w mm Aan de minnende heden van den Veidprijskamp I'll Landbouwweekblad KOLENNOOD. PROTESTSTEMMEN -/O JA ALS! m&mm w* mmmm mm Zure meststoffen en grondkalking Anti-Landbouwpolitiek der Regeering i ■■■Hill ÏQ aktijk) indere prj ines tekoi ek PHOE r Aalst e e" veram ZONDAG 7 NOV. 1926 Prijs 12 ceftUeöi 8ste JAARGANG Nr 410 Zeeb Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaar». Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Laadbouwers Op zure gronden kwijnen schier alle planten enkele uitzonderingen, o. a. aardappelen, ontwikkelen zich best in gronden welke een geringen zuurheids graad vertoonen. jS$ Voor de meeste gewassen moet de grond een licht alkalische reaktie heb ben. De kalk is een alkalische stof en zij verzadigt dus de zuren in den grond naarmate zij zich vormen. Is er tekort aan kalk, dan wordt de grond zuur. In dat geval moet men dadelijk ingrijpen en flink kalken. De hoeveelheid vrije zuren die in den grond tegenwoordig is, kan door ontle ding bepaald worden en met de beko men cijfers kan de hoeveelheid toe te dienen kalk uitgerekend worden. Steeds vooruitstrevend en haar leden behulp zaam, heeft de Maatschappij Redt U Zeiven zich gelast den zuurheidsgraad der gronden te bepalen. De ontleding is kosteloos, en geen enkel landbouwer mag dus nalaten, indien hij vermoedelijk zure gronden bezit, hiervan een staal ter ontleding op te sturen. De reaktie van den grond heeft dus een overwegenden invloed op den plan tengroei, vandaar dat aan enkele mest stoffen als een zware misdaad wordt aangewreven dat zij den grond verzu ren, terwijl andere meststoffen er luid ruchtig reklaam mede maken dat zij den grond niet verzuren, of zelfs dat zij een zeker gehalte vrije kalk bevatten en dus de zuurheid van den grond vernietigen. Op zichzelf genomen is zulks hee waar en het zou den landbouwer ten onrechte kunnen beïnvloeden. We moe ten die gegevens in cijfers omzetten, om te zien in hoever die zure of alka lische reaktie der meststoffen in aan merking dient genomen. Volgens Garola moet op zwaren klei grond alle drie jaar per Ha. dertig hec toliters kalk ingewerkt worden, dit is ongeveer 2400 kilo. Per jaar en per hec- taar komt zulks neer op 800 kilos kalk. We zullen voorzeker dicht bij de waarheid zijn als we schatten dat het toedienen van 800 kilos kalk (vervoer en arbeid inbegrepen) bij de 120 frank onkosten zal vereischen. Indien men 100 kilos ammoniak- sulfaat strooit, dan zal er volgens onze berekeningen, om het zwavelzuur te verzadigen, de geringe hoeveelheid van 42 kilos kalk noodig zijn; indien we aan nemen dat 65 van den ammoniak genitrificeerd wordt fterwijl de overige 35 °/o in den vorm van ammoniak opge slorpt worden) dan zal de totale hoe veelheid noodige kalk tot 65 kilos stij gen, hetgeen 10 frank onkosten verte genwoordigt. 100 kilos ammoniaksulfaat d. i. 21 kilos stikstof kosten nu 197 frank voegen wij daarbij lo frank voor de 65 kilos kalk, dan kosten 21 kilos am- moniakale stikstof 197 10 207 fr. Nitraat bevat slechts 16 stikstof; om 21 kilos te bekomen moeten we 130 kilos toedienen aan 190 frank de 100 kilos is dat 247 frank. Vergelijk 207 en 247 de stikstof kost dus ongeveer één vijfde meer in nitraat dan in ammoniaksulfaat., alhoe wel we voor deze laatste de onkosten bijgerekend hebben welke zijn behoefte aan kalk veroorzaken. Nitraat echter, hoewel hij den grond niet verzuurt, werkt in den grond ook op kalk terug. De draineerwaters bevatten dies te meer soda als er sodanitraat werd toegediend, overigens de planten bevatten heel weinig soda sodanitraat wordt dus niet als dusdanig door de plant opgezogen. Sodanitraat werkt terug op kalk en er vormt zich kalkni- traat die als dusdanig door de plant wordt opgenomen. 100 kilos sodanitraat eischen aldus 33 kilos kalk. Ook potaschzouten eischen kalk zoo verbruiken loo kilos chloorpotasch (aan 5o potasch) 30 kilos kalk er vormt zich chloorkalk en potasch. Superfosfaat (aan 14a»/„ P205)eischt 6 kilos kalk per loo kilos. Indien we nu een volledige bemesting toedienen van b.v. 150 kilos ammon.sulf. 1 oo chloorpot. 6oo superfosfaat, dan komt de totale hoeveelheid verbruik- 3o voor potasch 36 voor superfosfaat totaal 166 kilos. 166 kilos kalk t we blijven ver van de 8oo kilos kalk die jaarlijks moeten toegediend worden Het zijn dus de scheikundige meststoffen niet die de groote kalk-verbruikers zijn. De kalk wordt in groote hoeveelheid verbruikt om de organische zuren te verzadigen die ontstaan door de ontbin dingen van humus, stalmest, guano enz. Wanneer geen kalk tegenwoordig is, dan blijven stalmest, bloedmest, guano enz. onveranderd en de landbouwer zegt als dan dat zijn grond traag is. Ook de potasch der klei wordt door kalk oplos baar gemaakt. Zonder kalk hebben humus en klei geen vasthoudend ver mogen. Veelerlei dus is de rol der kalk en we meenen voldoende bewezen te hebben dat het gebruik der zure meststoffen slechts voor een klein deel in de kalk- behoefte van den grond tusschenkomt. Ontioodig te zeggen, meenen we. dat de geringe hoeveelheid vrije kalk welke door een honderd kilos cyanamide of een twee a drie honderd kilos ijzerslak ken aangevoerd wordt, hetgeen te samen nog geen honderd kilos kalk be reikt niet voldoende is als grondkal king, daar minstens 600 800 kilos kalk vereischt worden naargelang men mid delmatige of zware gronden heeft. Dr C aan Is de kolenvoortbrengst in België dan niet voldoende om voor het binnen land in alle noodwendigheden te voor zien Dooréén genomen brengen onze bel gische koolmijnen, jaarlijks 24 millioen ton kolen voort. Volgens welbekende statistieken worden jaarlijks 32 millioen ton verbruikt. Voegt bij dit verbruik een jaarlijkschen uitvoer van 4 millioen ton anthracieten naar het buitenland, dan be komen wij een verbruik van 36 millioen ton met een voortbrengst van 24 mil lioen ton, dus een te kort van 12 millioen ton. Veel lezers zullen zich afvragen, hoe dit te kort vroeger aangevuld werd, en vooral hoe er op onze dagen in voorzien wordt Vroeger voerden wij de ont brekende kolen in uit de naburige landen, vooral uit Engeland, Duitschland en Frankrijk. Voor wat nu Engeland betreft, heeft iedereen reeds genoeg gelezen over de staking der engelsche mijnwerkers, om te weten dat wij van dit land hoege naamd geen invoer mogen verwachten. De toestand reeds van af 10 April be staande, wordt er zoo critisch, dat men in de bevoegde middens niet alleen over tuigd is dat de staking ver is van opge lost, maar zelfs dat men vreest voor een noodlottigen terugslag op de engelsche nijverheid. De bekende leider der en gelsche stakers Cook stelt de belan gen zijner partij boven de nationale be- angen de bazen der koolmijnen willen van geen toegeving wetenhet engelsch goevernement komt vruchteloos tus- schen, en zoo komt het dat er zelfs nog geen schijn bestaat een oplossing te vin den. In Noord-Duitschland, waar de in woners meest engelsche kolen verbrui- een, doet de kolennood zich ook ernstig gevoelen. Daar, zoowel als hier aan de custen der zee en dieper de Vlaanders in, werden vroeger veel engelsche ko en ingevoerd, die nu, gevolg der staking, ook achterblijven Alhoewel het steen- kolensyndicaat van de Ruhr zulks loo chent is het gebrek aan kolen in Noord- Duitschland vooral te wijten aan den uitvoer van duitsche kolen naar Enge- and, waar ze natuurlijk aan hooge prij zen in waardevolle ponden verkocht worden. Rekening houdende van dit eit, en van het feit dat de belgische regeering de invoer in België van duitsche herstelkolen heeft stop gezet, mogen wij ook van Duitschland niet veel verwachten. Evenmin mogen wij ons op Frankrijk jetrouwen, gezien de fransche minister raad reeds maatregelen getroffen heeft om te voorzien in de behoeften van 'rankrijk's nijverheid en bevolking. België staat dus, om zoo te zeggen, alleen,om met dit gewichtig kolenvraag- de noodige maatregelen te nemen om min of meer zijn tekort van 12 millioen ton kolen aan te vullen. Dat er in België, vooral in de Vlaan ders, kolennood hier en daar reeds nijpend bestaat, dat hoeven wij geen enkel onzer lezers te bewijzen. Iedereen klaagt immers luid-op zijn nood, en met het geld in de hand is het veelal onmogelijk aan brandstof te ge raken. Wilt gij een schouwspel zien, juist als binst den oorlog, komt dan eventjes tot aan de gasfabriek van Aalst gij zult er honderden buitenlie den zien rootje schuiven, zooals ten tijde van het komiteit. Met kruiwagens, steekkarren en andere voertuigen wordt er dooreen gewrongen en gedrongen, om 100 of 200 kgr. gaskolen te beko men. Hoevelen gaan er niet, na een ganschen dag wachtecs, onbediend naar huis Gaat tot in onze buitengemeenten, daar worden de kolen, die in de mijnen 18 tot 23 frank kosten, verkocht aan 35 fr. tot 40 frank, wat wij echte woe kerprijzen noemen. Honderd kilo brand stof kosten aan velen het loon van twee dagen hard werk. Alles is duur, de winter staat voor de deur, en terwijl wij in zulke toestan den leven, welke maatregelen treft de belgische regeering om in den kolennood te voorzien Gaat zien naar de zeehavens van Brugge, Oostende, Nieuwpoort, daar zult gij het antwoord vinden. Daar staan honderden en honderden wagons kolen, honderden franken staangeld betalend, in afwachting over geladen te worden in de schepen, om vandaar te vertrekken naar Engeland. Als men hier in België op die manier voorziet in het tekort der 12 millioen ton, als men hier in plaats van in te voeren, onze kolen naar Engeland uit voert en blijft uitvoeren, waar gaan dan naartoe Wanneer zal de regeering, die er tijd zoo rap bij is om den uitvoer landbouwprodukten te beletten, hoogst noodige ingrijpende maatregelen treffen om het gebrek aan kolen binnenland te verhelpen De voortbrengst moet verhoogd wor den. De uitvoer moet geregeld worden De koolmijnbazen mogen zoowel als onze landbouwers de nationale boet- veerdigheid ondergaan. O. S. wi al- der de TEGEN DE Al de voorname landbouwvereeni- gingen van gansch hefeland wijzen met nadruk op de reeks schreeuwende on gerijmdheden waarmede de anti- land bouwpolitiek der huidige Regeering den landbouw en de landbouwbevolking bejegent. Getuige daarvan de kranige protest stemmen die in den loop der jongste dagen opgingen in al de vakbladen der landbouwpers. Week aan week verschenen in De Koornbloem De Boer La Re naissance Agricole La Défense Agricole Journal des Agriculteurs,, tal van artikels, waarin met nadruk ge wezen werd op de noodlottige politiek en staatsinmenging thans ten onzen op zichte gehuldigd en de onbillijke behan deling onzer landbouwproducten. Ten einde aan zulke gevaarlijke en nuttelooze staatstusschenkomst in zake verhindering van oilzen landbouwhan del een einde te stellen, heeft het hoofd bestuur van den Belgischen Boeren bond en van de Ligue Agricole Beige ten teeken van krachtdadig protest een open brief gestuurd aan den Heer Jaspar, Eerste Minister, waar van de tekst ons onder de oogen ligt. Beide documenten bevatten de trouwe en volledige uiteenzetting der onge- ïoorde maatregelen waarvan onze land bouw sinds ettelijke maanden het slacht offer is en wijzen met klem en nadruk op de hoogdringendheid aan zulke ter gende anti-landbouwpolitiek een einde te stellen. Volgaarne sluit het bestuur van onze andbouwvereeniging Redt U Zei ven zich aan bij beide verschenen protestbrieven en ons orgaan De Koornbloem welke op dit gebied aan zijn plichten stellig niet te kort bleef, kan niet anders dan zich om deze flinke en kranige houding ten zeerste ver heugen. Een zaak valt hier echter te betreuren Gaat het in huidig geval niet om de stoffelijke en zedelijke belangen der gansche landbouwbevolking Staan hier de belangen van al de boeren niet op het spel Zoo ja, dan ware het hoogst wenschelijk en verkieslijk geweest aan dit protestschrijven een duidelijk alge meen en solidair karakter te geven, het welk alsdan de eensgezinde uiting zou geweest zijn van al de landbouworganis- men van t land, zonder onderscheid van denk-, ziens- of werkwijze. De stoffelijke welvaart van 's lands rijkste voortbrengstbron wordt bedreigd. Welnu dan moetdesgevals beroep gedaan worden op alle degelijke en gezonde strijdkrachten. En t zou me erg verwon deren moest in dergelijke kritische om standigheden het machtige boerenleger niet als één man in de bres springen om zijn geschonden rechten hardnekkig te verdedigen. Wijl het hier de belangen geldt van al de leden der landbouwklas, om het even bij welk organism ze ook thuis hooren, van welke groepeering ze ook deel uit maken, zoo dient dan ook een alge- meenen oproep gedaan, tot de leden van onverschillig welke landbouwvereeni- ging, om al hun krachten samen te spannen, ten einde den slag thuis te halen. Een afzonderlijk en éénzijdig optreden geeft in dergelijke omstandigheden vrij eer den schijn van verdeeldheid en on- eenigheid, alhoewel alle landbouwgroe- pen omtrent deze kritieke en dreigende levenskwestie volledig akkoord gaan. In de huidige omstandigheden luidt de noodklok voor gansch de landbouw- bevolking en zooals de E. Hr Cordier, bestuurder der Ligue Agricole beige" in zijn documentatie over de Agrariërs- politiek het in klaar daglicht stelt, dient er zonder eenig vertoeven vanwege de boeren onmiddellijk een bepaalde natio nale agrarische politiek ingevoerd. De socialisten zegt hij zijn er in geslaagd een nationale politiek te voeren, die het er op gemunt heeft de landbou wers te vertrappen en te vernietigen. De vergunningen geëischt voor uitvoer van vee, boter, eieren, aardappelen, groenten, enz. zijn niet enkel een zware beleediging aan de landbouwklas, maar getuigen bovendien van een hatelijk mis prijzen der rechten en belangen der boe renbevolking. De boeren, ja, gansch de landbouwklas moet reageeren. Elkeen moet hetzijne bijdragen om deze schreeu wende onrechtvaardigheden te be kampen. Heel het boerenleger, met zijn honderd duizenden soldaten moest als één man oprukken, om hand aan hand, schouder aan schouder ten strijde te trekken. Overal, d.i. t gansche land dóór dien den landbouw-Miliecen tot stand gebracht, om desnoods in éénzelfde ge voelen van solidariteit de "staking" van verkoop der landbouwproducten en vooral deze der aardappelen aan te vat ten en vol te houden. Geduld en woorden vinden geen in gang meer, noch bij onze regeerings- bazen, noch bij de opgehitste steedsche bevolking. Daden dienen er gesteld Daden, die de eersten tot bewustzijn en plichtbesef en de laatsten tot bedaardheid en rede- ijkheid brengen. Die daden liggen te onzer beschik- cing.Toonen wij onze macht. Want ons, soeren, is de overwinning zóó we eens gezind doch vastberaden optreden. Zitting van de Provin- tiale Land bon wham er van Oost-Vlaanderen De uitreiking der prijzen en di- oma s, toegekend aan de winnen- de leden der veldprijskampen, waarvoor de datum was vastge- I steld op 11 November, zal plaats lebben op Zondag 14 November, om 10 uur voormiddag, in ons okaal De Koornbloem Groo te Markt, Aalst. De Landbouwkamer was saamgeroe pen op Vrijdag 29 Oktober om 2 I /2 uur. Aan de dagorde: 1° In- en uitvoer en den landbouw. 2' Verschillende mede- deelingen. De zitting wordt geopend onder voor zitterschap van de heer De Vleeschau- wer, de voorzitter belet zijnde. Het tweede punt der dagorde wordt eerst aangevat. De voorzitter deelt mede dat het ver zoek der Landbouwkamer om de bewaar- premie's der stieren te verhoogen met de premie voor drie jaar op twee jaar uit te betalen, door het ministerie ver worpen werd. M' Sioen meent te weten dat er zelfs gevaar bestaat dat alle toelagen radikaal zouden afgeschaft worden. Dit lokt protesten uit van verschillen de leden. De Sekretaris geeft lezing van het verslag der vorige zittinu, hetgeen goed gekeurd werd. Hij geeft vervolgens lezing van de antwoorden van eenige vrederechters op het schrijven der Kamer aangaande gezamenlijke vaststellingen van barema's die de prijzijen zouden be palen tusschen aankomende en afgaande pachters in de verschillende streken der provintie. Ziehier de gedachten der hee- ren vrederechters 3 emsche vindt het goed maar over bodig gezien er geen rechtsgedingen u t voortspruiten in zijn kanton. Oosterzele heeft uit eigen beweging sinds lang die barema's vastgesteld met de beide partijen. St-Niklaas vindt het ook overbodig daar iedereen tot akkoord komt. Dendermonde is niet akkoord daar de Kamer zich niet te bemoeien heeft met gerechtszaken. Er bestaan overigens goede barema's bepaald door den bond der landmeters. Hamme vindt het onnoodig. Er zijn geen geschillen in zijn kanton. Daarbij zijn de gronden te veel verschillend. Audenaerde is t akkoord een geza menlijke overeenkomst te sluiten M' De Vleeschauwer zegt dat de Ka mer alleen hulp wil bieden aan de vre derechters en niet de wet stellen. Mr Verwilgen zegt dat aan den vre derechter van Dendermonde dient ge antwoord te worden. Daarna wordt tot het T punt der dagorde overgegaan. M' De Vleeschauwer geeft een over zicht van de verschillende besluiten den in- en uitvoer regelende der landbouw- en nijverheidsproducten. Hij toont aan dat de landbouw steeds stiefmoederlijk behandeld wordt door de regeering, en dat de Commissie van vergunningen be staat uit 5 landbouwvrienden en 7 die tegen ons gekant zijn, zoodat alle stem mingen, 5 tot 7, in ons nadeel uitvallen. Hij bespreekt een studie van prof. Mullie die tevens twee hoeven uitbaat en die beweert dat de koopkracht der boter minder is als in 1913. Zoodat men in 1913 met 1 kilo boter 15 kilos lijnkoek kocht; In Juli 1925 met 1 kilo boter 12,5kilos. In October 1926 met 1 kilo boter 14 kilos lijnkoek. Het onderhoud van 12 koeien kost aan loon: In 1913 6,45 kilos boter 1926 19,100 Voor pacht betaalde men in 1913 48 kilos boter 1926 60 Hij hekelde verder de handelwijze van de oplegfabrikanten die de prijs der erwten deden dalen, door uitvoerverbod. Spreker vraagt ten slotte dat de Ka mer een motie zou stemmen in zake in- en uitvoer, de gelijke behandeling vra gende voor nijverheid en landbouw. Mr Van Mossevelde vraagt dat de Kamer zich zou aansluiten met den brief van den heer Parein en dezen geluk- wenschen. Aangenomen. Mr Guerden is niet gansch takkoord met M. De Vleeschauwer en zegt dat wij op het terrein der internationale be trekkingen heel voorzichtig moeten zijn. Hij is verder t akkoord dat de landbouw verongelijkt wordt en vraagt gelijkheid. Hij is echter tegenkanter van protec- tionnisme. i RN BLOEM iimmniTfi/iTi i rviv ntllffn nTTnn t nn i n De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1