Brief van Nonkel Wiesius De Veldprijskampen. Landbouwweekblad Koolstofvoeding der Plant. DE VRIJE UITVOER GELDPLAATSINGEN "ENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE KASBONS 6% ZONDAG 3 OCT. 1926 Prijs 12 centiem. Sate JAARGANG Nr 405 Abonnementsprijs 1 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. de Landbouwers vaar- leurs) ELEN Kook- ingar- leubi- ts tomsf, ie» eens ning, htop 3rom mer- lij de ende oote rder vVat nige ijker dit» :ijn! ïoff, ben het dat eer ik :te- em jen em na i ik u ik* kast eiwit, dat de eigenlijke leven- tof vormt vindt men in de planten lydraten (d i. zetmeel, suiker, cel- enz.) en vetten (oliën). Al deze stof- lijn organische verbindingen, t.t.z. itofverbindingen. e zegden reeds vroeger dat het In- iouss was die bewees dat de planten koolstof ontleenen aan het kool- uit de lucht. Dit scheen eerst onge- jaar omdat de lucht slechts 3 per tnd koolzuur bevat, De totale hoe- tód koolzuur van den dampkring t echter geschat worden op 3000 iard kilo, welke dus 800 milliard j koolstof bevatten Deze hoeveelheid I Istof zou gedurende langen tijd in de jefte der planten kunnen voorzien, indien het koolzuurgehalte van de I niet voordurend onderhouden idoor de ademhaling der levende tns, het ontleden der doode orga- be stof (hieronder wordt begrepen verbranden van steenkool, hout enz.) bor de werking der vuurbergen, let koolzuur vindt toegang in de it langs de "huidmondjes,, der blade- bet lost zich op in het plantenvocht omt aldus door diffusie in de cellen, ioolzuurontleding eischt de tegen- tdigheid van het bladgroen (chlo- lyl), d. i. de kleurstof waaraan de iten haar groene kleur te danken ben. let bladgroen is gevestigd op kleine, lelichaampjes, welke men bladgroen- Is noemtwanneer men deze kor net warmen alkohol behandelt, dan it het bladgroen in oplossing en er een stof over waarin Moore(l919) mikrochemische ontledingen ijzer gevonden. Het is dit ijzer dat als ilysator zou werken om, met behulp ionnestralen, ten koste van koolzuur ormlng van formaldehyde (formol), eren zetmeel te verwezenlijken. ens Wilstatter is het bladgroen otgansche verbinding van magne- len het zou magnesium zijn dat als lysator werkt. loore, hoogleeraar te Liverpool en bster (1913) hebben getoond dat op- ingen van ijzerzouten in tegenwoor- leid van opgelost koolzuur en met «lp van zonlicht de vorming van for- lehyde bewerkstelligen. Formalde- kan ook rechtstreeks bekomen ien uit koolzuur en water door de ;ing van magnesium (volgens Fen- en zelfs door de loutere werking ionnestralen. proeven van Daniel Berthelot zijn in- twekkend op dat gebied. Een mengsel waterdamp en koolzuur wordt met iviolet licht bestraald een zekere veelheid zuurstof wordt vrijgemaakt r vormt zich tevens formaldehyde en I ien. door werking der formoldeeltjes kander, vormen zich suiker, zet- enz. juist zooals ineen groene plant er den invloed van het licht. olgens de moderne opvattingen ge- edt in de plant in een eerste tijdperk volgende omzetting 0 C02 CH20 02 XI caloriën (1) -(-koolzuur^ formol -+■ zuurstof, een tweede tijdperk zouden de for- leeltjes op elkander terug werken suikers te vormen H20 C6H1206 X2 caloriën(2) mol suiker eze laatste reaktie werd door Em. :her in het laboratorium verwezen- t Formol wordt door behandeling |i alkalische oplossingen in levulose 1 jezetlevulose en glukose nu zijn de I s ontbindingsprodukten van beeten- Vanneer we de schema's (1) en (2) itnvoegen dan bekomen we X calo- I+6H20 6C02 C6H1206 402 (3). iter -f- koolzuur suiker en zuurstof. ^oor één liter koolzuur die door de at ontbonden wordt, wordt één liter tstof terug in den dampkring gezon- Zulks wordt door bovenstaande ktie vereischt, en het is ook werkelijk zooals men kan bestatigen wanneer a een plant in een beperkte lucht- ssa bewaart en deze lucht ontleedt. Nevens de koolstofvoeding bestaat bij de planten ook de ademhaling en door deze verrichting wordt zuurstof aan de lucht ontnomen en koolzuur afgeschei den. Maar wanneer koolstofvoeding en ademhaling tegelijkertijd plaats grijpen, dan is de invloed der koolstofvoeding overheerschend en er wordt dus meer zuurstof en min koolzuur gevormd dan er aan de lucht ontnomen wordt In het licht zuiveren de planten de lucht. Dit feit werd reeds in 1772 door Priestley bestatigd. In de duisternis echter grijpt geen koolstofvoeding, maar enkel ademhaling plaats in de duisternis bederven de planten de lucht. Tusschen haakjes ge zegd het is dus zeer af te raden planten te bewaren in slaapkamers. Het licht is volstrekt noodig voor de koolstofvoeding het is immers het licht dat de X caloriën verschaft welke vol gens reaktie (3) vereischt worden. Reaktie (3) is omkeerbaar, want door de ademhaling verbranden we suiker met zuurstof tot koolzuur en water tevens worden die X caloriën vrijge maakt en in lichaamlijke warmte en in mekanische drijfkracht (spierenwerking) omgezet. Daar spraken we over in een onzer bijdragen over voederingsleer. De planten stapelen dus warmte op welke ze aan de zonnestralen ontleenen de planten dienen als brandbaar voedsel voor de dieren en hieruit halen de die ren (ook de menschen) de energie welke voor het uitoefenen hunner levensver richtingen noodig is. Uit de planten ook is steenkool gevormd en de energie welke we uit het verbranden van steen kool trekken is ten slotte uit het zonlicht afkomstig. Op slot van rekening wordt dus alle energie welke op den aardbol verbruikt wordt, door de zon verschaft, P. J. C. der Landbouwprodukfen, In loop der jongstleden vergadering van de Provintiale Landbouwkamer van Brabant werd het belangrijk vraagstuk betrekkelijk den Vrijen uitvoer der Landbouwprodukten, andermaal te ber de gebracht en tevens druk besproken. De h' Beauduin, onder-voorzitter leidt de kwestie in, door een omstandige uiteenzetting nopens den huidigen toe stand der suikernijverheid. De gemiddelde opbrengst der suiker- beeten zal ongeveer 26 500 kgr. per hectaar bedragen en het suikerpercent zal nagenoeg 16 bereiken. Rekening gehouden met de vermin dering der verbouwde oppervlakte zal België slechts 270.000 ton suiker voort brengen, in plaats van 400 000 ton in 1924 en 350 000 ton in 1925. Het verbruik daarentegen stijgt traps gewijze. Vöör den oorlog verbruikte men te lande 12 kgr. suiker per inwoner, terwijl na den oorlog deze hoeveelheid klom tot 25 kgr. per inwoner; dit jaar zal ze zelfs stijgen tot 27 kgr. per hoofd. Dientengevolge zouden er slechts 60 70.000 ton voor den uitvoer beschik baar blijven. De Regeering was overi gens zinnens den uitvoer tot deze kwan titeit te beperken. Doch de suikerfabrikanten hebben doen uitschijnen dat deze beperkings maatregel niet alleen schadelijk zou. zijn voor de suikernijverheid, maar tevens zou zulks bij weerslag een nood- lottigen invloed uitoefenen op de suiker- beetkultuur en bij slot van rekening op de economische belangen van 't land. Inderdaad aldus spreekt de hr Beauduin verder, door den suikeruit- voer derwijze te beperken, zou men te lande en dit voor een groot aantal maanden een kapitaal on benuttigd vastleggen, van ruim 500 millioen frank. De Regeering, degroote nadeelen van zulke belangrijke geldstillegging begrij pende en overwegende, zou niet alleen geneigd zijn een grooter invoerkwanti- teit toe te staan, doch zelfs de volledige vrijheid van suikeruitvoer te vergunnen, op voorwaarde dat de uitvoerörma's ten gepasten tijde de noodige kwantiteiten zouden herinvoeren, ten einde de be voorrading van 't land te verzekeren. Trouwens de coöperatief der suikerfa brikanten heeft deze verplichting aange nomen, zoodat de bevoorrading ten allen tijde zou gewaarborgd blijven. Inmid- I dels is er nog geen bepaalde beslissing getroffen. Anderzijds bracht de hr Casteels een flink gedocumenteerd verslag uit over den werkelijken toestand betrekkelijk den uitvoer van zwijnen, zwijnenvleesch, boter en groenten. Door tal van door slaande argumenten beijvert spreker zich, om aan te toonen dat de handelsvrijheid voor den belgischen Landbouw een gewichtige levenskwestie omvat. De landbouw gaat spreker verder do«r, moet zijn noodige en onmisbare eer ste grondstoffen aan geweldig hooge wereldprijzen aankoopen en is in de on mogelijkheid zijn produkten aan die zelf de prijzen te verkoopen, aangezien ae Regeeringsmaatregelen zijn handelsvrij heid gedurig belemmeren en kortwieken. Door dergelijke verkeerde en onzin nige landbouwpolitiek ontmoedigt en vermindert men onvermijdelijk de pro ductie en werkt men bijgevolg noodza kelijk de stijgende levensduurte in de hand, dus streeft men derwijze juist naar het tegenovergestelde van het te berei ken en beoogde doel: "de praktische bestrijding van het duur leven.' Met doorslaande statistieken en offl- cieele cijfers aan de hand, gestaafd door tal van treffende voorbeelden bewijst verslaggever dat de eieren slechts acht maal den prijs van vóór den oorlog be reiken en de boter negen maal, en dit niettegenstaande het uitvoerverbod. De rechtvaardigheid eischt bovendien dat de landbouw op dezelfde wijze be handeld worde als de nijverheid. Thans laat men het tegenovergestelde stelsel matig gebeuren. Immers men bevoordee- ligt de nijverheid door de prijzen bene den den wereldprijs te houden en on rechtstreeks de salarissen gesteund op het index-cijfer, zoodat de Nijverheid mag uitvoeren met veel hooger winsten, doch ten nadeele van den landbouwer! En dit alles zonder ernstig voordeel voor den verbruiker, die niettemin zijn steenkolen, schoenen, kleederen, en dies meer,., aan den wereldprijs moet aan koopen, alsof men zou willen beweren dat zulks geen onmisbare levensbehoef ten zouden zijn! Terloops weêrkomend op de ophef makende historie der "erwten", herin nert de redenaar de srhandige kampagne der oplegfabrikanten. Spreker zegt dat hij benieuwd is te weten of de prijzen der Mechelsche conserven dezen Winter goedkooper zullen staan, dan deze uit den vreemde en of de opofferingen aan de voortbrengers opgelegd, niet enkel en alleen zullen ten goede komen aan de baatzuchtige oplegfabrikanten, zonder eenig voordeel voor den teleurgestelden verbruiker, In alle geval de zoo pas verschenen courantprijzen der erwten bewijzen reeds een verhooging van 100 p.c. op de prij zen van verleden jaar. De verslaggever teekent eveneens protest aan tegen de taks op de lijnkoe ken als eenige grondstof door toltarief getroffen. Hij besluit met aan de Landbouwka mer te vragen, bij de bevoegde ministers aan te dringen om de volledige handels vrijheid van alle land- en tuinbouwpro ducten te eischen en zich krachtdadig te verzetten tegen alle stelselmatige beper kingsmaatregelen, zooals uitvoerverbod, uitvoervergunningen, uitvoertaksen enz. Wij hebben niet alleen het volle recht maar tevens den plicht voor den land bouw de volledige gelijkstelling met de nijverheid te eischen en diensvolgens een rechtmatige en gelijke behandeling te vragen voor wat de economische en flnantiëele politiek der Regeering betreft. C.V. Men roept algemeen er bestaan geen goede geldplaatsingen meer Dat is zeker onjuist. Al wie van de Sam. Maat. Redt U Zeiven neemt is zeker een goede en vruchtbare plaat sing te doen. Deze kasbons zijn alle ja ren aan pari uitkeerbaar. Vraagt inlichtingen op onze bureelen te Aalst en Herzele. Geheimhouding verzekerd. Beste Redactie, Nu dat de patotters gerooid zijn en het werk goed gevorderd is, dank het goed weer, kan ik er een paar uurkes af- nijpen om Ued. nog een briefje te zenden. Ik moet me eerst en vooral nogmaals verontschuldigen dat ik mijn rol niet vervullen kon op ons feest van 8 Sep tember. Hoe spijtig toch, dat ik door eene verkoudheid weerhouden werd, en ik mijne boerenfilosofle niet kon voordragen. Zie, beste vrienden, ge moogt me waarlijk gelooven dat het mij oprecht pijn deed, te meer daar ik op voorhand wist dat het er aan deftig ver maak en veel leute niet ging ontbreken. Ik ben dan ook daags nadien op inlich tingen uitgegaan bij mijnen vriend Jef, die met volle monden vertelde over het prachtig feest. De brave man geraakte er niet over uitgeklapt, gezellig, fijn, plezant, allo oprecht voor een dag den hemel op aarde Ja, heeren van het Bestuur, daar haalt ge waarachtig eer van. Want waar hebben de boerkens nog zulke gelegen* heid om zich eens ondereen te verzet ten Op de kermis moet alleman opzij voor de geweldige sprongen der dan sende jonkheden, op café chantant is het niet veel anders dan aangebranden hut sepot die men te hooren krijgt, en ver ders is het maar altijd werken, werken Dees gelegenheid was dus voor ons deftige boerenfamilies eenig en de ver- standigsten hebben dan ook de gelegen heid waargenomen. Maar toch waren er nog zooveel die 20 frank te duur vonden, die veel goes ting hadden als het voor niets was, maar die te vrekkig waren om te beta len wat er toe stond, hetgeen volgens het zeggen van mijnen vriend Jef niet overdreven was Zie dat is een ziekte waaraan nog zooveel van onze boeren lijden. Vóór den oorlog was de landbouwer maar nen armen drommel, en deze die niet spaarden en nejlen dat er de stuk ken afvlogen, konden moeielijk de twee eindjes van 't jaar aaneenkoopen. Gelukkig voor ons allen zijn de tijden veranderd en dezen die goed boeren, verdienen deftig hun brood. Het is dan ook noodig dat we meegaan met deze nieuwe toestanden, dat we breeder leven, zonder te verkwisten wel te ver staan, maar dat we toch geen slaaf zijn van onze verdiende centen We hebben geen recht geld te verdie nen wanneer we hetzelfde niet op een fraaie manier weten te gebruiken. En om weer te komen op ons feest Er zijn veel menschen die slecht kunnen rekenen, die niet weten dat 20 frank nu de weerde is van 50 kilos patatten, het geen vóór den oorlog eene weerde vertegenwoordigde van 2,50fr. Het was dus voor 2,50 fr. dus voor nen halven zak patatten van vóór den oorlog dat we ons eens lekker konden vergasten in een fijn gezelschap. Maar zie de menschen rekenen zoo niet, en zien met groote oogen naar een biljetje van 20 frank 1 Ik zeg het nogspaarzaamheid is voor alleman aan te prijzen maar misplaatste gierigheid is schadelijk en schandelijk voor beschaafde menschen. Ik neem dit feest enkel als voorbeeld maar zoo is het doorgaans met alle zaken. Zoo hebt ge wel landbouwers die voor 6 fr. dat de Koornbloem kost, deze een heel jaar rond bij hun gebuur gaan leenen om te zien wat er in staat, terwijl ze wel moeten overtuigd zijn dat dit blad voor eiken boer minstens 100 fr. per jaar waard is Ik zou zoo vele voor beelden kunnen aanhalen. Daarom, beste vrienden, is het noodig dat we met den tijd meegaan. Laat ons ons dapper werken en zorgen, laat ons sparen op alles wat er nu wel dikwijls op hof of veld verloren gaat, maar als het er op aankomt behoorlijk te leven of eens eene uitspanning te nemen, moeten eens van ons centen genieten. Dat is ge zonde redeneering, en we zullen er niet arm bij worden. Hetzelfde geldt voor uitgaven die langs een anderen kant dubbel binnenkomen, evenals voor steun van inrichtingen die onze zaken behertigen en ons belangen verdedigen. Ge ziet dat ik toch weer met boeren filosofle bezig ben, zonder het zelf te weten wat wilt ge van nen ouden grol- pot gelijk ik Maar toch houd ik staan wat ik eerst zei, en de boeren zullen het me niet ten kwade duiden dat ik eens de de waarheid zeg ze zullen dat eens goed overdenken en ik hoop dat velen deze lessen ten nutte zullen maken; Hier mede zal het genoeg zijn voor vandaag, want ik wordt moe en mijn oogen vallen toe Intusschen regent het fel door en ik zeg bij mijn eigen Goed weer voor de rapen, de pulpverkoopers zullen staan gapen Vele groeten van NONKEL WIESIUS. Beschouwingen. Vervolg Verleden week hebben w(j een over zicht gegeven aangaande stand en op brengst van de aardappelteelt, voegen wij hier nog enkele regels betrekkelijk de bemesting aan toe om ons verslag te volledigen. De bemesting van de aardappelen laat algemeen veel te wenschen over. De aardappel, even als alle andere knol gewassen stelt bizonder hooge eischen voor wat de potaschbemesting aangaat. Dë potasch is het bestanddeel dat bij de bemesting voor aardappels door de meeste boeren aan kant gelaten wordt, geen wonder dan ook dat bij het oogsten de opbrengst te wenschen overlaat. De stikstof welke bij deze teelt natuurlijk niet mag achterwege blijven, wordt te eenzijdig en in te groote hoeveelheden toegediend. Het gevolg dezer eenzijdige stikstofbemesting is dat de groei te sterk in het loof schiet. Zulke velden krijgen gedurende den groei gewoonlijk een schoon, veelbelovend uitzicht, doch bij het rooien is men niet zelden teleurge steld. De aardappel vraagt een volledige bemesting met een lichte voorkeur voor 1 de potaschmeststoffen. Betrekkelijk het tijdstip van bemesten bestaan uiteenloo- pende meeningen, vooral voor wat be treft het toedienen van stalmest. Tengevolge de korte groeiperiode waarover de aardappel beschikt, dient de stalmest op het oogenblik dat de ont wikkeling der plant begint, ontbonden te zijn overigens het tijdstip van toe diening van de stalmest oefent ook nog een zekeren invloed uit op den smaak van de knol. Met het oog op de ontwikkeling en den smaak dus dient de stalmest zoo vroeg mogelijk ingewerkt te worden, hetzelfde dient gezegd voor de ruwe potaschzouten zoo er worden aange wend. In verschillende gemeenten zijn er door tusschenkomst en onder toezicht onzer Landbouwvereeniging proefvel den aangelegd aardappelen en bee- ten met het doel de landbouwers te overtuigen van den goeden invloed eener doelmatige bemesting op de op brengst van het gewas. Hier laten wij de wijze van bemesten en opbrengst volgen van een dezer proefvelden Geteelde vrucht aardappel-Krüger. Uitgestrektheid van het perceel 8 aren, onderverdeeld als volgt Perceel I 1 are. Perceel II 5 Men. Perceel III 2 aren. Bemesting Het heele proefveld 8 aren was bemest met stalmest in verhouding van 325 tot 350 kgr. per are. De scheikundige meststoffen zijn volgenderwijze over de verschillende perceelen verdeeld zonder scheik.meststoffen. getuige perceel. Perceel I t 3,25 kg. ammoniak p. are. Perceel II 5 kg. superfosfaaat I 3,25 kg. potasch sulf. Perceel III 5 kg. superfosfaat 3,25 kg. potasch sulf. Opbrengst Perceel I 288 kg. per are. Perceel II 425 kg. Perceel III 340 kg. Kosten van bemesting t de stalmest wordt niet in rekening gebracht, aange zien de kosten hierdoor veroorzaakt voor de drie perceelen dezelfde zijn. RNBL u u t v De medewtfkeri zijn verantwoordelijk voor kunne indragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. iS i. i J r i.i i. r.ia.-'

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1