LB If Jaartijksche Gewestelijke Hoptentoonstelling. Landbouwonderwijs De Veldpfijskampen. Landbouwweekblad i (N.1 WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE EiwitTorming en Stikstofbemesting alst. r TEN ofstraai -N AAR( EN elen ap Maal gewaar- Mi AALSI ken lijd ZONDAG 26 SEPT. 1926 Prijs 12 centiem. 8ste JAARGANG Nr 404 Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedactieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers (ens 1. (Beun 67. AN JUBEL Koo rsteenga lel-meu .chters clubs ■eenkont incie. nblotn In onze vorige bijdrage schreven we dat slechts eiwit de levende stof of protoplasma uitmaakt. Eiwit nu bestaat voor ongeveer 16% uit stikstof. Deze stikstof wordt ver schaft door de ontbindingsprodukten van humus, stalmest en aal, maar groo- tendeels door de scheikundige meststof fen ammoniakzouten en nitraten. En we stellen ons voor, nu dat het de gepaste tijd is, eens na te gaan aan wel ke dier twee meststoffen we de voorkeur moeten geven. §[Een eerste vraag welke we oplossen moeten is In welken vorm vinden we de stikstof in het eiwit In den vorm van amino- en amidoverbindingen 1.1. z. dat een of meer) der 3 waterstof- deelen van ammoniak NH3, vervangen wordt door zekere organische radikalen zooals zuren, suikers enz. om verbindin gen te geven van den vorm RNH2, waarin R het onbepaalde organische radikaal verbeeldt. Deze vorm kunnen we dus vervangen ammoniak één rden; van ische licht. btig get ad h(jz gevraag 1 te do hij te b :n d heid v zoo ri onder i vreden vasten |n binni ijver, le ad s om 8 t plech den an in nneer en wat rierdI hij gort htstrep ansten met z zich tehuis was oi een to men tt volgt.) noe men. Om tot den vorm van vervangen am moniak te komen, moet de stikstof eerst den vorm van ammoniak aannemen. En bet gebeurt wel zoo immers de vereen - zelviging van nitraten in de planten gaat gepaard met afscheiding van zuurstof, zooals blijkt uit de proeven van Schloe- sing en dit verschijnsel is enkel uit te leggen door de omzetting van nitraat in ammoniak. De bewering volgens dewelke ammo niak in nitraat moet omgezet worden door nitrifikatie komt hier dus zeer ver dacht voor immers men begrijpt niet waarom ammoniak eerst in nitraat zou moeten omgezet worden, als hij onmid dellijk nadien weer in den vorm ammo niak moet overgaan. De waarheid is deze Ammoniak ondergaat in den grond voor een groot gedeelte de nitrifikatie (en nietmoet ondergaan 1) Nitraat moet in ammoniak omge zet worden alvorens een bestanddeel te worden van de levende stof of proto plasma. En inderdaad de ammoniakzouten kunnen in dien vorm zonder vooraf gaande nitrifikatie door de plant ver eenzelvigd worden zulks blijkt uit de proeven van Schloesing, Müntz en Mazé, die planten kweekten op mikro- benvrijen bodem, waar dus deomzetting van ammoniak in nitraat niet kon plaats grijpen. De planten kunnen ook de ammoniak uit kunstmatige voedingsbodems (wate rige oplossing) opslorpen, op voorwaar de dat deze stof in geringe verhouding (versta hier door verhouding hoeveel heid per liter oplossing) tegenwoordig weze. Praktisch is de verhouding opge loste ammoniak in den grond altijd klein, immers ammoniak is in den grond als het ware gebonden aan den humus en de colloïdale kiezelzuurzouten en die gebonden ammoniak is niet als opge loste, dus niet als oogenblikkelijk werk zame ammoniak te beschouwen er be staat een evenwicht tusschen gebonden en opgeloste ammoniak, en naarmate opgeloste ammoniak door de plant opge slorpt wordt, wordt een overeenstem mende hoeveelheid gebonden ammoniak opgelost. De stikstofvoeding is hier dus regelmatig. Tot hiertoe zegden we dat de nitrifi katie niet onmisbaar is Truffaut. een geleerd fransch landbouwkundige be weert zelfs dat nitrifikatie schadelijk is. Immers 60 van den gevormden nitraat kan aldus door denitrifikatie ver loren gaan daarbij moet gevoegd wor den het verlies van nitraten door weg spoeling met het regenwater, verlies dat 100 kilos stikstof per jaar enperhectaar kan bereiken 1 Calciumsulfide aangewend voor de gedeeltelijke grondsterilisatie vernietigt de nitrifikatiebakteriën (Truffaut) maar de ammoniakvorming en tevens de plantenopbrengst worden vermeerderd. Als de nitrifikatie schadelijk is, dan volgt daaruit dat ammoniakzouten een betere stikstojbemesting daarstellen dan nitraten. Het gebruik van ammoniak zouten voor de bemesting heeft sedert den oorlog geweldig toegenomen dit is aan verschillende oorzaken toe te schrij ven 1° omdat de nitraat veel meerkost per kilo stikstof dan ammoniaksulfaat. 2° omdat de nijverheid der ammoniak - synthesis sedert den oorlog geweldig toegenomen heeft en de regeeringen den invoer van nitraten trachten te verhin deren. 3° vooral omdat de landbouwers de voordeelen van ammoniak nu beter waar- deeren immers ammoniak wordt niet weggespoeld en de stikstofvoeding ge schiedt traag, maar regelmatig. Soda- nitraat daarentegen, daar hij door de plant gretig wordt opgeslorpt en ander zijds gemakkelijk wordt weggespoeld, geraakt gauw uitgeputeen tijd lang geniet de plant aldus een overdreven stikstofvoeding en nadien moet ze stik stof derven deze onregelmatigheid in de stikstofvoeding kan zeer schadelijk werken op den plantengroei. Een tijde lijke overdreven stikstofvoeding kan enkel nadeelig zijn de weefsels worden week en het legeren der graangewassen is er het gevolg van. Deze nadeelen van nitraat worden vooral waargenomen in vochtige klima ten en op lichte gronden. In lichte gron den zou sodanitraat, alleen aangewend, zeer schadelijk zijn, omdat er in die gronden geen stikstofvoorraad is en de onregelmatigheid in de stikstofvoeding zooveel te gevoeliger zijn zou de plant zou eerst de aanwakkerende zweep slag van nitraat ondergaan en nadien zou de stikstofvoeding volledig stop ge zet worden. Bij het aanwenden van ammoniak sulfaat moet altijd gelet worden op een voldoende grondkalking, om de verzu ring te beletten. Als praktisch besluit t de grondslag der stikstofbemesting moet ammoniak zijn, omdat we hier lichte gronden en vochtig klimaat hebben. Nitraat hoeft enkel gebruikt te wor den als overbemesting in geval de plan tengroei door slecht weder of planten ziekte vertraagd was. Bij vochtig weder zal die bemestig dan nog maar weinig voordeel opleveren. Indien de landbouwers regelmatig hun grond kalken, wat in alle geval toch noodig is om de ammoniakvorming ten koste van humus en mest, mogelijk te maken dan zullen ze ammoniaksul faat leeren waardeeren, omdat die mest stof de hoogste opbrengst levertde stikstof van ammoniak wordt volledig verbruikt en er gaat geen verloren. Het feit dat nitraat grootendeels wegge spoeld wordt, heeft voor gevolg dat praktisch de prijs van 1 kilo opgeslorpte nitrische stikstof veel duurder is dan de prijs van 1 kilo ammoniakale stikstof. We zijn het dus volkomen eens met den Heer Vincx omtrent de stelling over de werking van ammoniakale stik stof welke hij vroeger in dit blad zoo objectief en klaar uiteenzette, P. J. C. DE De jaarlijksche gewestelijke Ten toonstelling der hoppen van 't Land van Aalst zal plaats hebben op Donderdag 30 September a. s. op de overdekte Hopmarkt te Aalst, om 9 u. 's morgens. De hopplanters der hopstreek van Aalst en Brabant mogen aan deze be langrijke Hopfoor deelnemen. Alle hop- variëteiten mogen tentoongesteld wor den enkel het mengelen van verschei dene soorten is ten strengste verboden. De tentoongestelde balen moeten mini mum 80 pond hop inhouden. Het in- schrijvingsrecht is bepaald op twee frank. De jury, samengesteld uit 4 brou wers, 5 hophandelaars, 4 hopplanters en 1 staatslandbouwkundige zal om 8 1/2 uur stipt met haar werkzaamheden aan vangen. De inschrijvingen tot deelname aan de hoptentoonstelling zullen dus aanvaard worden vanaf 8 u. 's morgens, De keurraad beschikt over een kwo- teerschaal van 100 punten, toe te ken nen als volgt Pluk maximum 20 punten Kleur 10 Aroma Rijkheid (Lupiliné) Droging 20 20 30 Totaal 100 Wij achten het nuttig de hopplanters eraan te herinneren dat op de hopten toonstelling van verleden jaar het groot ste aantal punten moedwillig is verloren geworden door verwaarloozing vanwe ge sommige hopplanters en wel voorna melijk door gebrekkige pluk en onvol doende droging. Men kan of mag het de heeren van den keurraad volstrekt niet ten kwade duiden dat ze zich uiterst streng toonen vooral voor wat de verzorging der hop pen onder oogpunt van pluk en dro ging betreft. Dit zijn klaarblijkend een paar faktoren, welke uitsluitend afhan gen van elks goeden wil. Trouwens op elke tentoonstelling hebben we telkens kunnen vaststellen dat de heeren hop handelaars en brouwers niet aarzelen de hoogst mogelijke prijzen te besteden aan prima-hoppen d. z. deze welke onder oogpunt van kwaliteiten verzorging aan de noodige en rechtmatige eischen be antwoorden. Bovendien zijn de huidige verbazend hooge handelsprijzen onzer Aalstersche hoppen, meer dan ooit een onloochen bare vingerwijzing, die elk verstandig hopplanter tot spoorslag moet die nen, om alles aan te wenden ten einde puike hoppen ter markt te brengen en derwijze de hoogst mogelijke marktprij zen te bekomen. Dus opgepastDat elkeen zich van deze groote waarheid wel overtuige en verzekerd weze dat men derwijze niet alleen zijn eigen profijten behartigt, maar tevens meewerkt om de faam onzer streekeigen hopsoorten in den vreemde hoog te houden. Wij vestigen ook de aandacht der deelnemers aan de hopfoor op het feit dat de openbare verkoop der tentoonge stelde balen, slechts dan zal aanvangen. wanneer de keurraad zijn werkzaam heden volledig heeft geëindigd. Het Bestuur der Hopfederatie is ge noodzaakt dezen maatregel te treffen, ten einde de heeren van den keurraad toe te laten eveneens hun gewenschte aankoopen naar believen en vrije keuze te kunnen doen. Verleden jaar, terwijl de heeren juryleden hun moeilijke taak vervulden, vonden sommige overhaasti ge handelaars het goed, onmiddellijk de beste balen achter hun rug op te koopen. Om zulke onregelmatigheid voor de toekomst te voorkomen en aan elkeen de volledige kans en vrijheid van koo pen te gunnen heeft het Bestuur der Hopfederatie, dit op aanvraag der HH. Juryleden, besloten, dat het aan elk ten- toonsteller ten strengste verboden is, zijn hoppen te verkoopen, vooraleer de jury haar werkzaamheden totaal heeft geëindigd. Een geldelijke toelage van 2000 frank zal aan de bekroonde deelnemers toege kend worden. Een le prijs wordt verleend mits 90 punten op 100. Een 2' prijs, mits 80 punten op 100. Een 3' prijs, mits 70 Bovendien zullen er "Eerediploma's,, toegekend worden aan al de bekroonde mededingers wier gekwoteerde hoppen een l5ttn Prijs behaalden (hetzij 9/10 der punten). Wij koesteren de stellige hoop dat de Aalstersche hopboeren en vooral de le den onzer plaatselijke hopbonden in groot getal aan dezen belangrijken prijs kamp zullen deelnemen. Trouwens deze hopfoor belooft eveneens een gansch bijzonderen hopmarktdag te wezen, aan gezien er enkel balen van minimum 80 pond) hop zullen tentoongesteld wor den. Wij durven eveneens verhopen dat elkeen zijn uiterste best zal doen om "prima-hop,, ter markt te brengen, en derwijze aan de heeren hophandelaars en brouwers het doorslaand bewijs te geven dat ge den eeretitel van puiken hopplanter in den vollen zin van 't woord waardig zijt. Ten slotte doen we een warmen op roep tot de heeren Hophandelaars en Brouwers, opdat ze onze vermaarde ge westelijke Hopfoor van Donderdag 30 September a.s. met hun tegenwoordig heid zouden willen vereeren. CAM. VINCX, Alg. Sekretaris der Hopfederatie. HET Landbouwers, stuurt uw zonen naar de Landbouwschool. Meer dan ooit wordt de landbouw zaak het voorwerp van de algemeene belangstelling. Dat de landbouw de voornaamste bron is van 's lands wel vaart is een algemeen gekend feit, en niettegenstaande bleef en blijft de land bouw tegenover de nijverheid nog altijd op het tweede plan geschoven. De land bouw is niet alleen een voorname bron, maar tevens ook het uitgangspunt van 's lands welvaart. Het is aan den land bouw dat de nijverheid haar groei en bloei te danken heeft. Het bedrag der landbouwvoortbreng- sten beloopt ongeveer tot tien miljard frank; even zooveel als voor de nijver- heidsvoortbrengst. Na den oorlog heb ben de landbouwers, meer dan wie ook, het hunne bijgedragen om het land herop te bouwen. Niet minder dan zes en tachtig duizend hektaar verwoeste akkergrond hebben de landbouwers we ten te herwinnen voor den landbouw. Niettegenstaande de rijke opbreng sten onzer gronden blijft de landbouw- voortbrengst, tengevolge de dichte be volking, ontoereikend om in 's lands noodwendigheden te voorzien. Het is een plicht voor openbare be sturen en landbouwinrichtingen hun steun te verleenen om den landbouwer een degelijk onderwijs en vakopleiding te verschaffen. De moderniseering van het landbouw bedrijf tal de opbrengsten van landbouw en veeteelt doen stijgen en tezelvertijd de stoffelijke welstand van den land bouwer, vooral van den kleinen land bouwer, verbeteren. De landbouwer dient te worden inge licht en geleid opdat hij zich kunne aan passen en gedragen naar de nieuwe eko- nomische toestanden. En gij zelf landbouwers en landbou werszonen moet de noodzakelijkheid hiervan inzien en, indien de gelegenheid zich aanbiedt, U trachten te ontwikkelen. De landbouwer evenals gelijk welk an der stielman moet zijn vak leeren en hierom naar de landbouwschool gaan. Praktijk en ondervinding alleen zijn evenmin als theorie, voldoende om ver standig te boeren. Praktijk moet gesteund zijn op verstandige theorie wilt gij uw uitbating met goed beleid kunnen rich ten. Het ware onvoorzichtig zich enkel op ondervinding te steunen. De praktijk wijst aan dat de theorie onmisbaar is bij het landbouwbedrijf, want het zijn juist dezen, meestal die jon geren, die landbouwonderwijs genoten hebben die best boeren. Nochtans hoe veel landbouwers, zijn er die de noodza kelijkheid hiervan inzien en hun zonen naar de landbouwschool sturen Geen wonder dan dat onze boerenbe volking blijft voortsukkelen, zonder eenige hoop op verbetering in haar lot en dat een groot deel onzer boerenzonen den buiten verlaten om naar de stad te gaan arbeiden. En ongelukkiglijk hoeveel jongelingen hebben zich niet laten verleiden met het vooruitzicht van hooger loonen en ge makkelijker leven. Het werk der fabrie ken, mijnen en bureelen schijnt hun van beter allooi en toekomst. Dat onze boe renzonen zich maar niet inbeelden, dat zij die beter gekleed gaan, er fijner ma nieren en allure op nahouden, van 'n ander deeg zijn 1 Schijn bedriegt. Schoon van ver is vaak zoo ver van schoon Veel moeite kost het dikwijls aan de jonge boerenzonen, welke hun stand misachten zich in een anderen stand in te burgeren. Welke ontgoocheling voor veel ouders hun zoon, welken zij mis schien bestemd hadden om een heer te worden, in de stad te zien misloopen... Dan eerst gaan de oogen van veel kort- zichtigen open, doch dan is het te laat. En nochtans misschien, hadden zij ge wild, hadden zij hun zoon een degelijke vakopleiding bezorgd, zou hij als vrije fiere boer thuis gebleven zijn. In de school zou men hem aangetoond hebben dat de landbouw zeer winstgevend kan zijn, als men de uitbating oordeelkundig kan leiden. Gij allen landbouwers weet, dat de landbouw voor veel verbetering vatbaar is, zoo men de nieuwe uitba- tingswijze toepast. Doch daartoe is het noodig een dege lijk landbouwonderwijs genoten te heb ben. Bij gelegenheid der teeltprijskam pen hebben wij ons moeten overtuigen dat alleen die boeren welke landbouw onderwijs genoten hebben of door zelf studie zich ontwikkelden, prachtige uit slagen bekwamen, terwijl de algemeen heid slechts middelmatige of ontoerei kende opbrengsten had. Voor de drie vierden onzer boeren is het landbouwonderwijs broodnoodig, doch ongelukkiglijk, het zijn gewoonlijk juist dezen die het meest noodig hebben die er het minst willen van weten. Vroeger had men het geluk niet zoo als nu op veel dorpen landbouwscholen te bezitten, dan moest men 's Winters en 's avonds door regen en wind soms twee-drie uur ver gaan om een voor dracht te hooren. Gelukkiglijk zijn die tijden veranderd, de talrijke landbouw scholen welke worden ingericht, stellen de landbouwers meer in de gelegenheid zich in hun stiel te bekwamen. Gij, landbouwers, aan wie de gelegen heid zich aanbiedt en deze verwaarloost, zijt plichtig tegenover U zelf en tegen over uw kinderen. Ga dus zelf ter school en stuur er zeker uw zonen daar toe. De Landbouwvereeniging Redt U Zeiven ten volle de beteekenis besef fend van het landbouw-vakonderwijs heeft dan ook niet geaarzeld hieraan haar steun te veleenen. Door haar tus- schenkomst en met toestemming van den Staatslandbouwkundige der streek, de heer Bricout, zullen vanaf toekomende maand (15 Oktober) in de volgende ge meenten reeksen landbouwlessen gege ven worden te Denderhautem door den heer Roeland, onderwijzer te Eron- degem door den heer Van der Eecken, onderwijzer te Grimmingen door den heer De Backer, onderwijzer te Her- dersem door den heer Van Nuffel, on derwijzer te Meire door den heer Suys, onderwijzer te Ressegem door den heer Van Noordgate, onderwijzer. Dit landbouwonderwijs wordt gege ven over twee jaren en bestaat uit hon derd uren theorie en honderd uren prak tische toepassingen. De toepassingen worden in betrekking gebracht met ver schillende vakken zoodat deze lessen niet alleen de ontwikkeling der leerlin gen op landbouwgebied zal bevoordeeli- gen maar ook hun algemeene kennissen, De lessen zullen gegeven worden twee of drie avonden ter week. De landbouwers of landbouwerszonen welke deze lessen wenschen te volgen, mogen hun naam opgeven aan voor melde onderwijzers, ook leerlingen van omliggende gemeenten worden aan vaard. Het onderwijs is kosteloos. Gezien het groot nut dat deze les sen voor U, landbouwers, ouderen en jongeren, kunnen afwerpen verhopen wij een algemeenen bijval. V. D. E. Beschouwingen. Vervolg In ons vorig nummer hebben wij een algemeen overzicht gegeven betrekke lijk de graangewassen, bepalen wij ons vandaag tot het geven eeniger beschou wingen aangaande stand en opbrengst der knolgewassen. Een punt dat bizonder onze aandacht heeft gewekt tijdens de keuring der aardappelvelden, is het algemeen gebruik van ingevoerd plantgoed. Bizonder voor de teelt van vroege aardappels wordt nieuw plantsoen algemeen aangewend, terwijl voor de late variëteiten, industrie en roode star, plantgoed van eersten na bouw nog wel eens wordt verbouwd verouderd pootgoed wordt alleen nog door nalatige boeren uitgeplant. Meer en meer beginnen de landbou wers het groot nut in te zien van het regelmatig gebruik van ingevoerd plant goed, de hoogere opbrengsten vergoe den tevens rijkelijk de grootere uitgaven. Er bestaat ook een neiging bij onze boeren de vreemde industrie, afkomstig uit Holland, Duitschland en Polen door Ardeensche te vervangen. Betrekkelijk dit punt kunnen wij geen vaste aandui dingen geven, doch ons oordeel is dat de Ardeensche voor de vreemde indus trie niet zal moeten onderdoen en dezen laatsten voordeelig zou kunnen ver vangen. ♦♦♦♦♦♦I i. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor kunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ti. 3 Op

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1