Landbouwweekblad Redt U Zeiven VERZORG UW STALMEST c.v. I? ETESSCHAPPELiJKE BIJDRAGE Veedingsietten. De Tentoonstelling van Reukerwten, Rozen, Anjelieren en afgesne den Bloemen, te Aalst. ZONDAG 11 JULI 1926 Prijs 12 centiemen. 8ste JAARGANG Nr 393 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 6,00 frank s jaara. Men schrift In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53. AALS l Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor m door de Landbouwers is dat, de tand emd met en stel, dol- •eds utle !ige d van trek- •g het Ie, en men; |eene noeg goed niets Lene keu- zijne heer f? roe- n eder k en roo- eluk DDt- ede nel, zon zoo teld uw de us- Onder dezen naam worden gerang- chikt boter, margarine, dierlijke vetten g oliën. Boter bestaat hoofdzakelijk uit melk- jet, waaraan in kleine hoeveelheden aasstof en melksuiker gemengd blijven. In de melkerijen gebruikt men in de lereiding van boter zuivere kuituren ian melkzure fermenten dit is onmis- iaar wanneer de melk waaruit de boter ewonnen wordt, eerst gepasteuriseerd eweest is, want door deze behandeling lerden de natuurlijke melkzure bacte- lën vernietigd en om de verzuring mo- (flijk te maken moeten er kuituren bij- jevoegd worden. De samenstelling der boter is gemid- vater 12 14 i 13 a 15° kaasstof en melksuiker 1 niet-boter De botervervalschers kunnen door et gebruik v n bijzonder kneedgereed- ichap water in de boter inkneeden, zoo- at soms boter gevonden wordt met leer dan 25 °/o water Het toevoegen van vreemde vetsoor- en, zooals margarine, cocoline enz. is oor de wet streng verboden. De boter wordt soms ook vervalscht iet mengsels van verscheidene vetten jaarvan de kenmerkende eigenschap en (brekingsindex, hoeveelheid vluch- ige zuren enz.) weinig verschillen van leze van het botervethet wordt aldus eer lastig de vervalsching op te spo- en, maar ze kan toch altijd door vol- loende ontleding bewezen worden, Margarine bestaat uit een mengsel onverscheidene vetten die met een reinig melk en onschadelijke kleurstof fen gekarnd worden. Men gebruikt tot de bereiding van iargarine vetten zooals oleomargarine vloeibaar gedeelte van rundervet, cOco- line, verkensvet, palmolie, katoenolie, lardnootolie, melk, kleurstoffen en een weinig suiker, die door verwarming de targarine bruineert. Om toe te laten de vervalsching van lotermet margarine gemakkelijk terug e vinden, worden de magarine-fabri- ;anten door de wet verplicht een weinig sesaamolie en aardappelmeel in de mar garine te mengen deze stoften worden gemakkelijk aangetoond, en hun tegen woordigheid in boter zal dus zonder moeite de vervalsching bewijzen. Tegen het verbod der wet in vindt men soms antiseptische stoffen zooals >orax, natriumbenzoant en andere in margarine terug. De oliën zijn vloeibare vetsoorten welke doorgaans uit het plantenrijk voortkomen. Olijfolie wordt getrokken uit de vruchten van Olea europaea zij wordt vaak vervalscht met andere oliën zooals arachidenolie, sesaamolie, katoenolie. Arachidenolie of aardnootolie wordt getrokken uit het zaad van Arachis lypogceia. Sesaamolie en katoenolie worden ge trokken, de eerste, uit Sesamum indicum en Sesamum oriëntale, de tweede uit de Gossypium. Ieder vetsoort heeft ken merkende eigenschappen zooals bre kingsindex, vluchtige zuren, enz. al dus is hun vervalsching gemakkelijk op te sporen. Daar het vet de bijzonderste bron is waaruit in ons lichaam vet gevestigd wordt zal het niemand verwonderen als we zeggen dat er doorgaans te weinig vet gegeten wordt. Alle vet is kloeke voedstofhet geeft voor eenzelfde ge- gewicht meer dan 2 maal zooveel warm- ontwikkeling als suiker en eiwit. Het is een vooroordeel te meenen dat margarine minder voedzaam is dan botermargarine levert dit nadeel op dat het geen vitaminen bevat. Smout bevat vitaminen en is dus nog beter dan magarine. P. J. C, Samenwerkende Maatschappij AALST. De Heeren Aandeelhouders der Sa menwerkende Maatschappij Redt U Zeiven worden beleefd uitgenoodigd tot de Buitengewone A Igemeene Vergadering welke zal gehouden worden in ons lo- j kaal, te Aalst, op Zondag 18 juli e, k,, om 10 uur voormiddag (zomeru.) DAGORDE 1) Voorstel tot gelijkstelling der aan- deelen van de laatste kapitaalsverhoo- ging met de oudere aandeelen. 2) Machtiging tot uitgifte, door de maatschappij, eener nieuwe reeks kas bons. Aalst, den 28-6-26. De Voorzitter, B. Schockaert. De Afgev. Beheerder, De Bestuurder, C. Ruyssinck. O. Caudron. Met reden wordt gezegd dat de hoevemest de basis uitmaakt van gansch den landbouw, 't Is de grondstof waarvan de achtereen volgende vormveranderingen tot die groote verscheidenheid voort brengselen komen die, samen ge nomen, 's lands landbouwrijkdom uitmaken. De hoeveelheden meststoffen jaarlijks door den Belgischen land bouw voortgebracht mogen in nor malen toestand geraamd worden op: 23.012.000 ton mest, 7.702.000 ton aal, bevattende gezamenlijk 138.260 ton stikstof; 47.564 ton fosfoorzuur; 188.267 ton potasch, wat bij de huidige prijzen der mest stoffen een waarde van ruim 800 millioen frank. Trouwens is het niet noodig de geldwaarde uit te drukken van den mest door den landbouw voortge bracht, om de belangrijke rol aan te toonen die hij in de landhuis houdkunde vervult. Tot in de laatste eeuw was ove rigens de stalmest de eenige voe dingsstof die tot de vruchtbaarma- king der gronden gebruikt werd. Het ware dan ook louter onzin de vruchtbaarmakende waarde van den mest te verminderen of te ont kennen, omdat de hedendaagsche landbouw over de scheikundige meststoffen beschikt. Het is dan ook dubbel te betreu ren dat er over 't algemeen zoo bitter weinig vooruitgang werd ge maakt in zake verzorging en goe de bewaring van den stalmest. Integendeel, de stalmest wordt bijna overal stelselmatig verwaar loosd en men bekommert er zich bitter weinig om. Hoe menigmaal hebben we niet met eigen oogen kunnen vaststellen dat hij hier of daar op 'n hoop wordt geworpen, blootgesteld aan alle wèersgestel- tenissen. Het mag dan ook niemand ver wonderen dat dergelijk verwaar loosde meststof een ruim deel zijner vruchtbaarmakende waarde ver liest en dit door moedwillige ver onachtzaming van menig boer. Weten onze landbouwers wel dat slecht verzorgde stalmest zon der eenige overdrijving minstens 25 a 30 zijner waarde verliest en dat dit jammerlijk verlies uiterst gemakkelijk zou voorkomen en vermeden worden door iet of wat betere verzorging. Weten onze landbouwers wel dat die zorgeloosheid oorzaak is dat jaarlijks millioenen franken moedwillig worden verspild? Welnu voor die verbazend-groote sommen vragen we ons dan ook af of het in de huidige kostelijke le vensomstandigheden wel het oogenblik is den stalmest aan zul ke overgroote verliezen bloot te stellen, wanneer men maar eventjes bedenkt dat de landbouwer thans genoodzaakt is de vreemde mest stoffen aan zeer hooge prijzen aan te koopen om de vruchtbaar heid van zijn gronden te onder houden? Wie dat alles eens ernstig wil overdenken, moet algauw inzien dat het eerst en vooral in eenieders belang is deze verliezen in de meest mogelijke mate te beperken. Overigens, wil de landbouw zich verheffen, dan moet hij naar t voorbeeld der andere nijverheids takken, vastbesloten den weg naar vooruitgang opgaan en de ontdek kingen der wetenschap zorgvuldig en op alle landbouwgebied toe passen. Welnu, het eerste princiep der moderne doenwijze zegt aan ieder landbouwer: "Tracht uw producten op de meest economische d. i. de meest spaarzame wijze voort te bren gen." Ik weet gansch goed dat dit alles veel gemakkelijker te zeggen, dan te doen valt. Immers het onder- ploegen van den stalmest kan niet altijd gebeuren naarmate hij wordt voortgebracht. In de praktijk is de landbouwer immers doorgaans ge noodzaakt den stalmest eenigen tijd te bewaren. Ten eerste, ak kers zijn slechts een klein gadeelte van het jaar beschikbaar ander maal laat de weersgesteldheid ook niet altijd toe te bemesten naar willekeur op andere, soms juist gepaste tijdstippen is het gespan niet altijd beschikbaar. Bovendien hebben proefnemin gen ook doen vaststellen dat een toepassing van versch stroomest de opbrengsten soms vermindert in plaats van ze te vermeerderen. Dit moet hieraan toegeschreven worden, dat de bestanddeelen van versch stroo ten zeerste de ont wikkeling begunstigen van micro ben, die de eigenschap bezitten de gevormde salpeterzuurzouten te ontbinden. Deze schadelijke microben ont wikkelen zich niet, wanneer het stroo in den hoop verrot is, omdat alsdan niet alleenlijk de stoffen verdwijnen, die dienen om deze microben te voeden, maar er ont staan ook nieuwe verbindingen, die het vermogen hebben den am moniak vast te leggen, door de gisting voortgebracht. Ziedaar dus de reden waarom een wel geregelde gisting er grootelijks toe bijdraagt de vrucht baarmakende waarde van den stal mest ruimschoots te vergrooten. Om al deze omstandigheden en wellicht nog andere is de landbouwer verplicht zijn stalmest min of meer langen tijd te bewa ren, vooraleer hem te kunnen on- derploegen. Anderzijds is het een algemeen vastgesteld feit dat gedurende deze bewaring een gedeelte van de voe dende bestanddeelen van den mest "vervliegt." Deze verliezen wor den des te belangrijker naarmate men den stalmest langeren tijd be waart en ze verschillen ook vol gens de wijze van bewaring en de natuur van "t strooisel. Het zal dan ook van overwe gend belang zijn voor den land bouwer de oorzaken te kennen welke deze verliezen verwekken, de voedende bestanddeelen die daardoor verdwijnen en de aan te wenden hulpmiddelen om deze verliezen, zooniet te voorkomen, dan minstens tot een minimum te beperken. De maatschappij Vooruit door Stu die en Samenwerking waar niet alleen vakmannen, maar ook tuinbouwliefheb- bers, bij aangesloten zijn, heeft eens te meer getoond dat ze haar titel waardig draagt, maar ook in eere houdt, t Is nu het tweede jaar dat ze dergelijke ten toonstelling geeft en we mogen het wel zeggen dat deze laatste de eerste ver overtreft. Niet alleen was het aantal deelnemers grooter, maar-de manier van uitstallen, de wijze waarop de kleuren geassor teerd waren, het uitkiezen der variëtei ten was veel verbeterd. Vooruit op den ingeslagen weg, de studie zal U voor lichten en de samenwerking zal U won deren doen verrichten. Het is voor ons een groot genoegen de uitslag dezer tentoonstelling aan de lezers en lezeressen van De Koorn- bloem te kunnen mededeelen. REUKERWTEN. 1' PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 50 ver scheidenheden. le Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Moyersoen Romaan, Senator en Burgemeester der Stad Aalst, toege kend aan M. Braem, van Adinkerke. 't Is reeds de tweede maal dat deze bloemkweeker den 1° prijs behaalt. 2e Prijs met gelukwenschen van de jury voor de prachtige manier waarop hij zijn waar het publiek weet aan te bieden toegekend aan M- Samuël Frans, Hofstade. 2PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 30 ver scheidenheden. 1' Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Fritz De Wolf, toegekend aan M. Samuël Frans, Hofstade. 2e Prijs M. D'Haese Frans, Aalst. 3' Prijs M. De Kegel Adolf, Moor- sel. 3' PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 20 ver scheidenheden. le Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Callebaut Louis, voorzitter van 't Landbouw-cornice Aalst, toege wezen aan M. D'Haese Frans, Aalst. 2' Prijs M. Meganck August, Aalst. 3' Prijs M. Putteman, Lebbeke. 4e Prijs M. Amelynckx, Audenaarde. PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 50 ver scheidenheden. le Prijs M. D'Haese Frans, Aalst. 2e Prijs M. Thomas Jozef, Aalst. 3C Prijs M. Samuël Karei, Hofstade. 5r PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 6 ver scheidenheden. 1' Prijs met gelukwenschen van de jury aan M. Buysse Frans, Hofstade. 6' PRIJSKAMP. Schoonste vaas versierd met Reuk erwten. 1' Prijs M. Samuël Frans, Aalst. 2' Prijs M. Meganck August, Aalst. ROZEN 1« PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 50 Rozen van alle slach. I' Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Senator De Blieck, toegekend aan M. Samuël Frans, Hofstade. 2' Prijs M. Samuël Adolf. 2' PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 25 Rozen van alle slach. le Prijs Dipfoma en Geschenk be haald door M. Samuël Karei, Hofstade. 2' Prijs M. De Meyst, Moorselbaan. 3' Prijs M. Lanckman, Teralphene. 3' PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 12 ver scheidenheden rozen. 1' Prijs met gelukwenschen van de Jury, toegekend aan M. Fieremans Jo zef, Moorsel. Deze heer had de schoon ste rozen uit de schoone. 4e PRIJSKAMP. Zes beste verscheidenheden, vooral geschikt als snijbloem en voor den handel. 1' Prijs M. Samuël Karei, Hofstade. 5' PRIJSKAMP. Schoonste inzending nieuwe verschei denheden Rozen. lc Prijs Beker, geschonken door de samenwerkende maatschappij Redt U Zeiven gewonnen door M. Samuël Karei, Hofstade. Onze beste gelukwenschen aan dien Heer. 6' PRIJSKAMP. Schoonste korf met Rozen versierd. 1' PrijsM. Samuël Frans, Hofstade. ALLERLEI AFGESNEDEN BLOEMEN. 1' PRIJSKAMP. Schoonste verzameling van 30 soorten afgesneden bloemen. 1° Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Van der Schueren Odilon, weggekaapt door Mr Braeckman van Wetteren. 2e Pgijs Mr Samuel Frans. ANJELIEREN Schoonste verzameling Anjelieren. 1' Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Desire De Wolf, verdiend door Mr Buysse Frans, Hofstade. PLANTEN Schoonste verzameling planten, dienen de tot versiering van vensters en gevels. 1c Prijs Diploma en Geschenk van den Heer Karei De Wolf, toegekend aan Mf Samuel Frans, Aalst. Eereprijs aan den tentoonsteller die door zijn inzending het meest zal bijdra gen tot de versiering der Tentoonstelling Diploma en Prijs geschonken door de maatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking en gewonnen door M. Samuël Frans, Aalst. Een prachtige verzameling Begonia's werd ingezonden door den Heer Nota ris Herssens en heeft om haar verdien sten niet alleen een 1' Prijs bekomen, maar ook de gelukwenschen van de Jury. Deze uitslag mogen we waarlijk prach tig heeten en te oordeelen naar de ten- toongestelde waar durven we met ze kerheid zeggen dat de Jury, welke sa mengesteld was uit de Heeren Delbeke, tuinbouwconsulent, Ledeberg, Roekens, toezichter, Kruidtuin, Brussel, en Tem merman, rozenkweeker te Cherscamp, geen gemakkelijke taak heeft gehad en toch de prijzen eerlijk heeft toegekend aan de meest verdienstrijke loten. Wie maar eenigszins bijdraagt om gelijk welken tak van onzen nationalen Landbouw vooruit te helpen, mag altijd rekenen op onzen steun. We meenen te mogen zeggen dat de bloemenkweek in Aalst en omstreken door deze welge lukte tentoonstelling een flinken spoor slag heeft gekregen op den weg naar Vooruitgang en Samenwerking. L. H. Jaagt ge steeds het groot ere geluk na, dan laat het kleinere dat ge hebt, u on bevredigd. Of ge uit de wereldzee schept of uit de beek, gij schept toch niet meer dan uw kruik vol, RN BLOEM De medeweker* lijn verantwoordelijk voor huaae bijdragen Ongeteekeade stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. i m >0- len ikt ff

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1