Landbouui-lndastPie BESCHOUWINGEN Landbouwweekblad Bewaren en dragen van Fruit. IETEKSCHAPPEL1JKE BIJDRAGE Maar Diksniuide f Arbeid ZONDAG 15 OOGST 1926 Prijs 12 centiem. 8ste JAARGANG Nr 398 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AA LSI Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers Het bewaren van fruit dat in het huishouden groote voordeelen oplevert, heeft nog een veel grooter belang wan neer het er op aan komt de produkten her fruitkultuur in den handel met groo- tere winst aan den man te brengen. Men lette er opdat de zomer- en herfstvruchten slechts enkele degen vóór hun werkelijke rijpheid mogen geplukt worden, terwijl wintervruchten zoo laat mogelijk, en slechts voor het vriezen, hoeven geplukt. Gaat men hierbij te vroegtijdig te werk, dan is de opbrengst kleiner, de bewaarde produkten rijpen liet, verrimpelen en drogen uit. De vruchten worden stuk voor stuk geplukt en dan in een droog en welver- lucht lokaal geplaatst, waar ze tien a vijftien dagen bewaard worden om de overtollige vochtigheid te verliezen, of tras "uit te zweeten,, zooals men hier te lande zegt. Nadien wordt het fruit, in de fruitka- mer gebrachtdit lokaal moet gezond tnkoel zijn (4 a 8 graden), donker of al leszins weinig verlicht De lucht moet gemakkelijk ververscht worden en van vochtigheid verzadigd blijvenis de vochtigheid overdreven (meer dan 60 graden van den haar vochtmeter) dan zul len wateropzuigende stoffen in de fruit- kamer neergelegd worden, zooals vitriool of calciumchloride, dit laatste vooral is door zijn lagen prijs en zijn gemakkelijke [«handeling zeer aan te prijzen Men legt 4 5 kilo calciumchloride op een platte kom of schaal van groote opper vlakte. De fruitkamer moet naar het Noorden gekeerd zijn, dikke muren hebben en zelfs test langs binnen met kurken platea be hangen zijn. De deuren zullen best dub bel zijn dubbele vensters ook zijn aan te prijzen. De vruchten worden neergelegd op latwerk ze worden alle twee of drie da gen nagezien en de bedorven vruchten worden dan telkens verwijderd. He bewaren door de koude geeft uit stekende uitslagende best geschikte temperatuur is tusschen één graad onder tero en 2° die bewaringsmethode vereischt natuurlijk een meer ingewikkel de installatie en brengt groote onkosten den gedroogde appelschillen uit Amerika ingevoerd om er hier in de Belgische fabrieken confituur mede te maken. Wat de opbrengst betreft, in de proe ven door M. Miserez verwezenlijkt ga ven 200 kilos appelen 12 kilos klokhui zen (afval), 33 kilos appelschillen en 155 kilos appelstukken. Deze 155 kilos wer den gedroogd op de droogtafel van een hophast. Er werd 24 uur vuur onder ge maakt en na afkoeling b'even er 25 kilos groogde appelen over. De opbrengst is dus 25/2— 12,5 o/o. Mouterijhasten en hophasten zijn goed geschikt om het fruit te drogen. Een hast bestaat, zooals iedereen weet, meen ik, uit een gebouw waarin vuur gestookt wordt, om door een warmen luchttocht de produkten te drogen, die boven den vuurhaard op een latwerk uitgespreid zijn. De warme lucht in aanraking met het produkt, verzadigt zich met water dampen en vindt haar uitweg langs een trekschouw. Wat de praktijk van het fruitdrogen betreft, oordeelen we, gezien de prak tische ervaring van den heer Miserez op dat gebied, niet beter te kunnen doen dan textueel de wenken aan te halen welke hij zelf in zijn boekje voorhoudt Men zal bij het drogen de volgende punten in acht nemen 1) De hast goed zuiver maken, des noods wasschen en ontsmetten vóór te drogen. 21 Het vuur aansteken, reuk en rook laten verwijderen vooraleer het fruit te ladenniets anders verbranden dan drooge gaskolen of coke. Het vuur regel matig onderhouden. 3) De appelstukken op de droogtafel goed openspreiden, zoodanig dat zij niet opeen liggen, en maar een enkele laag uitmaken. 4) Gedurende de 3, 4 eerste uren zacht vuur maken, derwijze dat de warmte de 30 tot 40 graden niet te boven gaat. Om de warmte te matigen kan men koude lucht toelaten met de onderste trekgaten gansch open te zetten. 5) Trapsgewijze de warmtegraad doen stijgen de onderste openingen meer sluiten nooit de 100 centigraden over schrijden. 6) Het fruit eens keeren. 7) Als het fruit bijna droog is, wat men gewaar wordt aan het mogelijk doorbreken der stukken, dan brandt men een weinig sulfer (0,500 kgr. per 100 kilos). Nadat de sulfer opgebrand is, laat men de koude lucht vrij binnen komen vermindert men het vuur om de i en Een uitstekende methode om vruch ten te bewaren is het drogen Men be komt alzoo een gezond, voedzaam en joedkoop voedingsmiddel. Wij hebben in een vorige bijdrage gezien dat vruchten en groenten een groot watergehalte hebben, zoo bevat ten de meeste vruchten 80 a 90 °/o water. Door het drogen wordt het grootste ge deelte van dit water verdampt, hetgeen de vrucht beter bestand maakt tegen de bacteriën en het verduurzamen der vruchten verzekert. Hier in ons land werden belangrijke proeven over fruitdi ogen aangelegd door wijlen M. H. Miserez, de geleerde land bouwingenieur aan wiens onverpoosden en onbaatzuchtigen arbeid de landbou wers van 't land van Aalst zooveel ver schuldigd zijn. Die proeven werden door den proefnemer bekend gemaakt in het boekje Het drogen van boom- gaardfruit waaruit we de volgende be langrijke en leerzame gegevens aan halen. Het watergehalte der appelen zakt door het drogen van 90 tot 24,84 De ontleding der gedroogde appelen gaf Water 24,84 Vetstoffen 1,44 Eiwitstoffen 2,26 Asch 1.38 Celstof 6,69 Koolhydraten 1,72 Appelzuur 9,65 Saccharoossuiker 4,30 Dextroossuiker 45,40 Pectinestoffen 2,32 100,00 Het groot gehalte aan suiker maakt van die aangename vrucht tevens een voedzaam produkt. De gedroogde appelschillen hebben nagenoeg dezelfde samenstelling, maar bevatten 2 maal zooveel celstof en vet stof als de vrucht. Binst den oorlog wer- warmte te doen dalen en spoedig het af koelen te verkrijgen. Desulferreuk wordt door den luchtsroom weggedreven. 8) Daarna neemt men het fruit met de meest mogelijke zorg van de droogtafel weg en beware het buiten het bereik van zonnelicht en stof. Tijdens het be waren slorpt het een zekere hoeveelheid vocht op, waardoor het in gewicht toe neemt. 9) Nu wordt het gedroogd fruit ge sorteerd en in kassen, met papier be kleed, ingepakt. Op 24 uur tijds is zoo een droogsel van 300 tot 500 kgr. af te werken. Als men nagaat dat jaarlijks bij de 2 millioen kgr. gedroogd fruit in België ingevoerd worden, dan moet men be sluiten dat onze landbouwers er nut en winst zouden uittrekken hun eigen fruit te drogen en aldus den weg in te slaan waarop M. Miserez hun met zooveel overtuiging wees. P. J. C. De benaming Landbouw - industrie, wordt ten huidigen dage nog door een groot aantal menschen, welke niet uit sluitend tot de buitenstaanders, maar ook in de landbouwwereld thuis hooren, niet geduld. Het woordje "industrie!, kan volgens hen enkel betrek hebben, voor wat het textiel ijzer- glaswezen enz. betreft. Zij achten het landbouwbedrijf al te eenvou dig, om vergeleken te worden bij een goed geordende werkregeling en metho de in de fabriek. Indien wij terugblikken op de wijze van uitbating onzer vorige generaties, vinden wij heel licht een uitleg voor die al te veel verspreide meening. Doch stil aan en geleidelijk zien wij verandering komen in de methode van uitbating. Met andere woorden, er werd in de laatste tijden afgebroken in minder of meerder mate met den ouden sleuter. Daar moest het toe komen, door den drang der eco nomische omstandigheden. Onder deze laatste zijn bijzonderlijk aan te stippen: de buitenlandsche mededinging en ook wel wanneer wij de landbouwcrisissen in ons land nagaan, de gedeeltelijke of soms algeheele mislukking der oogsten door factoren zooals plantenziekten, waarvan de bestrijding, te dien tijde niet zoo ver spreid was. De eerste dezer twee opgesomde fac toren, de buitenlandsche mededinging, willen we vooreerst naderbij onderzoe ken om er de gevolgen voor ons land bouwbedrijf beter door te leeren kennen. Het invoeren van landbouwproduk- ten uit het buitenland, en het afzetgebied alhier, was des te gemakkelijker om ver schillende redenen. Eenerzijds de natuurlijke ligging van ons land en onze afhankelijkheid voor wat het uitvoeren onzer andere nij- verheidsprodukten aangaat, liet ons niet toe onze grenzen te sluiten om aldus on ze waren aan een goeden prijs van de hand te doen. Anderzijds konden de vreemde voortbrengers in veel voordee- liger voorwaarden uitbaten dan wel bij ons. Laat ons enkel de natuurlijke rijk heid hunner pas in bouw gebrachte gron den aanhalen, alsook de uitgestrektheid hunner perceelen welke de machinear- beid mogelijk maakt, om te begrijpen hoe het mogelijk was hun verkoopprijs lager te stellen dan de onze. Dit niette genstaande de vervoerkosten nog moes ten betaald worden van het productie land naar het afzetgebied. Daardoor werden wij voor het vol gende problema gesteld: meer voortbren gen met minder onkosten, niet zoozeer om de winst te verhoogen maar wel om door verlaging van den kostprijs onzer producten, het hoofd te kunnen bieden aan onze buitenlandsche mededingers. De oplossing van het vraagstuk was dus op tweeërlei wijze te zoekenten eerste, de meerdere opbrengst in relatieven zin gesproken voor wat de oppervlakte aan gaat, ten tweede de verlaging der onkos ten bij het verbouwen van vruchten en iet kweeken onzer dieren. gen stelden door hun uitslagen de juist heid der wetenschap op dit gebied vast. Een groote stap vooruit was de toe passing der erfelijkheidsleer, welke de uitlezing der zaden in het leven riep. De drie aangehaalde punten, voeding, midden (onderkomen of stal), en uitlezing vonden hun even waardevolle toepas sing bij de dieren, bijzonderlijk voor wat het einddoel van dezen tak aanging: kweek, vleesch-, melk- of eierenvoort- brengst. De toepassing van voorgaande prin ciepen brengt in hooge mate de verwe zenlijking van het eerste gedeelte van het problema teweeg. Een machtige faktor voor de toepas sing van het tweede deel: "met minder onkosten voortbrengen,, werd in groote mate opgelost door het machinege- bruik, waardoor reeds ten deele het handarbeidersvraagstuk werd beslecht. Zooals wij uit voorgaande kunnen op merken zien wij tal van stelregels aan de basis van een huidig modern land bouwbedrijf, waarvan de toepassing hoogst noodzakelijk is. Een klare kijk op ieder bedrijfstak door het boekhouden op de hoeve zal ons aantoonen waar wij moeten uitbrei den en ook waar wij moeten bezuinigen of de uitgestrektheid van teelt of uitbrei ding van kweek moeten verminderen. Is de toepassing van alle wetenschap pelijke gegevens mogelijk? Wel moeten wij bekennen dat door een al te laattijdige uitbreiding gegeven aan ons landbouwonderwijs, wij ver ten achter staan bij andere mededingende landen. Daarentegen moeten wij gebruik maken van een onzer kenschetsende ka raktertrekken de zucht naar vereeniging. Door beroepsvereeniging ook is het mo gelijk van de wetenschap gebruik te ma ken zoowel voor wat het uitvoeren van het landbouwbedrijf aangaat, alsook het commercieel gedeelte (aan- en verkoop) belangrijk punt waarop wij in een verder artikel zullen terugkomen. L.W. vee Toont u moedvol in 'het bekrompenst [noodlot. Toont als man u sterk; doch bij al te [goeden winde, lèert inhalen met wijsheid uw zwellende zeilen l over het Uitvoerverbod van het Vee Degenen die reeds vroeger deelnamen aan de grootsche plechtigheid der Ijzerbedevaart zullen er aan houden hun pelgrimstocht te hernieuwen. Dezen die het nog niet deden mogen dit jaar niet nalaten zich aan te sluiten bijden tocht van de veertigduizend jaarlijksche bedevaarders. Indrukwek kender plechtigheid krijgt men nergens te zien. Een eenige gelegenheid om het eer- biedweerdig kruis van Heldenhulde te groeten, getuige van het offer en de marteldood van tienduizenden onzer Broeders. Ook een eenige gelegenheid om de nog ongeschonden oorlogs brand punten te bezoeken. Boyau de la mort, Minoterie e. a. Vlaamsche vrouwen en mannen, op naar Diksmuide Nu was het dat de wetenschap ons ter hulpe moest komen om aan dien dubbe len eisch te voldoen. Er diende vooraf een indeeling ge maakt te worden, voor wat de verschil lende takken in het landbouwbedrijf aanging, om door specialisatie, ieder dier takken grondig te kennen, en aldus hun ordening in een algemeene uitbating te kunnen verwezenlijken. De vruchten, gerangschikt in nijver heidsgewassen en algemeene teelten, werden onderzocht voor wat hun eischen aanging aan voedende bestanddeelen. De bemestingsleer werd in het leven ge roepen. Doch de toepassing ervan, een der moeilijkste vraagstukken, was en is nog ten huidigen dage al te eenzijdig ten voordeele der stikstofmesten, om er het maximum rendement van te verkrijgen. De minimumwet welke aan de basis staat dezer leer, doet ons aandringen op een beter evenredig gebruik der drie hoofdmeststoffen: stikstof, phosphoor- zuur en potasch. Doch niet alleen de voeding der plan ten, maar ook het midden waarin deze moeten groeien en ontwikkelen werd het voorwerp eener grondige studie; de grondverbeteringen en grondbewerkin- Een algemeen protest is uitge gaan van wege de vleeschhouwers die zich verzetten tegen het op- koopen van ons vee, door vreem de kooplieden, onder zoogezegd voorwendsel dat het hen hierdoor onmogelijk wordt de noodige aan- koopen te doen. Hierin ligt niet de minste waar heid. Indien de tegenwoordigheid der vreemde koopers de prijzen van het vee in zekere verhouding doet stijgen belet zulks nochtans niet, aan wien het ook weze, zijn voorraad aan te koopen. Komt de wisselkoers den vreem den opkooper ten gunste, zoo wordt hij anderzijds benadeeligd door de grootere kosten welke hij te dragen heeft. De kosten van verplaatsing en vervoer loopen voor hem veel hooger op door het feit dat het midden waar hij zijn aankoopen komt doen ver afgele gen is. Van dit standpunt uit ge nieten onze kooplieden een niet te versmaden voorrecht tegenover de vreemde. Ware de aanwezigheid dier vreemde kooplieden oorzaak, dat de te koopgestelde dieren slechts tegen woekerprijzen werden afge zet, dan ja zouden er reden kunnen zijn de toegang onzer markten voor alle vreemde mededinging af te sluiten. Doch de prijzen van het zijn uiterst gematigd terwijl overi gens er niet de minste evenredig heid bestaat tusschen deze en den aankoopprijs van de veevoeders. Terwijl de tegenwoordige waarde van het vee slechts het vijf, zes dubbele bedraagt van voor den oorlog bereikt de aankoopprijs van alle landbouwbenoodigheden en veevoeders tot acht maal deze van 1914. Wij landbouwers, vragen ons af waarom de slachters dergelijke houding tegenover ons aannemen en welke reden zij kunnen inbren gen om die houding te rechtvaar digen Zij willen de veeuitvoer doen stopzetten niet uit nationaal, maar wel uit persoonlijk belang 't is enkel uit winstbejag dat zij het sluiten der grenzen betrachten. Ten tijde dat het bevroren vleesch, zonder eenige belasting mocht ingevoerd en verkocht worden, ten nadeele van den in- landschen veehandel, en de slach ters hierdoor in de mogelijkheid gesteld werden ongehoorde win sten te verwezenlijken, was er van de sluiting der grenzen geen sprake. Doch nu dat zij zich verplicht zien, tengevolge den wisselkoers, het bevroren vleesch daar te laten, trachten zij doodeenvoudig de verloren hoogere winsten terug te halen door moord en brand te te schreeuwen over de zoogezegde woekerprijzen voor het inlandsche vee. Waarom dient de veeuitvoer stop gezet, alswanneer de statistie ken aanwijzen dat deze even nor maal geschiedt als vorige jaren? Enkel en alleen omdat, zij slach ters, de markten zouden beheer- schen en onze landbouwers de prijzen betalen die zij goedvinden. Met het inzicht, het doel dat zij nastreven voor de openbare mee ning te verbloemen voeren zij op ruiende meetingen en betoogingen tegen de boeren. Dat de dagbladen als "Le Soir,,, "Nation Beige,, enz. welker ko lommen steeds ten dienste staan van alles wat ruikt naar reaktie en fascisme, zich liever overtuigen of de prijzen waartegen het vleesch verkocht wordt, wel evenredig zijn met den koopprijs van het vee. Dat de heeren van de Brussel- sche pers, welke niet het minst in deze zaak bevoegd zijn, de verge lijking maken tusschen de voor- oorlogsche en hedendaagsche prij zen van het vleesch eenerzijds en anderzijds van het vee. Dit zal volstaan om ze te over tuigen, dat het niet dezen zijn wel ke zij bekampen - de boeren - die de hooge winsten opstrijken, maar wel de slachters die er zich weinig om bekommeren, of de kweekers met groote moeilijkheden te kam pen hebben, van het oogenblik dat zij er toe komen vette winsten te maken ten koste van voortbrenger en verbruiker allebei. V. D. E. LANDBOUWERS, Wilt ge meehelpen aan den vooruit' i gang van uw maatschappij en door haar tot verbetering en verheffing van uw stand, koopt de kasbons aan drager, 6 °/o net, der Sam. Maatschappij Redt U Zeiven De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bedragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1