De uitvoer der kandbouuiprodueten De Oorzaken van Verlies van Stalmest. Landbouwweekblad VERSLAG IE1ENSCHAPPEL1JKE BIJDRAGE Meel en Brood. Belangrijk Bericht. ZONDAG 25 JULI 1926 Prijs m bm! dVUi 8ste JAARGANG Nr 395 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 'a jaar». Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers r dep» vriend om K et b» >t raai ge voi kens lil te bil akene ten lal) r moes te bel aarmeti iet j vr» De verschillende meelsoorten worden bekomen door het pletten van zaden of graan en hun samenstelling is min of meer veranderlijk volgens de soorten, hoewel voor de eigenlijke graangewas sen die samenstelling maar tusschen zeer beperkte grenzen schommelt vooral voor het gehalte aan koolhydraten is ïuiks opvallend. Ziehier de samenstelling der bijzon derste graansoorten Tarwe 12,1 70,6 1,7 13,8 Rogge 12,9 69,4 2 13,8 Gerst 9,7 71,4 2.7 13,8 Haver 10,7 68 4,2 13,8 Rijst 6,7 79,1 0.9 12,5 Maïs 9,4 71.5 4,3 13,5 Boekweit 10,5 71,7 5,4 10,9 Het gemalen graan bevat nog de zaad- wanden door ziften verwijdert men in rekere mate die zaadwanden die de ze melen vormen. Volgens de fijnheid der maliën worden min of meer zemelen uit het meel verwijderd in bloem is die zuivering praktisch volledig. Uit 100 kilo tarwegraan kan men on geveer 75 kilo bloem bekomen. Is de verwijdering der zemelen onvolledig en worden uit 100 kilo graan b. v. 85 of 90 kilo mee! verkregen, dan spreekt men van meel aan 85 of 90 °/o. De zemelen zijn mengsels van zetmeei, ruweiwit en celstof of ruw vezel. Tarwe graan bevat ongeveer 3 °/0 ruwvezel. Door de gewichtsbepaling van het ruw vezel kan men vaststellen op hoeveel bet meel gezift is. Daar de zemelen nog een hooge voedingswaarde bezitten is bun belang in de veevoeding licht te begrijpen. Zulks blijkt overigens uit hun gehalte aan verteerbare voedstoffen Voor de samenstelling van het meel gelden volgende cijfers Hieruit ziet men dat het builen het gehalte aan eiwit en vet vermindert, het gehalte aan koolhydrateu vermeerdert. Wannefer we bloem met water roeren en ze aldus een tijd lang aan de lucht blootgesteld laten, dan ontwikkelen zich allerlei rottings- en verzuringsgistingen, wijl zich tevens aan de oppervlakte van bet mengsel schimmelplanten vermenig vuldigen; uiterst zelden echter grijpt in dat geval aikoholische gisting plaats. Anders is het gesteld met den deeg, want hieraan voegt de bakker biergist ofstokerijgist toe. Hij verwerkt de bloem met ongeveer 1 °/o gist en aldus ontwik- belt zich de aikoholische gisting. De broodbereiding is een nijverheid die nauwe betrekking heeft met den landbouw; in een groot getal hoeven bakken de landbouwers hun brood zelf. Zeer lang had men een valsche ge dachte over de gisting van het brood. De bekende fransche scheikundige J. B. Dumas is de eerste die zich over deze gisting een klaar denkbeeld vormde hij legde alles uit door de omzetting van het suiker van het meel in alkohol door de werking van de bakterien. In het meel zelve zijn geen bakteriën. Chamberland heeft in 1879 bewezen dat bet zaad in de volledig gesloten vrucht bevat, kiemvrij is. De wind, de insekten, en het landbouwersalaam brengen de bakteriën op het zaadhuidje en het ge malen graan zet ze in de bloem over. De bloem is zeer rijk aan mikroben; men kan er 30.000 a 40 000 per gram aan treffen. De aikoholische gisting grijpt echter enkel plaats na toevoeging van gist: uit 1 kilo brooddeeg kon A. Girard 2,6 gram alkohol trekken. Door toevoegen van malt aan de bloem wordt meer suiker gevormd ten koste van zetmeel, en daar suiker de grondstof is van de aikoholische gisting, zal deze laatste bevoordeeligd worden. Schneidewind en Meyer hebben getoond dat men door die toevoeging een merke lijke verbetering van het brood kon be komen. Het toevoegen van maltextract ver meerdert het suikergehalte van de bloem en het gistingsvermogen van de gist wordt er door geprikkeld. De goede ontwikkeling der gist, d. z. alkohol vormende microben, geeft al kohol koolzuurgas en behoedt den deeg tegen de ontwikkeling van schadelijke bakteriën. Door verwarming zetten zich koolzuurgas en alkohol uit en de deeg zwelt op. Wat de samenstelling en de voedings waarde van brood betreft, ziehier We kunnen de waarde van het brood niet te hoog schatten in de voeding het verschaft een ruim gehalte plantaar dig eiwit en het is bijna 3 maal zoo voe dend als vleesch we zeggen dit om de meening te bestrijden die beweert dat een krachtige voeding een vleeschrijke voeding moet zijn. Men ziet dat zulks verkeerd is. P. C, Reken nooit op de edele gezindheid der tnenschen en ge zult niet gauw in ongelegenheid komen. Sam. Maatschappij Redt U Zeiven der Buitengewone Algemeene Vergade ring der Aandeelhouders, op 18 Juli. De Zitting neemt aanvang om 10 1/2 uur onder voorzitterschap van den heer B. Schockaert. Een honderdtal leden waren opgekomen. De heer B. SchockaertDankt de le den voor hun opkomst en geeft de reden op dezer vergadering. Hij verleent ver volgens het woord aan den heer Cau- dron. De heer Caudron, Bestuurder be spreekt het eerste punt van de dagorde gelijkstelling der aandeelen van de laat ste kapitaalsverhooging met de oudere aandeelen. Hij vraagt aan de vergade ring de stemming over dit voorstel. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen en zonder opmerkingen aange nomen. Vervolgens geeft de heer Caudron uitleg over het tweede punt uitgifte van kasbons. Hij geeft de reden op uit breiding der maatschappij, nieuwe maal derij, prijsverhooging van alle waren. Eenige leden vragen uitleg over de manier van uitgifte en meer. De kasbons zullen een waarde hebben van 500 fr. 6 °/o. zuiver van lasten, intrest opbren gen. Ze zijn geldig voor vijf jaar maar zullen alle jaren uitkeerbaar zijn van 15 tot 31 Dec. op aanvraag der houders. De uitgifte van kasbons wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter dankt vervolgens de led en sluit de vergadering-om 111/4 uur. De Maatschappij Redt U Zeiven geeft kasbons uit ten bedrage van 500 frank, intrest 6 zuiver van lasten. Deze bons zijn gemaakt voor vijf jaar, maar zijn ook alle jaren, van 15 tot 31 December, uitbetaalbaar tegen 500, fr. zoo de houders dit begeeren. De aanvra gen tot uitkeering moeten gedaan wor den vóór 1 December van elk jaar. Deze bons zijn niet op naam,maar aan drager, j De bons worden uitgegeven aan alle leden en niet-leden. Men kan van heden af inschrijven op onze bureelen te Aalst en Herzele of bij de bestuursleden en magazijniers. De stortingen moeten gedaan worden op onze checkrekening Redt U Zeiven nr 142593 of op onze bureelen te Aalst of Herzele. De lieden die geld beschikbaar heb ben en het in alle zekerheid en zonder risico willen plaatsen, nemen deze gele genheid te baat. Ieder mensch moet op ZIJN wijze denken, want langs eigen weg vindt hij altijd iets WAARS, dat hem door het leven helpt. Al vliedt de Leugen nog zoo snel, De Waarheid achterhaalt ze wel. Andere Klok, Anderen klank Ziedaar reeds 'n volle maand dat de beruchte persridders der fransche dag bladen met "Le Soir" aan 't hoofd hun hatelijke perscampagne onafgebroken voortzetten, om de verbruikersmassa te gen den boerenstand op te hitsen. Wat we echter min goed begrijpen is dat er onder onze zoogezegde officieële landbouwverdedigers van Kamer en Senaat geen enkele proteststem is opge gaan, om die beruchte paniekzaaiers door n gepast antwoord te kortbekken en tot de orde te roepen. Een hunner heeft echter den moed gehad om naar de pen te grijpen en onze grootschreeuwers door 'n paar flinke ar tikels 'n welgepaste en duchtige roskam ming te geven. Ziehier in welke bewoordingen de achtbare Heer baron de Steenhault, de symphatieke brusselsche senator voor noemde persridders in "Le Soir logen straft: Sommigen zijn er op uit om het stelsel der uitvoerregeling voor landbouwpro ducten terug in t leven te roepen. Wat zijn die lieden kort van geheugen, immers de zaak is niet nieuw. Gedurende jaren hebben we het regiem beleefd der uit voervergunningen en van het uitvoer verbod. Pas n jaar geleden herinnerde minister Wauters in een interview aan "Le Soir" dat de negatieve uitslagen van dergelijke beperkingspolitiek niets goeds opleverden. De toestand zei deMinister in Okto ber jongstleden is eerst en vooral beïnvloed door de wisselschommelingen. Melk, boter en al de voedingsvetstoffen mogen onder geen enkel voorwendsel uitgevoerd worden geen enkele ver gunning mag worden toegestaan. En nochtans is er geen voedingsstof die meer in prijs is gestegen dan boter. Het eenig afdoende redmiddel ware de stabiliseering onzer munt, die alle speculatie belet. Waarom dan de dwaze koppigheid begaan de toepassing te eischen van een geneesmiddel waarvan de ondervinding genoegzaam het ondoelmatige heeft be wezen en dat sinds lang bankroet is ge gaan? We vinden het overigens wel zon derling dat men zich over 't algemeen slechts beperkt maatregelen te eischen uitsluitend voor de landbouwproducten. Niemand zal echter durven betwisten dat er op het budjet van het huishouden nog tal van andere artikels voorkomen, van even groote behoefte als de voe dingswaren en om wier geweldige prijs stijgingen men zich maar niet bekommert. Bedoelde artikels worden nochtans door onze buren met voordeeligen wis sel net zoo goed opgekocht als de land bouw- of tuinbouwproducten. De verduldigheid te dien opzich te begrijpt men des te minder, aan gezien de prijsstijging hier nochtans veel gewichtiger is in verhouding tot deze der landbouw- en hoeveproducten. Ten bewijze ervan de kolen, de mar garine, de zeep, de wollen stoffen en de schoeisels al deze artikels zijn met een percent van 20, 30, 40 ja zelfs 50 t. h. gestegen, terwijl de landbouwpro ducten oneindig beneden dit stijgings- procent blijven. Zoo merken we voor boter 4.8 °/o zwijnen 13 ossen vleesch 7,8 eieren 2,5 °/o. Vergelijken we verder de prijzen der groenten met het overeenkomstig tijd stip van 1925, dan vinden we voor de eerste week van Juni eene daling van 21 °/o voor bloemkoolen en van 18 °/o voor wortelen. Dit verschil van meening en de opge zette gekantheid tegenover de land bouwproducten eenzijds en de onver schilligheid en verduldige verdraagzaam heid tegenover producten van eender welken anderen aard anderzijds, komt ons dan ook voor als een onrechtvaar dig stelsel van twee maten en twee ge wichten Waarom wil het zg.z. pu bliek dat hier als rechter optreedt, de cenen veroordeelen en de meest plichti- gen op vrije voeten laten loopen Ten- zij men zich geen rekening geve van den noodlottigen weerslag, welke de uit voer- beperking op onze nationale nijverheids takken noodzakelijk moet teweegbren gen. Niemand zal het overigens aandurven te beweren spreekt Heer baron de Steenhault verder de thesis te verde digen, dat de landbouw geen recht heeft op dezelfde waardeering als eender wel ke andere belgische nijverheid, waarvan de meeste op verrena het nationaal economisch belang niet opleveren als datgene door onzen Landbouw bekleed. Staat de Landbouw niet aan de spits van al onze nijverheidstakken Weet men wel dat het handelscijfer van onzen landbouwuitvoer van verle den jaar niet minder dan twee milliard frank bedroeg Welnu dat men dan ook toegeve dat zulke reusachtige som haar belang heeft in onze handelsbalans en de eereplaats bekleedt om tot de heropbeuring van onzen ziekelijken frank mede te helpen. Laat ons ten minste logisch en eerlijk wezen Het is niet op het oogenblik dat onze muntkrisis te lande zich op zul ke onrustwekkende wijze doet voelen, dat er sprake mag zijn onzen uitvoer te beperken, waaraan de finantiëele ver heffing zóó innig nauw is verbonden. Dergelijke dwaze politiek, liever dan de ramp te keer te gaan, kan niet anders dan ze bespoedigen. Wezen we niet kortzichtig, maar laat ons de zaken beschouwen met helderen en breeden kijk en alle kleingeestige kri tiek van kant schuiven. Waarom de hoop op 'n betere toe komst blindelings willen slachtofferen om enkele vluchtige en bedrieglijke voor deden? Vergunnen we de breedst mogelijke vrijheid aan de noeste en kalme voort brengers onzer landbouw- tuin- en hoe veproducten, aan hen die de aarde een heilig geweld aandoen om ons den bo terham van morgen te bezorgen. Wij brengen volgaarne erkentelijke hulde aan het flink en onpartijdig ant woord van den Senator baron de Steen hault en zeggen hem hartelijk dank om de kranige verdediging van ons boeren- recht. C.V. Ill Onder de meest practische middelen om den voortgebrachten ammoniak in mest en aal te bewaren zonder groote verliezen, noemden we voornamelijk; 1°) Het aanwenden van strooiselstof- fen, die den ammoniak vastleggen; 2") Het bouwen van goede aalputten. A. Gebruik van Turfstrooisel. Turfstrooisel bezit, zooals elkeen weet, het bizonder vermogen een groote hoeveelheid vloeimest op te slor pen (2.5 tot 3 maal zooveel als stroo.) Het bezit daarenboven de kostbare eigen schap den ammoniak vast te leggen, door de gisting ontstaan. Zeer talrijke proeven hebben op af doende wijze vastgesteld dat het gebruik van turfstrooisel als bedding een uitste kend middel is om de verliezen aan am moniak tot een minimum te beperken. Wanneer men de lucht onderzoekt, voortkomende van stallen waar men turfstrooisel gebruikt, ontdekt men nau welijks sporen van ammoniak; integen deel indien het stroo de turf vervangt dan bevat de lucht merkelijke hoeveelhe den ammoniak. Deze twee eigenschappen van turf strooisel, groote opslorpings- en vast leggingskracht van vloeistof en ammo niak, leggen de groote waarde uit de zer strooiselstof. Het ware misschien niet zonder belang eenige der talrijke mest- proeven aan te halen, om onze bewerin gen nog beter te staven, doch wijl het ons daartoe over noodige plaatsruimte ontbreekt, verwijzen we naar het werk "Les Engrais" door Müntz en Girard, waar de lezer daaromtrent zeer nauw keurige, leerrijke en volledige gegevens zal vinden. Het gebruik van turfstrooisel valt gewoonlijk niet kostelijker dan dat van stroo. Men heeft hierop te steunen turfstrooisel mag slechts dan uit den stal gevoerd worden, wanneer het doornat is van vloeimest. En zelfs, moesten de uitgaven iets of wat hooger komen te staan dan deze veroorzaakt door 't aanwenden van stroo, dan zou men er uit hoofde zij ner hooge eigenschappen nog voor deel bij vinden aan turfstrooisel den voorrang te vergunnen. Immers het te bereiken doelde on schatbare verliezen aan stikstof voorko men, verliezen, welke millioenen franken bedragen in ons land, is en blijft hoofd zaak. Men kan ook turf en stroo gelijktijdig als strooisel aanwenden en deze doen wijze verdient zelfs warm aanbevolen te worden. Men bedekt niet turf het ach tergedeelte van den vloer, waarop de dieren liggen en doet er dan een laag stroo op. Men kan zich ook nog vergenoegen turf te strooien in de riolen, ten einde de opslorping van het piswater te ver gemakkelijken. De aldus doorweekte turf wordt dan regelmatig gemengd met stroomest. Deze gebruikswijze van turf heeft op de andere dit voordeel dat de dieren geen turfstrooisel kunnen eten, wat niet zonder gevaar is, wijl deze stof weinig verteerbaar is en verstoptheid veroor zaakt. Onder voorwendsel een groote hoeveel heid stalmest te maken en derwijze den grond aan humus te verrijken, verknoeit men niet zelden aanzienlijke kwantitei ten stroo op de hoeve. Deze jammerlijke en dwaze verkwis ting zou niet mogen gebeuren en vooral niet in jaren van karigen voeder voor - raad. Stroo gebruiken in matige doch voldoende hoeveelheid, ten einde aan de dieren een goede en behoorlijke bedding te verzorgen is gezondheids- halve noodzakelijk en gansch te recht vaardigen, doch er meer gebruiken dan 't wel noodig is, schijnt ons een onbere deneerde verkwisting. B. Het bouwen van goede Aalputten. Zooals we het in onze vorige uiteen zettingen reeds lieten uitschijnen, komt bijna al de ammoniak die in den stal ontstaat voort van piswater. Wij wezen er ook op dat deze ammoniakvorming zeer snel gebeurt. Wanneer men nu geen turfstrooisel aanwendt om de vloeimest op te vangen, is het hoofdzaak den snellen afloop ervan te verzekeren en hem te bewaren in een wel ingerich- ten aalput. De vloer waarop de dieren staan, als ook de riolen zullen zoodanig aangelegd worden dat de vloeimest snel af- en wegloope naar den aalput. Deze moet goed licht- en waterdicht zijndaarom is het geraadzaam vloer en wanden te bestrjjken met eene cimentlaag en hem van een duiker te voorzien. De vloeimest zal ook niet vrij langs boven in den put vallen, maar zal bij middel eener afleidingsbuis tot bij den bodem van den put gebracht worden zoodoende blijft de korst ongebroken, die door de gisting op den aal ontstaat, korst die het vervluchtigen van den ammoniak moeilijker maakt ea dus be perkt. Eindelijk zullen de openingen die tot den put toegang verleenen zeer dicht gesloten zijn bij middel van arduinen of ijzeren deksels. Dit belangrijk punt wordt door veel onzer landbouwers over 't algemeen verwaarloosd. Zeer dikwijls nog beperkt men zich op die openingen eenige plankjes naast een te leggen, waartusschen lucht en ammoniak willekeurig doordringen. Dit stelsel is gansch ontoereikend en totaal verkeerd. De bijgevoegde kosten voorzaakt door aanschaffing van 'n duiker, afvoer buis en deksel zijn waarlijk te gering op dat men zou aarzelen deze verbeteringen toe te brengen. Men vergete niet dat het aanleggen van een degelijken aalput, die aan al de voormelde eischen beantwoordt, voor elk verstandig boer een kapitaalplaat sing uitmaakt waarvan de voordeden een onberekenbaar hoog percent ople veren. Dat elkeeu deze groote waarheid wel in acht houde C. V. Als we voor ons zelf recht begee ren, gaat het niet op onbillijk te zijn voor anderen. ]HkTRFfiFM it if mm y Hm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor huoue bedragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. Ruweiwit Koolhydr. Vet Water vert. eiwit v. koolhyd. v. vet Fijne tarwezemelen 12,9 42,6 3.7 Grove tarwezemelen 11,3 39,7 3 eiwit koolhydr. vet Ougebuild tarwemeel "jol 1,6 73,3 1,5 Gebuild tarwemeel 10,9 75 1 Roggemeel 10,6 73,2 1,7 v. eiwit v. koolhyd. v. vet. water calor. Wit tar webrood 5,5 56,6 0,4 33,7 253 Roggebr. 4,7 47,9 0,6 39,7 220

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1