W Voeding en verpleging van den Ktueekstier. VERSLAG N Landbouwweekblad ENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE laugscliikking en oorsprong iler Vitaminen. 3fd Bestrijding van de Meeldauw Algemeene Vergadering der Hoppianters van 1 Land m Aalst. Bemesting der Wortel- en Knolgewassen. ZONDAü 13 JUNI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 389 tF Igens m. Abonnementsprijs 6,00 frank Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers e vitaminen worden doorgaans in variëteiten onderverdeeld, welke :en specifieke of kenmerkende wer- bezitten. e vitamine A, ook factor A ge- j,d, is oplosbaar in vetten en oliën, lig oplosbaar in water.Zij is bestand n warmte 3 a i uur verwarming 00° worden vereischt om ze te ver ia. wil ïchap <atie ehiit )tten lotte. eest :oo e factor A is onmisbaar voor een oale ontwikkeling en het zou bij rek aan dezen factor zijn dat de itis of Engelsche ziekte toe te schrij- is. Het is Hopkins, en nadien Funk, de Engelsche ziekte aan deze oor- toeschreef en bemerkenswaardig t inderdaad dat zeer geringe hoe- icden traan in deze ziekte zulke |H(gèirWp werkzaamheid bezitten. Sedert roeven van Mellanbij, in 1919, op proefondervindelijke rachitis van |t honden is die ziekte ontegenspre- keen avitaminose, 1.1. z. ziekte door rek aan vitaminen. leze proef is zoo belangrijk dat we nalaten mogen er meer over te zeg- een jonge houd werd op den ouder van zes weken van zijn moeder ge ilden dagelijks wordt hem als voe- f verstrekt 250 a 300 cm3 afgeroom- aelk, wit brood, 10 cm3 lijnolie, 1 a am keukenzout, 5 a 10 grambiergist ke de vitamine B of bios bevat) en n3 appelsiensap (dat factor C bevat), zes weken vertoonen zich blijkbaar lenteekens van rachitis, hoewel de ei en de gewichtsvermeerdering nor- 1 zijn. Indien men aan het vermelde tsoen andere voedstoffen voegt, zoo- haverbloem, rijst, kalkfosfaat,, escheiwit en melkeiwit, wordt geen ezing van de rachitis bekomen rentegen volle melk \l/2 liter daags), an, boter, olijfolie, verkensvet, rund- uittreksel van vleesch en uittreksel malt, hebben in verschillende mate genezend vermogen tegenover rachi- Zoo zijn 10 cm3 traan in het hooger meld rantsoen voldoende om alle tee- is van rachitis te voorkomen. Jitdeze proef blijkt dat een ruime «ding van kalkfosfaat van de Engel- ie ziekte niet vrijwaartdaarentegen >ben de proeven van Stoeltzer bewe- idat een kalkarme voeding, zoo ze de «veelheid kalk in de beenderen ver- ndert, nochtans de klinische kentee- as van rachitis niet verwekt. Wat de werkzaamheid van traan be lt ziehier een welsprekende proef van T Hess en L.J lingers in New-York rwezenlijkt op kinderen van 4 a 12 nd onder de negerbevolking ge- lijn gj3 oonlijk worden tot 90 dezer kinde- op hei a door rachitis aangetast. Op 32 kin- cere ra ren die gedurende zes maand dagelijks jl teai I gram traan ontvingen, zijn er slechts rachitiek geworden .terwijl op lóande- ge kla n die geen traan kregen er slechts één /ekt an de ziekte ontsnapte. Het gebrek aan factor A stelt ook ;hc nat °otaan allerlei ziekten van besmette- le sten 'ten aai'd, vooral oogziekten. Ook te ken li En deze besmettelijke oogvliesontste- ng, welke in Japan soms als een echte woedt, is traan een wonderbaar eelmiddel. De vitamine B of factor B, treft men end t an in bijna alle dieren- en plantenstoffen geziei Jij bestaat vooral in melk en in eieren, t geoi a blijft aan kaasstof en aan gezuiverde omdai lelksuiker gebonden. In rauwe groenten, anderi i graan en meel treft men den factor B jezonï ian. Factor B is hetzelfde als de bios, van Wildiers die in gist gevonden jandat lordt. Factor B is de factor welke tegen ver; reri-beri behoedt. iksonl Vitamine of factor C bevindt zich in angeoi tvende planten- en dierenweefsels, in :e' trlt «rsc/ie vruchten en versche groenten oera js weinig verspreid in vleesch en melk len her (Q afwezig in gist, vetten en graange- rtgef-p/assen, Sedert eeuwen reeds wisten de olieden dat de scheurbuik (scorbut) tatstaat door gebrek aan versch voedsel aam£f en dat het gebruik van versche groenten en van fruit een buitengewoon behoe dend en genezend vermogen heeftzulks °]oe!: vordt gemakkelijk bestatigd met kleine haart ioeveelheden citroensap. Bij het meer- enieti zwijntje werd een proefondervindelijke o®1 scheurbuik verwekt door voeding met Verv vrotw' graan en gesteriliseerde melk (waarinalle vitaminen vernietigd zijn).Door gebruik van versche plantengewassen werd deze scheurbuik genezen. Zoo is lgr.5 versche koolbladeren voldoende om bij een meerzwijntje van 350 gram het scheur buik te genezen of zijn ontstaan te voor komen. In een volgende bijdrage geven we en kele practische wenken over de vitami nen in de voeding. P. J. CLAUS. Scheikundige. De Valsche Meeldauw is een der meest gevreesde ziekten voor de wijn- druivelaars. Vooral dit jaar, tengevolge van de tot zijne ontwikkeling gunstige weersomstandigheden afwisseling van regen en zonneschijn—zou de opbrengst er erg kunnen door lijden. De ziekte is gekenmerkt door haar groote, witachtige schimmelvlekken, welke zich aan de onderzijde der blade ren vertoonen. Aan de bovenzijde krij gen de vlekken een gele of roode kleur. De vlekken nemen snel in omvang toe, de bladeren verdrogen, aan de ran den te beginnen, schrompelen in elkaar en vallen af. Zelf de jonge druiven wor den door de zwam aangetast, deze wor den bij besmetting loodkleurig grijs, ver schrompelen en vallen ook af. De overplanting geschiedt door zwam- sporen, die, wanneer ze op de bladeren of andere vatbare deelen van de plant terecht komen, ontkiemen. De overwin tering heeft plaats in de bladeren in den toestand van sporen, ook wel eens als mycelium in de knoppen. Hetgeen hier vooral van belang is, voor de wijngaardeniers, is te weten welke de middelen zijn tot bestrijding, het tijdstip van bestrijden en het aantal behandelingen welke dienen uitgevoerd. Doch tot heden is de wetenschap er niet in geslaagd een geneeskundig middel ter hand te stellen, alleen kan men door behandeling met een of ander oplos sing de ziekte voorkomen. Het kopersulfaat, zooals overigens alle koperzouten, zelfs in zeer zwakke op lossing, belet de sporen te ontkiemen en zal hier dus heel doelmatig kunnen aangewend worden. Het kopersulfaat wordt, om wille van zijne bijtende eigenschappen, zelden in zuiveren toestand aangewend. Meestal wordt het in vermenging mét kalk (bor- deleesche pap) of soda (burgondische pap) welke de zure werking neutra- liseeren gebruikt. De basische oplossingen waarin de kalk in lichte meerderheid is worden door veel praktiekers op den voorrang gesteld, tegenover de onzijdige oplossin gen, welke nochtans meest worden toegediend. De zure oplossingen, waar bij het kopersulfaat in lichte meerderheid is tegenover de kalk, werken sneller, doch vereischen groote voorzorgen bij de bereiding en beschadigen in veel ge vallen de planten. Bereiding der Oplossingen. Betreffende de bereiding van bordeau- sche pap verwijzen wij naar ons nummer van Zondag 23 Mei, waar dit onder werp is uiteengezet in het artikel De gewone Aardappelziekte Burgondische Pap. In de burgondische pap speelt de soda dezelfde rol als de kalk in de kopersul- faatoplossingen. j Hier moeten we de aandacht vesti gen op het feit dat alleen de soda met 90 t. h. zuiverheid mag gebruikt worden, indien men tegen alle verwachtingen in, geen mislukking wil oploopen. De burgondische pap wordt best als onzijdige oplossing toegediend, de basi sche oplossingen zijn te zwaar en ver- deelen zich onvoldoende bij besproeiing. Tot de bereiding gebruikt men 2 kgr. kopersulfaat, welke worden opgelost in 10 liter water, en 1 kgr. soda carbonaat in een zelfde hoeveelheid water op te lossen. De sodaoplossing wordt onder voort durend omroeren bij de eerste gegoten, tot wanneer het phenolphtaleine papier, aangewend om de zuurheid der oplos sing vast te stellen (1), begint rood te kleuren. Het mengsel wordt vervolgens aange lengd, tot 100 liter, met water. De zure oplossingen worden op dezelfde wijze bereid, om vervolgens aan het mengsel nog 200 tot 250 gram kopersulfaat toe te voegen. Burgondische pap biedt het voordeel, dat zij beter aankleeft en meer geschikt is om met den pulverisateur uit te sproei en dan bordeleesche pap, doch biedt hier tegenover het nadeel dat bij herhaald gebruik de ontwikkeling der planten er kan door te lijden hebben. De oplossingen kleven des te beter aan, daar ze min lang bereid zijn vóór het gebruik. Burgondische pap dientden dag zelf der bereiding aangewend, ter wijl de bordeausche gedurende verschil lende dagen kan bewaard blijven. Kopergroen- oplossing. Deze oplossing is gemakkelijk te be reiden. Het volstaat 1 kgr. kopergroen in 10 liter water op te lossen en deze tot 100 aan te lengen. Om de oplossing wat meer kleverigheid te geven, kan men er 20 tot 30 gr. gelatine, opgelost in warm water, aan toevoegen. Van overwegend belang is het tijd stip waarop een of andere oplossing wordt toegediend. De eerste sproeiïng moet geschieden enkele dagen voor de ziekte zich kan veropenbaren, einde Mei begin Juni. Het is vooral van deze be sproeiing dat het welslagen der behan deling afhangt. 2' behandeling vóór den bloei. 3e na den bloei. 4e een maand later. Meestal zijn drie tot vier besproeiin gen voldoende om de meeldauwziektete voorkomen, doch in jaren dat het veel regent is het soms noodzakelijk 7 tot 8 maal dezelfde behandeling te herhalen. Het gevaarlijkste tijdstip loopt voorze ker van 1 Juni tot 15 Juli.de besproei ingen mogen zich hierom, gedurende dit tijdverloop herhaaldelijk opvolgen, voor al indien tengevolge van de regens de oplossing zou afgespoeld worden. De hoeveelheid te gebruiken oplos sing is moeilijk aan te geven, omdat deze door verschillende omstandigheden kan beïnvloed worden, hoofdzaak is dat alle deelen der plant, maar in 't bijzon - der blad en jonge druii, goed besproeid wezen. V. D. E. (Vervolg) Bij het kalf, dat men tot den kweek bestemt, moet de overer vingskracht, voor zoover men deze uit den stamboom kan afleiden, de grondslag vormen der hoedanig heden bij den voortteler vereischt. Zonder gunstigen erfelijken aanleg is het niet mogelijk een volwassen dier te bekomen met schoonen en kloeken lichaamsbouw, dat een overvloedige opbrengst van veel en rijke melk geeft. Bij de keus van den jongen fok stier dient er vooral gezorgd dat het dier van goede afstamming weze, zoowel van vaders- als van moederskant. De ontwikkeling van het dier, alsmede zijn productie on dergaan rechtstreeks den invloed van het midden, t.t.z. van de uit wendige levensomstandigheden, waarvan de voornaamste zijnde voedingde verpleging en de op voeding. Opdat de overervingskracht haar volle uitwerksel geve, moeten de uitwendige levensomstandig heden zoo gunstig mogelijk wezen. Onder deze is natuurlijk een doel matige voeding de voornaamste factor van een krachtigen groei. Men moet dus den toekomstigen kweekstier genoeg voedsel geven, dat spreekt van zelf, maar men mag hem ook niet te veel geven, want dat maakt het dier te vet. Eene krachtige voeding is nood zakelijk van 't begin af, want iede re vertraging in den groei heeft de noodlottigste gevolgen, vooral in de eerste maanden; die achterstel kan men later nooit geheel inwin nen. Dit vindt zijne verklaring in het volgendevanaf de geboorte tot op volwassen leeftijd groeien de dieren. Bij sommige duurt dit groeitijdperk 3 jaar, bij andere 4 en 5 jaar. Hoe jonger het dier, hoe sneller de groei. Zoo kan b.v. een kalf van 50 kg. 1 kg. per dag aan winnen, hetzij 2 °/o. Een os van 500 kg. kan hoogstens 1,5 kg. bij- winnen zijnde slechts 0,4 °/o. Hier uit blijkt dus onmiddellijk dat de eerste levensmaanden de gewich tigste zijn. Dat groeien eindigt niet op hetzelfde oogenblik in al de li- chaamsdeelen. Tot vijftien maanden bemerkt men sterken groei en belangrijken aanvoer van stoffen in de onderste ledematen. Het jonge dier heeft op dien leeftijd reeds 60 van de schofthoogte op volwassen leeftijd bereikt, procent dat gedurende het tweede levensjaar met 25 toe" neemt, terwijl de ontbrekende 15 worden bereikt op 3 a 4 jarigen leeftijd. Dezelfde verhoudingen gelden ongeveer voor alle li chaamsmaten. Een goede verpleging in de jeugd maakt niet alleen de dieren krachtig en gezond, en stelt hen tot de grootst mogelijke productie in staat, maar zulks stelt ons tevens in de gelegenheid den erfelijken aanleg te beoordeeJen. Rationeele teeltkeus kan maar weinig baten, wanneer wij de jonge dieren karig of gebrekkig voederen. De ouders krijgen dan de schuld van het mis lukken van het jonge dier. Doelmatige opkweek van jong vee is daarom inderdaad van groo te beteekenis, vooral in de periode van den sterksten wasdom, d.i, wanneer het lichaam nog kneed baar is. In het eerste levensjaar kunnen wij den meesten en besten invloed uitoefenen. Eens het groeitijdperk voorbij, kan een begane fout, of een schuldige verwaarloozing in voeding en verpleging, zelfs spijts de grootste moeite, kosten en krachtinspanningen, die men zich ook zou getroosten, nooit meer hersteld worden. De aloude vlaamsche spreuk: "Te laat den put gevuld, wanneer 't kalf verdronken is„ spreekt hier meer dan ooit de volste waarheid. 't Is ook algemeen bekend dat de spiermassa langer kneedbaar is dan het geraamte. Men neme wel in acht dat het groeitijdperk verkort wordt bij vroegrijpe dieren. Met het stijgen der vroegrijpheid stijgen dus ook de eischen omtrent voeding en verpleging. Wij moeten niet alléén genoeg voedsel geven, maar het moet ook van goede hoedanigheid zijn. Te weinig eiwit geeft te weinig spie ren, te weinig bloed en eene alge- meene zwakte. Te weinig zouten (phosphoor- en kalkzouten) geeft een licht en misvormd geraamte. De vitaminen mogen ook niet uit het oog verloren wordengroei ende dieren hebben bijzonder de "vitamine A" noodig, zonder de welke de groei onmogelijk is. Die vitamine treffen we meest aan in de groene planten en in de nor male melk. Zij is weinig of niet aanwezig in zaden, beeten, woi telen, aardappelen of stroo. Alzoo is het gedeeltelijk te verklaren dat kalveren, die in den Winter gebo ren worden, wanneer de koeien dus op stal staan, doorgaans minder goed gedijen dan andere, die in den Zomer geboren worden, als de koeien groenvoeder krijgen, dat rijk aan vitaminen is. Dat de fokkers van kweekvee en vooral van kweekstieren zich van deze groote waarheden wel doordringen. Hun toepassing in de practijk zal voor den kweek de hoogste kans tot wellukken en tot degelijke uitslagen opleveren. Cam. VINCX, Landbouu'leeraar. ■■Ba»B*«Bit*naiitm«iïaBaiiflBBsaaHi der De Aaistersche hopboeren hielden bun jaarlijksche algemeene feestvergade- ring op Donderdag 3 Juni jongstleden ten lokale L. Kieckens, Brusselschesteen- weg te Aalst, om 3 u. nanoen. Eenige vooruitstrevende hoppianters uit 't land van Assche, hadden eveneens onze uitnoodiging beantwoord. De Hr Vincx Cam., algemeen Sekre- taris der Hopfederatie, geeft lezing van een telegram vanwege den Voorzitter, Heer baron L. De Réthune, meldend dat hij in Brussel door dringende Kamerver gaderingen is weerhouden en spijtiglijk belet is de vergadering voor te zitten. Tevens stuurt dc ieverige voorzitter aan al de leden der hopfederatie de verzeke ring zijner toegenegen gevoelens. De Hr L. Baert, onder-voorzitter, neemt het ambt van Voorzitter waar. De h' Sekretaris brengt daarna onmid dellijk omstandig verslag uit over de werkzaamheden van het hoofdbestuur binst het afgeloopen jaar. Hij drukt ech ter zijn groot spijt uit dat van de drukke en ernstige onderhandelingen met de heeren afgevaardigden der Hophandels kamer bitter weinig te recht is ge komen. Zoo is onder meer het verkoopen vol gens overeengekomen kontract aan de nieuwe verkoopsvoorwaarden. zoo niet gansch, dan toch grootendeels verwaar loosd geworden. Die verwaarloozing is vooral te wij ten aan dit dubbel feit1° Talrijke hop boeren verkochten hun hop zonder het kontrakt te eischen 2° verscheidene handelaars hebben er geen rekening mee gehouden anderen weigerden het af te leveren of gingen er niet meê akkoord. Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voederbeeten. Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30.000 kg. stalmest: 400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. ri RNBL S) jüafs;. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongetcekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven g, zoo (1) Het phenolphtaleine papier is in den handel als zoodanig te verkrijgen, doch ook gemakkelijk te bereiden, door een stuk filterpapier in volgende oplossing te dompelen Phenolphtaleine 1 gram. Alcool 1 [4 liter. Vervolgens laat men het papier opdrogen. Dit papier blijft wit in een zure oplossing, en kleurt rood van het oogenblik dat er voldoende kalk melk is aan toegevoegd. BUBBBBBBBBBBBBBMUBBNBBBB Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1