Abonnementen 1927. De Toestand der Suikerkwestie in België ST. ELOOIFEESTEN Landbouwweekblad WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE Weidebemesting Andere klok, andere klank Toor- per i ZONDAG 5 DEC. 1926 Prijs 12 centiem 9ste JAARGANG Nr 414 Arbeid adelt aars. Abonnementsprijs 6,00 frank s Vïen schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voer es door de Landbouwers Dat de voedingswaarde van weide- gras in nauwe betrekking staat met de bemesting is iets dat iedereen als zeer natuurlijk zal aannemen. In de praktijk heeft men dit verband dikwijls kunnen bestatigen Dokter Ga gel, in een onlangs verschenen verslag, wijst erop. hoe alle veredelingsproeven van paardenrassen in de Ooststreek van Duitschland, zelfs door kruisingen met meer volmaakte rassen, vruchteloos wa ren gebleven. Toen erkende men dat dit mislukken voortvloeide uit het kalkge- brek der weiden, en men begon te kal ken en te mergelen van dien tijd af leverden alle veredelingsproeven zeer gunstige uitslagen. Wij hebben er herhaalde malen op gedrukt dat de zuurheid van akkergrond den schadelijksten invloed heeft op den plantengroei, en alzoo rechtstreeks op den dierenkweek immers zure weiden geven zuur voeder en zuur voeder is slecht voeder. Zoo bewees Caspari in 1895 dat het voeden van het vee met zuur voeder, gewonnen op gronden arm aan kalk, het gestel der dieren verzwakt en de beenderziekten kan veroorzaken. Overigens het vee heeft een instinkma- tigen afkeer van zuur voeder. Om goede weiden en goed voeder te bekomen, moeten we eerst en vooral flink kalken. Uit het voeder moet het dier en vooral het jonge dier de minerale be- standdeelen putten waaruit het zijn ge raamte moet opbouwen. Het geraamte nu bestaat hoofdzakelijk uit kalkfosfaat. We moeten dus ook zorg dragen aan de weiden een voldoende fosfoorbemesting te geven. Wanneer de droogrest van het voe der min dan 0,6 °/o fosfoorzuur bevat, dan moet een fosfoorbemesting toege diend worden. Wanneer deze droogrest min dan 2 °/0 bevat, dan is ook potasch- bemesting noodzakelijk. De potasch- en fosfoorbemesting be- voordeeligt de nuttige plantensoorten der weiden t ranonkels of boterbloemen, hanekam en tijdloos worden door de potaschmesten vernietigd, terwijl de nuttige grassoorten, zooals vossenstaart, havergras, siddergras, zich veel beter ontwikkelen, evenals vlinderachtige nl. klaver, op dewelke Georges Ville sedert lang den gunstigen invloed van potasch had getoond. De stikstofbemesting insgelijks be- voordeeligt de nuttige grassoorten. De invloed der stikstofbemesting op de op brengst is zeer aanzienlijk. Proeven ver wezenlijkt op een tijdverloop van drie jaren door Lang en Kückler, leiden tot de volgende besluittrekkingen. 1° Het toepassen van stikstofmesten kan de voederopbrengst met 70 0/« vermeerderen. 2° De gunstigste uitslagen werden be komen door toedienen van ongeveer 100 kilos stikstof. Op weiden welke vochtig en arm aan kalk zijn, gebruikt men landkalk of bjj voorkeur magnesiakalk. Een bemesting met chloorpotasch is voor veel weiden aan te raden. Als stikstofmest strooie men ammo- niaksulfaat, nitraat, kalknitraat, enz. Men past de helft toe in Februari, een deel einde Maart en het overschot na het hooien. Dr C. Gezien de opslag van papier en an dere benoodigheden. dagloonen, postta- rieven zien we ons verplicht de abonne mentsprijs op De Koornbloera voor 1927 merkelijk te verhoogen, en te bren gen op 9 fr. in plaats van 6 fr. In evenredigheid met de duurte is dit slechts een billijke verhooging en het zal aan de maatschappij nog vele opofferin gen kosten om ons blad tegen dien prijs uit te geven. We durven dan ook verhopen dat geen enkele onzer leden of lezers er zal tegen opzien deze verhooging te aan vaarden. Van heden af zullen alle nieuwe in schrijvers voor 1927 De Koornbloem gratis ontvangen tot nieuwjaar. We kunnen slechts onze lezeressen en lezers ten zeerste aanzetten nieuwe lezers bij te winnen voor ons blad. Zooals blijkt uit het verslag van de eerste Algemeene Vergadering der Sui- kerbeetplanters van Haspengouw en Hageland hebben wij ons rechtstreeks in betrekking kunnen stellen met Beheer der Tiensche Suikei fabriek, met wien we een grondig onderhoud hebben ge had aangaande de zóó belangrijke kwes tie der suikerbeetteelt. Dit onderhoud, dat feitelijk neerkomt op een objectieve uiteenzetting van den toestand der suikerkwestie in België, schijnt ons van zulk buitengewoon groot belang, dat wij het nuttig, zelfs noodza kelijk hebben geoordeeld het aau de be langhebbenden omstandig mede te dee- len. Derwijze stellen we de suikerbeet- planters in de gelegenheid zich een klaar en juist denkbeeld te vormen over dit gewichtig en ingewikkeld vraagstuk, dat Waarblijkend rekening dient te houden met beide onafscheidbare elementen eener zelfde nijverheid: de voortbren gers eenzijds en de fabrikanten ander zijds. Om met meer orde en klaarheid te werk te gaan zullen we onze uiteenzet ting indeelen in vier voorname hoofd stukken, die we achtereenvolgens zullen in oogenschouw nemen. We geven hier letterlijk de omstandi ge beschrijving van het vraagstuk zooals ze ons werd medegedeeld door het Be heer der suikerfabriek van Tienen. V Redenen waarom het de belgische suikerfabrikanten onmogelijk is voor de suikerbeeten den hoogen prijs te be talen door de fransche fabrikanten aangeboden 1 Die oorzaken vloeien voort uit het feit dat de fransche suikerfabrikanten zich in vergelijking met onze belgische fabrikanten in heel wat gunstiger econo mische voorwaarden bevinden. Immers in Frankrijk bestaat een douaan- of tol recht van 84,50 fr. ffransche franks) voor 100 kgr. ingevoerde suiker. Bo vendien staat de handelsprijs der mélasse en der pulp er merkelijk hooger. Uit hoofde dezer 84,50 fr. douaan- rechten (hetzij 84,5 X 1,25 105,62 fr. belgische. franks) zouden de fransche suikerfabrikanten de suiker 105 fr. duur der kunnen verkoopen dan de belgische fabrikanten. Doch deze douaanrechten worden nooit volledig benuttigd daartoe zou er volledige en onderlinge verstandhou ding dienen te bestaan tusschen de fa brikanten. Bovendien worden er— naar mate de finantiëele noodwendigheden der fabrieken min of meer groote hoe veelheden suiker op de markt gebracht. Zoo komt het dan ook dat op dit oogenblik de belgische even als de fran sche suiker op dezelfde wijze gekwoteerd wordt rekening gehouden echter met het verschil van wisselkoers wat te beduiden heeft dat voor een kwoteering van 300 fr. in België, de overeenkom stige kwoteering van 300 fr. in Frank rijk 300 X 1.25 =375 belgische franks bedraagt. De fransche fabrikanten genieten dus op dit oogenblik van een premie van 75 fr. per 100 kg. suiker, premie die echter kan stijgen tot een maximum van 105 fr., zooals hierboven is aangetoond. Aangezien nu een goede suikerbeet 130 kgr. gekristaliseerd suiker per ton (1000 kg.) oplevert, bedraagt de premie 130X75 A,Crt f thans 97,50 fr. per ton suikerbeeten. En zooals we zooeven zeg den kan deze premie dus stijgen tot 130 X 105 De melasse wordt in België thans ver kocht tegen 75 fr. de 100 kgr. in Frankrijk daarentegen bereikt ze thans een handelswaarde van 90 fr. wat in belgische franken omgezet 112,50 fr. bedraagt, hetzij een verschil van 37 50fr. ten voordeele der fransche suikerfa brikanten Daar een ton beeten ongeveer 40 kgr. melasse oplevert, bekomen de fransche fabrikanten dus hier andermaal een 40X37.5 premie voorrecht van 15 fr. per ton. Daaraan dient 100 nog toegevoegd een derde waardevermeerdering, bekomen door den verkoop van pulp, waarvan de middelmatige handelswaarde 90 fr. bedraagt per ton (hetzij 112,50 belgische franks). Aangezien de pulpprijs in België slechts 65 fr. per ton bedraagt, is er an dermaal een afwijking van 112,50—65= 47,50 fr. per ton pulp. Wijl 1 ton suikerbeeten 600 kg. pulp oplevert, bekomen de fransche fabrikan ten nogmaals een meerontvangst van 600X 47,5 -iQoo *8,50 fr. per ton suiker beeten. De totale premie ten bate der bevoor rechte suikerfabrikanten in Franl rijk beloopt dus tot 97,50 -j- 15 28,50 141 fr. per ton suikerbeeten, daarbij dient ook rekening gehouden, dat deze premie kan stijgen tot 136 5 -f- 15 28.50 180 fr. Doch, gij zult u misschien afvragen waarom de suiker in België niet duur der wordt verkocht Waarom in België de suiker op 2 of 3 frank na altijd gekwoteerd wordt volgens den wereld- prijs, alhoewel hier te lande insgelijks een tolrecht bestaat van 40 fr. per 100 kg. suiker. Heel eenvoudig om reden dat een wet op de woekerwinsten, door het bel- gisch parlement over twee jaar gestemd, aan de fabrikanten alle overeenkomst in dat opzicht ten strengste verbiedt. In een land echter zooals België waar de suikerproductie het verbruik overtreft dringt dergelijke overeen komst zich nochtans op, ten einde de suikerprijzen te kunnen verhoogen. Er is echter nog meer telkens de fabrikanten het aandurven de suikerprijzen boven den wereldprijs te willen verhoogen, worden ze door rechterlijke vervol ging bedreigd. Er bestaat dus in theorie een bescher- mingsrecht van 40 fr. dat in de praktijk echter een dood cijfer blijft, aangezien men de belgische suikerfabrikanten ver biedt er een praktisch en doeltreffend gebruik van te maken. Kon deze tolbe- scherming van 40 fr. enkel ter waarde van 30 fr. benuttigd worden, dan zou zuiks de belgische fabrikanten in de mo gelijkheid stellen dadelijk 24 fr. meer per ton suikerbeeten aan de boeren te vergunnen. 2e Toestand der suikermarkt ia 't vooruitzicht der aanstaande kampagne. De beschikbare suiker wordt op dit oogenblik in België gekwoteerd aan meer dan 300 fr. per zak. In verband met de aanstaande kampagne bedraagt de prijs op dit oogenblik eveneens 300 fr., wat den beetprijs op 240 fr. brengt, plus de kostelooze aflevering van pulp. Of die prijs zal klimmen of dalen, kan niemand voorspellen doch de algemee ne vermindering der suikerproduktie in Europa en de maatregelen tot voort- brengstbeperking door Cuba getroffen, schijnen een vingerwijzing te zijn voor de vastheid der suikerprjjzen. In elk ge val worden er thans op de aanstaande kampagne verhandelingen gedaan op basis van 300 fr. per 100 kg. suiker. 3' De zaadkwestie in verband met suikergehalte en opbrengst. Het is een algemeen gekend en aan genomen feit dat de ongunstige weêrs- gesteltenissen dit jaar vooral een zeer nadeeligen invloed hebben uitgeoefend zoowel onder oogpunt van kwantiteit als kwaliteit van den suikerbeetoogst. Anderzijds vraagt men zich af of de voortbrengst van beeten met verbazend zwakke of geringe suikerrijkheid in som mige streken en over 't algemeen het gansche land door, niet grootendeels toe te schrijven is aan het gebruik van beetzaad van minderwaardige hoeda nigheid. De talrijke ontledingsproeven, welke het zwakke suikergehalte lieten vast stellen, hebben de fabrikanten er doen toe besluiten zulk zaad ter besc! ikking der beetplanters te stellen, dat onder oogpunt van herkomst en selectie de hoogste waarborgen zou bieden. Dergelijk zaad zal een handelswaarde hebben van ongeveer 10 fr. per kilo doch de fabrikanten die hierin blijk geven eener lofwaardige poging tot productieverbetering zouden zich de opoffering getrcosten, dit zaad aan hal ven kostprijs, hetzij 5 fr. per kilo, ter beschikking der landbouwers te stellen. Het blijft evenwel verstaan dat de beet- planter volledig vrij blijft zich beetzaad aan te schaffen van zulke variëteit en van zulken handelaar die hij verkiest. Elkeen blijft dus totaal vrij en er is hier hoegenaamd geen sprake van 'n zooge zegd zaadmonopool vanwege de fabrikanten. Hun poging heeft enkel en alléén voor doel de opbrengst van suikerrijke bee ten te bevoordeeligen, door ter beschik king der boeren een keuze der beste zaadvariëten te stellen en dit aan halven handelsprjjs. Fabrikant en landbouwer hebben er trouwens beiden het grootste bijlang bij. aangezien suikerbeeten met hoogen suikerinhoud dezelfde onkosten van verwerking eischen dan beeten met zwak suikergehalte, met dit groot ver schil dat de eersten aan beiden onver mijdelijk hooger winsten zullen op leveren. Anderen zullen zich wellicht afvragen of zulks den beetplanter niet verplicht zijn beetenoogst te verkoopen aan deze suikerfabriek, die hem het beetzaad heeft afgeleverd. Volstrekt niet de volledige vrijheid van den boer blijft hier ten volle gewaarborgd. Doch verkoopt hij zijn beeten elders dan is het maar juist en billik dat hij den handelsprijs van het bekomen zaand voluit betale. Bovendien heeft de fabriek ook het volle recht hier een ernstig toezicht uit te oefenen, om te voorkomen dat van haar opoffering misbruik worde gemaakt door het zaad ofwel niet te bezigen, of wel het aan anderen af te slaan. In die voorwaarden verdient de po ging der fabrikanten onze volledige goedkeuring en kunnen we niet anders dan de beetplanters ten zeerste aan wakkeren er een ernstig en degelijk ge bruik van te maken. 4' Noodzakelijkheid eener goede verstandhouding tusschen landbouwers en suikerfabrikanten. Niemand zou durven betwijfelen of ontkennen dat er een nauw en onaf scheidbaar verband dient te bestaan tus schen de belangen van den beetplanter eenzijds en deze van den fabrikant an derzijds. Deze factor van wederzijdsche solida riteit is dan ook van het hoogste belang. Immers, staat de suikerprijs hoog, dan stijgt de beetprijs in evenredigheid en kunnen er loonende kontracten afgeslo ten worden, en worden er meer beeten verbouwd. In dit geval worden de fa brieken dan ook volledig bevoorraad. Krijgt een fabriek echter maar een kleine of onvolledige hoeveelheid beeten te verwerken, dan is zulks klaarblijkend een zwaar verlies voor den fabrikant, die er even groot belang bij heeft dat de suikerbeet aan loonenden prijs kan be taald worden. Zulks kan echter maar bereikt wor den door goede verstandhouding en on derlinge samenwerking van landbouwer en fabrikant, wier belangen en pogin gen streven naar één en hetzelfde doel Het verwezenlijken van een groote rijke productie, die de hoogst loonende prij zen zal opleveren. Middelen om aan de huidige krisis te verhelpen. De krisis welke ons twee opeenvol gende jaren op zulke gevoelige wijze treft, heeft tal van landbouwers diep ontmoedigd, bij zooverre dat velen nood gedwongen en tegen dank besloten van de teelt der suikerbeet, zooniet volledig af te zien, dan toch ze minstens tot het strikte minimum te herleiden. Moesten de beetplanters bij hun ge nomen beslissing blijven, dan staan we onvermijdelijk voor een zware ramp, die die ergste gevolgen zou met zich sleuren. Niet alleen zouden wij het verdwijnen van een onzer heerlijkste nationale kui turen te betreuren hebben, doch boven dien ware zulks een onzer grootste land bouw en nijverheidstakken onverbidde lijk wegcijferen, wat voor het land en de bevolking een gevoeligen weerslag zou hebben. Dit alles rijpelijk en kalm in overwe ging genomen, ware het oneindig ver kieslijk door het aanwenden van kracht dadige hulpmiddelen, tot een oplossing te komen, die de teelt der suikerbeet van den dreigenden ondergang zouden red den. Onder deze redmiddelen noemen wij de volgende 1°) Een gezamenlijke aktie op touw zetten, ten einde van de Openbare Machten de toelating te bekomen de be scherming van het tolrecht te benuttigen, evenals in Duitschland en Frankrijk. 2°) Pogingen aanwenden om een ver hooging te bekomen van het tolrecht op suikerinvoer' ten einde ons op zelfden voet te plaatsen als onze naburen. 3°) Het aanwenden van beetzaad, dat onzer opzicht van suikerrijkheid en ge wicht de hoogste opbrengsten oplevert. 4°) Streven naar productieverhooging en vermeerdering van suikerinhoud, door het verbeteren onzer kuituur- en bemestingsmethoden. Met het oog een vermeerdering der opbrengsten zoowel onder oogpunt van gewicht als van suikerinhoud te verwezenlijken, werd een kommissie benoemd, gelast deze kwestie te bestu- deeren. Het ware dan ook te verhopen dat deze belangrijke studie de beste vruch ten afwerpe, die ten slotte zouden ten goede komen en aan de suikerbeetteelt, en aan de beetplanters, de suikerfabri kanten,het land en de gansche bevolking. Ziedaar de andere klok over de kwes tie. We geven hier graag gedachten of besprekingen van andere zijde. NAWOORD. Wij houden er aan over den huidigen suikertoestand in België in 't voorbij gaan enkele woorden te reppen, omdat het ons wel voorkomt dat die toestand aan de Regeering als "leidmotief" heeft gediend tot de getroffen maatregelen in zake suikerbeetuitvoer. Het suikerverbruik in België bedroeg voor het verloopen jaar 195.000 ton ru we suiker. Uit een onderzoek, ingesteld in al de suikerfabrieken, blijkt dat de productie dezer campagne nauwelijks 200 000 ton ruwe suiker zal bereiken, terwijl zeverleden jaar daarentegen meer dan 330 000 ton bedroeg. De produktie van dit jaar beantwoordt dus nagenoeg aan het suikerverbruik, zoodat bij een gebeurlijke teeltinkrimping, ons land be dreigd is van uitvoerder,als het vroeger was, binnen korten tijd invoerder van suiker te worden. De Regeering draagt hier dus ook een zware verantwoordelijkheid. Dat èn beetplanters én fabrikanten mekaar broederlijk steunen en onder ling samenwerken, om de Regeering te doen inzien dat z'er alle belang bij heeft aan een onzer rijkste kuituur- en nijver heidstakken de breedst mogelijke be scherming en handelsvrijheid toe te kennen. AALST. Zooals voorgaande jaar werd onze patroondag op waardige wijze gevierd. Een honderdtal leden en eenige dames waren in de Mis van 9 uur tegenwoor dig. Na de Mis uitstap naar 't Hoeksken en omtrek, waar menige kaartslag de mannen in 't zweet bracht. Louis had eigen kaarten op zak en heeft zijn tegen strevers afgedroogd, 't Schijnt dat deze kaarten betooverd waren. De jonkhe den hebben sleet gebracht in de schoe nen en de vloeren geschuurd. Om 2 uur waren bijna al de vierders op t noenmaal, dat om 1 uur moest be ginnen. Drie felle mannen deden zich per koets aanbrengen om rap daar te zijn... en 't was dan nog, och arme, drie uur Onder 't banket, dat smakelijk was, kregen we onzen ouden vriend Victor De Rouck op de planken, die het publiek zoozeer deed lachen dat de buiken er zeer van deden. Bijzonder a's kwakzalver heeft hij wonder! oeren gedaan, de vrienden 71 fons, Marinus, Dolf en Jefken hebben het ondervonden. Jonge zangers sprongen ook op 't ver hoog en deden hun best Eere aan de zangers. De vriend De Rouck heeft nog menig lied van zijn nieuw repertorium opgehaald, die een ongekend succes be haalden. Eere aan dezen artiest-komiek zanger De avond verliep in zang en spel. En jong en oud vermaakte zich wel Ze zongen vivat Sint Eloo We drinken zoo geren en werken [zoo noo 1 'Jmi twnm EM Dt medewerker* z$a verantwoordelijk voor luuut bjjdra^eo Oogetcekende «tukken worden oiet opgenomen Niet opgenomen kantschriften worden niet teruggegeven

De Koornbloem | 1926 | | pagina 1