m 4 Êf WÊ 9 m De fiieuuie Regeering en de handbouos. Keos van den Raieekstier Landbouwweekblad nd 7, Ft WETENSCHAPPELIJKE Vitaminen BIJDRAGE Bemesting der Wortel- en Knolgewassen. ZONDAG 6 JUNI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 388 nachiJ roden :trisclj rn. Arbeid adelt AbóüaemfcSïtSprije i 6,00 fi-auk ar jcmrs. Mes schrijft ia op ons Bureel es op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Fruit stanc Vitaminen zijn stoffen van onbeken de scheikundige samenstelling, stoffen po' welke op den groei en de stofverwis- selingen van dieren en menschen als ka talysators werken en welke in de voe ding moeten verstrekt worden om ze kere ziekten, welke men onder den al- gemeenen naam van avitaminose rang schikt, te voorkomen. imin U liets i hi an Aam king e betr ten ti ic. die Maat e vim oracht cwikl; eld ij me: artzn :n zii im icheti Is gel 'aas ie hoe rgen Ie fc :en t eis vt zijn keen Gijk wij vij bi en vt :n vei iden. zolgt) Bureel ea RedactieBRABANTSTRAAT, S3. AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor «a door de Landbouwers Het is het optreden dier ziekten en hare genezing, naar gelang bepaalde spijzen en op bepaalde wijze gereedge maakte spijzen toegediend werden, dat op het spoor dier zoo belangrijke voe dingsfactors gebracht heeft, Zoo stelde C. Eijkman in 1889 te Ba tavia vast dat hoenders die door beri beri (d. i. een ontsteking der oppervlak kige zenuwen) aangetast waren, uitslui- telijk met gepelde rijst gevoed werden de hoenders daarentegen die met onge pelde rijst gevoed werden bleven ge zond. Bij duiven deed men dezelfde be- statigingen. Uit die feiten'moest men weldra tot de overtuiging komen dat in het zilver- vliesje, d. i. de binnenste wand van het zaadhuidje, een stof moet schuilen, welke het dier niet derven kan zonder bepaal de ziekteverschijnselen te toonen, ziekte verschijnselen welke verdwijnen zoodra die stof opnieuw verstrekt wordt. Andere graanvruchten (tarwe, gerst, rogge, haver, maïs) in ongepelden staat werken eveneens behoedend en gene zend tegenover beri- berimaar van de schil ontdaan laten ze aan de ziekte toe op te treden. Hieruit besluit Eijkman dathet werkzaam bestanddeel blijk baar in de zemelen schuilt, bepaaldelijk in de naast aan het kiemwit grenzende zoogenoemde aleuronlaag en in het kiempje Van de andere plantaardige voedingsmiddelen waarin het in belang rijke mate voorkomt, kunnen genoemd worden erwten en boonen, aardnoten aardappelen, penen, zoomede kool onder de bladgroenten. Een Belgisch geleerde, Wildiers, van Leuven, publiceerde in 1901 dat hij in de gist een stof ontdekt had welke met de vitaminen een groote overeenstem ming had en tot de ontwikkeling van de gist onmisbaar was.Men gaf aan die stol den naam van bios (bios leven)zij is oplosbaar in water. Funk die aan die stoffen den naam van vitamine gat, heeft het beproefd die werkzame stoffen af te zonderen doch vruchteloos hoe verder de zuivering gedreven werd, hoe meer de bekomen stof haar werkzaamheid verliest. Uit: 380 kilo rijstzemelen kon Funk l.Sgram vitaminehoudende stof afzonde ren welke tegen beri-beri werkzaam was. Uit de melk der Londensche melke- rijen bekwam Funk 0,1 h 0,3 gr. vita minehoudende stof per liter. (Biochemi- chal Journal 1913). Hopkins deed proeven op jonge rat ten i zij werden gevoed met kaasstof. vet en koolhydraten. Een tweede groep rat ten kreeg hetzelfde voedsel met toevoe ging van 3 cm3 versche melk per dag. De groei van de eerste groep werd door deze voeding geschorst, wijl de andere j groep zich normaal ontwikkelde. Men ziet dus aan welke nietige oor- J zaak de normale of abnormale ontwik keling van een dier moet toegeschreven worden. Voor de Veeteelt hebben de vitami- nen een niet te verwaarloozen beteeke- nis. Om daar een voorbeeld van te ge- ven katoenmeel dat voor het vee giftig scheen, werd met de beste uitslagen ver- voederd, wanneer men den raad van Richardson en Green volgde en met deze voedstof een weinig melkpoeder mengde. We komen in een volgende bijdrage op dit onderwerp terug. P. J. CLAUS, Scheikundige. De officieele tekst der Regeeringsver- klaring betrekkelijk het Finantiëel Herstel vermeldt uitdrukkelijk het volgende: "Het goevernement is vast besloten alle noodige maatregelen te treffen, om een volledig vertrouwen te doen heer- schen, zonder hetwelk geene finan- tiëele heropbeuring mogelijk is. "Overtuigd anderzijds dat deze uit slag enkel en alléén kan bereikt worden, door de economische activiteit tot haar maximum te brengen, zal de Regeering er naar streven, aan nijverheid, handel en Landbouw de breedst mogelijke uit breiding voor te behouden. Door alle middelen ter barer beschikking zal ze de ontwikkeling en uitbreiding der in- en buitenlandsche onderhandelingen ver gemakkelijken, om aldus aan de voort brengers de rechtmatige vrucht van hun arbeid te verzekeren. Deze belangrijke verklaring schonk den landbouwer dus de stellige verzeke ring dat alles om ter best zou gaan, ge zien de Regeering hem officiëel steun en bescherming had toegezegd. En betrou wend op deze plechtige ofïïciëele belofte vierden de boeren reeds hoogtij, omdat eindelijk de landbouw, de machtigste hefboom tot het finantiëel herstel, gedeeltelijk tot zijn recht zou komen. Helaas! Hun vreugde mocht slechts van korten duur wezen! Nauwelijks was deze ministeriëele verklaring ter Kamer uitgesproken, en door algemeen applaus door al de aanwezige kamerleden goed gekeurd. ofdaar gingen de poppen al aan 't dansen Een lage en onderduimsche werking werd onmiddellijk op touw gezet en de beruchte "fascisten - haantjes - vooruit,, zwoeren bij hoog en bij laag zich op den rug der boeren te zullen wreken. De heldhaftige wijze waarop deze bende paniekzaaiers door hun lageenschandige pers campagne de verbruikersmassa te gen de landbouwers beproefden op te hitsen, is U reeds voldoende gekend door ons protest artikel van Zondag 23 Mei. Denk nu niet dat onze misbakken "volksredders,, er vrede bij hadden hun "relletjes-praat,, in ellenlange artikels uit te bazuinenZe zouden nog verder gaan; er moest immers uitgezien naar ernstige en hoogdringende redmiddelen om de algemeene leegplundering onzer I landbouwmarkten radikaat stop te zetten, en dat ellendig uithongeraarsras van boe- I ren éénige oorzaak der stijgende le- I vensduuite eens voor goed te kortwieken! I En in hun razende woede grijpen onze stoutmoedige schreeuwers Mr Wauters, Minister van Nijverheid en Arbeid bij den frak en eischen dat hij stande pede het bevel zou uitvaarden, dat voortaan geen enkele koe, kalf, kip, zwijn, ja zelfs geen enkel brok boter, geen ei, noch groenten de grens meer over mag tenzij met offlciëele uitvoer vergunning Maar neen I Dat redmiddel scheen onze fascisten nog niet doeltreffend ge noeg en 't leek wel dat de geheime smokkelhandel bier nog te veel vrij spel zou hebben. Daarom verzochten ze an dermaal voornoemden Minister bij hoog dringendheid eene uitvoertaks te leggen op eender welk landbouwprodukt dat z'n neus over de grens zou steken. Zóó gezeid, zóó gedaan. De brave heer Wauters, hetzij uit schrik voor die onverwachte bedreigingen, hetzij uit verslagenheid bij t vernemen dier schan- dige uithongeringsmethode "door de woekeraars van boeren gehuldigd, schiet op zijn beurt in een vlaag van veront waardiging. En zonder de juiste echtheid der toestanden te onderzoeken, en zon der zijn kollega van 't Landbouwdepar tement te raadplegen de éénige en enkele bevoegde in zake landbouwkwes- ties krijgt hij plots het hoofd op hol en roept hij op zijn beurt Moord en brand in verband of juister in wanverband met de plechtige offlciëele Regeeringsverkla- ring van hierboven, dan staan wij, boe ren, nogmaals voor de Heilige Brus- selsche Logika in persoon. Enkele landbouwvertegenwoordigers, eveneens overtuigd dat deze hals- over- kop getroffen maatregelen in radikale tegenstelling stonden met de algemeen goedgekeurde Regeeringsverklaring, evenals met de echtheid der werkelijke toestanden, poogden Minister Wauters tot bedaardheid en het juiste bewustzijn te brengen. Doch niets kon verhelpen Hij bleef genadeloos en onbeweegbaar voet bij stek houden. Spijts de interpellatie welke desaan- gaande in Kamerzitting van 27 Mei plaats greep en waarbij enkele Kamerle den hem aanmaanden zijne bescher mingsmethoden tegen den uitvoer onzer landbouwproducten niet te overdrijven en ze vooral niet dwaas en nutteloos te verlengen, antwoordde Heer Wauters op bijtenden en hardnekkigen toon Wij hebben het vergunningsstelsel en kel en alleen terug in voege gebracht om het belang der uitvoer-landbouwproduc- ten vast te stellen, t Was hoogst noo- dig Ik kan er U trouwens een treffend staaltje van mededeelen "In 13 dagen tijds zegt hij hebben we niet min der dan 1.700,000 kgr. zwijnenvleesch naar den vreemde uitgevoerd,dit is zooveel als de helft van een gansch jaar. Was het dan niet hoogdringend maatregelen te treffen Gij zult er me niet toe over halen de belangen der verbruikers te slachtofferen ten voordeele der bedrieg lijke en misleidende profijten eener klas (namelijk die der BOEREN) En wanneer de afgetreden eerste Mi nister den Heer Wauters aanzocht de boerenklas hare volledige vrijheid te laten en konsekwent te blijven bij de Regeeringsverklaring, dan snauwde z'n confrater socialist Fischer hem veront waardigd toe 't Is een echte schande dergelijke vrijheid te durven vooruit- zetten Ziedaar de mentaliteit van de so ciale boeren verdediging 1 We laten ze liefst onbeoordeeld en geven z'U enkel in overweging. We hoeven er niet bij te voegen of dergelijk kompliment van sommige par lementairen aan het adres der boeren in den smaak is gevallen onzer voor noemde paniekzaaiers. Nu hadden z'im- mers 'n officiëelen troef méér in hun ko mediespel. Hier vonden ze nu stof bij de vleet om hun opruiende perscampagne vollen teugel te laten vieren. En inderdaad Daags nadien ston den wederom in bijna al de fransche en franskiljonsche dagbladen ellenlange documentatie-artikels of beter bluf- relletjes ter beschikking der naïve lezers. Hun jubelzang en opgeblazen uitspat tingen waren echter van korten duur. Het viel huu als 'n onver wachten don derslag op den kam, toen onze fase sten haantjes tot hun groot spijt en diepe ver ontwaardiging vernamen dat de Kabi netsraad het aangedurfd had in zitting van Maandag eene beslissing te treffen, waarbij voortaan De Ministers van Nijverheid en van Landbouw in gemeenschappelijk akkoord alle maatregelen zullen nemen betrekkelijk het kontrool op den uitvoer der voedingwaren en gezamenlijk de besluiten zullen onderteekenen ermede in verband. Dat deze uiterst rechtvaardige maat regel, welke ten nadeele onzer landbouw producten reeds jaren lang werd gesa boteerd, eindelijk tot z'n gedeeltelijk recht komt, zal niemand durven af keuren. Onze gekortwiekte praatjesleurders daarentegen voelen er zich erg door vernederd en ontmoedigd. Ze schijnen maar niet te kunnen verkroppen hoe de Kabinetsraad zulke bespottelijke en nuttelooze uitvinding zooals ze deze betitelen, heeft kunnen verzuimen. Naar hun kiesche meening was de boerenstand reeds meer dan voldoende vertegen woordigd door z'n vier afgevaardigden in de commissie der uitvoervergun ningen. Daar schitteren ze allen door hunne afwezigheid, zelfs in hun eigen instellin gen,zooals in Landbouwkamer en elders worden ze genadeloos in den vergeet hoek geduwd. Welnu wanneer het hun producten betreft hoeven dan ook geen vreemde verknoeiers hun neus in hun pot te steken. Genoegvol bestatigen we dat de Landbouw-minister thans een wapen in in de handen heeft gekregen om de land bouwers althans gedeeltelijk te bescher men. Laat ons nu ook hopen dat hij er voor de toekomst degelijk gebruik zal weten van te maken om al die luidruchtige groot schreeuwers voor goed te botbekken. Waar de klok van den laster wordt geluid, is spoedig een geloovige menigte bijeen. Onze Noordsche Mei helaas was arm aan zonneschijn. Het was zoo koud, het was zoo guur Het kon November zijn De Commissie der uitvoervergunnin gen wordt in allerijl bijeengetrommeld en dan wordt een gansche litanie land bouwproducten aan het gezegend vergunningsstelsel onderworpen. Brengen we nu heel dat komediespel Zouden onze fascisten haantjes als gebreveteerde statistiekers ons bij ge legenheid eens willen mededeelen hoevee afgevaardigden der boeren er wel zetelen mogen in de honderden bestaande com missies van welken aard ook. (Vervolg). A. Onderzoek der uitwendige Eigenschappen. De stier welken men aan de proef, waarover we in onze voor gaande uiteenzetting spraken, wil onderwerpen, moet klaarblijkend de typische eigenschappen van zijn ras vertoonen.in andere woor den, hij moet den standaard van het ras zoo dicht mogelijk na bijkomen. Hij moet van krachtig gestel zijn en, te dien einde, zal de fok ker vooral van hem een sterk ont wikkelde borst eischen. Het dier met dubbel doeleind, t. t. z. goed voortbrenger én van melk én van vleesch, beantwoordt best aan de huidige economische toestanden van het land. Bijge volg moet de bouw van den stier, beoordeeld naar de twee vermelde beschouwingspunten, toelaten den voortteler onder de keurdieren van het ras te rangschikken. Het beendergestel zal voldoen de ontwikkeld, zonder nochtans te grof of te zwaar te zijn. De stan den zullen zonder fouten en de gang los en vrij zijn. Eindelijk zal het uiterlijke van den stier duidelijk het mannelijk carakter vertoonen. De stieren met een vrouwelijk voorkomen zijn doorgaans slechte voorttelers. Mo gen insgelijks niet voor den kweek gebruikt worden de lymphati- schen, die slecht dekken en de zenuwachtigen, die veelal boos aardig worden met den ouderdom. B, Onderzoek van de Afstamming of Stamboom De Belgische fokker heeft meer malen tot zijn nadeel ondervon den dat een stier, volmaakt onder opzicht van bouw, niettemin een minderwaardig voortteler kan zijn. Het uitwendige is, bijgevolg, niet de onfaalbare toets waaraan men de waarde van een voortteler kan kennen. Om met zekerheid het overer vingsvermogen te kennen, is het volstrekt noodig, dat de fokker zich op andere gegevens steune. In de goed bestendigde rassen, laat de aanwezigheid der typische eigenschappen de raszuiverheid sterk vermoeden, en zal het dier, dat deze kenmerken in hooge mate vertoont, dezelve doorgaans op de nakomelingen overdragen. Wanneer men bij een groot aantal voorouders van den stier de gewenschte eigenschappen aan treft, mag men veronderstellen dat deze eigenschappen een zekere be stendigheid bezitten, en regelma tig op de afstammelingen zullen overgebracht worden. Een nauw verwantschap onder de recht- streeksche voorouders vergroot daarenboven nog het overervings vermogen. Hieruit volgt, dat de fokker de voorkeur zal geven aan den stier die, onder oogpunt van hoedanigheden en verwantschap, den voordeeligsten stamboom be zit. Koop dus nooit een stier zon der gewaarborgd afstammingsbe wijs. C. Onderzoek der Afstammelingen. Niettemin blijft de keuring der afstammelingen de beste en zeker ste toetssteen,het middel dat nooit faalt, om het overervingsvermogen van een stier te kennen. Het feit dat al de afstammelin gen van één kweekstier de ge wenschte eigenschappen bezitten en, daarenboven, een kenmerken de eenvormigheid vertoonen, is de onwederlegbare proef van de groote waarde van een voortteler. Het is dus volstrekt noodig, dat het onderzoek gedaan worde op een groot aantal producten, zoo niet op al de nakomelingen. De beste voortteler is immers deze, welke het grootste aantal goede afstammelingen heeft voortge bracht. Bijgevolg, magdekweeker die geen teleurstelling wil oploo- pen, zijn keus niet steunen op het onderzoek van een klein aantal producten onder de beste uitge kozen. De proef op de afstamme lingen eischt ongelukkiglijk een ta melijk langen tijd, vooral wanneer men wenscht ingelicht te zijn over de overerving van melk- en boter- productie. Het is immers gansch onmoge lijk dienaangaande juiste en volle dige inlichtingen te bezitten, alvo rens de stier 4 a 5 jaar oud is. Nochtans, gezien de groote juist heid dezer methode, mag de kwee- ker die van stier moet veranderen, en wiens vee reeds tot een zekeren graad van verbetering is opge voerd, een stier in zijn stal binnen brengen, die met glans deze proef doorstaan heeft, en dus zonder twijfel zzijn vee nog zal verbeteren. Elke andere doenwijze stelt den fokker bloot, op korten tijd, de vruchten van vele jaren arbeid te verliezen. 't Is enkel om de goede voort telers te kunnen afzonderen, dat de Openbare Besturen het bebou den der stieren bevorderen Immers de stieren die door hun af- Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest: 800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30.000 kg. stalmest400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. JMSMMVRMMM Uc medewerkers zi)a verantwoordelijk voor kuaae bijdragen Oageteekeade stukken worden niet opgenomen, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ((■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a IIIIIII1UIIII1IIIIIIIHHH Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1