!S \1 H ni Abonnementen 1927. Onze Veestapel. Landbouwweekblad s\ 1st. De Boeren en de Patrijzen. IA A LSI WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Wanneer en hoe moet men kalken ^i'-ik) r ZONDAG 14 NOV. 1926 Prijs 12 centiem 9ste JAARGANG Nr 411 idere Pri ies Ie koi k PHOE Aalst n veranj ïummer ■«lil gewaar 14, AALS ■n. jken tij Arbeid adelt Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaara. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedactieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. F ?ens n. 67, linsdaa te 1 ur hard ibelen. Het kalken geschiedt in den Herfst of in de Lente. De eerste doenwijze is meest aan te raden. Wanneer men in den Herfst kalkt, zal de ontbinding der orga nische stof (stalmest enztijdig genoeg beginnen opdat in de Lente de stikstof in voldoende hoeveelheid en in opneem baren vorm voor de plant gereed weze. De chloorpotasch en de sylviniet die ook in den Herfst zullen toegediend worden, zullen dadelijk op de kalk in werken om koolzure potasch en chloor-, kalk te geven. De koolzure potasch wordt gevestigd door het vasthoudend vermogen van den grond, terwijl de schadelijke chloor in den vorm van chloorkalk met het water weggespoeld wordt. In deze omstandigheden dus, n 1 als men in den Herfst de kalking en de bemesting verricht, zal het geen verschil maken of men chloorpotasch of potasch- ,u sulfaat aanwendtgeen chloorziekte zal te vreezen zijn daar de chloor zal weg- J gespoeld zijn, vooraleer hij de planten kan schade berokkenen. Dit is niet zon der belang daar de potasch van potasch- sulfaat merkelijk duurder is dan die van chloorpotasch. Hoe moet men bij het kalken te werk gaan De kalk mag eerst met den grond Sail gemengd worden wanneer ze volledig is ledige q gebluscht. "zrie'd ^iehier de beste manier van kalken men verdeelt de kalk op het veld in kleine hoopjes op een afstand van 7 me de prov\terSl van elkaar in de 2 richtingen. Deze 247.a hoopjes worden bedekt met een laag 1 aarde na een tijdverloop van een twin- ZcebJtigtal da9en is de kalk door de vochtig- heid van de lucht en van de aardlaag volledig gebluscht. Deze aardlaag en de kalk wordea dooreengewerkt en in alle j richtingen met de spade gelijkmatig uit gestrooid. De afstand tusschen de hoop- 1 jes is zoodanig berekend, dat men zich, tijdens het uitstrooien van een hoopje, niet verplaatsen moet en heel de opper- j vlakte van het veld gelijkmatig met kalk kan bedekken. Men kan ook een compost maken met kalk, gras, bladeren, uitvaagsels van grachten en allerlei plantaardigen afval. Deze hoop wordt dan met een laag aarde bedekt. De kalk wordt langzamerhand gebluscht en zwelt op. Men laat dit mengsel gedurende enkele maanden rijpen en besproeit het bij droog weder. De organische stof wordt aldus ontbon- den en er vormt zich ammoniak en ni- traat. door de plant begunstigt. Magnesium vermeerdert de weerstandskracht der graangewassen tegen het legeren. Tegen bleekzucht is magnesium ook werkdadig. Volgens Saillard, Lawes en Gilbert, eu nog anderen, is magnesia de werk- dadigstc en goedkoopste vorm onder den welken men magnesium aan den grond kan toedienen. Zeer aanzienlijke meeropbrengsten werden door die ge leerden waargenomen na magnesia be mesting. Verders is magnesia ook een alkalische stof, zooals kalk en het heeft dus den zelfden natuurkundigen en scheikundigen invloed inden grond: het maakt den grond losser, belet de verzuring enz. Magnesia schijnt ook een insekten- en mikrobendoodend vermogen te hebben: het bestrijdt volgens Dr Loew de crypto- gamische ziekten van den aardappel. Het toepassen van magnesia kalk op weiden, is een goede praktijk niet alleen lijk om de zuurheid maar ook om de ziektekiemen te vernietigen. In aanmerking dient genomen dat magnesia-kalk alle kosten van vervoer en uitstrooien inbegrepen, 40% goed- kooper is dan kalk. D' C. VRIENDEN Neen, 't viel niet zwaar, zijn leven Voor eenen Vriend te geven. Maar licht viel 't zoeken zwaar, Om onder duizend vrinden Dien éénen Vriend te vinden Die 't offer waardig waar. één den; van sche icht. Deze laatste methode is eerder aan te aden op gronden arm aan humus en ap, zej 1° gronden welke slechts gebrek jen is hebben aan kalk is de eerste doenwijze die 'oordeeliger. Malvi Welke methode men ook volge, zal veel Den bij droog weder de kalk uitstrooien e gra en nadien flink eggen. Men ploegt dan hij ni&m op een diepte van 15 centimeter, rijze J De kalking zal geschieden minstens de dip dagen voor het zaaien, daar anders le bijtende^igenschappen van de kalk grav 'tt zaad zouden beschadigen, canaj Dikwijls en weinig kalken is voordee- arbek 'g^r dan ineens groote massa's kalk toe huis e dienen. Men zal best alle drie jaar en, k|ö0 tot 1200 kilos kalk toedienen, naar- swaldi nate de grond min of meer klei bevat, zij zi Men zal het gebruik van magere kalk n moortelkalk vermijden en de voor- vleugefeur geven aan vette kalk. In de omstreken der suikerfabrieken «an men voordeeligst kalkschuim gebrui- :n printen dat een afvalprodukt is van die nij verheid. Het bevat nagenoeg 40% kool ure kalk hetgeen overeenstemt met b 0 kalk. Men zal dus vijfmaal zooveel j hop alkschuim aanwenden als de hooger plebi angegeven hoeveelheden kalk. Kalk- j chuim bevat ook: Potasch 1 kilo per 1000 kilo. I Fosfoorzuur 1,5 Stikstof 0,7 Men kan ook Miagnesia kalk gebrui- l0e|en- Dit is een mengsel van ongeveer j,e 5 magnesia en 55 kalk. Magnesium schijnt het werkzaam be- inddeel van het bladgroen te zijnhet italyseert in de plant de vorming van tt zetmeel ten koste van het koolzuur it de lucht. Ook moeten we onthouden dat magne- ium de vereenzelviging van fosfaten Grafui dit iellini en e Is eei mu er toi lan< Val >lgt). 3)e Rechterzijde van de hamer wijzigt het Pacht wetsontwerp Het ontwerp door de regeering Poul- i let ingediend werd door de hoofdafdee- ling van de Kamer op grondige wijze gewijzigd en namelijk werd de duur van de pacht welke in het regeerings-ont- j werp op 3 jaar vastgesteld werd op i 9 jaar gebracht. Op de vergadering der Rechter Ka merzijde, waar de Heeren Jaspar en Baels, minister van Landbouw, aanwe- zig waren, werd de kwesie andermaal aan een ernstig onderzoek onderwor pen. Verschillende sprekers mengden zich in de bespreking, M. Van Dievoet die samen met M. Mathieu, verslaggever van de hoofdaf- deeling van de Kamer is, betreurde dat de regeering Jaspar het ontwerp van i de regeering Poullet niet voor eigen rekening genomen had. Doch M. Jaspar beweerde dat het logisch is, dat de nieu we regeering de ontwerpen van haar voorgangster niet bijtreedt, j In alle geval zal hij met de socialisten l overleg plegen om te bekomen dat een soort transactie ontwerp zou kunnen opgemaakt worden, i De heer Van Dievoet evenals de hee ren Poncelet, Housiaux, Drion en Brus selmans verklaarden zich voorstanders van een wijziging, waardoor de duur van de pacht op 3 jaar vastgesteld wordt. Een enkel lid, M1 Merget. uit Luxem burg, vroeg dat de duur van de pacht op 9 jaar zou behouden worden. De leden spraken zich evenwel in meerderheid uit voor den duur van 3 jaar. De H'" Drion stelde voor dat de wet niet toepasselijk zijn zou op de van kracht zijnde huurceelen. Dit werd bij getreden. Dan ving er een lange bespreking aan over de wijziging strekkende om de op- zegging van de pacht op 2 jaar vast te stellen. Hier waren de meeningen verdeeld en sterk uiteenloopend en bij stemming werd het voorstel om in tegenstrijd met de hoofdafdeeling der Kamer den duur van opzegging op 2 jaar vast te stellen, verworpen en vervangen door den duur van 1 jaar. De uitslag dezer stemming gaf 20 voor en 17 tegen. Enkele leden deden opmerken dat er in de Kamer geen meerderheid voor een dergelijke wijziging zal te vinden zijn. Over de Pachtprijzen. Over de pachtprijzen wordt en wei nig of niets gerept; wel disschen dever- schillige landbouwbladen ons heel be- langrijke beschouwingen ermede in ver band; meer echter niet. Geen enkel vak blad schijnt hier positie te willen nemen, om een positief voorstel vooruit te zetten. De oorzaak ligt hier nogmaals - zooals we er reeds herhaalde malen op wezen in het feit, dat de juiste en meest logische oplossingsformuul vrij lastig is te treffen. Naar onze bescheiden meening is de roerende pacht een uitstekende zaak, De waarde van zekere produkten dient er over 't algemeen als prijsbasis. Ander zijds verklaren we ons radikaal tegen stander van dezen die het er op gemunt hebben den pachtprijs te bepalen volgens één enkel landbouwprodukt. vooral wanneer deze vrucht of produkt opzet telijk gekozen wordt tusschen de beste, d i. de best betaalde onzer kuituren. Dit stelsel biedt een groot gevaar, hetwelk zich thans reeds laat gevoelen wanneer bijvoorbeeld de tarwe be taald wordt aan ongewoon hooge prij- j zen en de opbrengst merkelijk minder is dan deze der voorgaande jaren. In dit geval wordt de huurder ons dunkens ernstig benadeeld. Wij zouden het heel wat juister en rechtvaardiger vinden niet één enkel, doch verscheidene landbouwprodukten uit te kiezen, waarvan de handelswaarde verschillend is, wat dan ook zou toela- j ten een middelmatig tarief vast te stel- len, schommelend en in verband met de jaariijksche opbrengst. Wordt dus de pachtprijs in verband gebracht met de hoeveprodukten. welke dan als basis tot een rechtmatige prijs bepaling in aanmerking komen, dan moet er klaarblijkend een formuul gevonden worden, die rekening houdt met de mid delmatige handelswaarde der onderling vergeleken prijzen der produkten die in aanmerking zullen komen. Wij zijn ove rigens ten stelligste overtuigd dat de eigenaar die de waarde van zoo zooveel zakken graan als pachtprijs vraagt, in een bloote som geld of uitgedrukte fran ken niet zooveel zou durven eischen als de graanpacht hem nu opbrengt. 't Is dus juist om die schandige mis bruiken. die gewoonlijk van de graan pacht gemaakt worden misbruiken die dikwijls alle rechtvaardigheidsbegrip te buiten gaan, te vermijden dat we deze éénzijdige manier van prijzenvaststelling in de pachten volledig afkeuren. De "graanprijzen,, zijn een uiterst bedrieglijke maat, te meer daar de fa meuze bevoorradingspolitiek der regee- ring het aanpassen der handelsprijzen der hoeveproducten aan de prijzen der wereldmarkt willekeurig vertraagt en belemmert. Daaruit volgt dat de boer verscheidene zijner producten noodge drongen beneden den wereldprijs moet verkoopen, terwijl hij, bij graanpacht, den wereldprijs betaalt, aangezien de prijzen van het graan, en voornamelijk die van de tarwe (waarop de pacht prijs meestal wordt gerekend) zich on- middelijk aanpassen aan de juiste han delswaarde der wereldmarkt. Voor ea door de Landbouwers Wij meenen dat deze stelling de goed keuring zal wegdragen van de ruime meerderheid der beide betrokken partij en. Ook wenschen we van harte onze officiëele boerenvrienden en kamerleden in dien zin te zien optreden, om de kie- sche kwestie der "pachtprijzen,, derwijze op te lossen, dat de rechten en belangen van eigenaar en huurder volledig geëer biedigd blijven. C. V. Gezien de opslag van papier en an dere benoodigheden, dagloonen, postta- rieven zien we ons verplicht de abonne mentsprijs op De Koornbloem voor 1927 merkelijk te verhoogen, en te bren gen op 9 fr. in plaats van 6 fr. In evenredigheid met de duurte is dit slechts een billijke verhooging en het zal aan de maatschappij nog vele opofferin gen kosten om ons blad tegen dien prijs uit te geven. We durven dan ook verhopen dat geen enkele onzer leden of lezers er zal tegen opzien deze verhooging te aan vaarden. Van heden af zullen alle nieuwe in schrijvers voor 1927 De Koornbloem gratis ontvangen tot nieuwjaar. We kunnen slechts onze lezeressen en lezers ten zeerste aanzetten nieuwe lezers bij te winnen voor ons blad. Er wordt, in "De Koornbloem", reeds twee opeen volgende Zondagen, fel ge sproken over de pachtwet. U moet we ten, beste vrienden landbouwers, dat die kwestie reeds te berde kwam in de kamer van volksvertegenwoordigers en dat de bespreking zoodanig ver moeiend, ja, afmattend is geweest, vcor het grootste deel van die doorluchtige heeren, dat ze aanstonds een verlof van eenige weken moesten stemmen om de sleet in hun spraakorgaan te herstellen. 't En is allemaal dat niet", zei een boerken, "maar de laatste gemeentever kiezing heeft eens te meer aangetoond, dat er met dwang en broodroof nog al eenige stemmekens te visschen zijn voor sommige grondeigenaars". De boeren vrij maken ware hun laatsten troef uit hun handen spelen, en dit zullen ze nog zoo gauw niet doen. Ons boerken kan gelijk hebben, maar voor mij, ik denk dat patrijzen, hazen en wilde konijnen ook hun deel in den strijd, tot ontvoogding der boeren zullen hebben. Dat is geen spek voor uwen bek, jon gens, gij moogt al wel tevreden zijn dat gij die lieve beestjes een gansch jaar door moogt voeden en er de schade van dragen. De schade die men toebrengt met door uw klavers en beeten te sporen, is toch zoo gering dat het de moeite niet waard is er van te spreken. k Heb in De Koornbloem reeds menig artikel over het leven der lieve vogels geschreven en ik vind het dan ook maar redelijk, nu dat de jachtwet of het recht van jagen voor onze boe ren gaat besproken worden, hier een en ander neer te pennen over het leven en de zeden der smakelijke en sluwe patrij zen die we misschien, toekomend jaar, in de pan van haar wettige eigenaars zullen zien terecht komen. De patrijs houdt van geen bosschen, noch hooge bergen, ze verblijft liever in 't open veld, op de effen vlakte al wat ze uitsteekt mag gezien worden dit wil nochtans niet zeggen dat gij ze gemakkelijk genaken zult, want terwijl moeder patrijs driftig aan 't broeden is, waakt de man, zoowel bij dag als bij nacht, rondom het nest. Niets, hoege naamd niets, ontsnapt aan zijn waak zaam oog, en zoo ergens gevaar opduikt, dan is zijn eerste werk zijn teedere ge malin te verwittigen, die aanstonds op grooten afstand van haar nest schuilen loopt, totdat het gevaar geweken is. Patrijzen vindt men overal, maar bij zonderlijk in de platte streken. Vertrek ken doen ze niet en ze lijden soms hard van de koude strenge winters, weinig patrijzen. Daarbij, jagers en wildstroo- pers, roofvogels en andere sluipmoorde naars zorgen er voor dat ze niet te zeer vermenigvuldigen 't zijn lekkere brok jes en deze die niet, evenals Hans, pap eten en zich daarna voor 'n lekkerbek, die patrijzenbeentjes heeft afgekluifd, willen doen doorgaan, weten er van te spreken. Nu Hans was een stoeffer en de boeren patrijzenpluimen voor kladden pap verkoopen, is hem deerlijk tegenge vallen. Patrijzen zijn doorgaans veel slimmer in 't verschalken, 't Zijn flinke loopers die slechts vliegen, als 't nood doet. Vermenigvuldigen doen ze snel; ze leg gen van 9 tot 17 eieren in een zacht bed van gras- en stroohalmpjes dat ze maken op den grond van begroeide velden. Eens de jonge patrijsjes uitgekipt, begint voor de oudjes een leven van zorg en kommer. De kleine, vlugge, bruine pa trijsjes, gehoorzamen aan de stem der oudjes als kippen aan de klokhen. Op het eerste noodsein komen ze toegesneld en eens dat ze goed verdoken zitten wordt er gewerkt om 't gevaar af te keeren. Een der oudjes vliegt naar den vijand toe en tracht zijn aandacht op te wekken, ze gebaren zelfs, dat ze gekwetst zijn en laten de vlerken slepen. Indien gij ze nu, te goeder trouw, achtervolg: dan leiden ze U zoo verre mogelijk van de plaats waar de familie zit en eens dat ge goed op een dwaalspoor zijt gebracht keeren ze langs omwegen en ongezien naar de heimat terug. Wanneer er onder Uzijn, beste vrien den landbouwers, die eens hua eigen wild zullen mogen schieten, houdt dan rekening met hetgene ik hierboven over het leven der patrijzen heb verteld L. H. Onze veestapel welke ontegenspre kelijk een der voornaamste takken is van den landbouw, zou, bij oordeelkun dige uitbating, een meer winstgevende bron daarstellen en den landbouwer toe laten het hoofd te bieden aan tal van lasten zooals huur, belastingen, uitgaven voor handenarbeid, enz. De opbrengst van de veestapel en meer in 't bijzonder van ons melkvee is verre van tot haar maximum doorgedreven, en nochtans staan de middelen daartoe ons ter hand. De stelselmatige verbeteringen ervan wordt sinds een lange reeks van jaren door de veesyndikaten bewerkt, wier bijzonderste taak bestaat in het uitlezen onzer beste melkdieren met het inzicht deze als stamouders te laten teelen en nieuwe waardevolle voortbrengers te kweeken. Bij die geslachtelijke uitlezing.gesteund op de wetten der erfelijkheidsleer, be oogt men niet alleen den uitwendigen vormmaarook. de melk- en boterop- brengst. Niettegenstaande de ingespannen po gingen der veekweeksyndikaten en het verlangen naar vooruitgang door de le den dier organismen, zijn de tot op den dag van heden verwezenlijkte uitslagen niet al te schitterend hetgeen misschien wel te zoeken is in de wederspannigheid, waarvan nog vele kweekers blijk geven, en den slenter welke vele landbouwers als een onoverwinbare last behcerscht. Niet zelden ook hebben onze kwee kers af te rekenen met uitwendige in vloeden welke de verwezenlijkte voor- uitgang te niet doen mond- en klauw zeer, besmettelijk verwerpen en meer andere veeziekten berokkenen vaak groote verliezen. De melkopbrengst on dergaat onder dier invloed gevoelige schokken, terwijl een doodelijken afloop vaak te betreuren valt en de gelederen van het aankomende geslacht worden gedund. Nochtans indien onze vooruitstreven de kweekers in hun lofwaardig pogen volharden, zijn wij overtuigd dat hun vastberadenheid en hun streven zullen bekroond worden. Niettegenstaande de uitlezing tot ge leidelijke verbetering van ons melkvee een werk van langen duur is. zou er nochtans snel dienen gewerkt te worden. De ongunstige toestanden verplichten den landbouwer alle takken van zijn bedrijf intensiever uit te baten om het hoofd te kunnen bieden aan de finanti- eele moeilijkheden welke in de toekomst nog zullen aangroeien. Veesyndikaten en kweekers zouden beter moeten samenwerken en doeltref fender te werk gaan om tot een hoogere melkopbrengst te komen. Veel melkkoeien worden met verlies uitgebaat en verslinden tot hun onder houd, de winsten welke andere afwer pen. De uitbatingsonkosten van het melkvee stijgen met den dag, de prijzen der krachtvoeders, welke een vooraan staande rol spelen bij de wintervoeding, zijn gestegen in verhouding van het pond sterling terwijl de waarde der dierlijke produkten niet in evenredig heid toenam. Meer dan ooit zullen minderwaardige koeien met verlies worden uitgebaat en leven als ware parasieten ten koste van onzen veestapel. Onze plicht en het gezond verstand dwingt ons de landbouwers, en meer in t bizonder de kleine landbouwers, aan te zetten alle middelen te hunner be schikking aan te wenden ter verbetering van hun melkyee. In de eerste plaats is het noodig dat alle strekking tot verbe tering gesteund weze op een nauwkeurig nagehouden controle van melk- en bo- teropbrengst. Hoe eenvoudig ware het niet bij mid- middel van een meetemmer, instrument waarover ieder landbouwer zou dienen te beschikken en dat bestaat uit een ge wonen met schaalverdeeling voorzienen emmer, de hoeveelheid melk te meten welke elke koe dagelijks levert. Welke moeilijkheden brengt het mede deze gegevens aan te teekenen en om de week het totaal te maken voor ieder s'3üasïj De medewerkers :ijn verantwoordelijk voor kunne bfldrayen. Ongetekende «tukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1