Tr 1 Landbouwweekblad Onze Prijskamp - Fruitboomteelt - r WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Vleesoh in menschenvoeding Yang- en Li mbanden De Nieuwe Hopziekte Pseudo-perenospora bumili Bemesting der Wortel- en ZONDAG 4 JULI 1926 8ste JAARGANG Nr 392 \t \T; Prijs 12 centiemen ■ns Arbeid adelt Abonnementsprijs i 6.ÖÖ frank 's iaara. Mee schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedactieBRABANTSTRAAT, 53, Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Wat men vleesch noemt bestaat eerst m vooral uit de spieren der dieren, waar- leven men andere weefsels aantreft, ooals kraakbeen, zenuwen, vet, en?. Ie voedingswaarde van het vleesch angt af én van de diersoort én van de ioeveelheid spier- en vetweefsel. 't Is het spierweefsel dat men de stikstof erbindingen aantreft welke van het leesch een eiwitrijke voedstof maken. Alhoewel het vleesch een uitgelezen j krachtig voedsel is, is het gehalte aan roge voedzame stof betrekkelijk gering: kilo vleesch bevat 750 a 800 gram rater en 200 a 250 gram droge voed- aaestof. Vet vleesch heeft een kleiner ratergehalte. Wat men in een voedstof moet na- iaan, is niet alleen zijn voedingswaarde, naar ook zijn prijs er bestaan tabellen nlke de prijs der voedingseenheid, (of alorie) geven in de verschillende voe- iogsmiddelen zoo heeft men berekend lat rundvleesch per calorie ongeveer 7 zooveel kost als melk, 23 maal (oveel als wit tarwebrood, maar niet rel meer dan eieren. Vleesch en eieren zijn echter de voor- amste eiwitvoedstoffen en zijn als dus- nig onontbeerlijk, want we weten dat levens de calorieën ook het eiwitgehalte koet in acht genomen worden. Volgende tabel geeft de samenstelling tsr bijzonderste vleeschsoorten erkgr. Water Ruweiwit ger rundvl. kt rundvleesch ager kalfsvl m kalfs vleesch J/et schapenvl. let varkensvl. Paardenvleesch ionijnenvleesch Vette kip 767 554 789 723 479 475 740 668 700 208 172 198 189 148 145 227 215 135 Vet 15 264 8 74 364 373 20 98 93 ijnheer rok de tasch, net de en om< 1 Naat an oot ie en I heeft 3 Zijll i stoet heeft is een t nog zie aat ia s I Lene 1 ge- r zoo tagen it zij ocht. haar heel n de eslo- d zij oude •zag. jroet Met deze gegevens kan men ook de ilorieenwaarde berekenen: men ver- lenigvuldigt de hoeveelheid eiwit met de hoeveelheid vet met 8,9 en men (It de bekomen getallen saam. Het vleesch kan een weg zijn tot be setting: het vleesch van dieren welke ziektetoestand geslacht werden of er bezweken, mag niet gebruikt worden, ilks geldt voor ziekten zooals runder- itst, miltvuur, mond- en klauwzeer, nobbelziekte. iedereen weet dat gevaarlijke para reten door het vleesch in den mensch nonen overgaan. In varkensvleesch nonen blaaswormen waargenomen rardeo, waaruit zich in den darm van mensch de lintworm ontwikkelt. Ook de haarworm of trichine wordt oor het varkenvleesch overgezet dit ja wormpjes, van 3 a 4 millimeter sgte, welke de darmwanden doorbo- tn en in de spieren gaan huizen. Trichi- ose kan bij den mensch den dood ver- otzaken. Het is dus altijd aan te raden het leesch te braden ofte koken. In het bedorven vleeesch dat door Wtiogsbacteriën is aangetast, vormen ich ptomaïnen. dit zijn uiterst giftige lollen. Het koken belemmert de wer- »g dezer ptomaïnen, doch niet vol- lig. Het gebruik van bederfwerende of tatiseptieke stoffen tot het bewaren van leesch is streng verboden, en het is spij- te moeten bestatigen dat hierin soms gewetenloos gehandeld wordt, zoo- s blijkt uit de talrijke overtredingen 'elke onlangs door den ieverigen eet- earendienst onzer stad ontdekt werden. Immers die conservezouten vernieti- o niet het giftig vermogen van bedor en vleesch maar verbergen het slechts, 'et mag een schande heeten dat er 'enschen zijn die cm louter geldgewin gezondheid van hun medemenschen otven in gevaar brengen. Wij mogen van geluk spreken dat de eetwaren 'eist er zoo kort achter zitzulks is en waarborg voor iedereen en we 'enschen dan ook, met iedereen, die teren proficiat om hun ieverig op- zeden. P. J. CLAUS, Scheikundige. Verleden week heeft de door het bestuur van Redt U Zeiven daartoe aangestelde jury een eer ste bezoek gebracht aan de aard appelvelden van de aan de prijs kamp mededingende leden. De omreis had in de eerste plaats voor doel de beoordeeling der vroege aardappelen en meer in 'tbijzonder de mouseline-velden, doch tezelvertijd bood zich dan ook de gelegenheid aan de stand der verschillende variëteiten van dichtbij te beschouwen. De stand der aardappelen is over 't algemeen, uitzondering ma kende voor de eerstelingen, zeer bevredigend. De overtollige voch tigheid en de koude van het vroe ge seizoen schijnen het knolgewas in zijn ontwikkeling weinig gehin derd te hebben. De Roode Star en Krüger, voor al daar waar men te doen heeft met partijen gewonnen uit nieuw pootgoed, beloven een overvloe dige oogst. Zieke struiken vallen er slechts bij uitzondering in aan te stippen, terwijl in deze met oud pootgoed bezet, de ziekte veel schade aanricht. De industrie-velden in verge lijking met de twee voormelde va riëteiten zijn min belovend, daaren boven is de stand zeer verschillend volgens de afkomst van het plant soen. Het pootgoed door Redt U Zei ven" geleverd schijnt dit jaar nogmaals de bovenhand te hebben. Vele industrie-velden met oud plantgoed bezet beloven slechts geringe opbrengst, krulziekte en topbont (mosaïk) komen algemeen voor. Hieruit moeten we besluiten dat bestaande soorten van jaar tot jaar meer en meer van natuur ver slappen en langs om meer ontaar den, Het is een noodzakelijkheid geworden zich jaarlijks nieuw poot goed aan te schaffen, overigens het geld, hieraan besteed, brengt dubbel op. Onder de vroege aardappelen komen de "Marjolaine,, en "Ideal,, bijzonder op den voorgrond bei de variëteiten beloven een hooge opbrengst te zullen geven. De mouselinen integendeel bie den over 't algemeen een treurig uitzichtslechts bij uitzondering vindt men een veld in bevredigen den toestand. De opbrengst, welke te wenschen overlaat, verschilt nog merkelijk van partij tot partij, hetgeen voorzeker toe te schrij ven is aan het sterk uiteenloopend tijdstip (begin Maart tot einde April) waarop de planting is ge schiedt. De ongunstige weersomstan digheden van het voorjaar voortdurende vochtigheid en kou de zijn voorzeker de grootste oorzaak van dezen benarden toe stand. Het is wonder hoe op som mige plaatsen,waar de jonge plan ten minder van de koude te lijden hadden, als in hovingen en be schutte velden, de mouselinen een keurig uitzicht geven en hooge opbrengst leveren. Dit feit bewijst dat de toestand te wijten is aan het koude en natte voorjaar en minder aan den aard van het poot goed zelf. Opmerkwaardig is het nochtans dat sommige mouseline-velden, met pootgoed van eersten na bouw, een schooner uitzicht en hooger opbrengst geven, dan de velden met nieuw plantgoed Waaraan dezen uitzonderlijken toestand toe te schrijven De weersomstandigheden welke een zoodanigen ongunstigen in vloed gehad hebben op het jong gewas van het nieuwe pootgoed, hebben het eerstgenoemde in zijn ontwikkeling minder gestoord. Zijn de oude pooters misschien minder vatbaar geworden voor koude en vochtigheid Hebben zij zich aan ons klimaat reeds aan gepast? Het is de veronderstelling die wij maken, de ware oorzaak blijft ons onbekend. Betrekkelijk de bemesting moe ten wij bekennen voor zoover wij desaangaande ingelicht zijn, dat deze bij het grootste gedeelte der landbouwers nog veel te wenschen over laat. Het gebruik van stikstofhou- dende meststoffen is bij de meeste landbouwers overbodig, terwijl fosfoor- en potaschhoudende vet ten in de meeste gevallen niet worden toegediend. Vooral de potasch, welke zooals overigens bij alle knolgewassen, een grooten invloed uitoefent op de hoeveel heid en hoedanigheid van de op brengst, wordt slechts bij uitzon dering aangewend. Het is dan ook niet te verwon deren dat in veel gevallen de op brengst van de aardappelvelden niet voldoet aan de verwachtingen, i. a. w. dat de opbrengst niet in overeenstemming is met het uiter lijk van het gewas. De stikstofmes- ten beïnvloeden vooral den groei van het loof, terwijl de ontwikke ling van den knol niet in evenre digheid toeneemt; fosfoor maar vooral potasch zijn hiertoe onmis baar. Wij kunnen dan ook onze leden niet genoeg aanzetten een meer doelmatige bemesting toe te pas sen, dat zij desnoods zich zouden wenden tot personen die ze hierin met raad kunnen bijstaan, 't is in hun eigen belang. In een latere bijdrage geven we meer bezonderheden over onze omreis. V.D.E. Alvorens het eigenlijke onderwerp van dit artikel aan te vatten, zou ik eerst en vooral eenige woorden willen zeggen over de wet op de rupsenwering. Vol gens artikel 1 van voornoemd reglement zullen de gouwheeren van den 1° No vember tot 15" Februari, onmiddellijk na den bloeitijd der fruitboomen en zelfs op andere tijdstippen, wanneer het noodzakelijk wordt geacht, doen over gaan tot het vernietigen van rupsen, rupseneieren, netten of beurzen dienen de tot nesten. De nalatige landbouwers stellen zich bloot aan boet en schade vergoeding. Sedert den wapenstilstand treedt men strenger op tegenover de zorgelooze landbouwers. Verre van mij het gedacht dit strenger optreden af te keuren, de boeren die zich om die reden laten be boeten staan in hun eigen licht, want ze berokkenen zich tienmaal meer schade in den boomgaard dan de boete be draagt. Nochtans vele onzer buitenmen- Voer sa door de Landbouwers schen zijn overlast van werk of z(jn er zelfs niet van bewust dat hun fruitboo men door rupsen worden aangevallen daarom vind ik het geraadzaam, alvo rens boeten toe te passen, de eigenaars eerst te verwittigen. Een verwittigd man is er twee waard,, zegt een Fransch spreekwoord en 't zou slechts bij uitzon dering zijn dat men zich niet aanstonds zou aan 't werk zetten om de boomen te reinigen. Er bestaat gelukkiglijk een ander mid del om zich, niet alleen van rupsen, maar ook van menigvuldige andere insecten te ontdoen, namelijk de vang- en lijm- banden. Bij onze noorderburen, de Hol landers, is dit stelsel reeds lang in voege en menig landbouwer en fruitliefhebber drukte er mij zijn verwondering over uit dat men in Holland zooveel boomen aantrof met papieren gordels omwon den. We mogen het wel zeggen dat on ze noorderburen ons in veel zaken en bijzonderlijke inzake landbouw de baas zijn. Zij hebben, beter dan wij, reeds lang het overgroot nut van die vang- en lijmbanden begrepen en hebben niet langer getalmd ze in toepassing te bren- gen. Kunnen we ons door dit middel niet ontmaken van dien schadelfjken appel bloesemkever die den appel in de wieg verstikt? t Is een klein, bruin kevertje tnet langen snuit. Einde April of begin Mei boort het wijfje een gaatje in de gezwollen bloembotten en legt er een eitje in. Het doet zoo voor al zijn eitjes, nagenoeg dertig in getal. Uit dit eitje komt een witte larve, die zich voedt met de meeldraden, het stampertje en het vruchtbeginsel der bloemen, deze laatste ontluiken zelfs niet, krijgen een bruine kleur en verslensen. Is dat niet het le ven ontnemen aan een dertigtal appels, waarop men zijn hoop had mogen ves tigen, ware men er slechts in geslaagd het wjjfje van den appelbloesemkever te lijmen. En welke verwoestingen brengt de appelvlinder niet aan Verleden jaar heeft het wijfje er van om zoo te zeggen geen enkelen appel ongeschonden gela ten. Ehwel, aangezien dit laatste niet vliegen kan en langs den stam den boom moet inklauteren, is er middel het insge lijks te lijmen en het te beletten zijn ver nielingswerk te gaan verrichten. Men wendt ze ook met zekerheid aan tegen de bloedluizen die heel vroeg in 't voor jaar van de wortels naar de takken op klimmen. Tegen de rupsen van de win- tervlinders kampen ze ook doelmatig in de Lente en in den Zomer tegen allerlei andere rupsen. Wat dunkt U, beste Lezers en Leze ressen van De Koornbloem had ik geen gelijk de vang- en lijmbanden fel aan te bevelen Doch ik zal me hierme de niet vergenoegen en U ook tevens zeggen dat men die banden zelf kan ma ken of ze zich in den handel aanschaffen. Het meest voorkomend stelsel wordt verkocht onder den naam van M Simpli- cité ofEinfach band. Deze is ge vormd uit een strook waterdicht papier, dat in twee geplooid is en waar langs den binnenkant een strook gegolfd pa pier is opgeplakt. De leerlingen van den vierden graad in onze lagere landbouw scholen zouden in het vervaardigen van dergelijken vangband een nuttig en aan genaam tijdverdrijf vinden. De twee uiteinden worden goed in elkaar gesto ken en onder en boven wordt de band met een koord vastgebonden. Het plaatsen gebeurt rond 15" Juli en hij wordt in Januari weggenomen om de insecten te vernielen die er onder ver scholen zitten. De lijmbanden worden geplaatst in Februari. Men kan de lijm zelfmaken met olie en pek; iets waarop men letten moet is dat hij goed plakt. Om daarvan verzekerd te zijn koopt men liever rupsenlijm die men verkoopt onder den naam van "colle a chenilles» of "raupenleim,, die bijzonder goed is en voor dit doel is bereid. Verleden jaar vond ik bij een fruit liefhebber uit den omtrek verscheiden vangbanden door de vogels gansch opengereten, 't Moet wel zijn dat daar iets lekkers voor hen onder zit! En zeg gen dat het lieve meesje zich met derge lijke praktijken bezighoudt. Naar het oordeel van bekwame vak mannen zou men de opbrengst der ap- pelboomen met 1/4 kunnen verhoogen moesten we, zonder onderbreken, leder jaar die vang- en lijmbanden aan onze fruitboomen plaatsen. Men mag ze dus overal aanbevelen en bovendien neemt het plaatsen weinig tijd in en kost het niet veel moeite. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. of In loop der jongstleden algemeene vergadering der hopfederatie, hebben we reeds de gansch bijzondere aandacht onzer hopboeren getrokken op de nieuwe hopziekte, de pseudoperenospc- ra humili of valsche aardappelplaag welke de hopteelt dit jaar erg bedreigt. Verleden jaar werden reeds de eerste verschijnselen der voormelde ziekte waargenomen, doch dit jaar schijnt ze een algemeene uitbreiding te nemen, bij zooverre dat ze voor onze hopboeren een ernstig en dreigend gevaar daarstelt. Immers de besmetting is van stonde af reeds veel aanzienlijker dan de hopplan- ters over 't algemeen vermoeden. Trouwens de heer P. Lindemans, Staatsagronoom der Brabantsche hop- streek bevestigt dat van talrijke hop velden, die hij in de gemeente Wambeek bezocht er enkel één ,was, dat nog niet was aangetast. Bovendien in al de ge meenten van het Brabantsch hopkwar- tier heeft deze landbouwkundige overal zieke hopvelden aangetroffen. Oorsprong der ziekte. Deze ziekte vond haar oorsprong in Japan, vanwaar ze pas enkele jaren ge leden naar Europa werd overgebracht. Verleden jaar richtte ze ontzaglijke schade aan in verscheidene hopstreken van Engeland en Duischland. Men meent zelfs hierin een der oorzaken te vinden der hooge hopprijzen van 't afge loopen jaar. In elk geval is het een stel lig feit dat de hopproductie dezer beide landen merkelijk beneden de vermoede lijke opbrengst is gebleven aangezien de ziekte tal van hopvelden had verwoest. Het ware dan ook erg te betreuren moesten onze hopplanters door deze zware ramp getroffen worden, te meer dat deze belangrijke teelt reeds aanzien lijke kapitalen vertegenwoordigt en dat de vastheid der huidige hopmarkten de meest gunstige vooruitzichten van voor- deeligen verkoop laat voorspellen. Verschijnselen der Ziekte. De nieuwe hopziekte, welke overigens veel gelijkenis en verband houdt met de gewone aardappelplaag welke door alle landbouwers maar al te best is gekend, tast de bladeren en de bellen aan. Besmette of aangetaste bellen ver- toonen een bont voorkomen van bruine strepen totdat ze eindelijk gansch bruin worden en volledig wegsterven. Het zijn echter voornameljjk de bladeren der scheerranken die aangetast worden. De ze ranken zijn kort gelid en vertoonen gekroezelde bladeren deze worden zwart en vergaan. De jonge scheuten (uitloopers) zijn doorgaans aangetast en vertoonen de- Suikerbeeten. In goede leemgronden met 30- 40,000 kg. stalmest: 800-1000 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat200 kg. Chloor- potasch. Voeder beeten Met 30.000 kg. stalmest en meer 600-800 kg. Sodanitraat van Chili 600 kg. Superphosphaat of 1000 kg. Thomasslakken 250 kg. Chloorpot- asch of 100 kg. Sylviniet. Aardappelen. In rijke gronden met 30.000 kg. stalmest300-500 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat 250 kg. Chloorpotasch. In gronden van minder goede hoe danigheid en met min dan 30.000 kg. stalmest400-600 kg. Sodanitraat van Chili800 kg. Superphosphaat 300 kg. Chloorpotasch. Q. AALS1 De medewerker» zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongetcekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven zeg I')

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1