Avondlessen of Lessen voor Volwassenen Landbouwers Landbouwers 8 "8 8«! MAAI- OF OOGST-1 1 MACHINES i Knaap van den Buiten VRAGENBUS SINGELYN j 08 Eïectrscfteit op da Hoeve Om Frartscfi te leeren S Ricliard De Block Van Melkebeke Carhorundnm - Wetsteenen Vernieuwing der Uitstallingen J.DE LAFORTRIE Molenstraat, 11, AALST. Depóthouders Edgard Sehouppe Nys Veldstraat, 6, Aaist. Telef. 315. Burgersbank van Aalst, ALST. HUIS 8 Molendries7 en 9 S AALST5 Merk DEERING Tb. D'Hokw, Metre bij Aalst. KALFSMIKKEL REMY N V. Depót bij Edgard SCHOUPPE-NYS Veldstraat, 6, AALST. Knaap van den buiten, uw wangen zijn schoon, Blozend en frisch als de rozen die bloeien Knaap van den buiten, dit dankt gij de Zon Die op uw wangen haar stralen laat gloeien Knaap van den buiten, uw leden zijn sterk, Lenig en taai, en zoo vlug als een vere; Wil men u kwaad doen, of wordt gij gesard, Flink met uw vuisten stelt gij u tewere Knaap van den buiten, uw harte is blij, Blij als de vogels die fluiten en zingen; Blij gaat uw dag in, en blij gaat hij uit, Nimmer komt weemoed uw blij-zijn verdringen! Knaap van den buiten, uit u groeit een man Een man naar het lichaam, een man naar gemoede Knaap van den buiten, in Vlaandren geteeld Eens komt uw man-zijn ons Vlaandren ten goede Fons Van de Maele. Wanneer de leerlingen de hoog ste klas der lagere school verlaten, bezitten zij doorgaans de voor naamste grondbeginselen betrek kelijk de verschillende leervakken die het programma dezer onder wijsgestichten uitmaken. Kennis, inzicht, bekwaamheid verwerven, was steeds de hoofd zaak en de algemeene richting van dit onderwijs. Meer dan de lagere school ech ter dient de school voor volwas senen een school voor het leven te zijn, een rechtstreeksche en on middellijke voorbereiding tot het werkelijk leven, tot het bedrijf dat de jonge lieden uitoefenen of wel dra uitoefenen zullen, Men hoeft dus te denken op de toekomstige rol in huisgezin en sa menleving, en het hoeft geen be toog dat, benevens dit dubbel doel, de leergangen er zoodanig ingericht zijn, dat zij de op de la gere school opgedane kennis te vens zullen ververschen, verster ken en volmaken. Lang zouden wij over het nut en de noodzakelijkheid zulker in richtingen kunnen uitweiden. Sommen wij er enkel eenige op: Voor de jongens die zonder goed gevolg de lagere school heb ben doorgemaakt, is het zonne klaar dat ze nog veel moeten lee- ren, willen ze op gelijken voet staan met hun makkers. Wat de anderen betreft, dezen dus die met klank al hun studieja ren hebben doorgemaakt, dat de zen (en hun ouders ook) niet den ken dat ze genoeg geleerd zijn... Dat is een valsch gedacht. De avondlessen zullen hen in staat stellen vroegere kennis te doorgronden, door deze onder nieuwe vormen weder ter studie te nemen, ze uit te breiden met ze op een ruimer veld te verplaatsen, ze te volledigen door gepaste af wisseling der onderwerpen. Ze zullen er nu beter de uitge strektheid van vatten, alsook het onmiddellijk praktisch nut voor het werkelijk leven. In de steden zullen de lessen voor volwassenen voor doel heb ben bekwame vakmannen te vor men, goede teekenaars... enz. voor de talrijke nijverheden, en te lande in de landbouwgemeenten, zal een beredeneerd onderwijs van land-, hofbouw en boomkweek de jonge boeren in staat stellen het juiste waarom van alles te weten, om zoo op de meest winstgevende manier te werk te gaan. Moet ik er bijvoegen dat der gelijke lessen ook voor meisjes, maar met een ander richting of doel, van het grootste belang zijn? Hoe dikwijls hoort men toch niet zeggen Mocht ik nu nog op de banken zitten... Ik zou ik nu wel leeren En wie houdt er U tegen... De jaren V. Mensch toch, hoe is 't mogelijk Zie eens naar de beroemdste mannen van de wereld... Waren die te oud om te leeren Vergeet toch nooit dat leeren nooit vernederendzi)n kan. En wat ziet men Degenen die het best zouden kunnen gebrui ken, komen minst... Ik vraag mij af Waarom Ouders vergeet het niet, 't is nog tijd voor uw kind, doet het gebruik maken van de avondles sen die dezen Winter in verschil lende gemeenten ingericht worden. Zendt er uw zonen naartoe... en later zullen zij er U dankbaar om zijn, want wien hebt gij al hooren zeggen Mijn kennis weegt mij teveel??,, C.V.D. LANDBOUWERS, Wilt ge meehelpen aan den vooruit gang van uw maatschappij en door haar tot verbetering en verheffing van uw stand, koopt de kasbons aan drager, 6 net, der Sam Maatschappij Redt U Zeiven I Wanneer men Midden - Europa, Frankrijk, en in het bijzonder Zwitser land doorreisd heeft, is men met ver wondering geslagen bij het opmerken hoe buitengewoon veel overal op land bouwgebied van electrische drijfkracht gebruik wordt gemaakt. Waarom zou dit ook hier te lande niet mogelijk zijn? Onze landbouwer is niet min verstan dig dan de vreemde, en zijn geest tot op zoeken van verbeteringen is niet min ontwikkeld. Als hij tot nu toe geen groo- ter gebruik gemaakt heeft van de elec- triciteit, is dit niet aan hem gelegen, want wij moeten eenvoudig bekennen dat het heel wat tijd gevraagd heeft vóór onze landelijke buiten van electri- citeit is voorzien geworden. Nu dat de electrificatie stilaan overal doorgaat, is het noodzakelijk de aandacht van den landbouwer te trekken op de talrijke toepassingen die mogelijk zijn met de electriciteit, evenals op de groote voor deden die hij er kan uittrekken. Spreken wij nu niet over de veelvoudige huishou delijke gebruiken, evenmin over rein heid, over het gemak van het verplaat sen van goederen en andere praktische toepassingen der electriciteit. Het bijzonderste en bijgevolg het voornaamste voordeel van den electri- schen motor (en dit in gelijk welke on derneming) is zijn groote besparing op gebied van handenarbeid. De electrische kracht is 10 tot 15 maal goedkooper dan het gebruik der men- schelijke kracht. Dit is een zeer voor naam punt, gezien iedereen weet dat op den buiten het werkvolk langsom moei lijker te vinden wordt. Men mag ook niet uit het oog verliezen dat de electri sche drijfkracht bij intensief, t.t.z. aan houdend verbruik, des te goedkooper wordt. Bijvoorbeeld, een hoeve die jaar- lijksch 200 uren drijfkracht gebruikt, zal deze tegen 0,80 Frs het kilowats-uur be talen. Indien deze zelfde hoeve in plaats van 200 uren, 1200 uren drijfkracht ge bruikt heeft, zal de prijs waarschijnlijk tot 0,60 Frs, soms zelfs tot 0,50 Frs het kilowats-uur, dalen. Bijgevolg, hoe meer men de handenarbeid door electrische drijfkracht vervangt, des te goedkooper zal deze laatste komen te staan. Wij zijn verzekerd dat deze overwe gingen onze landbouwers zullen aanspo ren in de grootste mate gebruik te maken van electrische drijfkracht. Het is echter niet voldoende zijn hoeve te laten elec» trificeeren zonder meer; men moet ten minste nagaan hoe het best en voordee- ligst aan boord te leggen is om een per- fekte installatie te bekomen. De manier om de electrische kracht best te benuttigen is veranderlijk. Men moet dus zorgen geen overbodige uitga ven te doen voor ondoelmatige of on nuttige instellingen, 't Is het punt dat wij in een volgend artikel zullen onder zoeken, F.S. Landbouwers gebruikt goed zaaigraan Sedert de laatste tijden is vrij vee vreemd zaaigraan op de hoeven inge voerd. Men spreekt van Petkusrogge de Russische, de Eekloosche en meer andere nog. Alhoewel wij den invoer van een variëteit die men weet goec te zijn, die door hare groote opbrengst en degelijkheid ver boven een plaat selijke soort staat, ten volle goedkeu ren, toch houden wij er aan den land bouwer aan te zetten, zijn eigen zaai graan, aan klimaat en bemesting ge woon, gedurig aan te verbeteren en in eere te houden. Welke middelen bestaan daartoe? 1° Het zuiveren en wel bewerken van den grond waarop men zinnens is rogge te zaaien. 2° Het vroeg zaaien. Dit punt be spraken wij reeds in vorig artikel ge titeld „Het zaaien der rogge''. 3° Het gebruik van wel ontwikkelde, goed rijp geworden, niet te oude, zui vere en ongeschonden, vooral niet be- schimmelde en wel getrieëde zaai- rogge. Het zou ons te verre leiden, moesten wij dit punt breedvoerig be spreken. Wij houden er echter aan te te zeggen dat een zaaigraan, bestaan de uit een kiem en het zaadwit (eerste voedsel der kiem) groot van omvang moet zijn, iets wat ons alleen de trieur kan verzekeren. 4° Het zaaien op rijen laat lucht, licht en warmte, de hoogst noodige elementen tot het bekomen van sterk ontwikkelde halmen en wel gevormde aren» gemakelijk doordringen. Des noods kan zulk graanveld gezuiverd worden, kunnen er gedurende den groei nog poederachtige meststoffen ingeschoffeld worden, iets wat op gronden, waar men breedwerpig met de volle hand zaaide, niet mogelijk is. 5° Het toepassen der krachtige meststoffen. Bij de stalmest, tegen 25.000 Kgs. per hectaar aangewend, voege men 500 a 600 Kgs. dierlijke I juano „Gorona" en we mogen ver zekerd zijn een grooten stap gedaan te hebben tot het veredelen van ons eigen zaaigraan. SCHELLEBELLE. De knolvoet bij koolplanten. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam waarvan de sporen geduren de verschillige jaren in den grond kun nen in leven blijven. Zij tast bijna alle kruisbloemige plan ten aan, vooral de jonge planten hebben er erg door te lijden alhoewel de oudere er ook niet van verschoond blijven. Op de wortels der planten verschijnen min of meer groote knobbels, eerst bruin gekleurd, worden zij daarna zwart en gaan in verrotting over. De bladeren van zulke planten krij gen een blauwgroen loodachtig uitzicht. Dezelfde verschijnselen kunnen zich voordoen wanneer de planten door de koolvlieg worden aangetast, zoodat uiterlijk deze verschijnselen veel overeen komst hebben. Het is noodig om de ware oorzaak te ontdekken de planten en in 't bijzonder de wortels der planten van naderbij te onderzoeken. Terwijl de knolvoet door de zwam veroorzaakt, massief blijft, zullen de ver dikkingen, welke de wortels van een door de koolvlieg aangetaste koolplant kenmerken, gangen vertoonen. De ware knolvoet ontstaat door de snelle vermenigvuldiging der aangetaste cellen, waarvan den inhoud door de zwam wordt uitgezogen. In deze holte scheidt de zwam een groot aantal sporen af welke, bij verrot ting van het aangetaste weefsel, vrij komen en in den grond overwinteren, om in het voorjaar opnieuw de besmet ting aan een of ander soort kruisbloemi ge plant over te zetten. V oorkomingsmiddelen 1) Alle wortelstronken onmiddellijk verwijderen na dat de kooien geoogst zijn. Het gebeurt maar al te dikwijls dat de koolstronken gedurende heel den Winter in den grond blijven zitten om in het voorjaar ondergespit te worden. Deze handelwijze is totaal af te keuren. Het optreden van de ziekte wordt hier door in de hand gewerkt. Immers de zwam kan dan heel den Winter door, ongestoord voortwoekeren om zich daarna door het omspittten in den grond te verspreiden. Onmiddellijk na het oogsten moeten de koolstronken uit den grond verwij derd, gedroogd en verbrand worden. Men vermijde ook de koolstronken op den mesthoop te brengen. 2) De aangetaste planten zorgvuldig uit den grond wegnemen en ze verbran den. 3) Een regelmatige kalkbemesting(15- 20 kgr. per are) toepassen, omdat het vooral in de zure gronden is dat de zwam woekert, anderzijds worden de sporen dezer ziekte door de kalk ge dood. 4) Een goede teeltafwisseling toepas sen, hierbij in acht nemende dat alle kool- en raapsoorten door de zwam wor den aangetast. t Is nog eenê ingewortelde gedachte dat een voeder om goed te zijn MOET dikken als het in water wordt geweekt Zooals hef voorkomt met lijnmeel of aardappelbloem. Dat MAG maar dat MOET niet. De Krachtvoeders Remy zijn van onovertroffen hoedanigheid en de inhoud in eiwit, vetstof en koolzuur is gewaarborgd zooals aan gekondigd op onze aanbevelingen. 5) Bij de bemesting den voorkeur ge ven aan scheikundige meststoffen, geen stalmest, hierbij vermijdende niet te veel stikstof in den grond te brengen, wat de ziekte in de hand werkt. 6) De plantjes uit het kweekbed, voor aleer over te zetten, zorgvuldig nazien. N. B. Gelief na te gaan of de ziekte niet veroorzaakt is door de koolvlieg. Zoo ja, dienen andere bestrijdingsmid delen, welke wij U, op aanvraag, zullen geven, toegepast. Alle raadgevingen worden kosteloos verschaft aan de leden, 't z(j mondelings, per brief of bij middel van ons blad. V. D.E. iiflaiatiflaaitiieMHttaaHiaiiaaMiiiMtta Alle handelaars en nijveraars kunnen kosteloos op de hoogte gezet worden van al de voordeelen die voortspruiten uit de betrekkingen met eene Bank. Gij kunt bij voorbeeld uwe wissels en kwijtbrieven kosteloos doen ontvangen bijna in ai de gemeenten van het land. Wendt U tot een der winketten der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE waar men U bereidwillig zal inlichten. Alle bankbewerkingen: gemak van krediet mits overeen te komen voorwaar den voorschotten op titels, enz. Volstrekte geheimhouding. Rekeningen op zicht 3.50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,75 Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 Rijksmiddelbare Jongensschool Ie Rceulx (Henegouw) Inlichtingen vragen bij de bestuur der F. Philippot. Schoolstraat. 28, AALST - 1 Specialiteit van Melkerijkannen in alle grootten en alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerijartikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. —Eigen fabrikaat ■HfiMHmUBHiHHHHMi gebruikt voor uwe pikken en zelssen echte Depot bij Singelyn, Molen- dries, Aalst. Interesten te beginnen van 1 Januari 1926-. Op zicht4,50 15 dagen voorbericht 5,75 1 maand voorbericht 6,25 3 maanden voorbericht 6,50 6 maand en 1 jaar vast 7,00 Halfmaandelijksche rekeningen he den 6,00 (veranderlijk). SPAARKAS 6 Van al deze interesten zjjn de belastin gen af te houden. Prachtige Tentooastelling van Lente- ea Zomer nieuwigheden voor Damen en Heecea. Zljdea voor Trouwkleeren Fabriek van gemaakte Damenkleeren. Paletots ia alle modekleuren en zwarte zijden Modelkleeren van Parijs. Bezie de Uitstallingen «BinaaaiiMg»HUHnaaaaHBa S aan Tramstatie en Varkensmarkt Algemeene ijzerwarenhandel b Alam en gerief voor Landbouwers en alle stielen. Bouwartikels, Bas- l S culen, Balancen, Vlecht-, Wei- en f Pindraad, Dakpapier, Slijpsteenen, Kettingen. Melkerijkannen Alle soorten keukengerief. Verschil- 1 lige soorten Waschmachienen met a forneis en andere, Forneizen in I H zwaar plaatijzer met tuimeiketel. i Verscheidenheid van gesmeedde i kunstpanneelen voor deuren. J Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. 8 Allerhande Visschersgerief. S «HBiaaniiaMigHHMaiiiBiaaiMHiiBil ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■na Zijn gekend om hunne goede j werking en lichte trekkrachtvoor- 1 zien van verschillende nieuwe ver B beteringen. Worden op proef ge- geven met waarborg. Ook te be komen alle landbouwmachines dubbele en enkele ploegen, kled dens, landrollen, schoeppers, eeg- I den, hooi- of oogsthandraken, nieuw model van wanmolens, dorschmachines, basculs, douchen, beerpompen enz. 2 Ook een nieuw model van wasch- machienes met de hand of motor. 8 Kostelooze inlichtingen en prijzen bij geeft een wonderen uitslag voor het aanvetten van kalvers en viggens. Drie eetlepels kalfsmikkel gevoegd bij een liter afgeroomde melk geeft de kracht van volle melk. GEBRUIKSWIJZE Men make eerst een temper van kalfsmikkel in eene kleine hoeveel heid warm water. Die temper wordt bij de afgeroomde melk gevoegd op het oogenblik dat men de dieren drenkt. Depothouders worden gevraagd op iedere gemeente Ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3