Saikerbeetsyndikaat van Tienen. VERSLAG Zwavelzuur Aa\/v\o/niak Verkoopprijzen Het Werkt snele* langdurig Alle Finantiëele Inlichtingen Algemeene Vergadering Belangrijke Mededeeling mamm Inlandsche Granen. De Najaarsbemesting van Tarwe aanpassen. Hij eindigt met een reeks praktische raadgevingen in zake kuituur- zorgen en teeltmethoden, wier toepas sing onze vooruitstrevende landbouwers voor de toekomst stellig zullen ten goe de komen. Dat dezen die hun gedeeltelijke of algeheele mislukking aan dees of geen verkeerde doenwijze te wijten hebben, zich deze kostbare vingerwijzingen ten nutte stellen, dan zullen van meet af, tal van teleurstellingen worden wegge ruimd. Dat deze flink gedokumenteerde uit eenzetting groote belangstelling bood, daarvan getuigde het algemeen handge klap, dat spreker te beurt viel. Nu komt de heer C Vincx aan de spreekbeurt. Zich steunend op de prak tische besluiten van den Heer Agronoom, vindt spreker in de veldprijskampen het meest doeltreffend middel tot opbrengst- verhooging. In passende bewoordingen brengt de hr Vincx een diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van wijlen Heer H. Miserez, baanbreker en inrich ter der veldprijskampen. Zijn flinke brochuur, waarin hij dit onderwerp grondig verhandelde, getuigt van den klaren kijk en de grootsche opvatting, welke deze vernuftige en klaarziende landbouwkundige had betrekkelijk dit voornaam landbouwvraagstuk. In harde, maar tevens rake bewoor dingen hekelt de redenaar de systema tische anti-landbouwpolitiek der hui dige regeering, zoo weinig konsekwent gebleven bij hare verklaring, waarbij ze de boeren aanspoorde tot produktiever- hooging. Na een klare uiteenzetting der omstandigheden en oorzaken die den landbouwer dwingen tot meer winstge vende veld- en hoeveuitbating, wijst hij op het eenig afdoend redmiddel, name lijk: opbrengstverhooging: 1) der veldvruchten: door het ge bruik van uitgelezen zaai en plantgoed; door meer doelmatige bewerking en be mesting van den grond; door aanpassing der nieuwe kuituurmethoden. 2) der hoevedieren: door verbetering en veredeling van den veestapel, door rationeele en doelmatige voeding. Handelend over de belangrijke kwes tievan "uitgelezen zaai en plantgoed" zet spreker de toehoorders op hun hoede tegen de oneerlijke doenwijze van sommige schaamtelooze handelaars, die er enkel en alleen op uit zijn uit dit zaakje munt te slaan en bedrog plegen op groote schaal. Hij neemt deze gelegenheid te baat om een welverdiende hulde te bren gen aan het Bestuur van Redt U Zei ven" dat zich telken jare noch moei te, noch zware onkosten getroost, om aan zijn leden zulk "zaai- en plantgoed" te verschaffen, dat onder oogpunt van herkomst, keuring, en hoedanigheden de hoogste waarborgen biedt; aan de heeren juryledenM. Meert en V. d. Eeckhout, die zich op zulke kiesche wijze en met de strengste onpartijdigheid van hun lastige taak hebben gekweten aan de bekroonde deelnemers, die nu de vruchten en de zelfvoldoening oogsten van hun moeite en arbeid. Door het inrichten van dezen veld- prijskamp, gaf "Redt UZeiven" ander maal bewijs van krachtig initiatief im mers elke gunstige gelegenheid wordt onvermoeid te baat genomen om de le den, naast de behartiging van hun on middellijke stoffelijke belangen, steeds voor te lichten op den weg naar kennis, wetenschap en vakopleiding. Ten slotte drukt spreker den wensch uit dat de huidige deelnemers op den in geslagen weg naar produktieverhooging zullen voortgaan en zich de opgedane ondervinding en lessen zullen ten nutte stellen en hoopt dat hun voorbeeld tot navolging zal leiden voor de achter blijvers. Een gulhartig applaus valt den Heer Vincx te beurt. De Hr Voorzitter dankt beide sprekers van harte om hun leerrijke voordracht en geeft de stellige verzekering dat het Bestuur van Redt UZeiven" noch moeite, noch onkosten zal sparen om verdere pogingen in die loffelijke rich ting zedelijk en geldelijk te steunen. Daarna werd overgegaan tot de pre mieuitreiking aan de bekroonde deel nemers. der van de Suikerbeetplanters nit Haspengouw en Hageland. Dinsdag 23 November j.l hielden de leden van het Suikerbeetsyndikaat van Tienen en Hougaerden eene alge- meene vergadering ten lokale Het Hert Groote Markt, Tienen. Van de 500 leden, welke van dit Regionaal Syndikaat deel uitmaken, had de ruime meerderheid den dringenden oproep beantwoord, en mocht het be stuur zich verheugen in een flinke op komst. De vergadering was voorgezeten door den heer Ces. Philips, burgemeester te Haekendover, Voorzitter van het ge westelijk suikerbeetsyndikaat. Namen nog plaats aan het bureel de heeren Virg. Van Haegendoren, onder-voor zitter )os. Schots, sekretaris Cam. Vincx uit Aalst, als spreker ter vergade ring uitgenoodigd. De ieverige en onvermoeibare Voor zitter Heer Philips opent de vergadering met een hartelijk welkomwoord te stu ren tot de talrijk tegenwoordige toehoor ders. Na enkele mededeelingen van be stuurlijken aard zet de zóó verdienste lijke leider dezer syndikale boerenbe- weging het DOEL dezer algemeene vergadering uiteen namelijk 1° Eene krachtdadige protest- aanteekening tegen de noodlot tige maatregelen door de huidige regeering ten opzichte der suiker beetplanters getroffen. 2° Het uitlokken van een pu bliek debat onder de aanwezige leden, over de kritieke kwestie der suikerbeetkultuur voor de toekomst, waarop een bepaalde conclusie zal volgen. Alvorens tot deze gedachtenwisseling tusschen de tegenwoordige toehoorders over te gaan, verleent de Heer Voorzit ter het woord aan den heer Cam. Vincx, ter vergadering uitgenoodigd om het onderwerp in te leiden, Nauwelijks staat de knappe spreker te woord, of eene indrukwekkende kalmte beheerscht de zenuwachtige en rumoerige toehoorders. Met doorslaande ^bewijzen en argu menten aan de hand geeft de spreker vooraf een bondige doch volledige uit eenzetting der willekeurige en systema tische Anti-Landbouwpolitiek,, door de bewindvoerders der huidige Regee ring ten opzichte van onzen nationalen landbouw gehuldigd. Eén voor één somt hij de lange reeks tergende maatregelen op door de regeering uitsluitelijk ten opzichte der landbouw- en hoevepro- dukten getroffen, terwijl de nijverheid daarentegen het bedorven en bevoor rechte troetelkind harer bezorgdheid blijft. Zoo komt de spreker geleidelijk tot de beschouwing van den noodlottigen maatregel betrekkelijk het verbod van suikerbeetuitvoer, dat waarlijk de kroon komt zetten op de huidige doorgedre ven anti-landbouwpolitiek. Door een klaar en algemeen overzicht schetst hij in doeltreffende woorden den betreurenswaardigen toestand, waarin de suikerbeetplanters sinds 1924 verkee- ren. Deze wanhopige toestand gaat spreker verder leidt onvermijdelijk tot een totale ontmoediging van den suikerbeetplanter. Zich steunend op de zware verliezen welke de suikerbeetteelt verleden jaar reeds aan de planters deed ondergaan, komt hij noodzakelijk tot volgend be sluit ofwel aan een der heerlijkste streekeigen kultuurteelten doodeenvou dig vaarwel zeggen, ofwel het opzoeken van voordeeliger afzetgebieden, die den beetplanter een rechtmatige winst zou den verzekeren. In andere woorden, kunnen de belgische suikerfabrieken aan de leveraars hunner noodige grondstof fen (dus aan de boeren) geen voldoening schenken, dan worden deze laatsten noodgedwongen van deze teelt af te zien of hebben ze minstens het recht hun beetenproduktie te verkoopen aan zulke suikerfabrikanten hetzij binnen- of buitenlandsche wier aanbod eenige winst oplevert. Het vrije spel van vraag en aanbod moet hier zoowel als in an dere gevallen tot zijn volle recht kunnen komen. Spreker betreurt ten zeerste dat van wege de plaatselijke suikerfabrieken geen toegevingen gevonden noch voor uitgezet worden, die aan de beetplanters eenigszios voldoening kunnen schenken. Hij drukt zijn innig spijt uit dat op deze zoo belangrijke vergadering geen afge vaardigde der regionale suikerfabrieken tegenwoordig was, om in overleg met het bestuur en de leden van het Suiker beetsyndikaat al de mogelijke middelen te beramen om de suikerbeetteelt van een dreigenden en nabijen ondergang te redden. De spreker eindigt zijn flinke en totaal onpartijdige bewijsvoering door een warmen oproep te doen tot al de leden der syndikale vereeniging, opdat ze thans meer dan ooit éénsgezind en in onderlinge verstandhouding zouden werken en ijveren om hun zwaar be- dreigde belangen in dezelfde richting te steunen en te verdedigen. Wilden alle beetplanters van 't gan- sche land eindelijk eens begrijpen dat hunne groepeering in één en hetzelfde suikerbeetsyndikaat, waarvan allen zou den deel uitmaken en bij wier beslissing allen zonder uitzondering zich zouden neerleggen, dan ware de zaak van meet- af opgelost. Immers aldus besluit de spreker dan zouden we een macht vormen, die door haar reusachtige ge talsterkte recht en eerbied zou afdwin gen. Een daverend applaus begroet de prachtige redevoering van den talent vollen spreker. Op grond dezer grondige uiteenzet ting volgt onmiddellijk een hoogst be langrijk debat, waaraan verscheidene toehoorders deelnemen. Verschillende meeningen en zienswijzen worden voor uitgezet en worden door het hoofdbe stuur onmiddellijk onderzocht, gewikt en gewogen. Na afloop der drukke bespreking stelt de vergadering zich éénparig akkoord met volgende besluittrekking 1° Inkrimping der suikerbeetteelt tot het strikte minimum voor aanstaande jaar 2° Doorgedreven werking op touw zetten tot radikale afschaffing van het verbod op suikerbeetuitvoer 3° Verkoop volgens het vroeger stel sel, namelijk betaling op basis van 14 graden met bijkomende schijven voor graden boven de 14° 4° Verkoop op vasten prijs, zonder speculatie op suikerprijs 5° Geen monopool van suikerbeet- zaad elke planter moet hier volkomen vrij blijven zich zaad naar eigen wille keur aan te schaffen. Deze besluiten zullen door de zorgen van het bestuur van het syndikaat aan de belanghebbende organismen overge maakt worden. De heer Voorzitter deelt mede dat hij in bezit is van een schrijven van den Heer Bestuurder der suikerfabriek van Tienen, en welke een groudig gedoku- menteerde uiteenzetting bevat betrek kelijk de suikerkwestie. De heer Cam V'incx oordeelt dat dit dokument hem wel belangrijk genoeg schijnt om aan de vergadering den in houd ervan mede te deelen. De heer Voorzitter is echter van meening dat, aangezien dit schrijven hem persoonlijk is toegericht, hij er geen openbaar ka»» rakter kan aan geven. Op aandringen van den heer Vincx besluit de Voorzit ter enkele mededeelingen te doen uit voormeld schrijven. De heer Vincx dringt echter nogmaals aan opdat deze brief volledig zou gepubliceerd worden tegelijk met het huidig verslag. De heer Philips blijft echter hardnek kig bij zijn besluit, doch geeft de verze kering dat hij den heer Bestuurder der Raffinerie zal raadplegen en het do kument zal overhandigen zoo deze in de publikatie toestemt. Ten slotte deelt de heer Voorzitter mede dat een tweede algemeene ver gadering zal gehouden wordtjn Dins dag aanstaande 30 Novemb-r en drukt den vurigen wensch uit dat al de leden andermaal voltallig op post zullen zijn. Wij deelen hiernaast het dagorde de zer tweede algemeene vergadering mede. Wij drukken hier onzen innigen dank uit aan den achtbaren heer Philips, voorzitter van het Suikerbeetsyndikaat, die onmiddellijk de noodige voetstap pen heeft aangewend bij den heer Ber ger, bestuurder der Raffinerie Tirle- montoise ten einde de toelating te be komen bedoelden brief in De Koorn- bloem te laten verschijnen. Naar aanleiding dezer voetstappen, heeft de heer Vincx zich rechtstreeks in betrekking kunnen stellen met den heer Bestuurder der suikerfabriek van Tie nen, met wien hij een grondig onder houd heeft gehad aangaande deze be langrijke kwestie. Het omstandig verslag nopens dit hoogst belangrijk onderhoud hetwelk uit hoofde van plaatsgebrek spijtiglijk moest verschoven worden, zal in het aaostaande Koornbloemnummer volledig verschijnen. Wij doen het met des te meer genoegen, aangezien de suikerbeet planters derwijze volledig zullen inge licht wezen over den algeheelen toestand en in de mogelijkheid zullen zijn zich een klaar denkbeeld te vormen van de juiste werkelijkheid dezer kritieke kwestie. De Redactie. Algemeene vergadering op Dinsdag 30 November, om 10 u., voormiddag te lokale "Het Hert,, Groote Markt, Tienen. Dagorde 1° Onderhandelingen met den Hr Afgevaardigde der suikerfa briek van Tienen 2° Voordracht over de De Pachtwet door den heer Reyn- ders 3° Voordracht over Nut en Doel der Landbouwvereeniging door den heer O. Caudron, Be stuurder van "Redt U Zei ven,, te Aalst. Het bestuur doet een warmen oproep, tot al de leden, opdat ze deze belangrijke vergadering vol tallig zouden bijwonen. Elke boer die zijn belangen behartigt en ver dedigt, weze dus op postNie mand ontbreke De Sekretaris, De Voorzitter, Jos. SCHOTS. Cés. PHILIPS, Burgemeester. DE BESTE EN DE VOORDEELIGSTE DER STIKSTOFHOUDENDE MESTSTOFFEN VERMEERDERT de OPBRENGSTEN VERBETERT DE KWALITEIT DOOR ZUME ZACHTE en AANHOUDENDE WERKING IN DEN GROND GOEDE MEST VOOR DE BEURS OPPERBEST Sam. Mpij. Redt U Zeiven (voor de twet eerste dagen der week) Magazijnen Aalst en Herzele Per 100 kilos genomen. Het magazijn is open alle dagen van 8 uur tot 12 uur voormiddag en van 1 tot 2 1/2 uur namiddag. 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. A) Voeders en Eetwaren, (Alle voeders en eetwaren worden verkocht zonder zakken behalve deze speciaal aangeduid m. z. (met zakken). 1Granen en Voederzaden Maïs Plata 134,00 Cinquantino roode 145,00 Haver inlandsche 160,00 Haver gekuischt en geplet 164.00 Haver (bruine) gekuischt 000,00 Haver (gekuischt en geplet) 000,00 Gerst 168.00 Gebroken rjjst (extra) de kilo 3.00 Voeder ljjnzaad 3,20 2. Koeken. Lijnkoeken 188,00 Lijnkoeken gebroken 192,00 Aardoootkoek 55/60 194,00 Aaidnootk. 55/60 gebroken 197,00 Cocoskoek (witte) m. z. 174,00 3. Meelsoorten. Amerik. lijnmeel 192,00 Inlandsch lijnmeel 186,00 Amerikaansch lijnmeel m. z. 196,00 Inlandsch lijnmeel m. z. 190.00 Aardnootmeel 55/60 198,00 Aardnootmeel m. z. 202.00 Katoenmeel 168,00 Palmmeel 122,00 Sezaarameel 000,00 Maïsbloem 162,00 Roggemeel 189,00 Gerstemeel (gerst gekuischt) 176.00 Maïsmeel 137,00 Vleeschmeel 70/75 °/o ra. z. 3,10 4. Bloem en Afval Bloem 287,0C Bloemkerns 159,00 Kriel (witte) 149.0C Kortmeel (wit) 125,00 Zemelen inlandsche 115,00 Zemelen Fransche 124,00 Zemelen (Holland) (verw.) 110,00 Roggekriel (wit) 155,00 5. Verschillende Voeders. Suikerstroo 63,00 Gemelasseerde lijnpellen 63,00 Gedroogde en gemelasseerde draf 80.OO Droge pulp (extra wit) m. z. 123,00 gewone (verw.) 115,00 B) Meststoffen. (Alle meststoffen worden verkocht met zakken inbegrepen, behalve deze waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstof meststoffen. Nitraat 15 1/2 tot 16% 209.0C Ammoniaksulfaat 20/21 204.00 Kalknitraat 13 000,00 Kalksalpeter 000,00 Cyanamide 155,00 2. Phosphoorzuurmesten. Superphosphaatl4/16 phosp. 37.00 Supra B 00.00 IJzerslakken 8/10 phosp.z. 19,00 IJzerslakken 15/20 43.00 IJzerslakken 10/13 29,oo Bernard phosphaat 19,50 3. Potaschmesten. Sylvinietuit Elzas 15/18 pot. 31,5o Sylviniet 15/18 (los) 28,00 Cloorpotasch 83,00 Potaschsulfaat 139,00 4. Verschillende Guano De Ploeg 00,00 Guano Corona 129,00 Klavervet 7% phosp. 7potasch 40,00 Koolzaadkoek (los) 000,00 Koolzaadkoeken gemalen 000,00 C) Verschillende Klaverzaad (Lokersch) 19,00 BLAUWEN ALUIN 4,25 T Th Prüzen bier- X V-F IT boven zijn zuiver berekend, 't is te zeggen, dat de over drachttaks van 4 °/o door ons wordt betaald. De taks van 2 per duizend is voor rekening van den kooper. Wij koopen alle inlandsche granen, gezond en droog. Vraag de dagelijksche prijzen op onze bureelen Aalst of Her- zele. Voor levering Maandag betalen we Rogge 178 fr. taks 4 voor onze re kening. Tarwe 218 fr. 1% Haver 150 fr. 4% Dit alles vrij geleverd in onze maga zijnen Aalst en Herzele. We kunnen ook thuis afhalen mits overeenkomst. Op goede leemgronden na rijke lijk bemeste hakvruchten 150 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat en 200 kg. Chloor- potasch. Op leemgronden van minder goede hoedanigheid of op goede leemgron den na een ander graangewas150 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat en 250 kg. Chloor- potasch. Waar men stalmest gebruikt zal men best doen de hoeveelheid Soda nitraat, welke wij hier aanbevelen voor najaarstoepassing, niet te ver minderen, maar wel, indien men het wenschelijk acht, deze welke men in de Lente als dekmest gebruikt. om het even welke beurswaarde, worden bereidwillig en gansch kosteloos medegedeeld door de BANQUE D'ALOST Nieuwstraat, 27, Aalst. Rechtover de post. GEHEIMHOUDING VERZEKERD Edit ót^QHXEUNX'Kiï-ST v-*é&6>.Ti imsw ingezonden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 2