f Joseph Sandront Uiaanderen aan fflarta Veldprijskampen DE KWËEKSTIER. Landbouwweekblad Naar de Hoogeschool et ETENSCHAPPELÏJKE BIJDRAGE elmeelwaarde en A Rantsoenberekening Bemesting der Wortel- en Knolgewassen. sse a sell dei ZONDAG 23 MEI 1926 Arbeid Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 386 Abonnementsprijs i 6.00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie s BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor su döüï de Landbouwers egrijdl •eef er. Hi msters cel dc en ce ;or de ïzinoio ewitie aats kun! a sch vleuj e reu i rekte arom om tatste bemei b°eveelheid droge stof, verteer- ir eiwit, verteerbaar vet en verteer ar zetmeelachtige stoffen en ruwvezel, aan een dier dagelijks in zijn voeder et verstrekt worden, alsook de zet- helden le'waarc!e van bet rantsoen, vormen vlrM !Saam uoederirigsvorm.Ze: worden Dieven per 1000 kilo levend ge- cht en per dag Volgens Kellner is de voederings- voor volwassen mestrunderen per k'lo levend gewicht en per dag 09e stof 24,32 kilo Weerbaar werkelijk eiwit1,6 kilo «leerbaar vet s 0,7 kilo 'IJJrteerb. zetmeel+ruwvezel: 16 kilo m een voederrantsoen saam te stel de b fa'men OD9eveer 2/3 der ver- ttaaf 1C e droge stof in ruwvoeder ver enen en dan aanvullen met kracht wortelgewassen. Om deze tekeningen te doen moet men zich [txurlijk eerst de noodige tafels aan- - taffen. Het gebruik dier tafels zou ge- tkkelijker en met meer vrucht op een v erf ordracht uiteengedaan worden. en klaan het»federen onder vond Wij hebben er vroeger op gewezen at de voedingswaarde van voeder in rarmte-eenheden of caloriën kan uitge rukt worden, omdat voedsel vooral als randmateriaal dient beschouwd te wor- HSSC n. In de praktijk neemf men als een- id in plaats van de Calorie of warmte - nheid (hoeveelheid warmte welke odigisom 1 liter water van 15 op graden te brengende zetmeel-een- id of voedingswaarde van 1 gram tmeel, 1.1. z. ongeveer 4 caloriën. Men n dus van de zetmeelwaarde tot de oriënwaarde overgaan door de eerste it 4 te vermenigvuldigen. De voedingswaarde van vet en eiwit >rdt dus uitgedrukt alsof het zetmeel 1 gram eiwit heeft dezelfde waar- als 0 gr. 94 zetmeel 1 gram vet uit derkoeken staat gelijk met 2 gr. 41 eel, en 1 gram vet uit granen met r. 12 zetmeel. Als voorbeeld berekenen we de zet- elwaarde van 100 kilo lijnkoek met 5 kilo verteerbaar eiwit, 9,2 kg. ver- rbaar vet en 25,9 kgr. koolhydraten, in hebben we als zetmeelwaarde oor het eiwit27,5 X 0,94 25.85 jvoor het vet9,2 X 2/41 22,17 voor de koolhydraten (t, t. z. zetmeel ruwvezel)25,9. De totale zuivere zetmeelwaarde van D kilo lijnkoek is dus 25,85 +22,17 25.9 73,9 kilo. Hiervan gaan ongeveer 3 °/0 over in w- en verteringsarbeid, en 97 °/0 en effektief het lichaam ten goede vermenigvuldigen dus de ruwe zet- lwaarde 73.9 door 0,97 en we beko- aldus de effektieve zetmeelwaarde 7 kilo. ,97 noemt men verteringscoëfpcient het is voor elk voeder in 't bijzonder igegeven. In de berekening der rantsoenen hoeft n nevens een gegeven zetmeelwaarde >r een voldoende eiwitverhouding orgen. Voedsel is immers ook bouw- teriaal en 't is vooral eiwit dat hier in imerking moet genomen worden ir enkel het eiwit vleesch kan vor- In. De eiwitverhouding is de verhouding ö/!ltschen verteerbaar eiwit de zetmeel- arde der stikstofvrije stoffen ze rdt altijd berekend op één kilo eiwit. V ills ^00 hebben we b.v. een rantsoen dat ilos verteerbaar eiwit 0,5 kgr. vet 12,7 kgr. zetmeel bevat. De verhou- 22 13 (0.5 X 2,4) 12,7 13,9 r één kilo eiwit 1 .- 7. olgens het tweede getal grooter of er is, is de eiwitverhouding ruimer leiner. rn boonen, voederkoek, afgeroomde L...1L zemelen en vleeschmeel treft men nauwe eiwitverhouding aan in inzaden en goed gras een gemiddel- in knol- en wortelgewassen een rui en in stroo en kaf een zeer ruime itverhouding. 'roeven hebben getoond welke de te eiwitverhouding is voor jong vee, stvee, melkkoeien en werkvee. Verleden week heeft de Belgische landbouw een gevoelig verlies onder gaan door het afsterven van een zijner dapperste verdedigers, de heer Joseph Sandront, stichter en hoofdopsteller van La Defense Agricole Beige j oseph Sandront werd geboren uit eene landbouwersfamilie te Flostoy in 1882. Aan de hoogeschool van Leuven be haalde hij het diploma van apotheker en vestigde zich te Ans-bij Luik. On middellijk na den oorlog stichtte hij zijn blad en verdedigde de boeren op vranke en tevens waardige wijze. La Defense Agricole Beige werd het orgaan der Waalsche U. P. A. (Landbouwkringen) en het meest verspreide landbouwblad. Zijn stem weerklonk heel Wallonië door en dank zij hem Rwam de" Unie der Vrije Boerenvereenigingen tot stand, een organisatie die op alle gebied veel voordeel bracht aan haar leden. Waal van geboorte was hij even drif tig als luidruchtig en dat kostte hem menigen pennetwist. Hij was ook vlaamschvijandig, want meermaals trof fen we in "La Defense Agricole Beige,, scheldwoorden die onwaardig waren van zijn dapperen opsteller, als Flamin, Flaminboche, Flaminbête, e. a. Spijtig dat hij zich weieens liet meeslepen door een kortzichtig fanatisme. Als verdediger van de algemeene landbouwbelangen staat hij hoog aan geschreven. Hij streed manhaftig en geeselde heftig alle vijanden van den landman. Hij bestreed de politiekers wier gedrag als landbouwverdedigers te wen schen overliet. In een woord zijn blad. stond steeds onvoorwaardelijk ten dienste van zijn boeren, wier klachten en verzuch tingen het steeds uitgalmde, zóó luid en dringend, dat ze tot in de ministeriëele bureelen doordrongen. Sinds lang werd de heer Sandront door een slepende ziekte ondermijnd, maar toch gaf hij den strijd niet op. Hij stierf op weg naar eene propaganda- vergadering viel dus als slachtoffer van zijn offervaardig idealisme. Joseph Sandront zal leven in de har-, ten van alle Waalsche landbouwers zijn onverpoosde strijd verdient een onsterfelijk aandenken 1 De Koornbloem sluit zich aan bij den rouw dien de Familie Sandront evenals de Waalsche boeren treft. Hij ruste in Vrede Hiermede sluiten we onze reeks bij dragen over voederiogsleer en we dur ven verhopen dat ieder lezer nu een helder gedacht zal hebben over dit vraagstuk. P. J. CLAUS, Scheikundige. 1 Als het volk niet kan tot de hooge school komen, zal de hoogeschool tot het volk gaan Dit woord, in De Koornbloem van 9 dezer trof me bizonder, ten eerste om dat het niet op zijn plaats stond het zou beter aansluiten met het artikel over De VI. Landb.-Hoogeschool van Gent in 't nummer van 2 Mei en ten tweede om de groote gedachte van demokratie en vulgarisatie die het in zich omsluit. Vroeger, vijftien, twintig jaar gele den, viel er voor weinig boerenzoons aan te denken hoogere vakkennis op te doen, om ze later op de eigen hoeve in praktijk te stellen, Hoogeschoolstudies voor 'n boer!? n Gedachte die de oude ren had doen schokschouderen I En niet heelemaa! zonder reden landbouwinge nieur op een hoeve van vijf a tien hek- taar Kom, geen gekheid, zulke koste lijke, jarenlange studies brengen immers méér op in groote ondernemingen van binnen- en buitenland, En dan zoo 'n heer, n ingenieur kan toch geen heele dagen achter den ploeg loopen of het stof van een dorschmachine slikken Intusschen stonden tijd noch vooruit gang stil en met den dag deed het gemis aan wetenschappelijke vorming en voor lichting zich intenser voelen, ook voor den landbouwer. Vee- en zaadverede ling, nijverheidskuituren, industrialisatie der landbouwprodukten, boekhouden, in een woord, stelselmatige en oordeel kundige uitbating kwamen aan de orde van den dag. Tezelvertijd groeide ook de mededinging van het buitenland en de knoeierij in het binnenland. Statistie ken wijzen op hooge invoer-cijfers en geleerde deskundigen betoogen bijna onbegrensde mogelijkheden 111 zake meer-opbrengst. Tot daar de theoriën, de dingen op- papier. Doch tot de verwezenlijking van dit alles diende nog veel gedaan. Eer stens, de gelegenheid, het middel om tot de gewenschte, aangepaste vorming der jonge generatie te komen tweedens, de geesten, de mentaliteit der ouderen en ook der jongeren dienden gewijzigd en geleid in dien zin, dat ze zouden inzien welken weg te volgen. Het eerste is er de instelling van het licenciaat aan de Vlaamsche Landbouw- hoogeschoolte Gent. Tweejarige studies met gelukkig samengaand theoretisch onderwijs en praktische, moderne toe passingen de studies omvatten n. 1. de twee eerste jaren voor landbouw ingenieur, met besnoeiing of uit breiding van sommige vakken, en de beschikking over eene uitgebreide proef hoeve, toegerust met ultra mo dern materiaal, alles volledig aange past voor het dubbele doel de vor ming van jonge, durvende onderwij zers en ondernemende boeren die, van huize uit op-en-top landman, aangewe zen zijn de baanbrekers, de voorlichters te worden van hun vaak zoo beklagens waardige standgenooten. Wat aangaat nu de bekeering van de ouderen en de voorbereiding der jon geren, dat is geen onvruchtbaar noch ondankbaar werk van lieverlede dringen ook de nieuwe denk- en werk wijzen tot de hoeven door, en eerlang zal elk degelijk landman inzien dat boeren niet noodzakelijk wroeten beteekent, doch door de wetenschap voorgelicht en door onderlegde krach ten uitgevoerd, tot het heerlijkste, ge zondste en benijdenswaardigste beroep kan uitgroeien. Kijk naar vreemde landen Dene marken b.v. als ik me niet vergis zijn daarover vroeger in De Koornbloem,, een reeks bijdragen verschenen, die een verlokkelijk beeld ophingen van het lan delijk leven aldaar. Elke hoeve, zelfs die met een en twee werk paarden beschikte, benevens ruime hygiënische stalling en moderne machi nes, over een welingericht, aangenaam woonhuis, met bureel, telefoon, huis apotheek, luxueus salon en dito eet- en slaapkamers een bewijs van welstand, praktischen zin en hoogere kuituur Gezien de ongunstige weersomstan digheden, waardoor de landbouwgewas sen in hun ontwikkeling fel achteruit zijn gebleven, wordt de inschrijvings- termijn met een maand verlengd. De uiterste datum op welken de deelnemin gen mogen worden ingezonden is dus vastgesteld op 15 Juni,inbegrepen. Dit besluit wordt genomen door het bestuur van Redt U Zeiven ten ein de de landbouwers de gelegenheid te geven, den stand hunner vruchten na te gaan en zich een oordeel te vestigen 1 nopens den uitslag welken zij ervan ver- wachten mogen. 1 De deelnemers worden vriendelijk l verzocht hun volledig adres op te ge ven, alsook de variëteit van ieder gewas, waarmede ze willen mededingen. We hopen op algemeene deelname vanwege de leden. Wij ontvingen zooeven het omstandig programma betrek kelijk den aanstaanden Vee- prijskamp ingericht door het Landbouw-Comice Aalst, met de welwillende medewerking van het Veekweeksyndikaat en de land- bouwvereeniging Redt U Zei ven te Aalst. Naar verluidt het programma grijpt deze merkwaardige prijs kamp plaats te Aalst (Houtmarkt), op Sint Pietersfeest, 29 Juni a. s. In verband met dezen veeprijs kamp, welke naar onze bescheiden meening een flinke bijval tegemoet gaat, achten wij het thans het ge paste oogenblik om de belangstel lende veekweekers enkele prak tische beschouwingen voor oogen te stellen nopens dit zoo belang rijk landbouwvraagstuk. Elkeen zal met ons éénparig ak koord gaan om te bevestigen dat de keus van den kweekstier de onweerlegbare grondbasis uit maakt van een welbegrepen vee kweek. Trouwens, het is weten schappelijk bewezen dat bij de runderrassen de hoedanigheden van productieviteit zoowel als die van bouw in gelijke mate afhan gen én van de eigenschappen van den vader én van die der moeder. De rol van het mannelijk fok- dier is nochtans van grooter belang dan die van het vrouwelijk zulks is te wijten aan het feit dat de na komelingen van den kweekstier veel talrijker zijn dan die van een koe. Zijn invloed op de hoedanig heden van een kudde is bijgevolg overwegend en met gegronde re den zegt men De stier is de halve kudde. Het is dus natuurlijk en nood zakelijk dat de fokker zijn aan dacht bijzonder op de keuze van den stier vestige. Door het aan wenden van een mannelijk voort teler van prima kwaliteit kan vanaf de eerste generatie, de eco nomische waarde der afstammelin gen merkelijk verbeterd worden, evenals het benuttigen van een minderwaardigen stier, op korten tijd, de hoedanigheden eener kud de grootelijks kan verminderen. F wee voorbeelden getrokken uit het werk A Manuel of Men- delisme van M. J. Wilson, doen duidelijk den invloed uitschijnen van een goeden stier op de rijkheid in vetstof der melk. 1°) De stier Taurus IV van het Deensche rood runderras heeft 47 dochters voortgebracht, waar van het gemiddelde vetgehalte der melk 3,88 bedroeg, wijl bij de moeder dit gemiddelde slechts 3,58 bereikte. Bij geen enkel der rechtstreek- sche nakomelingen was de rijkheid minder dan 3,4 °/c alhoewel er on der de moeders verschillende wa ren die geen 3,3 bereikten. 2°) De stier Dan zoon van voornoemden Taurus IV en van een koe met een vetgehalte van 4,16 heeft een afstamming voortgebracht, waarvan de melk eene gemiddelde vetrijkheid van 3,89 aanwees, nochtans gaven de koeien door dezen stier be vrucht gemiddeld slechts 3,4 vetgehalte. Geen enkele dochter van Dan heeft melk met min der dan 3,6 °/0 vetstof gegeven. Er dient hier opgemerkt dat deze twee stieren tegelijkertijd zoo wel de hoeveelheid als de rijkheid der melk verhoogden. In Denemarken treft men stieren aan, waarvan de dochters minstens 3,8 °/o vetstof geven. Deze voor beelden doen het groot belang van den stier bij de rundveeverbe tering voldoende uitschijnen, 't Is vooral, dank zij een oorJeelkun- dige keus der mannelijke fokdie- ren, dat zekere Deensche fokkers, op betrkkelijk korten tijd, erin ge slaagd zijn de boteropbrengst hunner melkkoeien te verdubbelen. Hieruit blijkt dan ook onmid dellijk, dat de keuring der afstam melingen het eenig middel is, om met zekerheid de fokwaarde van een stier te kunnen beoordeelen. In afwachting nochtans dat het dier den leeftijd bereikt heeft om zijne proeven te kunnen geven, moet men zich vooral steunen op zijn uiterlijke eigenschappen en op zijn stamboom, t.t.z. de kennis der afstamming. De stamboom en het uiterlijk zijn voorzeker van groot belang, maar geven over 't alge meen geen volstrekte zekerheid nopens de waarde der fokdieren. Men kent enkel den boom aan zijne vruchten luidt het al oude spreekwoord. Deze twee aanwijzingen zijn enkel van groote waarde, wanneer de eene de andere staaft, t.t.z. dat een goede bouw of structuur slechts een echte waarborg geeft wanneer hij samengaat met een goeden stamboom en omgekeerd. Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30 000 kg. stalmest400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. RN BLOEM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. qO'32I]L Daar is n volk, daar is n land, Het Vlaamsche volk, van Vlaamsehen trant Daar houdt dat volk de Mei in eer. En knielt er saam, zoo vrome neer. Des avonds als het klokje klept En 't Angelus door verten rept Ave Maria 1... bidt het zoet Met duizend monden Wees Gegroet 1 Daar reeg nen bloemen voor Uw voet, Uit dankbaarheid U tegemoet Om licht en sterkte in den nacht Suist daar Uw naam in stille klacht. Uw beeld prijkt langs den smallen weg En wat men daar ook vraag' of zeg Daar spreekt 'n harte door die daad Dat Gij Maria,, best verstaat. Daar is 'n volk, daar is 'n land Dat bloedt,... maar groeit ten allen kant, Het wil z'n schoonheid van weleer, Z n kunst verhoogen en dies meer., Het wordt veracht, het wordt gehaat Z n taal bespot, bekampt als kwaad 1! O geef dat Vlaanderen liefde en moed Het mint U diep., Maria zoet O red de vrouw die wank'lend gaat, Met vreemden praal zich overlaadt, Opdat ze diep haar plicht begrijp' En tot 'n offerziele rijp' 11... Geef dat z'haar taal, haar land bemin', Haar huisje bouw naar Christi zin. Verlicht hpar, Moeder, sterk haar nu, Maria Vlaandren knielt voor U. Paula. Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1