Gebraiksiüijze van Stalmest en Aal Landbouwweekblad Op Rondreis WETENSCHAPPELIJKE Hoe moet men inkuilen Hoe de Electrische Hoevemotor te benuttigen ZONDAG 5 SEPT. 1926 Prijs iz ecu ut «n. 8ste JAARGANG Nr 401 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaar». Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor m door de Landbouwers het Al de bestatigingen en al de ervaringen welke men opgedaan heeft, leiden tot het besluit dat de loop der gistingen vooral afhangt van de wijze en de snel heid waarmede de kuil gevuld wordt. Vroeger dacht men dat men zich moest haasten den kuil in eens te vullen dat was echter verkeerd. Het is nu een oabedongen feit dat het voeder met, la gen van een halven meter telkens moet opeengestapeld en geperst worden. Vooraleer een nieuwe laag aan te bren gen, zal men wachten tot de ingekuilde massa een zekere gistingsgraad bereikt heeft. De snelheid waarmede men bij het vullen van den kuil moet te werk gaan, wordt geregeld door de temperatuur der reeds ingekuilde massa. De temperatuur hangt af van den aard van het ingekuil de voeder, van zijn rijpheid en van zijn watergehalte. Men ziet dat de landbouwer om zoo te zeggen meester is om de gistingen te regelen, om ze te versaellen of te ver tragen, om den toegang van zuurstof min of meer te vergemakkelijken met de massa min of meer in een te stampen, en om het watergehalte door besproeing te vermeerderen, wanneer het voeder te droog is. Het is noodig een voldoende drukking op de massa uit te oefenen om de lucht volkomen te verwijderen Fry nam een watergehalte aan van 70 a 75 op het oogenblik van het in kuilen Prof. Albert raadt ook aan slechts dat voeder in te kuilen dat een tamelijk hoog water gehalte heeft. Soms stijgt de temeratuur boven de 75°. men bekomt alsdan verkoold hooi men tracht dit te verhinderen door ge paste drukkingen. Men ziet hierdoor hoe nuttig het gebruik is van den ther mometer bij het inkuilen. Het is vooral tusschen 30 en 40° dat men zuur voeder bekomt. Tusschen al de microben welke aan die verzuring deel hebben, moeten vooral de melkzuur bacteriën vernoemd worden Zij ver hinderen de verrotting en de boterzure gisting van het voeder. Zoolang de massa zuur is, is de ver rotting der eiwitstoffen onmogelijk nu, de melkzuurbacteriën zijn de best ge schikte zuurvoortbrengers bij het inge kuilde voeder. Gorini merkt op dat alle temperatu ren tusschen 35° en 50° goede uitslagen leveren. Zeer aan te raden is het in het ingekuild voeder een inenting te doen met een zuivere kuituur van melkzuur- bakteriën. De melkzuurbakteriën geven aan het ingekuild voeder een bijzondere, fijne smaak en aroma. Hun kritische doode- lijke temperatuur is gelegen tusschen 60 en 70 graden. Fry had reeds bestatigd dat wanneer de temperatuur trapsgewijze tot 70° ge stegen was, hjj een bruin voeder bekwam, dat een honigreuk en een geringe zuur heidsgraad vertoonde hij noemde het "zoet voeder,,. Zeggen wij echter dat dit voeder lastig is om bewaren en eens dat men den kuil opent, heeft dit voeder een groote neiging tot beschimmelen. An derzijds heeft zoet voeder een grooter voedingswaarde en een grooter ver teerbaarheid. De voorwaarden van een goed in kuilen zijn de volgende het gras in vol len bloeitijd afmaaien en oogenblikkelijk inkuilen om het uitdrogen te beletten. Is het voeder te droog dan zal men met water besproeien, zoodat de gisting kan plaats hebben. Men moet de temperatuur zorgvuldig gadeslaan men laat ze trapsgewijze stij gen tot 50-60° en doet tevens de druk king overgaan van 500 tot 1500 kilo per meter vierkant. Zeggen wjj terloops dat het melken der koeien moet geschieden ver van de plaats waar ingekuild voeder bewaard wordt en door personen die met dit voeder niet in aanraking komen, dit om in de melk den toevoer van melkzuur bakteriën en ander mikroben te beletten. Ook op fruit is het inkuilen toepasse lijk daarover verscheen vroeger (zie De Koornbloem 29 November 1925) «en bijdrage van onzen vriend L. V. D. M. waarin het inkuilen van appels en peren breedvoerig uiteengedaan wordt en tot dewelke we den lezer verwijzen, P. J, C in de Hopstreek van Aalst en Assche. Stand der Hoppen, Na het bezoek aan tal van hopvelden in het Aalstersch en Brabantsch hop- kwartier, hebben we noodzakelijkerwijze moeten vaststellen dat de wasdom en bloeikracht dezer teelt over 't algemeen op verrena niet zoo weelderig is dan deze welke wij verleden jaar op het zelfde tijdstip hebben waargenomen. Dit verschijnsel is klaarblijkend onaf hankelijk van den goeden wil der zorg zame hopplanters, welke dit jaar bij uit muntendheid een ongehoorden en hard- nekkigen strijd hadden te voeren tegen de onverbiddelijke plagen die hun hop- kultuur hebben aangetast, namelijk het venijn, algemeen gekend onder den naam van t zwart Bovendien hebben an dere hopteelten erg geleden van de nieuwe ziekte, welke zich dit jaar op ruimere schaal heeft uitgebreid, n.l. de "perenospora of zoogezegde aardappel- plaag. Dank de aanhoudende en doorgedre ven aanwending der passende bestrij dingsmiddelen, zijn de hopplanters er ten slotte in geslaagd deze plagen te be zweren. Door het overgroot aantal be sproeiingen welke de hopboeren ge noodzaakt waren aan te wenden, werd onvermijdelijk in sommige hopvelden een jammerlijke schade toegebracht, door het feit dat het bijtend vocht de bladeren soms erg verschroeide. 'l ot ons groot spijt en diepe teleurstel ling hebben we eveneens moeten vast stellen, dat nog enkele zorgelooze en verachterde hopboeren onze raadgevin gen doodeenvoudig in den wind hebben geslagen en zich niet eens de moeite hebben gegeven op tijd en stond de voorgeschreven bestrijdingsmiddelen aan te wenden. Zoo troffen we enkele hopvelden aan waar de plagen vrij en ongedeerd woe kerden en door de plichtige verwaarloo- zing van den planter een totale verwoes ting hebben aangericht. Men zou haast gaan gelooven dat deze onbewuste en gewetenlooze hop boeren (met den naam!) kloddeboeren (met de daad!) met opgezetten wil het venijn laten woekeren derwijze broei nesten opkweeken, om de aanstekelijke plagen het jaar nadien aan gansch de omgeving over te zetten. Zulke slordige en nalatige hopkwee- kers zijn voor de zorgzame planters der streek een echte ramp en een aanhou dend gevaar. Ook vragen we aan de bevoegde landbouwoverheid dat er voor de toekomst strenge maatregelen zouden getroffen worden, om deze onzinnige hopboeren te verplichten de noodige bestrijdingsmiddelen aan te wenden. Derwijze zal men minstens beletten dat de haard der plaag zich willekeurig uit breide en de teelt der oppassende plan ters der omgeving aanhoudend be- dreige. Een tweede en voorname oorzaak van den min goeden stand der hoppen was klaarblijkend de ongunstige wêersgestel- tenis. De talrijke koude nachten, gepaard met afwisselende regen- en windbuien hebben het doorschieten en de bloeipe riode zeer belemmerd en erg vertraagd. Het valt dan ook gansch gemakkelijk te begrijpen dat al deze factoren er ruim schoots schuld aan hebben dat de op brengst merkelijk kleiner zal zijn in ver gelijking met deze van verleden jaar. De Hopteelt in den Vreemde. Naar mededeeling van Le Petit Journal du Brasseur zijn de nieuwstij dingen betrekkelijk den aanstaanden hopoogst in den vreemde over 't alge meen gunstig. In vergelijking met ver leden jaar zal de hopoogst voor Europa thans merkelijk hooger zijn. In de hop- streken van Hallerteau en Wurtemberg, waar even als in 1924 en 1925 de roode ziekte hevig heerscht, is de opbrengst echter erg bedreigd. Niettegenstaande dit, voorziet men dat het Europeesch vasteland 100,000 kwintalen hop meer zal opleveren dan verleden jaar. Men stelt eveneens vast dat de ver bouwde hopoppervlakten zich trapsge wijze uitbreiden. Van deze week af zullen we in De Koornbloem regelmatig de bewegin gen der Hopmarkten met handeisprijsen laten verschijnen. Derwijze zullen de hopplanters zich week na week op de hoogte kunnen houden der marktverhan- delingen, zoowel in den vreemde als hier te lande, In elk geval waren de verhandelingen der Aalstersche hop tot heden onbedui- dend. Uit ingewonnen inlichtingen kun- nen we eveneens mededeelen dat de belgische brouwers weinig lust tot koo- pen gevoelen. Klaarblijkend spelen de overdreven zware belastingen welke onze belgische brouwerijen troffen, hier een aanzienlijken rol. Sommige bande- laars bevestigen zelfs dat indien de vreemde koopers niet overkomen, de prijzen van verleden jaar op verrena niet zullen bereikt worden. Dit blijft ech ter nog af te wachten. Verzorg Pluk en Droging uwer Hop. In verband met wat we hierboven schrijven zullen de handelsprijzen uwer hop toch onvermijdelijk afhangen van haar goede of slechte hoedanigheid Het staat van nu af reeds vast dat een ruim deel onzer inlandsche hoppro- ductie voor uitvoer naar den vreemde is voorbestemd. Willen onze hopplan- j ters dus dat hun hop in den vreemde gewaardeerd worde en wenschen zij de faam onzer belgische hoppen werkelijk hoog te houden,dan hebben z'er klaarblij kend alle belang bij, hop voort te bren gen, die onder opzicht van pluk, dro ging, kleuren algemeene verzorging aan de strenge en rechtmatige eischen der vreemde koopers beantwoorde. De gelegenheid biedt zich thans aan bij uitmuntendheid en wij zouden het voor de toekomst misschien bitter te betreuren hebben, moesten we van deze uitstekende gelegenheid geen gebruik maken om alles aan te wenden,ten einde hoppen van prima-kwaliteit ter markt te brengen. De aanstaande jaarlijksche Hopprijs- kamp, vastgesteld op Donderdag 30 September, moet dit jaar een mo deltentoonstelling wezen van "prima hoppen Reeds is het pluktijdstip der vroege hopsoorten aangebroken. We doen andermaal een dringenden oproep tot eiken hopboer om te vragen dat elk het zijne zou bijdragen om deze tentoon stelling te doen groeien tot een grootsch succes Wij moeten aan de heeren hophandelaars en brouwers het doorslaand bewijs leveren, dat we hun vertrouwen waardig blijven. Dan zijn we ook overtuigd dat uw moeite en flinke verzorging zal beloond worden. Immers geen enkel ernstig en verstan dig hophandelaar noch brouwer zal aarzelen aan prima-hop den hoogst mogelijken handelsprijs te besteden. Dank den flinken geldelijken steun welken de heeren hophandelaars en het bestuur der landbouwvereeniging "Redt U Zeiven ons dit jaar nogmaals ver gunnen, zal het bestuur der Hopfedera- tie aan de bekroonde deelnemers ruim 2000 frank premiën kunnen uitreiken. Wij twijfelen dan ook geenszins of al de leden der Hopfederatie zullen dit jaar als één man wedijveren om aan dezen belangrijken prijskamp deel te nemen met hoppen, die het onweerlegbaar be wijs leveren dat zij den titel van puike hopplanters in den volsten zin van 't woord verdienen. Willen is kunnen zegt t aloud vlaamsch spreekwoord. Gij beschikt thans nog over een volle maand om U tot dezen grooten Hopprijskamp voor te bereiden, Zorgzaam plukken en drogen hangen enkel af van ieders goeden wil en zooals ik een groot deel onzer flinke en verstandige hopboeren ken, zal het aan goeden wil van hunnentwege niet ontbreken. Trouwens vergeet niet dat de goede faam onzer gewestelijke hopteelt voor de toekomst uitsluitend afhangt van de hoedanigheid der hoppen die op de markt komen. Cam. VINCX, Alg. Sekretaris der Hopfederatie. LANDBOUWERS, Wilt ge meehelpen aan den vooruit gang van uw maatschappij en door haar tot verbetering en verheffing van uw stand, koopt de kasbons aan drager, 6 °/o net, der Sam. Maatschappij Redt Cl Zeiven Hoe vaak ziet men nog dat de stal mest op het veld wordt gevoerd en er dikwijls 8 tot 10, ja soms 14 dagen blijft liggen alvorens hij wordt opengespreid en ondergeploegd De voorgaande aanduidingen betrek kelijk de gisting haar oorzaak en haar uitwerksels zullen den boer wel doen begrijpen waarom deze handelwijze slecht en af te keuren is. Klaarblijkend is het toch dat men door deze gansch ver keerde handelwijze op eenige dagen al de voordeelen verliest van een langdu rige en zorgvuldige bewaring. Men houde dus volgende doenwijze tot stelregel Zoodra de stalmest uitge spreid is, zal men hem zoohaast moge lijk onderploegen, zoo niet kunnen de verliezen aan ammoniak zeer groot zijn, bijzonderlijk bij heet en droog weder. Ongetwijfeld kunnen in de praktijk zich omstandigheden voordoen, die het onmiddellijk inploegen van den stalmest niet toelaten. In dit uitzonderlijk geval, zal de mest op een hoek van den akker, in een grooten hoop geplaatst en met een laag grond bedekt worden. Men zal slechts later de mest ter plaatse voeren en uitspreiden wanneer men onmiddel lijk kan onderploegen. Gebruik van de Aal. Het is reeds vroeger gezegdhet mee- rendeel der stikstof van de uitwerpsels vindt men in de vloeimest, en wel onder een vorm die krachtig werkt op den plantengroei Indien de ondervinding der landbouwers de uitslagen der ontle dingen niet altijd bevestigt, dan Is dit uitsluitelijk toe te schrijven aan de slechte bewaring van de aal, waardoor deze meststof het grootste deel van haar am moniak verliest. Doch indien de aal be handeld wordt volgens de voorschriften in onze voorgaande uiteenzettingen aan gewezen, dan bekomt men een stikstof- vette die zóó rijk is aan ammoniak dat, bij de aanwending ervan, sommige voor zorgen noodig zijn, wil men geen gevaar loopen de planten te verbranden. Om dit gevaar te vermijden en tevens te beletten dat een gedeelte van den am moniak in de lucht vervliegt, zal men met zorg volgende voorschriften in acht nemen 1° Telkenmale zulks mogelijk is, hoeit de aal, bij voorkeur op blooten (dus on- beplanten of onbezaaiden) grond ge voerd en dadelijk ondergeploegd tot een diepte van 0,15 tot 0,20 centimeter. Talrijke doorgedreven teeltproeven hebben volgende uitslagen doen vast stellen: perceelen met ondergeploegde aal gaven opbrengsten van 40 tot 45 hooger dan bij perceelen waar de aal oppervlakkig werd toegepast of enkel met de egge werd ingewerkt. 2° Is het niet mogelijk de aal op die wijze te gebruiken, dan zal men ze bij voorkeur uitvoeren bij regenachtig we der, of als de grond vochtig is en liefst dan nog laat in den namiddag, wanneer de groote daghitte verdwenen is. 3° Op kleiachtige gronden gebruike men de aal bij voorkeur: a) in t najaar: vóór het ploegen voor winterteeltenb) gedurende den Winter voor de zomer vruchten. Op zandgronden is het geraadzamer de aal iets later te gebruiken voor de zo mervruchten. 4° Op weiden: Proeven in Neder land aangewend op weilanden leverden de hoogste opbrengsten wanneer de aal ten laatste einde Februari uitgespreid werd. Hoendermest. Mest van neerhofgevogelte is uitne mend rijk aan plantvoedende bestand- deelen. Volgens Wolff bevatten 1000 kg. gemiddeld 1 5 s, a Vogelmest brengt snel ammoniak voort. Gewoonlijk blijft hoendermest, zonder eenige zorg, lange weken in het hoenderhok liggen, met het noodlot tig gevolg dat derwijze een aanzienlijke hoeveelheid ammoniak vervluchtigt, ter wijl anderzijds de hoenders bloedarm worden door hei voortdurend inademen eener giftige en verpeste lucht. Dergelijk verzwakte hoenders zijn dan ook klaar blijkend veel gemakkelijker onderhevig aan allerhande ziekten en plagen, ver- oorzaakt door het onreine midden waar- j in men ze verplicht te leven. Niets is nochtans eenvoudiger en ge makkelijker dan deze verliezen aan stik stof te voorkomen en de gezondheid der hoenders te bewaren: men bedekt den vloer van het hok met een laag drogen en fijnen grond, ongeveer één duim dik. Eiken dag zet men uitwerpsels en grond dooreen, bij middel van eene hark. Men kan den grond voordeelig vervangen door fijn turfpoeder. Om de 8 of 10 da gen kuischt men het hok zorgvuldig uit en men brengt er een nieuwe laag ver- schen grond of turf in. Zoodoende be komt men uitstekende guano, die overi gens zeer gewaardeerd wordt door bloe misten en groentenkweekers. Bovendien voorkomt men derwijze tal van ziekten, die, maar al te dikwijls, -het neer hofgevogelte aantasten. Besluit. Om de opbrengsten van den akker te verhoogen volstaat het niet alleen een groote hoeveelheid mest voort te bren gen het komt er vooral op aan aan de bewaring ervan de gepaste en onmisbare zorgen te besteden. Immers waartoe zou het baten over een ruime kwantiteit te beschikken, wanneer de kwaliteit er geen onmiddel lijk en rechtstreeksch verband mede houdt Wij vinden het bovendien onlogisch en tegenstrijdig met het algemeen be lang, meststoffen te koopen aan zeer hooge prijzen, terwijl hoevemest zoo danig verwaarloosd wordt, dat zijn vruchtbare bestanddeelen meermaals grootendeels moedwillig verloren gaan, door de zorgeloosheid der landbouwers 1 Vergeet niet dat stalmest de hoofd basis uwer organieke grondbemesting uitmaakt en dat de scheikundige mest stoffen slechts dienen aangekocht om het te kort aan stalmest aan te vullen. Mochten allen die de landbouwbe langen behartigen, medehelpen tot de verspreiding der kennis nopens de voortbrengst, de goede bewaring en het doelmatig aanwenden dezer kostelijke meststof. C.V. Vooraleer een electrische motor te plaatsen is het nuttig te weten welke diensten men ervan verwacht. Ook zijn er verschillige oplossingen te voorzien onder dit oogpunt. 1°) Een eenige motor van groot krachtvermogen welke in één zelfde lo kaal, bij middel van transmissie, ver scheidene werktuigen beweegt. Deze schikking levert een groot bezwaar op namelijk dit van buitengewoon veel kracht op te slorpen voor het bewegen van een enkel werktuig dat soms maar weinig kracht vergt, doordat de motor eerst een groot aantal organen moet in werking stellen vooraleer hij zijn doel bereikt heeft. 2°) Het in werking brengen van ieder werktuig door een afzonderlijken motor, t Is hetgeen ons meest praktisch en goedkoopst toeschijnt. Deze schikking kan aangeraden worden voor werktui gen welke men dikwijls moet gebruiken zij is voordeelig op gebied van voort brenging, maar komt kostelijk voor het plaatsen. 3°) Het benuttigen van een enkelen motor met verschillende snelheden en op een draagbaar toestel bevestigd. De ze oplossing is de beste, de meest prak tische en de goedkoopste, vermits ze toelaat één enkelen motor te gebruiken welke verplaatsbaar is en dus kan over gebracht worden naar de plaats waar de drijfkracht noodig is. Wij hebben dus speciaal, en na gron dige studie, een hoevemotor samenge steld, welke, alhoewel goedkoop blij vend, aan al de gewone eischen van de hoeve kan voldoening geven. De hoevemotor welke gewoonweg gebruikt wordt is het normale type van 3.75 HP. of 4 HP. Nochtans wordt op dezelfde manier een motor van 1 HP., 2 HP., 5 HP. of meer geplaatst. Deze motor is driephasisch met een snelheid van 1500 toeren per minuut op de span ning (voltage) van 220/380 Vplts, De medewerkers zijn veraatwoordelijk voor öuaa® b|dragea. Ongettekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. V u O TB O Versch dulvenmest 519 17.6 17.8 10 Versch hoendermest 560 16.3 15.4 8.5 Versch eendenmest 566 10 14 6.2

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1