r Landbouwweekblad ONTEIGENING TOT Brief van Nonkel Wisius ALGEMEEN NUT. Landbouwers, Landlieden. «SCHAPPELIJKE BIJDRAGE ïoedselbewaring door verhitting. CDat het Ivoren geeft oud Belangrijk Bericht. Eene wandeling door de Handelsfoor. ZONDAG 8 OOGST 1926 Prijs 12 8ste JAARGANG Nr 397 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. ns :melt, is dat, It, de fstand ademd ij mei ■se en srstel, Hol- reeds en in kilo. wil tap l tie, it- en. tte. olijk oog /oor en. espeeld et reè 'Overtol :e peren i Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor «o door de Landbouwers Het is een feit door iedereen gekend at de warmte de jnikroben vernietigt; aar het bederven der eetwaren door acteriën veroorzaakt wordt, zal de larmte een middel zijn om dat bederf te oorkomen. Een temperatuur van 100° en zelfs inder is bij machte de meeste bacteriën dooden kokend water dus is vol- oende om de meeste mikroben te ver- etigen. Natuurlijk moet er voor gezorgd wor- idat de eetwaren terwijl zij aan de ïperatuur van 100° onderworpen zijn, lór de verkoeling, van de lucht afge- aten wezen, daar ze anders door de Ikroben uit de lucht opnieuw zouden «met worden. Spallanzani (1729 1799) is de eerste e het gedachte opvatte van de bewa- door de warmte. Maar 't is eerst ior Appert in 1809 dat de methode ge naden werd om dit gedacht practisch nuitvoer te brengen. De methode van Appert, zooals ze pnoemd wordt, bestaat hierin dat de itwaren in glazen potten die bijna ge sel gesloten zijn, met kokend water op temperatuur van 100° gebracht wor- Hi, Als de lucht door de waterdamp uit Ittoestel gedreven is. wordt dit laatste sloten en aldus tegeu besmetting door lucht gevrijwaard. Dergelijke toestellen worden in den sndel aangetroffen zoo kent iedereen Wecktoestellen, er worden nu derge it apparaten in Pirex vervaardigd, i. een bijzonder soort glas, dat u grootere weerstand biedt tegen Mselinge temperatuurveranderingen, teflesschen of bokalen zijn bedekt met o glazen deksel dat op een caoutchouc past. Gedurende de verwarming en lucht en waterdamp naar buiten, aar tijdens de verkoeling wordt de iterdamp vloeibaar en aldus wordt drukking in het toestel kleiner de drukking der lucht buiten het «stelhet deksel wordt door de lucht- rukking stevig aan den caoutchoucring tvestigd en het toestel is aldus volko en dicht, en afgesloten van lucht en icteriën. De sterilisatie zou slechts dan volle- zijn, indien men de eetwaren 24 uur idien nog eens verwarmde, om de tcteriën te dooden die zich uit de spo- ontwikkeld hebben. Conservedoozen worden op 115-120° aden verwarmd in een gesloten ketel ider druk (auto-clave); aldus ook wordt tik in flesschen gesteriliseerd in auto- Conservedoozen die opgezwollen zijn, meten als bedorven aanschouwd wor- daar die opzwelling te wijten is 'ei in de vorming van ontbindingsgassen, J hs aan bederving, j fü Voedselbewaring door verwarmen derde 100° heet men pasteurisatie; je pasteurisatie, tusschen 65 en 85°, ordt veel op melk toegepast welke tn aldus eenige dagen bewaren kan. )e methode van Appert wordt niet jegroetl "een in den handel, maar ook thuis in ''kin toegepast, om erwten en snij- 3nen enz. te bewaren. Hoelang moeten die eetwaren aan de oosscha ïperatuur van 100° onderworpen alletrol tyen Asperges en erwten eischen 90 a 120 inte kuten verwarming, snijboonen150 a minuten. Vruchten moeten des te langer ver- srmd worden dat ze minder zuur zijn. Mostaard, kaneel, kruidnagels hebben tijvalA "Jf' een aanzienlijk kiemdoodend ver- gedurij ®pn. nkte bj nadeel van de voedselbewaï Ing zijn ji' ™r He warmte is het feit dat de vita- verl ers uitganj mannti iet bt' ren, ot' gem grooK s zulke :e evei- imesei Ver*) «toen er grootendeels door vernietigd blikken 'orden, vooral de vitamine C of anti- oudere Brbutische factor is hieraan gevoelig uitzie! H schijnt echter dat de duur der ver arming schadelijker is dan de tempera- 'wgraad. We mogen dit nadeel echter !et overdrijven men heeft ook bevon- ifr dat de vitamine A weerstaat aan mfringil!D temperatuur 120°, zelfs gedurende wscheidene urende vitamine B wordt tnield tusschen 110 en 120°; de vita- lintC wordt op 100° vernield. P. J. C. Beste Redactie, Vergeef me dat ik U zoo dikwijls lastig val om mijne krabbelingen in ons blad te zetten. Ik ben er waarlijk toe verplicht, daar ik de stem van ons boe ren wil laten hooren, de stem die dees week zoo nijdig, zoo verontwaardigd en zoo dreigend heeft geklonken. Waarover ik het heb zal iedereen rasch raden het groot nieuws van de week, namelijk de vastlegging van staatsrenten en kasbons op 6 maand. Nu hebben we het vast ziet ge 1 Ons boeren die meestal de kasbons op 6 maand bezitten, zijn zoo ineens de ge dwongen schuldeischers van den Staat geworden, en velen onder hen trekken aardige gezichten Velen zouden mis schien dat geld binnen een paar maand noodig hebben voor andere doeleinden, en zullen er nu niet kunnen over be schikken. Veel verwenschingen, veel weeklach ten zijn er opgegaan, maar daarmede is de zaak weer achter den rug. Het zijn nogmaals de goede vaderlanders, de spaarders, de brave burgers die de ge broken potten betalen. De groote man nen die van kop tot teen behangen zijn met driekleurige lintjes, die zesmaal daags de brabangonne fluiten, die zich bij elke gelegenheid boven elkeen wil len doen uitkomen voor de ware vader- landsche vaderlanders, die kerels heb ben geen bons op 6 maand. Het geld van die menschen zit in 't buitenland, ofwel in aktiën van allerhande nijver heidsinstellingen. De burgers, de boeren en de sparende werklieden alleen zijn getroffen door den strengen en onrecht- veerdigen maatregel. Ja, het is waar dat de meeste gazetten schreven dat het niet anders kon, maar waarom kon het niet anders Is de eenige, de groote schuld niet te zoeken in de jarenlange slechte regeering van ons land Zijn de schuldigen van deze en zoovele onrechtveerdige handelingen, niet onze opvolgenlijke regeeringen, die onze centen, het bloed en zweet van ons volk hebben verbrast en vermooscht En nu komt het zoover dat ze ten einde raad, en zwart van de krot, de hand moeten leggen op de centen van de spaarders, van de menschen die trots alles nog vertrouwen hadden in het land Ik zeg het luid het is een echte schande En wat gaat er het gevolg van zijn, wie gaat er nog ooit vertrouwen hebben in een land of in een bestuur die op die manier handelen met de laatste steunpilaren der staatskas Het is waar dat de kasbons zullen omgezet worden in renten van den spoorweg, maar wat zullen deze waard zijn Laat ons het slechtste niet vreezen en gelooven we dat de gedwongen hou ders van deze renten er niet te slecht zullen bij varen Maar voor ons boeren moet ik er nog wat bijvoegen. Velen onder hen hebben steeds de gelegenheid gehad hun centen te plaatsen in hun eigen instellingen, in de verschillende afdeelingen van Redt U Zeiven. Waarom hebben ze dit niet gedaan Is dit niet altijd zekerder dan gelijk welke plaatsing en is het geen groote sociale plicht voor allen mee te werken tot de grootwording van hun stand En is het niet eerst en vooral het kapitaal dat een groote rol speelt, zon der hetwelk geen werking op econo misch of sociaal gebied mogelijk is Ja, velen van ons boeren zullen dit maal deemoedig kunnen op hun borst kloppen en zeggen door mijne aller grootste schuld. Laat ons die lessen ten nutte maken, dan zullen we toch voor ons centen ge leerd hebben. Ik wil kort zijn 't is oogst maar later zullen we nog eens klappen over deze fameuze kwestie die zoozeer ons boeren en werkers aanbelangt. Groeten van NONKEL WISIUS. Een regendrop valt op den weg in het [stof, Verdwijnt en verandert in slijk Een regendrop valt op een bloem in den [hof, En schittereent perel gelijk. De eigendom is het recht om van de dingen het volle genot te hebben en daarover op de volstrekste wijze te be schikken, mits men daarvan geen gebruik make hetwelk door de wetten of veror deningen verboden is. (Art 544 - Burg. Wetb.J De eigenaar bezit dus het volle recht van de zaak te genieten, die zaak te ver vormen, te vernielen of te verlaten. Nochtans kan de eigenaar van zijn bezit onteigend worden, art. 545 van het Burg Wetb. zegt niemand kan wor den gedwongen zijn eigendom af te staan, dan alleen ter zake van openbaar belang en mits een billijke en vooraf gaande vergoeding. Het recht van onteigenen spruit voort uit het feit dat de maatschappij, evenals de enkeling, rechten bezitrechten wel ke belangrijker zijn dan deze van bizon deren, waarom ook de maatschappij op deze laatsten een zekeren voorrang ge niet. De onteigening kan nochtans niet doorgaan indien aan de volgende pun ten niet beantwoord wordt 1° De onteigening moet geschieden tot openbaar nut 2° Zij mag niet volvoerd worden tenzij mits de vervulling van zekere for maliteiten 3° Er wordt een billijke en vooraf gaande vergoeding opgelegd. De schade welke aan den eigenaar door de onteigening wordt aangericht moet voorafgaandelijk volledig hersteld worden. Theoretisch wordt er geen onder scheid gemaakt tusschen roerende en onroerende goederen, nochtans de ont eigening mag alleen plaats hebben vol gens de wet welke enkel de onteigening van onroerende goederen voorziet.Som- mige roerende goederen nochtans als steenen en zand mogen opgeëischt wor den tot het herstellen van banen en wegen. Opdat de onteigening geldig weze moet ze uitgevoerd worden door de rechterlijke, samen met de besturende overheid, welke het karakter van open baar nut moet verordenen. Van openbaar nut kan alleen sprake zijn wanneer de gemeenschap, uitzonde- ringmakende voor den enkeling, van het voordeel dat beoogd wordt kan genieten. De rechterlijke overheid spreekt de ont eigening uit op 't zicht van het verkla rend getuigschrift tot openbaar belang hierbij gevoegd, een schets der uit te voeren werken en van de te onteigenen perceelen. Nochtans vooraleer tot de uitspraak over te gaan moeten de partikulieren in de mogelijkheid gesteld worden hun op merkingen aangaande de bezwaren wel ke hieruit kunnen voortspruiten voor hen of voor de gemeenschap, te laten gelden. Te dien einde moet het ontwerp met de schets der uit te voeren werken ge durende vijftien dagen neergelegd wor den op het gemeentehuis van ieder der genieenten waar de werken dieQen uit gevoerd, terwijl ieder der eigenaars schriftelijk hiervan moet verwittigd worden. De belanghebbende heeft het recht binnen de vijftien dagen, te rekenen van af den dag dat hij zijne verwittiging ont vangen heeft, zijne opmerkingen, 't zij mondeling, 't zij schriftelijk, aan het col lege van burgemeester en schepenen voor te leggen. Proces verbaal van de mondeling- sche verklaringen dient opgemaakt en gevoegd, alsook de geschreven klach ten, aan het dossier, bestemd om gezon den te worden aan het Gouvernement. OVEREENKOMST. De wet voorziet dat de eigenaar die met onteigening bedreigd wordt, in der minne een overeenkomst kan sluiten met den Staat of de Gemeente die wil ont eigenen. De wet schenkt zelfs zekere voordee- len aan hem die in de onteigening toe stemt. Indien er tusschen beide partijen geen overeenkomst gesloten wordt moet de beheerende macht de door de wet voor geschreven rechtspleging inspannen. Alle buitenmenschen hebben belang de HANDELSBEURS van Aalst te bezoeken die plaats heeft in de Vlaamsche Legerpu- pillenschool te Aalst. Het overgroot succes dat deze inrichting te beurt valt, getuigt genoeg voor de belangrijkheid ervan. De laatste dag, zijnde Zondag 8 Oogst, zal, denken wij, de BOERENDAG ZIJN. Wij rekenen op een nog grooteren toeloop dan al de vorige dagen. Aangaande dit punt vinden wij de noodige schikkingen in de wet 1835, die zegtBij gebrek aan overeenkomst tus schen de partijen, moeten het besluit en aanwijzend ontwerp der werken en der te onteigenen perceelen alsook alle bij komende verklaringen, neergelegd ter greffie van het gerechtshof, waar de goederen gelegen zijn en waar de be langhebbende partijen er kennis zullen kunnen van nemen. De eigenaars moeten hiervan ver wittigd worden door dagvaarding van den deurwaarder. Na vervulling der noodige formali teiten gaat het gerechtshof over tot de benoeming van drie experts die de schat ting van het onteigende goed zullen doen. De belanghebbenden hebben hierbij bet recht alle nuttige inlichtingen te ver schaffen om de werkelijke waarde van den eigendom te doen uitschijnen. De experten hunnerzijds mogen onder eed personen onderhooren wier verkla ringen zij hopen te zullen bijdragen om de schatting naar behooren te kunnen doen. Dezen moeten hun opdracht in een door de wet vast bepaald tijdver loop geëindigd hebben. Tien dagen na het uitbrengen van het verslag zal het gerechtshof de toe te kennen vergoeding vaststellen. Zoo de eigenaar niet instemt met het genomen besluit kan h(j hiertegen be roep aanteekenen. N. B. Hierbij dient opgemerkt dat, benevens den eigenaar, al dezen die een persoonlijk recht op het onteigende goed uitoefenen (b.v. huurders) hiervoor vergoeding kunnen genieten. V.D.E. De Maatschappij Redt U Zeiven geeft kasbons uit ten bedrage van 500 frank, intrest 6 zuiver van lasten. Deze bons zijn gemaakt voor vijf jaar, maar zijn ook alle jaren, van 15 tot 31 December, uitbetaalbaar tegen 500 fr. zoo de houders dit begeeren. De aanvra gen tot uitkeering moeten gedaan wor den vóór 1 December van elk jaar. Deze bons zijn niet op naam,maar aan drager. De bons worden uitgegeven aan alle leden en niet-leden. Men kan van heden af inschrijven op onze bureelen te Aalst en Herzele of bij de bestuursleden en magazijniers. De stortingen moeten gedaan worden op onze checkrekening Redt U Zeiven nr 142993 of op onze bureelen te Aalst of Herzele. De gestorte gelden brengen 6 in trest op van den dag der storting. De lieden die geld beschikbaar heb ben en het in alle zekerheid en zonder risico willen plaatsen, nemen deze gele genheid te baat. 1. Leven. Liefdevol reikt 's Heeren engel Aan het menschdom 't smaaklijk brood, De eedle vrucht van 't goudgeel koren, Golvend in der voren schoot. Kostbaar voedsel, dat in elke Wereldstreek zoo mild gedijt. Krachtenschenker, ziel van 't leven, Zij door elk gebenedijd I 2. Dood. Vuurdrank! Lokkend gift, door Satan In zijn vuurge helsche krocht Tot verderf van ziel en lichaam Uit het edel graan gewrocht Vuurdrank! Gij, wien wees en weduw Onuitspreeklijk wee verwijt, Armoe-, ziekten-, misdaadkweeker. Zij door elk vermaledijd Edm. Vaslet. - De Inrichting - Na een omstandig bezoek aan de tal rijke "stands,, zijn we gelukkig temogen getuigen dat de eerste "Handelsbeurs onder opzicht van opvatting en organi satie een flink en welverdiend succes mag boeken. Al de deelnemers schenen gewedijverd te hebben om hun stand op de degelijkste wijze te versieren en op te smukken. Men voelt onmiddellijk dat er noch moeite, noch opofferingen zijn gespaard gebleven, om de uitgestal de koopwaar op cte meest eigenaardige en sierlijke wijze voor te stellen. Sommige stands bleken ons zelfs ech te juweeltjes van opvatting, dekor, en samenstelling. Onder dit oogpunt werd het doel der Handelsbeurs schier ten volle bereikt. Het hoofddoel bleef echter wel dit het grootst mogelijk getal bezoekers er naartoe te brengen. Is dit hoofddoel be reikt geworden? Uit talrijke ingewonnen inlichtingen ons door verscheidene deelnemers ver strekt, meenen we te moeten afleiden, dat er veel te weinig propaganda is ge maakt. De hoofdoorzaak ervan dient toe geschreven aan een al te éénzijdige re- klaam. De inrichters schijnen jammerlijk uit het oog verloren te hebben, dat het niet enkel volstond een warme oproep te doen tot de stadsbevolking, doch het kwam er voornamelijk op aan de omlig gende landelijke en boerenbevolking aan te wakkeren deze belangrijke "Handels foor" te bezoeken. Waarom dan geen gebruik gemaakt van onze landbouwpers, die bij derge lijke gevallen gul ten dienste staat van eender welke nuttige en leerrijke instel ling, tot een gansch kostelooze en be reidwillige propaganda Ons alom verspreid landbouwblad "De Koornbloem was hier stellig bij uitmuntendheid aangewezen, om bij zijn duizenden lezers warme en doelmatige propaganda te maken. De organisatie "Handelsfoor,, staat ons dunkens toch boven alle misplaatste en kortzichtige kleinzieligheid!? Moet er bij dergelijke inrichtingen geen beroep gedaan op de bereidwilligheid van alle degelijke krachten Enkele Landbouwstands Graag maken we hier melding van de enkele landbouwstands, die we op de Handelsbeurs aantroffen. Deze deelne mers deelden ons éénparig hun groote teleurstelling en verslagenheid mede dat hun stands slechts door een handvol landbouwers werden bezocht. Hier vragen we nogmaals Aan wien de schuld? Onder deze landbouwstands dienen vooral vermeld; Firma "De Electrische Energie", Esplanadeplaats, Aalst. Deze pracht- stand gaf ons een volledig en klaar beeld van de moderne aanpassing der drijf kracht op de hoeve dank de verdraag- bare hoevemotoren A.C.E.C. (Charleroi) waardoor al de hoevewerktuigen in werking worden gebracht: waterpom pen- aalpompen- botervat- stroosnijder- beethakker- en dorschmachines enz. enz. Kortom een stand, die op zich zelf een volledige tentoonstelling uitmaakt der algemeene Electrische en Mekanische Landbouw- en Nijverheidstoepassingen. Stand Baeyens Ernest, werktuigkun dige, Erembodegem. Het is niet de eer ste maal dat we de stands van den vriend Baeyens te bewonderen krijgen. Zijne alomgekende firma met hare laat ste nieuwigheden en bevindingen in zake lil De medewerker] zijn verantwoordelijk voor huaae b^drayen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. IHUMIIIIIIUIHIIIHI

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1