Reeds lang 4 DE NISOLLE Schapen in Kodden KRACHTVOEDERS REMY TABAKPLANTERS MUZIEK INSTRUMENTEN REMY VOEDERS Radio-Varia hebt U op den aankoop van een meststofverspreider gedachte Kent II Etablissements Francq - Nisolle Verrnindert uwe Uitgaven voor Meststoffen Depot bijEdgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, 6, ALST. maatschappelijke neigingen. zult uw geld sparen en terzelfdertijd de opbrengsten uwer oogsten ver meerderen met Cyanamide voor al uwe teelten te gebruiken. Hare stikstof wekt den groei der plan ten op, hare kalk vermeerdert de vrucht baarheid van den bodem. 17% STIKSTOF GO KAL Depothouder Edgard SCHOUPPE-NYS Veldstraat, 6, te AALST. Burgersbank van Aalst. Th. Ruyssinck Zonen Gewaarborgde Uitslag van Ontleding Zondag 14 November! 926. De verbeterde verspreider met beweegbare bodem, bewogen door twee gekoppelde boomen. De vijs zonder einde, van vóór geplaatst, is geheel buiten aanraking met de meststoffen. Wordt gemaakt op 1 m. 50 - 1 m. 75 - 2 m, - 2 m, 50 - 2 m. 75-3 Vraagt katalogussen en kostelooze inlichtingen te Gosselies (België) Telef. 44 m. Onder economisch oogpunt be schouwd, is de schapenkweek in het groot een winstgevende zaak. Van oudsher werden de schapen in onze streek in ontelbare benden ge kweekt. alhoewel het bijzonderste doel einde welke men alsdan beoogde, enkel de opbrengst van wol was. Dit soort uitbating werd gedurende verscheidene eeuwen beoefend. Doch door het invoe ren van vreemde wol, en van ontelbare andere artikelen welke de wollen stoffen kouden vervangen, konden onze kwee kers er geen genoegzaam profijt meer uittrekken, en zoo kwam het dat de schapenkweekers in groot getal ver minderen. In Frankrijk nochtans waar veel stre ken tot de schapenkweek goed geschikt zijn, teelt men nog verschillige rassen in groote kudden, alhoewel ieder schapen type, voor één enkele speciale voort- brengst wordt aangewend zoo vindt men daar kudden enkel bestaande uit het merinos-ras, befaamd voor zijne fijne, lange en kloeke wol. Andere be staande uit Normandische soorten zijn er gekend om haar vleeschopbrengst, terwijl een derde soort de 44 Bearnais uitsluitelijk als melkschaap worden ge fokt want met de melk dezer dieren maakt men daar smakelijke kaasde Roquefort. De tegenwoordige economische toe stand van ons land noopt ons echter zooveel mogelijk naar middels uit te zien, om ons bestaan in 't binnenland te verbeteren en te vergemakkelijken. De vreemde wol kost ons te duur, cn bet schapenvleesch is weêr in eer hersteld, omdat het op de tafel prijkt, zoowel als het rund- en varkensvleesch, Dit zijn twee genoegzame reden, om ons aan te sporen de schapenkweek op groote schaal, wederom in ons land te bevorderen. Een andere reden nog, om dewelke wij de landbouwers aanraden een bron van inkomsten te zoeken in de schapenfokkerij, is dat deze diertjes be trekkelijk veel minder kosten aan voeding dan de andere huisdieren. Wat veel van deze laatste niet zouden nutten, dat eten de schapen gretig, zooals slecht gras van schrale weiden, de overblijfsels van stoppelvelden, de kruiden en woeker planten van graskanten en boschdreven enz. enz. Vergeten wij ook niet dat de schapen goede vlaswiedsters zijn, en dat zij, om het beetje voedsel dat wij ze verleenen, zeer dankbaar haar mest laten op de plaatsen waar zij voorbijgetrokken zijn. Deze beweegredens hebben veel fok kers-specialisten aangezet hier in onze streken, bijzonderlijk in de verwoeste gewesten, door kunstige kruisingspro- cessussen en doelmatige voedering, scha pentypen te kweeken welke tegelijker tijd geschikt zijn voor de opbrengst van wol en van vleesch. In de omstreken van Yper, Dixmuide en Veurne hebben wij kunnen bestati- gen dat de schaapsboeren overal het ééns zijn over het kweeken van zuiver- bloede vreemde rassen, waaruit zij ver der zelf nieuwe typen fokken, door oor deelkundige kruising met geprimeerde voorttelers. Wat aanmerkenswaardig is 't is dat de nakweek veel beter beant woordt aan de verwachtingen onzer schapenfokkers, dan de zuivere rassen, welke zij rechtstreeks invoeren voor een probatie-kweek. Dit is te wijten aan het feit dat de spruiten zich beter kunnen aanpassen aan het klimaat en de voe- dingsvoorwaarden van ons land. dan de stamdieren die van den vreemde komen. De rassen die hier best gedijen en de beste voorttelers afwerpen tot de fok kerij voor wol- en vleeschopbrengst in het groot, zijnde verbeterde merinos gezegd de Rambouillet het Hamps hire- en Oxfordshireras, het Zeelandsch en het Vlaamsch ras. Het schaap van Nieuw-Kenten dit van Leicester zijn bijzonderlijk geschikt voor de zuiverheid en de sterkte van de wol. Voor onze schapenkweekers komen de eerste rassen meest in aanmerking, omdat zij meer winst afwerpen en minst J kieskeurig zijn, voor wat hun voeding I betreft. Opdat een kudde dus waarlijk winst- gevend zij, moet zij uit goede eenlingen bestaan, en daarom moeten haar elemen ten regelmatig op zekere tijden ver nieuwd worden. Het vernieuwen der kudde bestaat hierin, dat men telkenjare ongeveer een derde der moederschapen verwijdere en vervangedoor evenzooveel daartoe aan gekweekte vrouwelijke lammeren. Op deze manier zal men alle drie tot vier jaar, een gansch vernieuwde kudde be zitten. De afgewezen moeders, de ont- mannelijkte jonge rammen, evenals de vrouwelijke lammeren, tot de voortte ling ongeschikt, worden vet.gemest en voor het slachthuis bestemd. De rammen of bokken worden als voortplanters in dienst gesteld van af den ouderdom van 15 maand tot 4 jaar ten hoogste. Dan worden zij gesneden, vetgemest en insgelijks voor den handel bestemd. M®n telt gemiddeld één ram voor 50 schapen. De ruitijd duurt onge veer een maand. Binst dezen termijn ontvangen de bokken een speciaal ver sterkend voedsel1 tot 2 kilogr haver boven hun gewoon rantsoen. Het be vruchte schaap draagt gedurende onge veer 150 dagen, en behoort evenzeer een vollediger rantsoen te ontvangen. De voeding der schapen zal het voor werp uitmaken van de volgende bijdrage. ('t Vervolgt). P. S. Verdeel uw leven zoo, dat ieder uur zijn bezigheid, en ieder bezigheid haar nut heeft. IETS OVER Het zijn die neigingen die ons aandrij ven tot de genegenheid voor de samen leving, o a. de gezelligheid, het medege voel en de neiging tot nadoen. Dan heeft men verder nog de gene genheid voor 't huisgezin en voor den geboortegrond. Spreken wij eerst over de gezelligheid. Waar in bestaat ze? 't Is een neiging die den mensch aanzet om het gezelschap zijner natuurgenooten te zoeken. Bossuet zegt het heel raak: Het is duidelijk zegt hij, dat het genoegen van den mensch, de mensch is. Wjj zijn menschen en niets mensche- lijks is ons vreemd... Laat ons niet denken, geachte lezers, zooals Rousseau, dat de samenleving het gevolg is eener overeenkomst; neen zij is den mensch natuurlijk. Ondervinden wij niet alle dagen dat een goed geordende samenleving alles kan voor den mensch, en dat hij, aan zich zelf overgelaten, lichamelijk, verstan delijk en zedelijk machteloos is?7 Is het niet op de grondvesten van de roet zorg bewaarde schatten van kunst en wetenschap, dat onze moderne geleerden paleizen bouwen, voor het welzijn van het meoschdom? Bovendien hoeveel gevoelens zouden onverklaarbaar blijven, ware de gezellig heid niet eeu wezenlijke eigenschap der menschelijke natuur? Hebben wij dit nog niet gevoeld in vreugd en smart? Weten de bazen het niet, als zij in hun koffiehuizen sommen gelds beste den aan licht, spiegels, versiering enz... om alles zoo gezellig en aangenaam mo gelijk te maken? Hebt ge nog niet ondervonden dat daar waar reeds veel volk is, iedereen wil zijn Is het zoo niet dat sommige menschen, mannen vooral, zich laten meeslepen, omdat zonder het zelf te vermoeden zij het elders gezelliger vinden dan wel tehuis? Ligt hier soms geen groote waarheid, een groote les, voor de vrouw Lieve lezeressen maakt uw "thuis» gezellig en aantrekkelijk, tracht dat het een waar nestje wezeen stellig zal er zoo dik wijls niet uitgevlogen worden!!! Ook, dat zij die het geluk hebben deel te maken van een groot Vlaamsch gezin wel onthouden, dat hun gelukkigste ston den hun heele leven door, de zoete herin neringen zijn van de schoone gezellige dagen der jeugd... waren sommige ston den hard om te doorworstelen, toch was er vreugd, toch was er waar geluk. Thuis immers hebben we zoo goed gevoeld dat gedeelde smart halve smart, en gedeelde vreugd dubbele vreugd is! Zonder dorst te kunnen drinken Is de schoonste faculteit Die de menschen op de wereld Van de beesten onderscheidt. Na andere landen aan zich te hebben onderworpen, is de Radio thans ook bezig België te veroveren. Wij onder gaan het lot dat Amerika en Engeland vóór ons te beurt viel en dat na ons onvermijdelijk nog aan vele andere lan den te wachten staat. Radio is bezig de wereld te verove ren, zooals de telefoon, de automobiel, de bioscoop de wereld hebben veroverd, omdat zij uitvindingen waren, die on gekende mogelijkheden schiepen. Haar beteekenis ligt daarin, dat zij de in haar vermogen uiteraard beperkte zintuigen en ledematen van den mensch een uit breiding der werkingssfeer hebben ge geven, die dezen minder afhankelijk maakt van de twee begrenzende facto ren van zijn bestaan, van tijd en plaats. Moet niet het simpele rijwiel altijd weer onze bewondering wekken, omdat het den gang onzer voeten drievoudig heeft versneld, terwijl de weergalooze ontwikkeling van het autoverkeer, vooral in Amerika, minder aan het ge mak moet worden toegeschreven, dat dit voertuig biedt voor hem die ongaar ne wandelt, dan wel aan de tijdbespa ring bjj het afleggen van grootere af standen dan die welke ooit voor den voetganger of wielrijder, praktisch ge sproken, in aanmerking komen. Door de bioscoop zien wij in het verleden, en zien wij wat in onbekende landen gebeurt, de phonograaf bewaart de stem van den zanger, dien zij zelf niet kunnen hooren. Wat ons hierbij nog hindert is het gevoel iets te beleven dat al lang voorbij is. De indruk van het medeleven, op hetzelfde oogenblik, met de artistieke of geestelijke voortbrengst, bieden de telefoon cn thans de radio. Zoo zien wij de radio als de volgen de schakel in de keten der natuurlijke ontwikkeling van de zintuigen van den mensch. Wanneer de president van de Veree- nigde Staten een redevoering kan hou den, die door millioenen Radio-luiste raars wordt aangehoord, wanneer het grootste auditorium waarvoor een zan ger liederen zong in 't niet verdwijnt tegenover een gehoor van tienduizen den Radio-liefhebbers, dan staan wjj voor een omwenteling in de betrekkin gen der menschen onder elkaar, wier gevolgen met nadruk zij daarop ge wezen nog niet te overzien zfin. Op het tijdperk van de stoom, hetwelk de mecanische drijfkracht in de nijver heid en het verkeerswezen invoerde, op het tijdperk der electriciteit, dat ons alle gemakken van mechanische hulp aan huis bezorgde, volgt nu het Radio-tijd perk, dat de overbrugging brengt van alle afstanden bij het spreken en hooren. Zal de Radio slechts een tijdelijk iets zijn? Een manie, die gelijk een besmet ting volken aantast, om daarna weer te verflauwen? Zoo kan slechts degene oordeelen. die in de Radio niets anders ziet dan een vermaak, dat mode is, en dat de menschheid zal gaan vervelen, zooals menig ander vermaak voordien. Hij denkt daarbij misschien aan het panopticum, het panorama, het circus, die hun tijd gehad hebben Ingezonden. Mmiiiiiiiimiiiiiiimiiiminnffffimv ini nnuiTOWiTmmr?mmmT^ ZICH WENDEN voor aankoop tot het Comptoir I voor alle inlichtingen tot het Beige de Ia Cyanamide (S.A.). Bureel voor Cyanamide. 78. Grasmarkt, BRUSSEL De Heer Verlinden van Geystingen Limburg kan, zegt hij, het veevoeder REMY A. P. voor zwijnen niet genoeg aanbevelen. De proeven door hem ondernomen bevestigen ten volle wat er nopens dat punt reeds geschreven is. Telefoon 315,-Postcheokrekening 73617. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanllw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewijs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,75 Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. Interesten te beginnen van 1 Januari 1926: Op zicht4,50 15 dagen voorbericht 5,75 °/0 1 maand voorbericht 6,25 3 maanden voorbericht 6,50 6 maand en 1 jaar vast 7,00 Halfmaandelijksche rekeningen he den 6,00 (veranderlijk). SPAARKAS 6 Van al deze interesten zfin de belastin gen af te houden. Het Huis (gekende muzikanten) Brusselschest.w. 143, Erembodegem gelast zich met het repareeren van alle slach muziekinstrumenten. Matige prij zen. Spoedige bediening en goed werk. Inkoop, verwisseling en verkoop van occasie-instrumenten Tarwe bevat 10 2 60 Remy Voeder A B voor Melkkoeien en Vee 22 tot 25 60 Rogge bevat 9 1 1/2 60 Remy voeder A P voor Zwijnen en Viggens 15 tot 18 60 Haver bevat 8 4 42 Remy Voeder A M voor Paarden, Kiekens en Konijnen 12 tot 15 55 Depothouders worden gevraagd op iedere gemeente. (1E Vervolg) v 1 anamiae Eiwit Vet Waterkoolstof (vet en eiwit) (vet en eiwit) (vet en eiwit)

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3