s Landbouwweekblad Na de Kiezingen De pcansehe Pefsrtdders ELDPLAATSINGEN Zure Gronden ST j I h ETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE ilïaohet water in het plantenleven KASBONS 6% prij- I koo- OE- j t en ant- I aar- .ST tijd ZONDAG 17 OCT. 1926 Prijs 12 centiem- 8ste JAARGANG Nr 407 Arbeid Abonnementsprijs t 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft tn op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTA1RE CAUDRON, Aalst. Voor oa door do Landbouwers ELEN K^ook- :ngar- leubi- :rs >s komst I 'i De planten bevatten gemiddeld 80 as 90 tot 95 water; dit water dringt aide levende plantenweefsels en voert het voedsel toe dat het in oplossing idt. De opname van het water geschiedt I oral langs het uiteinde der wortels. minerale stoffen, nitraten en arnmo- pouten, fosfaten enz. welke in het liler opgelost zijn. kunnen alzoo door plant opgenomen worden. Het groot gedeelte van dit water wordt ver- apt, vooral door de bladeren, terwijl minerale stoffen in de plant achter ren. Daar het bodemvocht slechts gering percent minerale bestand- :len bevat, moet de plant, om in haar loefte aan voedsel te voorzien, ge- Idig veel water uit den grond opzui- angs de opperhuiddeelen van den rtel dringt het water in de cellen van wortelbast en alzoo tot in de vaten, loor welke kracht wordt het water in raten tot op het uiteinde van takken twijgen opgestuwd? levens haarvaatkracht komt vooral lotische druk in aanmerking; het is mogelijk in een vulgarisatieartikel de lose uit te leggen, maar we zullen een ioende gedacht van het verschijnsel tn met te zeggen dat de cellen rond raten als kleine zuig- en perspompen tens het water stijgt hierdoor van cel tot de onmiddellijk daarboven- pde cel, gedeeltelijk met tusschen- it der vaten. teberg en vijfhonderdste (1/500) ongeveer het opgeslorpte water wordt door lant verbruikt tot het vormen van bestanddeelenhet overige gedeelte dt langs de bladeren verdampt. Deze lamping geschiedt vooral langs de mondjes waar we vroeger over iken. Ieblijvende bladeren verdampen min de vroeg afvallende bladeren; de e bladeren meer dan de oudere. Ie verdamping neemt toe in droge jsfeerzij vermeerdert met de warm- i met de sterkte van het licht, e verdamping verfrischt de planten- :n waar zij plaats grijpt, en belet sdat deze door het zonlicht op een elijken warmtegraad zouden ge it worden. lens de landbouwkundigen, onder ïe Lawes en Gilbert, Risler en iriegel, moeten de planten welke in «en akkerbouw gekweekt worden, iveer 250 a 300 deelen water ver pen om één deel droge stof te vor- zulks vertegenwoordigt in onze iten een derde van den jaarlijkschen [SI i Een hectaar tarwe verdampt vol- Haberland gedurende de ontwik- gsperiode een millioen liter water! tee cijfers hangen af van de planten- liag, of liever van den voorspoedi- loestand van den akkerbouw. Een levoede plant verdampt minder, in ledigheid met haar gewicht, dan andere plant welke slecht gevoed is. m zijn oor ^kalische stoffen (kalk, potasch) iVat ij verdamPin9 bevorderd, terwijl jaor zuren belemmerd wordtnu zon- 'oldoende verdamping geschiedt ook opslorping. Gewoonlijk veroor- t het verdampen slechts een kleine Was eer! t meest erkers ers, o roer eer is. isklaps gelijk nacht- van- orsen, •en cht te alles en en nndering der spanning in vaten en voel- - weg ideren »weld, ij den en de leiders lij als muur bezag derlijk «e ge :n, de ireede iokde ebukt akken listen n le n, daar het opgeslorpte water tegen terdampte water opweegt; wordt trdamping overdreven, dan wordt panning in de plant verminderd en laatste verslenst. Er moet dus een r evenwicht bewaard worden tus- n opslorping en verdamping. P. J. C. len roept algemeen er bestaan geen ■Ie geldplaatsingen meer 'at is zeker onjuist. Al wie ie Sam. Maat. RedtUZelven neemt Ier een goede en vruchtbare plaat- te doen. Deze kasbons zijn alle ja- jan pari uitkeerbaar. raagt inlichtingen op onze bureelen alst en Herzele. «heimhouding verzekerd. Noodzakelijkheid der Ontleding. Van af den beginne hunner weten schap hebben de scheikundigen zich bezig gehouden met het nagaan der reactie van de vloeistoffen, bijzooverdat ze deze leerden onderscheiden in neu- j trale, zure en alcalische vloeistoffen. Hiertoe steunden zij zich op de eigen schap van het tournesol papier dat door zure vochten rood, en door alcalische blauw gekleurd werd. Alhoewel men dus van den beginne af zekere begrip pen bezat betrekkelijk de reactie, bleef deze nochtans onvoldoende bepaald en wist men weinig af van haar oorsprong. Het is slechts in de laatste jaren dat de scheikundigen, zich steunende op de ionen theorie, er in gelukt zijn den grondslag te leggen van dit zoo belang rijk onderwijs. Men neemt aan dat in het water een kleine breuk van de moléculen gesplitst is in een atoom waterstof met positieve electriciteit geladen, en in een tweede deel geladen met negatieve electriciteit. Die negatieve beladen deelen der molé culen worden ionen geheeten. De reac tie zou verband houden met de hoeveel heid van ieder soort ionen, die in de vloeistoffen voorkomen. Komen er meer positieve dan negatieve ionen, zoo zou de vloeistof zuur zijn, alcalisch in tegen- j overgesteld geval en neutraal indien po sitieve en negatieve ionen in gelijke hoe veelheden voorhanden zijn. Tot voor enkele jaren nog werd het bestaan van zure gronden door veel ge leerden ontkend. Doch deze nieuwe theorie heeft er toe geleid dier bestaan te bevestigen. Het feit dat zekere gron den een zure of alcalische reactie ver- toonen is van het allerhoogste belang onder verschillende oogpunten. In de eerste plaats zija de eischen welke de planten stellen onder dit op zicht, betrekkelijk de gronden waarin zij moeten groeien, zeer verschillend. Die speciale eischen welke de planten stellen onder dit oogpunt zijn nog wei nig bekend. Door ondervinding weet men dat terwijl sommige planten de voorkeur geven aan een zuur midden, andere best groeien in alcalische gronden. Aan beet is het onmogelijk zich te ont wikkelen in gronden welke zelfs maar in lichten graad zuur zijn, het vlas integen deel, vreest een alcalische reactie en heeft soms zelf nog te lijden onder de inwerking van het logisch overschot welke zekere zouten, als natrium nitraat, in den grond achterlaten. Er bestaat dus geen twijfel dat, zoo de reactie der bemesting geen nadeeligen invloed heeft op sommige planten, zij integendeel voor andere dient in aan merking genomen. Niet alleen op de planten, maar ook op de micro-organis men, welke de organische stoffen in den grond ontbinden, en derwijze de voe dingsstoffen in 't bereik der planten stel len, oefent de reactie van het midden waarin ze leven, een voordeeligen of na deeligen invloed uit. Die ontbinding der organische stoffen en de trapsgewijze omzetting van orga nische stikstof in ammoniak en nitrische stikstof, al die vervormingen, onmisbaar tot de landbouwvoortbrengst, eischen een neutrale of licht alcalische reactie van den grond. Hetzelfde mag gezegd van de microben welke de stikstof uit de lucht vastleggen in den grond. De levendige werking van die organismen, onmisbaar voor de ontwikkeling der planten wordt fel gehinderd en zelfs on mogelijk in zure gronden. Dit kan zelfs voor die planten welke in een zure grond goed groeien een noodlottig gevolg heb ben, uit oorzake van onvoldoende voe ding voortspruitende uit een vertraagde nitrificatie. Van niet minder belang is de reactie van den grond met het oog op de spaarzaamheid der minerale voedende bestanddeelen. In hun oorsprongvorm bestonden de meeste gronden uit kiezelaarde of kiezel- zuur, bestanddeelen welke soms 85 t. h. van de totale massa uitmaken. Een ge ringe hoeveelheid van die kiezelaarde is verbonden met minerale bestanddeelen uit den grond, als soda, potasch, kalk en magnesium. Het is aan deze verbindin gen, welke daartoe verschillende omwer kingen moeten ondergaan, dat de plan ten de minerale voedende bestanddee len putten. Het natuurlijk gevolg is een verarming van den grond welke nog in de hand gewerkt wordt door het toedie- nen der meststoffen met het inzicht de opbrengst te doen stijgen. De meeste scheikundige meststoffen bevatten, bene vens het voedend bestanddeel, zekere zuren welke de kalk in den grond vast leggen en derwijze onopneembaar ma ken door de planten. Anderzijds wordt de oplosbaarheid van de zouten, welke in de bouwlaag opgehoopt zijn, verhoogd door de zure reactie van den grond waardoor het uit spoelen bespoedigd wordt. Vooral in regenachtige streken en doordringbare gronden is de uitlooging groot, vandaar dat zulke gronden meestal zuur zijn. In vroeger tijden werd dit gebrek van den grond tegengewerkt door de kal king, doch ten huidige dage wordt, ten gevolge het gunstig gebruik der schei kundige meststoffen welke een heele om mekeer in den landbouw teweeg ge bracht hebben, van de kalking in vele streken afgezien. Doch de gevolgen dier verwaarloozing hebben zich reeds in menige plaatsen doen opmerken. Bij onderzoek hebben vele proeven uitgewezen dat het mislukken van den beetenoogst op de meeste gronden toe te schrijven is aan de zuurheid van den grond. Zooals ons schrijven uitwijst is het voor u, landbouwers, van het allerhoog ste belang den graad van zuurheid uwer bouwgronden te laten onderzoeken, om een gepaste keuze te kunnen doen tus- schen de aan te wenden meststoffen en het te verbouwen gewas voor een gege ven soort grond. Het is een punt dat de bizondere aan dacht verdient van alle landbouwers zonder uitzondering, want velen loopen een mislukking op met een of ander vrucht tengevolge dier verwaarloozing. Alle verstandige landbouwers raden wij ten sterkste aan hun gronden te doen ontleden, ongehoorde voordeelen zijn er aan verbonden. Ieder landbouwer-lid van Redt U Zeiven willende in de gelegenheid stel len dit onderzoek te laten doen en voor hem groote kosten uit te sparen, heeft maatschappij besloten hiertoe het noodi- ge materiaal aan te koopen om de ont ledingen uit te voeren. Stalen Voor ieder te onderzoeken partij neemt men een, desnoods, indien het verschil in vruchtbaarheid van één zelfde stuk grond het vereischt, twee stalen. Voor ieder staal neme men ongeveer een halven kilogram aarde welke men men opdelft op vier, vijf verschillende plaatsen van het veld en op een diepte van tien tot twintig centimeter. Deze stalen, goed ingepakt en voor zien van een duidelijk leesbaar adres, mogen bij de magazijniers afgegeven worden vanwaar ze ons zullen gewor den. De ontleding is kosteloos. Eens te meer komt Redt U Zeiven door deze daad het bewijs te leveren dat de Maatschappij onder alle oogpunten haar leden op den weg naar beter wil vooruithelpen. Hopen wij dat de leden van deze ge legenheid duchtig zullen gebruik maken en eindelijk de oordeelkundige bemesting op vaste gegevens zullen kunnen steu nen. Van heden af mogen de stalen ons worden toegezonden. V.D.E. De gemeentekiezingen zijn gelukkig- lijk weer eens achter den rug. Zooals gewoonte, en op sommige gemeenten erger dan vroeger, ging alleman op den loop, om zooveel mogelijk stemmen voor zijn persoon of groep te bekomen. Men beloofde, vleide, smeekte, dreigde of betaalde naar gelang de omstandigheid. Voor een stemmeken van den armsten drommel, van een mensch die mijnheer eenige maanden vóór en nu weer eenige dagen na kiezing niet eens bezien wil, kwamen allerlei vriendelijke gezichten, zoowel van hooge menheeren als van gewone stervelingen in het huizeken binnen. Geen middel, hoe gemeen of afstootend ook, bleef gespaard om stem men te winnen. Laster, eerroof, bederf, dronkenschap, schandaal waren toegela ten. Sommige lieden die men nog alge meen voor zeer deftig zou bezien, toon den nu hun laag en bedorven binnenste en stormden als alverslindende wolven in den schaapstal der kiezers. Op sommige dorpen was het speciaal j geld en goed die in de weegschaal werden gelegd grondeigenaars liepen de pach- ters af om hen te bevelen hoe ze te stem- j men hadden. Rjjke of begoede lieden lieten drinken aan jong en oud, deelden koekjes of chocolade, cigaren of bank biljetten. Op een dorp zelf heeft een schoone jonkman er op geroemd veel stemmen te hebben gewonnen met aan de flinke boerinnekens een vriendelijke lach, een weinig vleierij of een paar kussen te jonnen 1 Van princiepen of beredeneeringen is er over 't algemeen geen spraak, buiten eenige uitzonderingen. Men kiest voor deze die 't meest voordeel op een of ander manier kan aanbieden, dus uit eigenbelang en intrest. Men kiest ook voor personen de vriendelijksten, die 't best kunnen vleien en liegen, de beste muilentrekkers, deze die meest trotsee- ren, ook al eens de rijksten hebben meest kans. Bekwaamheid, eerlijkheid, ridderlijkheid of waardigheid tellen ge woonlijk voor niets of voor zeer weinig. Algemeen houdt het volk ook niet van zijnen stand. De lieden willen alge meen geregeerd worden door hoogere mannen en men ziet overal dat de rijk ste kandidaten, uitzonderingen daarge laten, het meest voorkeurstemmen be kwamen op de lijsten, en dat de lijst die t meest geld en dagwanden in den strijd wierp gemakkelijkst overwon. Dwang hebben we dus weer eens overal gekend en de boerkens zullen weer eens ondervonden hebben wat voor slaven ze zijn. Terwijl de werkman vrij en vrank zijn gang gaat, terwijl de rijkaard alle jaren een ander gezicht trekt naar gelang zijnen geldzak het ge biedt, is de pachter alleen verplicht van ootmoedig de bevelen af te wachten van zijnen landheer of hij vliegt de straat op 1 Hoelang duren nog die middeleeuwsche praktijken die een schande zijn voor onze beschaving 1 Hoelang Weer zul len er slachtoffers vallen, weer zal een of ander dwingeland zijn haat moeten koelen op dezen of genen pachter die niet gedwee zijn grillen heeft ingevolgd. Op eenige gemeenten heeft men ook goed gevonden er Redt U Zeiven bij te sleuren. Wij protesteeren tegen de han delingen van sommige groepen of per sonen en doen nogmaals opmerken dat onze vereeniging steeds buiten alle po litiek blijft. Onze leden zijn vrij te doen wat ze willen, maar de maatschappij blijft steeds boven alle politieke twisten verheven. Verders verliepen de kiezingen zonder groote incidenten. Een ding is nog af te keuren en dat is het aanslepen van afge leefde, doodzieke of gebrekkelijke ouder lingen. Het is waarlijk walgend en onteerend te zien hoe men die sukkelaars naar de stembus sleurt 1 Het is een echte schande en ware het met oude paarden of honden te doen, men mag zeker zijn dat de wet op de bescherming der dieren zulks niet zou toelaten 1 Maar met men- schen die een stem hebben dat is wat anders 1 De kiezing is dus weer eens voorbij. Aan onze leden zeggen we Redt U Zeiven staat boven uwe politieke twis ten verhevenzij is de thuis van alle landbouwers die deftig en eerlijk willen strijden voor hun belangen en rech ten. Bij de keus hebt ge vrij uw gedacht gedaan, nu moet ge als landbouwers terug broeders worden, want de belan gen van uw stand eischen dat ge hand in hand gaat. Veel te veel wordt er gewerkt en geloopen voor de gemeente politiek en veel te weinig voor onze be langen als boeren. Zoo we dergelijken strijdlust aan den dag legden, dan zou den we al lang reeds een wet op de landpachten veroverd hebben, en zouden veel andere sociale hervormingen ons bestaan verbeterd en verzekerd hebben. We streden dapper voor een gemeen tezetel, strijden we nu nog meer tot verovering onzer rechten en vrijheden. P.V. T. eischen dringende Staatstusschenkomst voor Stopzetting van den Aardappel- uitvoer. Wie naar eer streeft zonder verdien ste is een domkop. Het verwachte blijft gewoonlijk bene den de verwachting. Het beklagenswaardig gezelschap der leden die deel uitmaken van de ver maarde kommissie der "gezegende uit voervergunningen' l? eet zijn brood, (het weze dan nog wettig of onwettig, of wit, bruin, grijs of zwart) waarachtig niet in ledigheid! Geen week gaat voorbij of ze worden door de reukfijne speurhonden der fran- sche pers aanhoudend opgezocht, nage jaagd, achtervolgd en bedreigd,zoo zij de stelselmatige "uithongeraarspassie" waarvan naar t schijnt de boeren sinds maanden zijn aangetast, niet gauw ge noeg ontdekken, en de onmenschelijke euveldaden (!?l) der dweepzuchtige boe ren niet spoedig genoeg gaan aankla gen bij moeder Belgiek. De Staat mag dan ook netjes en ge rust op beide ooren slapen, want, dank de heel belanglooze offervaardigheid dier doortrapte speurhonden en private de- tectieven der fransche pers, kan er van wege de "broodroovende boerenben- de geen aanslag meer gepleegd worden op hare onschuldige en bedor ven troetelkinderen uit de grootsteden, wier onrustwekkenden en brozen ge zondheidstoestand eischt dat de fijnste boerenbrokjes en -beetjes in hun teedere maagjes zouden terecht komenen zulks aan zuiveren faktuurprijs. Dat is ook best te begrijpen! Immers ik kan me vrij moeilijk 'n Brusselsch lan- terfantje, 'n bleekzuchtig en graatmager pennelekkertje, 'n flierefluitertje van bal, dancing, jazz-band en Cie, 'n "habitué" van privaat clubs, nacht- en braspartij- tjes, n verleidelijk modeprinsesje, 'n trottoir-, bar- of terrasmamzel, en, ja en duizenden en duizenden andere "para sieten alias onbenullige woekerplanten der samenleving, voorstellen, wier teer gevoelige maagjes, met doodgewonen "boerenkost" zouden gevoed worden! Neen! Dit ware wraakroepend en on- menschelijkll! Zulke schoot- en poedelhondjes eischen in verband met hun erg afmat- I tenden levensregel hun afbeulend slavenwerk en hun broos verteringstel- I stel enkel lekkere beetjes en fijne hapjes. Veel behoeven ze niet, neen, enkele brokjes, op voorwaarde dat ze lekker en vooral goedkoop wezen I Klaarblijkend dan ook gaat naar die bedorven troetelkindjes de eerste be- zorgdheid van Moeder Belgiek, want zonder dat naarstig reklaamvolkje" ware de "grootstêe-parade" reddeloos I verloren! En gij, boertjes, zegt Moeder Bel giek, gij die al die fijne brokjes en hapjes voortbrengt, hebt als eersten plicht er voor te zorgen, dat dit leger van leegloopertjes op tijd en stond te smullen en te peuzelen krijgt, zooniet Gare vous i Allemaal goed en wel, zult u zeggen, doch wat heeft dit alles feitelijk te stel len met uw alarmwekkend opschrift f Stopzetting van den Aardappeluit- voer Patotters vallen toch in de doodgewone rubriek van "Boerenkost!,, en hebben dus volstrekt niets te maken met het lekkerbeetregiem der bo venvermelde fijnbekjes. Volledig takkoord; heel zeldzaam komt de Patat op hun Menu in aanmerking en verschijnt z'er eens toevallig op, dan is 't nog onder 'n fran sche etiket zooals pommes sautées purée a la duchesse beignets aux pommes frites et moules dit na tuurlijk om aan ons geliefkoosde boeren- schotel 'n fransch en grootsteedsch uit zicht te geven. 1 Zulks belet echter niet dat de beruchte t speurhonden der fransche pers andermaal lont hebben geroken en luidruchtig aan 't blaffen gaan. De zoogezegde "openbare meening" zóó beweren ze verontrust zich ernstig over den ongehoorden aangroei van den aardappeluitvoer" die men zoo wat t gansche land dóór ongedeerd laat gebeuren. De beruchte "Vergun ningskommissie" werd "stando pede" j bijeengetrommeld om de noodige maat- regelen te treffen! Een ernstige raad pleging met de aardappeluitvoerders, liet onmiddellijk met éénparig advies uit- t b-1I 1 rur^wirarifii-! wim-tk rrr-m - «h'Kumi w a EE RE BLOEM De medewerkers z^s veraarwoordelyk voor bitaat bfdmgeo Onyettekeade swikkea worden oi« opgeaomea Niet opyenoinen handschriften worden niet teruggcycvea. J J

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1