KAPITAAL Landbouwweekblad VERSLAG Gewestelijke Hoptentoonstelling WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE POTASGSBEMESTING. ZONDAG 10 OCT. 1926 Prijs 12 centiem. 8ste JAARGANG Nr 406 in a B a a a a a a a Arbeid adelt Abonnementsprijs t 6,00 (rank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers In een vorige bijdrage zagen we het Mang der stikstofbemesting voor de fiwitvorming, omdat stikstof voor 16 ia de samenstelling van eiwit treedt Hoewel potasch geen bestanddeel is van zetmeel, toch moet men besluiten tot een nauwe betrekking tusschen pot asch en zetmeel, daar potasch in groote hoeveelheid aanwezig is in de zetmeel- rijke planten, zooals aardappelen, wor telgewassen enz. Volgens Nobbe, Erdmann en Schrö der, vormt het boekweit geen zetmeel wanneer potasch afwezig i3 deze stof peelt dus klaarblijkelijk een voornamen ol in de bladgroenverrichting of kool- tofvoeding waar we verleden week over spraken. De potasch is als planten voedsel even inmisbaar als stikstof en fosfatende rol van potasch is de zuren te verzadigen welke in de levende cel afgescheiden worden. Volgens de laatste onderzoekingen ou de groeisnelheid in verhouding zijn aet den potaschvoorraad der plant. Tengevolge het groot "vasthoudend vermogen" van den grond tegenover de lotaschmesten. wordt de potasch niet weggespoeld met het regenwater: mea san dus de potaschmesten lang op voor hand en in groote hoeveelheid toepas ten, daar de hoeveelheid potasch. welke ioor een eersten oogst niet werd ver bruikt, voor den volgenden oogst be schikbaar blijft. De gewone bron der potaschmesten :ijn de Stasfurther en de Elzasser mijnen. Uit de Duitsche mijnen wint men de iaïniet welke een mengsel is van chloor potasch en magnesiumsulfaat, de Elzas- ler mijnen leveren sylviniet, welke bene vens chloorpotasch en keukenzout een weinig magnesiumchloride bevat. Deze sylvinieten zijn gekenmerkt door hun groot potaschgehalte en door de kleine hoeveelheid magnesiumchloride ie er in gemengd isin de Duitsche kaïnieten is deze onzuiverheid zoo over vloedig dat men ze eruit verwijderen noet, omdat een te groote hoeveelheid magnesium een vergift is voor de plant. Uagaesiumzouten zijn nochtans in gerin- je hoeveelheid noodig voor de plant, aaar zij leveren enkel goede uitslagen wanneer ze gemengd zijn met 1,5 en 2 aaal zooveel kalk (BokornyLöw Bruch), Wietzmann heeft opgemerkt dat wan- leer potasch ontbreekt, een overdreven toepassing van sodanitraat tot een lauwe oogst leidt (H. Wietzmann, Zeitsch. Pflanzenernahr. und Düngung, 924). Potaschzouten moeten geruimen tijd 'óór de bezaaiing of beplanting in den jtond gebracht worden. Zij moeten joed ingeëgd of ondiep ondergeploegd worden. Enkel op weiden mag men ze ils bestrooiing gebruiken. Voor de praktijk moet men rekening houden dat de potaschzouten geschat worden volgens het overeenstemmende gehalte aan kaliumoxyde of eigenlijke potasch. Sylviniet bevat 15 a 18 potasch; èloorpotasch bevat 55 potaschde toe te passen potaschbemesting wordt dikwijls in chloorpotasch uitgedrukt: als nen chloorpotasch door sylviniet ver- angt moet men dus rekening houden Imaal zooveel sylviniet te gebruiken. De prijzen van sylviniet en chloorpot- isch stemmen nagenoeg overeen met hun respectief potaschgehalte. Potaschsulfaat (aan 90 sulfaat) be- wt 50 potaschde kilo potasch van potaschsulfaat is bijna 2 maal zoo duur ils in sylviniet of chloorpotasch, Nochtans volgens G. A. Cowie in het tijdschrift Chemical Age (Londen) schrijft, zou potaschsulfaat voordeeligst in. Chloorpotasch aangewend op aard- •ppelen versnelt den groei, maar het jeeft de aardappelen een neiging tot :wart worden bij het koken. Het is een gekend feit dat chloorpot- isch schadelijk is voor de brandbaarheid fan tabak, hier ook moet sulfaat toege past worden. Een fout welke onze landbouwers naar al te veel begaan is eenzijdige be mesting :de stikstof bemesting zal slechts dan hare volle uitslagen leveren wanneer tevens ook potasch en fosfoor worden toegediend. Ziehier een goed bemestingsvoor schrift voor wintertarwe Amm. sulf. Superfosf. Chloorpotasch 150 kgr. 300-500 kgr. 100 kgr. I Na klaver en vlinderachtige, hoeft geen stikstof gegeven te worden, maar men zal de hoeveelheid superfosfaat tot op 800 kilos brengen. P. J. C. Om een landbouwuitbating aan te gaan, te doen lukken en in stand te hou den. is er kapitaal noodig, t.t.z. beschik baar geld, noodig tot de noodzakelijkste aankoopen, en tevens onmisbaar om aan gebeurlijke ongevallen en tegen spoed het hoofd te bieden. Veel menschen, en onder hen, veel landbouwers denken nog altijd, dat het genoeg is geld te bezitten om met goed gevolg het bedrijf van landbouwer uit te oefenen. Daarom denken zij ook, dat het woord "kapitaal,, alleenlijk klinken de munt beteekent. Kapitaal wil zeggen, al wat hoofdza kelijk noodig is om den voorspoed en den vooruitgang te bewerkstelligen, wjj zouden zeggen alles wat kan medehel pee om geld te winnen. Voor een landbouwer heeft kapitaal "al hetgeen hij in zijn bedrijf aanwendt om hetzelve te doen bloeien.,, Aldus land, gebouwen, vee, geld, lichaams krachten, geestesbekwaamheden, alaam, enz.., dit alles helpt even noodzakelijk mede om het bedrijf te doen vooruit gaan. Alaam en gebouwen noemt men dood kapitaalland en huisdieren rechtstreeksch vruchtafwerpend kapi taal beschikbaar geld vloeiend kapi taal en s menschen lichaamskrachten en geestesbekwaamheden scheppend kapitaal. Wat baat het b v.b. een landbouwer veel geld te bezitten, alswanneer ziekte hem op het lijdensbed gekluisterd houdt? Wat voordeel brengt hem geld en ge zondheid, als hij geen verstand heeft van boeren Men ziet dus dat de gezondheid, het verstand, het land, het vee, het alaam enz. even noodig zijn in het boerenbe drijf als hetgeen men gemeenlijk noemt klinkende munt, en dat het even nood zakelijk is goede zorg te dragen"voor al deze bovengenoemde faktoren der land- bouwbedrijvigheid, juist omdat ze veel geld waard z(jn, en veel geld kunnen winnen. Een landbouwer sluit zorgvuldig de geldelijke opbrengsten van zijn verkoop, in kas of in bank maar ongelukkiglijk moet men bestatigen dat hij niet even veel zorg draagt voor zijn gezondheid, zijn alaam, enz... Indien een landbouwer aanvaardt, dat de hooger bedoelde faktoren mogen gerekend worden onder de benaming "kapitaal,, dan zal het hem niet moeilijk vallen aan te nemen dat hij over dezelve evenzeer moet waken als op zijn kas... Een boer die deze week een tiental frank min ontvangt dan op de voorgaan de markt, zal daarover spijtig zijn, en nuttelooze klachten uiten over dit ver lies. Maar... is hij even bezorgd voor zijn gezondheid en die der zijnen Hoe dikwijls gebeurt het niet dat hij, bezweet van zijn werk komende, koud water of bier drinkt Zijn zoon heeft zich ge kwetst aan de hand, en vader laat hem toe, met diezelfde bloote hand in de aar de of in de mest te wroeten De werk lieden of de kinders komen naar huis om te noenmalen, om te melken, om boter te bewerken, en zonder zich te wasschen, pakken zij de spijzen, de melk, de boter aan met bevuilde handen, waaraan mis schien millioenen gevaarlijke mikroben kleven Een landbouwer die zulke din gen toelaat, weet niet welke waarde het kapitaal der gezondheid-heek... Een pachter kermt om het verlies van een viggen, of over de dood van een paar kiekens hebt gij hem ooit hooren klachten uitbrengen over een kind dat niet wil leeren op school Bah zegt hij, de jongen zal t'huis blijven en wer ken zooals wij Daar hebt gij het wederom werken zooals wij i Hoe moet dit verstaan wor den Werken zonder plan, zonder doel, zonder richting... voortgaan op goed- valle-'t-uit Boertje, gij kent de waar de niet van het geesteskapitaal, anders zoudt gij alzóó niet handelen. Het kan gebeuren dat het grootste getal der oude landbouwers, geen gele genheid hadden om zich in de landbouw kunde te volmaken. Maar zij hebben nochtans de kans om nu nog gemakke lijk nieuwe kennissen onder opzicht van landbouw op te doen. Landbouwers, abonneert u aan degelijke landbouwbla den en vaktijdschriften, woont regelma tig de voordrachten van uwen bond bij, bezoekt de landbouwtentoonstellingen, doet mede aan veeprijskampen en wed strijden voor vruchten te velde... enz. Vooral handelt voorzichtiger en met meer gezond verstand, alswanneer er spraak is van onderwijs en opvoeding uwer kinders. Toont belang in hun lessen, toont u gevoelig als uw kind vooruitgaat, moe digt het aan door alle soorten van kleine voordeeleu, en vooral wanneer het de lagere school heeft uitgedaan. Zend uw kind naar de avond- of zondagscholen, naar de landbouwschool als gij vol doende bemiddeld zijt om dit te bekosti gen. De geleerdheid en de vakkennis, gepaard met een degelijke opvoeding, zijn meer waard dan een fortuinwant met zulke gaven van geest en hart, kan men verloren geld terugwinnen. Wat gezegd van het vruchtafwer pend kapitaal—Land en Vee—? Alhoe wel onze hedeudaagsche boeren in 't al gemeen reeds kunnen meespreken over veel zaken betrekkelijk de bewerking en de bemesting van het land, de verede ling van plantzaad en teeltdieren, zijn er nochtans zooveel punten, waarop zij meer hun aandacht moeten vestigen, zooals de grondverbetering, de ratio- neele bemesting, de oordeelkundige voe dering der huisdieren, het landbouw- boekhouden, de mekaniek op de hoeve enz... De vruchtafwerping van land en vee moest bij velen onzer boeren jaar lijks voor duizenden franken meer op brengen, want de slenter en de oude gewoonten, evenals de ingekankerde vooroordeelen welke de grootste belet sels zijn van den waren vooruitgang, ne men in veel hoeven nog de plaats in van de gezonde rede en van de weten schappelijke ondervinding. Dus alle onverschilligheid en stijf hoofdigheid van kantWie bij diereo- kweek en vruchtenteelt niet wil mee gaan met zijn tijd, boert onvermijdelijk achteruit... Is het omdat gebouwen en alaam als dood kapitaal aanzien worden, dat wij deze maar eenvoudig weg laten verval len en te kwiste gaan Hoe onzinnig Woonhuis, stallingen en afhankelijkheden dienen goed onder houden te worden, omdat zij menschen, dieren, granen enz. moeten herbergen. Hoe beter de gebouwen onderhouden zijn, hoe beter zij zullen dienen als ge zond onderkomen voor mensch en dier, hoe meer zij den waren naam van vei lige bergplaats zullen verdienen. Dus bij de minste schade aan de ge bouwen moet de eigenaar verwittigd worden, en de landbouwer-pachter moet een kleine geldelijke opoffering niet ont zien om de noodigste herstellingen zelf te bekostigen, want alle verwaarloozing op dit gebied staat gelijk met een wille keurige geldverspilling. Iets wat een verstandig mensch niet kan aannemen is dat een goede en an ders verstandige boer zijn alaam werk tuigen,machines, gansche dagen kan bui ten laten in regen, wind. sneeuw, vorst en dooi. Er gaan op veel hofsteden gelooflij- ke geldsommen verloren door slordig heid of onachtzaamheid in het bewaren van het landbouwalaam. Roest, slijk, ge mis aan oppoetsing en insmering, ver waarloozing in het vervangen van kleine onderdeden dit alles kan de schuld zijn dat de beste landbouwmachines maar enkele jaren kunnen dienen, en de boer de ware schuldige werpt dan de verantwoordelijkheid op de firma's die ondeugdelijke waar verkoo- pen 1 Alles wat op de hoeve roert en leeft, al wat men op een hofstede ontmoet, is geld waard. Wat zeg ik alles vertegen woordigt een kapitaal dat hooge intres ten kan opbrengen. Het komt er maar op aan op welke wijze men de uitbating aan pakt. Met geld kan men iets, met geld, land, vee, alaam, kan men méér, met for tuin, materiaal, en gezondheid kan men veelmaar als men daarbij vooruitziend en spaarzaam is, en zich stelt onder de hoede van God, kan men alles Al deze gaven, zoo stoffelijke als verstandelijke en zedelijke, zijn voordeelen die de Heer ons geschonken heeft. Deze voor deelen mogen wij niet delven om ze te gen dieven te beschermen zooals de man uit te Parabel, maar wel ieder talent of gave doen opbrengen. Dit kan alleen een voorzichtige, zorgzame, spaarzame verstandige boer. Zulke boeren moeten wij allen zijn want wij beleven nu een tijd dat er niets mag verloren gaan. PAUL SEW. over de Een Kampstrijd van Beteekenis. Zooals telkenjare richtte de "Fede ratie der Vereenigde hopbonden van t Land van Aalst,, een gewestelijke Hoptentoonstelling in, welke plaats greep, Donderdag 30 September jongst leden, op de overdekte Hopmarkt van Aalst. Gezien de degelijke voorafgaande propaganda door het Bestuur der Hop- federatie gemaakt, waarbij een warmen oproep werd gedaan tot onze Aalster- sche en Brabantsche hopboeren, mocht men zich aan een flinke opkomst ver wachten. Wij werden in onze verwachting dan ook niet teleurgesteld. Integendeel zoo wel de Aalstersche als de Brabantsche hopbonden hadden den oproep flink be antwoord; van einde en verre waren de hopplanters toegestroomd om aan dezen buitengewonen kampstrijd deel te nemen. Reeds van in den vroegen morgen heerschte er buitengewone bedrij vigheid op de Hopmarkt; 't leek net, of men ze stormenderhand ging innemen. Karren en wagens brachten maar immer door zwaar bevrachte ladingen hop bij, zoodat na eenige oogenblikken de hop markt—alhoewel ruim en uitgestrekt,— totaal bezet was met eindelooze rijen balen, letterlijk tegeneen geperst, en die even ongeduldig hun beurt tot inschrij ving schenen af te wachten. Dank de bereidwillige medehulp van de H.H. L. Kieckens, Fr. Callebaut, Jos. Troch en Om. Van den Eeckhaut die den Hr Cam. Vincx, algemeen Sekretaris, flink ter zijde stonden, werd de taak der inschrijvingen, adres-opname, nummeren en opspelden der keurkaarten ruim schoots vergemakkelijkt en mocht de keurraad op 't aangekondigd uur met zijn erg lastige taak aanvangen. De Jury's aan 't werk. De keurraad kreeg niet minder dan 320 balen hop te onderzoeken, waar onder 240 balen der variëteit Coigneau, 70 balen Groenbel, 10 met onderscheiden vreem- de variëteiten. 320 balen Verder nog een 80 tal balen, die aan den kampstrijd geen deel namen. Daar de heeren juryleden er niet de minste kans toe zagen met hun ingewik kelde en erg moeilijke taak tijdig ge daan te maken, kwamen ze tot het ge lukkig besluit zich in drie groepen te splitsen, zoodat de keurraad in drie ploe gen fungeerde, respectievelijk saftmge- steld als volgt 1' Jury. H.H. Coremans, Voorzitter der Brouwersfederatie, en brouwer te Merxem; De Schrijver, hophandelaar, te HekelgemO. Caudron, Bestuurder van "Redt U Zeiven"; Jos. Appelmans, hop- planter, te O.L.V. Lombeek. 2'Jury. H.H. Bricout, Staatsland- bouwkundige; L. Van Droogenbroeck, hopplanter te Ulrick-Kappelle; J.Tassin, brouwer te Cumptich; F. Callebaut, hophandelaar te Aalst. 3' JuryH.H. Van Vaerenbergh, hop planter, ErembodegemMichiels, hop handelaar Van Cauwenberghe, Secre- taris der Brouwersfederatie; J. Troch, hopplanter, Aalst. Laat ons maar onmiddellijk de wei- verdiende getuigenis afleggen dat de of fervaardige heeren Juryleden zich met de meeste nauwgezetheid en onpartijdigheid opperbest van hunne erg lastige taak hebben gekweten, rekening gehouden van het overgroot aantal te onderzoeken hoppen eenzijds en de strenge kieschheid bij 't toekennen der waardecijfers bij de talrijke hoppen van "prima-kwaliteit anderzijds. Aan al deze heeren betuigen we dan ook om hun bereidwillige en belangloo- ze offervaardigheid een welgemeenden en hartelijken dank. Toegekende prijzen Een 1' prijs werd toegekend aan hier na vermelde bekroonde deelnemers met volgende variëteiten: A) Groenbel. B) Coigneau. Niet minder dan 93 tentoonstellers behaalden een 2den prijs (80 punten en meer) hetzij met de variëteit Coigneau- Groenbel of Witte Rank. Een volledig palmares met naamlijst dezer bekroonde deelnemers zal afzon derlijk in het Koornbloemnummer van Zondag a.s. verschijnen. 83 balen bekwamen 70 punten en meer. Gezien het buitengewoon groot aantal lc en 2de prijzen, zal het Bestuur der Hopfederatie onvermijdelijk genood zaakt zijn aan de 3d' prijzen (dus 70 pun ten) slechts een Eervolle Vermel ding te vergunnen, aangezien het pre- miecijfer van 2000 fr. waarover zij be schikt te nauwernood zal volstaan om de verdienstelijke medekampers, die een 1'" of 2d'n prijs behaalden, een iet of wat rechtmatige belooning te verschaffen. In elk geval, in afwachting der aan staande plechtige premie-uitreiking, bie den we aan al deze flinke laureaten onze hartelijke en welverdiende gelukwen- schen, om hun hooge onderscheiding! Algemeene Indrukken. De heeren Juryleden, wier onbetwist bare vakkennis en gestrenge onpartijdig heid buiten kijf staat, waren roerend 't akkoord om te verklaren, dat deze hopprijskamp in verband met die der twee voorgaande jaren, het doorslaand bewijs heeft geleverd van een flinken stap naar vooruitgang. Vooral onder oogpunt van pluk en droging was de verzorging buitengewoon merkbaar. Zulks mag waarlijk een verheugend feit genoemd worden, immers daardoor hebben onze vooruitstrevende hopboe ren duidelijk willen bewijzen dat ze den eeretitel van "puiken bopboer" niet enkel met den naam bezitten, doch hem tevens met de "daad" willen waardig blijven en er naar streven de faam onzer streekeigen hopkultuur hoog te houden. Een opvallend verschijnsel door de heeren Juryleden vastgesteld, was dat van de 400 balen hop men slechts 7C balen heeft aangetroffen der variëteit "Groenbel terwijl schier al de overige tot de "Coigneau" behoorden. Wat hierover te denken valt, evenals over het kweeken van vreemde hopvarieteiten, bespreken we liefst in een speciaal arti kel afzonderlijk aan dit vraagstuk ge- wjjd. Stippen we enkel voor 't oogenblik aan, dat elkeen heeft kunnen vaststellen dat de "Coigneau" op verrena de hooge handelsprijzen niet bereikt der Groen belof andere vreemde variëteiten, en dit omdat ze onder oogpunt van lupiline- rijkheid merkelijk beneden de anderen blijft. De Belangstelling. Het mocht U even als ons wel vreemd voorkomen dat op zulke flinke hopmarkt schier zonder weerga in de annalen der hopgeschiedenis van Aalst) de belang stelling vanwege de heeren hophande laars en brouwers zóó erg flauwtjes en zóó bitter klein was. Zulks is werkelijk te betreuren, immers hebben dezen er alle belang bij onze vroeger zóó ver maarde Aalstersche Hopmarkt te zien 6 t' a a a k RN BLOEM Dc medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne b|dr*yeo Ongeteekeade stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. H.H. Moens Petrus, Moorsel, 92 punten. Uyttersprot G. Moorsel, 91 Scheerlinckx D. Herdersem, 91 Vermelr Jan, Aalst, 90 Troch We Kind" Aalst, 90 De Strijcker Fr. Borg-Lomb. 90 H.H. Moeps Petrus, Moorsel, 93 punten Aelbrecht J.B. Moorsel, 92 Troch We Kind" Aalst, 91 Splnoy Frans, Opwijck, 90

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1