m Landbouwpolitiek Aan de minnende heden van den Veldptijskamp Landbouwweekblad Het Vraagstuk der Pachtwet VLSI WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Zuivering van Drinkwater. Schijngeluk j ZONDAG 31 OCT. 1926 Prijs 12 centiem, 8ste JAARGANG Nr 409 i» dere Prij es te kco PHOE Aalst 1 verait Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank "s jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers Talrijke ziekten worden door het ge bruik van besmet water teweeggebracht. De gevaarlijkste mikroben welke men in het water kan aantreffen zijn de cholera's vibris en Eberth's typhusbacil. Hoe dringen typhus-en cholera-bacil len in het water Beiden krioelen in de zieke darmen en worden door buikont lasting uitgedreven. Het zijn dus de typhus- en choleralijders die, door hun drekstoffen, het water besifaetten. Voor al rivierwater is gevaarlijk de typhus, die te Weenen inheemsch was, zoolang men er Donau-water dronk, is er thans verdwenen sedert men er het water der Soemmering aanvoert. De besmetting van putwater is dik wijls toe te schrijven aan ondichte beer putten of aan ondichte riolen. Ook op hoeven in de nabijheid van mesthoopen gebeurt het dat de vloeibare drekstoffen door het regenwater in den grond wor den medegespoeld en aldus tot in den waterput geraken. Nevens de gevaarlijke, pathogene t.t.z. ziekteverwekkende mikroben, zijn er in het water ook nog onschadelijke mikro ben deze laatste kunnen zelfs nuttig zijn daar zij in zekere mate de spontane zui vering der pathogene kiemen verwekken. Het besmet water ondergaat eerst en vooral een natuurlijke zuivering. Het water wordt gezuiverd van vele schade lijke bestanddeelen door de grondlagen zelf waardoor het heen dringtdeze la gen spelen den rol van filters Na eenige meters onderaardschen doorloop, is het dichtste beerwater, het vuilste rioolwa ter helder (Duclaux). Parijs' bezoedeld rioolwater, dat naar Gennevilliers stroomt, houdt meer dan 13 millioen bakteriën per kubieken centimeter en vloeit uit de draineerbuis van Asniéres met nog slechts 400 kiemen. Het sijpelen door een voldoende grondlaag houdt dus alle mikroben op, Ook al rustende wordt het water in de putten gezuiverd, vooral door het neerslaan der niet opgeloste stoffen. Tot daartoe over natuurlijke zuivering. De koude is onmachtig als zuiverings middel daar de bakteriën zeer gemak kelijk aan een groote en langdurige tem peratuurverlaging weerstand bieden. De warmte is het zekerste en meest praktisch zuiveringsmiddel. Iedereen kan water koken en het in een kelder laten afkoelen kostelijk is het middel niet en nog minder moeilijk. Dit water kan dan gebruikt worden als drinkwater en als spoelwater voor het keukengerief. Het water verliest door het koken wat aan smaak, maar dit is waarlijk een klein nadeel in vergelijking van de geva ren welke we door het koken van drink water met zekerheid afweren. en alle weken de kaars te reinigen met een koude oplossing van kaliumper- manganaat (0,1 Zulke kaarsfilters kunnen aan de wa terleiding gehecht worden. Nu dat men Bocqwater naar onze steden leidt en dat velen tamelijk lange waterleidingen in huis hebben, weze gezegd dat het eerste afgetapte water niet als drinkwater mag gebruikt worden, omdat dit water te lang in aanraking bleef met de looden buizen, waardoor een kleine hoeveelheid lood kon opgelost worden en lood is een gevaarlijk vergift. Wat de scheikundige zuivering van het water betreft, het gebruik van ozoon, kalk, soda, aluin, permanganaat, ijzerverbinding heeft geen noemens waardige uitslagen geleverd het zelfde geldt voor de zuivering door ultraviolet te stralen. Daarentegen geeft chloorkalk goede uitslagen. Gedurende den laatsten wereldoorlog werd het water in de legers met chloorkalk behandeld. Een hoeveel heid van 6 a 10 milligram chloorkalk is voldoende om één liter water van ziek tekiemen te bevrijden. Indien men zich de moeite ontziet het water te koken, dan zal men niet nalaten verdacht drink water met chloorkalk te behandelen, in afwachting dat men het water heeft doen ontleden. Zindelijkheid en toepassing der ge zondheidsleer kunnen veel ziekten voor komen,maar men bekommert zich door gaans eerst om een ziekte wanneer men ze betrapt heeft en in afwachting slaan de meesten de raadgevingen der hygiëne eenvoudig in den wind. P. J. C. Om den buikloop en andere onge steldheden bij zuigelingen te vermijden, ware het toepassen van enkele voorzor gen voldoende de zuigflesschen en de caoutchouczuigers hoeven binnen en buiten met gekookt water gespoeld te worden en men zal zich wel hoeden ze af te drogen daartoe wordt immers het eerste het beste doek gebruikt dat door gaans een besmet doek is. Ook hebben de moeders de gewoonte eens te proe ven of de melk niet te warm of te koud is daarom nemen ze den caoutchouc zuiger in den mond en aldus worden de zwakke en gevoelige darmen van het wichtje besmet door mikroben waarte gen ze niet bestand zijn, en die, langs den caoutchouczuiger heen. rechtstreeks uit moeders mond komen. Ook door filtratie kan het water ge zuiverd worden een filter bestaat hoofdzakelijk uit lagen korreltjes zooals zand waardoor het water doorgaans van weinig nut omdat de ruimte tusschen de korreltjes te groot is om de kleine on zuiverheden van het water tegen te hou den. De kaarsfilter van Chamberland (al - dus naar zijn vorm genoemd) bestaat uit poreus porselein en heeft werkelijk het vermogen niet-opgeloste stoffen alsmede bakteriën tegen te houden, omdat de poriën kleiner zijn dan de omvang der bakteriën. Na korten tijd geraken zij ech ter verstoptom zulks te beletten wordt aangeraden alle dagen de buitenwand van den filter met een borstel te zuiveren i Het bruin brood, dat de Belgische bevolking werd opgedischt als het zin nebeeld der boetvaardigheid, werd voor geschreven om wille der fouten begaan door Parlement en Gouverment. De verarming van den landbouw wordt in ons land trapsgewijze bewerkt. Tot rechtvaardiging der fabelach tig hooge prijzen van allerhande nijver heidsartikelen, kolen, kleederen, ver voer en... belastingen, beroept men zich op het feit dat deze zich aan den wereld- prijs, aan den wisselkoers, aanpassen. Die hooge prijzen worden in vergelij king met den wisselkoers als normaal aanschouwd, terwijl men, om het even door welke middelen, de prijzen der landbouwprodukten wil doen dalen. Alle voorraad en grondstoffen onmis baar voor huishouden en bedrijf, beta len wij acht tot tienmaal duurder dan in 1914, terwijl de landbouwprodukten maar vier tot zeven maal devooroorlog- sche waarde bereiken. Het gevolg is dat de landbouwers er aan toeschieten dat de landman aldus met verlies werkt, is een feit waarover men zich in ons geze gend land weinig bekommert. De bestrijding van het duur leven be staat alleen in een bekamping van de prijzen der landbouwprodukten en noch tans is de landbouwer door den gang zij ner eigen uitbating reeds blootgesteld aan finantieele moeilijkheden. De landbouw is een nijverheid waar van het cyclus de vier jaargetijden om vat: het geld dat besteed wordt aan den akkerbouw werpt slechts na een volle jaar zijn opbrengst af. Aan welke kansen en gevaren blijft het kapitaal gedurende dit tijdverloop blootgesteld, zoowel onder oogpunt van den geldwissel als onder oogpunt van uitbating? In 1925 hebben de landbouwers ge plant en gezaaid, alswanneer onze Bel gische frank nog 25 centiem zijner waar de had in 1926 komen zij te oogsten en staat de frank 14 centiem, het index cijfer is gestegen van 550 in 1925 tot 680 in 1926. Natuurlijk worden de land bouwprodukten tegen schijnbaar hoo- gere prijzen verkocht dan in 1925, doch in plaats van 25 geldt de Belgische frank nog 14 centiem De prijsstijging der landbouwprodukten is niet in verhou ding met de minderwaarde van ons geld en de voortdurende stijging der levens duurte, daarbij komen nog in aanmer king de grondbelastingen welke van jaar tot jaar hooger loopen en zelfs een groot deel der winsten in beslag nemen. Vergelijkende de geldwaarde van 1925 tegen deze van 1926, rekeninghou dende met de inkoopprijzen der tot den landbouw noodige grondstoffen en de toenemende belastingen zal de landbou wer dit jaar in vergelijking met 1925 j werken met een verlies van 10 tot 12 t h. In tegenstelling met nijveraars en handelaars is her den landbouwer on- i mogelijk zijn verkoopprijzen te wijzigen zoodanig dat ze gelijken stand houden met de stijging der levensduurte. Het is den landbouwer onmogelijk in zijn be drijf rekening te houden noch met den inkoopprijs noch met den verkoopprijs, uit oorzake dat de verhandelingen slechts na langen termijn kunnen ge schieden en hij alleen in het binnenland verkoopt. Niettegenstaande die ongunstige voorwaarden waarin de landbouwer zijn bedrijf moet leiden, voelt hij fich nog voortdurend bedreigd met beperkende maatregelen tegenover den vrijen handel zijner waren en dieren vergunningen, vastgestelde prijzen, verbod van uitvoer worden in 't leven geroepen. Terwijl in den akkerbouw vele vruch ten eerst na een jaar in den handel kun nen gebracht, zijn de runders slechts na drie jaar geschikt voor de slachterij en kunnen de paarden alleen op drie- of vierjarigen ouderdom in den handel ko komen, met het gevolg dat de risicos hier veel grooter zijn dan in de nijver heid. In vergelijking met 1924 staat de frank ten huidige dage aan de helft zijner toen malige waarde, bijgevolg zouden vee, paarden en vruchten moeten verkocht worden tegen een prijs, gelijk aan het dubbel van 1924, aangezien de frank ge daald is van 30 centiem (1924) op 14 centiem (1926). De tarwe gerekend aan 175 180 fr. bereikt ongeveer haar voor- oorlogsche waarde, het vee en paarden integendeel worden met verlies ver kocht. De huidige prijs van het vee, 5 fr. het kgr., stemt overeen met 0,71 fr. (in goud geld) het kgr. levend gewicht, terwijl het vee in 1914 verkocht werd tegen 1,15 fr. het kgr. dat maakt een verlies van 30 tot 35 centiem per kgr. De prijs der paarden (6ooo 7ooo fr.) beteekent in goud-geld 9oo tot looo fr., terwijl ze in 1914 van 15oo tot 2ooo fr. betaald werden. En dan durft men den landbouwer nog uitschelden voor woekeraar alswan neer het vee in plaats van 5 fr. tegen 8 fr. het kgr. levend gewicht en de paar den minstens in plaats van 8ooo tegen 1 looo fr. zouden moeten verkocht wor den, opdat er aanpassing weze aan de wereldprijzen. Moest de landbouwer zijn veestapel aan den tegenwoordigen prijs te gelde maken, dan zou hij voor het feit staan dat deze in vergelijking met 1914 veel minder geldwaarde heeft. Sedert meer dan 2 jaar, bij uitzonde ring der tarwe, blijft de koopwaarde der landbouwprodukten ver beneden deze van 1914. Er bestaat geen evenredig heid tusschen de waarde der landbouw- en nijverheidsprodukten, dfe eerste blij ven van 30 tot 50 t. h. onder de waarde der handelswaren. overeen met 0,14 fr. goudwaarde, als- wanneer vóór den oorlog de melk o,24 fr. betaald werd. Opdat de melk op ge- 1 i lijken voet van 1914 kome zou de hui- dige prijs minstens l,7o fr. moeten zijn. De afgemolken koeien gaan van 2ooo tot 25oo fr. terwijl de bekalfde niet zel den den prijs van 4 tot 6ooo fr. berei- Het voederen van het vee op stal komt zoo hoog dat de landbouwer er meer profijt zou bij hebben zijn oogsten als zoodanig te verkoopen in plaats ze te verbruiken tot voeder voor het vee. Het vee is onder deze omstandigheden een noodzakelijk kwaad voor den landbouw, en dan nog worden wettelijke maatrege len genomen om den uitvoer te beperken en zelfs te verbieden. Nuchtere Beschouwingen in verband met Alle uitbreiding welke aan den land bouw gegeven wordt met het inzicht de opbrengsten te verhoogen, dreigt het bedrijf, uitzondering voor de tarweteelt, in nog meer ongunstige voorwaarden te brengen. Er bestaat geen enkele reden opdat de landbouwer in de toekomst een meer gunstiger toestand zou mogen tegemoet zien, integendeel, de winsten welke teelten en veestapel afwerpen volstaan niet opdat hij kunne voor zien in de kosten tot wedervervan- ging de landbouwer evenals gelijk welk ander persoon ondergaat den in vloed van het duur leven en als voort brenger komt het hem niet ten goede. Onder zulke voorwaarden moet de andbouwbevolking verarmen. De schei- cundige meststoffen en krachtvoeders, grondstoffen onmisbaar tot het bekomen van rijke opbrengsten, worden reeds in mindere hoeveelheid verbruikt, de oog sten en producten van den veestapel zullen trapsgewijze afnemen, hetgeen een allernoodlottigst gevolg zal hebben voor iet land en zijn bevolking. De eenige teelt welke met winsten gepaard gaat is de tarweteelt, met reden zal men veel weiden in bouwgrond zien ïerschapen indien de prijzen van vee en melk niet stijgen. De tegenwoordige prijs der melk (ongeveer 1 fr. de liter) komt Men zet de landbouwers aan meer voort te brengen, doch voortbrengen vertegenwoordigt maar een phase van de landbouwuitbating, kwestie is die voortbrengselen te verkoopen, en dót tracht men door alle middelen te verhin deren. De bloei van een nijverheid hangt niet alleen af van het belang der voort brengt, maar vooral van den prijs waar tegen de produkten verkocht worden. Wil men dat er meer vooruitgang kome dan moet men in de eerste plaats zorgen voor een goed afzetgebied. Het ligt al leen in de bevoegdheid van den land bouwer er toe te besluiten welke de meest geschikte teelt is, en in hoever hij hieraan uitbreiding mag geven opdat deze een behoorlijke winst afwerpe. Al le tusschenkomst van hoogerhand, 't zij tot het vaststellen van den prijs, 't zij in het regelen van den verkoop is niet al leen ondoelmatig, maar zelfs schadelijk. Niemand ter wereld kaïi den landbou wer er toe verplichten uitbreiding te ge ven aan een of andere tak van het be drijf zoodanig dat hij met verlies werke. Het is aan hem te vermijden dat er on evenredigheid komen tusschen vraag en aanbod van een koopwaar, hierin heeft het gouvernement niet het minste te zien. Het vloekt met het gezond verstand en het is een gevaarlijke onredelijkheid alleen de prijzen der landbouwproduk ten te willen beperken om het duur leven te bestrijden. Men verliest uit het oog dat de eene bewerking de andere be strijdt en het land er niets bijwint. De verarming van den landbouw zal bij lange de nationale welvaart niet bevoor- deeligen. Men zag graag de landbouwproduk ten tegen spotprijzen afzetten, wat voor den voortbrenger beteekent met verlies te werken. Wanneer wij landbouwers naar den vreemde uitvoeren is het omdat er te veel is in ons land, ofwel omdat de vreemde beter betaalt. Het verbod van uitvoer veroorzaakt natuurlijk verliezen voor den landbouwer en nu stelt zich het vraagstuk ofwel verlies van voedings stoffen voor het land ofwel verlies voor den landbouwer. Het is natuurlijk de landbouwer die in eigen nadeel doch in 't voor deel van het land, de verliezen moet dragen terwijl men nooit dit punt zou durven opwerpen voor geen enkel der nijverheidsprodukten. V. D. E. Schijngeluk kan 't oog verblinden, Maar voldoet het harte niet Onder goud, fluweel en zijde Schuilt zoo dikwijls zielsverdriet Smarten zijn in t fulp geweven Van den donzen leuningstoel Doornen steken 't hart, wijl t roosje 't Hoofd bekranst in feestgewoel. Frans Willems. De uitreiking der prijzen en di- loma's, toegekend aan de winnen de leden der veldprijskampen, waarvoor de datum was vastge steld op 11 November, zal plaats hebben op Zondag 14 November, om 10 uur voormiddag, in ons lokaal 44 De Koornbloem Groo te Markt, Aalst. Zooals we bij onze objectieve uiteen zetting van Zondag jongstleden over "De Kwestie der Landpacht" mee deelden, houdt het voorstel zich in hoofd zaak bezig met: aden duur van de pacht; b) de opzeggingc) de vrijheid van bebouwing-, d) de vergoeding bij vertrek; e) de verhuring van goederen, eigendom der Openbare Besturen. Doch er is in het wetsontwerp vol strekt niet het minste spraak van de: "Regeling of vaststelling der Pacht prijzen." Dit hoofdvoornaam vraagstuk zou, naar we alsdan zegden, het voorwerp uitmaken van 'n gansch speciaal voorstel van den Hr Mathieu, waarmee de hoofd- afdeeling zich nog niet heeft bezig ge houden. Zonder de besluiten van dit voorstel te willen vooruitloopen en zonder een voorbarig oordeel te willen vellen over de plechtige kamerdebatten die, alhoe wel andermaal naar het Grieksch kalen der verzonden, misschien toch binnen kort rond dit brandend landbouwpro bleem zullen plaats grijpen, oordeelen we het niettemin belangrijk genoeg, om onze persoonlijke zienswijze daaromtrent aan onze leden in overweging te geven. Indien wij hier openhartig onze mee ning mogen te kennen geven, dan kun nen wij niet anders dan bitter betreuren, dat bij de regeling dezer kritieke Iand- bouwkwestie, even als bij vele andere dergelijke de tusschenkomst der Regee ring ofte "Staatsinmenging" moet inge roepen worden. Hoe vaak hebben wij de treurige on dervinding niet kunnen opdoen, dat tel kens de Staat het goed vond in onzen pot te roeren, wij een aangebranden hut sepot te smullen kregen. Een eindelooze reeks voorbeelden, waarvan we de treurige litanie liefst niet opzeggen, leveren het onweêrlegbaar bewijs, dat elke Staatsinmenging in zake Land- bouwregeling op een triomfantelijk fiasco uitliep, en immer ten onzen na- deele. En t zou ons dan ook erg verwonde ren moest de Regeering er ditmaal in slagen de juiste en rechtvaardige formuul te vinden, om een zóó ernstig en gewich tig boerenvraagstuk als de pachtwet tot een degelijke uitkomst te brengen. Die rechtvaardige uitkomst vanwege de Regeering verwachten schijnt ons doodeenvoudig 'n totaal onmogelijk iets. Immers, wanneer we eventjes het "offi ciéél kamerkorps dat over dit bran dend boerenvraagstuk zal te beslissen hebben, eens aandachtig in oogenschouw nemen, dan vinden we daar onmiddel lijk, 'n gansche reeks onbewuste lieden, die ofwel van boerenzaken niet het min ste begrip noch besef hebben, of wien deze kwesties totaal onverschillig laten. Die zullen voorzichtigheidshalve of uit hoofde hunner onbewustheid of on wetendheid den klepel wellicht niet te hard roeren, uit vrees zich belachelijk te maken, door en of anderen kemelgrooten uit- of inval. Doch die onbewuste en onwetende kamerlieden worden juist de meest ge vaarlijke, wanneer ze op 'toogenblik der stemuitbrenging blindelings en onbewust het "ordewoord'' van hun partijgroep slaafs volgen. Aan dezen zouden we dan ook den gullen raad willen geven, zich voorzich tigheidshalve met klepel en stem d.i. met woord en daad netjes te onthouden. Onder het overig aantal vinden we echter naast enkele belangstellenden, eene ruime reeks van belanghebbenden, namelijk: de betrokken eigenaars. Dat die hun zaakje wel kranig en eensgezind zullen verdedigen, lijdt haast geen twij fel! Trouwens daar we in gansch 't ge zegend kamerkorps geen enkelen "pach ter" of "huurboer" aantreffen is er van hunnentwege niet den minsten weerstand te vreezen, aangezien de eerste en voor naamste betrokken partij: "pachters en huurboeren," geen enkelen officiëelen vertegenwoordiger in Kamer of Senaat telt. Wel tellen we onder onze "officiëelen' enkele rechtschapen boerenvrienden, die 't hart op de goede plaats dragen en die Uffliner np w mm mi mm III RNBL De medewerkers ztya verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1