I- Pr In onze flfdeelingen. Zwavelzuur k Gratis feest ¥ieren AAWO/NIAK Verkoopprijzen Alle Finantiëele Inlichtingen üa Het Werkt snELcniaNODURiG Plantaardappelen. iN DEN GROND GOEDE MÉST VOOR DE BEURS OPPERBEST Inlandsche Granen. De Najaarsbemesting van Tarwe V El aanpassen. Hij eindigt met een reeks praktische raadgevingen in zake kuituur- zorgen en teeltmethoden, wier toepas sing onze vooruitstrevende landbouwers voor de toekomst stellig zullen ten goe de komen. Dat dezen die hun gedeeltelijke of algeheele mislukking aan dees of geen verkeerde doenwijze te wijten hebben, zich deze kostbare vingerwijzingen ten nutte stellen, dan zullen van meet af, tal van teleurstellingen worden wegge ruimd. Dat deze flink gedokumenteerde uit eenzetting groote belangstelling bood, daarvan getuigde het algemeen handge klap, dat spreker te beurt viel. Nu komt de heer C Vincx aan de spreekbeurt. Zich steunend op de prak tische besluiten van den Heer Agronoom, vindt spreker in de veldprijskampen het meest doeltreffend middel tot opbrengst- verhooging. In passende bewoordingen brengt de hr Vincx een diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van wijlen Heer H. Miserez, baanbreker en inrich ter der veldprijskampen. Zijn flinke brochuur, waarin hij dit onderwerp grondig verhandelde, getuigt van den klaren kijk en de grootsche opvatting, welke deze vernuftige en klaarziende landbouwkundige had betrekkelijk dit voornaam landbouwvraagstuk. In harde, maar tevens rake bewoor dingen hekelt de redenaar de systema tische anti-landbouwpolitiek der hui dige regeering, zoo weinig konsekwent gebleven bij hare verklaring, waarbij ze de boeren aanspoorde tot produktiever- hooging. Na een klare uiteenzetting der omstandigheden en oorzaken die den landbouwer dwingen tot meer winstge vende veld- en hoeveuitbating, wijst hij op het eenig afdoend redmiddel, name lijk: opbrengstverhooging: 1) der veldvruchten: door het ge bruik van uitgelezen zaai en plantgoed; door meer doelmatige bewerking en be mesting van den grond; door aanpassing der nieuwe kuituurmethoden. 2) der hoevedieren: door verbetering en veredeling van den veestapel, door rationeele en doelmatige voeding. Handelend over de belangrijke kwes tie van "uitgelezen zaai en plantgoed" zet spreker de toehoorders op hun hoede tegen de oneerlijke doenwijze van sommige schaamtelooze handelaars, die er enkel en alleen op uit zijn uit dit zaakje munt te slaan en bedrog plegen op groote schaal. Hij neemt deze gelegenheid te baat om een welverdiende hulde te bren gen aan het Bestuur van Redt L Zeiven" dat zich telkenjare noch moei te, noch zware onkosten getroost, om aan zijn leden zulk "zaai- en plantgoed" te verschaffen, dat onder oogpunt van herkomst, keuring, en hoedanigheden de hoogste waarborgen biedt; aan de heeren juryleden: M. Meert en V. d. Eeckhout, die zich op zulke kiesche wijze en met de strengste onpartijdigheic van hun lastige taak hebben gekweten aan de bekroonde deelnemers, die nu de vruchten en de zelfvoldoening oogsten van hun moeite en arbeid. Door het inrichten van dezen veld- prijskamp, gaf "Redt UZeiven" ander maal bewijs van krachtig initiatief im mers elke gunstige gelegenheid wordt onvermoeid te baat genomen om de le den, naast de behartiging van hun on middellijke stoffelijke belangen, steeds voor te lichten op den weg naar kennis, wetenschap en vakopleiding. Ten slotte drukt spreker den wensch uit dat de huidige deelnemers op den in geslagen weg naar produktieverhooging zullen voortgaan en zich de opgedane ondervinding en lessen zullen ten nutte stellen en hoopt dat hun voorbeeld tot navolging zal leiden voor de achter blijvers. Een gulhartig applaus valt den Heer Vincx te beurt. De Hr Voorzitter dankt beide sprekers van harte om hun leerrijke voordracht en geeft de stellige verzekering dat het Bestuur van Redt UZeiven" noch moeite, noch onkosten zal sparen om verdere pogingen in die loffelijke rich ting zedelijk en geldelijk te steunen. Daarna werd overgegaan tot de pre mieuitreiking aan de bekroonde deel nemers. Het Sint-Elooifeest te Aalst. De inschrijvingen voor het feestmaal zullen aanvaard worden uiterlijk tot Zondag 28 November: 1) bij de plaat selijke secretarissen, namelijk de heeren Hoffelinck Petrus, voor Schaerbeek, Schockaert Jan, voor Mijlbeke, Schouppe Louis, voor S' Job, Van Gysegem Raym. voor Papenrode, 2) in ons lokaal, Groote Markt, 3) in ons magazijn, Zeebergkaai. De bijdrage voor deel te nemen aan het feestmaal is bepaald op 10 fr. per persoon. AALST-MIJLBEEK. Op Zondag 28 November tusschen 3 en 4 uur, zal de schrijver Jean Schoc kaert in het lokaal bij den heer Alfons Ysewyn, Langestraat, inschrijven voor al de leden die verlangen het Sint-Elooi feest mee te vieren. HAELTERT. De leden van R.U.Z. ingeschreven voor t Sint-Elooifeest worden verzocht zonder uitzondering, te willen vergade ren, een kwartier vóór de Mis, bij Char les Engels, om er de eerste schikkingen te hooren en dan samen de Mis te gaan bijwonen, waarna ons een lekker eetmaal wacht in het gewoon lokaal. Wij kunnen de deelnemers voorspel len dat er op geen paar frank zal gezien worden: dit jaar is onze kas buitenge woon goed voorzien. Vooruit dus, doet wel en ziet niet omme! BURST. De vergadering van Zondag, 1.1. ge houden ten lokale van magazijnier Mo reels, was tamelijk gelukt. Den heer Van den Eeckhout, voerde er het woord en wees op de noodzake lijkheid het landbouwbedrijf en meer in t bezonder de veestapel intensiever en doelmatiger uit te baten, om de moeilijk heden der toekomst het hoofd te kunnen bieden. Spreker gaf ook de middelen welke de landbouwers te hunner beschik king hebben om zulks te verwezenlijken. De aanwezige leden verleenden volle aandacht aan deze hoogst praktische uit eenzetting. De vergadering werd gesloten meteen korte bespreking over het vieren van St- Elooidag. LEDE Op Maandag 6 December vieren wij ons patroonfeest St. Elooi. Al de me- devierende leden en andere worden verzocht de H. Mis van 9 uur te willen bijwonen. De inschrijvingen voor het feestmaal worden aanvaard uiterlijk tot Zondag 28 November. GYSEGEM. Al de leden worden verzocht de H. Mis bij te wonen op Woensdag 1 Dec om 9 uur. Bij den schrijver Alfons Maes, inschrijving voor superfosfaat, landkalk, sylviniet enz. HEKELGEM. Al de leden worden verzocht de H. Mis bij tc wonen op Woensdag 1 Dec. uur. Om 12 uur middagmaal in 't lo kaal. OORDEGEM. Zondag 1.1. werd ten lokale van den heer Jozef Casteels, een algemeene ver gadering gehouden. De opkomst was bevredigend. Het is echter spijtig dat juist zij die meest noodig hebben land bouwvoordrachten bij te wonen, zich niet de geringste moeite willen getroos ten. Met veel belangstelling werd spreker, die in zake veevoeding, de meest prak tische wenken ten beste gaf, in zijn uit eenzetting gevolgd. Na de voordacht werd overgegaan tot de inschrijving voor het vieren van St. Elooifeest. De talrijke ingeschreven deelnemers mogen zich, gezien de hooge toelage, aan iets puiks verwachten. ERONDEGEM. De leden welke wenschen deel te ne men aan het vieren van het St Elooi feest, waarvan de datum later zal be kend gemaakt worden, mogen zich laten inschrijven bij den magazijnier D'Hae- seleer Laurent, voor Erondegem, ofwel bij den heer Gust Van den Steen, voor Vleckem en Ottergem. WICHELEN. Dank de flinke medewerking van het lokaal bestuur en de degelijke propa ganda van den ieverigen magazijnier, is de algemeene vergadering van den plaatselijken bond "Redt U Zeiven" te Wichelen op Zondag 21" jongstleden gegroeid tot een onverwacht en buiten gewoon "succes". De ruime en mooie zaal van den vriend A. De Coster stak "propvol" en 't bleek wel dat al de leden zonder uitzondering den oproep hadden beantwoord, zóó talrijk waren ze opgekomen. De vergadering werd voorgezeten door de H.H. Van Leuven Ser. voor zitter van den plaatselijken bond; Moens Aug. burgemeester en bestuurlid, met aan hun zijde de H.H. A. V. der Meerssche, schrijver-magazijnier en C. Vincx, land- bouwleeraar. De Heer Voorzitter in een korte en passende openingsrede dankt de toehoorders om hun talrijk opkomen en deelt het omstandig programma mede vanhetaanst. St-Elooifeest: 1Bijwonen van het H. Misoffer, S"' Elooi ter eere; 2) gezellige uitstap: 3) democratisch feestmaal. De hr Voorzitter drukt den wensch uit dat met opleg van één "Belga" per lid gevoegd bij het beschikbaar "in-kas- so" er eens lekker en lustig kan gevierd en gefeest worden. Met ^algemeene toestemming treedt de vergadering het voorstel b(j. De hr Voorzitter verleent daarna het woord aan den h' Vincx. In naam van het Hoofdbestuur "R.U.Z." uit Aalst brengt dc spreker 'n welverdiende hulde aan het bestuur en de leden van deze flinke afdeeling. die hij schetst als een j toonbeeld van gezonde en steeds groei ende en bloeiende werk- en levenskracht. In 'n welgepaste lofrede spreekt hij zijn innigen dank uit tot den hooggeachten Heer Burgemeester, die ons de eer aan deed, de vergadering door zijn gewaar deerde tegenwoordigheid op te luisteren. Spreker neemt verder de gelegenheid te baat, om met nadruk te wijzen op de noodzakelijkheid eener degelijke en ge zonde samenwerking in onze landbouw- vereeniging, die zich thans meer dan ooit opdringt. Hij geeft een volledige en klare uiteenzetting der huidige Anti-Land bouwpolitiek Aev Regeericg; verder be spreekt hij de zóó gewichtige "pacht wetkwestie" en besluit met de redmid delen op te sommen, die zonder uitstel dienen aangewend, om aan de huidige landbouwwantoestanden te verhelpen. Hij eindigt met beroep te doen op den goeden wil van al de leden, opdat ze 1) Hun afdeeling zouden blijven steu nen en in broederlijke verstandhouding zouden voortijveren tot haar groei en bloei; 2) Dat ze hun orgaan "De Koorn- bloem" zouden steunen door het aan winnen van nieuwe abonnementen; 3) Dat ze het feest van bun geëerden patroon Snt Elooi op christelijke en waardige wijze zouden vieren. Die dag, zóó besluit de spreker weze voor alle Redt U Zeivers "een echte boerenfeestdag" die onder al de leden uit elke plaatselijke afdeeling de banden van gehechtheid, van onderlinge samenwerking en broederlijke verstand houding steeds inniger en nauwer zal toehalen. Een daverend applaus begroet de gloedvolle rede van den spreker. Na een hartelijk dankwoord van den hr Voor zitter, gaat de vergadering in beste stem ming uiteen. DENDERHAUTEM. Het St-Eligiusfeest wordt alhier ge vierd op Woensdag 1 December. De inschrijving voor de leden blijft open tot heden 28 November te 5 uur namiddag bij Van den Steen Achiel. Schikkingen: om 9 uur H. Mis ter eere van onzen patroon St-Elooi, daarna ver- gaderiug bij Goubert Désiré, vanwaar we de naastgelegen herbergiers bezoe ken om tegen één uur stipt aan tafel te gaan bij Karei Meert. Na het noenmaal allerhande vermakelijkheden. EREMBODEGEM. Woecsdag a s. te 8 uur bij We Ghys- sens, Ronsevaal, vergadering voor de leden die het St-Elooifeest meevieren. Verdere schikkingen zullen aldaar be kend gemaakt worden. BORSBEKE. Zondag 28 November, om 10 uur voormiddag, belangrijke vergadering bij Benoit Vidts. Bespreking en inschrij ving St Elooifeest. Ik heb hooren spreken van gratis St. Elooi te vieren. Hawel vrienden, in Redt U Zeiven viert alleman tien maal gratis. Ja, ja, eten en drinken voor niets en honderde franks op den hoop toe Ziet eens hoeveel goedkooper dat alle waren er verkocht worden. Op vier maand tijd durft de concurrentie slechts tweemaal eenige prijzen van waren op geven (maar telken3 met veel beslag). Ziet naar de prjjzen van plantgoed Wordt het gekeurd goed bij sommige verkoopers geen 10 tot 15 fr. de 100 kg. duurder verkocht Worden er geen ongekeurde Krugers (zonder kaarten in den zak) aan 133 frank of rond die prij zen verkocht, terwijl Redt U Zeiven dezelfde soort aan 90 frank plaatste Een verschil van zoo maar 30 35 fr. de 100 kilos Dat de Redt U Zeivers maar gerust een paar bankbiljetten ter eere van hun nen Sint Elooi verteren en ze zullen nog veel honderde franks gespaard hebben Eenen van langs den Dender. Index-cijfer op 15 November 1925. Naar het onderzoek van het Minis terie van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg wordt het een voudig index-cijfer van de verhooging der klein handelsprijzen in België op 15 November 1926, bepaald op 73o tegen 7o5 op 15 October 1926. We beschikken nog in onze magazij nen Aalst en Herzele over een deel planters, die we aan niet-ingeschreve nen kunnen verkoopen. Zooals meest alle jaren zijn de prijzen nu veel hooger dan voor deze die op tijd gevraagd heb ben. We verkoopen nu aan de volgende prijzen Nog omtrent 2000 kilos Dubbele Marjolainen, beste goed, prijs (in zak ken) 142 fr. Nog 5000 kgr. Eerstelingen verwacht einde der week aan fr. 146 fin zakken). Eigenheimers van friessche kleigrond ongekeurd, schoon plantgoed, in zak ken, fr. 96. Eigenheimers van friessche keur vel den gesorteerd plantgoed met lood en kaart van den keuringsdienst K. I. Z in eiken zak, en gekeurd met cijfer 9, fr. 130 (ingeschrevene betalen 120 fr.) (Er zijn ook balen bij met cijfer 8 1/2 aan denzelfden prjjsj. Eigenheimers van zelfden oorsprong gekeurd met cijfer 8 aan 118 fr. Industrie van Polen, gesorteerd, ex tra goede soort (zonder zakken) aan 102 fr. (de op tijd ingeschrevene betalen 92 fr.) De beschikbare voorraden zijn niet groot, wie bediend wil zjjn stelle niet uit. DE BESTE EN DE VOOPDEELiüSTE DER STIKSTOFHOUDENDE MESTSTOFFEN VERMEERDERT de OPBRENGSTEN VERBETERT DE KWALITEIT DOOR ZUNE ZACHTE em AANHOUDENDE WERKING Sam, Mpij. Redt U Zeiven (voor de twee eerste dagen der week) Magazijnen Aalst en Herzele Per 100 kilos genomen. Het magazjjn is open alle dagen van 8 uur tot 12 uur voormiddag en van 1 tot 2 1/2 uur namiddag. 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. A) Voeders en Eetwaren. (Alle voeders en eetwaren worden verkocht zonder zakken behalve deze speciaal aangeduid m. z. (met zakken). Granen en Voederzaden Afval Maïs Plata Cinquantino roode Haver inlandsche Haver gekuischt en geplet Haver (bruine) gekuischt Haver (gekuischt en geplet) Gerst Gebroken rjjst (extra) de kilo Voederlijnzaad 2. Koeken. Lijnkoeken Lijnkoeken gebroken Aardnootkoek 55/60 Aaidnootk. 55/60 gebroken Cocoskoek (witte) m. z. 3. Meelsoorten. Amerik. lijnmeel Inlandsch lijnmeel Amerikaansch lijnmeel m. z. Inlandsch lijnmeel m. z. Aardnootmeel 55/60 Aardnootmeel m. z. Katoenmeel Palmmeel Sezaammeel Maïsbloem Roggemeel Gerstemeel (gerst gekuischt) Maïsmeel Vleeschmeel 70/75 m z. 4. Bloem en Bloem Bloemkerns Kriel (witte) Kortmeel (wit) Zemelen inlandsche Zemelen Fransche Zemelen (Holland) (verw.) Roggekriel (wit) 5. Verschillende Voeders. Suikerstroo 63,00 Gemelasseerde lijnpellen 63,00 Gedroogde en gemelasseerde draf 80.OO Droge pulp (extra wit) m. z. 123,00 gewone (verw.) 115,00 B) Meststoffen. (Alle meststoffen worden verkocht met zakken inbegrepen, behalve deze waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstofmeststoffen. Nitraat 15 1/2 tot 16% 209,0C Ammoniaksulfaat 20/21 204.00 Kalknitraat 13% 000,00 Kalksalpeter 000,00 Cyanamide 155,00 2. Phosphoorzuurmesten. Superphosphaatl4/16 phosp. 37.00 Supra B 00.00 IJzerslakken 8/10 pbosp.z. 19,00 IJzerslakken 15/20 43.00 IJzerslakken 19/13 29,oo Bernard phosphaat 19,50 134,00 145,00 160,00 164.00 000,00 000,00 168, PC 3,00 3,20 188,00 192,00 194.CC 197.0C 174,00 192,00 186,00 196.0G 190.00 198,00 202.00 168,00 122,00 000,00 162,00 189,00 176.00 137,00 3,10 287,0C 159,00 149.00 125,00 115.0C 124,00 110,00 155,00 3. Potaschmesten. Sylviniet uit Elzas 15/18 pot. 31,5o Sylviniet 15/18 (los) 28,00 Cloorpotasch 83,00 Potaschsulfaat 139.00 4. Verschillende. Guano De Ploeg 00,00 Guano Corona 129,00 Klavervet 7% phosp. 7°/0 potasch 40,00 Koolzaadkoek (los) 000,00 Koolzaadkoeken gemalen 000,00 C) Verschillende Klaverzaad (Lokersch) 19,00 BLAUWEN ALUIN 4,25 T CT tf""TP PrUzen hi«r- V_/17 boven zijn zuiver berekend, 't is te zeggen, dat de over drachttaks van 4 door ons wordt betaald. De taks van 2 per duizend is voor rekening van den kooper. Wij koopen alle inlandsche granen, gezond en droog. Vraag de dagelijksche prijzen op onze bureelen Aalst of Her zele. Voor levering Maandag betalen we Rogge 178 fr. taks 4 voor onze re kening. Tarwe 218 fr. 4% Haver 150 fr. 4% Dit alles vrij geleverd in onze maga zijnen Aalst en Herzele. We kunnen ook thuis afha)en mits overeenkomst. Op goede leemgronden na rijke lijk bemeste hakvruchten 150 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat en 200 kg. Chloor- potasch. Op leemgronden van minder goede hoedanigheid of op goede leemgron den na een ander graangewas150 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg. Superphosphaat en 250 kg. Chloor- potasch. Waar men stalmest gebruikt zal men best doen de hoeveelheid Soda nitraat, welke wij hier aanbevelen voor najaarstoepassing, niet te ver minderen, maar wel, indien men het wenschelijk acht, deze welke men in de Lente als dekmest gebruikt. om het even welke beurswaarde, worden bereidwillig en gansch kosteloos medegedeeld door de BANQUE D'ALOST Nieuwstraat, 27, Aalst. Rechtover de post. GEHEIMHOUDING VERZEKERD VnV Edll üu/CNKELINX'^-'-^- Ingezonden. H -- tbapi

De Koornbloem | 1926 | | pagina 8