Oostvlaamsebe Folklore. IMPERMEABLES - kandbouuimaebines - EMIEL TAVERNIER BREUKEN Regenmantels - Gabardinen Victoria MANUFACTUUR K. HEIREMANS HANDELSBANK Als de Zonne weêrkomt... i S Richard De Block Yan Melkebeke Carborundum - Wetsteenen I X GABARDINEN TRENCH-COATS - Kalfvaarzen Landbouwers, zaait Proofs Rogge, A. Dumonceau Belgische Firma opgericht in 1885 LANDBOUWERS, leest en verspreidt De Koornbloem Croote en prachtige Keus van Buitersbroeken Reiszakken Guettcn 29, MOLENSTRAAT, 29, AALST - NOVELLE - II. Ongeveer 'n jaar na het hierboven verhaalde stond Mare Heeremans in zijn studeervertrek met een brief in de han den nadenkend voor zich heen te staren. Het schrijven kwam van zijn moeder en was een dringend verzoek om haar eens voor enkele dagen te komen gezel schap houden. In teedere woorden ver weet ze hem dat het haast twee maand geleden was dat ze hem nog gezien had. Had hij dan zijn moeder, en vooral, zijn kind, zijn kleine Frits, totaal vergeten Op de lippen van Mare teekende 'n flauwe glimlach. Of hij hen vergeten had God Zijn hart schreidde er dage lijks om. Dag na dag miek hij het voor nemen om naar ginder te gaan en zijn kleine Fritz op de knieëa te nemen en dag na dag stelde hij het uit Waarom Omdat naast de beide geliefde wezens 'a derde leefde waaraan Mare niet zon der diepe ontroering denken kon Lu cie Helmhove 1 Wie of wat was het dat zoo langza merhand in Marc's ziele het bewustzijn gebracht had dat hij dit jonge meisje liefhad Mare wist het niet. Alleen besefte hjj dat dag na dag dit gevoel dieper wortel schoot in hem e trots hij zich beriep op de vroegeie hartstochtelijke liefde voor Louiza, zijn eerste vrouw, vervolgde dit nieuwe ge voel hem als een nachtmerrie. Uren lang kon den jonge man, in de stilte van den nacht liggen worstelen te gen zijn eigen gedachten. Het beeld der blonde Lucie liet hem niet los en bracht hem naast het stil genot, ook 'n wrange leed, omdat hij geloofde dat hij Louiza ontrouw werd. En toch, had Louisa zelf hem niet gesmeekt op haar sterfbed Mare beloof me voor ons Fritsje, n tweede goede moeder te zoeken Gij en hij hebt vrouwenteederheid noodig Mare schudde in pijnlijken twijfel het hoofd en schelde toen plots driftig de meid. Marie, ik ga voor 'n drietal dagen naar moeder. Heel goed, mijnheer. Gaat u van daag nog weg Binnen een paar uren. Mochten er soms bezoekers komen stuur ze maar gerust door. In orde, mijnheer Drie uren nadien verliet Marc met een zucht van verlichting het stations gebouw waar de trein hem zooeven af gezet had, en sloeg met snellen stap de richting in der ouderlijke wonirg Met een blijden uitroep van verras sing snelde zijn moeder hem in de armen, Eindelijk Jongen toch, wat heb ik naar u verlangd. Wilt ge wel gelooven dat ik meende dat ge ons glad vergeten waart. Vergeten 1 Zou men zijn eigen moeder vergeten zei hij warm Ik ook, moeder, heb naar u verlangd. Zoo En wat belette u ons te komen opzoeken Zaken, moeder, loog hij zonder haar aan te kijken Drukke bezighe den die me totaal in beslag namen. Arme jongen! Maar nu voel ik me toch gelukkig dat ge gekomen zijtMare ge moest Fritsje nu eens zien, ge zult hem niet meer herkennen. Hij groeit ziender- oogen, huppelt alle kaniers in en uit, steeds onder de bescherming van Lucie. Jongen toch, dat meisje is goud waard 1 Ge moest haar bezig zien, den heelen dag zonder zich maar even rust te gun nen. En Fritsje houdt van haar, meer dan van mij, zijn grootmoeder. Den heelen dag is het maar steeds "Moeke„ dit en „Moeke,, dat... Zegt hij "Moeke,, tegen Lucie? vroeg Mare ontroerd. O, dat zegt hij van de eerste woor den die hij stamelen kon. 'n Kindermond, glimlachte mevrouw Heeremans. De jonge man bleef enkele stonden peinzend en aan honderd gevoelens ten prooi strak naar den grond kijken. Waar is Fritsje thans, moeder 1 vroeg hij plots. Ergens in het park met Lucie, ge loof ik. Ga ze even opzoeken, ondertus- schen zal ik laten opdienen. Doe dat moeder, tot straks 1 En met vluggen tred betrad Mare den grintweg van het park. Reeds van in de verte hoorde hij de zilveren stem van zijn zoontje opklinken en een diep gevoel van vreugde en va derlijke fierheid doorzinderde hem. Bij den omdraai der baan zag hij plots Fritsje.thans 'n ventje van ruim achttien maanden, keurig in 'n gebreid pakje gestoken, wiegewaggelend komen aan- gedrenteld. Fritske 1 Die kreet ontsnapte hem onwillekeu rig en met versnelden pas ijlde Mare vooruit. Intusschen stond het kind ineens ver rast stil en wendde zijn hoofdje naar den kant van waar het zijn naam hoorde roepen. Toen herkendé het plots zijn vader, en zoo snel als zijn beentjes hem wilden vooruit helpen kwam hij naar Marc toe. l Va Hada kraaide het jui chend. Diep ontroerd ving de jonge man het kind in zijn armen op en drukte het tril lend van geluk aan zijn borst, terwijl zijn lippen het blozende, frissche gezicht je zoenden vol hartstochtelijke teerheid. En middelerwijl woelden de handjes over zijn gelaat, rukten hem den hoed van het hoofd en begonnen toen uit alle macht aan zijn zwarte lokken te rukken. Begeesterd en gelukkig liet Mare het kind eenige oogenblikken begaan, toen vroeg hij Zeg eens Fritske, waar is Lucie Het kind staarde hem verbaasd aan en plots begreep Mare. Waar is "Moeke,, ventje vroeg hij zacht. Het mollige handje wees onmiddelijk naar het nabije prieel. Moeke daar stamelde Fritsje. Met het kind op den arm ging Mare naar het prieel, terwijl hij zijn hart heftig voelde bonzen van diepe ontroerig. Werkelijk, in het prieel zat Lucie Helmhove, onledig aan borduurwerk. Lucie die naar het Mare leek, nog on eindig mooier geworden was sinds hij haar de laatste maal gezien had. Met een kreet van diepe verrassing wipte het jonge meisje overeind, toen ze Mare zag op den grintweg staan Blik semsnel golfde 'n diepe gloeiing over haar gelaat en zonder 'n enkel woord bleef ze bedremmeld en totaal in de war stilstaan. Het was zoo onverwachts en over rompelend voor allebei dat ieder oogen- oogenblik langer stilte duidelijker sprak dan woorden... Dag, Lucie, zei Mare, eindelijk zacht Heet ge me niet welkom dan Ze miek een krachtige poging op zich zelf, en reikte hem de fijne blanke hand. Dag, mijnheer Heermans U komt zoo., zoo onverwachts dat u me totaal ontreddert zei ze met 'n zwakken glimlach. Ieder woord van haar golfde als 'u teere melodie in de ziel van Mare. God, was het dan toch waar wat hij vermoed de Hield Lucie dan ook v m hem Ik ben gekomen op uitnoodiging van moeder zei hij, pogend zijn kalmte te herwinnen Weet u dat moeder niets dan lof over u weet Mevrouw is veel te goed voor mij stamelde ze met hoogrood gelaat en afgewenden blik. O zeg dat niet, Lucie. Gij verdient het ten volle. Gij verzorgt mijn kind als n moeder en vertroetelt meteen ook m'n eigen moeder. O, ik ben er stellig van overtuigd dat ze veel van u houdt. Op dit oogenblik strekte Fritske de armpjes uit naar het jonge meisje. Ikke "Moeke,, gaarne zien sta melde het. Mare voelde plots als een duizeling en het kind vast tegen zich aantrekkend fluisterde hij, verstaanbaar ook voor Lucie Fritske, vraag eens aan "Moeke,, of "Va„ óók van haar mag houden Het kind bekeek hen beiden beurte lings verbaasd terwijl het jonge meisje 'n zwakken kreet slaakte God. Mare Het volgend oogenblik stond de jon ge man naast haar en terwijl Fritske kraaiend haar de armen om den hals sloeg, smeekte Mare, innig Lucie. wilt ge werkelijk zijn "Moe ke,, worden, zeg Een diepe snik ontsnapte aan 's meis jes borst, toen drukte ze bet kind ont- stuimig tegen zich aan. Of ik wil. Mare Door het kind is de vader mij dubbel lief Zacht omvatte hij in zoete omhelzing het geliefde meisje dat een tweede moe der ging worden voor zijn kind, en over diens hoofdje heen wisselden hun lippen den eersten verlovingszoen, terwijl hij zacht fluisterde Als de zonne weerkomt, worden terug al de dagen mooi September 1926. Em. Van den Broeck. ■BHI Het bestuur van den Bond van Oost- vlaamsche Folkloristen verzoekt ons het volgend artikel, verschenen in Oost- vlaamsche Zanten mededeelingen van den bond, te willen opnemen. LANDBOUWLIEDEREN Prof. De Vooys liet in Volkskunde (XXIVe jaargang, blz. 154 en vlg.) een oproep verschijnen, waarin h(j de mede werkers van dat tijdschrift aanzette de volksliederen met betrekking tot den landbouw op te teekenen. Onze provintie, niettegenstaande haar bloeiende nijverheid, is toch hoofdzake lijk een landbouwgebied gebleven. Bij vermoeienden, eentonigen arbeid, zooals dorschen, maaien, oogsten, karnen, vlas- slijten, bij het spinnen en weven, twee nijverheidstakken, die met den land bouw zoo nauwverwant zijn, tracht de arbeider een gepasten, rythmischen vorm aan zijn bewegingen te geven, om zijn werk te verlichten, en die reactie uit zich gewoonlijk in een lied Dergelijke ar beidsliederen vinden wij bij alle na tuurvolkeren terug, ook bij ons Vlaam- sche volk, dat nog zoo dicht b(j de na tuur gebleven is. Nochtans sedert het verdwijnen van de huisnijverheid, wat het spinnen en weven betreft, alsook sedert het grooter gebruik van land bouwmachines, dreigt menig lied verlo ren te gaan en zelfs moeten er reeds veel verloren zijn. Natuurlijk wordt hier niet h?t kuituur- lied met volkskarakter bedoeld, zooals er René De Clercq zoo menig uitstekend gedicht heeft, maar het echte volkslied, uit het volk opgeweld en van geslacht tot geslacht overgeleverd. Wfl geven er hier een tweetal als model op. De lste stroof van een spinlied. Al onder den weg van Maldegem, Malle-Malle-Malle-Malle-Maldegem, Al onder den weg van Maldegem, Daar zat een wijf, dat spon. Dat wijf, dat zat en spon, Gielegon, Al op een houten wieleken, Wiele-wiele-wiele-wiele-wieleken, Al op een houten wieleken, Daar was geen draaii ng aan. (bis) En nu een oogstlied opgeteekend te Woubrechtegem (O V.) De laatste voer is op baan, Dat in den boer zija schuur moet gaan, De luie boeren alleen hebben nog staan. Nietalleenlijk de woorden zijn belang wekkend, maar vooral de wijze, die vóór de woorden is onstaan. Wij sluiten hier met den oproep van Prof. De Vooys in voornoemd artikel Laat dus ieder, die zich er voor inte resseert en die gegevens bezit of weet te verkrijgen, die raar ons adres opzenden. Ook wat schijnbaar onbeteekenend is, kan in verband van belang worden. F. Van Es, Albrechtlaan, 5, Aalst. FABRIEK X X van X Huis L. SAEY-CORTEN Brusselschestraat en Stoofstraat, AALST. X X IMPERMEABLES in ALLEN AARD X LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen Waterdichte Hoeden Regenmantels op Maat Z1L Al de Artikelen van het Huis zijn X gewaarborgd. Wekelijksche aankomst van Holland- sche kalfvaarzen, gekalfd en gereed om kalven, van het beste ras en aan den minsten prijs. De gekalfde mogen altijd gemolken worden, één dag of nog lan ger. Men verwisselt ook op aanvraag en alles ter trouw bij Achille Clauwaert, op het kasteel tusschen Meldert, Moor- sel en Baerdegem. een inlandsche, door streng methodische uitlezing verbeterde roggesoort met hooge opbrengst. De landbouwers die met Proof's Rog ge aan de Teelt-prijskampen der Pro vintie West-Vlaanderen deelnamen, zagen hun velden bekroond. De uitbreidingsvelden van Proof's Rogge en Proots Haver, te Coucke- laere, behaalden den eereprijs in 1924, 1925, 1926. Proof's Rogge wordt rechtstreeks geleverd door de vrije uitlezingstatie van Couckelaere, in gemerkte zakken, be vattende bewijs van oorsprong en date van inhaling. Verdere inlichtingen wor den gaarne gegeven door H. Proot. Burgemeester, Couckelaere. van de beste merken en aan de voordee- ligste prijzen, zooals De echte Melotte ploegen, goed gesteld en gescherpt van alle zwaarten. Enkele ploegen eigen maaksel in alle zwaarten schoeppers met en zonder wielen, hand- schoeppers alle soorten braakmachines, aardappelaanaarders en -uitroeiers, van 1 en 2 paarden (gansch nieuw model). Kleddens of Stoppelkettingen. Nieuw soort beerpompen zonder slot. Raapmolens gansch in ijzer en staal. Groote keus van voederdouchen, maai en pikmachines. Eenig Agentschap voor Aalst en om liggende van de beroemde dorschma- chines L. Clays. Al de werktuigen zjjn gewaarborgd en verzekerd van verwis- selstukken. Alle herstellingen worden met zorg afgewerkt. Landbouwers koopt uwe landbouw werktuigen in vertrouwen bij Gebreveteerd smid Werktuigkundige Binnenstraat, 34, Aalst. (nabij bet slachthuis) Zekere en radikale genezing zonder operatie. KOSTELOOZE RAADPLEGINGEN Mijnheer. J. GLASER, vader.de be roemde Fransche Specialist, heeft zija bureel ingesteld, rue de la Fraternité, te Brussel (Noordstatie). De weerhouden BREUK verdwijnt deze welke het niet is verdikt en stelt den breuklijder bloot aan de gevaren der verenging. Gij allen die aangetast zijt door verrekkingen, verzakkingen, buik wonden, BREUKEN, wacht niet tot een ongeval u teneer slaat. Vermijdt de operatie die kostelijk is en tijdverlies ver oorzaakt, en gaat M. GLASER, vader, raadplegen. Hij alleen zal uwe breuken doen weerhouden en ze genezen zonder u te verplichten uw werk te verlaten. Aarzelt niet langer Kostelooze raadplegingen, van 9 tot 3 uur, te Aalst, 16 Oct. Hotel de la Gare, Geeraerdbergen, 11 Oct. Hótel de l'Europe Sottegem, 12 Oct. Hotel des Brasseurs ^Ninove, 15 Oct. Hótel de l'Etoile. Men spreekt Vlaamscb. a Schoolstraat, 28, AALST Nier, Maagzakking. Water. Ader-, Navel, Lies en zware Zakbreuk worden regelmatig weer houden, en bij de nog mo gelijke gevallen, volledig en radikaal genezen met alle waarborg en matige prijs, door nieuwe behan delingen en toepassing dag en nacht zonder ongemak, der nieuwe gebreveteer- de Veerlooze toestellen van den gediplomeerden specialist Voorzien van alle steltels kosteloos te passengeeft raad en uitleg in 't Vlaamsch, van 9 tot 1 uur, te GENT den tweeden Vrijdag der maandHotel de Termonde (Zuid statie) AALST den derde i Zaterdag der maand Hótel Comte de Flandre (Statie) BRUSSEL Woensdags, Donder- H ïf dags en 3de Zondag van 9 tot 4 u. 111)1 (UuiH 65 - 67, Rue de la Meuse, 65 - 67 m /vfr/Cff JUlllLLi (bij Jubeilaan en kerk St. Rerny) I g 1 I a Specialiteit van Melkerijkannen in alle grootten en alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerijartikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. Eigen fabrikaat gebruikt voor uwe pikken en zeissen echte Depot bij Singelyn, Molen dries, Aalst. voor Heeren, Dames, Kinderen. Gewaarborgd ondoordringbaar. Lederen Vesten en Overjassen. voor Moto- en Autorijders. Naamlooze Vennootschap Albert Liénartstraat, 10, Aalst. Kapitaal fr. 8.000.000 Wij aanvaarden geld op rekening aan volgende intresten Op zicht voor handelaars 4 °/0 boven fr. 20.000 4.50 °/0 boven fr. 50.000 (vrij van lasten 1 4.50 Op 14 dagen sommen van ten minste 1.000 fr. 5.50 Op termijn t van 3, 6, 9 maanden of 1 jaar 5,75 van 5 jaar 6.50°/. Up Spaarkas t op zicht - vrij van lasten - 4.60 °/o op termijn - vrij van lasten - 5.50 Op Kasbons 5 voor drie maanden, stukken van ten minste 1.000 fr. en hooger, interest op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. Op Kasbons 6 voor 6 maanden vast, stukken van ten minste 1.000 fr. en hooger, interesten op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. AGENTSCHAPPEN Lede, Dreefstraat, 53 Denderhautem, bij den Heer Cyr. Van Damme, Dorp Kerkxken, bij den Heer jos. Tem merman - Van Londersele Audegem, bij de Heer Victor Cooreman, Dorp Herzele, GroendreefWieze, bij de Heer Gomaar Heyndrickx, Molenstraat. Indien gij vermagert j indien gij lijdt in delenden; indien gijpijnen voelt in armen en beenenindien gij altijd vermoeid zijt, 's morgens bij bet opstaan; indien gij hoofdpijn hebt. het geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslost; in dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lij.it, krampen hebt, beladen tong, vetten smaak in den mond, hartkloppingen, zweeten bij de minste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, oorruisclnugen, steken indezij le.versiopt ing.gegrol mde darmen, moeilijk ophouden van water af herhaalde noodzakelijkheid te wateren, brandend water, vlo iïngen, witte «loed of witlooping, onmacht, prostatiet, breuk. Indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en gij niet genezen zijt, lees het belang wekkend boekje i !»K zr.srw- ZWiKlk (WKTJRASTHKWIK), dan zult gij begrijnen waarom het «K- finCHT wis iim.ivcx, ge'egen too PlAVTHiSTMAAT. KHIJN- SKI, (kook»), in 1861 gesticht, en bestuurd door een geneesheer hfkciA- llrkT, altijd deze droeve ziekte geneest Duizende bewijsschriften van genezing lig gen ter beschikking der klanten. Het boekje wordt verzonden tegen 8 FR. in post zegels. Raadplegingen te BBtTiWEl 100 Plantenstraat, alle Zou- en Maan dagen, van 10 tot 3 uur, Rehaudeling bij briefwisseling. LU van dea Jwy ezt Uit WeOgt iid ■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■Hl t

De Koornbloem | 1926 | | pagina 4