De Veranderlijkheid bij de Samenstelling der fflelk. CAC [ET DE DISC 1 man 1 paard 1 hectaar I uur LandbouwersI I REMY VOEDERS DE HOENDERKWEEK IMPERMEABLES Licht Sterk SINGELYN TABAKPLANTERS MUZIEK INSTRUMENTEN mm IDEM DE! t GABA RDINEN TRENCfl-COATS WA Is onmisbaar in ieder goed georga- niseerde hoeve omdat hij is t Eenvoudig t Is de minst kostelijke van al de meststofuitstrooiers Etablissements Francq - Nisolle Depóthouder Ëdgard Schouppe - Nys Veldstraat, 6, Aalst. Telef. 315. HUIS Th. Ruyssinck Zonen Verkoopzalen St. Michiel (N.Y.) Gewaarborgde Uitslag van Ontleding Depot bijEdgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, 6, AALST. l 3 i morgens 28 gram. 26 id. 37 ld. 48 id. 's avonds 36 gram. 23 id. 45 id. 31 id. LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen I Iflolendries, 7 en 9 AALSTjj aan Tram statie en Varkensmark t Algemeene ijzerwarenhandel Melkerijkannen Allerhande Visschersgerief. Brusselschest.w, 143, Erembodegem 1 1/2 4 Wanneer bij kalme avondstond Het maantje rond, In 't onberimpeid water ziet Van onze lieve dendervliet, Dan ga ik gaarne langs zijn boord In stilte voort. En zeg in mijm'ring soms met vuur O, Denderstroom gij zijt mij duur Want stuwt g(j niet met woest geweld Als Maas en Scheld' Uw wat'ren naar de wijde zee, Gij sticht geen rampen ook of wee Gij houdt uw golfjes steeds in toom En op uw stroom Draagt gij ook schepen zwaar gelaan Die brengen werk en welvaart aan. Want waar gij stad en dorp besproeit Daar leeft en bloeit, Bij Vlaamsche werkkracht, Vlaamsche De handel en de nijverheid [vlijt En daarom, in mijn need rig lied 'k Vergeet u niet Doch ik herhaal in mjjn gemoed M'n lieve Dender wees gegroet! Fons Van de Maele. Belangrijk onderzoek. Sedert een tiental jaren heeft de hoen- derkweek in ons land overal toegenomen, zoowel bij kweekers-specialisten als bij de landbouwers. Men roept op alle to nen dat het kweeken van hoenders een winstgevende zaak is, en sommige onin- gewijden aarzelen zelfs niet fabuleuze winstgevende cijfers desaangaande op te geven. Hierdoor worden veel perso nen, ertoe gebracht de zaak eens te be proeven, en een min of meer belangrijk kapitaal in deze uitbating vast te zetten. Hebben zij er ooit aan gedacht wat eigenlijk eene hoenderkweek instelling kost? Wordt er genoegzaam rekening gehouden met den prijs van het voeder Wat kost een leghen, en wat brengt zij op? Op hoeveel komt de inkoopprijs j van een ei? Welke zijn de verliezen die men ondergaat door sterfte, door on- I vruchtbaarheid, door verloren-leggen 1 De uren welke men besteedt aan het onderhoud der hoenders, worden deze ook als "debiet,, op geteekend I Ziedaar zooveel vragen waarop een ieder rechtzinnig zou moeten antwoor den, zooveel punten welke hij zou moe ten overwegen, alvorens over werkelijke winsten te kunnen spreken. Een ernstig onderzoek dringt zich op, ten einde het publiek over deze belangrijke zaak in te lichten. 't Is hetgeen gedaan werd in Zwitser land door het toedoen van den alge- meenen schrijver der vereenigde zwit- sersche boeren. Daartoe geschikte formulieren met vragenlijsten werden rond gezonden naar de bijzonderste hoenderkweekers. Deze laatste werden verdeeld in twee groepen a) de specialisten in het vak b) de landbouwers. Het eerste deel van het onderzoek liep over het aangewend kapitaal. De inrichtingskosten die in zulke uitbating in aanmerking komen zijn deze van den in beslaggenomen grond, van de gebou wen of hokken, de voeders, enz. De uit slagen van het onderzoek bewezen dat het inrichtingskapitaal per leghen vastge steld werd als volgt 1) bij de kweekers-specialisten 36fr.75 per leghen. 2) bij de landbouwers 17,90 fr. Dit verschil in onkosten is gemakke lijk uit te leggen daar bij de eerste kate- gorie de hoenders een moderner en meer geschikt onderkomen en loopterrein hebben, dan bij de landbouwers, bij wien de hoenderhokken doorgaans niet veel kosten, en waar de hofplaats en de om geving der hoeve als "koer,, voor de neerhofdieren geschikt zijn. Wat een leghen als neerhofdier waard is, werd berekend 1) bij den vakkundige aan 8,25 fr. per kop. 2) bij den landbouwer aan 5,40 fr. per kop. Over de voedingskosten werden de volgende cijfers vastgesteld: 1) bij de eerste kategorie 13.25 °/o van de gezamenlijke uitbatingskosten. 2) bij de tweede kategorie enkel 10.2 Dit nieuw verschil verstaat zich ook gemakkelijk. Een groot getal voederstof- fen bestemd voor de hoenders der 2dc kategorie, wordt door deze laatste ge vonden in de omgeving van de hoeve, en andere worden door den landbouwer zelf voortgebracht. Zij kosten dus zoo veel niet in, als het kiekenvoeder dat door den specialist tot het laatste graantje wordt aangekocht. Bij wien brengen de eiers meest op Het onderzoek bewijst dat de land bouwer zooveel winst niet maakt van zijn eiers dan de specialist. Deze laatste ver bruikt zelf min eiers, en draagt er dus meer naar de markt. Daar hij zich toe legt op het kweeken van raskiekens met groote eiers, kan hij dus per ei een groo- ter marktprijs behalen. De eiers bestemd voor het uitbroeien verkoopt hij ook aan een hoogeren prijs dan de gewone alle- daagsche eieren welke men ziet bij den landbouwer die op veel plaatsen nog een mengelmoes van rassen heeft. Maar Welk is de winst per ei, alle onkosten van huisvestingvoeding en onderhoud afgerekend De uitslag van het onderzoek over dit punt is het overwegen waard. Bij de landbouwers mag de zuivere winst ge rekend worden aan 3 1/4 centimes per ei, terwijl bij de andere kategorie van uitbaters deze winst enkel komt op 1/3 van een centiem per ei De uitkomsten van het onderzoek geleid door den schrijver der vereenigde zwitsersche boeren, is van het aller- grootste belang. Men kan niet zeggen dat die cijfers overal als grondslag mo j gen aangenomen worden, ten einde een 1 juiste winst- of verliesrekening te maken in betrek met onze uitbatingen. Doch één zaak is klaar: 't Is dat veel groote hoenderkweekers, zelf vakmannen, veel geld verliezen in hun onderneming, ter wijl het grootste getal der landbouwers, die de hoenderkweek aangaan als een neven-uitbating, samengaande met den akkerbouw en de veekweek, gemeenlijk schoonere winsten opstrijken dan deze die zich speciaal met de hoenderkwestie en de eieropbrengst bezighouden Ik zeg doorgaans, want veel landbouwers, door gemis aan zorgen en bewaking, door hun onkunde in het bestrijden of herkennen der hoenderziekten, enz... ondergaan soms onberekenbare verliezen. De spe cialist daarentegen die bijzonder inge richt, onderwezen en gedrild is in zulke zaken is minder aan die tegenslagen blootgesteld Kenners onder op zicht van hoender teelt, die sedert jaren in onze Vlaamsche streken in dit vak werkzaam zijn, beken nen dat hun soort uitbating, en oordeel kundige kweek, alhoewel de beste ma nier zijnde om de goede rassen te bewa ren en te verspreiden, het voordeel niet opleveren dat zij er zouden mogen van verwachten. De landbouwers van hun kant, roepen in koor Bah, de hoenders, dat loopt meê met de rest, maar er is weinig mede te verdienen 1 Wanneer zal bij ons dergelijk onder zoek ingesteld worden, om de waar heid daaromtrent te weten te komen P. S. De veranderlijkheid bij de melksamen- stelling waar te nemen is volstrekt geen toevallig maar wel een bestendig ver schijnsel, derwijze dat deze niet als uit zondering,maar integendeel als algemee- nen regel dient beschouwd te worden. Goede melk is immers toch het inte graal en onvervalscht produkt der totale en onafgebroken melkgifte eener gezon de, wel gevoede en niet-oververmoeide koe. Welnu haar samenstelling is aan zulke verrassende veranderlijkheid onderhe vig, dat het kongres der melknij verhe den, in 1908 gehouden te Parijs, opzet telijk vermeden heeft een middelmatige melksamenstelling aan te duiden, juist om reden dat zeer verscheiden oorzaken laar inhoud aan room en andere be- standdeelen op zulke afwijkende wijze veranderen. Dit zonderling verschijnsel houdt ten andere volledige overeenstemming met de waarnemingen vastgesteld tijdens den joterkampstrijd gehouden te Brussel, in Juni van 't loopende jaar. Daar werd o.a. bestatigd dat sommige melkingen beneden de normale kwaliteit lieven, door sommige ontledings- labo ratoriums aangenomen, die dergelijke melk hetzij ten rechte of ten onrech te doodeenvoudig als vervalscht be schouwen. Overigens is het meermaals aan dit gebrek van bestendigheid der melkrijk- ïeid te wijten dat jaarlijks een aanzien- ijk aantal landbouwers, wier eerlijk- ïeid nochtans volstrekt buiten k(jf staat gansch te goeder trouw door de loetstraffelijke rechtbanken onschuldig worden veroordeeld. Het is een klaar bewezen feit, dat geen enkele algemeene formuul het zóó wis selvallig schommelen der melkrijkheid in zake vetstof bepaald kan vaststellen. Jij zoo verre dat groote en gedurige onregelmatigheid hier als algemeenen regel dient aangenomen te worden. In een verslag eener huishoudkundige school, waar met dit opzettelijk doel talrijke proeven met de meeste nauw keurigheid werden aangewend, vin den we voor éénzelfde koe en dit van de eene melking tot de andere, volgende aanmerkelijke afwijkingen in het vetstof fen-gehalte. Tijdens een kampstrijd voor melkkoei en in het departement der Lage Seine (Frankrijk), in 1914, leverde een melk koe, die zich 2' klasseerde in haar sectie, eveneens volgende typische afwijkingen in zake vetstoffen: Eerste dag8 gram. 's morgens. 60 id. 's middags. 39 id. 's avonds. Zooals de hieronder volgende cijfers het klaar aantoonen, gaat de grens dezer afwijkingen tot het uiterste. Volgens Martin gaat ze: 85 90 gr. per 20 a 60 gr. id. 25 45 gr. 35 a 55 gr. 5 a 10 gr. Water Vetstoffen Kaasstof Melksuiker Minerale zouten liter id. id. id. id. id. id. id. Men ziet onmiddelijk dat de voor naamste bestanddeelen verschillen van 1 tot 2 en soms van 1 tot 3. Doch deze uitersten, zegt de Hr R. Dumont in het "Journal Pratique d'Agri culture,,, leiden nog tot ernstige betwis tingen, immers men heeft melk aange troffen met 8 gram vetstof per liter, ter- wjjl andere een aanwezigheid van 100 gram vetstof deed vaststellen. Ziedaar dus afwijkingen gaande van 8 tot 100 gram Maarzult ge zeggen welke waarde kan er diensvolgens nog gehecht worden aan hooger vermelde uitersten 20 a 60 gram (volgens de theorie van Martin) De vraag stellen is ze oplossen. Wanneer er verdenking bestaat van watervermenging zou men het water der hoeve waarvan de verdachte melk herkomstig is, aan een ernstig mikros- kopisch onderzoek moeten onderwerpen en in geval van bedrogpleging zou men in de gedoopte melk de microben- koloniën van het doopwater terug vinden. Dit controolstelsel, uit hoofde zijner vrij lastige aanwending, lijkt ons min praktisch, des te meer daar de juiste herkomst van het gebezigde doopwater in vele gevallen nog aanleiding zal geven tot betwisting en vergissing. Voorzichtigheidshalve ware het dan ook veel geraadzamer dat de personen, gelast met de staalneming der te onder zoeken melk, zich de moeite getroostten bij de melkingen tegenwoordig te zijn, en melkstalen ter plaatse zelf zouden nemen. Moest men derwijze te werk gaan hetgeen overigens hoogst wenschelijk ware dan zou men in veel gevallen kunnen bestatigen dat de landbouwers heel dikwijls ten onrechte worden ver dacht, beschuldigd en veroordeeld. De wettelijke bepalingen, welke den melkhandel hier te lande regelen, eischen dat de melk minstens 28 gram vetstof per liter moet inhouden. Dit gehalte aan vetstof is niet overdrevendoch uit het geen voorafgaat, moet men redelijker wijze aannemen dat sommige melkkoeien melk voortbrengen, die op verrena niet zoo rijk is. Aan de officiëele melkkontroleurs dus den plicht bij ieder onderzoek zich al de noodige en nuttige inlichtingen te verschaffen, om hun bediening gewe tensvoluit te oefenen, en derwijze te vermijden dat voortaan onschuldige slachtoffers nog ter rechtbank worden gesleurd. Aan de landbouwers en melkveehou ders vragen we een ernstig onderzoek in te stellen ten einde de melkrijkheid voor elk dier nauwkeurig na te gaan. Levende machines, die de profijten der goede melkgeefsters opvreten, dienen on- meedoogend uit den stal verwijderd te worden. Wilden beide belanghebbenden dien gulden raad eens ernstig overwegen en in praktijk stellen, dan werden van meet af heel wat geknoei en spijtige onaange naamheden al gauw uit den weg ge ruimd. FABRIEK t van Huis L. SAEY-CORTEN Brusselschestraat en Stoofstraat, AALST. J IMPERMEABLES in ALLEN AARD J Waterdichte Hoeden Regenmantels op Maat Al de Artikelen van het Huis zijn J gewaarborgd. Zenuwkoortsen zijn onuit staanbaar, zij storen Uw slaap en hitsen Uw zenuwen aan; verdedig U daartegen door nog hedenavond een te nemen. Hun onovertroffen doelmatigheid zal Uw pijnen overwinnen en gij zult een weldoenden en herstellenden slaap genieten. In alle apotheken. Eén cachet o fr.6o, 6 cachett en 3 fr.5o Zelfde fabrieken &I3 AKKER Abdijsiroop MESTSTOFVERSPREI DER EN ZAAIER IN DE VLUCHT Vraagt onze Katalogussen, die U kosteloos en franco zullen gezonden worden. te Gosselie6 (België) Telef. 44 t Is een ingewortelde gedachte dat een voeder om goed te zijn MOET dikken als het in water wordt geweekt Zooals het voorkomt met lijnmeel of aardappelbloem. Dat MAG maar dat MOET niet De Krachtvoeders Remy zijn van onovertroffen hoedanigheid en de inhoud aan eiwit, vetstof en koolzuur is gewaarborgd zooals ver meld op onze aankondigingen. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,50 Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 Inbewaarneming van titels. DeBANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. ■- Alam en gerief voor Landbouwers 8 en alle stielen. Bouwartikels, Bas- culen, Balancen, Vlecht-, Wei- en S Pindraad, Dakpapier, Slijpsteenen, i Kettingen. Alle soorten keukengerief. Verschil- lige soorten Waschmachienen met forneis en andere, Forneizen in zwaar plaatijzer met tuimelketel. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanUw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewjjs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Het Huis (gekende muzikanten) gelast zich met het repareeren van alle slach muziekinstrumenten. Matige prij zen. Spoedige bediening en goed werk. Inkoop, verwisseling en verkoop van occasie-instrumenten Chartreuzenstraat, 67. Brussel - Beurs. Openbare Verkoopingden Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzenden naar de pro vin- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. Tarwe bevat Remy Voeder A B voor Melkkoeien en Vee Rogge bevat Remy voeder A P voor Zwijnen en Viggens Eiwit 10 Haver bevat 8 Remy Voeder A M voor Paarden, Kiekens en Konijnen Vet 2 22 tot 25 (vet en eiwit) 15 tot 18 (vet en eiwit) Waterkoolstof 60 60 60 60 42 55 12 tot 15 (vet en eiwit) Depóthouders worden gevraagd op iedere gemeente.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 9