,sf IJLS Vlaamsche LaodbouwhoogeschoolvanGent Het Belgiseh Rastrekpaard in Italië. Landbouwweekblad I WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Verteerbaarheid ïan het voeder. Bemesting der Wortel- en Knolgewassen. sse)3 se ZONDAG 2 MEI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 383 nachiiBH&P mmBNËBÊ rodeer rtriscl m. Arbeid adelt Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaara. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers iaani 3 n Eene gelukkige Hervorming )nze Vlaamsche landbouwers jen er met gegronde fierheid I Dogen eene Vlaamsche Land- a whoogeschool te bezitten, die wel onder opzicht van hooger lbouwonderwijs als van mo- le inrichting aan al de noodige ben volledig beantwoordt. trouwens de zóó knappe en nuftige bestuurder. Heer Van urne, wien de leiding ervan is vertrouwd, is er steeds om be- amerd de reeds druk bezochte ïdbouwhoogeschool nog meer meer te volledigen. Zoo is hij - niettegenstaande erge moeie- (ïeden in geslaagd het didac- f |s| h leermateriaal aan te vullen ')r een prachtig laboratorium msam\ planten-, dier-, natuur- en eikunde en mikrobenleer, eene e verzameling opgevulde die- j een museum van ontleedkun- en van landbouwwerktuigen. vendien beschikt de Landbouw- jgeschool over een flink uitge- te Proefhoeve immer koesterde de Heer Be urder den vurigen wensch de looi nog meer ten dienste van M a Vlaamschen Landbouw te 4 jollen, door ze toegankelijk te ma- 1 niet enkel voor onze toekom- je landbouwingenieurs, maar j fin eens voor onze vcoruitstre- nde Vlaamsche boerenzoons. Te dien einde richtte hij het licentiaat in en zulks mag larlijk een verheugend feit, een lukkige innovatie genoemd wor- Immers de leergangen tot het rmen der landbouw-ingenieurs èhen een studieperiode van vier )och de vooruitziende Heer Van an Damme was gansch bewust t het niet volstaat uitsluitend adbouwingenieurs te vormen. aze Vlaamsche Landbouw heeft oodnoodige behoefte aan dege- jj s| c onderlegde jongere landbou- ïrs en leerkrachten. Trouwens enieurs zoeken hun loopbaan rgaans 't zij in de groote uit- tingen 't zij in de nijverheidsin- jgen dlingen. Er is op den Vlaam en landbouwbuiten volstrekt rek aan wetenschappelijk ge- de voorlichters en boeren- baarflnen, die den landbouw behoe- ïn te studeeren en hunne ver- loovi:0rven kennissen Qp eigen bedrijf 9e ïenen toe te passen. Er is even eens mangel aan gezonde en de- lelijk onderlegde landbouwleer- vewachten, nochtans zóó onmisbaar 'eer Je onwetende en onbewuste ndbouwmassa voor te lichten oor woord en daad. dact Welnu, dank de instelling van doo:et licentiaat aan de Vlaamsche haari,andbouwhoogeschooi van Gent, j in die leemte gansch voorzien. En Immers het "Licentiaat omvat zij hsnkel twee studiejaren. Het leer- nan )lan omvat hoofdzakelijk dezelfde iet leergangen als deze van landbouw- '°®cr hgenieur le en 2ejaar). En- naa,tele vakken, vooral deze in zake Natuurwetenschappen werden op ian, Wettelijk besnoeid. Anderzijds is de n 'Grootst mogelijke uitbreiding ge ven aan het onderwijs der schei- nde. Kortom heel het streven ligt in i zeilde toepassing der leusde hooge- 'school ten dienste stellen van ons ,vlaamsche volk. trvolf Is oor cr ;fde, iet De heer Van Damme koestert 1 dan ook de gegronde hoop veel jonge onderwijzers tot het licenci- aat te kunnen opleiden. Hun in- vloed ten plattelande zal derwijze onschatbare voordeelen opleveren onzen landbouw ten bate. Doch ook de zonen onzer voor- j uitstrevende landbouwers dienen deze uitmuntende leergangen zoo talrijk mogelijk te volgen, ten einde aldus een nieuwen geest te bren gen in 't aloude landbouwbedrijf, dat zich aan de nieuwe methoden, bij den vooruitgang in de land bouwwetenschap, kortom bij aller hande ontdekkingen en navor- schingen, aanpassen moet. Voorwaarden tot Aanvaarding. Om voor de leergangen van het Licenciaat toegelaten te worden, is het voldoende middelbaar on derwijs van den lageren graad of de normaalschool gevolgd te hebben. Trouwens op enkele aanvraag gericht tot het Bestuur der Land- bouwhoogeschool, Sint Amands- straat, Gent, worden U onmiddel lijk alle gewenschte inlichtingen verschaft, nopens programma en aannemingsvoorwaardenhet is zelfs verkieselijk den Hr Bestuurder persoonlijk te gaan vinden, die U met de meeste bereidwilligheid zal ontvangen. Overigens een bezoek aan deze leerrijke prachtinstelling is het reisje dubbel waard. Er is een drang om onzen land bouw steeds op hooger peil te brengen en verblijdend was dan ook de stichting der Vlaamsche Landbouwvereeniging, die meer onderlinge samenwerking be tracht. De Vlamingen hebben als land bouwers een goede faam. Dikwijls kwamen vreemde afvaardigingen nadere kennis maken met onzen akkerbouw. En onze gewesten ge lijken uitgestrekte tuinen, met zorg bewerkt en waar de boer zweet en zwoegt en woekert met eiken voet grond. Maar we weten ook maar al te goed hoe er desertie is van den landbouwarbeider naar de nijver heid en de landbouwer in zake handenarbeid voor heel wat moei lijkheden staat. Bij zijn vaardigheid en onder vinding moet hij ontwikkeling heb ben en den kostbaren steun der onmisbare wetenschap kepnen. V/elnu de Vlaamsche Land- bouwhoogeschool van Gent stelt haar deuren thans nog wijder open. Ze zal voortaan niet alleen ingenieurs vormen, maar ook Landbouwkundigengeroepen om van uit die hoogeschool de vruch ten van studie, van wetenschap, van allerlei opzoekingen, van ver beteringen in zake landbouwwerk tuigen, over ons land te versprei den. En dergelijke voorlichters zul len dan opgeleid zijn in de taal van onzen Vlaamschen akkerman en zullen van hun overvloed ruim aan minder begunstigden op intel- lektueel gebied kunnen meedeelen. Juist daarom hechten wij zulk overgroot belang aan de gelukkige instelling van het Licenciaat in Landbouwwetenschappen Cam. VINCX, Landbouwleeraar. Internationale Prijskamp te Milaan Al de Kampioenschappen voor de Belgen. Onze knappe paardenfokkers van het Belgisch Trekras boeken ditmaal een triomf zonder weerga Reusachtig was immers de bijval welke onze Belgische Rastrekpaarden jongstleden week be haalden op den internationalen kamp strijd te Milaan. Niet alleen bekwamen zij de hoogste onderscheidingen, maar tevens kwamen zij alléén in aanmerking voor het Internationaal Kampioenschap. Wij hadden aan de overwinning on zer wereldberoemde paarden niet getwij feld. doch dat hun reuzensucces zóó overweldigend groot zou zijn, heeft al onze verwachtingen overtroffen. Ofschoon de prijskampen eerst Vrij dag morgen aanvingen, was er reeds van Donderdag eene overtalrijke me nigte van ruim 200,000 toeschouwers naar den grooten ring van de Milaner- Foor gestroomd, om er onze prachtdie- ren te bewonderen, die er alsdan door hun behendige stalgasten gedrild wer den. Vrijdag was de volkstoeloop ontzag lijk. Onder de Italiaansche overheden bemerkte men de heeren de Nava, senator, en professor Pirocchi, voorzit ter der juryVoorzitter, graaf Rossi Martini de ziel der inrichting was door 'n spijtige plotse ongesteldheid be let tegenwoordig te zijn. Talrijke Belgische personaliteiten luis terden de plechtigheid op door hunne tegenwoordigheid, o. a. heeren ridder Heynderick de Theulegoet, Algemeen Sekretaris der Koninklijke Maatschap pij Het Belgisch Trekpaard Poelmans, sekretaris Royer, Algemeen Rijkveearts en tevens jurylid; Dossogne, Belgisch Konsulverder onze vooraan staande fokkers heeren Dumont de Chassart, Van den Bossche Aug., Dele- pine.baron Janssens, Deleener H., Peten, Mathieu en meer andere eigenaars van Belgische paarden. Wanneer onze mededingende schaar elite-producten in den ring verscheen, brak de toegestroomde menigte in geest driftig gejuich los. Onze prachtdieren defileerden in indrukwekkenden en sta- tigen draf en werden door de Jury in oogenschouw genomen en vergeleken met de Hollandsche, Fransche en Itali aansche mededingers. Het weze terloops gezegd dat al deze paarden, alhoewel van Belgische herkomst, in den vreemde veel van hunne logge zwaarte hebben verloren. Geen wonder dan ook dat de paarden van zuiver Belgisch ras den palm behaalden. DE UITSLAGEN F AFDEELING. Eerste Reeks. Hengsten van 5 jaar en meer, met gestalte boven lm 60 en niet van Italiaansche nationaliteit. 1- Neron van Laethem, aan M' Alf. Bosch van Ry-Waver 2. - Armistice, aan Mevr. Wed. Cam. Losseau van Donstiennes 3. - Isis de Marbiseul, aan M, Gast. Deleener van Hondzocht A.-Hector van Bierset, aan Mr E. Van der Schueren van Grimbergen De 4 eerste prijzen gaan dus uitslui tend naar de Belgische mededingers. Tweede Reeks. Hengsten van 4 en 3 jaar met hooge gestalte 1. - Successeur d'Herse, aan Mr Dele- pine van Horrues 2. - Fair, aan Mr Aernouts (Holland) 3. - Major de Montreuil, aan Mr De- lepine van Horrues 4. - Halifax, aan Mr Rich. Van Eeck- hout, van Erembodegem. Derde Reeks. Merries van 5 jaar en meer 1. - Berthe d'Hor, aan Mr Cl. Peten, van Velm 2. - Marcelle, aan M' Jos. Dumont de Chassart 3. - Flora, aan Mr Aernouts (Holland) 4. - Jeanette, aan Mr Henry van Han- ret, en Mimi, aan Mr Aernouts (Holland). Vierde Reeks. Merries van 4 en 3 jaar 1. - Fermière, aan Mr Raaskin van Plancenoit 2. - Albrona, aan Mr Léonard van Bierbeek 3. - Marquise, aan Mr Duchateau van Grandéglise 4. - Tardine.ae- MrGabet(Frankrijk) IF AFDEELING. Eerste Reeks. Hengsten van klei ne gestaltet 1- Beau Gargon de Pède, aan Mr A. Vanderscheuren van Vollezeele 2. - Casino, aan Mr Deleener van Hondzocht 3. - Paliseul. aan M* Mathieu van Bastenaken 4. - Boulond'or, aan MrGabet (Frank- qjk). Tweede Reeks. Merries van kleine gestalte 1.- Walkyrie, aan Mr J. Hardy van Thuillies 2. - Cadol, aan baron Janssen vSn Hemptinnes 3. - Clématite, aan M' Gabet (Frank rijk) 4. - (Ex-squo) Grosse Bertha, aan Mr L Eug. Hennoot van Sottegfem en Brindorine, aan M' Lancker van Dickel- j venne. Dc Kampioenschappen Vier Belgische Kampioenen. Zaterdag zijn de interdationale kam pioenschappen betwist geworden. Allen werden behaald door de Belgische me dedingers. Ziehier de uitslagen Hengsten van groote gestalte. Successeur d'Herse aan M. Dele- pine van Horrues, behaalt de overwin ning na een hevigen en hardnekkigen strijd met Néro van Laethem aan M' Bosch van Ry-Waver. Hengsten van kleine gestalte. Beau Gargon de Pède aan M' Aug. Van den Bossche van Vollezeele, behaalt bovenhands het kampioenschap. Merries van groote gestalte. Berthe d'Hor aan Mr Peten van Velm, (Limburg) wint het kampioen- pioenschap zonder ernstigen strijd. Merries van kleine gestalte Walkyrie aan M' Hardy van van Thuillies behaalt het vierde en laat ste kampioenschap. Beschouwingen en Besluiten, 't Is met 'n gegronde fierheid en eene innige zelfdoening dat wij onze harte lijke gelukwenschen bieden aan de ge lukkige eigenaars der bekroonde pracht- specimens van ons alomvermaard Bel gisch Trekpaard Aan onzen dapperen streekgenoot, M. R. Van Eeckhoudt, die met Halifax zulke prachtige onderscheiding behaal de, bieden we onze gansch bijzondere en warme gelukwenschen. Deze weergalooze triomf snoert een schitterende kunstparel te meer aan de eerekroon onzer Belgische paardenfok kers, wier faam thans wereldberoemd is. Op de Foor van Milaan trof men j eveneens bewonderenswaardige pracht- specimens aan door België ingevoerd. Zulks is wel het doorslaand bewijs dat ons rastrekpaard zich volledig aanpast met het Italiaansch klimaat, alhoewel het doorgaans wat lichter wordt, t Is dan ook om die reden dat de Italiaan sche kweekers vooral onze trekpaarden aankoopen, van middelmatige gestalte en met kloek beendergestel. Verrassend was het eveneens den flinken vooruitgang te bewonderen der Fransche, Italiaansche en Hollandsche mededingers. Elke dezer nationaliteiten vertoonde specimens van onbetwistbare waarde. Doch zulks is voor onze fok kers een dubbel verheugend feit. De verdienste hunner overwinning wordt er geenszins door beschaduwd. Wel inte gendeel Immers is zulks het treffend bewijs dat onze Noord- en Zuiderbu ren de noodzakelijkheid hebben ge voeld beroep te doen op onze voort telers, om hun paardenkweek te verbe teren. Bovendien geeft ons dit de verze kering, dat ten aanzien der bekomen uitslagen, de uitheemsche afnemers on zer trekpaarden voor de toekomst ons hun vertrouwen zullen blijven schenken. Immers dit vertrouwen waardig blij ven en de deuren onzer afzetgebieden voor ons Belgisch trekpaard in den vreemde steeds wijder openzetten.zieaaar het doel en de betrachting onzer voor uitziende en vernuftige paardenfokkers. Moge de prachtige poging welke tot het reuzensucces van Milaan leidde, daartoe ruimschoots bijdragen. Dit is onze eenige en vurige wensch Enkel dat deel van het voeder dat door het dier verteerd wordt en in den bloedstroom doordringt, strekt het dier tot nut als Lerstellingsmateriaal en als brandstof of energie voorraad. Men moet, wat de waarde van een bepaald voeder .is energie-voorraad be treft, van de berekende ruwe waarde de energie aftrekken, die door den kauw en verteringsarbeid verbruikt wordt. Zoo bijvoorbeeld zal stroo dat veel ruw vezel, maar weinig eiwit en zetmeel bevat als het uitsluitend gevoederd wordt, meer arbeid vergen om gekauwd en verteerd te worden, dan door dat voeder wordt verschaft. Om op de voordeeligste wijze nuttig arbeidsvermogen, vleesch. melk enz. uit het vee te bekomen, zal de veehouder er moeten voor zorgen dat tusschen de hoeveelheid verteerbaar eiwit en ver baar stikstof-vrije verbindingen de ge wenschte verhouding bestaat. Daar ko men we in een volgende bijdrage op terug. Geheel verteerbaar zijn zetmeel en suiker, en schier alie eiwitstoffen en amiden. Onverteerbaar zijn onder andere was, hars, bladgroen, lignin of houtstof. Ruwvezel is gedeeltelijk verteerbaar. De celstof, welke het hoofdbestanddeel is van ruwvezel, wordt door mikroben in gisting gebracht, met afscheiding van koolzuur en moerasgas, welke geenerlei voedingswaarde bezitten. Ruwvezel is dat deel van het cellengeraamte dat on opgelost blijft na werking van zwavel zuur, kaliloog, water, aether en alkohol. De verteerbaarheid hangt ook nog in zekere mate af van de diersoort, van de soort, de bereiding en de bewaring van het voedermiddel. Twee dieren eener zelfde soort, en hetzelfde dier op ver schillende eetmalen, zullen niet altijd hetzelfde nut halen uit eenzelfde rant soen. Om de balans der verteerde en on verteerde voedstoffen op te maken, wordt de hoeveelheid eiwit, vet en ruwe koolhydraten bepaald in het voeder en daarna hun hoeveelheid in de uitwerpe- len welke het overschot van dat voeder zijn. Om betrouwbare cijfers te beko men, wordt deze voeding enkele dagen gehandhaafd en de uitwerpselen worden telkens ontleed. Wanneer men de verteerbaarheid wil kennen van een voeder waarop het dier niet uitsluitend kan leven, b.v. van lijn koeken, dan voedert men dit bij een ruwvoeder waarvan de verteerbaarheid reeds bekend is. Op deze wijze heeft men tabellen op gesteld waar, voor elk voedingsmiddel, de hoeveelheid verteerbaar eiwit, ver teerbaar vet en verteerbare koolhydra ten wordt aangegeven. Wat nu betreft de invloed van bijko mende omstandigheden op de verteer baarheid van het voeder, kunnen we uit de proeven der geleerden het volgende in aanmerking nemen De verteerbaarheid van het ruw voe- Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30.000 kg. stalmest400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. flff 'RNBLOEM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. m Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1