■■■■an 3 r Stopzetting van Suikepbeetöitvoer Landbouwweekblad Geldwaarde en Duur Leven De Landpacht '■■■Ml f1 LST PF l li ZONDAG 21 NOV. 1926 Prijs 12 ceritiem 9ste JAAKGANG Nr 412 ijk) •re prij- te koo- PHOE- alst en verant- rimer Arbeid adelt Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie j BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers ewaar- t<4» ïALST in tijd Nieuw bewijs der tergende anti-landbouwpolitiek der regeering. sdag en uur. nd van len. Salon ige Bu- Brand- itels orovin- 247.62. •eeberg aardig adel, waar oeken vlek- r het a van r ge- arom assel, erlo- Haar zijn :n en ieos- eleer nant va- hu- lief- des van len r uk- laat Er verloopt haast geen week of de huidige Regeering levert ons een nieuw staaltje harer "Systematische Anti- Landbouwpolitiek Langsom meer komen we tot de stellige overtuiging, dat het gaat om een onverbiddelijker! en hardnekkigen strijd tegen den landbou- Iwer en de landt ouwprodukten. Een nieuw doorslaand bewijs ervan geeft ons het Koninklijk Besluit van 7 Nov. 1.1. waarbij de uitvoer van suiker- beeten op zijn beurt aan vergunning wordt onderworpen. Nauwelijks hadden de beruchte pers- haantjes zich aan 't kraaien gezet en uit gebazuind dat groote massa's suikerbee- ten naar Holland en Frankrijk werden uitgevoerd, of daar gingen de poppen (laan 't dansenDe suikerfabrikanten werden in allerijl bijeengetrommeld, vlo gen stormenderhand naar 't Ministerie, en eischten de onmiddellijke stopzetting van den schandigen suikerbeet- uitvoer 11 En de Regeering, al was het dan nog op 'n Zondag nam die suiker- bazen onmiddellijk en heel vriendschap pelijk in verhoor en zonder "boe of bal", zonder landbouworganismen, noch beetensyndicaten, noch vergunnings- kommissie, noch suikerkommissie te raadplegen, vond men niet beter dan "Subito presto" het bevel uit te vaar digen dat voortaan allen beetuitvoer zou worden stopgezet en de reeds gesloten kontrakten zouden verbroken worden. Immers de drakonische bepalingen die voor het verleenen der uitvoervergun ningen worden geëischt, blijken zóó on redelijk en zoo onmogelijk, dat ze in feite neerkomen op eene volledige stopzet ting van allen beetenuitvoer. Welke boer of welk beetensyndikaat kan zich immers gedragen naar de voor waarden dezer vergunningen, die eischen 1) dat te Brussel 100 frs per 1000 kg. uitgevoerde beeten, als waarborgsom wordt gestort; 2) dat door den boer voor elke 1000 kg. iitgevoerde beeten een herinvoer wordt verzekerd van 100 kg. ruwe suiker, 20kg. melasse en 500 kg. pulp Kan men nu, redelijkerwijze ge- iproken grooter onzin, grooter dwaas heid verzinnen Men zou haast gaan denken, dat zij, die zulk uitzinnig bevel uitkramen, het hoofd op hol hebben of door chronische rotheid zijn aangetast Wie zijn de groote Plichtigen 1 Tengevolge der plotse daling van de suikerprijzen, was de oogst van 1925 voor de suikerbeetplanters een bittere teleurstelling, bij zooverre dat deze bij slot van rekening met groote verliezen ïadden verbouwd, terwjjl de suikerfa- srikanten toch normale winsten opstre- ren. Meermalen hebben we er alsdan in De Koornbloem" op gewezen, dat het voor den boer onmogelijk werd nog langer een teelt te verbouwen, die louter verlies opleverde. Rond dit tijdstip werd de "Nationale" suikerkommissie ingesteld, belast met, vóór den zaaitijd van dit jaar nog, mid delen op te sporen om aan een dreigende kultuurkrisis der suikerbeet te verhelpen. Nooit is bij deze kommissie het gedacht opgekomen de vrije uitvoer der suiker- beeten door uitvoerverbod te belem meren. De regeering steunde op dit oogenblik de suikernijverheid door de bijkomende taks op vreemde suikers te verhoogen tot 40 frank en aan de suikerfabrikanten voor de campagne 1926 de volledige vrijheid het uitvoer van suiker te waar borgen. Aangemoedigd door deze bescher- mingspolitiek en vol betrouwen op de toekomst, hebben de landbouwers dan ook dit jaar opnieuw beeten gezaaid, met de hoop op winstgevende uitslagen, die de zware verliezen van 't vorig jaar eenigszins zouden vergoeden. Maar een nieuwe, bittere ontgooche ling bleef niet lang uit De flnantiëele krisis van Maart 1.1. was oorzaak dat geen enkel fabriek het aandurfde nog een kontrakt af te sluiten, zelfs niet op suikerprijs. Daarop volgde de muntstabilisatiedesniettegenstaan de weigerden de fabrikanten alle onder handelingen met de planters, bij zooverre dat in September en zelfs bij den aan- j vang der rooïngsperiode nog een ont- j zaglijk aantal hectaren suikerbeeten on- verkocht bleven. De fabrikanten maakten van dezen toestand gebruik of juister gezegd "misbruik,, om de beangstigde boeren j het mes op de keel te zetten en ze te I verplichten aan opgedrongen kontrakten te verkoopen. Er viel dus niet te twisten, noch te kiezen. Ten einde raad en uit vrees hun bee- tenoogst onverkocht op het veld te zien rotten, waren tal van boeren noodge- dwongen tot het opzoeken van iet of wat gunstiger uitweg tot afzet hunner I beeten. Het is dan ook geenszins te verwon- J deren, dat onze boeren de voordeelige offers van vreemde koopers uit Frank rijk en Holland hebben aanvaard en tal van Vlaamsche beetenkweekers hun oogst in den vreemde hebben verkocht. Trouwens in de grensstreken uit West- en Oost-Vlaanderen, Polders en Maaskant, waar het vervoer naar Bel gische suikerfabrieken erg moeilijk valt, gebeurt de uitvoer van suikerbeeten tel- jare naar het buitenland. Zulks was een gekend feit en niemand heeft er ooit bezwaar tegen gehad. Maar nu, dat een groep boeren uit Haspengouw het aangedurfd heeft —en met volle recht zijn beeten aan een fabriek uit Frankrijk te verkoopen, nu roepen de Belgische suikerfabrikanten Moord en brand I en worden hals over kop de wraak roependste maatregelen getroffen, die de ergste gevolgen met zich sleuren. Erge Gevolgen dezer dwaze Regeling Deze onbehendige en hoogst tergende staatsinmenging geeft onvermijdelijk aanleiding tot de ergste wantoestanden. Immers de leveringen aan de holland- sche en fransche fabrieken waren reeds volop aan den gang. Nu worden die kontrakten in volle leveringsperiode plotseling verbroken en worden de boe ren overgeleverd aan de willekeur der binnenlandsche fabrieken die ze op maat van hun deuntje doen dansen. In tal van stations en op vele kaaien liggen honderden ton beeten op ver voer te wachten. Werden de contracten van de koolmijnbazen ook verbroken 11 Onnoodig te vragen of onze inland- sche suikerbazen heimelijk in de vuist lachen, nu dat ze den slag zóó triomfan telijk en op zulke dubbelzinnige wijze hebben thuis gehaald. Wat moeten ze jubelen, nu ze de te goedertrouw bedro gen boeren die laffe poets hielpen bakken Wat zullen ze zich nu kunnen vetsme- ren op den rug der gefopte beetplanters. Wat zullen er dit jaar millioenen gewon nen worden op den rug van den boer Wie zal de ontzaglijke schade betalen Heerlijk, die heldendaad onzer ver nuftige suikerbazen, maar nog veel heer lijker de heldendaad der regeering, die zich zóó bereidwillig tot die jodenstreek leende! en die waarlijk de kroon komt zetten op haar doorgedreven anti-land bouwpolitiek. Proteststemmen. Geen wonder dan ook dat bij het ver schijnen van dezen nieuwen beperkings maatregel proteststemmen zijn opgegaan uit alle hoeken van 't land. Hoe graag we ons ook hierbij aanslui ten, en hoe volledig we ze ook bijtreden toch vragen we ons met angst af, wat er van al deze voetstappen tot lotsverbe tering van den landbouw zal terecht komen 1 Weinig of niets Onze boeren voelen immers duidelijk genoeg dat ze thans af te rekenen hebben met een re geering die het erop gemunt heeft den landbouw bij elke gelegenheid en door eender welke middelen te dwarsboomen en stilaan maar zeker in den grond te boren. Zoolang de huidige bewindvoerders het roer in handen houden, zullen de boeren hardnekkkig vervolgd worden. Hoe eerder die diktatoren er de plaats ruimen hoe beter, of moet er gewacht worden tot de landbouw de rijkste welvaartbron reddeloos wordt ge knakt C. V. De stabilisatie, of het geven eener vaste waarde aan den belgischen frank op basis van 175 frank voor een en- gelsch pond, is dus een voltrokken feit. Om dit plan te kunnen uitvoeren heeft onze regeering een leening moeten aan gaan in het buitenland van honderd mil- lioen dollar, hetzij 3 milliard en half hui dige belgische franken aan den koers van 35 frank voor één dollar. De ge leende 100 millioen dollar moeten- na dertig jaar volledig terugbetaald zijn met de intresten 7 per honderd er bij. De terugbetaling vergt een jaarlijksche af korting van 250 millioen frank. Voegt deze overgroote nieuwe schuld bij al de vroegere schulden, en ge zult u een denkbeeld kunnen vormen van den last, zoowel buitenlandschen als binnenland- schen, waaronder de belgische staat gebukt gaat. i Zijn er nu ten gevolge dier stabili- i satie geen groote ekonomische storin- j gen in 't binnenland te vreezen 1 Is er geen gevoelige terugslag op de prijzen i der koopwaren, op de loonen in het Ibinnenland te verwachten De meest bekende ekonomisten, de zweed Cassel en de engelschman Keynes, zijn van oordeel dat het stabiliseeren eener munt moet gebeuren, tegen een koers die reeds ruimen tijd bestond, tegen een koers die reeds lang zijn invloed heeft uitgeoefend op de vroeger bestaande prijzen. Het is immers gansch natuurlijk, dat gedurende een lang bestaande wis selkoers, een volledige en evenredige aanpassing der prijzen heeft plaats ge had. De werkelijkheid, de ondervinding, die zich voordeed in ander landen be vestigen de waarheid van bovengenoemd oordeel. In December 1925 stabiliseer de Finland zijn munt aan één zevende zijner vooroorlogsche waarde, dus om trent op dezelfde basis als hier in België. Het duurtecijfer was in dit land 1180 voor begin 1924 en het bleef 1180 op einde 1925 na voltrekking der stabilisa tie. De koers waaraan gestabiliseerd werd was reeds 2 jaar invoege, en er deed zich geen de minste verandering van loonen of prijzen gevoelen. Kan zulks ook het geval zijn voor België Onze meening is van neen want op het oogenblik, dat de stabilisa tie hier voor goed doorgevoerd is, be stond de wisselkoers van 175 frank voor één pond slechts sedert 4 maanden, tijd ruimte die te kort geweest is, opdat alle prijzen en loonen zich volledig konden schikken naar dezen nieuwen koers. In hoever zal het stabiliseeren van onzen frank de prijzen en de loonen in 't bin nenland doen veranderen Zal daardoor ons duurtecijfer op gevoelige wijze klim men Ieder land heeft zijn duurtecijfer. Wij mogen niet denken dat het leven in Bel gië alléén zoo schromelijk duur is ook in Engeland en in Amerika, niettegen staande de hooge waarde van hun geld, is het leven kostelijker. Wat in Enge land bijvoorbeeld vóór den oorlog 100 pond kostte, kost er nu minstens 160. 't Zelfde geldt voor Amerika. Met het duurtecijfer dier vreemde landen met goudstandaard, hebben wij hier in Bel gië ook af te rekenen. De verhooging van het duurtecijfer dier landen is als een eerste groote aanleiding tot de ver hooging van het onze. Wij geven een voorbeeld. Wij kochten in 1914 voor 100 pond waren in Engeland.Het bedrag hiervan omgezet in belgische franken, was toen 100 X 25 2500 frank door ons te be talen. Het pond stond toen 25 belgische frank. Wij koopen diezelfde waren in 1926. Eerst en vooral moeten wij voor die waren de opslag in Engeland zelf betalen, dus niet meer 100 pond maar wel 160 pond. Die 160 pond moeten wij omzetten in franken en gezien één pond ons nu 175 frank kost zullen wij te betalen hebben 160 X 175= 28000 huidige belgische franken. Vergelijken wij onze twee te betalen sommen in 1914 25C0 frank en in 1926 28000< frank., en wij moeten tot het besluit ko men dat wij nu ten minste elf maal zoo veel moeten betalen als vroeger. Oppervlakkig genomen zouden wij hieruit moeten besluiten dat het duurte cijfer in België nog zal moeten klimmen tot omtrent 1100. Dit is nochtans een dwaling, daar wij rekening moeten hou- den met het feit dat al de verbruikte waren niet ingevoerd worden uit Enge- land, Amerika, Holland of andere lan- j den met goudstandaard. Moesten er dit is zuivere veronderstelling in Bel gië twee duurtecijfers in voege zijn, één voor de ingevoerde produkten en één voor de inlandsche produkten, dan zou den wij met bovenvermelde redeneering wel de waarheid nabijkomen. Immers bijna al de waren die wij moeten invoe ren zijn werkelijk 9 tot 10 maal duurder dan vóór den oorlog zoo betalen wij de uitheemsche tarwe omtrent210 frank, dezelfde evenredige opslag bestaat voor andere waren als nitraat, wol, katoen. Al die prijzen zijn reeds maanden aange past aan den nieuwen wisselkoers, en wij hoeven dus geen vrees meer te heb ben dat van dientwege het huidige duur tecijfer nog zal verhoogen. Maar anders is het gelegen met de produkten (van het binnenland, met de loonen van het binnenland, die zich nog niet heel en gansch aangepast hebben aan de nieuwe muntwaarde, en het is ook juist in dit feit dat wij de oorzaak moeten zoeken dat het laatst verschenen duurtecijfer slechts 705 is. Wij geven hier enkele voorbeelden De suiker kost slechts 6 maal duurder dan voor den oorlog. De huishuur op enkele uitzonderingen na is slechts ver hoogd met 125 per honderd. Transport of vervoer op buurt-en ijzerwegenis nog ver van 10 maal hooger te zijn dan vroe ger. De landbouwprodukten in 't alge meen genomen de tarwe uitgezon derd - staan beneden den evenredigen prijs van het wereld-index. De loonen betaald in 't binnenland hebben in 't al gemeen de evenredigheid der wereld- duurte niet bereikt. Voegt daarbij de gunstige ligging van België op handels- en nijverheidsgebied die ons toelaten goedkooper te werken dan gelijk welk ander land. en wij ko men tot het besluit, dat, voor hetgeen wij moeten inbrokken door de duurte der ingevoerde produkten, wij een groot deel moeten inwinnen door de minder- duurte der inlandsche producten. Wij mogen dus besluiten altijd on der voorbehoud nochtans, dat het stabi lisatieplan goed lukke dat het duurte cijfer reeds tot 705 geklommen, wel wer kelijk aan verhooging is blootgesteld, maar dat het toch niet zoo hoog zal klimmen, als sommigen door verkeerde onderstellingen trachten te bewijzen. Het Wetsoutwerp in de Kamer. Het is voor de zooveelste maal dat een wetsontwerp betreffende de land pacht in de kamer wordt behandeld. Van over veel jaren reeds waren voor aanstaande verdedigers van den land bouw er van bewust dat de rechten van den eigenaar tegenover den pachter geen gezonde verhouding daarstelden. Over dertig jaar werd voor de eerste maal, dooz den heer Paul Janson, een wetsvoorstel op de landpacht in het par lement ingediend, met het doel den duur van de ongeschreven pachten minstens op 3 jaar te brengen en den opzeg gingstermijn wettelijk te regelen. Vóór den oorlog zijn er nog herhaaldelijk wetsvoorstellen op de landpacht inge diend, doch de gewenschte uitslag werd niet bekomen. De oorzaak hiervan was voorzeker het feit dat de toenmalige re geeringen, om zoo te zeggen uitsluitelijk uit landeigenaars waren samengesteld. Het is niet zonder reden dat de land bouwers klagen, dat ze te veel afhangen van de willekeur der grondeigenaars. Menige gevallen zouden wij hier kunnen aanhalen, waarbij de huur werd opge zegd om politieke godsdienstige reden. Wij zouden hier zelfs namen kun nen aanstippen van eigenaars welke met valstrikken en listen zekere boeren, eigenaars van een kleine uitbating, zoo ver wisten te brengen dat zij het eenige pand dat zij bezaten verkoopen moesten aan Mijnheer, voor "n appel en 'n ei Nu nog, bij de jongste gemeentever kiezingen hebben wij eigenaars zich we ten wreken, om den ongunstigen uitslag der verkiezingen, door het opzeggen van de huur, ofwel door de pachtprijs zoodanig op te drijven, dat de boer zich genoodzaakt ziet het op te geven. De pachter bezit tot heden niet het minste recht, want zoodra hij niet meer danst naar de pijpen van den eigenaar, krijgt hij onmeedoogend den bon Het grootste euvel in de huidige pacht- toestanden is den korten duur van het pachttermijn het geeft den pachter niet de minste zekerheid. Zekerheid en recht voor den pachter zijn twee onmisbare faktoren opdat de landbouw grooter bloei kenne en de boer grooter welvaart. De landbouwers maken het voor naamste deel uit der bevolking en tot heden, niettegenstaande reeds veel her vormingen zijn doorgevoerd is de re geering tegenover hen steeds aan haar plicht te kort gebleven. Het is hoog tijd dat er iets gedaan wordt ter bescherming van den land bouw. Het landbouwvraagstuk is voor ons land van het allerhoogste belang. Het ontwerp van de landpacht omvat de belangen van ongeveer 200,000 pachters, De bespreking der pachtwet, waarbij het wetsvoorstel, in 1925 door den heer Van de Vyvere, toenmalig mi nister van landbouw, ingediend, tot grondslag ligt, wordt dan ook met veel belangstelling door de landbouwers ge volgd. Benevens punten van minder belang worden in het regeeringsontwerp de volgende kwesties geregeld 1° De duur van de pacht 2° de op zeggingstermijn 3° de vrijheid der wijze van bebouwen 4° de vergoeding aan den uitttredenden pachter 5° de ver goeding voor de landelijke goederen van openbare bcheeren. Het is jammer dat de schikkingen be treffende het jachtrecht uit het ontwerp weggelaten zijn. Het is een onrecht vaardigheid tegenover de landbouwers, want zij alleen zijn er de slachtoffers van. De eigenaars-jagers oefenen een echte tirannie uit op hun pachters. De boer ziet zich verplicht de hazen en de konijnen te voeden op zijn kosten in zekere streken van ons land berokkent het wild onschatbare schade aan de oogsten het ware dan ook maar bil lijk dat ook de landbouwer het recht heeft ze te schieten. Wij betreuren ook dat de bespreking der pachtprijzen hier niet te berde komt, doch verhopen dat het wetsont werp over de beperking van den pacht prijs, neergelegd door den huidigen mi nister van nijverheid en Mr Mathieu, binnen kort zal onderzocht worden. De pachtprijzen ook moeten bezorgd heid wekken. Vele grondeigenaars ma ken misbruik van hun recht en drijven de huurprijzen zoo hoog, dat de land bouwer ze schier niet kan betalen. In veel streken worden pachtprijzen ge vraagd die tienmaal hooger zijn dan de vooroorlogsche. Onze beste landbouw gronden werden voor den oorlog ver huurd tegen !50fr. per hectaar en nu zou men menige gevallen kunnen aan halen waarbij de pachtprijs zeven tot acht zakken tarwe bedraagt. Hoe wil men dan dat de landbouwer, welke om zijn volharden arbeid gansch onze be wondering verdient, behoorlijk leven kas. Voorheen hebben de landbouwers hard gewerkt en dit in de ellendigste voorwaarden. Zij aanbaden den groot eigenaar als hun heer en meester, ken den weinig of geen geluk en werden voortdurend uitgebuit. Sedert den oorlog zijn de landbouwers onafhankelijker geworden, maar zij vreezen den terugkeer der slechte jaren van vroeger. De vrijheid van den pachter hangt af van den duur van de pacht. De pacht met langen duur zou onschatbare voor- deelen brengen voor den huurder en voor ons land. De waarde van onzen landbouw bedraagt 30 milliard frank, met een voortbrecgst van 8 milliard. De landbouwvoortbrengst dekt 75 t. h. van ons verbruik, doch daarbij zal het niet blijven, onophoudend worden er pogin gen gedaan tot het verhoogen der land bouwvoortbrengst. Door het nemen van geschikte maatregelen zal men er in de toekomst toekomen, op rechtstreeksche of onrechtstreeksche wijze, in al de be hoeften te voorzien. Doch daartoe is het noodig dat de handelsvrijheid en de belangen der land bouwers gevrijwaard worden. Geen en kel landbouwer zal de hoogst mogelijke offers brengen om zjjn bedrijf te verbe teren indien de toekomst hem niet zeker- i" ii^i ri De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Cngeteekeade stukken worden met opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. jet? ude akt, het zoo icht iet. rok lik

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1