ÉÊÊWÊ SBw mUr ÊbBS ËÊwmiï Landbouwweekblad Öe Oorzaken van Verlies van Stalmest. fTENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE j VgpQf^WOOl^dcl i jkhoid. Groenten en Vruchten. Aan onze Lezers AARDAPPELPLAAG ZONDAG 18 JULI 1926 8ste JAARGANG Nr 394 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Nevens vleesch en vetstoffen spelen de jetmeelhoudende stoffen een belang rijken rol in de voeding. Het is vooral ia de plantaardige voedstoffen dat men de koolhydraten aantreftwij onder scheiden twee zetmeelrijke voetstoffen eenerzijds groenten en vruchten, ander zijds verwerkte produkten zooals meel, brood, enz. Iedereen weet dat vruchten en ook groenten veel water inhouden ziehier het procent water in enkele groenten en vruchten Aardappel 75 water beetwortelen 82 I koolsoorten 87 90 f sla 94 appels, peren, pruimen 84 druiven 78 °/0 De droge stof van de plantaardige voedingsmiddelen heeft een hoog voe dend vermogen, en gedroogde vruchten en groenten zijn dus uitstekend en krach tig voedsel. Een groot voordeel van het drogen is ook het feit dat het vervoer minder kost Ziehier de opbrengst welke door het drogen verkregen wordt uit 100 kilos versche groenten en vruchten 30 kilos drooge aardappelen 11 wortels 10 kooien 6 a 7 erwten 35 appelen 25 a 30 peren 25 pruimen. Heel belangrijk is het na te gaan hoe het voedstofgehalte der groenten en vruchten volgens de soorten zeer ver schillend is daarvan geeft volgende ta bel ons eert gedacht Aardapln. 755 20 0 215 Bloemkool 900 25 3 Sla 940 15 5 30 Snijboon 887 20 1 55 Asperge 937 H 20 Wortel 888 8 1 69 Radijs 869 14 1 71 Ajuin 865 11 1 87 Appel Peer Druif Kers Pruim 848 830 782 806 786 Aardbezie 870 4 4 6 9 8 4 0 0 0 0 0 0 143 163 207 117 134 99 Daar het eiwit, zelfs in eiwitrijke rantsoeden, slechts voor 30 °/o in de be hoefte aan caloriën voorziet, moeten de overige 70 aangevoerd worden door vet en door koolhydraten. Een gezond mensch kan dagelijks tot 587 gram zet meel verteren, welke gelijk staan met 2400 caloriën, en tot 341 gram vet, wel ke gelijk staan met 3000 caloriën. Indien men de behoefte aan caloriën tusschen 2500 en 3000 schat, dan ziet men dat vet ©f koolhydraten, elk afzon derlijk met eiwit een voldoend rantsoen zouden kunnen daarstellen. Laboratorium proeven hebben bewe zen dat een rantsoen waarin al de kool» hydraten door vet vervangen worden, onvoldoende is het lichaam moet als dan zijn eigen eiwit slachtofferen. Ove rigens, indien men in het rantsoen geen minimum van 60 gr. koolhydraten dage lijks behoudt, dan geschiedt door het water een afscheiding van acetone, het geen een gevaarlijke vergiftiging bewijst. De koolhydraten zijn een eiwitspa rend voedsel evenals de vetten maar in veel hoogere mate. Men bestatigt dan ook dat de hoeveelheid eiwit welke in het lichaam vernield wordt gedurende een volledigen vasten.veel kleiner wordt wanneer de mensch koolhydraten of vet verstrekt worden en die uitslag is veel aanzienlijker wanneer het koolhydraten geldt. Het lichaam zou dus een minimum koolhydraten noodig hebben juist zoo als er een minimum eiwit vereischt wordt. Men heeft ook gesproken van een noodig minimum vet, maar dat schijnt niet bewezen te zijn; men heeft bestatigd dat dieren welke volkomen van vet ont houden werden, ziek werden, maar dit was niet door gebrek aan vet maar wel door gebrek aan vitamine A. P.-J. C. ledereen zal zich de laatste dagen met angst afgevraagd hebben Waar gaat ons franksken naartoe Op acht dagen tijds kwam het nog met reuzenschreden de diepte ingerold, nadat het reeds zóó laag was gevallen. Ik zeg iedereen, maar dat is voorze ker mis. Honderdduizend menschen op de 7,000,000 belgen zien den achteruit gang van onze waarde met blijde oogen te gemoet, want dit beteekent voor hen het wellukken van hun lang gesmeedde plannen. Die lieden die steeds speculeer den op de inzinking, die vreemde waar den kochten, die de voortbrengst van onze mijnen, van onze nijverheids- en landbouwprodukten omzetten in pon den of guldens en dezelve buiten de grens in veiligheid plaatsten, zullen wel haast boven de anderen uitkomen al3 magnaten, kapitaal-sterke reuzen die de mass# zullen trachten klein te krijgen en te vespletteren. Zoo ver staat het nu dat onze frank nog slechts twaalf centiem waard is, dat de centjes van de burgers, landbou wers en werklieden nog slechts één ne gende van hun goud-waarde bezitten. A] de goede burgers het kruim en het bloed der samenleving zijn ver armd en het leven wordt hen langs om moeilijker gemaakt. Zij die staatsren- ten hebben gekocht, hebben niet alleen bet verlies van waarde op den frank, maar zagen bovendien de titels van 500 frank op 250 franken van 0,12 verzin ken En aan wien de schuld Ja, die vraag wordt meermaals ge steld maar met veel te weinig klem, met veel te weinig kracht, op veel te zachten toon 1 Laat ons hier onpartijdig de oorzaken eens nagaan van onzen ondergang, en teruggaan tot 1918. Toen hadden weden oorlog gewonnen! De dappere belgen kwamen zegevierend het zóó lang bezet te land binnen met de kreten der victorie op de lippen. Alleman juichtewe heb ben den oorlog gewonnen! Onze toenmalige regeerders, dronken van overmoed en vast besloten den Duitscher tot op de beenen uit te zuigen, begonnen dwaas ga-weg en zonder overleg tal van handelingen die hen later zouden duur te staan komen. Men begon met al de marken binnen te nemen aan den koers van 1.25 terwijl de wer kelijke waarde maar 0.70 was. Maar den Duitsch ging het al betalen 1 Met vracht- en luxe-autos, met wa gens en karren, in zakken en pakken werden de marken uit Holland en over al binnengesmokkeld, bijzooverre dat men er het dubbele getal op de rekening kon brengen. Men begon met de oorlogschade men betaalde zooveel mogelijk. Open bare werken aan steenwegen en ge bouwen, bruggen en ijzerwegen wer den aangepakt aan alle prijzen, zoodat men hier waarlijk het geld wegsmeet met hoopen en zonder verdienste. En daarna de Werkeloozensteun? Wat bedrog, wat kiespropaganda, en wat diefstal op de kas van alleman! En wat werd er niet verkwist met de han delsdiensten van minister Wauters zali ger! met het overtollig spoorwegper soneel Maar dat was niet genoegBelgië was ook een groot-mogendheid geworden, en men maakte groote diplomatieke sprongen: een militair verbond met Frankrijk, de Rhurbezetting, een ontzag lijk leger! Wat nog tientallen manieren om geld te verbrassen den duitsch moest het al betalen Maar de slimme Duitsch die liet dat alles maar begaan, en.... veegde er zijn zolen aan 1 En toen kwam de aap uit de mouw Onze regeerders hadden de kas leeggemaakt en kwamen nog even veel te kortDan begon men te leenen men leende van het volk met den ver koop van allerlei titels Verwoeste Ge westen, leening langs hier en langs daar Men leende ook van Amerika en van anderen. En hoe meer men leende, hoe meer men uitgaf. Niets kon hen intoomen het scheen dat er prijzen te winnen wa ren met de beste manier te vinden waar op men ons centen kon verbrassen op de meest onnuttige manier. En daar staan we nu. Het volk heeft gewerkt en gespaard, het heeft aan het land geleend, maar datzelfde land deed zijn best om aan het volk zoo weinig mogelijk terug te geven. Handel, nijver heid en landbouw hebben gebloeid en nochtans heeft dit alles niet geholpen om ons recht te zetten. De verantwoordelijkheid is dus niet te zoeken bij het volk, maar wel bij de leidende klasse bij onze ministers, onze diplomaten, onze volksvertegenwoordi gers en senatoren. Die menschen hebben ons lot gestatig in handen, ze schikken alles naar hun zin, doen ons betalen en nog beta len aan belastingen van allen aard en geven uit naar goeddunken. Bij hen al leen is de schuld te zoeken van het ver val van ons land, V3n de nakende armoe van ons volk. Die verantwoordelijkheid is groot, wanneer men bedenkt dat men met een weinig beleid en goeden wil ons rijk landeken, met zijn gezond en werkzaam volk op een paar jaar kon brengen tot een tijdvak van ongekenden bloei. Alle ministeries die we tot hiertoe kregen zijn plichtig aan volksverraad. Ze zijn allen overgoten geweest met een sop van schuldige onverschilligheid, van politieke berekeningen, van laffe dema gogie en nog gemeenere kruipzucht voor de hoogere finantie-wereld, sabelsleepers en diplomaten 1 Menschen met een eerlijk gedachthun land te dienen, kregen we nog niet in een ministerzetel, die er in kwamen waren ofwel onkundig, ofwel te flauw, zooniet offerden ze het algemeen welzijn om eigenbaat of partijbelang Voor de vierschaar dan, al degenen die ons naar den ondergang hebben ge leid, met degenen die eraan meehielpen de volksvertegenwoordigers en sena toren. Ja, laat ons maar alles zeggen, en vra gen hoeveel volksvertegenwoordigers waarlijk de belangen van hun land ver dedigd hebben? Hoeveel hebben er ge protesteerd tegen al de onzinnige ver kwistingen? Buiten eenige vrije men schen noemen we op eerste plaats fronters en communisten heeft de rest toegezien als mossels of zich uit partijtucht neergelegd bij de onzinnige handelingen hunner vrienden. En daar komen sommige profeten roepen de werkman zou moeten tien of twaalf uur werken; de boer verkoopt zijn eieren te duur Amerika wil ons rauw opeten - en meer flauwe kul. Ik durf zeggen dat de schuld niet ligt aan ons werkvolk, nog minder aan ons boeren beide klassen hebben ge werkt, en zouden nog meer willen doen indien ze wisten dat er nog menschen in het land te vinden waren die eerlijk, verstandig en moedig genoeg waren om de vrucht van hun arbeid aan te wen den tot voorspoed van de natie 1 Indien ze overtuigd waren dat het helpen kon en dat de belastingen die ze hen dage lijks op honderd manieren afpersen niet dienen moesten om als de andere milliar- den langs deuren en vensters buitenge smeten te worden. Een feit zal dit ten zeerste bewijzen Het volk, zoowel werklieden, als land bouwers en burgers, leefde tot hiertoe in ongekenden voorspoed en welstand dit is een onloochenbaar feit, en dit is dank aan hun werk. Het is alleen de Staatskas die steeds leeg was en bankroet ging en dit dank de slechte leiding van onze regeerders. En Amerika Hebben die mannen geen gelijk dat ze niet goedzakkig te werk gaan met zoo 'n soort brassers, losbollen en bankroetiers als onze op- volgentlijke ministers waren De zware verantwoordelijkheid, de groote schuld ligt dan alleen aan ons lei dend lichaamlaat ons dat eens en voor altijd, vaststellen. Eens komt de dag der afrekening want niemand weet wat sombere dagen nog voor de deur staan. Rekening vragen we aan de verant woordelijke meesters; Rekening, rege ling! P.v.T. II De voriuveraaderingen, die in den stalmest plaats grijpen, moeten voor eerst aan microben toegeschreven wor den. Ge zult U nu waarschijnlijk de vraag stellen: Wat zijn microben en waar ko men ze vandaan? Het zijn uiterst kleine levende wezens, overvloedig in de lucht verspreid, en wel voornamelijk in de stal lucht. Lucht die men doorgaans aanziet als zuiver, bevat dan nog ontelbaar veel fijne stofdeeltjes. 't Is U overigens wellicht reeds voor gevallen die duizenden en duizenden stofdeeltjes te zien dwarrelen, wanneer een zonnestraal in 'n half donkere kamer binnenvalt. Welnu, deze uiterst fijne stofdeeltjes zijn met een gansche bevolking microben bedekt, en deze zijn zóó klein, dat ieder stofdeeltje voor hen 'n gansche wereld uitmaakt, waarin ze vrij en ongedeerd le ven, woekeren en krioelen 't Zijn diezelfde microben, die de melk besmetten, zoohaast zij uit den uier vloeit; 't zijn ook zij, die de wonden zoozeer vergiftigen dat zij soms hun slachtoffer dooden; 'tzijn eindelijk ook zij, die de stalmest aantasten. Hierin vinden ze overigens alle gunstige voor waarden tot een zeer snelle vermenigvul diging. Het valt dan ook niet moeilijk te begrijpen, dat juist aan de tegenwoor digheid van dit microbenleger de ver liezen van de stalmest dienen toege schreven. In ons voorgaand artikel daaromtrent lieten we reeds uitschijnen dat deze ver liezen soms buitengewoon groot kunnen zijn. Inderdaad, gedurende een bewaring van 3 tot 4 maand kunnen zij 40 tot 50 t.h. der droge stof bereikenen voor de stikstof, zijn kostelijkste bestanddeel, tot 60 t,h. Wat betreft de minerale stoffen, zij ondergaan hoegenaamd geen verlies, tengevolge de gisting', 't is voldoendede vaste en vloeibare uitwerpsels der hoe- vedieren zorgvuldig op te vangen. Ver liezen der minerale stoffen zijn dus gansch gemakkelijk te vermijden. We zullen er ons dan ook niet verder om bekommeren en enkel handelen over de "verliezen aan stikstof." Gisting.. Ontstaan van Ammaniak. Het is een dwaas vooroordeel te ge- looven dat de microben hun werking enkel en alléén tot de vaste uitwerpselen beperken. Wel integendeel: het is de aal die de grootste verliezen aan stikstof ondergaat. Is bet U nooit voorgevallen 's morgens bij winterdag in een paarden- of schapenstal binnen te treden, waar van 's nachts deuren en vensters geslo ten bleven, om den stal voldoende warm te houden? Ge zult dan ongetwijfeld die slechte, verpeste lucht waargenomen hebben, die longen en oogen prikkelt. Waaraan is die ontsteking toe te schrijven? Aan ammoniak, dat een zeer vluchtig gas is, oplosbaar in water, en 82 3 t.h. stikstof bevat. Nauwelijks is het pis water uit het d e- renlichaam geworpen, of het wordt door de microben onmiddellijk en hevig aan getast en de ammoniak wordt snel voort gebracht. Des Zomers is die vinnige en sterke ammoniakgeur minder waarneembaar uit hoofde dat deuren en vensters dan openstaan: de tocht die alzoo verwekt wordt, lengt het gas aan en drijft het buiten, doch de verliezen bestaan niet temin. In werkelijkheid zijn deze verliezen zelfs belangrijker in den Zomer dan in den Winter, aangezien de voeding der dieren alsdan meer stikstof bevat; daarenboven.de sterkere verluchting,ge paard met een hoogeren warmtegraad van den stal, begunstigen de vermenig vuldiging der microben en vermeerderen hun bedrijvigheid. Maar zal men misschien opwer pen bij het voortbrengen van dezen ammoniak, die in de lucht vervliegt, wat door microben wordt veroorzaakt, is het hulpmiddel bij de hand vloer en bedding besproeien met een der nieuwe besmettingswerende stoffen, die de nij verheid ons aanbiedt. Deze aanwending, al ware ze dan nog afdoende en prac- tisch, zou al te kostelijk vallen. Ten eerste, deze ontsmettende stoffen zijn gewoonlijk ook giftig voor de plan ten en hun gebruik is eveneens niet ge vaarloos voor de huisdieren. Ten andere, deze zoo kleine wezens door hun ammoniakvoortbrenging veranderen de stikstof zoodanig dat de planten ze veel gemakkelijker kunnen opnemen. Die microben zijn, zooals ge ziet, wondere en zeer behendige gasten, wier medewerking de landman zich moet verzekeren. Hij moet dan ook al de gepaste mid delen aanwenden om het verlies van dit kostelijk plantenvoedselde ammoniak te voorkomen. Onder de meest afdoende hulpmidde len om den voortgebrachten ammoniak te bewaren, dienen vooral de twee vol gende in aanmerking genomen 1) Het gebruik van strooiselstoffen die den ammoniak beletten te vervluchtigen, zooals aarde, turfstrooisel. 2) Het bouwen van goede mest- en aalputten. 3) De goede bewaring van de stal mest. Over elk dezer hoofdbelangrijkende hulpmiddelen willen we den lezer in een volgende uiteenzetting dan ook volledig inlichten C. V. Gezien de aanhoudende en groote prijsverhoogingen van papier en andere grondstoffen, zullen we voortaan ons blad "De Koornbloem,, voorloopig moe ten brengen op zes bladzijden in plaats van acht. Zoo het soms noodig ware meer nieuws of aankondigingen te geven zullen we tusscbenio terug op acht blad zijden verschijnen. We denken dat onze geachte Lezeres sen en Lezers dit wel zullen verstaan. We hebben vrijelijk en opvolgentlijk ons blad vermeerderd de droeve oogenblikken die we thans doorworste len verplichten ons dezelve weêr te ver minderen. We zullen trachten op de mindere ruimte het nuttigste vooraf te geven, en we verhopen dat weldra de tijden zullen normaal worden opdat we dubbel zouden kunnen vergoeden wat we heden verplicht zijn te onttrekken. De Opstelraad. De vreeselijke plaag schijnt dit jaar op alle soorten te willen komen. We raden de landbouwers aan al hun velden te be sproeien met bordeleesche pap een zeker middel om hun partijen te behou den. Aan de huidige prijzen der waren zal het een loonende moeite zijn voor al degenen die het willen doen. Bordeleesche pap is een mengsel van opgelost kopersulfaat (blauwe aluin) met kalkmelk (vetkalk), waarvan iedereen de eenvoudige en gemakkelijke bereiding wel kent. We geven hier nogmaals de samenstelling en manier van bereiden Men lost een hoeveelheid van 1,5 tot 2 kgr. kopersulfaat op in 10 liter warm water, welke men vervolgens aanlengt tot 50 liter. Evenzoo doet men met 1,5 kgr. levende kalk. insgelijks aangelengd tot 50 liter, welke men daarna door een teemsch giet ten einde de niet gebluschte deeltjes te verwijderen. Wanneer beide oplossingen bereid zijn, voegt men de aluinoplossing onder goed roeren bij de kalkmelk. Om de kleverigheid der pap te ver- hoogen, voegt men er een kleine hoe veelheid suiker (10 gr per 100 liter) aan toe. Steeds bereiden in houten vaten, daar het kopersulfaat de eigenschap bezit bij na alle metalen aan te tasten. Om zich te overtuigen van de juiste verhouding aluin en kalk in de oplossing, is bet aan te raden even een mes in de pap te steken kleurt het lemmer licht bronsachtig, dan is de verhouding goed, kleurt het echter niet of te sterk, dan dient de verhouding dermate gewijzigd dat men tot eerst genoemden uitslag komt. I jjjin**1'1w*jJ- DE RSBLOEM De medewerkers zljo verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. per kilo Water Eiwit Vet Koolhydraten

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1