering op Zondag 28 Maart 1926 (Vervolg). Na de rede van heer Ruyssinek, die op daverend handgeklap onthaald werd, sprak de heer Wynants, van Oultre, nog deze korte redevoering uit Geachte Dames en Heeren, Weer is een dienstjaar gesloten en weer eens hebben we de eer en 't ge noegen U verslag te geven over 't afge- loopen jaar. Dat de bekomen uitslag effenaf schitterend is, zal U straks ten klaarste blijken uit de cijfers die zullen voorgelezen worden. Dit resultaat heb ben te danken in de eerste plaats aan onzen knappen Bestuurder, die zich geene moeite spaart voor den bloei on zer Vereeniging en 't is met fierheid dat wij hem hertelijk proficiat toewenschen. Uit onze verschillige onderzoekingen in magazijnen en bureelen blijkt dat we bedeeld zijn met een personeel waarvan elk lid, van laag tot hoog, allen lof ver dient. Hierbij dient ook en terecht ge wag gemaakt van de leden van den Be heerraad, die onze zaken beheeren als goede huisvaders en die zich geen moeite ontzien om Redt U Zeiven groot te. maken. Wat de posten aangaat die we in de balansrekening en in de winst- en ver liesrekening aantreffen, mogen we zeg gen we ons van de werkelijkheid der aangegeven posten verzekerd hebben het aktief, evenals het passief zijn ge bleken als echt en juist door de boek houding, waarvan alle stukken en ge schriften ons voorgelegd werden. Daar we dus in geweten overtuigd zijn van de echtheid der cijfers, stellen we voor dat de bilan en de Winst- en Verliesrekening zouden aangenomen worden zooals ze zullen voorgelegd worden en zooals ze trouwens door ons, leden van den toezichtsraad, reeds aan genomen zijn. Onmiddellijk werd overgegaan - door Onderbestuurder heer Saeys tot het voordragen en bespreken der ver schillige posten van Bilan en Winst- en Verliesrekening, die alle zonder opmer kingen aangenomen en goedgekeurd werden. De bilan was er dit jaar weer één uit de duizend, een waardige kroon op het noeste werk van het afgeloopen jaar. Eindelijk staat onze Bestuurder, de heer O. Caudron, recht en spreekt met zijne gewone kranigheid en bondigheid tot de vergadering Mevrouwen, Mijnheeren, Na de redevoeringen door onzen ge- achten Voorzitter, onzen Afgevaardig de-Beheerder in naam van den Beheer raad en Mijnheer Wynant in naam van den Toezichtsraad, kan ik niet nalaten eerst en vooraf te verklaren dat ik zooveel lof op mijn rekening niet kan aanschrijven. Ik heb slechts gedaan wat den plicht gebood, en zoo ik erin gelukt ben onze maatschappij tot den huidigen trap van bloei op te voeren, dan is dit wel dank zij de medehulp en den steun van U allen, van vele trouwe Redt U Zeivers, dank aan de medewerking van de hee ren van ons bestuur die alles doen wat in hunne macht is om mij in deze zware taak te helpen het is ook dank onze magazijniers, maar bijzonder dank onze bedienden, die allen hun plicht verstaan. Ik wil niet nalaten er drie te noemen die bijzonderen lof verdienen, namelijk on ze Onderbestuurder de heer Cl. Saeys het eerste en oudste lid van ons perso neel, onze ieverige Frans Callebaut en onze hoofdmagazijnier te Herzele, R. Boelaert. Aan al deze trouwe medewer kers, aan al onze goede leden, oprech ten dank Maar alhoewel ik zooveel lof niet ver diend heb, doet het mij toch genoegen dat er vrienden zijn die mij aanmoedi gen, bijzonder op onze dagen dat onze vijanden het speciaal op mijn persoon gemunt hebben. Het zal mij nieuwen moed geven om met meer iever nog dan vroeger voort te werken tot bloei onzer vereeniging en tot heil van al onze standgenoten, Maar zoo er vele sterke mannen te vinden zijn, zoo zijn er ook vele trage apostelen, ja zelfs menschen die ons onderduims of openlijk tegenwerken. Er zijn zelfs aandeelhouders die in het vij andelijk leger werden ingelijfd, deels uit onwetendheid of hoogmoed, deels ter oorzake van ongelukkige dorpspoli tiek. We vragen aan die lieden tot den schaapstal terug te keeren in onze vereeniging alleen kunnen ze vrij en on gedwongen hun belangen als landbou wers verdedigen. Maar zoo die lieden ons blijven tegen werken, dan zullen we gebruik maken van het recht ons door de standregelen gegeven en hen buiten de maatschappij sluiten. Het is onaannemelijk dat iemand zijn eigen huishouden, zijn eigen maat schappij helpt bekampen en tracht te kelderen. Ik wil terloops nog een woord spre ken over het afgeloopen dienstjaar. Zooals Ge daareven hebt gehoord, was het bestuur zelf, evenals vele leden, be nieuwd te weten, hoe het jaar 1925 ten einde zoude loopen. We waren nieuwe en grootsche wegen opgegaan door het stelselmatig bewerken van de streek Herzele, waar we een groot stuk grond hadden gekocht en een ruim magazijn gebouwd, met garage en woonhuis door het bouwen van een overgroot en prachtig stapelhuis te Aalst, en bijzon der door het bouwen en monteeren van eene moderne maalderij. Wij hadden beroep gedaan op het kapitaal van onze leden die ons dan ook niet lieten wach ten en het noodige geld toevertrouwden. En menigeen vroeg zich af Zal dit alles lukken Zal men deze kapitalen vruchtbaar kunnen maken Het verloo- pen jaar leerde ons dat alles buiten ver- verwachting van stapel liep en dat alle die grootsche inrichtingen op dit oogen- blik weerom schijnen te klein te wezen Als we dit zeggen dan overdrijven we niet want onze ruime stapelhuizen hier en te Herzele zijn reeds op 't oogenblik eerder onvoldoende, en onze maalderij die eerst een paar dagen per week werk te moet heden hard draaien om aan de vraag onzer leden te kunnen voldoen. Een klaar bewijs dat men door goed op gevatte samenwerking steeds meer en meer vooruit moet. Onze prachtige bilan van 1925 zal, hoop ik, al onze leden genoegen doen. Ze zullen gehoord hebben dat we bijna de helft der winst gebruiken als reserve en afschrijving op roerende goederen. Ze zullen ook met vreugde bestatigen dat de waarde onzer vaste eigendom men bijna een half millioen hooger loopt dan ons maatschappelijk kapitaal Laat ons in eendracht en noeste vlijt voortgaan op dezen weg, tot grooteren bloei onzer vereeniging en tot heil van al onze leden (Toejuichingen). Hierop wordt overgegaan tot het laatste punt der dagorde, namelijk het uitbetalen der winstaandeelenwat, dank zij de goed ingerichte werkrege- ling vlot en vlug van stapel loopt tot genoegen en tevredenheid van de aan deelhouders-in-hun-nopjes. Wees meester van uw wil, En dienaar van uw geweten; Dat is het hoogste! 't Zat in de kluis van 't kleine, en toch zoo groote, het wereldgroote mens^henhart gevangen, en school er schuchter in vernepen hoekje, het stille, freel verlangen, t Geleek een kindje, een teeder, zieklijk kindje, met hemel-oogjes, flauw in wassen wangen, met fijne lipkens, krullend-blonde lokken, het jeugdige verlangen. In mijmring staarde 't lang omhoog naar buiten, waar het de zon zoo schitterend zag hangen. Het zou ook wel naar boven willen wieken, het groeiende verlangen. Breed vleuglen-spreiend nam 't een volle vluchte, maar stuitte dra op dichte, stalen stangen. Het viel terug met brusk gebroken pennen het neergeknakt verlangen. En in de diepte van het onvoldane, neurt het nu droef zijn onbegrepen zangen om wat het wil, doch wellicht nooit zal krijgen, het hopeloos verlangen. Constant Eeckels. Benevens de werklieden, als verplicht- verzekerden, kunnen ook de landbou wers, als vrijwillig-verzekerden, van de nieuwe pensioenwet genieten, op voor waarde dat hun jaarlijksch inkomen de 15,000 frank, verhoogd met 500 frank voor ieder kind minder dan 16 jaar oud, ten hunnen laste,niet overtreffe. Ten einde zijn inkomen kenbaar te maken moet ieder verplicht-verzekerde een getuigschrift voorleggen, afgeleverd door den controleur der belastingen, die hierop zal aangeven het totaal-inkomen van het vorige jaar, berekend op basis van de betaalde belasting, aan het be stuur der pensioenkas waarvan hij deel uitmaakt. Deze verklaring moet overhandigd worden bij de eerste storting, en om de vijf jaar vernieuwd worden, indien het inkomen met minstens een tiende ver meerderd is. Welke stortingen dienen door de vrijwillig-verzekerden gedaan te wor den, en welke zijn de voordeelen die de nieuwe Pensioenwet biedt Al De vrijwillig-verzekerden geboren na 1906. De maandelijks te storten som bedraagt evenals voor de verplicht-ver- zekerden 6 frank voor de mannen 2 fr. voor de jongmans onder de 18 jaar en voor de vrouwen. Deze sommen moeten gestort worden door den verzekerde zelf, aangezien hier geen spraak kan zijn van de bijdrage van den werkgever doch de Staat voegt er op zijne beurt 0,50 fr. per gestorte frank aan toe. De verzekerde mag natuurlijk het be drag zijner stortingen verhoogen. om de rente in dezelfde verhouding te doen stijgen. De man vry willig-verzekerde die ge durende 45 jaar (van 20 tot 65) een jaar- lijksche som van 72 fr. heeft gestort, bekomt; 1 een persoonlijk ouderdomspensioen van 720 fr. op 65 jarigen, ouderdom. 2° een ouderdomspensioen van 720 fr. voor zijne vrouw indien deze daartoe de noodige stortingen heeft gedaan. 3° een overlevingsrentie die verschilt van 120 tot 360 fr., ten g unste der vrouw indien de man vóór de 6ö jaar komt te overlijden. Deze rente, waarvan het be drag in verhouding staat met de gedane stortingen, wordt aan de weduwe uitbe taald van af het jaar dat de man komt te overlijden tot bij haar dood. 4° Een jaarlijksche vergoeding aan de weduwe, van 120 fr. voor ieder kind on der de 16 jaar en van 240 fr. aan ieder dezer indien beide ouders overleden zijn. B) De vrijwillig verzekerden geboren vóór 1906. Om reden dat het deze per sonen onmogelijk is, uit oorzaak van hun gevorderden ouderdom, zich met behulp der gewone staa'tstoelage (0,50 per gestorte frank) de volledige rente te verzekeren, heeft de Staat daarin op twee verschillende wijzen willen voor zien 1° door aan alle personen, geboren tusschen 1862 en 1881 een verhoogde staatstoelage toe te kennen. a) van 1 frank per gestorte frank aan de personen geboren binnen de jaren 1862-1869. b) van 0,75 fr. aan de personen gebo ren binnen de jaren 1870-1875. c) van 0,60 fr. aan de personen gebo ren binnen de jaren 1876 1881. 2° de staat verleent daarenboven nog een kostelooze toeslag om hun pensioen aan te vullen op voorwaarde dat a) hun bestaansmiddelen op 65 jarigen ouderdom het wettig maximum niet overschrijden. b) de verzekerde gedurende een zeker getal jaren, regelmatig, een jaarlijksche som (12 fr. voor de vrouwen en 18 fr. voor de mannen) gestort heeft. De jaarlijks te storten som, door de vrijwillig-verzekerden, geboren tusschen 1862 en 1881, bedraagt dus slechts 12 fr. voor de vrouwen,en 18 fr. voor de man nen, in plaats van 2 of 6 fr. per maand. Doch het is verkeerd te denken dat alle verzekerden op 65 jarigen ouderdom een pensioen van 720 fr' zullen genieten. Personen wiens bestaansmiddelen op 65 jarigen ouderdom het vastgestelde maximum overtreffen, en die om vermel de redenen den kosteloozen toeslag niet of misschien slechts gedeeltelijk kunnen genieten zullen natuurlijk geen pensioen van 720 fr. verwerven. In elk geval geniet de verzekerde toch de rente, gevormd door eigen stortingen en de toelage van den Staat, die natuur lijk gelijken tred houdt met het gestorte bedrag. De jaarlijksche minima storting van 12 of 18 fr. volstaat nochtans niet tot het vestigen eener overlevingsrente voor de vrouw of vergoeding voor de kinderen. Opdat de weduwe een overlevings- Na graan (in Haspengouw)200- 250 kg. Sodanitraat 400 kg. Super- phosphaat100 kg. Chloorpotasch. (Te zamen met stalmest). Na graan (in Haspengouw)200- 400 kg. Sodanitraat 500 kg. Super- phosphaat150-200 kg. Chloorpot asch. (Zonder stalmest). Na graan (op zandachtigen grond); 200-300 kg. Sodanitraat600 kg. Metaalslakken 200 kg. Chloorpot asch. (Te zamen met stalmest). Na graan (op zandachtigen grond): 300-500 kg. Sodanitraat 600 kg. Metaalslakken 200 kg. Chloorpot asch. (Zonder stalmest). Deze meststoffen zullen vóór de zaaiïng ingeploegd wordende kleine hoeveelheden te zamen met stalmest de groote hoeveelheden, als men in vruchtbaren akker zonder stalmest wil verbouwen, zou dan later nog een toepassing van Sodanitraat nuttig blijken, dan kan men vier of vijf weken na het opkomen nog 100 tot 200 kg. Sodanitraat als dekmest ge bruiken. DE RN BLOEM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Osgeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Afin viz aar -ri« in 1»; 1 IM»I Ingesonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1