SPAAR- - LEENBANK De Paniekzaaiers aan 't Landbouwweekblad etenschappelijke bijdrage Chlorose of Bleekzucht. van in België door Organisatie en Coöperatie. SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ Redt U Zeiven I Bemesting der Wortel- en se) st. h. en Ie m. ZONDAG 30 MEI 1926 8ste JAARGANG Nr 387 Prijs 12 centiemen Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTS 1RAA153, AALS1 Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voui ta door de Laadboawtrt e). >ts ït. egen d( igc wil lhebbei ;rs voo :hwatii jen va tiet vei dstedei ia ïn vei hij hei ille de:; ïu tvlucki :r I Dch eel kot die gelred lem ge dai /annet: of vier net eet t te kr delblai er gr schillij n vol et ben t ik gr ers al Soms gebeurt het dat de groene orga- lea der planten een bleekere tint ver- Donen. Dit verschijnsel wordt waarge- omen zoowel op boomen ais op strui- en en kruidachtige gewassen, zelfs op ■énjarige planten. Deze abnormale tint gaat van het eelachtig groen tot bleekgeel en tot »t en ze is te wijten aan gebrek aan i/acfaroenkorrels of chlorophyl, d. i. de tof welke de vorming van zetmeel uit ioolzuur en water met tusschenkomst m zonlicht katalyseert. Daar spraken fit reeds vroeger over. Onder de oorzaken van bleekzucht linnen we er drie voorname te onder- oeken, want nevens de eigenlijke chlo- [ose zijn er nog twee andere verschijn selen die er zouden kunnen mede ver aard worden. Het eerste dier verschijnselen is het tiolement dat door gebrek aan licht ver- iorzaakt wordt. Als een voorbeeld hier- ran kunnen we nagaan wat geschiedt net aardappelen die in de kelders be- caard worden. De knollen loopen uit n er ontwikkelen zich lange scheuten. )eze zijn wit en dragen kleine bleeke iladeren ze zijn geëtioleerd. Wanneer |men aardappelen plant dan loopen de logen ook uit, maar de scheuten en bla- eren die zich op den akker vormen, vertoonen de normale groenkleur. Brengt men een plant die normale stengels en groene bladeren heeft, in het duister, dan vertoonen de jongere orga nen al de kenmerken van het etiolement: de nieuwe stengels worden langer en iunner, de nieuwe bladeren blijven klein en stengels en bladeren zijn bleekgeel, wijl zich in het duister geen bladgroen vormt. Het etiolement is dus alleenlijk te wij len aan gebrek aan licht en niet met de eigenlijke bleekzucht te verwarren ove- ligens het houdt op wanneer de planten :erug in het licht gebracht wordeu en er vormt zich aldra bladgroen. Een ander verschijnsel dat met bleek- lucht zou kunnen verward worden is toe e schrijven aan gebrek aaD warmte. In set voorjaar kan men bij veel gewassen waarnemen dat de jonge bladeren bleek geel blijven hoewel zij zich in het licht uitwikkelen. Zulks kan men bestatigen lij boonen, graangewassen en vooral bij iet kruidje-roer mij-niet. (Mimosa pu- dica). Men kan dan zien dat het bleeker worden der planten overeenstemt met verlaging der temperatuur. De warmte graad welke noodig is tot vorming van jroen is verschillend van eene plant tot een andere, zoo b.v. kan maïs geen bladgroen vormen onder de 6°, voor meestal onze inheemsche ge wassen 1° a 3° volstaat. Zoo men de aangetaste planten in broeikassen brengt, waar de tempera tuur voldoende is, dan worden de bla deren weer groen. Bij de eigenlijke bleekzucht of chlorose is de kleur der bladeren niet geel, maar wit. Licht noch warmte kunnen dit ver schijnsel tegenwerkende oorzaak der chlorose is gebrek aan ijzer. Wanneer de chlorose een boom aangetast heeft verspreidt zij zich zeer snel en wint alle jaren aan. Soms vertoont de ziekte zich ineens en volop dan zijn de bladeren, wanneer zij nog in de knoppen saamgevouwd zijn, heelemaal wit. Nu is het nog tijd om maatregelen te nemen wordt de ziekte echter eerst dan waargenomen wanneer de bladeren zich ontvouwen, dan hebben de bestrijdingsmiddelen in het loopende jaar geen effekt meer, tenzij de methode van Dufour, waarover we verder spre ken zullen, toegepast wordt. t Is in 1849 dat de Fransche schei kundige Gris ondervond dat chlorotieke planten groen worden, door begieten met ijzerzoutoplossingen. De geleerde plantenkundige Sachs wees er op dat wanneer men planten kweekt in een op lossing van voedende stoffen in water, chlorose ontstaat wanneer aan de oplos sing geen ijzer is toegevoegd. Ijzer komt in alle gronden voer, en een zeer geringe hoeveelheid ijzer is vol doende om het bladgroen te vormen hoe kan er dan gebrek zijn aan ijzer Hierdoor dat het ijzer niet altijd in op losbaren vorm in den grond aanwezig is. De bestrijding dus in het toedienen van ijzerzouten aan de planten. De planten welke in potten gekweekt worden, zullen van de chlorose genezen worden door besproeien met een zwak ke ijzerzoutoplossing. Bij volle grondplanten geeft deze methode doorgaans geen uitslag, omdat het ijzer door den grond vastgehouden wordt en oplosbaar gemaakt eer het de wortels kan bereiken. Ziehier de methode van Sachs Rondom den boom of struik maakt men een kringvormige groeve, op een afstand van 1 /2 tot 1 meter volgens den ouderdom der plant, en 20 a 30 cm. diep. De grond wordt tusschen de hoofdwor tels omgehakt en gedeeltelijk wegge nomen. In geval de aarde te droog is, wordt ze eerst met water besproeid totdat de wortels goed bevochtigd zijn. Daarna wordt in de groeve zwavelzuur ijzer ge strooid. Men moet dit zout eerst tot poe der slaan. Het ijzerzout wordt goed in gehakt en dan met aarde bedekt, men strooit weer ijzerzout en gaat aldus voort tot de groeve terug gevuld is. Eindelijk begiet men met een tiental emmers water. Volgens de grootte van den boom en van de groeve wordt 2 a 3 en zelfs 6 kg. zwavelzuur ijzer gebruikt. Nu ontwikkelen de jonge wortels zich in een bodem die met ijzer verzadigd is. Tot daar de methode van Sachs. Dufour gaat anders te werk: hij be sproeit de bladeren met een ijzerzoutop lossing bij middel van een besproeier zooals men er gebruikt om de aardappe len met Bordeaux'sche pap te begieten. Men gebruikt 3 kilo ijzersulfaat die men in eenige liters water oplost en 2 a 3 kilo vette kalk die men afzonderlijke in eenige liters water laat blusschen. De beide vloeistoffen worden gemengd en tot 100 liters aangelengd. Men beproefde deze pap op pereboo- men, wijnstokken, rozestruiken enz. en men bekwam zeer bevredigende uit slagen. P. J. CLAUS, Scheikundige. Beter ten halven gekeerd, dan geheel o nteerd. AFDEEL1NG Inde bestuurvergadering van 10 Mei j.l. heeft de Beheerraad der S. M. Redt U Zeiven de intresten voor Spaarders en Ontleeners als volgt bepaald A.) 1°) Voor geldplaat&ingen terugbe taalbaar op zicht (Boekjes Reeks A)ï 5 °/o 's jaars zuiver (taks voor onze rekening) 2°) voor geldplaatsingen op 1 jaar (Boekjes Reeks B) 6 's jaars zuiver (taks voor onze rekening). Voor ver vroegde terugbetalingen zal de intrest berekend worden tegen 4 1/2 s jaars in plaats van 6 Voor de berekening van den intrest der boekjes reeks B be gint het jaar met 1 Januari en eindigt op 31 December. Voorbeeld eene som ge stort den 15 Juli 1926 wordt terugge vraagd op 16 Augustus 1927. De ver worven intrest wordt berekend tegen 6 °/o 's jaars van half Juli tot einde 1926 en tegen 4 1/2 's jaars van af 1 Janu ari tot half Augustus 1927. 3°) Plaatsingen voor drie jaar (Boekjes Reeks C) worden voor 't oogenblik niet aanvaard doch de oude boekjes blijven voortbestaan. Deze veranderingen worden van kracht met eersten Juli 1926. B) Ontleeners Deze betalen 8 's jaars. Geene leeningen worden nog toegestaan voor langer dan één jaar Deze verandering komt in voege van af heden. Al deze veranderingen worden noo dig geacht gezien de gedurige stijging van alle intresten en in overeenstemming met den rentevoet der Nationale Bank. Namens den Beheerraad. De Afgev. Beheerder, De Voorzitter, C. Ruyssinck. B. Schockaert, Het is een stellig en onbetwist baar feit dat onze vlaamsche boe ren de noodzakelijkheid eener ge zonde samenwerking langs om meer beginnen in te zien en het heilzaam doel ervan steeds beter begrijpen. Ze voelen maar al te best dat een wel georganiseerde samenwerking het eenig redmiddel is geworden, niet alleen om de stoffelijke belangen der landbou wers te verdedigen, maar ook om de kuituur- en hoeveuitbatingen van welken aard ook, op een hoo- ger peil te brengen, Tal van voorbeelden zou ik kunnen aanhalen, welke luid en klaar bewijzen wat al eindelooze voordeelen eene degelijke land bouw vereeniging voor haar aan gesloten leden kan afwerpen. Wij kunnen maar één zaak be treuren, namelijk dat niet méér mo del-vereenigingen als R. U. Z. in onze Vlaamsche landbouwstreken worden tot stand gebracht. Te weinig echter beseft men lier te lande wat door degelijke Organisatie en Coöperatie,, ver kregen kan worden. Wanneer we eventjes een ver gelijking maken met wat er op dit gebied in Holland en Denemarken sinds de laatste jaren werd gepres teerd, dan komen we algauw tot iet besluit dat we bij onze Noor derburen nog oneindig veel ten achter staan. Zoo zijn in Holland de samen werkende landbouwvereenigingen er op dit oogenblik reeds grooten- deels in geslaagd aan hun leden niet enkel de noodige grondstoffen te verschaffen, maar ook den voordeeligen afzet hunner voort gebrachte producten te verzeke ren. Ten bewijze ervan de talrijke boter- eieren- en groentenveilingen aldaar sinds ettelijke jaren tot stand gebracht. De meeste onzer landbouw-coö- peratieven beperken zich bij den gezamenlijken aankoop van land bouwwerktuigen, zaai en plant goed, scheikundige meststoffen en veevoeders,doch bekommeren zich weinig of niet om de veld- en hoeveproducten hunner leden aan den man te brengen. Kortom de boeren zijn nog steeds genood zaakt hun producten doorgaans aan minder winstgevende voor waarden af te zetten, nogmaals omdat er op dit gebied volledig gebrek is aan voldoende "Organi- satie en Coöperatie Men vergete echter niet dat voor tal van hoeveproducten: boter, eieren, fruit, groenten enzde gezamenlijke verkoop andermaal belangrijke winsten zou opleveren Ik mag hier nogmaals de lofwaar dige pogingen van "Redt U Zei ven,, als toonbeeld aanhalen. Was het niet dank het initiatief dezer inrichting, dat de gezamenlijke verkoop van fruit tot stand werd gebracht? Leverde dit stelsel van verkoop van t eerste jaar af niet de meest bevredigende uitslagen? Welnu het bestuur van Redt U Zeiven wenscht in diezelfde richting den gezamenlijken ver koop, doch op grooter schaal, uit te breiden. Indien op dit gebied tot heden plaats grijpen, dan was het niet dat wij er persoonlijk schuld aan hebben, maar zulks is vooral toe te schrijven aan volledig gebrek hier te lande van degelijk ingerich te veiling smarkten. Het was ons dan ook eene blij de verrassing te mogen vernemen dat onlangs door toedoen van het Nationaal Verbond voor Prak tische Neer hof dierenteelt te Brus sel een maatschappij voor eiervei- ling met name Cintrawerd ge sticht. Dank de bereidwilligheid van den Heer Cam. Bogaert uit Ant werpen, ontwerper en stichter van deze organisatie, werden we in de gelegenheid gesteld nadere kennis te maken met het doel en werking der onlangs gestichte eiermijn "Cintra,, te Brussel. Dank de offervaardigheid van dezen knappen en bevoegden vakkundige, werden we Zondag jongstleden met een paar zijner voordrachten vergast. Ik houd er dan ook aan in ons eerstkomend nummer volledig en omstandig verslag uit te brengen over deze zoo flinke voordracht, waarvan het praktisch leidmotief steunt op dit dubbel te bereiken doelt 1° Verhooging der eierproduc- tie door meer praktische uitbating van het nutpluimveebedrijf. 2" Verhooging der handels waarde door degelijke organisatie en coöperatie in zake eierafzet. Cam. VINCX, Landbouwleecaar. NOTA. Ten einde de belangstel lenden in de gelegenheid te stellen zich over dit belangrijk onderwerp volledig in te lichten, stellen we ons ten doel daarover voordrachten te beleggen in de voornaamste omliggende gemeenten, met tevens eene omstandige uiteenzet ting betrekkelijk het doel en de werking der Maatschappij voor eierveiling "Cin tra te Brussel. BBBBBBeMBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Hij is wijs en wel geleerd die alle dingen ten beste keert. De boeren volksuïthoogeraars De vroegere fascisten-haantjes vooruit die zich verleden jaar zoo be roemd hebben gemaakt door hun "held haftige markt-overrompelingen, voe len andermaal lust om onze boeren een nieuw staaltje te geven hunner prakti sche (1) oplossing ter bestrijding van het dure leven. De theorie dier offervaardige en be taalde verdedigers der verbruikersmassa steunt zooals we weten op volgend heilig princiep Daalt onze kreupele frank, dan stijgt het pond stijgt het pond, dan stijgt de levensduurte En wie is er de schuld van het dure leven Wel dat is de boer en niemand anders dan de boer 1 zoo tieren die grrroote denkers En om die heilige theorie aan hun duizenden lezers te doen slikken, heb ben sommige dagbladen vooral fran sche—hun kolommen vrijgevig ten dien ste gesteld van eenige ellendige paniek zaaiers, waarin deze opgeblazen en mis bakken ekonomisten ellenlange artikels neerpennen, krioelend van de grofste ketterijen en doorspekt met de hatelijk ste beschuldigingen op de kap van onze boeren. Deze dwaze schreeuwers hebben het er enkel en alleen op gemunt de verbrui kers op te hitsen tegen den boerenstand. Naar hun meening zal er weldra in 't land een algemeenen hongersnood heer- schen, vermits al onze markten, "name- markten thans letterlijk overrompeld en leeggeplunderd worden door vreemde kooplieden. Deze kooplieden, meestal herkomstig uit vreemde landen met voordeeligen wisselkoers, komen hier op loensche smokkelwijze al den voedings- voorraad aan schandig hooge prijzen opkoopen, terwijl men onze eigen be volking letterlijk laat... verhongeren 1! En zoo bazuinen ze vol veront waardiging uit onze gewetenlooze boeren leenen zich klaarblijkend tot dat uitbuitend woeker- en jodenspel, om op den rug der verbruikers fortuinen opeen te stapelen. In hun blinde verwaandheid gaan deze paniekzaaiers zelfs zoo ver te be weren dat de zoogezegde leegplundering der veemarkten een volledige ontredde ring vat) onzen veestapel zal teweeg brengen. Moest men aan al dat opgeblazen proza geloof hechten, dan was tegen het einde dezer week de laatste inlandsche os, koe, kalf, kip en zwijn over de grens, zoodat er ons bij slot van rekening van gansch onzen veestapel niets meer zou overblijven dan 'n hoop balkende ezels als die waarover we 't hier juist hebben, en die we toch best van al konden missen 1 Wat er nu feitelijk van al deze jam merlijke ophitserij te gelooven valt, is dat ze andermaal werd op touw gezet om de oorzaak der stijgende levensduur te enkel en alléén ten laste te leggen onzer landbouwers. Immers de ministe- riëele berichten, steunend op ernstige onderzoeking der toestanden zooals ze zich werkelijk voordoen, logenstraffen heel dien relletjes-praat,, die doodeen voudig berust op hatelijk vooroordeel en tastbare overdrijving. We zullen niet betwisten dat sommige hebzuchtige lie den handelaars en opkoopers van onzen huidigen lagen wisselkoers hebben willen gebruik maken om aan woeker of spekulatie te doen. Gaven onze eigen geldmagnaten daartoe zelf niet het voor beeld, toen hun schandige speculatie's het land Anantiëel gansch ontredderden! Over de schandige uitwijking van onze kapitalen naar den vreemde, bleven on ze fascisten doofstom en zwegen ze als visschen, al ging het hier ook om de volledige inflatie van onze munt» Doch wanneer het te doen is om en kele landbouwproducten, 'n koetje, 'n kalfje, 'n eitje, 'n graankiekje of 'n melk- zwijntje dat tegen hun zin de grens over trekt, dan vliegen onze verontwaardigde nationale schreeuwers in 't harnas en vinden zij in hun razende gramschap geen scheldwoorden genoeg om onze boeren uit te maken voor uithongeraars, woekeraars aftruggelaars, bloeduitzui- gers, landverraders en dies meer... Ze schjjnen maar niet te kunnen ver kroppen dat eender welk l&ndbouwpre- dukt den invloed der wisselschomaelia gen zou ondergaan. De minste prijastjj ging van melk, boter, eieren, vleesch en groenten beschouwen ze onmeedoogend als woeker en landverraad. Weinig kan het hen daarentegen schelen, of andere eetwaren en levens behoeften in evenredigheid oneindig meer zijn opgeslagen. Heel onverschillig Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kp. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30.000 kg stalmest: 400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. Ingezouten De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bfdrayea Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1