1 Een groote Gebeurtenis Fruitverzending Hoe de Süikerbeet- opbrengst verhoogen Landbouwweekblad GROOTF. PRIJSKAMP ÏTENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE omzettingen van liet verteerde voedsel. Bemesting der Wortel- en Knolgewassen. ZONDAG 25 APRIL 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr en. Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTS i RAA l53, AALS i Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Landbouwers [n een vorige bijdrage hebben we ge- md met welke physische en schei- idige bewerkingen de vertering van SSefl voedsel gepaard ging. Nu hoeven te toonen wat verder mèt het ver- rde voedsel geschiedt. SP Vooraleer deze vraag verder te be- •eken, moeten we ons afvragen waar- i. de voedstoffen in eenvoudigere ver- idingen moeten ontbonden worden, or de werking van maagsap, al- scschsap enz., vooraleer het dier zeals ien levende stof of voedingsreserve :tlagen) kan vestigen. Deze ontbinding moet geschieden :st en vooral omdat zetmeel, eiwit en t eerst in oplosbare verbindingen ISl,>eten omgezet worden, eer ze door n darmwand kunnen heendringen. 'Wat de eiwitstoffen betreft, heeft de tbinding gedurende de vertering nog l heel andere beteekenis. De ei wit - iffen zijn de eigenlijke levende stof n het dier en deze eiwitstoffen zijn lgens een zeer ingewikkelde scheikun- je struktuur gebouwd, struktuur welke nmerkend is vooral voor elke dieren- ort, maar ook nog voor elk individu ner dergelijke soort en zelfs voor elke l van dit individu. Daarom worden de eiwitstoffen van j.sntaardig of dierlijk voedsel eerst afgebroken als ik me zoo uitdrukken i ag, om dan in den darmwand reeds i lP[|.ropgebouwd te worden volgens een jeineenen bouwtrant eigen aan de :schouwde dierensoort. Het bloed I Ibert deze eiwitstof, onzijdige eiwit- af zooals ze genoemd wordt, naar de eefsels en cellen, welke haar dan vol :ns hun kenmerkende struktuur omzet- n en schikken. Dit is geen eenvoudige hypothese. ?aan>mers wanneer eiwit van een dier in •t bloed van een ander dier wordt in spoten, dan doen zich vergiftigings- ïrschijnselen voor en die vreemde witstof wordt onder onoplosbaren arm onschadelijk gemaakt. Wanneer itzelfde vreemde eiwit langs den mond genomen wordt, toonen zich geen ver- ftigingsverschijnselen meer voor en st dier werkt niet meer terug zooals op Ollkn vreemde stof de spijsvertering seft dus als uitwerksel gehad een reemde stof tot kenmerkende stof om jjlsL'werken, t. t. z. tot stof eigen aan de tschouwde dierensoort, in den echten van het woord heeft er assimilatie vereenzelviging plaats gegrepen. eeni" Nu stelt zich de vraag of eiwit, suiker •vet bij gebrek aan één dezer voedstof- ï,in elkander kunnen omgezet worden, von L Het eiwit van een dier kan enkel uit :rzodct eiwit van het voedsel opgebouwd astelllhden. ►bt gj De vorming van koolhydraten in en normaal, gezond lichaam geschiedt isov.'.ukel ten koste van de koolhydraten aarsnan bet voedsel. Bij menschen die aan schildii&erziekte lijden, is de vorming van •ine [uiker (koolhydraat) ten koste van eiwit rgen.iiet ontegensprekelijk bewezen, maar verfripcbtans zeer waarschijnlijk, voorf De vorming van vet ten koste van eeremet vet uit het voedsel is een bewezen ar vaeit. Het vet is de vorm onder denwel- /Ieini:en energie in het lichaam opgestapeld iet, wordtvet wordt opgestapeld zooals zoo liet opgeslorpt wordtterwijl eiwit geen ilfzucltoedingsvoorraad vormt, maar levende gezelstof. De vorming van vet in het lichaam geslièn koste van eiwit is niet bewezen, wat :digd liet beteekent dat ze onmogelijk is of in eciooit geschiedt. Maar het suiker en het zetmeel wor- onder vorm van vet gevestigd, zoo- blijkt uit proeven in de voeding van ggens gedaan door Tscherwinski. Hieruit onthouden we dus dat eiwit ffliin koolhydraten niet kunnen vervangen v worden in de voeding maar dat kool- kunnen verhelpen bij gebrek ervolf P. J. CLAUS, Scheikundige. Het eigen geweten is een onverbid delijke rechter. Verleden week werden we uitgenoo- digd naar de algemeene vergadering van de Ligue Agricole Beige te Na men, evenals naar het banket door de zelfde vereeniging aan hare leden en aan eenige afgevaardigden uit andere streken aangeboden. Ik werd afgevaar digd om er heen te gaan en zal dan ook zoo trouw mogelijk aan de lezers van De Koornbloem mijne indrukken, evenals een relaas, der gebeurtenis me- dedeelen. De Ligue Agricole Beige is eene Vrije Katholieke Landbouwers- vereeniging gesticht in 1921. Zij staat heel buiten alle andere organismen en heeft leden in al de Waalsche provin ciën. Op 't oogenblik is dit ledental om streeks 20,000. De maatschappij heeft haren zetel gevestigd te Namen, rue St Aubain, waar zij eenen eigendom heeft aangekocht van 400.000 fr. Prach tige bureelen van onder en boven, con ferentiezaal, vergaderzaal. De stichter en huidige algemeene bestuurder is de E H. Cordier, een jonge Priester, vol werkzaamheid en durfkracht In den laatsten tijd had E. H. Cordier er naar gestreefd alle kleine coöperatie ven in een machtige federatie saam te krijgen, hetgeen hem ook gelukt is. De Federatie der Coöperatieven werd bepaald gesticht De Ligue agricole bezit ook een prachtig weekblad La Re naissance agricole De groote Algemeene Vergadering had plaats op 17 April. Een driehon derdtal afgevaardigden waren opgeko men, benevens talrijke bijzonderen uit de landbouwwereld. Aan het bureel had den plaats genomenZ. H. Mon seigneur Heylen, Bisschop van Namen Vic.-Generaal Debois Kan. Tarsiens E. H. Cordier HH. Capellen, burge meester en landbouwer, te Velaine Baron de Bonhomme, landbouwer Petit, landbouwingenieur De Bois, landbouwer Caulier, landbouwer Antoine Janssens de Bisthoven, enz. enz. en ook nog een paar leden van den Raad der Federatie. We geven hier zoo bondig en trouw mogelijk het verloop der zitting E. H. Cordier geeft een uitgebreid overzicht over het ontstaan, het leven en strijden der vereeniging. Hij verhaalt al de moeilijkheden die, dank aan tucht en goeden wil, werden overwonnen. Hij hekelt de tegenkanters van hun werk die overal stokken in de wielen steken. Ver volgens bespreekt hij de stichting van eene federatie van coöperatieven Hij kondigt met vreugde de tegen woordigheid aan van vier afgevaardig den uit Vlaanderen, namelijk de heeren Janssens de Bisthoven, Ridder de Lop- hem, Vranken van Brugge en Caudron van Aalst Hij besluit met te zeggen dat ook uit Vlaanderen de stem der vrije vereeniging tot daar doordringt om hen hulp te geven en moed toe te roepen 1 (daverende en herhaalde toejuichingen^ Mr Capellen, landbouwer en onder voorzitter van den raad, geeft een korte maar kranige uiteenzetting van een re glement van inwendige orde. Mr Antoine, professor aan de Leuven- sche Hoogeschool, wijdt uit over de samenwerking en hekelt de tegenkan ting van eenen machtigen bond die, volgens hem, Wallonië wilt gebonden leggen aan de Vlaminganten Hij prijst de kranige houding van M0r Heylen en stelt de vergadering voor den Bisschop van Namen als Eere-voorzitter der federatie uit te roepen, (een her haald gejuich van Leve Heylen een uitbundig handgeklap bekrachtigen dit voorstel,!. Monseigneur Heylen, Bisschop Namen, staat ontroert recht, zijn vreed zaam en zacht wezen plooit zich tot een glimlach en hij spreekt alsvolgt Ik dank voor al deze genegenheid en ik zal met alle genoegen dit eere-voor zitterschap aanvaarden. Van tientallen kringen ben ik eere voorzitter, maar geen enkel voorzitterschap doet me meer genoegen als dit. Ik dank U allen dat ge zoo dapper werkt voor uwe katholieke vereeniging. Ik bewonder en dank bijzonder de E. H. Cordier, die aan een trots alle tegenkanting dezen kring tot een hoogen bloei opvoerde. Maar hij weet ook wel dat zijn Bisschop achter hem staat en dat hij ten volle zijnen steun en goedkeuring wegdraagt. Ik sprak onlangs te Rome aan den Heiligen Vader over uwe vereeniging de Hei lige Vader keurde uwe werking goed en om dit met daden te bewijzen heeft hij drie uwer hoofdmans met eene bij zondere onderscheiding willen vereeren. (Hier brengt men eenige doosjes Mgr Heylen neemt vervolgens kruis van Commandant der Orde van St Gregorius en hecht het op de borst van M. Petit, landbouw-ingenieur. Hij steekt vervolgens het kruis van Ridder der Orde van St Gregorius op de borst der heeren Baron de Bonhomme, land bouwer, en De Bois, landbouwer en wenscht hen allen geluk voor deze hooge onderscheiding onder de toejuichingen der vergadering. Mgr Heylen hecht ook een kruis van Ridder der Leopoldsorde eene onderscheiding van den Ko ning op de borst van M. Caulier. E. H. Cordier dankt Monseigneur Heylen voor zijnen dapperen steun en voor de eer aan de hoofdmans der Ligue aangedaan. Hij dankt de leden van het bureel en de vergadering en noodigt allen uit op het banket. Het Banket. Het banket was voorgezeten door Msr Heylen, Bisschop van Namen, Eere-voorzitter der Ligue Agricole Namen plaats aan de Eere-tafelVic. Gen Debois, Volksvertegenw. Hou- siaux en Pierpont, Kan. Tarsiens en Collard, E. H. Cordier, benevens de leden van het Bestuur en anderen. Verschillende toasten werden uitge sproken. Na het banket had de stich tingsvergadering der federatie plaats die in de beste orde verliep. Ondertusschen onderhield M5' Hey en zich met verschillende vreemde ge- noodigden en bijzonder de Vlaamsche afgevaardigden die Hij in de Vlaamsche taal toesprak. Hij vroeg inlichtingen over de beweging in Brugge en in Aalst en moedigde ons aan met iever en kracht den strijd door te voeren. Monseigneur deylen is een kranige, prachtige steun van de Ligue Agricole. De Indruk. De indruk die deze vergaderingen op mij maakte was buitengewoon de stemming van al de afgevaardigden, de iever en de kranigheid der leiders zooals E. H. Cordier en vooral de besliste en overtuigde medewerking van Z. H. den Bisschop van Namen Twintig duizend landbouwers gaan in de gelederen dezer jonge vereeniging, honderden magazijnen en stapelhuizen worden door veertig auto camions be voorraad. Millioenen en nog millioenen worden daar maandelijks verhandeld. En toen dacht ik aan den droom van eene heerschzuchtige vereeniging die niemand dan haarzelf dulden kan en de spreuk van Napoleon Eén God en één Keizer één land en één Boe renbond in haar schild voert Hier zal ze te strijden hebben tegen een Bisschop, tal van Priesters en de Ridders der orde van Sint Gregorius. Vervolgens viel het mij op Walen verlegen zijn van eene sche overrompeling en daarom len alleen willen staan. Nooit dulden dat ze in eenen bond hoe de Vlaam- als Wa- zullen ze met Vla- burg zijn verspreid. De Ligue Agricole Beige, waarover we hooger spraken, en De Belgische Boerenbond (Leuven) die overal zoekt gilden te stichten. De strijd tusschen de drie machten is hardnekkig. De Belgische Boerenbond strijdt met alle middelen tegen de katholieke land- bouwersvereeniging de Ligue Agri cole en het schijnt voor hen geen hin der te zijn dat een Bisschop van Namen evenals een aantal kanunnikken en pries ters aan het hoofd staan der Ligue De priesters staan verdeeld in twee kampen eenige zijn met de Ligue, het grootste deel met den Boerenbond. De U. P. A. werkt ook dapper en heeft de groote boeren met zich. Op gebied van coöperatie zijn ze evenwel wat achteruit, maar dit komt weldra, en de tijd is niet ver van hier dat op ieder Waalsch dorp de boeren verdeeld zijn in drie kampen en dat iederen kring een magazijn heeft op ieder dorpken Onze Houding tegenover deze drij landbouwgroepee- ringen is niet veranderd. Wij staan vriendelijk gezina tegen alle groepemen- ten die ook ons bestaan eerbiedigen en die strijden voor de zedelijke en stoffe lijke belangen der landbouwers. Wij zijn gelukkig kennis en voeling te hebben gekregen met de Ligue Agricole Bei ge en zullen trachten de vriendschaps betrekkingen nauwer toe te halen. Zoo Waalschgezind als zij zijn, zoo Vlaamschgezind zullen wij blijven, maar we zullen altijd en vooral landbouwver- eenigingen wezen en in die gedachte elkander kunnen helpen. Eene groote Les voor de Vlamingen is deze We zagen vroeger reeds dat de Walen willen sa men gaan in ééne vereeniging met de Vlamingen, wanneer zij meester zijn, maar de ondervinding leert ons, dat ze dit niet willen wanneer het eene door Vlamingen bestuurde vereeniging geldt. Dus kan er geen spraak zijn voor Vla mingen zich aan te sluiten bij gelijk wel ke Waalsche vereeniging en staat er hun maar één weg open lid worden van een Vlaamsche vereeniging ofwel waar er geene bestaateen eigen veree niging stichten. Als alleenstaande groe pen kunnen ze alle vriendschapsbetrek kingen met de Walen aanknoopen en voor de verdediging der belangen hand in hand gaan. Maar zij moeten vooral Vlaamsche groepen met eigen leiding zijn dat is hun recht en hun plicht zoo als de anderen met alle recht Waalsch zijn Dus, laat ons klaar zijn Waalsche en Vlaamsche groepeeringen en gééne tweezijdige Dan alléén zullen ze goed werk maken en zullen beide volken kun nen vrienden zijn en blijven waar het gezamenlijke belangen geldt. O. CAUDRON. mingen worden vereenigd, omdat ze vreezen door de sterkte der Vlamingen te worden klein gehouden. (Eene groote les voor de Vlamingen). Ook is de Ligue Agricole Beige zuiver Waalsch, maar dat is haar recht. Daarom ook zullen we hier met alle recht alleen Vlaamsch zijn en alleen staan als Vlamingen. Wanneer alle kringen onafhankelijk zijn, bestaat er kans op de beste verstandhouding tus schen elkander, wanneer het er op aan komt zuivere landbouwprinciepen en be langen gezamenlijk te verdedigen. De Toestand in Wallonië In Wallonië staan op 't oogenblik drie machten in't veld De U P. A. (Unions Professionnelles Agricolés) die het meest leden tellen en over heel Wal lonië en een deel van Brabant en Lim- De prachtige bloeitijd van dit jaar zal voorzeker er veel toe bijgedragen heb ben om reeds met zekerheid te kunnen zeggen dat de fruitoogst overvloedig zal zijn. Het is algemeene regel dat eene in overproductie zijnde koopwaar niet ge wild wordt of zelfs moeilijk kan ver kocht worden. Gesteund op de groote bijval van vroeger en om te verhinde ren dat het fruit, evenals in vorige jaren van overvloed, onder de voeten getre den wordt, heeft het Bestuur van R. U. Z. besloten zijne leden te helpen in het bekomen van de hoogst mogelijke prij zen. Diensvolgens wordt eene Algemeene Vergadering belegd voor deze die wenschen hun fruit aan R. U. Z. toe te vertrouwen, op 9 Mei aanstaande, om 10 uur in 't café "De Koornbloem Er zal gesproken worden over de te nemen maatregelen voor het aanstaande seizoen. Al de leden van R. U. Z. die eenig belang stellen in de fruithandel, worden uitgenoodigd en vriendelijk verzocht hunne zienswijze te doen kennen. Op 29 Juni 1926 wordt er op de Houtmarkt, te Aalst, een uitgeschreven voor Inlandsch Hoornvee en Varkens, ingericht door het Land- bouwcomice van Aalst, met de welwil lende medewerking van de Veekweek- en Varkenskweeksyndikaten, de Land- bouwersvereeniging Redt U Zeiven en de stad Aalst. De prijskamp wordt verdeeld in drie kategoriën T kategorie Stieren en koeien deel makende van het Veekweeksyndikaat. 2C kategorie Stieren, koeien en vaar zen geen deel makende van het Vee kweeksyndikaat. 3e kateg. Varkens (beeren, zeugen). Alle kweekers worden toegelaten. Inschrijvingen kunnen van heden af tot op 18 Juni gedaan worden bij de bestuursleden van 't Comice. Een banket zal den dag van den prijs kamp gegeven worden aan 20 frank per persoon. Het breedvoerig programma zal later door De Koornbloem afgekondigd worden. Reeds meermalen verwezen we in De Koornbloem op de erge en jam- merlijkekrisis.welkedesuikerbeetproduc- tie doormaakt. In de huidige omstandig heden achten we het dan ook van groot belang die hulpmiddelen aan te toonen, welke tot de productievermeerdering kunnen meêhelpen. ten einde daarin een gedeeltelijke tegemoetkoming te vinden der huidige slechte ekonomische han- delsvoorwaarden van dit landboiiw- produkt. Genoegvol bestatigen wij dat, sinds den oorlog de opbrengst onzer graan oogsten merkelijk werd vermeerderd. In verhouding tot de opbrengsten van 1914 staan deze thans veel hooger zoowel onder oogpunt van kwantiteit als van kwaliteit. Zulks strekt onze vooruitstre vende landbouwers waarlijk ter eere, wijl ze al het voordeel hebben begrepen der aanwending van veredelde zaai granen en doelmatige bemestingsmetho den. In zake suikerbeetteelt echter is dat streven naar opbrengstverhooging om zoo te zeggen onbeduidend gebleven. Op enkele uitzonderingen na blijft de productie over 't algemeen "sfafu quo,,: 25 a 30,000 kgr. per hectaar ziedaar de onveranderlijke gemiddelde op brengst. Nochtans zijn we de meening toegedaan, dat ook de suikerbeetteelt vatbaar is voor merkelijke' productie- verhooging. Op dit gebied ware het stellig belang rijk eene vergelijking te maken met de opbrengst bekomen in vreemde landen wij meenen ons niet te vergissen, wan neer we bevestigen dat deze opbrengst per hectaar in andere landen bekomen, merkelijk hooger staat dan de onze. Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest: 800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30 000 kg. stalmest: 400-600 kg. Sodanitraat van. Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. BH RHBL De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 311W Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1